Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 21 Maj 2025, 14:57


Autoru Poruka
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 04 Avg 2012, 15:22
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
The Guardian o Danilu Kišu


U okviru svog književnog serijala o kratkim pričama, britanski list Gardijan predstavio je 2. avgusta pisca Danila Kiša, svrstavajući ga rame uz rame sa velikanima svetske književnosti, piše portal Književnost


Slika


„U Času anatomije, eseju dužine knjige objavljenom 1978. godine, jugoslovenski pisac Danilo Kiš podelio je istoriju kratkih priča u dve ere – pre Borhesa i posle Borhesa. Imajući ovo na umu, poslednje dve zbirke priča koje je Kiš objavio tokom života, Grobnica za Borisa Davidoviča i Enciklopedija mrtvih, predstavljaju zadivljujući doprinos fikciji posle Borhesa, smeštajući se negde između imaginacije i zacementirane realnosti dokumentovanog“, navodi Gardijanov autor Kris Pauer a prenosi Književnost.

U članku se posebno ističe način na koji Kiš obrađuje realnost i sirove, istinite činjenice, zbog čega ga porede sa Džemsom Džojsom, Brunom Šulcom i Francom Kafkom, koji su i sami imali uticaj na Kiša.

Navodi se da je Kiš verovao da književnost mora „ispraviti“ istoriju, jer je ova druga suviše uopštavajuća. Posebno mesto zauzima analiza dela „Grobnica za Borisa Davidoviča“ kao i predstavljanje piščeve biografije.

Kišovu opčinjenost realnošću autor teksta nakon detaljnog objašnjenja ilustruje citatom iz knjige Saveti mladom piscu: „Ne veruj u statistike, u cifre, u javne izjave: stvarnost je ono što se ne vidi golim okom.“

Pauer Kiša predstavlja kao jednog od najznačajnijih evropskih pisaca posle Drugog svetskog rata, objašnjavajući da je njegova reputacija u anglosaksonskim zemljama na nezavidnom nivou. Zanimljivo je i da trećina stanovnika Srbije ne zna ko je Danilo Kiš, niti su čitali njegove knjige. Ovaj podatak rezultat je istraživanja „Kulturne prakse građana Srbije“, čiji su rezultati krajem prošle godine saopšteni u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu, podseća mostarski portal.

Gardijanov književni serijal o kratkim pričama, u kojem je svoje mesto našao i Kiš, predstavio je brojne klasike svetske književnosti, od Đovanija Bokača do Ernesta Hemingveja, Džemsa Džojsa, Reja Bredberija i drugih.


e-novine

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 04 Avg 2012, 15:24
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Brankova nagrada za niškog pesnika


Slika


Goran Živković iz Niša dobitnik je 52. Brankove nagrade za najbolju prvu pesničku knjigu autora do 29 godina za knjigu "Spalipačitaj".

Žiri koji su činili Zoran Đerić (predsednik) i članovi Vladimir Gvozden i Branislav Živanović doneo je odluku da dvadesetosmogodišnji pesnik iz Niša ponese nagradu u konkurenciji 10 pesničkih knjiga.

Knjiga "Spalipačitaj" je objavljena ove godine u izdanju Niškog kulturnog centra.

U obrazloženju žirija navodi se da je već od naslova pesničke knjige Živkovića jasno da se ona ne može čitati doslovno, nego kao produkt ironije, jezičkih (pa i slovnih) poigravanja.

Brankova nagrada biće dodeljena u Sremskim Karlovcima u svečanoj sali Magistrata, 28. avgusta u okviru 7. Međunarodnog novosadskog književnog festivala.


Južne vesti

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 04 Avg 2012, 15:26
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Srpske autorke drže vrh beseseler liste za juli mesec


Prva tri mesta na julskoj listi najprodavanijih knjiga nasveće srpske internet knjižare (Knjizara .com) drže romani domaćih spisateljica na čelu sa Ljiljanom Habjanović Đurović "Sjaj u oku zvezde".


Slika


Lista koju pravi ovaj sajt daje dosta realnu sliku stanja na tržištu knjiga, pošto dobija podatke od četiri lanca knjižara (Vulkan, Službeni glasnik, Delfi i Evro Djunti) koji pokrivaju ne samo Srbiju, već i Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Republiku Srpsku.

To što su na vrhu liste bestselera već mesecima domaći autori, razbija predrasude da čitaoci predpostavljaju svetske bestselere domaćim hitovima.

Sa prvim letnjim mesecima na vrh su izbili "ljubići" ili barem "žensko pismo" što je potvrda da žene više čitaju na godišnjim odmorima od muškaraca.

Na julskoj listi, u odnosu na junsku, među omiljene domaće autorke "ugurala" se Britanka E. L. Džejms sa globalnim erotskim hitom " Pedeset nijansi - siva" kojoj je pripalo treće mesto, i tako je na četvrto potisnula "Ti si meni sve", Vesne Dedić Milojević, dok se Jelena Bačić-Alimpić sa "Pismom gospodje Vilme" pozicionirala na drugo.

Na petom mestu je još jedan "ženski" roman francuskog hit pisca Gijoma Musoa "Zov anđela" koji već odavno ima svoju vernu publiku i sve što se objavi odmah stiže u vrh lista hitova. Sledi istorijski roman "Duge noći i crne zastave", Dejana Stojiljkovića, a zatim priručnik za samopomoć Robina Šarma "Tajna pisma kaluđera koji je prodao svoj ferari" kome je unapred obezbeđeno mesto među hitovima jer naši čitaoci veruju u savete koje im on nudi.

Karlos Ruis Safon je godinama bio na listi bestselera sa romanom "Senka vetra" pa sve što je posle toga prevedeno srpski čitaoci verno kupuju kao što jer slučaj sa novim romanom "Zatočenik nebesa" koji je na osmom mestu.

"Avanture nevaljale devojcice" Maria Vargasa Ljose je na devetoj poziciji ali ovaj roman nobelovca stalno se traži već više od četiri godine.

Iako je Jelena Bačić-Alimpić sa svojim novim romanom "Pismo gospođe Vilme" na drugom mestru, njen prvenac "Ringišpil" koji je u knjižarma već više od dve godine i dalje zauzima 10. mesto.


24sata

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 08 Avg 2012, 17:25
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Bestseler "Hipnotizer" i na srpskom


Srpski čitaoci su imali priliku da čitaju najveći svetski hit kriminalističkog žanra, trilogiju "Milenijum" Stiga Lašona, pre nego je stigao do SAD, a sada je "Hipnotizer" Laša Keplera, koji je već dve godine evropski hit stigao do nas tek pošto je osvojio anglo-saksonsko govorno područje i preveden je na 36 jezika. Izdavač je "Alnari".


Slika


Roman nikako ne može da se uvrsti u "lako letnje štivo" ali je prava poslastica za posvećenike klasičnih detektivskih priča koje idu tragom pisaca poput Čendlera, Simenona, Hemeta...ali pre svega je na tragu klasika skandinavske "škole" trilera koja danas hara svetom od Henkela Mainiga do rano preminulog Lašona.
Lansiran kao prvi dostojni "naslednik" Lašona, Kepler je preko noći osvojio zemljake i "Hipnotizer" je do sada prodat u Švedskoj u tiražu koji prelazi pola miliona primeraka.

Međutim, ispostavilo se da Laš Kepler ne postoji već je to pseudonim bračnog para Aleksandre i Aleksandra Andorila, afirmisanih pisaca sa nekoliko objavljenih knjiga. Ovo im je detektivski prvenac jer su važili za autore elitne literature.

Bračni par Andoril je otkrio da im je dosadilo da se svako zatvori u svoj kabinet da bi pisao i tek se uveče druže gledajući dnevno po jedan film tokom 18 godina zajedničkog života. Posto imaju veoma različite književne poetike, odlučili su da "stvore" imaginarnog pisca koji će pisati krimiće i biti " svoj čovek".

Ime (Laš) je omaž Lašonu, kome su se oboje divili, a prezime su pozajmili od nemačkog naučnika iz 17. veka (Kepler) i već su odredili da će Lašu Kepleru pružiti priliku da njegov glavni lik inspektor Jona Lina bude junak osam knjiga. Za sada su završili drugu ("Dželat") a uveliko rade na trećem nastavku ovog detektivskog serijala.

Oni ne kriju da nisu pročitali puno detektivskih romana sa izuzetkom već pomenutog Lašona, ali su se nagledali filmova i ideja vodilja im je bila da filmski način pripovedanja prenesu u pisanu formu, što objašnjava brzo reagovanje ljudi sa filma da ekranizuju "Hipnotizera".

Pored inspektora Jone i hipnotizera Erika bitne uloge poverene su ženama i deci koji su i žrtve i zločinci.
Tako je stvorena izuzetno mučna, mračna, zastrašujuća priča o razorenim porodicama, patološkim odnosima između braće i sestara, o bici sa vremenom da se pronađe kidnapovani sin hipnotizera...

Autori su objasnili da su se rukovodili ličnim strahovima kao roditelji tri ćerke kada su smišljali zaplet i zato je knjiga tako puna one skrivene jeze od koje čitaoce obuzme istinska zebnja.

Roman počinje svirepim ubistvom cele porodice a jedini preživeli je 15-godišnji dečak za koga je zločinac mislio da je mrtav.

Može li hipnotizer da prodre do skirvenih dubina njegovog mozga koje mogu da otkriju ubicu?


B92

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 10 Avg 2012, 16:43
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Jedna priča piše mene


Albaharijeve priče u okviru „Srpske proze u prevodu”, u izdanju „Geopoetike”


Slika


Izdavačka kuća „Geopoetika” nastavlja da predstavlja srpsku književnost izvan granica naše zemlje, na anglosaksonskom govornom području, time joj otvarajući vrata i za druge jezike, a u okviru četvrtog kola edicije „Srpska proza u prevodu” (Serbian Proze in Translation) objavila je knjigu izabranih priča Davida Albaharija „Učenje ćirilice” (Learning Cyrillic), u prevodu na engleski Elen Elijas-Bursać.

Prema rečima Vladislava Bajca, prvog čoveka „Geopoetike” i glavnog urednika pomenute edicije, zbirka „Učenje ćirilice” sadrži četiri sasvim nove, do sada neobjavljene Albaharijeve priče priče „Na Zemlji” (On Earth), „Ne, ne i ne” (No, No and No), „Zlatna ribica” (Goldfish) i „Miris druge strane” (The Scent of the Other Side). Takođe, kako je istakao Bajac, u ovu knjigu uključene su i prethodno objavljene Albaharijeve priče, preuzete iz zbirki „Pelerina i nove priče” (Narodna knjiga, 1997), „Drugi jezik” (Stubovi kulture, 2003), „Senke” (Stubovi kulture, 2006), i „Svake noći u drugom gradu” (SKZ, 2009).

– Kroz više od dvadeset priča, David Albahari nam pripoveda, uz dodir njemu svojstvene melanholije, jednu veoma moćnu priču o identitetu. Nailazimo na intimu pažljivo izrađenih bračnih kalupa, odnose i jaz između generacija, došljaka i starosedelaca u Novom svetu, nesposobnost izmirenja čežnje za zemljom iz koje se potiče i potrebe za uklapanjem u život zemlje koja je izabrana – kontrasti koje uočavamo su jaki i podstiču na razmišljanje – dodao je Bajac.

– Zadovoljan sam što je izbor iz mojih priča objavljen u ovoj ediciji zamišljenoj kao ogledalo, u kojem ljudi iz drugih delova sveta posmatraju odraze savremene srpske proze. Prevodi na engleski sigurno će privući i prevode na druge jezike. Mislim da smo prevodilac mojih priča Elen Elijas-Bursać i ja napravili dobar presek mog pripovedačkog stvaralaštva u toku od dvadeset godina – primetio je Albahari, objašnjavajući zatim i sadržaj zbirke „Učenje ćirilice”:

– Naslov knjizi dat je prema jednoj od priča, u kojoj učitelj deci naših iseljenika drži predavanja o ćirilici. Tu se nalazi i jedan Indijanac, koji pokušava da shvati pravoslavlje i da uči srpsko pismo. Njegova sudbina podseća na sudbinu mnogih iseljenika, onih koji su dobili, ali i izgubili mnogo toga. Upravo o tome govore moje priče: o balansiranju između dobitka i gubitka, o tome da težimo da ostanemo ono što smo bili, ali da svakim danom postajemo ono što smo mislili da nikada nećemo biti.

Albahari otkriva i svoj poseban odnos prema priči, kao kraćoj proznoj formi, smatra da priče rastu i stare sa tvorcem, naglašavajući pri tome da njegove nove pripovetke nose pečat prolaznosti i razmišljanja o kraju životnog puta. I za druge autore koje objavljuje „Geopoetika”, Džulijana Barnsa i Pola Ostera, ovo su dominantni motivi.

– Približavam se dobu kada se u Kanadi postaje „senior”, i kada se tamo dobija „starački dodatak”. Seniori imaju specijalne popuste, na primer u bioskopima, za gledanje najnovijih filmskih hitova u tri dimenzije, sve upola cene. Mada, ja sam uvek više voleo niskobudžetna ostvarenja – rekao je Albahari.

Iako je poznat najpre kao romanopisac, Albahari ističe važnost „vernosti” i kraćim prozama, kojima su pažnju posvećivali i Andrić i Tišma, a pišu ih i Basara i Petković.

– Mnogi veliki pisci počeli su kao izvrsni pripovedači: Makjuan, Oster, Piter Keri. I dalje mislim da je Ijan Makjuan bio najbolji u prve dve knjige priča. Posebno sam srećan što je u ovoj ediciji objavljena moja zbirka priča zbog toga što se takve knjige na Zapadu i inače manje vrednuju i slabije prodaju, njima se navodno karijera počinje, ali se nastavlja pisanjem romana. To su neki mehanizmi jači od autora, koje ja ne podržavam. Stoga, želim da se zna da sam i pripovedač, ne samo romanopisac. Romani su moja deca koja su se „otrgla”, priče se poslušno uklapaju u knjigu. Sada pišem jednu koja zapravo piše mene – ističe Albahari, koji za objavljivanje priprema i sasvim novu knjigu priča, kao i novi roman, koji govori o prelomnoj 1968. godini, i njegovom služenju vojnog roka u Banjaluci.

Knjige edicije „Srpska proza u prevodu” nalaze svoje mesto ne samo u prikazima inostranih časopisa (roman Vladimira Tasića „Oproštajni dar” prikazan je nedavno u američkom časopisu „World Literature Today”) već i u okviru naučnih skupova. Naime, roman Vladislava Bajca „Hamam Balkanija”, objavljen na engleskom u prevodu Rendala Mejdžora, u prvom kolu edicije, bio je predmet razgovora na 12. međunarodnom kongresu socijalne i ekonomske istorije Osmanskog carstva, održanom od 11. do 15. jula u Recu, u Austriji, i teme „Danak u krvi u balkanskoj književnosti”, zajedno sa Andrićevim romanom „Na Drini ćuprija”. Pored toga, nezavisna izdavačka kuća iz Njujorka Blooming Twig Books objaviće na jesen američko izdanje romana Dejana Stojiljkovića „Konstantinovo raskršće”.


Politika

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 11 Avg 2012, 13:40
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Top 10: Pisci koji zarađuju milione


Pisac trilera Džejms Paterson našao se na prvom mestu nedavno objavljene "Forbsove" liste pisaca sa najvećom zaradom.


Slika


Procenjuje se da je ovaj 65-godišnji Amerikanac zaradio oko 94 miliona dolara od 14 romana koje je objavio tokom proteklih godinu dana. Džejms Paterson je zapravo jedini pisac na listi koji je većinu zarađenog novca stekao od prodaje knjiga, dok je manji deo prihoda zaradio od prodaje prava na ekranizaciju svojih dela.

S druge strane, spisateljica Suzan Kolins, autorka serijala “Igre gladi”, dospela je na 10. mesto jer je prodaja njenih knjiga porasla nakon premijere filmske ekranizacije prvog dela pomenutog serijala. Ipak, očekuje se da će se ona znatno više zaraditi krajem godine, kada na njen račun bude isplaćen procenat od zarade filma “Igre gladi”, DVD distribucije, autorskih prava...

“Forbs” takođe uočava da književnim svetom i dalje dominiraju pisci, ali da se ove godine povećao broj spisateljica sa velikom zaradom. Osim Kolins, među prvih deset mesta našle su se i Dženet Evanović, Nora Roberts i Danijela Stil, autorka sa najdužim stažom na listi.

Očekuje se da će ovaj broj biti još veći sledeće godine jer će Džoan Ketrin Roling, autorka serijala knjiga “Hari Poter”, objaviti novo delo namenjeno odraslima.

Iz “Forbsa” smatraju da nema sumnje da će sledeće godine u vrhu liste biti E.L. Džejms, autorka trilogije “Pedeset nijansi” koja obara sve rekorde kada je prodaja u pitanju. U vrhuncu pomame koju je ova autorka izazvala, prodaja njenih knjiga premašivala je brojku od milion dolara sedmično.


Slika


Celokupna lista 10 pisaca sa najvećom zaradom u proteklih godinu dana izgleda ovako:

1. Džejms Paterson 94 miliona dolara

2. Stiven King: 39 miliona dolara

3. Dženet Evanović: 33 miliona dolara

4. Džon Grišam: 26 miliona dolara

5. Džef Kini, 25 miliona dolara

6. Bil O Rajli: 24 miliona dolara

7. Nora Roberts: 23 miliona dolara

8. Danijela Stil: 23 miliona dolara

9. Suzan Kolins: 20 miliona dolara

10. Din Kunc: 19 miliona dolara




B92

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 12 Avg 2012, 16:24
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Jovanu Babiću "Kočićeva nagrada"


Književnik i publicista Jovan Babić dobitnik je "Kočićeve nagrade", koja će mu biti uručena 26. avgusta u Stričićima, rodnom mestu Petra Kočića.


Slika


Jednoglasnom odlukom žirija, ovogodišnju "Kočićevu nagradu" za celokupno književno stvaralaštvo dobio je Jovan Babić, književnik, publicista i dugogodišnji dopisnik Tanjuga iz Banjaluke.

Za ovo visoko književno priznanje, prema rečima prof. Miljka Šindića, predsednika žirija, u kome su bili i prof. dr Drago Tešanović i književnik Duško M. Petrović, prijavljena su 23 veoma ozbiljna kandidata, ali je "kod Babića prevagnula čistota i snaga izraza, u kočićevskom duhu: rodoljubnom, slobodarskom, pravdoljubivom i istinoljubivom, prkosnom i ponosnom".

Nagrada će dobitniku biti svečano uručena na "Kočićevom zboru", 26. avgusta u Stričićima, rodnom selu poznatog književnika i tribuna Petra Kočića.

Babić je rođen 1934. u Crnom Lugu kod Bosanskog Grahova, a radni vek je uglavnom proveo u novinarstvu - najkraće u banjalučkom "Glasu", znatno duže u zagrebačkom "Vjesniku" i najduže u novinskoj agenciji Tanjug.

Za novinarski i publicistički rad dobio je prvu nagradu tadašnjeg Udruženja novinara BiH za 1980, godišnju nagradu istog udruženja za 1981. i Tanjugovu nagradu 1983.

Objavio je knjige ''Put u vjenost'' 1984, ''Odbrana i smrt'' 1986, ''Uspenije Gavrilovo'' 1994, ''Drakulići'' 1998, ''Ždralovačke pričke'' 2001, ''Biljezi u vremenu'' 2003, ''Spomen hram'' 2003, ''Crljeni kruv'' 2005, ''Krezubi lavovi'' 2007. i "Prometeji sarajevskog Vidovdana" 2011.

Za "Krezube lavove", koje je žiri proglasio "najboljom knjigom objavljenom u RS 2007. godine", dobio je prvu nagradu Podružnice Udruženja književnika RS i grada Banjaluka.

Neke Babićeve priče prevedene su na strane jezike, a jedno od tri izdanja romana "Drakulići" objavljeno je na engleskom jeziku.

Babić je član Udruženja književnika RS i Udruženja književnika Srbije, a živi u Banjaluci.


RTS

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 14 Avg 2012, 16:22
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Postapokaliptični ljubić Džos Ver "Iza noći"


BEOGRAD - U stalnoj potrazi za novitetima, jer to je jedan od zakona komercijalnog izdavaštva, Evro-Đunti je lansirao novi podžanr ljubavnih romana "postapokaliptični, paranormalni ljubić" čiji je pionir Džos Ver a prvenac je "Iza noći".


Slika


Ver je Amerikanka odrasla na istorijskim erotskim ljubavnim romanima Beatrise Smol i Ketlin Vudivis, uz distopije Metisona ("Ja sam legenda") i Frensisa Dika ("Totalni opoziv"), pisanjem se počela baviti u ranom detinjstvu, ali nikada ništa nije ponudila izdavačima sve dok nije napisala " Iza noći".

Kako se poverila na svom sajtu, bavila se raznim poslovima (marketing, sopstveni biznis, međunarodni izvoz-uvoz) ali sve vreme je pisala ali obavezno ljubiće jer tu vrstu žanra i najradije čita.

Jedna prijateljica joj je, pola u šali, predložila da napiše romansu koja bi se događala u nekom vremenu posle neke katastrofe i kako se poverila Verova, odlučila je da pokuša a rezultat je sada već serija od pet knjiga koje se nazivaju "Hronike Envija".

Koji je "recept" smućkala Džos Ver da je najmoćnija izdavačka kuća anglosaksonskog govornog područja "Rendom haus" odlučila da je uzme pod svoje? Polazište je da radnja bude smeštena u neko ne tako daleko buduće vreme posle potpune "promene" na Zemlji, na kojoj je čovečanstvo skoro potpuno izbrisano a ostale su malobrojne grupe normalnih ljudi dok su ostali mutanti.

U takvu distopiju treba smestiti neku romansu između dvoje atraktivnih ljudi, "zasoliti" s puno eksplicitne erotike (novi trend na čijem je talasu stigao hit "Pedeset nijansi-sive") i smisliti neverovatno napete avanture kroz koje par mora da prođe da bi ostvario svoju ljubav.

Verova je osmislila osnovni kostur priče oko koga, sada, gradi već šesti nastavak, iako se prvi "Iza noći" pojavio pre samo dve godine.

Glavni junak ovog romana je Eliot Drejk, lekar koji je sa petoricom svojih drugova u leto 2010. krenuo da istražuje pećine u američkoj divljini. Šta se zbilo u pećinama, niko ne zna, ali oni su tamo ostali u nekoj vrsti hibernacije pola veka a kada su konačno izašli na površinu, ništa nije bilo isto kao pre.

Odmah nakon njihovog "nestanka", Zemlju su pogodili istovremeno zemljotresi, cunamiji, strašne oluje i njena osovina je promenila položaj tako da je najveći deo ljudskog roda nestao u tim katastrofama. Njih petorica kreću da nađu neku novu ljudsku naseobinu -Envi za koju su čuli od grupica preživelih koje progone mutanti ljudožderi.

Prilikom spasavanja grupe tinejdžera od mutanata, Eliotu se priključuje prava amazonka na konju Džejd i između njih se rađa ljubav...

Za čitaoce, a knjigu će zbog onog romantičnog dela, radije čitati slabiji pol, informacija da će u svakom od sledećih tomova ove sage drugi član grupe "probuđenih heroja" biti centar zapleta i ljubavne priče sa nekom novom lepoticom koja mu postaje partnerka u krevetu i avanturama i na svakom "bojištu" vodiće se pođednako žestoka bitka.

Promoteri ovih knjiga, koje su autorki donele bezbrižan i lagodan život, hvale ih kao " mračne, fascinantne, seksi, veoma originalne ".


Glas javnosti

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 14 Avg 2012, 16:47
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
ROMAN KLOVN BRANKA MILORADOVIĆA


Autor romana "Klovn", koji je danas promovisan, Branko Miloradović kroz lik umetnika otkriva da je uzrok svih ljudskih problema nedostatak samospoznaje


Slika


Pisac romana "Arijadnina nit" i "Iris" ovoga puta se bavi globalnom temom, čovekom koji idući kroz život konstatuje dešavanja i na kraju prestaje da veruje u svet u kome je došlo do kolektivnog pada svih vrednosti.

To je priča o neshvatanju drugih ljudi, nerazumevanju i otuđivanju, ali ne i o bežanju od realnosti.

Glavni junak, umetnik, posle svega sebe doživljava kao klovna, što nije nimalo smešno, i shvata da ako hoće da menja svet mora prvo da promeni sebe, vršeći pri tome reviziju svih vrednosti.

Život klovna u romanu je tragično oblikovan. Ali on je i najbolji gospodar okolnosti, jer može da ne bude klovn kad poželi, mada sve češće gubi svojstvo da uopšte nešto želi.

Roman "Klovn" objavila je izdavačka kuća "Evro Giunti".


Akter

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 16 Avg 2012, 17:00
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Upoznajte nemačku Agatu Kristi


Godinama su detektivski romani stizali sa engleskog govornog područja ili iz skandinavskih zemalja a sada je "Laguna" prvi put objavila krimić nemačke autorke Nele Nojhaus.


Slika


Nojhaus (45) pripada "samoniklim" piscima jer je godinama "pisala za fioku", baveći se raznim drugim poslovima, dok nije sakupila hrabrost da se obrati, putem interneta, firmi "Book on demand" (knjige po porudžbini) koja je spremna da za određenu cenu odštampa knjigu u bar 500 primeraka.

To je uradila sa prvom 2005. godine, sama organizujući prodaju tako što ih je raznosila po knjižarama u malim mestima u blizini sela u kome je živela sa mužem, s kojim deli ljubav prema konjima i jahanju.

Pošto je prvu rasprodala, već sledeću knjigu štampala je u 1.000 primeraka i tako je polako počela da se širi, od usta do usta, fama da postoji nova autorka detektivskih romana u kojima se pojavljuje tandem koji čine inspektori Oliver fon Bodenštajn i Pia Kirhof.

Još jedna knjiga bila je samizdat ali sada je tiraž dostigao 5.000 primeraka. Jedan primerak je stigao u ruke lektorke koja je radila za jednu od velikih berlinskih izdavačkih kuća i ubrzo se pojavio predstavnik ove kuće kod Nojhausove sa ugovorom da preuzme štampanje njenih knjiga.

U čemu je tajna uspeha ovog novog detektivskog serijala koji dolazi iz sredine koja se do sada nije proslavila krimićima? Kraj oko planine Taunus, u kome Nojhusaova živi od ranog detinjstva i koji odlično poznaje, odabrala je da bude prostor u kome se kreću njeni junaci. To su zaseoci u kojima svako poznaje svakoga, ali to je i odličan paravan za skrivanje mračnih porodičnih tajni, jer pravilo je da se niko nikome ne meša u život.

Nojaus je vešto kreirala detektive Olivera fon Bodenštajna i Piu Kirhof dajući im "biografije" koje ih čine ličnostima od krvi i mesa i čitaoci mogu da uspostave kontak sa njima i da saučeštvuju u problemima u njihovim privatnim životima. Treći, bitan faktor za ovaj žanr je smisao da vodi zaplet tako da sve vreme tera čitaoca da ga sa pažnjom prati ne bi li otkrio ko povlači konce iz pozadine i ko je i zasto ubica.

U "Snežani" kao u najboljem Hičkokovom filmu imamo nesahranjene leševe, "navodnog" ubicu koji je odležao robiju i vraća se u zavičaj gde će sve što se dogodi odmah njemu pripisati i dovoljno uzbuđenja za dobru zabavu.

Od 2008. godine do sada Nojhaus je, kada je reč o govornom području, dostigla tiraž koji premašuje dva miliona, a autorska prava su prodata u 20 zemalja.

"Laguna" može da se pohvali da je njen, za sada, najbolji roman ovog serijala "Snežana mora da umre" iz 2010. objavila pre američkog, koji stiže septembra ove godine. U međuvremenu, Hojaus "hara" po evropskim bestseler listama, a "Snežana" je stigla na vrh liste u Južnoj Koreji. Među zemljama u kojima se nemačka Agata Kritsti već etablirala su Francuska, Rusija, Brazil, Španija...


B92

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker