|
Autoru |
Poruka |
Astra
|
|
Administrator
Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58 Postovi: 10711
|
Istorija korseta
Na početku 21. veka verovatno ne postoji odevni predmet koji se toliko dugo održao u ljudskoj civilizaciji, a pri tom ostao neverovatno ženstven, kao što je korset. Osim što je sastavni deo ženskog donjeg rublja, moć korseta je tolika da se polako, ali sigurno proširila i na ostale segmente odevanja, te je tako veoma popularan i čest saputnik budućih mladi. Ispod ili iznad haljine, nije bitno. Bitno je da je tu.
Sve počinje pre više od 20.000 godina, od kada datiraju crteži pronađeni u neolitskoj iskopini Brandon (Norfolk). Na njima su prikazane žene koje nose „bodi“ od životinjske kože, verovatno oblikovan na njihovim telima dok je koža još bila sveža, pričvršćen kožnim kaiševima oko struka. Žene u korsetima bile su inspiracija i slikara ranih civilizacija, Egipćana, Krićana i Asiraca. Za razliku od njih, stari Rimljani bili su ljubitelji udobne, komotne odeće, kao odraza slobode i plemenitog porekla, a stezanje tela bilo je simbol podređenog statusa i namenjeno isključivo robovima.
Iako se smatralo, a i danas postoji taj stav, da je korset napravljen zbog muške seksualne fantazije, a ne zbog žena, modni diktat 15. veka izjednačio je polove – izuzetno vitak struk i obla figura zahtevali su se i od žena i od muškaraca. Da bi se to postiglo, korseti su pravljeni od kitove kosti, drva i metala. Katarina Mediči uslovljavala je da dvorske dame i sobarice imaju struk manji od 30 centimetara, a njen sin, Henri Treći, zahvaljujući metalnom korsetu, imao je struk od 40 centimetara i bio predmet zavisti svih muškaraca na dvoru. „Kraljicama korseta“ i danas se smatraju Marija Antoaneta i Madam Pompadur, koje su svoje metalne steznike pravile od zlata i ukrašavale ih draguljima i biserima. Viktorijanski period vratio je korset na javnu scenu ili je doneo još rigorozniji postulat – da struk žene bude manji od njenog broja godina. Da bi se to postiglo, pravili su se izuzetno tesni korseti koji su smanjivali protok krvi u donjim delovima tela i nogama, pa je samim tim i hod bio otežan.
Tokom 19. veka korsete su nosile sve žene, bez obzira na socijalnu i materijalnu poziciju, a prvu pravu ozbiljnu analizu i upozorenje na zdravstvene posledice njegovog nošenja objavio je jedan engleski ženski magazin 1870. godine. Period pred Prvi svetski rat doneo je kult ženske emancipacije, koju je simbolizovala i slobodna, prirodna linija tela, čime je korset i definitivno nestao iz javnog života. U svojoj najsuptilnijoj i najženstvenijoj varijanti i u kombinaciji sa halterom, on se, međutim, vrlo brzo aktivirao u spavaćim sobama i bordelima, a sinonimom erotske fatalnosti i danas se smatraju korseti i halteri koje su nosile igračice Mulen Ruža, Foli Beržera,… Pedesetih godina, Holivud je lansirao pin-ap devojke, Merilin Monro i – korset sa halterom. Postao je zaštitni znak mnogih glumica, a čuveni su postali korseti koje smo videli u filmskim hitovima, kao što je„ Prohujalo sa vihorom “.
Za sadašnju planetarnu promociju korseta i haltera, ipak su najzaslužniji Madonna i veliki francuski kreator Žan-Pol Gotje, koji je specijalno za njenu turneju napravio sad već kultni puder-roze korset sa halterom, koji se čuva u Muzeju ženskog donjeg veša „Frederick’s of Hollywood“.
Odabir korseta, kao dela venčanice, bi trebalo da bude zabavan događaj. Neke od budućih mladi će verovatno po prvi put u životu obući jedan ovakav komad odeće i istaći ono što treba. Osećaj je zaista prelep, izbor korseta neverovatan. Angels
_________________
|
|
|
|
|
Astra
|
|
Administrator
Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58 Postovi: 10711
|
Šta se sve istrpi radi lepote: Kratka istorija korseta
Nije volela dame širokog struka, pa je proterala sve koje nisu koristile korset
Više nego ženstveni komad, pravi primer damskog stila. O istoriji korseta saznajte nešto više iz jednog sasvim običnog razgovora dve prijateljice.
- Joj, meni to zvuči kao mučenje! Ko li je to izmislio?
- Hmm, pa priča se da su korseti nastali nešto pre 16. veka, međutim kruže priče da je za njihovu popularnost zadužena Katarina Mediči (Caterina de Medici), žena francuskog kralja Anrija II (Henri II de France). Gospođa, jelte, nije želela da gleda krupne dame u odajama, te im je zabranila pristup dvoru. Okrutna bogami… ali u svakom slučaju, smatra se da je baš Katarina, istančanim ukusom za estetiku, zaslužna za uvođene korseta.
- Pa, u pravu je bila, što se izgleda tiče, ali čula sam da nisu mogle same da ga obuku, nego su služavke morale da im pomažu, tako što su nemilosrdno povlačile trakice na leđima, kako bi struk bio što tanji, a grudi sve istaknutije!
- A to što su spavale s korsetom? Zamisli! Da slučajno ne bi pokvarile struk koji se tako fino i “nežno” oblikovao tokom dana, nosile su ga i tokom noći!
- Ali to nije nimalo naivno, imala sam neku haljinu, gornji deo je bio kao korset – pa mi se rašila malo s unutrašnje strane i izvukla se ta plastika koja održava oblik, imala sam rane na struku nakon toga. Činjenica je da haljina nije bila dobrog kvaliteta, ali šta li su one tad stavljale u korsete i ko je uopšte osoba koja je to pravila?
- Da se ne lažemo, haljina je pukla, jer se koristiš onom Antoanetinom (Marie Antoinette) rečenicom i menjaš svaki obrok kolačima!
- Ha ha ha, baš duhovito… Ozbiljno je l’ znaš šta su ugrađivali u te korsete?
- Korsete su izrađivali posebni majstori “corsetiere” od fleksibilnog materijala, uglavnom svile, a fiksirani su čvrstim delovima od drveta, čelika, riblje kosti, a tek kasnije je počela plastika da se upotrebljava. Tek u viktorijanskom dobu je došlo do prave revolucije korseta! Napravljen je prvi korset koji su devojke mogle same da obuku, jer se kopčao sa prednje strane!
- Pretpostavljam da su bili mnogo udobnji?
- Svakako! Elastičniji, udobniji… Međutim, nakon Prvog svetskog rata dolazi jedna zanimljiva zabrana!
- Da, da, sloboda žena dovela do je toga da su sve više radile, a za posao su im korseti bili veoma neudobni, pa su prestali da ih nose… Pretpostavljam da je tako bilo.
- Između ostalog i to. Međutim, početkom Prvog svetskog rata od žena se tražilo da prestanu kupovati korsete, da bi ostalo dovoljno metala za ratne potrebe. To je uvelike umanjilo nošenje korseta.
- Mada, nešto ne verujem da je sasvim iščezao. Šta je sa korišćenjem u spavaćoj sobi? Korset je postao, koliko znam, jedna vrsta fetiša!
- Tada i nije toliko korišćen, čak ni u spavaćoj sobi! Verovala ti ili ne, u to vreme su prirodne obline bile mnogo privlačnije! Novija istorija korseta započinje 1945, zahvaljujući Marselu Rokasu (Marcel Rochas) tada poznatom francuskom kreatoru. Njegove su kreacije bile vrlo ženstvene, a nosile su ih holivudske zvezde. Tada je istorija korseta krenula u drugom smeru. Marsel je udahnuvši život ovom zaboravljenom komadu odeće, vratio ženstvenost. Tada nije ni znao da će korset već nakon deset godina postati fetiš mnogim ženama i muškarcima! Priznajem, i ja ih obožavam!
Kreacije Marsela Rokasa i danas su zanimljive
- I ja isto, samo više kao donje rublje, nego kao odevni predmet za izlaske. Zavisi, u suštini, kako je ukombinovano sa ostatkom odeće. Nije poenta korseta da izgleda jeftino i neukusno, već da na suptilan način istakne seksepil.
- Slažem se sa tobom, draga. Za takvo nošenje korseta presudan je bio i dolazak Kristijana Diora (Christian Dior) na modnu scenu, nakon njega svi će kreatori početi da koriste korsete u raznim varijacijama. Više nije okrutan komad odeće i simbol potlačenosti žena!
Dita fon Tiz verna je korsetu
- U to ime, hajdemo nas dve lepo na kolače, pa u kupovinu! Imam neki osećaj da u nekim buticima, neki korseti, čekaju upravo na nas! Wannabe
_________________
|
|
|
|
|
Astra
|
|
Administrator
Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58 Postovi: 10711
|
Korset – moć ili okov?
Ovaj odevni predmet je menjao svoj oblik i namenu kroz istoriju, nosili su ga i žene i muškarci, ali danas korset simbolizuje moć ženstvenosti koja je pobedila okove koji su vekovima sputavali žene
Reč “korset” nastala je od starofrancuske reči “cors”, što predstavlja umanjenicu za reč “telo”. Ovaj odevni izum je bio namenjen stezanju i isticanju struka, a da se pritom telo stegne do maksimuma, po cenu toga da se izbije sav vazduh iz njega i padne u nesvest (nekada je čak remetio prirodan raspored organa!). Njegova prvobitna uloga nije bila ta da učini telo lepšim, ta ideja se nešto kasnije razvila. Korset je bio obavezan odevni predmet u visokom društvu, pitanje prestiža, pristojnosti i kulture. Davao je telu željeni oblik, u zavisnosti u kojem periodu i u kojem podnevlju se oblik tela cenio – pa su jedni težili cilindričnom obliku, drugi obliku peščanika, treći zolje itd. Nošeni su razni vidovi korseta još od drugog milenijuma pre nove ere, među kojima su najpoznatiji elizabetanski, viktorijanski i edvardijanski. Ono što im je zajedničko jeste to što su pravljeni od više slojeva krute tkanine i sa mnogo koštanih, drvenih, metalnih ojačanja. U renesansnoj Engleskoj, korset je korišćen kako bi ženama pružao dečački izgled tela, odnosno izdužen cilindričan torzo. Takav korset je pritiskao grudi ka rebrima, kako bi one “iskočile” iznad ruba korseta, što je činilo neobičan kontrast – zaobljenost grudi nasuprot pravim linijama torzoa. Najstariji renesansni korseti su nošeni u kombinaciji sa fartingejlom koji je suknji davao čvrst kupast izgled. Prvi korseti su bili od metala i izgledali su kao oklop. Do sredine šesnaestog veka, korseti su bili uobičajeni komad ženske odeće. Pravljeni su od više slojeva krutog lana sa drvenim ojačanjem. U to vreme se položaj žena u društvu merio i obimom njihovog struka. Neki podaci govore o tome da su postojali korseti obima od 36 do 46 cm, pa čak i obima od 30 cm! Početkom osamnaestog veka korset je pritiskao i izdizao grudi, potiskivao je stomak, ali je slabo sužavao struk, jer se struk na odeći nosio veoma visoko, tačno ispod grudi. Sredinom i krajem osamnaestog veka, ideal ženske lepote bila je figura u obliku peščanika. Korset je podizao grudi, pritisako rebra i jako sužavao struk. Devojčice su od malih nogu nosile poseban korset koji je potiskivao kukove na dole, a rebra na gore, u cilju dobijanja izduženog torzoa. Njegova glavna uloga bila je da drži kičmu pravom, blago zabačena ramena, što je uz sužen struk davalo torzou oblik slova V. Ovakav korset se nosio ispod odeće i smatran je delom donjeg veša. Krajem osamnaestog veka korseti su postali neobavezni deo garderobe zbog toga što je počeo da se nosi ampir struk, pa su žene koje su ih nosile, koristile one kratke, koji su dosezali tek malo ispod grudi. Nasuprot njima, viktorijanski korseti su snažno menjali izgled torzoa i pružali su se do ispod prirodnog struka. Bili su ojačani i vezivali su se na leđima. Tokom tridesetih godina devetnaestog veka linija prirodnog mesta struka se vratila u modu i korset se ponovo upotrebljavao kao sredstvo koje će suziti struk i podići grudi. Izgled tela koji podseća na peščani sat se aktuelizovao, pa se i danas izgled peščanika smatra simbolom viktorijanske mode. U ovom periodu u Engleskoj je prvi put i upotrebljen danas aktuelni izraz „korset“, dok se pre toga nazivao „stejs“. Snažno zatezanje je popularizovano sredinom devetnaestog veka. Tada je i otpočela masovna proizvodnja jeftinijih korseta, za razliku od ranije ručno pravljenih po meri osobe koja ga nosi. Ovi korseti su bili nešto duži, prelazio je preko kukova, a čelični spiralni fišbajni su se savijali i prilagođavali obliku i položaju tela.
Konačno, krajem devetnaestog veka se javila opšta zabrinutost zbog preteranog zatezanja korseta, doktori su smatrali da zatezanje korseta može biti štetno po zdravlje, naročito tokom trudnoće. Pa je početkom dvadesetog veka aktuelizovan tzv. zdravstveni korset, odnosno „korset labudovog kljuna“, koji je telu davao izgled slova S. Imao je veoma snažan, ravan bask koji je torzo gurao unapred, a kukove unazad. Za popularizaciju ovog korseta zaslužna je Inez Gaches-Sarraute, korsetijerka sa diplomom iz oblasti medicine. Zamišljen je tako da manje nanosi šetu zdravlju, tako što će vršiti znatno manji pritisak na stomak. Nešto kasnije, do 1908. godine, korseti su počeli da se izbacuju iz upotrebe i bili su zamenjeni prvim oblicima prslučića i midera. Do Prvog svetskog rata, suknja se sve više sužavala, pa se korset produžio, tako da pokriva butine. Ovakav korset je pomerao kukove čineći struk višim i širim. Međutim, zbog nestašice čelika i ostalih materijala usled Prvog svetskog rata, korset se sve manje proizvodio, pravio i koristio. Krajem tridesetih godina korseti koji sužavaju struk počeli su ponovo da se nameću u modnim krugovima, međutim, ovoga puta, Drugi svetski rat se isprečio ovom trendu. Krajem osamdesetih i tokom devedesetih godina prošlog veka fetišistička moda je postala popularna. Korseti su u toj igri imali vodeću ulogu, ovoga puta ne kao deo donjeg veša, već sastavni deo odevanja. Danas, u 21. veku, korseti su vrlo aktuelni, što kao donji veš, što kao samostalni odevni komad. Svakako, današnji modeli su mnogo blaža verzija korseta koji su se nosili u prošlosti. Čini se da su ovoga puta žene uzele svu magičnu moć koji su posedovali korseti iz prošlosti, a ostavile bolnu neprijatnost da ostane tamo, vekovima daleko od današnjice. 2001. godine film “Moulin Rouge” je lansirao korset na vrh modnih zahteva, prikazujući šarenoliku zavodljivu lepotu korseta koja jednostavno mami divljenje. I tako smo dobili idealan odevni predmet, koji može biti izuzetno udoban, neverovatno seksipilan, ali i krajnje čedan ili čak jednostavni deo svakodnevne dnevne odeće. Korseti danas imaju toliko oblika, namena i stilova koji su u službi ženstvene slobode modnog izražavanja. Nepravedni okov je razbijen, moć ženstvenosti je pronašla svoje sigurno skrovište. CM
_________________
|
|
|
|
|
*Twilight*
|
|
Laprdalo i tuturutka
Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07 Postovi: 11750
|
|
|
|
|
*Twilight*
|
|
Laprdalo i tuturutka
Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07 Postovi: 11750
|
|
|
|
|
*Twilight*
|
|
Laprdalo i tuturutka
Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07 Postovi: 11750
|
|
|
|
|
*Twilight*
|
|
Laprdalo i tuturutka
Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07 Postovi: 11750
|
|
|
|
|
*Twilight*
|
|
Laprdalo i tuturutka
Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07 Postovi: 11750
|
|
|
|
|
*Twilight*
|
|
Laprdalo i tuturutka
Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07 Postovi: 11750
|
|
|
|
|
*Twilight*
|
|
Laprdalo i tuturutka
Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07 Postovi: 11750
|
|
|
|
|
|
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju |
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
|
|
|