Sve žešće demonstracije u Indiji zbog silovane devojke, u sukobima ubijen TV novinar
U Indiji su danas nastavljeni masovni i često nasilni protesti zbog silovanja i brutalnog prebijanja 23-godišnje studentkinje, a policija je opet rasteravala demonstrante vodenim topovima i palicama. U sukobima u gradu Impalu ubijen je indijski televizijski novinar, Mediji prenose i reči nesrećne devojke upućene njenoj porodici da ima nameru da preživi, uprkos teškim povredama koje su joj nanete.
Deatalj s demonstracija u Nju Delhiju Više stotina ljudi ponovo je izašlo na ulice Nju Delhija, iako je ministar unutrašnjih poslova Sušilkumar Šinde obećao da će razmotriti njihov zahtev da šestorica osumnjičenih za silovanje budu osuđeni na smrtnu kaznu.
Demonstranti u Indiji traže smrtnu kaznu za silovatelje studentkinje Masovni protesti u Nju Delhiju zbog grupnog silovanja devojke u gradskom autobusu
Ministar Šinde je u subotu veče, nakon celodnevnih protesta i sporadičnih sukoba demonstranata i policije, obećao da će vlada preduzeti mere za bolju zaštitu žena.
Grupa demonstranata sastala se danas s predsednicom vladajuće Kongresne partije Sonjom Gandi i tom prilikom iznela zahtev za ubrzano suđenje osumnjičenima.
Ubijen novinar Indijski televizijski novinar ubijen je danas u gradu Impalu kada je policija otvorila vatru na demonstrante koji su protestovali zbog seksualnog napada na filmsku glumicu na severoistoku Indije, saopštila je policija. Novinar (36) radio je za televizijsku mrežu Dordaršan, javio je AFP.
Demonstrant iskače iz policijskog autobusa u koji je priveden tokom protesta Policija je uhapsila šest muškaraca zbog sumnje da su 16. decembra silovali studentkinju u autobusu u pokretu.
Devojci su lekari kasnije morali da odstrane deo creva zbog težine povreda koje su joj nanete. Napadači su nju i njenog prijatelja prebili čeličnim šipkama, dok su satima vozili autobus gradskim ulicama, čak i pored policijskih punktova.
Na kraju su ih svukli i ostavili ih na putu.
Incident je izazvao seriju protesta, a demonstratni su juče pokušali da se probiju kroz barikade i dođu do predsedničke rezidencije, u čijoj blizini se nalaze i zgrade parlamenta i vlade.
Crtež silovane devojke na demonstracijama u Nju Delhiju Više stotina policajaca raspoređenih u toj oblasti rasteralo je demonstrante suzavcem i vodenim topovima.
Nedavno lansirana raketa Severne Koreje sposobna je da nosi bojeve glave na razdaljini većoj od 10.000 kilometara, što je dovoljno da dopre do američke teritorije, saopštilo je danas južnokorejsko ministarstvo odbrane.
Ministarstvo je do takvog zaključka došlo na osnovu informacija prikupljenih sa pronađenog dela rakete u vodama na zapadnoj obali Južne Koreje, prenela je agencija Jonhap. Ostaci rakete sugerišu da raketa ima dovoljan domet da stigne do američke zapadne obale sa nuklearnim oružjem težine od 500 do 600 kilograma, smatraju stručnjaci ministarstva odbrane.
Severna Koreja je ispalila 12. decembra trodelnu raketu "Mlečni put", s ciljem da, kako je Pjongjang naveo, postavi posmatrački satelit u orbitu Zemlje SAD, Japan i Južna Koreja, međutim, smatraju da je predstavljalo kamuflažu za probu rakete dugog dometa, što je Pjongjangu zabranjeno sankcijama Saveta bezbednosti UN.
Prvi deo rakete pao je u more u blizini obale Korejskog poluostrva, dok je drugi deo pao u more istočno od Filipina. Izvađeni komad prvog dela rakete nađen je na morskom dnu oko 160 kilometara zapadno od luke Gunsan, na dubini od 80 metara. Pre prošlog lansiranja rakete u aprilu, koje je bilo neuspešno, Severna Koreja je upozorila Japan i Južnu Koreju da će svaki pokušaj vađenja ostataka rakete biti smatran za "čin rata".
Hamas planira napad na Zapadnu obalu? Islamistički Hamas priprema preuzimanje Zapadne obale od sekularnog Fataha, piše "Sandej Tajms", pozivajući se na izraelske bezbednosne službe. Lider Hamasa Kaled Mašal dao je uputstva uspavanim ćelijama te islamističke organizacije na Zapadnoj obali da se pripreme za oružanu borbu na toj palestinskoj teritoriji, gde dominira rivalski, sekularni Fatah, prenose izraelski mediji pisanje Sandej tajmsa.
Početkom maja prošle godine Palestinci proslavili pomirenje Hamasa i Fataha U izveštaju britanskog lista, koji se poziva na izraelsku bezbednosnu službu Šin bet i vojnu obaveštajnu agenciju Aman, Hamas se u ime Irana priprema da preuzme kontrolu nad Zapadnom obalom, kao što je to učinio u pojasu Gaze 2007. godine.
Sandej tajms takođe navodi da su izraelskog premijera Benjamina Netanijahua upozorile izraelske obaveštajne službe na moguću uzurpaciju vlasti.
"Bibi (Netanijahu) razume geopolitičke promene na Bliskom istoku. Ni u kom slučaju neće dati ni pedalj Zapadne obale - on je ubeđen da su obavestajne procene o preuzimanju kontrole Hamasa čvrste", rekao je navodno jedan bliski Netanijahuov saveznik.
Sandej tajms takođe navodi da su odnosi između Hamasa i Irana u usponu, nakon kratkog perioda zahlađenja, kada je Hamas odustao od podrške sirijskom predsedniku Bašaru Asadu, glavnom savezniku Irana u regionu.
List dodaje da je Iran motivisan da stvori treću savezničku snagu na Zapadnoj obali, posle Hezbolaha u Libanu i Hamasa u Gazi, preko koje bi mogao da se osveti za potencijalni izraelski napad na teheranski nuklearni program.
Takođe, citira člana Fataha i bivšeg šefa palestinske obaveštajne službe generala Tafika Tiravija da "Hamas hoće intifadu (ustanak) i preuzeće Zapadnu obalu". Prošlonedeljna ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da bi 48 odsto Palestinaca s pravom glasa na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze glasalo za lidera Hamasa iz Gaze Ismaila Hanijeakada, kada bi se održali izbori, a 45 odsto za sadašnjeg predsednika Mahmuda Abasa.
Rivalski palestinski pokreti Fatah i Hamas zvanično su u maju prošle godine proglasili pomirenje, pošto je pakt o tome potpisan uz posredovanje Egipta. Tako su i formalno okončani dotadašnje četvorogodišnje neprijateljstvo i sukobi dve glavne političke i vojne organizacije palestinskog naroda. Svečanost potpisivanja pakta o pomirenju održana je u Kairu, u sedištu egipatske obaveštajne službe.
Za Siriju bi bilo "političko samoubistvo" ako bi upotrebila hemijsko oružje, rekao je danas ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
"Ne mislim da će Sirija koristiti hemijsko oružje. Ako bi to i uradila, to bi predstavljalo političko samoubistvo vlade", rekao je Lavrov ruskoj televiziji Russia Today.
"Svaki put kada do nas dođu glasine ili informacije da Sirijci koriste hemijsko oružje, mi to proveravamo dva ili tri puta, obraćamo se vladi i svaki put nas uveravaju čvrsto da to nikad ne bi činili ni u kakvim okolnostima", dodao je ruski ministar.
Stručnjaci navode da Sirija ima skladište s hemijskim oružjem iz 70-ih godina i da je to najveće skladište te vrste na Bliskom istoku, jer ima nekoliko stotina tona tog oružja.
Međunarodna zajednica je početkom meseca u nekoliko navrata upozorila Damask da ne koristi to oružje, dok su američki zvanični rekli da poseduju informacije da se Sirijci za to spremaju.
Sirijski režim je prvi put priznao krajem jula da poseduje hemijsko oružje i zapretilo da će ga koristiti u slučaju zapadne vojne intervencije, ali nikada protiv sopstvenog naroda.
Ruska zima odnela 88 života u poslednjih sedam dana
Za poslednjih nedelju dana, od kako je ledeni talas zahvatio Rusiju, zbog niskih temperatura povređeno je 1.200 ljudi, od kojih je umrlo 88.
Rusiju pogodio ledeni talas, temperature i do minus 50 stepeni Celzijusa
Skoro polovina je hospitalizovana zbog hipotermije ili promrzlina. Samo za poslednjih 24 sata umrlo je sedmoro ljudi, od kojih je jedno dete, naveli su u Ministarstvu zdravlja Rusije.
Temperature u skoro svim delovima Rusije niže su za decembarski prosek od 10 do 15 stepeni, a najteže je u Sibiru, gde temperatura spušta i niže od minus 50 stepeni Celzijusa.
U Moskvi je jutros izmereno minus 26 stepeni, zbog čega su gradske vlasti preporučile da deca iz mlađih razreda ne idu na nastavu. Prema prognozama meteorologa, otopljenje se može očekivati tek sredinom nedelje.
Pripadnica avganistanske policije ubila je jutros američkog vojnog savetnika u sedištu policije u Kabulu, izjavili su avganistanski zvaničnici.
Foto: Ilustracija Britanski Bi-Bi-Si navodi da se vjeruje da je ovo prvi incident u kojem je pripadnica avganinistanskih snaga otvorila vatru na pripadnika NATO.
U porastu je broj incidenata u kojima su strani vojnivi mete avganistanskih vojnika ili policajaca. U septembru su SAD suspendovale obuku regruta lokalne policije zbog takozvanih napada iznutra.
POSTAO HEROJ: Princ Hari ubio vođu talibana! "Patrolirali smo zadatim područjem kad su pozvani "apači" helikopteri. Čuli smo taj glas i odmah smo znali da je to veliki H. Pratili su grupu u kojoj je bio i talibanski vođa koga su zajedno sa njima eliminisali", izjavio je jedan od njegovih avganistanskih saboraca
Princ Hari ubio je talibanskog zapovednika, javio je britanski “San”. Kako javljaju, ovaj 28-godišnji kopilot kraljevske krvi kojeg saborci zovu “Veliki H”, postao je legenda.
- Patrolirali smo zadatim područjem kad su pozvani Apače helikopteri. Čuli smo taj glas i odmah smo znali da je to veliki H. Pratili su grupu u kojoj je bio i talibanski vođa kojeg su zajedno sa njima eliminisali – izjavio je jedan od njegovih avganistanskih saboraca.
Princ Hari poznat je po svojoj veseloj naravi i po činjenici kako je omiljen gde god se pojavi.
- Ponaša se poput običnog dečka, poput nas. Svi ga veoma cene i vole. Veliki H je legenda. Voli da pije da se smeje i da se druži – tvrde vojnici koji se nalaze u ovoj pustoj zemlji zajedno s 28-godišnjim princem, prenosi “San”.
Izdato je crveno upozorenje zbog erupcije vulkana Kopahue na granici sa Argentinom. Čileansko Ministarstvo rudarstva i geologije preporučilo je oprez u prečniku od 15 kilometara oko vulkanskog kratera u slučaju širenja vulkanskog blata
Vlasti Čilea izdale su crveno upozorenje zbog erupcije vulkana Kopahue na granici sa Argentinom, ali i naveli da još nema potrebe za evakuacijom stanovništva.
Agencija za upozoravanje i uzbunjivanje Čilea ONEMI izdala je upozorenje stanovnicima regije Biobio, nakon što su u subotu uveče na području vulkana registrovane seizmičke aktivnosti, a oblak dima i pepela se digao na visinu od oko 1,5 kilometara, prenela je Anadolija. - Prisutnost magme povećava mogućnost da dođe i do jače erupcije – istaknuo je Fernando Gil, direktor Vulkanološkog opservatorija Južnih Anda. Čileansko Ministarstvo rudarstva i geologije preporučilo je oprez u prečniku od 15 kilometara oko vulkanskog kratera u slučaju širenja vulkanskog blata.
Zvaničnici su saopštili da još nema potrebe za evakuacijom stanovništva.
Prošle godine eruptirao je vulkan Pujeue u južnom Čileu, zbog čega je otkazano nekoliko stotina letova i evakuisano nekoliko hiljada ljudi.
Turski arheolozi pozvali su Vatikan da vrati mošti Svetog Nikole, koje su 1087. godine prokrijumčarene i pokopane u Italiji. Oni tvrde da bi posmrtni ostaci hrišćanskog sveca trebalo da budu sahranjeni u gradu Demre, koji se nekad zvao Mira, u južnoj turskoj pokrajini Antaliji, jer je on tamo živeo i umro.
Jeste hrišćanski svetac, ali mu je mesto u Turskoj, poručili turski arheolozi
Direktor instituta Mira-Andrijake i profesor arheologije sa Univerziteta Akdeni Nevzat Dževik rekao je da više dva miliona crkava u svetu nosi ime Svetog Nikole, ali da se njegova najstarija i najoriginalnija crkva nalazi u Demreu.
"U njegovoj crkvi nalazi se i kapela u kojoj je tražio da bude sahranjen, a ne u Italiji. Prema tome, potrebno je da se ispoštuje ono što je tražio, odnosno da se sahrani tamo gde je i rođen. Uzeti njegove posmrtne ostatke i premestiti ih na drugo mesto bilo je pogrešno. Možda Vatikan neće dozvoliti povratak njegovih kostiju, ali mi njegove kosti nismo dali nego su silom i protiv volje naroda odnesene u Italiju", rekao je Dževik.
Inače, oišto je umro 343. godine, Sveti Nikola je sahranjen u Miri. Arapske snage, koje su okupirale Miru u XI veku, ekshumirale su njegove mošti i prenele ih u italijansku luku Bari, gde se i danas nalazi njegov grob.
Egipćani su na referendumu usvojili novi kontroverzni ustav, za koji opozicija tvrdi da će omogućiti uvođenje šerijatskog zakona u zemlji. Ukoliko se to ispostavi kao tačno, moguće je da će uskoro biti zabranjeno točenje alkohola, nošenje bikinija u letovalištima, kao i mešovite plaže za turiste.
Žele da "sačuvaju egipatsku omladinu od greha"
Islamistička stranka Muslimanska braća, iz čijih redova potiče predsednik Egipta Muhamed Morsi, pre nego što je dobila na izborima najavila je uvođenje širokog spektra rigoroznih zakona, kojima želi da "sačuva egipatsku omladinu od greha".
Iako je Morsi, nakon što je postao predsednik, saopštio da zabrane neće važiti za strane turiste, mnogi misle da usvajanje novog ustava, kojim bi mogao biti uveden šerijat, upravo otvara put za to.
Naime, prema još nezvaničnim rezultatima, 63 odsto Egipćana glasalo je za nacrt ustava koji su napisali ljudi iz redova Muslimanske braće predsednika Morsija. Pristalice islamista tvrde da je ustav ključan za razvoj demokratije, dve godine posle arapskog proleća i rušenja Hosnija Mubaraka, kao i da će učvrstiti oslabljenu ekonomiju.
Zabrane po šerijatu ♦ u nekim zemljama čak i ljubljenje na ulici ♦ seks pre braka ♦ gledanje u drugi pol sa strašću ♦ homoseksualne veze ♦ muškarci ne smeju da ostanu samo sa, na primer, udatim ženama ♦ oskudno oblačenje za žene ♦ uzimanje alkohola S druge strane, opozicija, koja misli da su referendumski rezultati namešteni, optužuje Morsija da novim ustavom favorizuje islamiste, a ignoriše prava hrišćana, koji čine oko 10 odsto stanovništva, kao i prava žena. Oni se pozivaju na drugi član novog ustava, u kojem piše da su "načela šerijata glavni izvor prava".
Analitičari iz redova liberala, koje čine uglavnom hrišćani, plaše se da će se novi ustav negativno odraziti i na turizam. Oni strahuju da će leškarenje pored bazena u bikiniju i uz piće, ili kupanje na mešovitim plažama u Šarm el Šeiku ili Hurgadi uskoro biti stvar prošlosti za zapadnjake željne odmora na obali Crvenog mora. Liberali podsećaju na reči islamističkih političara pre izbora.
- Turisti ne moraju da piju alkohol u Egiptu, imaju ga dovoljno kod kuće. Ovde su, uostalom, došli da se dive staroj civilizaciji, a ne da piju - izjavila je ranije ove godine Aza Džarfa, jedna od kandidatkinja Stranke slobode i pravde, političkog krila Muslimanske braće.
Morsi i dalje kao faraon Nacrt novog egipatskog ustava ne podrazumeva poziciju potpredsednika. Sva vlast i dalje ostaje u rukama predsednika Muhameda Morsija, a izbori se moraju raspisati u zakonskom roku od tri meseca. Mnogi, međutim, strahuju da bi Morsijev dekret, kojim je sprečeno da se bilo ko žali ili dovede u pitanje njegove odluke koje je donosio do usvajanja ustava, i dalje ostati na snazi.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu