|
Autoru |
Poruka |
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Tajkuni rade samo trange-frange Umesto da se bave proizvodnjom, većina naših privrednika okrenula se uvozu i izvozu, a za propast industrije krive državu Spasojević: Da bi država kritikovala, morala je da stvori uslove da se industrija isplati! BEOGRAD - Ništa nisu proizveli za svetsko tržište!
Uvoz, gradnja stambenog i poslovnog prostora, trgovina, na malo i veliko, uz malo poljoprivrede i proizvodnje hrane, i još manje izvoza - to je skica, čast izuzecima, najpoznatijih domaćih privrednika. Ako i nešto proizvode, to su sirovine, a ne finalna roba, dok industrije i izvozne robe, ono što je najpotrebnije Srbiji, ima veoma malo.
Toplica Spasojević, vlasnik ITM holdinga, kaže za Kurir da od postanka tržišne ekonomije novac ide tamo gde se najbrže oplođava i gde je siguran, a i Srbija je uvela taj sistem. Zato su apetiti preduzetnika usmereni ko poslovima gde se manje ulaže i brže obrće novac.
- Da bi država kritikovala, morala je da stvori uslove da se industrija isplati. Domaći privrednici posle 2000. godine nisu imali razumevanje vlasti, dok su banke kreditirale državu i firme sa Zapada - objašnjava Spasojević.
On priznaje da je lakše baviti se trgovinom i uslugama i dodaje da polovinu ITM čini industrijska i poljoprivredna proizvodnja, a izvozi povrće, voće, sireve i meso.
Ekonomista Mlađan Kovačević podseća da su od 2001. kreatori ekonomske politike, Labus, Dinkić i drugi, zagovarali ideju da su usluge naša šansa. Njihova politika je, dodaje, „spržila“ proizvodnju.
- Banana dođe ko zna odakle i jeftinija je od jabuka! Mnogo je lakše bilo zaraditi na uvozu, marža je i do 50 odsto - dodaje on.  Miodrag Babić Babić: Postoje razni faktori
Miodrag Babić, dugogodišnji direktor velikog izvoznika „Hemofarma“, kaže da su razni faktori uzrok okretanja uvozu i trgovini. Dosta firmi je kroz privatizaciju nestalo jer nisu dobile vlasnike iz branše, svet se promenio, Kina je lider u proizvodnji...
- Država bi trebalo da postavi takve uslove da usmeri privrednike u proizvodnju i industriju - uveren je on. Struktura privrednih društava
Delatnost i broj firmi
Trgovina na veliko i malo 33.451 Prerađivačka industrija 17.259 Informisanje 3.939 Poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo 3.391 Usluge smeštaja i ishrane 2.505 Ostale uslužne delatnosti 1.190 Rudarstvo 308Kurir
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Protest "99 odsto" protiv Bus plusa Beograd -- Protest povodom kampanje za besplatni javni prevoz, u organizaciji grupe “99 odsto Beograd”, održan sinoć na Studentskom trgu u Beogradu. Protestu se, pored organizatora, pridružilo na stotinak građana kako bi podržali ovu akciju.
Grupa građana pod imenom "99 odsto Beograd" u spontanoj šetnji je sa transparentima kroz grad pozivala građane da im se priduže u protestu protiv novog sistema u javnom prevozu “Bus plus”.Protest je započet vožnjom trolejbusima od Studentskog trga do Slavije i nazad u kojima su organizatori delili cveće uz pesmu, a podršku ima je pružao hor “Horkestra”.
Ljudi koji su se zatekli u prevozu pridružili su se organizatorima tako da su svi zajedno nastavili sa protestom u praku Studentskog trga, prenosi "24 sata."
Ideja kampanje je kako navode organizatori da se javnosti pruži informacija o tome da postoji mogućnost da javni prevoz bude besplatan. "Mnogi gradovi po svetu imaju besplatan prevoz, Beograd bi mogao da bude jedan od njih", kaže S. A, jedan od organizatora protesta.
Kako iz organizacije dalje navode pokret za besplatan prevoz postoji na internetu već nekih šest meseci, ali posle uvođenja novih pravila ulazka i izlaska u autobuse odlučili da krenu u aktivniju priču. Mnogi građani su uz ovacije i mahanjem pružili podršku organizatorima.
Inače, prvog radnog jutra otkako su na snagu stupila pravila ulasaka i izlaska u vozila GSP-a, a i stroža kontrola, u autobusima u prestonici je bila prilična gužva, kao i u saobraćaju.Građani su svoje nezadovoljstvo novim pravilima pokazali i pre stupanja na snagu istih.
Organizatori navode da protest nije okrenut prema kontrolorima, vozačima niti bilo kom članu osoblja koje radi u “Bus plusu”, već protiv odluke za uvođenje ove vrste sistema u javni prevoz. Sledeći protest biće održan sledećeg ponedeljka, 23. jula , a vreme okuplanja je u 18.30 sati kod Mekdonaldsa na Zelenom Vencu.B92
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Ko stoji iza prodaje Politike? Beograd -- Politika, najstariji list na Balkanu, od juče, 16. jula ima novog vlasnika. 50 odsto kapitala prešlo je u ruke firme "East Media Group" iz Moskve.  SNS i URS tvrde da iza prodaje stoji DS i kako kažu "sa njima povezani tajkuni".
Na sajtu Agencije za privredne registre piše samo da je ova promenjena vlasnička struktura upisana 16. jula 2012. godine i da je izbrisano poslovno ime austrijske kompanije "OST HOLDING GMBH", a upisano je "OOO East Media Group", čija je adresa u Moskvi i navodi se da je njen udeo 50 odsto.
Srpska napredna stranka saopštila je da je "skandalozno i sramotno to što je najstarija novinska kuća u Srbiji 'Politika' preko noći, bez ičijeg znanja, netransparentno, promenila vlasnika" kao i da iza promene vlasnika "Politike" stoji pokušaj Demokratske stranke da "uguši medijsku slobodu".
SNS pita da li iza te zakulisne radnje stoje Miroslav Bogićević i Dušan Petrović ili možda Božidar Đelić, kao i da li DS misli da sve novine u Srbiji, poput 'Blica', treba da budu njeno partijsko glasilo", piše u saopštenju naprednjaka. Ta stranka traži od nadležnih državnih organa da po hitnom postupku saopšte kako je "u gluvo doba noći, krajnje perfidno, izvršena promena vlasništva 'Politike', novinske kuće u kojoj država ima 50 odsto udela".
I koalicioni partner SNS-a u Vladi Srbije URS saopštava da iza prodaje Vacovog udela "Politike" stoji Demokratska stranka.
DS se oglasio demantujući ove navode i ocenjujući ih kao "opasne po demokratiju".
Nemačka kompanija VAC saopštila je sredinom 2010. godine da je odlučila da okonča angažman u Srbiji i da se postupno povuče iz zemlje nezadovoljna uslovima poslovanja.Direktor nemačkog VAC-a Bodo Hombah je tada o tome "u poverljivom pismu" obavestio predsednika Srbije Borisa Tadića.
VAC je početkom aprila ponudio državi da otkupi njenih 50 odsto vlasništva u "Politici" za 4,7 miliona evra i preuzimanje "određenih obaveza", ne precizirajući kojih.
Da napomenemo, u sastavu "Politike NM" posluju dnevni list "Politika", "Sportski žurnal" i štamparija."Ist medija" potpuno nepoznata u RusijiNovi vlasnik polovine "Politike" nije poznat srpskoj javnosti. Stoprocentni vlasnik moskovske "Ist medija grupe" (East Media Group) je Aleksandar Trbović, saznaje Beta.
Ta firma registrovana je 12. januara ove godine sa sedištem u ulici Arhangelski pereulok broj 9 u Moskvi, sa osnivačkim kapitalom od 10.000 rubalja, odnosno 250 evra.
Generalni direktor kompanije je Uroš Stefanović, piše u registracionoj bazi Poreske službe Moskve.
Izvori upućeni u medijsku situaciju u Rusiji rekli su agenciji Beta da je ta firma potpuno nepoznata i da nema nikakvog uticaja u Rusiji.
Inače, Uroš Stefanović je, kako pišu "Novosti", jedan od najbližih saradnika Miroslava Bogićevića. Na ruskim poslovnim sajtovima pojavljuje se i kao menadžer prodaje u „Farmakom akumulatorima“, sa sedištem u Moskvi. Stefanović je Beograđanin, advokat, koji prema informacijama „Novosti“ duže vreme živi u Moskvi, gde je i završio studije. Kompanija „Ist medija grup“, čiji je Stefanović zvanično prvi čovek, prema saznanjima „Novosti“ ne posluje na moskovskoj adresi koja je prijavljena Agenciji za privredne registre. Ključni čovek „Ist medija grupe“ je, kako pišu "Novosti", Milan Barišić, koji je zvanično direktor „Farmakom akumulatora“. U firmama Miroslava Bogićevića u Moskvi zaposlen je i Janko Đurić, nekadašnji predsednik opštine Vladimirci, koji je bio i šef predstavništva Privredne komore Srbije u ruskoj prestonici.Vest zatekla sve u PoliticiVest o prodaji VAC-ovog udela u „Politici“ zatekla je čelne ljude ove kuće. Većina je, kažu, saznala za to ili iz medija ili sa sajta Agencije za privredne registre, na kome je u utorak promenjena vlasnička struktura „Politike NM“.
"Nisam znao ništa zvanično o prodaji, ali to i nije moj posao," rekao je za "Novosti" Dragan Bujošević, glavni urednik lista „Politika“. "Čuo sam od prijatelja koji se informisao na sajtu APR."
"Vest me je iznenadila i smatram da je trebalo, kao suvlasnici, da budemo bar obavešteni," kaže za „Novosti“ Zefirino Grasi, direktor „Politike a.d.“. "Sredinom marta dobili smo od VAC-a, po pravu preče kupovine, ponudu da kupimo njihov udeo. Neke pojedinosti o obavezama koje treba da preuzmemo nisu bile jasne, pa smo im tražili pojašnjenja i postavili pitanja na koja nismo nikada dobili odgovor. Sada smo, kao i svi ostali građani, saznali da je VAC prodao akcije. Moramo da se konsultujemo sa pravnicima da vidimo je li cela transakcija protivzakonita i šta nam je činiti."
Odlazeći ministar kulture Predrag Marković nije želeo da komentariše prodaju firme koja izdaje najstariji list na Balkanu, samo je u svom stilu za "Novosti" rekao: "Ministarstvo kulture nema ništa sa vlasništvom medija, niti smo mi određivali predstavnika državnog kapitala u Politici." Ostojić: Upozoravali smo, ovo je slika vlastiKrajem prošle godine LDP je izašao u javnost sa tvrdnjom da je list "Kurir" dobio novac od države da otkupi deo koji je u vlasništvu nemačkog VAC-a u dnevnim novinama "Politika", "Večernje novosti" i "Dnevnik".
Funkcioner te partije Zoran Ostojić je tada naveo da "vrh države preko svog čoveka u 'Kuriru', izvesnog gospodina Bjelopetrovića hoće da preuzme 'Politiku'.
On danas za B92 kaže da se pokazalo da je LDP bio u pravu kada je pre više od pola godine upozoravao na netransparentnu prodaju Vacovog udela u "Politici".
"Ovo je prava slika odlazeće vlasti, ali i dolazeće vlade koja svoj mandat počinje ovako - skandalom oko prodaje nacionalne institucije na netransparentan način. Pravo je pitanje zašto dražva nije iskoristila pravo preče kupovine i da li joj je to bilo uopšte ponuđeno. Skandal je i način na koji smo saznali kao i to kako je vlasništvo "Politike" promenjeno", kaže Ostojić za B92.UNS zaprepašćen prodajom preko noćiUdruženje novinara Srbije zaprepašćeno je saznanjem da je naš najstariji dnevni list Politika, krišom i preko noći promenio vlasnika.
Iza leđa javnosti, udeo nemačkog VAC-a u vlasništvu Politike od pedeset posto prodat je do sada potpuno nepoznatoj firmi Ist media grup (East Media Group) sa sedištem u Moskvi, čiji je direktor izvesni Uros Stefanović, piše u saopštenju UNS-a.
UNS podseća da je Politika važna srpska institucija o čijoj sudbini je država preuzimala brigu i na taj način što je zadržala polovinu vlasništva, "zlatnu akciju" u uređivačkim i izdavačkim poslovima i pravo preče kupovine u slučaju prodaje VAC-ovog dela.
UNS zahteva da odlazeća Vlada Srbije, premijer Mirko Cvetković, ministar kulture Predrag Marković i zamenik premijera Ivica Dačić, podrobno obaveste javnost o svim okolnostima ove skandalozne transakcije.
Prema saznanju UNS-a, imućni biznismen Miroslav Bogićević, jedan od finansijera Demokratske stranke, povezan je sa Ist media grupom, a mesecima je nagoveštavano da će upravo on finansirati kupovinu Politike, posredstvom Kurira ili na drugi način, podseća UNS,
UNS traži da Cvetković, Marković i Dačić hitno odgovore da li su utvrdili ko je konačni vlasnik Ist media grupe i odakle potiče novac za ovu kupovinu.
Pitanja koje Udruženje novinara Srbije javno postavlja su sledeća:
"Šta je sa pravom preče kupovine koje je država imala preko Politike AD? Da li je Miroslav Bogićević povezan sa Ist media grupom? Da li Komisija za zaštitu konkurencije zna ko je pravi vlasnik Ist media grupe? Kojom brzinom je antimonopolska komisija izdala rešenje kojim je odobrena kupovina? Da li je Uprava za sprečavanje pranja novca proverila poreklo kapitala? Ko je dao bankarsku garanciju, odnosno pokriće za kredit kojim je kupljena Politika? Da li je istina da se radi o transakciji vrednijoj od deset miliona evra? Šta je država preduzela da se uveri da iza transakcije ne stoji kapital sumnjivog porekla? Šta je razlog ekspresnog upisa novog vlasnika Politike u Agenciji za privredne registre, odnosno juče kada je i zahtev podnesen? Da li je tačno da je advokatica Ist media grupe bivša zamenica direktora APR?"
Čemu tolika žurba i tajnost, pita se UNS.
Ova medijska organizacija upozorava i staru i novu vlast u Srbiji da sve okolnosti prodaje Politike moraju biti do kraja javne budući da je reč o važnom javnom dobru koje pripada građanima, tradiciji i kulturi srpskog naroda.
UNS podseća novu vlast da se koalicionim sporazumom obavezala da će "u potpunosti obezbediti javnost i transparentnost vlasničke strukture u medijima".Asocijacija medija: Hitna reakcija državeUpravni odbor Asocijacije medija ocenio je da je promena vlasničke strukture lista "Politika" bila netransparentna i da očekuje hitnu reakciju nadležnih državnih organa, kojom bi se učinila transparentnom nova vlasnička struktura najstarijeg dnevnog lista na Balkanu.
"Više puta do sada UO Asocijacije medija je insistirao na potrebi apsolutne transparentnosti promene vlasništva, posebno u onim medijima u čijoj vlasničkoj strukturi učestvuje država", navodi se u saopštenju UO.
Kako smatraju u tom telu, "neprimereno je i neodrživo ponašanje koje promenu vlasničke strukture u dnevnom listu 'Politika' svodi na nivo slučajno ili usputno dobijene nevažne informacije - posebno kada se o novom vlasniku ništa ne zna".
Takvo ponašanje, kako tvrde u Asocijaciji, ostavlja mesta najraznovrnisjim spekulacijama u pogledu stvarnih i skrivenih vlasnika i očigledna je potreba da javnost sa tim postupkom bude upoznata na adekvatan način.
Privrednik Miroslav Bogićević, rodom iz Šapca vlasnik je koncerna MB Farmakom u kome se između ostalog nalazi i Mlekara Šabac, Fabrika akumulatora Sombor i nekoliko rudnika.B92
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Bogićević: Nisam kupio "Politiku" BEOGRAD - Vlasnik "Farmakoma" Miroslav Bogićević izjavio je da nije kupio list "Politika", niti da je na bilo koji način uključen u taj posao. "Uopšte ne znam odakle nekome ideja da podiže toliku prašinu koristeći moje ime. Ti koji poturaju takve informacije nemaju pravo da maltretiraju ni mene, a ni moju porodicu", rekao je Bogićević za "Pres".
Bogićević je na pitanje zbog čega baš njega pominju kao novog vlasnika "Politike", odgovorio da je to možda zato što je "lep i pametan".
Srpska napredna stranka juče je obelodanila da list "Politika" ima novog vlasnika - 50 odsto udela u toj kompaniji kupila je od nemačke grupacije VAC firma "Ist medija grup" registrovana u Moskvi.
Ta stranka je uz saopštenje redakcijama dostavila i kopiju izveštaja Agencije za privredne registre o novoj vlasničkoj strukturi novinske kuće "Politika a.d.", iz kog se vidi da je promenjena vlasnička struktura upisana 16. jula ove godine.RTV
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Čačak: Sud odbio 311 tužbi RTS-a Osnovni sud u Čačku odbio je 311 tužbi Radio-televizije Srbije podnetih protiv građana koji nisu plaćali televizijsku pretplatu. To je Tanjugu rekla v.d. predsednica tog suda Svetlana Krunić Tasevski.
RTS je Osnovnom sudu u Čačku krajem decembra prošle godine podneo tužbe protiv 311 građana koji nisu platili TV pretplatu.
Radiodifuzna ustanova RTS predala je Osnovnom sudu predloge da se dozvole izvršenja protiv 300 dužnika iz Čačka koji nisu plaćali televizijsku pretplatu, a predlozi su podneti na osnovu verodostojnih izvoda iz poslovnih knjiga, koji glase na "Elektrodistribuciju" i RTS. Šumadija Press
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Zakon o zaštiti podataka dobar Srpski zakon o zaštiti podataka je dobar i sadrži sve principe kao i zakoni Evropske unije, smatra Lisa Soto, predsednica Odbora za zaštitu podataka u američkom Ministarstvu za državnu bezbednost. Kancelarija Poverenika za informacije od javnog značaja u Srbiji pridaje veliku pažnju Zakonu o zaštiti podataka, ocenila je predsednica Odbora za zaštitu podataka u američkom Ministarstvu za državnu bezbednost Lisa Soto.
"Srpski zakon je dobar i sadrži sve principe kao i zakoni Evropske unije", rekla je Soto u intervjuu za RTS.
Prema njenim rečima, zakoni u Evropskoj uniji u narednom periodu će se menjati, ali su institucije poverenika uključene u taj proces i prate promene.
"Ono što sledi jeste edukacija onih organizacija koje moraju da primene taj zakon i razumeju njegove zahteve. To su privatni sektor - kompanije i javni sektor, odnosno agencije, koji treba da razmišljaju o tome kako da primene Zakon o zaštiti podataka", naglasila je Soto, koja je učestvovala u Programu reforme pravosuđa i odgovorne vlasti u Srbiji, koji je podržao Ju-es-ejd.
Nakon postavljanja infrastrukture za primenu zakona, sledeći korak je edukacija ljudi, kompanija i bezbednosnih službi koje primenjuju taj zakon, objasnila je Soto.
"Oni pre svega moraju da razumeju šta taj zakon zahteva, da te zahteve uključe u prakse svojih organizacija, kako bi mogli da ga primenjuju", zaključila je Soto.RTS
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Zdravstvo sa 250 evra pokriva samo jedan nalaz Direktorka Lekarske komore Srbije izjavila je da je 250 evra koliko se izdvaja godišnje po stanovniku pokriva jednu laboratoriju godišnje sa kompletnim pretragama za osobu stariju od 40 godina  BEOGRAD - Direktorka Lekarske komore Srbije Tanja Radosavljević izjavila je da struka mora da definiše osnovni paket usluga u zdravstvu i šta prosečni građanin Srbije može da dobije za 250 evra koliko se izdvaja po stanovniku godišnje.
Radosavljevićeva je rekla da je definisanje osnovnog paketa usluga neophodno da bi se krenulo u reforme i da navedena suma nije novac za koji pacijenti mogu sve dobiti.
Ona je ocenila da taj novac "pokriva jednu laboratoriju godišnje sa kompletnim pretragama za osobu koja je starija od 40 godina" i da ima primedbi da se čak ni ta sredstva ne uplaćuju redovno.
Radosavljevićeva je dodala da je domaći zdravstveni sistem zasnovan na principima solidarnosti, tako da ovakvim načinom finansiranja onaj ko ima potrebu da više troši, jer ima težu bolest, te usluge i dobija.
Ona je rekla da pretpostavlja da će se naći način da se obezbede klima-uređaji u zdravstvenim ustanovama, jer ona ne predstavljaju veliki izdatak i da su neophodna sistemska rešenja u zdravstvu.
Radosavljevićeva je istakla da postoji i administracija u zdravstvu koja predstavlja jednu vrstu tereta i koja u budućem sistemskom rešavanju mora da se sagleda kao problem i da je potrebno dozvoliti i tržišno poslovanje u toj oblasti.
Ona je rekla da, pored ugovorenih radnika, postoji višak ljudi kojima se ne može dati otkaz, ali je potrebno naći način da se novac zaradi da bi se oni isplatili.
Radosavljevićeva je navela primer Nemačke gde se između 35.000 i 40.000 evra izdvaja po stanovniku, a gde, i pored toga, nisu zadovoljni svojim zdravstvenim sistemom.Kurir
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Na granici čekanje do pola sata Za vikend se očekuje da saobraćaj ponovo biti pojačan BEOGRAD - Na graničnim prelazima nema gužvi i zadržavanja traju između petnaestak minuta i pola sata, izjavio je jutros informator Auto-moto saveza Srbije Jovica Mitić.
On je rekao da je saobraćaj u Srbiji umerenog intenziteta.Mitić je istakao da za sada na području cele Srbije nema gužvi u saobraćaju, kao ni na naplatnim rampama.
On je dodao da se očekuje da će u dane vikenda saobraćaj u Srbiji ponovo biti pojačan.Kurir
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
Srbin tuži evropske banke! Paul Fišer (74) od tri banke traži 38 miliona dolara, za koje tvrdi da su pripadali njegovom ocu Matijasu Matijas Fišer sa porodicom BEOGRAD - Istina na videlo! Potomci Matijasa Fišera, srpskog Jevrejina, vlasnika banke Peterreve Hitelbank, tvrde da su tri velike evropske banke zadržale milione dolara koji su pripadali njihovom pretku, zbog čega su odlučili da ih tuže.
Matijas je preminuo u koncentracionom logoru u vreme Holokausta, a Paul Fišer (74), sin pokojnog Matijasa, tužio je, između ostalih, Mađarsku narodnu banku.
Paul, koji danas živi u Čikagu, tvrdi da su se te banke nakon Drugog svetskog rata nepravedno obogatile i prekršile međunarodno pravo, jer su, kako kaže, zadržale najmanje 38 miliona dolara u zlatnicima, stranim valutama, depozitima, dijamantima, nakitu...
Kenet Mekalion, advokat porodice Fišer, rekao je da su banke odgovorne za imovinu ove porodice.
- Nakon drugog svetskog rata mnoge banke bile su restrukturirane i oformile su veće banke. Kada uzmemo u obzir sva spajanja i preuzimanja, ove tri današnje banke su odgovorne za imovinu porodice Fišer - kaže Kenet.
Porodica Fišer takođe optužuje banke da su odgovorne za smrt nekih žrtava Holokausta, uključujući i Matijasa Fišera. Njegov sin Paul izjavio je da poseduje dokumentaciju koja dokazuje njegove tvrdnje.
Bogataš, a umro od gladi
Matijas Fišer živeo je u Srbiji, gde je pokrenuo i vodio banku Peterreve Hitelbank kao jedini vlasnik. Banka mu je oduzeta kada su mađarske snage okupirale Srbiju. Fišer je potom poslat u Aušvic, gde je umro od gladi. Njegovu ženu i decu poslali su u logor u Austriji. Posle rata ova porodica se vratila u Srbiju, ali nikada nisu dobili imovinu Matijasa Fišera. Sada žive u Čikagu.Kurir
|
|
|
|
|
Estrella
|
|

Vitezova zvezda
Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13 Postovi: 5399
|
USS vratio 300 sudija i tužilaca Beograd -- Ustavni sud Srbije usvojio je žalbe više od 300 neizabranih sudija, javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca koji su ostali bez posla u procesu reizbora.
 Sud je prihvatio žalbe 122 neizabrana javna tužioca i zamenika javnih tužilaca, i žalbe 194 neizabrane sudije.
Sud je time poništio odluke Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca kojima su odbijeni njihovi prigovori.
U obrazloženju odluke, Ustavni sud je naveo da u odlučivanju o prigovorima neizabranih sudija i tužilaca nije oborena pretpostavka da oni ispunjavaju uslove za izbor na stalnu sudijsku i tužilačku funkciju čime je poništena odluka VSS kojom su odbijeni njihovi progovori.
Ustavni sud je naložio Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca da u roku od 60 dana od prijema njegove današnje odluke vrati na posao neizabrane sudije i tužioce.
Ustavni sud je prošle nedelje doneo odluku o usvajanju žalbi 126 neizabranih sudija i naložio da se oni vrate na posao.
Sud je utvrdio da je u postupku odlučivanja o njihovim prigovorima povređen principa o nepristrasnosti suda i pravu na pravično suđenje.
Ustavni sud je stoga zaključio da se ne može smatrati da je VSS, na pravno valjan način, utvrdio da bilo ko od neizabranih sudija ne ispunjava zakonske uslove za izbor na stalnu sudijsku funkciju i naložio da sudije, čije su žalbe usvojene, uz određene uslove, budu vraćene na posao u roku od 60 dana.
Ta odluka izazavala je negodovanje aktuelnog saziva VSS-a i ministarstva pravde koji su u saopštenjima navodili da je Ustavni sud preuzeo nadležnosti Visokog saveta sudstva. Stručna javnost je međutim pozdravila odluku Ustavnog suda navodeći da bi u slučaju da su te žalbe otišle do Strazbura i Suda za ljudska prava, šteta za Srbiju bila daleko veća.
Zaključno sa 6. julom, prošle i ove godine u Ustavnom sudu je formirano 487 predmeta po žalbama sudija, javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca. Od toga su 124 predmeta po žalbama javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca.
Više odluka Ustavni sud Srbije doneo je u poslednjih desetak dana nego za poslednjih nekoliko meseci. Šta je uticalo na ovu iznenadnu ažurnost Ustavnog suda, da li više radnih sati ili povoljan trenutak, nije poznato, a evo koliko se dugo čekalo na pojedine odluke:
Neizabrane sudije na odluku o žalbama su čekale od septembra prošle godine, a tužioci više od godinu i po dana. DSS je ocenu Ustavnosti Statuta Vojvodine zatražio u decembru 2009. a sud je o tome odluku doneo posle dve i po godine. Zanimljiv je i slučaj Nacionalnog saveta za infrastrukturu, koji je formiran 2008. i na čijem čelu je, sve do izbora, bio tadašnji predsednik Boris Tadić. Sud je tek nedavno ocenio da predsednik države, po Ustavu, ne može da bude na čelu tog tela.
Svetislava Bulajić sa Pravnog fakulteta u Beogradu kaže da ima prostora da se ažurnost Ustavnog suda tumači u odnosu na aktuelnu političku situaciju.
"Očigledno da je neka vrsta oklevanja bila prisutna. S druge strane, tu sumnju pojačava i činjenica da je Ustavni sud odlučivao isključivo sa protestno-pravnih razloga, ne koristeći priliku da se i meritorno umeša u spor," kaže ona.
"Po načinu delovanja svakako je pravna institucija, ali efekti delovanja Ustavnog suda su neizbežno politički, pogotovo u ovako delikatnim pitanjima," rekla je Bulajićeva.
Podsetimo, Ustavni sud je u junu ove godine doneo odluku o zabrani ultradesničarskog pokreta Obraz, a od zahteva Republičkog javnog tužilaštva do prve javne rasprave sudu prošlo je dve godine. Svoj rad u prošloj godini sudije su same na konferenciji za novinare održanoj u maju ocenile kao uspešan, dok je predsednik suda naglasio da se sud tokom 2011. najviše bavio starim predmetima, od kojih su neki još iz 2001. godine.
B92
|
|
|
|
|
|
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju |
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
|
|
|