|
Autoru |
Poruka |
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
Mladićeve reči u pauzi-dokaz protiv Hag -- Raspravno veće Haškog tribunala je kao dokaz protiv Mladića prihvatilo rečenicu koju je Mladić pre šest meseci u sudnici tokom pauze uputio svojim braniocima. Prigovor Mladićevog branioca Miodraga Stojanovića da je to bila poverljiva i privilegovana komunikacija između klijenta i advokata, veće predsedavajućeg Alfonsa Orija (Alphons Orie) je odbilo.
Sudija Ori obrazložio je, usvajajući argument tužilaca, da se Ratko Mladić poverljivosti komunikacije odrekao time što se u sudnici svojim advokatima obraćao veoma glasno i time omogućio prisutnima da to čuju.
Mladićeva odbrana najavila je da će na tu odluku uložiti žalbu.
O tome šta je Mladić u sudnici izgovorio 18. februara ove godine, za vreme pauze u zasedanju, svedočila je asistentkinja za jezik u tužilaštvu Marija Karal (Maria Karall). Tu Mladićevu rečenicu, Karalova je, međutim, sudijama prenela na delu zasedanja koje je bilo zatvoreno za javnost.
Karalova koja, po sopstvenim rečima, potiče iz sela u Austriji u kojem se govori "arhaični hrvatski" kakvim se govorio "pre 500 godina", objasnila je da je 18. februara bila u sudnici na poziv tužioca Dermota Gruma (Groome) kako bi pratila da li će Mladić reći nešto što bi bilo uvreda za svedoka.
Tog dana, iza zatvorenih vrata, iskaz je dala zaštićena svedokinja tužilaštva RM-048.
Karalova je precizirala da je Mladić rečenicu, koju tužioci smatraju dokazom protiv njega, izgovorio u pauzi, kada su sudije i svedokinja već napustili sudnicu, obraćajući se povišenim glasom svojim advokatima.
Posle pauze toga dana, kako je rekla tužiteljka Maksin Markus (Maxine Marcuš), Mladić je odlukom sudija bio udaljen iz sudnice.
Pošto je Karalova završila svedočenje, Mladićeva odbrana nastavila je unakrsno ispitivanje vojnog veštaka tužilaštva Ričarda Batlera (Rićard Butler) koji je, na osnovu analize hiljada dokumenata Vojske Republike Srpske, sačinio hronologiju događaja pre i posle pada Srebrenice u julu 1995.
Batler je posvedočio da je masovno ubistvo zarobljenika iz Srebrenice, u rukama srpske policije u selu Kravica kod Bratunca, u julu 1995. bilo "naređeno".
Tadašnji komandant VRS, general Mladić optužen je za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Muslimana u danima pošto je ta vojska 11. jula 1995. zauzela enklavu koja je bila pod zaštitom UN.
Po optužnici, srpske snage su 13. jula 1995. u magacinu zemljoradničke zadruge u Kravici ubili oko 1.000 zarobljenih muslimanskih muškaraca.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Mladićev branilac Dragan Ivetić sugerisao je da je Batler pristrasan zato što u svom izveštaju sudu o Srebrenici nije naznačio da je ubistvima u Kravici prethodio incident u kojem je jedan od zarobljenih oteo pušku stražaru i jednog policajca ubio, a drugog ranio.
Potvrđujući da je čuo za tu verziju događaja, Batler je, međutim, naglasio da je najvažniji "ishod". Čak i da je, po njegovim rečima, ubistvo bilo posledica "pokušaja bekstva", ostaje činjenica da su se, prema iskazima preživelih, pogubljenja odvijala "u talasima" i trajala "satima". Od 1.000 zarobljenih, precizirao je Batler, preživela su samo trojica.
"Bez obzira kako je masakr u Kravici počeo, u jednom trenutku doneta je odluka da se svi zarobljenici ubiju - to je zaključak koji se ne može izbeći, na osnovu ishoda", podvukao je svedok.
Branilac Ivetić sugerisao je da su odluku o ubistvu zarobljenika doneli policijski oficiri, posle incidenta, a Batler je odgovorio da to "ne može reći", ali da je "moguće". Upitan od predsedavajućeg sudije Orija ko je naredio ubistvo, svedok je kazao da to ne zna.
Na tvrdnju da oficiri VRS tog dana nisu bili prisutni kod kravičkog skladišta, veštak tužilaštva rekao je da nije naišao na dokumente koji bi potvrdili da su vojne starešine bile na mestu zločina kada je ubijanje počelo 13. jula oko 17.45.
Batler je prihvatio tvrdnju branioca Ivetića da je kolona u kojoj su hiljade muslimanskih muškaraca pokušale da se iz obruča oko Srebrenice od 11. jula 1995. probiju šumom ka Tuzli bila "legitimna vojna meta" za VRS.
Mladićev advokat nastaviće sutra unakrsno ispitivanje vojnog veštaka optužbe.
Optužnica generala Mladića tereti i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmere genocida; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
Sud: Šešelj već komunicira sa timom Hag -- Predsednik Haškog suda Teodor Meron odbacio zahtev Vojislava Šešelja da mu se ponovo uspostavi privilegovana komunikacija sa pravnim timom, jer ona već postoji. Šešelj je 26. avgusta podneo zahtev da se ponovo uspostavi njegova privilegovana komunikacija putem telefona sa pravnim savetnicima Dejanom Mirovićem i Milanom Terzićem u skladu sa odlukom zamenika sekretara suda da se obustavi praćenje njegove privilegovane komunikacije.
U obrazloženju odluke, sudija Meron je naveo da je administracija pritvorske jedinice u Hagu prestala da nadzire Šešeljevu privilegovanu komunikaciju sa pravnim savetnicima 19. avgusta. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
"Mladić pretio borcima,ne civilima" Hag -- Odbrana Ratka Mladića je sugerisala da je, po padu Srebrenice, Mladić muslimanskim borcima - a ne civilima, poručio da mogu "opstati ili nestati". Odgovarajući na tu sugestiju branilaca, vojni veštak optužbe Ričard Batler (Rićard Butler) rekao je da je to "moguća interpretacija" reči koje je Mladić uputio predstavnicima srebreničkih Muslimana tokom dva sastanka u Hotelu "Fontana" u obližnjem Bratuncu, na dan pada Srebrenice i sutradan, 11. i 12. jula 1995.
Tadašnji komandant Vojske Republike Srpske i general, Mladić (70), optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana iz Srebrenice pošto je ta vojska 11. jula zauzela enklavu koju su UN ranije proglasile za zaštićenu zonu.
Odbrana je u sudnici prikazala delove više puta viđenog filma sa dva sastanka u Hotelu "Fontana" na kojima su snimljene Mladićeve reči predstavnicima srebreničkih Muslimana da mogu "opstati ili nestati".
Mladić je, čuje se na snimku, kazao da "svima koji polože oružje garantuje život", i da "želi da pomogne civilnom stanovništvu koje nije cilj operacije VRS".
Da bi doneo odluku, "kao čovek i kao general", Mladić je 11. jula uveče pozvao predstavnike Muslimana da se, do sutradan ujutro, izjasne "hoćete li ost...opstati ili nestati".
"Možete opstati ili nestati", poručio je Mladić srebreničkim Muslimanima i na drugom sastanku, 12. jula ujutro, naglasivši da je "za ostanak potrebno da svi vaši vojnici predaju oružje", jer "nema potrebe da umru".
Branilac Dragan Ivetić je, tokom unakrsnog ispitivanja, pitao svedoka Batlera da li se Mladićevo upozorenje o opstanku i nestanku moglo odnositi na muslimanske borce, kao i civile, koji se do tada nisu predali VRS, već su nastavili proboj iz obruča oko Srebrenice šumom ka Tuzli.
"Da, to je moguća interpretacija", prihvatio je Batler.
Tužilac Piter Mekloski (Peter McCloskey) pitao je zatim svog veštaka da li se, posle Mladićevog upozorenja Muslimanima da je uslov za opstanak predaja njihovih boraca, predala 28. divizija ABiH koja se probijala ka Tuzli.
Batlerov odgovor bio je odrečan, a zastupnik optužbe podsetio je da je iz Mladićevih reči proizlazilo da će Muslimani "nestati", ako se ne predaju. "Reči su reči. Ne mogu reći šta je on mislio", prokomentarisao je Batler.
Sa sastanka u Hotelu "Fontana" 11. jula 1995. odbrana je prikazala i snimak na kojem se čuje kako se komandant holandskog bataljona Unprofora Tom Karemans (Thom Karremans) pred Mladićem zalaže za evakuaciju muslimanskog stanovništva Srebrenice, pozivajući se na komandu "plavih šlemova" u Sarajevu.
Branilac Ivetić tvrdio je da je to dokaz da je "Unprofor, a ne VRS, inicirao evakuaciju", a svedok Batler je potvrdio da je utisak Unprofora, sudeći po snimku, bio da je muslimansko stanovništvo htelo da napusti Srebrenicu koja je pala u ruke VRS. Po svedoku, međutim, tema je za debatu ko je prvi izneo ideju o evakuaciji.
Optužnica generala Mladića tereti i za progon desetina hiljada muslimanskih žena, dece i staraca iz Srebrenice.
Batler je danas, na sugestiju odbrane, ponovio da Srebrenica nije bila demilitarizovana, iako je to bilo predviđeno sporazumom kojim je aprila 1993. bila proglašena za zonu pod zašstitom UN.
Potvrdio je i da je 28. divizija ABiH iz Srebrenice napadala okolna srpska sela i ubijala civile, te da je ta enklava bila "legitimna vojna meta" za VRS.
Pošto su mu branioci predočili Mladićevo pismo komandantu Unprofora Rupertu Smitu (Smith) u kojem se septembra 1995. godine zalaže za sveobuhvatno primirje u celoj BiH, Batler je podsetio da su bosanski Srbi do tada već ostvarili svoje ratne ciljeve.
U to vreme - naglasio je vojni veštak optužbe - NATO je bombardovao VRS, koja je gubila i teritorije na zapadu usled zajedničke ofanzive ABiH i Hrvatske vojske posle operacije "Oluja".
Batler je ocenio da je Mladićev poziv na sveobuhvatni prekid vatre stoga bio deo pokušaja bosanskih Srba da okončaju rat, pre no što situacija postane još gora po njih.
Posle Batlera, koji će sutra završiti svedočenje, tužioci bi, kao svog sledećeg svedoka, pred sudije trebalo da izvedu penzionisanog generala VRS Manojla Milovanovića koji je, kao načelnik Glavnog štaba VRS, bio Mladićev najbliži saradnik tokom rata u BiH.
General Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmere genocida; za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i za uzimanje pripadnika mirovnih snaga UN za taoce, 1992-95. godine. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
"Mladić upozoravao na genocid" Hag -- Manojlo Milovanović, saradnik Ratka Mladića tokom rata u BiH, kaže da je Mladić 1992. upozorio Skupštinu RS da bi razdvajanja naroda u BiH, bio "genocid". Milovanović je to rekao svedočeći na suđenju Ratku Mladiću pred Tribunalom u Hagu.
Skupština srpskog naroda u BiH je, na sednici 12. maja 1992. u Banjaluci odlučila da formira Vojsku RS, za čijeg je komandanta postavila Mladića, a Milovanovića za njegovog zamenika.
Na poziv tužioca Dermota Gruma (Groome), Milovanović je iz zapisnika sa sednice pročitao Mladićeve reči:
"Prema tome, mi ne možemo očistiti, niti možemo imati rešeto da prosijemo samo da ostanu Srbi ili propadnu Srbi, a ostali da odu... Pa, to je... to neće... Ja ne znam kako će gospodin (Radovan) Karadžić i gospodin (Momčilo) Krajišnik objasniti svetu. To je, ljudi, genocid!"
Mladić (70) je, između ostalog, optužen za genocid u Srebrenici i progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmere genocida.
Svedok Milovanović izjavio je da nije prisustvovao tom skupštinskom zasedanju, ali da mu je general Milan Gvero preneo da je Mladić tim rečima reagovao na zalaganje tadašnjeg ministra zdravlja RS Dragana Kalinića da se "raščisti" s muslimanskim narodom, koji je proglasio za "neprijatelja, s kojim nema suživota".
"General Mladić upozorio je sve prisutne da to što zastupa Kalinić, koga su podržavali još neki poslanici, da je to genocid i da je to zabranjeno", preneo je Milovanović.
Po optužnici i dokumentima RS, Skupština je na zasedanju 12. maja 1992. kao sveobuhvatni ratni cilj utvrdila razdvajanje bosanskih Srba od Muslimana i Hrvata.
Skupština RS se na tom zasedanju "opredelila za ratnu opciju", kazao je Milovanović, opisujući sastanak jezgra budućeg Glavnog štaba VRS, održan uoči skupštinske sednice.
"Mi smo tada, te večeri, samo pretpostavljali da će general Mladić biti imenovan od strane Skupštine za komandanta Glavnog štaba. Znali smo da taj Glavni štab nema ništa od doktrinarnih dokumenata za vođenje rata, ako se Skupština opredeli za ratnu opciju, što je sutradan i urađeno", rekao je svedok.
Te večeri Mladić je Milovanoviću rekao da je rat u BiH "izgleda neizbežan" i da su oko Sarajeva - gde su muslimanske snage napadale JNA u povlačenju - "već uokvirene teritorije" buduće RS.
"Po rečima generala Mladića, Srpska demokratska stranka podelila je oružje vojnim obveznicima Srbima i tada smo imali 85.000-90.000 ljudi pod oružjem... koje treba uobličiti u vojne jedinice", izjavio je Milovanović.
Naznačio je da su pod oružjem bili pripadnici Teritorijalne odbrane "u rubnim područjima tadašnje Srpske Republike BiH".
General Milovanović potvrdio je da je Predsedništvo RS "imalo ulogu vrhovnog komandanta", dok za vrhovnog komandanta nije imenovan predsednik RS Radovan Karadžić.
Mladić nikada nije bio član Vrhovne komande, napomenuo je svedok.
"Glavni štab sprovodio je njihova naređenja", naglasio je Milovanović, uz opasku da je "rat suviše ozbiljna stvar da bi ga vodili generali, nego ga vode političari, a generali su izvršioci".
Za vrhovnog komandanta Karadžića i komandanta VRS Mladića, Milovanović je kazao da su mogli dati naređenje "bilo kome" u vojsci, uz međusobno obaveštavanje.
Opisujući svoj odnos s Mladićem, Milovanović je rekao: "Jednom sam ga pitao gde baš mene nađe za zamenika, a on je rekao: 'Ja palim na prvu (brzinu), ti na treću, a, kao tenkista, i sam znaš da se drugom najbolje vozi'. Rekao je i da smo nas dva 'dva tela, a jedna duša'".
Članovima GŠ VRS, Mladić je 12. maja 1995, predstavljajući Milovanovića kao svog zamenika, rekao: "Sve što ja znam, mora znati i on".
General Milovanović svedoči na poziv tužilaštva, pošto ga je sud na to obavezao posebnim nalogom. Na početku iskaza je negirao da je s tužilaštvom sklopio bilo kakvu pogodbu o imunitetu u zamenu za svedočenje.
Milovanović, koji je do sada svedočio u više haških procesa oficirima VRS, nastaviće sutra iskaz na suđenju Mladiću.
Optužnica generala Mladića tereti i za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce pripadnika mirovnih snaga UN, 1992-95.
b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
"Mladić - orijaš golubijeg srca" Hag -- Bivši načelnik Glavnog štaba VRS Manojlo Milovanović negirao na suđenju Ratku Mladiću da je Mladić ikada, tokom rata u BiH, naredio ubijanje civila. "Mladić je bio harizmatičan čovek; orijaš golubijeg srca, što znači - nije bio zlopamtilo, bio je strog i pravedan komandant, štitio je potčinjene", rekao je Milovanović, opisujući komandanta VRS čiji je zamenik bio.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Milovanović je odrečno odgovorio na pitanje branioca Branka Lukića da li mu je general Mladić "ikada rekao da je na bilo koji način umešan u ubistva u Srebrenici". Rekao je i da ni od kolega u GŠ VRS nije čuo da je Mladić naredio ubistva muslimanskih zarobljenika iz Srebrenice ili da je bio u njih umešan.
General Mladić (70) optužen je za genocid nad oko 7.000 muslimanskih muškaraca iz Srebrenice koje je VRS zarobila i streljala u danima pošto je 11. jula 1995. zauzela tu "zaštićenu zonu" UN.
Advokat Lukić pitao je svedoka da li je do kraja rata general Mladić promenio svoj stav izražen u maju 1992. na sednici Skupštine RS, na kojoj je formirana vojska, a on postavljen za komandant. Mladić je tada, kako je podsetio njegov branilac, "upozorio političare da bi mogli da počine genocid" nad nesrbima u BiH.
Precizirajući da je on, s jeseni 1994, otišao iz G S S VRS na ratište na zapadu BiH, Milovanović je odgovorio da Mladić do tada nije promenio stav izražen u proleće 1992. Milovanović je na zapadu BiH bio u julu 1995. kada je Srebrenica, u istočnoj Bosni, pala u ruke VRS.
Milovanović je, u glavnom iskazu, pre dva dana, potvrdio da je general Mladić 12. maja 1992. upozorio poslanike da bi razdvajanje Srba od Muslimana i Hrvata, kao ratni cilj koji su proklamovali, značilo "genocid".
"Prema tome, mi ne možemo očistiti, niti možemo imati rešeto da prosijemo samo da ostanu Srbi ili propadnu Srbi, a ostali da odu ... Pa, to je ... to neće ... Ja ne znam kako će gospodin (Radovan) Karadžić i gospodin (Momčilo) Krajišnik objasniti svetu. To je, ljudi, genocid", rekao je tada Mladić, po zapisniku sa sednice.
Na pitanje branioca Lukića da li je Mladić ikada njemu naredio išta nezakonito, bivši načelnik GŠ VRS odgovorio je: "Ne".
Tužilac Dermot Grum (Groome) posvetio je pretežni deo dodatnog ispitivanja dokazivanju da Mladić krajem marta 1995. svojim naređenjem nije poništio, nego samo dopunio Direktivu broj sedam, kojom je vrhovni komandant Radovan Karadžić naložio da VRS u Srebrenici stvori "nepodnošljivu situaciju potpune nesigurnosti bez nade u dalji opstanak i život stanovništva".
Milovanović je juče tu Karadžićevu direktivu nazvao "nezakonitom", ukazujući da je Mladić iz svog naređenja izostavio nalog da se stvori "nemoguća situacija" za opstanak civila. To je ponovio i danas.
Svedok je ostao pri iskazu da ni Karadžićevu direktivu, ni Mladićevo naređenje nije video do 2007. uprkos tome što je, pošto mu je tužilac predočio dokaze, prihvatio da je Direktivu broj sedam, preko kurira, on sam poslao podređenim jedinicama.
Milovanović je potvrdio da je u svojoj knjizi o ratu u BiH napisao i da su u Srebrenici "srpske snage učinile nešto što nije trebalo da urade i za šta nema vojnog opravdanja".
Po završetku Milovanovićevog svedočenja, svedok Milomir Šoja opisao je kako je, kao inženjer elektronike, radio na lanserima modifikovanih avionskih bombi koje je VRS upotrebljavala na sarajevskom ratištu 1994-95.
Šoja je izjavio da je prisustvovao lansiranju jedne takve bombe koja nije doprla do cilja u Sarajevu, već je prerano eksplodirala u gradskom području pod muslimanskom kontrolom. Precizirao je i da je čuo zvuk lansiranja "pet-šest" takvih bombi.
Optužnica generala Mladića (70) tereti i za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada; progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmere genocida i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95. Suđenje Mladiću u Hagu biće nastavljeno u ponedeljak, 23. septembra. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
Suđenje Mladiću danas zatvoreno Hag -- Zaštićeni svedok optužbe RM-016 danas je, na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, dao iskaz iza zatvorenih vrata. RM-016 je 142. svedok tužilaštva od početka izvođenja dokaza protiv generala Mladića, u julu 2012.
Zatvorene sednice najviši su stepen zaštite identiteta svedoka u praksi Tribunala.
Tužioci trenutno izvode dokaze o optužbi za genocid nad oko 7.000 Muslimana koje je Vojska Republike Srpske pod komandom generala Mladića ubila u danima pošto je 11. jula 1995. zauzela Srebrenicu.
Suđenje Mladiću biće nastavljeno sutra, iskazom sledećeg svedoka optužbe.
General Mladić (70) je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
Snimci fotografa kao dokaz u Hagu Hag -- Tužioci su na suđenju Ratku Mladiću uz pomoć slika i video snimaka koje je u Sarajevu načinio istražitelj Beri Hogandokazivali odgovonost vojske RS za te napade Optužnica generala Mladića (70), ratnog komandanta VRS, tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, 1992-95.
Na mesta incidenata, Hogana su, kako je objasnio, odveli preživeli građani ili svedoci, a snimke i fotografije načinio je 2001. i 2006. godine. Tužioci su ih danas prikazali u sudnici kao dokaz da su poprišta ubistava i ranjavanja civila bila vidljiva sa položaja VRS sa kojih je, po optužnici, pucano.
Na širokougaonoj fotografiji mesta na kojem je, 13. decembra 1992, na terasi porodične kuće u sarajevskom naselju Širokača, bila ranjena trogodišnja Anisa Pita, istražitelj Hogan pokazao je uzvisinu Baba Stijena, sa koje je, prema optužnici, snajperista VRS otvorio vatru.
Kazao je da su mu pravac iz kojeg je metak doleteo pokazali Anisini roditelji.
Ulažući prigovor na prihvatanje fotografije kao dokaza, Mladićev branilac Branko Lukić rekao je da se na njoj "ne vidi ništa" od onoga što tužioci tvrde. Prigovor odbrane, sudije su odbile.
Prikazujući panoramsku fotografiju i Hoganov video snimak, tužioci su dokazivali da se mesto ubistva Munire Zametice, 11. jula 1993, dok je na Dobrinji iz istoimene reke zahvatala vodu, videlo sa zvonika nedovršene pravoslavne crkve, odakle je, po optužnici, smrtonosni hitac doleteo.
Tužilaštvo je, kao dodatni dokaz, predočilo dva dokumenta Armije BiH, po kojima su na zvoniku crkve bili osmatrači VRS, koji su povremeno otvarali vatru iz snajperskih pušaka.
Isti metod, tužioci su primenili i kao ilustraciju snajperskih napada na Nafe Tarić i njene kćeri, dok su, 3. septembra 1993, šetale ulicom u centru Sarajeva i na Ramizu Kundo, 2. novembra 1995.
Zastupnici optužbe sutra će nastaviti ispitvanja istražitelja Hogana. Prva polovina današnjeg zasedanja suda odvijala se iza zatvorenih vrata, dok je iskaz davao zaštićeni svedok RM-015.
General Mladić optužen je i za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmere genocida i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
Izveštaj o položaju snajperista VRS Hag -- Svedočeći na suđenju Mladiću, istražitelj tužilaštva Beri Hogan izneo je mišljenje o položaju snajperista VRS koji su pucali na civile u Sarajevu 1994-1995. Hogan je potvrdio da su mesta u centru Sarajeva, na kojima su 1994-95. godine hicima pogađani civili, vidljiva sa obližnjih zgrada na kojima su, po optužnici, bili srpski snajperisti.
Tadašnji komandant Vojske Republike Srpske Mladić (70) optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada.
Hogan je svoj iskaz ilustrovao fotografijama koje je 2001. i 2006. snimio na mestima stradanja civila u Sarajevu - od kojih je jedno ubistvo 7-godišnjeg Nermina Divovića i ranjavanja njegove majke Dženane Sokolović, 18. novembra 1994.
Isti metak snajpera je, kako je navedeno u optužnici, ranio majku u stomak, a zatim usmrtio sina, pogodivši ga u glavu.
Hoganove fotografije tužioci su u spis uveli kao da su na civile pucali snajperisti VRS sa zgrade Metalke na Grbavici.
Hogan je na fotografijama obeležio liniju vidljivosti između Metalke i mesta na kojima su pogođeni civili.
Zastupnici optužbe su, kroz Hoganov iskaz, opovrgavali tvrdnju ruskog pukovnika Andreja Demurenka da nije bilo moguće otvoriti minobacačku vatru sa lokacija na Trebeviću koje su, po nalazima Unprofora, bile potencijalna mesta ispaljenja granate koja je, u zimu 1994, na pijaci Markale usmrtila i ranila desetine građana.
Drugu granatu koja je, 5. februara 1994, na Markalama ubila 66 osoba, a ranila više od 140 građana, po optužnici je ispalila VRS.
Tadašnji načelnik Štaba Unprofora u Sarajevu, pukovnik Demurenko, neposredno posle eksplozije je, na video-snimku, tvrdio da lokacije na teritoriji VRS na Trebeviću, koje je istraga UN označila kao moguća mesta ispaljenja, nisu bile pogodne za dejstva minobacača.
Istražitelj Hogan je 2006. bio na nekim od tih mesta i snimio ih. Prikazujući fotografije, opisao ih je kao "ravne, stabilne udoline", "pogodne za postavljanje minobacača".
Pukovnik Demurenko tvrdio je da su označena mesta "strma i kamenita", nepogodna za to oruđe.
Podsetivši Hogana da nije vojni veštak, predsedavajući sudija Alfons Ori upozorio ga je se uzdrži od procena pogodnosti terena za minobacač.
Svedok je naznačio da ni s jedne od lokacija na Trebeviću, na kojima je bio i snimio ih, nisu vidljivi grad Sarajevo i pijaca Markale.
Mladićeve odbrana je, na početku unakrsnog ispitivanja, osporavala stručnost svedoka za istragu kakvu je sproveo u Sarajevu, ukazavši da Hogan nije stručnjak ni za snajpere, ni za minobacače.
Unakrsno ispitivanje svedoka branilac Branko Lukić nastaviće u ponedeljak, 30. septembra, ali tek pošto sudije saslušaju drugog svedoka optužbe.
Mladića optužnica tereti i za genocid u Srebrenici; za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida i za uzimanje za taoce pripadnika mirovnih snaga UN, 1992-95. godine. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
Hici Armije BiH na Sarajevo" Hag -- Odbrana Mladića sugerisala je, ispitujući istražitelja tužilaštva Berija Hogana, da je Armija BiH mogla ispaliti hice od kojih su stradali civili u Sarajevu. Prema optužnici koja generala Ratka Mladića (70), tadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske, tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, projektile je na civile ispaljivala VRS.
Na osnovu iskaza svedoka-očevidaca, Hogan je 2001. i 2006. načinio filmske zapise i panoramske fotografije lokacija na kojima su civili stradali. Kroz njegovo svedočenje, tužioci su dokazivali da su mesta stradanja civila bila vidljiva s položaja VRS s kojih je, po optužnici, bila otvorena vatra.
Mladićev branilac Branko Lukić danas je iste snimke i fotografije iskoristio za dokazivanje da su lokacije na kojima su civili pogođeni bile vidljive i s obližnjih položaja ABiH.
Po odbrani, trogodišnju Anisu Pitu je, 13. decembra 1992, dok se igrala na verandi porodične kuće u naselju Širokača, mogao raniti hitac koji je doleteo s obližnjeg groblja, koje je bilo pod kontrolom muslimanskih snaga.
Da su na groblju bili pripadnici Armije BiH potvrdio je i Hogan, ali je negirao da se s tog položaja moglo videti mesto na kojem se devojčica igrala. Po optužnici, na dete su pucali pripadnici VRS s visa zvanog Baba-stijena, iznad groblja.
Sličan argument, zastupnik Mladićeve odbrane upotrebio je i u slučaju Munire Zametice, koja je 11. jula 1993. ubijena hicem iz snajpera, dok je na Dobrinji iz istoimene reke zahvatala vodu.
Advokat Lukić je navodu optužnice da je hitac bio ispaljen sa osmatračkog položaja VRS na zvoniku nedovršene pravoslavne crkve suprotstavio tvrdnju da su "sve okolne zgrade bile pod kontrolom ABiH".
Hogan je to, međutim, odbacio kao "netačno", zato što je deo jedne od zgrada bio na teritoriji VRS. Potvrdio je da je crkva od mesta pogibije Zametice bila udaljena 1.100 metara.
Upitan da li je znao da je na mostu, kod koga je Zametica zahvatala vodu, bio položaj ABiH, odgovorio je negativno.
Mladićev branilac pitao je Hogana i da li je mesto na kojem je, 18. novembra 1994, po optužnici, jednim hicem ubijen sedmogodišnji Nermin Divović i ranjena njegova majka Dženane Sokolović blizu Zemaljskog muzeja u centru Sarajeva.
Hogan, kome je to mesto 2006. pokazala Sokolovićeva, rekao je da je ono u blizini parkinga muzeja. Mladićeva odbrana ranije je više puta sugerisala da su muslimanske snage sa zgrade tog muzeja pucale na sopstvene građane.
Mladićev branilac, u osvrtu na nekoliko drugih snajperskih incidenata iz optužnice, rekao je, takođe, da su mesta događaja bila u blizini linije fronta, što Hogan nije osporavao.
Ispitujući svedoka o eksploziji na fudbalskoj utakmici na Dobrinji u kojoj je 1. juna 1993. ubijeno 10 osoba, branilac Lukić sugerisao je da se to mesto nije moglo videti s minobacačkih položaja VRS. Hogan je to potvrdio.
Proces generalu Mladiću biće nastavljen u četvrtak, zato što tužilaštvo za sutra nije imalo spremnog svedoka.
Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
Maša
|
|
Administrator
Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43 Postovi: 6617
|
Zaštićeni svedok na suđenju Mladiću Hag -- Raspravno veće na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom danas je iza zatvorenih vrata saslušalo još jednog zaštićenog svedoka optužbe. Od početka dokaznog postupka protiv generala Mladića u julu 2012, to je 146. svedok optužbe. Zatvorena sednica najviši je stepen zaštite identiteta svedoka u praksi Tribunala.
General Mladić (70), koji je tokom rata u BiH bio komandant Vojske Republike Srpske, optužen je za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština poprimio razmere genocida; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.
Haški proces generalu Mladiću biće, u skladu sa ranije utvrđenim rasporedom rada, nastavljen 16. oktobra. b92
_________________ Mnogo je ljudi. redak je čovek..
|
|
|
|
|
|
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju |
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
|
|
|