|
Autoru |
Poruka |
Passion
|
|

rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59 Postovi: 4951
|
Izborite se s bolom u leđima  Velika većina vas ima manjih ili većih problema sa bolom u donjim leđima. Ako površno sagledate taj problem dolazite do zaključka da treba ojačati mišiće donjih leđa. Ali nije baš tako…
Problem sa bolom u donjim leđima je veoma kompleksan problem. Razlog zašto se taj bol javlja nije jedan već više njih, osobe koje dugo sede ili pak oni rade teške fizičke poslove su najugroženiji. Najbitnija stvar za rešavanje problema je naći razlog zašto se bol javlja. Kada otkrijemo uzrok onda možemo naći i rešenje. Da bih vam što konkretnije objasnio daću primer.
Ženska osoba starosti 30 godina, ima problema sa bolom u donjim leđima, na prvi pogled sam uvideo da ima blago izraženu lordozu, mišići zadnje lože su nešto slabiji od mišića prednje lože buta, sedalni mišići evidentno atrofirali. Kada ovako sagledamo problem možemo zaključiti da je prvi problem ojačati mišiće zadnje lože, sedalne mišiće kao i mišiće trbušne regije. Veliku grešku bi napravili ako bi pokušali da ojačamo mišiće donjih leđa, time bi samo pogoršali stanje u ovom slučaju.
Najbolji savet kod ovakvog problema je da se posavetujete sa stručnjakom, lekarom, terapeutom ili trenerom. Ne postoji univerzalno rešenje, mada neka prevencija može biti jačanje trbušnih mišića, mišića sedalne regije, mišića zadnje lože, takođe ali veoma pažljivo i postepeno u određenim slučajevima treba jačati i mišiće donjih leđa.
U primeru koji sam pomenuo nikako ne sme da se rade vežbe za donja leđa jer je prisutan telesni deformitet lordoza. U nekom od narednih tekstova ću vam predložiti konkretno vežbe koje treba raditi u prevenciji od bola u donjem delu leđa, do tada utvrdite uzrok vašeg bola i time krenite ka njegovom eliminisanju.
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
Svrab je simptom mnogih bolesti Svrab ili pruritus može da ukaže na suvu kožu, dijabetes, malignitet, ali i na infektivne i bolesti unutrašnjih organa, neurološke i psihijatrijske probleme, ali i da bude posledica uzimanja lekova  Na svrab se često ne obraća prevelika pažnja, pretpostavlja se da je manifestacija kožnih problema ili alergije, međutim, može da bude upozorenje na vrlo ozbiljne bolesti. Koliko je svrab važan simptom pokazuje i nedavno održan edukativni skup pod pokroviteljstvom Akademije medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva, u organizaciji dermatovenerologa prof. dr Đorđija Karadaglića i Marine Jovanović iz Klinike za kožne i polne bolesti u Novom Sadu.
Na šta sve svrab ukazuje i upozorava i kada se treba javiti stručnjaku, za čitaoce "Života plus" objašljava prof. dr Đorđije Karadaglić.
- Svrab ili pruritus može da ukaže i na neke infektivne bolesti, kao i na bolesti unutrašnjih organa, neurološke i psihijatrijske probleme, ali i da bude posledica uzimanja lekova. Javlja se kod pacijenata svih uzrasta, pri čemu je posebno izražen kod starijih osoba. Iako ne postoje precizni statistički podaci, zna se da od svraba pati jako veliki broj bolesnika.
"SVRAB PUTNIKA" Pojedine infekcije koje obavezno prati svrab karakteristične su za svetske putnike, odnosno za ljude koji često menjaju mesto boravka, klimatske i temperaturne uslove. Oni imaju jako veliku šansu da "zarade" neku infekciju, koja ima svrab kao simptom, objašnjava dr Karadaglić. * Koje kožne bolesti su praćene svrabom?
- Svrab se javlja kod psorijaze, dečjeg ekcema, suve kože, koprivnjače, šuge, ali i kod drugih bolesti karakterističnih za kožnu regiju, pa čak i kod akni. Na svrab koji se javlja u perianalnoj regiji (oko rektuma) posebno treba obratiti pažnju jer mogu da ga uzrokuju crevni paraziti, gljivične i seboroične promene, alergijski kontaktni dermatitis, bakterijske infekcije, malignitet, dijabetes, pa čak i psihogeni faktori. Takođe, ne treba ignorisati ni svrab stidne regije koji najčešće nastaje kao posledica iritacije u kontaktu sa kozmetičkim ili drugim preparatima, kao posledica ekcema, kandidoze, psorijaze... Ipak, treba naglasiti da je bez obzira na navedene razloge, svrab najučestaliji kod dečjeg ekcema ili pacijenata sa suvom kožom. Sa starenjem koža postaje sve suvlja, pa je shodno tome i svrab intenzivniji.  * A kada je reč o drugim bolestima? - Kod infektivnih bolesti svrab je takođe veoma izražen, pogotovo kod šuge i kod crevne zaraze, naročito kod enterobioze do koje dovode parazitarne infekcije u stolici. Isto se dešava i kod strongiloidoze, koju takođe uzrokuju paraziti u stolici. Osipi po koži vrlo često propraćeni su svrabom, kao i neke autoimune bolesti. Posebno intenzivan svrab može se javiti kod eritemskog lupusa, sistemske skleroze, kao i siegrenovog sindroma kojeg karakteriše suva sluzokoža usta, jezika, očnih kapaka... Svrab je izražen i kod buloznih bolesti pemfigus gde su prisutni plikovi na koži, ali i kod hepatobilijarnih bolesti, odnosno oboljenja jetre i žučnih puteva. Endokrine i maligne bolesti takođe se manifestuju svrabom. "Lista" bolesti koje se mogu manifestovati ovom neprijatnom pojavom prilično je dugačka.
BUBREZI I JETRA Veoma neprijatan i intenzivan svrab ispoljava se kod hronične bolesti bubrega, gde između 25 do 50 odsto bolesnika ima generalizovan pruritus. Ostali imaju svrab na koži leđa, lica, mestu šanta, odnosno mestu na ruci gde stoji kanila. Kod bolesti jetre svrab takođe može biti nesnošljiv bilo da se radi o zastoju oticanja žuči zbog spoljašnjeg pritiska na ovaj organ, ili oštećenja žučnih vodova u samoj jetri. * Kada je svrab naročito izražen?
- Kada je u pitanju osetljiva kože koja je sama po sebi reaktivna, hiperaktivna i iritabilna. Ona se prepoznaje po crvenilu, svrabu, bockanju i pečenju. Do ovakvog stanja kože mogu da dovedu fizički faktori kao što je ultravioletna radijacija, ali i preterana upotreba kozmetičkih sredstava, sapuna, pa i vode. Osetljiva koža nije samo koža lica, već posebno treba voditi računa o koži glave i šaka.
Inače, svrab može biti vrlo intenzivan ili jedva prisutan, danonoćan ili da se javlja samo u određenom dobu dana. Može da zahvati celo telo ili pojedine delove tela. U svakom slučaju, kada ometa svakodnevno funkcionisanje treba se obratiti stručnjaku.  REAKCIJA NA LEK Svrab može da se javi i kao posledica uzimanja lekova oralno ili preko kože. Može da se ispolji pri prvom, ali i pri svakom sledećem uzimanju ili nanošenju leka. Međutim, vrlo je teško razlikovati svrab kao posledicu uzimanja medikamenata, a otežavajuća okolnost je i što na stotine lekova mogu biti izazivači svraba.
Takav je, primera radi, antibiotik vankomicin, koji može da izazove "sindrom crvenog čoveka". Pacijent nakon uzimanja ovog antibiotika može biti crven po celom telu ili samo u gornjem delu trupa.
Istovremeno, svrab mogu izazvati i antimalarici, opijati, penicilini i tetraciklini, antiepileptici, kontraceptivi, a vrlo često i kortikosteroidi. Novosti
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
16 najčešćih vrsta kancera i kako da se zaštite od njih Predstavljamo vam 16 vrsta kancera koje su najrasprostranjeniji među ljudima, kao i načine najbolje preventive za svaki tip pojedinačno.  RAK DOJKE Američko društvo za borbu protiv raka otkrilo je da je u toku ove godine registrovano 226.870 slučajeva invazivnog raka dojke i 63.300 slučajeva ranog oblika ove vrste kancera. Kod 2. 190 muškaraca takođe je dijagnostikovana ova bolest. Rak dojke je posle melanoma, najčešće vrsta raka kod američkih žena. Preventiva: žene starosti od 40 i više godina treba da svake godine odlaze na preglede mamografom za skrining dojke. Mlađe osobe treba da odlaze na klinički pregled dojke najmanje svaKe tri godine. Žene koje su zbog istorije porodičnih bolesti izložene većem riziku, moraju obavestiti lekara o članovima porodice koji su imali kancerogeno oboljenje dojke, kako bi on preglede prilagodio njihovoj rizičnoj grupi. Simptomi: grudvica ili izraslina na dojci, ispod pazuha ili blizu ramene kosti znak je na koji morate brzo reagovati. Obavesite lekara i ako primetite neke druge promene, poput otoka, bola, curenja tečnosti iz bradavice, crvenila ili uvlačenja bradavica.
RAK GRLIĆA MATERICE 12.170 žena u Americi je obolelo od ove bolesti u toku ove godine. Iako od raka grlića materice najčešće oboljevaju žene mlađe od 50 godina, od ovog kancera nisu zaštićene žene bilo koje starosne grupe. Preventiva: u 21. godini treba uraditi Papanikolau test, koji se mora ponavljati na svake tri godine. Tridesetgodišnjakinje uz ovaj test moraju da rade i HPV test svakih pet godina do 65 godine ili trogodišnje Papanikolau testiranje. Simptomi: obilno vaginalno krvarenje posle seksa ili menopauze, krvarenja u pauzama menstrualnog ciklusa ili bol tokom seksualnog odnosa.
RAK MATERICE Podaci Američkog društva za borbu protiv raka pokazuju da je od ove vrste kancera obolelo 47.130 žena u 2012. Preventiva: ne postoji posebna vrsta testiranja koja može otkriti raka materice, ali posebnu pažnju moraju da obrate žene koje nisu rađale, imaju visok krvni pristisak, dijabetis. Ukoliko primete im obilno krvarenje posle ulaska u menopauzu, ove žene se moraju odmah javiti lekaru. Simpomi: bol u maloj karlici, bol tokom seksa i gubljenje telesne težine bez konkretnih razloga.
RAK JAJNIKA 22.280 žena, među kojima je najveći broj onih koje su ušle u menopauzu, obolelo je od raka jajanika od januara tekuće godine do sada. Preventiva: posle gionekološkog pregleda, lekar će utvrditi da li je potrebno uraditi dodatne testove i ulatrazvučnu kontrolu. Simptomi: simptomi su najčešće veoma suptilni i uključuju nadimanje, bol u maloj karlici, često mokrenje. Znaci ove bolesti mešaju se sa drugim oboljenjima.
MELANOM Od malignog tumora pigmetnih ćelija kože u ovoj godini je obolelo 76.250 ljudi u SAD. Ovaj kancer je najčešći kod osoba mlađih od trideset godina i poslednje vreme doživljava ekspanziju, jer se broj obolelih velikom brzinom povećava. Preventiva: jednom mesečno detaljno pregledajte vašu kožu kako biste utvrdili da li na njoj ima nekih promena. Posebnu pažnju treba da obrate osobe plave ili crvene kose, sa plavim ili zelenim očima, sa dosta mladeža ili sa kožom koja lako izgori na suncu. Simptomi: bol, promene u veličini i boji mladeža, koje žene najčešće dobijaju na nogama, kukovima ili ramenima.
RAK PROSTATE Američko udruženje urologa poručuje da je ova bolest najčešća vrstaaraka kod muškaraca. U 2012. od nje je oboleo 241.740 mosoba muškog pola. Preventiva: muškarci starosti od 50 i više godina moraju da urade sledeće testove PSA, poseban test krvi i DRE, digitalni rektalni pregled. Afroamerikanci koji često dobijaju ovu vrstu raka konrtole moraju da otpočnu u svojoj 45. godini, dok oni sa naslednim faktorom rizika moraju da proveravaju zdravlje svoje prostate od 40. godine. Simptomi: problemi sa erekcijom, krv u urinu, slabost u nogama ili stopalima, bolno mokrenje, nekontrolisano pražnjenje bešike. RAK TESTITA Američki nacionalni instutut za kancerogene bolesti ustanovio je da je u tekućoj godini obolelo 8.590 muškaraca. Najčešće se javlja kod osoba jačeg pola starosti od 20 do 35 godina. Preventiva: tokom redovnog pregleda lekar može ustanoviti da li je došlo do promena na testistima. Simptomi: otok ili promena veličine testisa, osećaj težine u njima. LEUKEMIJA Od maligniteta ćelija krvi i koštane srži, koji nastaje usled nekontrolisanog razmožavanja krvnih ćelija u koštnoj srži, obolelo je 47.150 ljudi. Preventiva: bolest se može otkriti redovnim testiranjem krvi. Simptomi: bol u kostima, gubitak kilograma, obilno krvarenje rana, osećaj umora, temperature i groznice u toku noći, hronične upale, bol u stomaku. RAK ŽELUCA U Sjedninjenim američkim državama u toku ove godine obolelo je 21.320 ljudi. Najvećem riziku su izložene osobe od 65 i više godina, muškarci češće oboljevaju od raka želuca nego žene. Preventiva: ne postoji poseban test za otkrivanje raka želuca. Endoskopijom se može utvrditi njegovo stanje i postojanje patoloških promena. Simptomi: u ranoj fazi rak ne pokazuje simptome, kasnije dolazi do bolova u stomaku, otežanog gutanja, gubljenja kilograma, povraćanja,i osećaja težine u stomaku čak i nakon malih obroka. RAK PLUĆA Od ove vrste kancera obolelo je 226.160 osoba. Rak pluća je vodeći uzročnik smrti žena i muškaraca u Americi. Preventiva: ukoliko ste aktivni pušač, starosti od 55 do 74 godina, uradite CT snimanje vaših pluća koje će pokazati ima li promena na njima. Simptomi: bol u grudima, promukli glas, gubitak telesne težine, otežano disanje, kratak dah, upala pluća. RAK DEBELOG CREVA I REKTUMA Podaci o broj obelilih su alarmantni, 103.170 ljudi u SAD ljudi ima rak debelog creva, dok 40 290 ljudi boluje od raka rektuma. Satatistika se odnosi na 2012. godinu. Najveći broj njih je u starosnoj grupi od 50 godina i više godina. Preventiva: skrining se može obavljati kod pacijenata kod kojih postoji veća opasnost da obole od raka, kao i kod bolesnika iznad 50. godine života. Najčešće se prvo mora uraditi digorektalni pregled. Simptomi: dijareja, zatvor koji traje duže od pet dana, krv u stolici, tamna stolica i gubitak težine. RAK MOZGA 22.910 osoba u SAD boluje od raka mozga. Preventiva: snimanje glave magnetnom rezonancom. Simptomi: glavobolja, problem sa ravnotežom, povraćanje, temperature, promene u ponašanju, problem sa vidom i sluhom, moždani napadi. RAK BEŠIKE Američko društvo za borbu protiv raka ustanovilo je da je u tekućoj godini od raka bešike obolelo obolelo 73.510 osoba, najčešće starosti od 55 godina ili više. Među pacijantima je više muškaraca nego žena. Preventiva: urolog sprovodi cistoskopiju, postupak u kojem se cev sa kamerom ili drugim instrumentima kroz uretru uvodi u bešiku. Sumnjive lezije se šalju na patološku analizu. Simptomi: krv u urinu, često i bolno mokrenje. RAK BUBREGA U ovoj godini od ove boelsti je obolelo čak 64.770 ljudi u Americi. Preventiva: ukoliko lekar posumnja na rak bubrega , pacijenta će poslati da uradi test urino kulture, ulatrazvučno, CT ili MRI snimanje. Simptomi: najprepoznatljiviji simptomi su krv u mokraći (hematurija), čudna boja mokraće (tamna ili kao rđa), mukla bol u donjem delu leđa ispod donjih rebara, trbuhu, slabinama oticanje nogu I članaka, gubljenje težine bez razloga, umor. RAK JETRE Zvanična statistika pokazuje da rak jetre ima 28.720 ljudi, među kojima je najveći broj muškaraca. Preventiva: osobe sa hroničnim hepatitisom C ili B i sa porodičnom istorijom bolesti moraju redovno odlaziti na ulatrazvučni pregled i vršiti kontrolu krvi. Simptomi: taman urin, bleda stolica, žuta koža i žutilo u očima, gubitak apetita, povraćanje, bol u desnom delu stomaka, čvorić na stomaku i nadimanje. RAK PANKREASA Kod 43.290 ljudi u Americi je u 2012. dijagnostikovan rak pankreasa. 90 odsto obolelih je bilo starije od 55 godina. Najvećem riziku od ove bolesti izloženi su Afroamerikanci. Preventiva: ljudi sa naslednim faktorom rizika podležu testovima genetičkog ispitivanja. Simptomi: povraćanje, mokraća tamne boje, bleda stolica, žuta boja kože i očiju, bol u stomaku. Blic zena
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
SPREČITE GRIP: Tinktura ehinaceje poboljšava imunitet Biljni lek ehinaceja predstavlja odličan dodatak ishrani za ljude slabijeg imuniteta, koji su skloni prehladama i virusnim oboljenjima, otkrila je studija Univerziteta Kardif sprovedena na 750 ljudi
Ehinaceja se obično uzima u vidu kapsula, tinkture ili kapi, a poznata je po tome da smanjuje rizik od virusnih oboljenja za više od 60 odsto. Naučnici su, takođe, otkrili da ehinaceja može ne samo da umanji simptome, već i skrati trajanje bolesti.
Učesnici studije tri puta dnevno su tokom četiri meseca pili kapi ove biljke pomešane s vodom. U tom periodu imali su simptome gripa i prehlade ukupno 672 dana, dok su volonteri u kontrolnoj grupi koji nisu pili ehinaceju bili bolesni ukupno 850 dana.
- Ehinaceja sprečava i povratak infekcije. A ono što nas je posebno iznenadilo jeste efekat ove biljke na jačanje imuniteta – rekao je vođa studije prof. dr Roland Skup.  Osnovno delovanje ehinaceje usmereno je na jačanje imuniteta, naročito kod hroničnih infekcija disajnog sistema i mokraćnih puteva. Ehinaceja je prvenstveno namenjena kratkoj i intenzivnoj terapiji, a ako se uzima duže vreme potrebno je smanjiti preporučeno doziranje.
- Iako povoljno deluju na zaštitu organizma od virusa i infekcija, ehinaceju ne bi smeli da uzimaju ljudi s nekim oblikom autoimune bolesti, multiplom sklerozom i HIV-om, jer može imati kontraefekat i pojačati simptome – upozoravaju lekari.
Preporuka stručnjaka je da bi ehinaceju trebalo svakodnevno uzimati najmanje dve nedelje da bi postigla svoje puno preventivno dejstvo. Telegraf
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
Prvi simptomi paradentoze PARADENTOZA je bakterijska infekcija koja oštećuje desni i kost koja drže zube u ustima. Može zahvatiti jedan zub ili više zuba.  Jedan od prvih znakova paradentoze je povremeno krvarenje desni kod pranja zuba, kao i česta upala desni (gingivitis). Ukoliko se ne leči, zapaljenje se širi, te može doći do gubitka zuba.
Formiranje paradentalnih džepova (prostor između zapaljenih desni i korena zuba) je najvažniji znak paradentoze. Hronično zapaljenje u džepovima desni vremenom dovodi do oštećenja mekih tkiva i nastanka malih ranica, a bakterije preko njih lako dospevaju u krv.
Osim što narušava vašu estetiku, paradentoza može da ugrozi i druge organe, pa čak da uzrokuje razna oboljenja.
Ponekad paradontoza ne mora biti u vezi sa krvarenjem iz desni, crvenilom i otokom. Tako da ne možete sami da uočite početni stadijum. Zbog toga je važno voditi računa o oralnoj higijeni i redovno posećivati stomatologa.
Paradentoza nastaje usled sledećih faktora:
nikotin hormonski poremećaj stres loša higijena usta nepravilan položaj zuba Lepota i zdravlje
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
Sačuvajte zdravlje u grejnoj sezoni Sredinom oktobra i zvanično počinje grejna sezona, ali nisu svi problemi koji je prate vezani za smrzavanje, prehlađivanje i troškove održavanja toplote.  U dugim jesenjim i zimskim mesecima, ma koliko da smo ušuškani i zaštićeni od hladnoće, ne treba da izgubimo iz vida da nam je za dobro zdravlje i dug život neophodan svež vazduh.
U strahu od niskih temperatura i gubitka toplotne energije, ponekad prenebregavamo važnost kiseonika. Mada se na prvi pogled čini jednostavnim, ovaj stalni nedostatak svežeg vazduha može da uzrokuje pad imuniteta i koncentracije, razdražljivost, sumurno raspoloženje i brojne druge sitne i krupne negativne efekte.
Zato svakako u danima kada to vremenske prilike dozvoljavaju treba da dopustimo organizmu da se obnovi i regeneriše uz dovoljno kiseonika - na vrlo jednostavan način.
Sve dok temperature ne padnu ispod deset stepeni obavezno je spavanje u sobi u kojoj prozor nije zadihtovan, odnosno otvoren je makar minimalno, koliko da propušta traku vazduha.
Međutim, važno je istaći da postoje urbane i industrijske oblasti u kojima se jesenje magle prosto natope smogom i dimom iz dimnjaka i kotlarnica, gde ovakve navike, u ranija vremena propagirane kao zdrave, mogu biti kontraproduktivne.
Nažalost, čitavi su krajevi gde je industrijalizacija obesmislila „otvaranje prozora“ da bi se nadisali vazduha. Često zaboravljamo da svaka vrsta energije ima svoju cenu i to ne samo ekonomsku.
Nažalost, prema istraživanjima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut“, oboljenje pluća naročito su zastupljena u područjima oko termoelektrana i u blizini ugljenokopova. Smrtnost od raka pluća u Kolubarskom okrugu je za 25 odsto veća nego prosečna u Srbiji, a vroj novih godišnjih oboljenja je za 15 odsto veći.
Prosečan životni vek stanovnika Lazarevca, Obrenovca i Požarevca je u proseku za 1,84 godinu kraći nego prosečnog stanovnika Srbije.
Smatra se da po okolinu najštetniji nusproizvod rada termoelektrana sumpor dioskid koji u najvećoj količini odlazi u najviše slojeve atmosfere. Ipak, svi pokazatelji ukazuju i na veliko povećanje respiratornih problema kod ljudi.
Do okretanja drugačijim vidovima proizvodnje energije - iz sila vetra i drugih manje štetnih po okolinu, svako mora da pronađe svoj način da osveži „vazduh“ u prostorijama u kojima živi - od mini bašta i saksija sa cvećem, zelenih „slojeva“ i slično, do čekanja na poznatu „košavu“ koja možda zaledi krv u žilama, ali najefikasnije očisti nebo nad Srbijom. B92
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
Prva linija obrane od prehlade i gripe: Kefir, feferone i pečurke Uoči sezone prehlada i gripa jedite što više kefir, ljute paprike, pečurke koje su bogate mineralima, antioksidansima i vitaminima. Fokusiranjem ishrane na njih, smanjujemo rizik od upale i oštećenja ćelija, a tako se štitimo od tih dosadnih zimskih boljki.  Nutricionisti preporučuju masniju ribu poput lososa, tunja i skuše, jer zahvaljujući omega 3 masnim kiselinama pomažu smanju rizika od štetnih upala. Konzumiranje ribe ili uzimanje pomenute vrste masne kiseline, ali redovno, pomaže i kod umanjenja stresa, usled koga pada imunitet, pokazuje istraživanje Univerziteta u Merilendu. Evo čime još treba da obogatite svoj meni.
SEMENKE ANISA Lekovita svojstva anisa poznavao je i "otac" medicine Hipokrat, a Udruženje farmaceuta SAD otkrilo je da anis ublažava tegobe i simptome kašlja, s tim da pročišćava disajne puteve. Trebalo bi uzimati sirove semenke, ali je od koristi i čak od ansia začinjen cimetom i medom. BELI LUK Ovaj prirodni antibiotik umanjuje za 50 odsto verovatnoću obolevanja od gripa, a osim toga štiti organizam od drugih zapaljenskim procesa. Kuvanjem se gube antioksidanti, tako da ga koristite u sirovom stanju. KOMORAČ Naučnici tvrde da komorač na prirodan način podstiče iskašljavanje, a smiruje i najuporniji kašalj. Može se jesti sirov ili pečen, ali je najkorisniji čaj od semenki komorača.
 JOGURT I KEFIR Bakterije koje se nalaze u jogurtu i kefiru saveznici su zdrave mikroflore, koja obezbeđuje imunitet i odbranu od bolesti. Osim toga, svakodnevno uzimanje probiotika smanjuje rizik od infekcija disajnih puteva.
ČAJ Sve vrste čajeva sadrže antioksidante sa zaštitnim svojstvima, koji pomažu odbrani organizma. Prema japanskoj studiji, ljudi koji svakodnevno piju čaj imaju trostruko manje mogućnosti za obolevanja od gripa, ali isto tako i manji rizik od nastanka raka ili srčanih obolenja.
FEFERONE Poput limuna, ljute papričice su bogate vitaminom C koji pomaže u borbi s bakterijama i virusima. Jedna papričica sadrži oko 150 mg vitamina C, dok jedna pomorandža ima tek oko 100 mg tog vitamina. Osim toga, kapsaicin koji je aktivan sastojak ljutih paprika pročišćava dišne puteve i olakšava prohodnost sinusa.
PEČURKE One su bogate antioksidansima, kalijumom, B vitaminima i vlaknima, a dokazano je njihovo protivupalno dejstvo.  ĆURETINA Proteini u belom mesu, kakvo je ćureće, su gorivo za izgradnju antitela kojima se organizam bori protiv bakterije i virusa. Zbog toga je belo meso odličan izbor u hladnim jesenjim danima. BOROVNICE Ovo voće sadrži više aktivnih antioksidansa od bilo kog drugog svežeg voća i zbog toga su najbolji saveznici dobrog imuniteta, pokazala je studija "Kornel" univerziteta. Dobar izbor su i zamrznute ili sušene, jer su takođe bogate vitaminima.
BRAZILSKI ORAH Pun je proteina, zdrave masnoće, kao i selena koji pomaže kod gripa. Dovoljno je pojesti dva do tri brazilska oraha dnevno. Veća količina, zbog filtinske kiseline kojom je bogat, može da ometa absorbovanje drugih minerala i gvožđa.
ŠARGAREPA I KROMPIR Beta karoten u šargarepi i krompiru pomaže pretvaranju A vitamina i održanje zdravog imunog sistema. Kod upale sluzokože grla i nosa posebno je korisno povećati unos ove dve namirnice. Blic zena
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
Ekcem ne voli sapun Ekcem je veoma često dečje oboljenje. Smatra se da svako peto dete do pet godina dobije ekcem. Utešno je to što se posle pete godine kod polovine obolelih promene povuku, a kod veoma malog broja zadržavaju se i kad odrastu. Ekcem, objašnjava dr Svetlana Đurišić, specijalista dermatovenerologije u ordinaciji „Dermatim“, zapravo predstavlja upalni proces na koži nastao kao preterani imunološki odgovor organizma na razne spoljašnje i unutrašnje faktore.  Prema njenim rečima, ekcem ne izlazi na istom mestu kod sve dece niti se isto manifestuje. Tako se kod dece uzrasta između dva meseca i godinu dana ekcem manifestuje difuznim crvenilom, svrabom, sitnim osipom, posebno na vratu i obrazima, ali može da zahvati i bilo koji drugi deo tela. Kod dece starije od tri godine ekcem najčešće izlazi na pregibima ruku i nogu, vratu i očnim kapcima i nepodnošljivo svrbi. – Adekvatna nega i pravovremena terapija su izuzetno važne jer, ako se oboljenje ne leči, bakterije se mogu veoma lako razmnožiti i izazvati sekundarnu infekciju – kaže dr Đurišić. Ona dodaje da brojne studije pokazuju da su deca s atopijskim dermatitisom, kako još lekari zovu ekcem, podložnija obolevanju od alergijskog rinitisa i bronhijalne astme.
I HRANA JE PROBLEM Doktorka navodi da se još pouzdano ne zna šta je uzrok ekcema, ali se smatra da bolest nastaje kao posledica delovanja genetskih i imunoloških faktora, ali i različitih faktora iz okoline. Ni uloga hrane nije potpuno razjašnjena, ali je definitvno jasno da nije beznačajna. Naprotiv. Procenjuje se da je 35 odsto dece obolele od ekcema alergično na neku hranu. U ranom periodu života, dakle od navršena dva meseca, pa do 10 godina, najčešći alergeni dolaze iz hrane. Kod starijih provocirajući faktor mogu da budu preparati koji sadrže polen. Nažalost, konzumiranje namirnica je najadekvatniji test za utvrđivanje provocirajućih agensa iz hrane. KUPANJE BEZ SAPUNA Za obolele od ekcema veoma je važna pravilna higijena. – Pacijenti svakodnevno, više godina, treba da se pridržavaju opštih mera za negu kože i da izbegavaju provocirajuće faktore kako bi se sprečilo pogoršanje bolesti. To podrazumeva kupanje bez sapuna, u specijalnim uljanim kupkama i sasvim mlakoj vodi. Neposredno nakon kupanja ili tuširanja kožu treba posušiti peškirom od frotira i naneti adekvatno mleko za telo – kaže doktorka, uz objašnjenje da je nega kože izuzetno važna zato što sprečava dehidrataciju i isušivanje kože, koje bi moglo da doprinese formiranju i značajnom pogoršanju ekcema. Blic zena
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
6 navika koje telo ne prašta Da li ste znali da je dva sata sedenja u automobilu za kičmu gore nego osam sati sedenja u kancelariji? Ne upuštajte se u nepotreban rizik i saznajte šta sve ostavlja doživotne tragove na vašem telu.  1. Malo kretanja Slaba cirkulacija, koja se najčešće javlja kao posledica nedostatka fizičke aktivnosti, dovodi do zakrčenja arterija, što povećava rizik od moždanog udara. Ukoliko svakodnevno šetate makar 20 minuta ili tri sata jednom nedeljno, prepolovićete rizik. 2. Mnogo alkohola Previše alkohola šteti. Treća čaša vina ili piva znatno opterećuje jetru, a koja čašica više može da stvori još veće probleme. Ako želite da sačuvate zdravlje, svake druge nedelje odredite tri dana kada nećete okusiti alkohol. 3. Cigarete Pušenje smanjite na minimum jer dovodi do sužavanja krvnih sudova, a samim tim i do pojave hipertenzije. Otrovi iz cigareta ometaju rast i sposobnost regeneracije koštanog tkiva, što u kasnijem dobu može da dovede do osteoporoze. Kad prestanete da pušite, vašem organizmu biće potrebno sedam godina da izbaci sve nakupljene otrove. 4. Opterećenje kičme Kičma će upamtiti svako preopterećenje. Dva sata sedenja u automobilu za kičmu je gore nego osam sati sedenja u kancelariji, jer tamo s vremena na vreme ipak ustanete. Kičmeni stub je naročito osetljiv u predelu krsta i zato vodite računa o njima. Kad god možete, radite vežbe za jačanje leđnih mišića. 5. Stomačne tegobe Česte stomačne tegobe mogu da ukazuju na nedostatak vitamina u organizmu. Usled toga dolazi do zadebljavanja sluzokože stomaka, grčeva i bolova. Ako imate problema s probavom, tri puta nedeljno jedite šargarepu ili kupus sve dok tegobe ne prestanu. 6. Previše mesnih prerađevina Svakodnevno konzumiranje mesnih prerađevina nije zdravo, jer su lekari ustanovili da zasićene životinjske masti razgradnjom u našem organizmu stvaraju materije koje povećavaju opasnost od pojave kardiovaskularnih bolesti. Da biste se oslobodili ove nezdrave navike u ishrani, za početak, izaberite jedan dan u nedelji kada uopšte nećete jesti mesne prerađevine. Blic zena
|
|
|
|
|
Tesa
|
|

rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55 Postovi: 4287
|
Sauna čuva zdravlje zimi! Odlazak u saunu nije dobar samo za dušu i opuštanje, već i jača imunitet. Ako želite da se opustite, ali i da ujedno učinite nešto za svoje zdravlje, trebalo bi samo da odete u saunu. Aktiviranje odbrambenog mehanizma
Dok se znojimo, telesna temperatura se uvećava za jedan do dva stepena što - kao i groznica - dovodi do aktiviranja odbrambenih ćelija. Smenjivanje toplog i hladnog opušta mišiće, snižava krvni pritisak, poboljšava krvotok, metabolizam i disanje.
Boravak u sauni pozivitno utiče na razvoj osećaja zadovoljstva i sreće kod ljudi i temeljno čisti kožu.
Međutim, prema rečima Haralda Garbiela, kardiologa Opšte bolnice u Beču, ljudi koji pate od nestalnog krvnog pritiska, srčane insuficijencije ili su doživeli infarkt, ne bi trebalo da idu u saunu. I u slučaju prehlade i akutnih upala, bečki kardiolog preporučuje odlaganje odlaska u saunu.  Kako da na pravi način uživamo u sauni?
Pre odlaska u saunu nemojte jesti tešku hranu, ali nemojte da idete ni praznog želuca. Pre saune se istuširajte i dobro obrišite peškirom, jer mokra koža odlaže znojenje.
Neka boravak u sauni bude između 8 i 15 minuta, posle čega bi trebalo da izađete napolje, ohladite se i prošetate.
Nakon toga istuširajte se hladnom vodom i napravite pauzu od najmanje 15 minuta. Gubitak tečnosti nadoknadite vodom ili razređenim voćnim sokovima.
Vratite se ponovo u saunu i ponovite postupak. Preporučuje se maksimalno tri puta po 15 minuta boravka u sauni po jednom odlasku.
B92
|
|
|
|
|
|
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju |
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
|
|
|