Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Apr 2024, 18:21


Autoru Poruka
Tina
Post  Tema posta: Re: Gibonni  |  Poslato: 24 Maj 2012, 19:18
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Ako me nosis na dusi

Ko fina prasina u oku
Sitan kamen na dnu cipele
Ko fitilj zarobljen u vosku
Mislim na tebe
Da mogu smrvio bih kamen
I svu bi tugu oci same isprale
A niti vezane za plamen
Moraju da sagore

Ako me nosis na dusi
I nemas s kime sagraditi dom
Ako me nosis na dusi
Vjeruj mila briga me za to

Ljubim druge a ne osjecam
I svaki dodir mi je ko da ustajem
Na nogu sto mi je utrnula
Bez ljubavi, nadanja, bez tebe
Ne ide


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Gibonni  |  Poslato: 24 Maj 2012, 19:18
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Cijele noci molio sam nebo


Nocas sam po nebu nad gradom
Kao po staklu
Napisao prstom Gdje je sad ona?
A gdje li je?
U noci bez zvijezda, I bez mira I bez sna
Sve me tjeralo opet
Da mislim na tebe
I kad mi je tesko
Da mi bude jos teze
Da bude teze jos

Cijele noci molio sam nebo
Molio da posalje mi nekog
Jer po mom blatu ja nemogu
Ja ne mogu sam
Ja ne mogu sam
To znam

Nocas je stotinu kisa palo u srcu
I tekla je voda ulicom tvojom
To znam
Kroz tisuce rijeci I kroz samo jedno ime
I sve me tjeralo opet
Da mislim na tebe
I kad mi je tesko
Da mi bude jos teze
Da bude teze jos

Cijele noci molio sam nebo
Molio da posalje mi nekog
Jer po mom blatu ja nemogu
Ja ne mogu
Ja ne mogu sam
Oooo, ja ne mogu sam


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Gibonni  |  Poslato: 24 Maj 2012, 19:19
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Nek` se dijete zove kao ja


O tebi vec odavno nisam cuo niti rijec
o tebi nisam cuo niti aaaa
ak` je tvoja ljubav plodom urodila vec
nek` se dijete zove kao ja

Poslije bezbroj godina sjeo sam na vlak
i parni stroj me odveo na jug
ja se trujem cigaretama i ne mislim na glad
jer nocas opet mislim ja na nju

Sa malo sitnih novaca sto sam ponio
da ih tako potrosim usput
ja kupio sam novine sa golim zenama
da barem malo ne mislim na nju

I s kim je moja draga nocas zaspala
i s kim je sada nagla kao sa mnom nekada
dal je nekom drugom djecu rodila
nekom drugome meni slicnome

O tebi vec odavno nisam cuo niti rijec
o tebi nisam cuo niti aaaaaa
ak` je tvoja ljubav plodom urodila vec
nek` se dijete zove kao ja, kao ja


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Djordje Balasevic  |  Poslato: 25 Maj 2012, 11:37
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Slika

Djordje Balasevic je rodjen 11. maja 1953. godine u Novom Sadu. Gimnaziju je napustio u trecem razredu pa je ispite polagao vanredno. Upisao je geografiju, jer, po sopstvenom priznanju, na diferencijalnim ispitima nije bilo matematike. Osnovna ambicija u srednjoj skoli bila mu je da postane fudbaler. Ali kada je kao sedamnaestogodisnjak lezao bolestan, pojava jedne muve u sobi ga je inspirisala da komponuje svoju prvu pesmu "Otkud muva". Zatim je poceo da pise prepeve stranih hitova za emisiju "Muzicki klub", a sa drugarom koji se snalazio na gitari, otpoceo je i zajednicki rad. Godine 1977. pristupio je akusticarskoj grupi Zetva sa kojom je septembra te godine snimio neobavezan tango "U razdeljak te ljubim". Pesma je preko noci postigla ogromnu popularnost tako da je singl prodat u oko 180000 primeraka. Zetva je vrlo brzo pocela da se pretvara u festivalsku grupu strpanu u orkestarske aranzmane, pa ih pocetkom 1978. godine Balasevic napusta i sa Vericom Todorovic osniva Rani mraz. Buduci da se nisu rastali kao prijatelji, novu grupu je nazvao inspirisuci se sibirskom poslovicom: "Ako se nadas dobroj zetvi, cuvaj se ranog mraza". Zetva zatim objavljuje LP "Vreme zetve" (RTV LJ 1979.) i prestaje sa radom. Sa pesmom "Moja prva ljubav" Rani mraz ucestvuje na festivalu Opatija 78. Kroz Rani mraz je prolazilo puno muzicara, a gitaru je jedno vreme svirao i fudbaler Slobodan Pavkovic.

Tokom 1978. godine izbacuju seriju hit singlova, meteroskom brzinom osvajaju trziste i postizu impresivne tiraze. Balasevicevi emotivni tekstovi i jednostavne melodije donose osvezenje na posustaloj zabavnoj sceni, a predstavljaju i dobru spregu sa pop muzikom. Uoci snimanja pesme "Racunajte na nas" pridrzuju im se bivsi clanovi grupe Suncokret Biljana Krstic i Bora Djordjevic. Zahvaljujuci drugacijem tretmanu revolucije u odnosu na uobicajene soc-realisticke pesme, "Racunajte na nas" ubrzo biva promovisana u generacijsku himnu koja se trosi u svakoj pogodnoj prilici. A tada ih je bilo napretek.

Posle dva meseca rada sa Ranim mrazom, leta 1978. godine, Bora Djordjevic napusta grupu svestan razlike u autorskom senzibilitetu izmedju njega i Balasevica i formira Riblju corbu. Uoci snimanja debi albuma grupu napusta i Verica Todorovic. Buduci da je jos kao tinejdzer bio veliki postovalac Korni grupe, Balasevic produkciju i aranzmane na albumu "Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu" prepusta bivsim clanovima ove grupe, gitaristi Josipu Boceku, a kao studijski muzicari tu su basista Bojan Hreljac, bubnjar Vladimir Furduj, klavijaturista Sloba Markovic i saksofonista Mica Markovic. Sa ploce se izdvajaju pesme "Sve je dobro kad se dobro svrsi", gde se kao gost pojavljuje violinista Jovan Kolundzija, "Mnogo mi znaci to", "Neki novi klinci", "Drago mi je zbog mog starog". U njima se ostvaruje kompletan okvir formule za buducnost: nostalgija, nezne slike i baladicnost uz razradjenu fabulu. Tokom leta 1979. godine Balasevic i Biljana Krstic nastupaju po Jugoslaviji, a prati ih grupa Neoplanti za koju Balasevic povremeno pise tekstove. Na koncertima, izmedju pesama, Balasevic drzi duge monologe na aktuelne teme, kao sto je susret sa fantomskim vozacem "porsea" na beogradskom trgu Slavija a neizbezna je i prosirena verzija "Snase na salasu" koja poprima karakter duhovite monodrame. Sa njim se na nekim svirkama pojavljuju pesnici Mika Antic i Pero Zubac. Na festivalu Split 79. Balasevic osvaja prvu nagradu pesmom "Panonski mornar". Septembra 1979. godine svoju popularnost potvrdjuje na osam rasprodatih koncerata u beogradskom Domu sindikata. Tokom 1980. godine sluzi JNA u Zagrebu i Pozarevcu gde glumi u TV seriji "Vojnici". U to vreme Zdravku Colicu daje pesmu "Zbog tebe" i neke tekstove za album Srebrnih krila "Sreo sam ljubav iz prve pjesme".

Krajem godine izlazi album "Odlazi cirkus" i to je poslednja ploca pod firmom Rani mraz. Aranzmane za pesme su radili Josip Bocek i Gabor Lendjel a ona donosi seriju hitova: "Prica o Vasi Ladackom", "Mirka", "Menuet", "Zivot je more". Razocaran pratecim elementima scene, Balasevic tada najavljuje da ce se povuci iz medija, da planira redovno objavljivanje ploca, ali bez intervjua i uobicajene guzve.
Pocekom 1982. godine objavljuje album "Pub" kojim zvanicno zapocinje solo karijeru. Ploca opet belezi uspesne pesme "Boza zvani Pub", "Pesma o jednom petlu", "Lepa protina kci", "Ratnik paorskog srca". U TV seriji "Pop Cira i pop Spira" tumaci sarmantnu ulogu berberina Sace. Zimu 82./83. godine provodi na turneji i prvi put rasprodaje beogradski Sava centar.

Polovinom decembra 1983. godine objavljuje LP "Celovecernji The Kid" sa pesmama "Svirajte mi jesen stize, dunjo moja", "Neko to od gore vidi sve", "Blues mutne vode", "Lunjo", "Don Francisko Long Play".
Sledeci LP "003" donosi nove hitove: "Slovenska", "Al' se nekad dobro jelo", "Badnje vece", "Olivera". Kao i prethodne, i ovu plocu je producirao Josip Bocek.

Sledeci album "Bezdan" Balasevic radi sa ekipom koja ce mu ubuduce biti redovna studijska i koncertna potpora. LP producira Djordje Petrovic, a za aranzmane je zadužen klavijaturista Aleksandar Dujin. Tada prvi put u studiju uspeva verno da zabelezi senzibilitet svojih pesama a posebno je upecatljiv u temama "Ne lomite mi bagrenje", "Bezdan", "Slow motion" i "Ne volim januar".
Na duplom zivom albumu "U tvojim molitvama-balade" nasli su se snimci sa uspesnih koncerata u Zetri (Sarajevo, novembar 1986.), Ledenoj dvorani (Zagreb, novembar 1986.), Sava centru (Beograd, decembar 1986.), Studiju M (Novi Sad, maj 1987.) i Salati (Zagreb, jul 1987.). Uz snaznu potporu publike Balasevic je otpevao neke od svojih najupecatljivijih balada, a jedina nova pesma "Samo da rata ne bude" snimljena je u studiju uz pomoc dece iz obdanista "Sonja Marinkovic" i osnovne skole "DJ.Natosevic".

Slicnom muzickom linijom Balasevic nastavlja na ploci "Panta rei". Tako u pesmi "Soliter" analizira politicko-nacionalno stanje u tadasnjoj Jugoslaviji, blues formu razradjuje u "Neki se rode kraj vode" i "Nemam nista s tim", licna preispitivanja u "Starim" i "Jednom su sadili lipu" a odgovor na "Racunajte na nas" i svoje aktuelno vidjenje druga Marsala formulise u pesmi " Requiem".

LP "Tri posleratna druga" koji je dobio podnaslov "Muzika iz istoimenog romana" snimaju 1989. godine Dujin, basista Aleksandar Kravic i muzicari iz Rijeke, gitarista Elvis Stanic (ex Linija 32, Denis & Denis, Dr Doktor) i bubnjar Tonci Grabusic. Na toj ploci Balasevic se pozabavio karikiranom rap formom u "Sugar rap", etno zvukom u "Devojka sa cardas nogama" a ponudio je svoje osecajne iskaze u "Kad odem", "D-moll", "Caletova pesma", "Saputnik", "O boze".


Na snimanju ploce "Marim ja..." pored redovnih saradnika, u novosadskom studiju juna 1991. godine ucestvuju Davor Rodik (pedal steel gitara), Nenad Januzovic (udaraljke) i Josip Kiki Kovac (violina). Ploca donosi pesme "Nevernik", "Divlji badem", "Ringispil" i druge.

Sa pocetkom rata Stanic i Grabusic prekidaju saradnju sa Balasevicem i 1991. godine pokrecu jazz rock sastav Elvis Stanic group. Stanic je, inace, studirao jazz kompoziciju na univerzitetu Berkli u Americi, radio je mjuzikle i predstave za decu. Objavio je instrumentalni CD "Terra Sacra" (Croatia Records 1997.), a u pripremi je ploca sa materijalom iz mjuzikla "Slomljeno jato". Ratne godine Balasevic provodi sklonjen od javnosti i mobilizacije buduci da vojne vlasti pokazuju veliku volju da ga posalju na front, tako da za Novu 1992. godinu iz sasvim razumljivih razloga ne dolazi u Sava centar.

CD "Jedan od onih zivota..." snima krajem 1993. godine sa stalnim saradnicima: Aleksandar Dujin (klavir), Dusan Bezuha (gitara), Djordje Petrovic (klavijature), Aleksandar Kravic (bas), Josip Kovac (saksofon) i Dragoljub Djuricic (bubnjevi). Ploca donosi optimisticki hit "Ja luzer?", ali i pesme inspirisane ratnim tragedijama "Covek sa mesecom u ocima " i "Krivi smo mi". U isto vreme objavljen je CD "Najveci hitovi" na kome su pesme iz perioda od 1986. godine i sam Balasevic ih je odabrao za kompilaciju. U to vreme njegovi koncerti postaju pravna javna cistilista, buduci da govori vrlo ostre, ali duhovite price sa jasnim opozicionim stavovima.

Posle duze pauze CD "Na posletku" objavljuje pocetkom 1996. godine. U ekipu saradnika dolazi mladi bubnjar Petar Radmilovic koji se pre toga ogledao u jazz vodama. Nove pesme "Regruteska", "Namcor", "Drvena pesma", "Dodjoska" snimljene su uglavnom na akusticnim instrumentima uz ucesce gudaca "Svetog Djordja", a upotrebljeni su fagot, oboa, truba i violina koje verno docaravaju atmosferu Balasevicevih stihova.
U Sava centru, svom tradicionalnom prostoru, Balasevic je zapoceo sa cetiri nastupa koje je odrzao oktobra i novembra 1982. godine. Prvobitna ideja je bila da tokom godine nastupa jednom mesecno i da publici uz svirku nudi i redovne komentare. Kako su prvih sest nastupa bili vrlo uspesni, doslo se na ideju da organizuje novogodisnje koncerte sto je, najvise zahvaljujuci publici, pretvoreno u tradiciju. Ti koncerti su svake godine izazivali sve vece interesovanje, tako da je Balasevic u zimu 96/97. godine imao deset rekordnih rasprodatih svirki, te je zakljucno sa tom serijom u Sava centru nastupao oko osamdeset puta. Od 1994. godine Ba lasevic povremeno drzi ko ncerte u Sloveniji gde postize veliki uspeh.
Pesma "Sloboda ne" koju je snimio jos u jesen 1992. godine, prvi put je zvanicno objavljena na kompilacijskom disku "Nas slusaju svi, mi ne slusamo nikoga!" (Radio Index 1997.) izdatog povodom gradjanskog protesta koji se odvijao u zimu 96/97. godine. U Sloveniji je objavljen Zivi CD "Da l' je sve bilo samo fol?" (D Moll 1997.) snimljen na koncertu odrzanom 6. decembra 1996. godine u Mariboru.
Slovenacki sastav Zaklonisce prepeva je na svojoj kaseti "Nešto kao Dzimi Hendriks" (Shelter Records 1996.) obradio Balasevicevu "Racunajte na nas", a Voodoo Popeye je na CD-u "Voodoo Epopeje" (Komuna 1997.) obradio pesmu "Oprosti mi Katrin".
Balasevic je tokom karijere objavio pesmaricu sa svojim tekstovima "Racunajte na nas", roman "Tri posleratna druga" (1991.), knjigu novinskih komentara "I zivot ide dalje (sve dalje odavde...)" (United Media 1993.) i knjigu "Dodir svile" (Biblioteka "Zarko Zrenjanin" 1996.) u kojoj je izbor tekstova sa ploca. Novi roman "Jedan od onih zivota" (Prometej 1997.) bavi se periodom od 1. do 15 novembra ratne 1991. godine. Balasevic je napisao scenario i tumacio glavnu ulogu u TV seriji "Specijalna redakcija", glumio u TV serijama "Vojnici", "Pop Cira i pop Spira", "Panonski mornar", i u filmu "Vojnici". Za svoj rad dobio je Nagradu punoletstva, Oktobarsku nagradu Novog Sada, Estradnu nagradu Jugoslavije, nagradu za literarni doprinos u oblasti estrade na "Domanovicevim danima satire" i nagradu Todor Manojlovic za poseban umetnicki senzibilitet.


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Iron Maiden  |  Poslato: 25 Maj 2012, 11:45
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Slika


Ajron Mejden (en: Iron Maiden), britanski hevi metal bend. Osnovao ga je basist Stiv Heris 1975. Tada formira bend čija je početna postava bila: Steve Harris, Paul Day, Dave Sullivan, Terry Rance i Ron Matthews. Bend je nazvan po spravi za mučenje iz srednjeg veka. Do prvog snimanja bend menja članove, Dave Murray dolazi i odlazi iz benda, više puta, svirajući malo u Maiden-u, a malo i u Urchin-u (Adrian Smith bend). Snimaju prve demo pesme, sviraju u poznatijim klubovima (Ruskin Arms, Rainbow, Marquee...).

Svirali su metal u eri panka,ali ih to nije sprečavalo jer je to bilo ono što su želeli. Hevi metal DJ-Neal Kay, pušta njihove demo snimke u tad poznatom klubu SoundHouse. Prowler je bila udarna pesma. Bio je zapanjen reakcijom publike i ubrzo su postali veoma poznati u Londonu, a i šire.

Rod Smallwood(menadžer)dolazi do benda.Na početku nije bio mnogo zainteresovan,ali kada je čuo zadnje verzije demo snimaka,otišao je da ih čuje uživo...i oduševio se.Dogovorio se sa bendom i postao njihov menadžer(i do dan danas).Počeo je da organizuje svirke po Engleskoj(krajem `78.Rod je sredio da Maiden svira u Marquee klubu,i zaradio 10 funti za to veče,ali on je bio tu i tamo zadovoljan. Danas,Maiden ima preko 60 miliona prodatih LP,da li je sad isto zadovoljan...)

Imali su svirke po Engleskoj,što je za njih dobro,jer su izašli iz Londona.Na svim svirkama,pomagali su im Dave Lights i Vic Vella. Oni su bili uz bend još od osnivanja (ozvučenje,lajt,prevoz).

1979.-izlazi "Soundhouse Tapes" koji je Maiden već bio spremio i prodavao.Polako stižu do EMI-ja.Oni nisu na početku bili zainteresovani ali su ih stavili na "Metal for Mouths" kompilaciju. "Soundhouse Tapes" koji su spremili i prodavali za 1,20 funti,danas ako ga nađete košta 250 funti.

Iz benda odlazi Doug Sampson(bubnjevi),a na njegovo mesto dolazi Clive Burr.Odlazi i Tony Parsons(gitara),a umesto njega dolazi Dennis Stratton. Maiden i EMI potpisuju ugovor.

Prvi LP 1980.-Iron Maiden-

Posle izlaska prvog albuma i singla "Running Free" izlazi singl "Sanctuary". Bend kreće na turneju po Britaniji i Evropi,kao predgrupa Džudas Prist-u, Kis-u, UFO-u...

Na bini se prvi put pojavljuje Edi. To je za ono vreme bilo nešto novo u svetu metala. Eddie je skraćenica od reči head (glava). Naime, u engleskoj reči -head-, najviše se izostavljaju slova H i A u celom engleskom jeziku. Tako je nastao Ed-Edi.

U toku turneje, Dennis Stratton je sve manje zaiteresovan za muziku,pa je Steve morao da nađe drugog gitaristu. Odluka je pala na Adrian Smith-a iz Urchin-a. Krenuli su dalje na turneju sa njim.

Tada još nisu bili svesni da će duo-gitarista Murray-Smith ući u istoriju metal muzike,a i šire,kao jedan od najboljih gitar-dua,ako ne i najbolji.To je potvrđeno od mnogih muzičara. Adrian se pokazao kao kompozitor i tekstopisac. Počele su pripreme za novi album.

Diskografija
Iron Maiden (1980.)
Killers (1981.)
The Number of the Beast (1982.)
Piece of Mind (1983.)
Powerslave (1984.)
Live After Death (1985.), album uživo
Somewhere in Time (1986.)
Seventh Son of a Seventh Son (1988.)
Maiden England (1989.)
No Prayer for the Dying (1990.)
Fear of the Dark (1992.)
A Real Live One (1993.), album uživo
A Real Dead One (1993.), album uživo
Live at Donington (1993.), album uživo
The X Factor (1995.)
Best of the Beast (1996.), kompilacija
Virtual XI (1998.)
Brave New World (2000.)
Rock in Rio (2002.), album uživo
Edward the Great (2002.), kompilacija
Dance of Death (2003.)
The Essential Iron Maiden (2005.), kompilacija
Death on the Road (2005.), album uživo

Wikipedia

ALBUMI

Prvi album, bez nekog posebnog naziva sem imena grupe Iron Maiden, zapravo predstavlja skup pesama pisanih tokom ranijih godina, pre svega od strane Stevea Harrisa. Jedan deo ovih pesama pojavio se na prvom zvaničnom Iron Maiden izdanju, "Soundhouse EP", neke su bile na raznim kompilacijama, a jedan broj je napisan samo za tu priliku. Sve pesme na albumu se odlikuju brzinom, dobrim idejama i slabom produkcijom. Najbolja ikada napravljena pesma Phantom of The Opera nalazi se na ovom albumu


Killers - Prvi pravi studijski album. Snimljen tokom novembra 1980, zvanično izašao 2. februara 1981. Sa 200.000 prodatih primeraka, grupa se probija u "prvu ligu". Čudna mešavina hard roka, panka i tada svežeg heavy zvuka, ovaj album svakako nije klasično Iron Maiden ostvarenje. Sa ovog albuma najmanje se, u odnosu na kasniji rad, izdvaja pesma Wrathchild

The Number Of The Beast izlazi 22. marta 1982. godine, pravo na prvo mesto UK Top liste. Ovim albumom, na kome se umesto Paula Di'Anna kao pevač pojavljuje Bruce Dickinson, zapravo počinje veliki uspeh grupe. Singl "Run To The Hills / Total Eclipse" ulazi u Top 10 britanske liste (stigao do 7. mesta), inače rezervisan za mainstream pop i rok grupe i izvođače. Zlatno doba Maidena je počelo...

Piece Of Mind, četvrti album Maidena, pored igre reči u nazivu donosi osam odličnih pesama i potpuno pobija glasine da grupa omekšava zvuk i približava se mainstream roku. Album izlazi 16. maja 1983, ušavši na UK Top listu kao treći.

Powerslave, album izdat 3. septembra 1984, predstavlja po mnogo čemu vrhunac popularnosti i kvaliteta grupe. Na UK top listu ulazi kao drugi. Sadrži nekoliko Maiden-klasika, kao što je Aces High ali i njihovu najdužu do sada snimljenu pesmu - "Rime Of The Ancient Mariner" traje 13 minuta i 35 sekundi. Nesto pre zvanične promocije novog albuma, Iron Maiden kreće na veliku dvanaestomesečnu "Behind The Iron Curtain / World Slavery Tour" turneju. Na četvorodnevnim koncertima u Long Beach Areni, LA, USA, i Odeonu, Hammersmith, UK, snimljen je materijal za veliki dvostruki živi album...
Live After Death sadrži skoro sve najbolje stvari sa prethodnih pet studijskih albuma. Preko sto minuta muzike podeljeno je na četiri strane; prve tri snimljene su u Long Beach Areni, a četvrta, koja se ne pojavljuje na CD izdanju, u Hammersmith Odeonu. Na četvrtoj strani nalazi i izuzetno izvedena pesma "Phantom Of The Opera".

Somewhere In Time, šesti studijski Iron Maiden album, ugledao je svetlost dana 26. septembra 1986. godine. Izuzetno zreo, i muzički i tehnički doteran album. Međutim, po singlu "Wasted Years", koji je postigao veliki uspeh, ali i po ostalim pesmama sa ovog albuma vidi se da je bes, glavna karakteristika Maidena, polako poceo da se hladi.

Seventh Son Of A Seventh Son je veoma uspešan izlet Maidena u oblast tematskih albuma. Izašao 11. aprila 1988, ovaj album predstavlja vrhunac zrelosti grupe. Nešto slabija prodaja ovog albuma posledica je donekle čudnog zvuka i eksperimenata, i priličnog odstupanja od glavne struje Heavy metala (koju su ustanovili sami Maideni), što široke narodne mase ipak nisu mogle da prihvate. Sa druge strane, neki smatraju da je ovo bez konkurencije najbolji Iron Maiden album.

Sva tri singla skinuta sa ovog albuma probila su se u Top 10 britanske liste: "The Evil That Men Do" stigao je do 4, a "The Clairvoyant" i "Infinite Dreams" do 6. mesta.

No Prayer For The Dying izlazi 9. oktobra 1990. U jednogodišnjoj pauzi, prvoj koju su Maideni napravili još od kraja sedamdesetih, Bruce Dickinson radi na solo projektu, a Adrian Smith napušta grupu. Na njegovo mesto dolazi Janick Gers, gitarista koji je radio na Dickinsonovom solo projektu. Sam album je veoma slab, i, sa par časnih izuzetaka, predstavlja kaljanje sopstvenog imena i dela.
Mada se album, u odnosu na astronomske tiraže sredinom osamdesetih, prodavao umereno singlovi skinuti sa ove ploče doživeli su neverovatan uspeh - "Holy Smoke" je zaposeo 1. mesto britanske Top liste, a "Bring Your Daughter... To The Slaughter" debituje na trećem mestu, što je najvisi debi u istoriji Top liste.

Fear OF The Dark, izdat 12. maja 1992, donosi zvuk bolji od prethodnog albuma, odličnu naslovnu pesmu ali i konačno uverenje da je zlatno doba Maidena prošlo. Bruce Dickinson objavljuje da napušta grupu odmah posle koncertne turneje, koja je ovog puta obuhvatila samo Evropu.
Po drugi put, Iron Maiden su glavne zvezde na Monsters of Rock festivalu. Snimak ovog nastupa, koji je po ozvučenju upao u Ginisovu knjigu rekorda, izdat je kasnije u vidu dva odvojena ziva albuma, Real Live One, koji je sadržao pesme nastale posle 1985, i Real Dead One, sa novim izvedbama starijih pesama.

The X Factor, koji sa zakašnjenjem od skoro godinu dana izlazi 2. oktobra 1995, predstavlja novog pevača. Blaze Bayley unosi svoj nedostatak godina kao najveći doprinos grupi omatorelih rokera. Po prvi put u istoriji Maidena, najžešcu pesmu (koja, po tradiciji, otvara sve koncerte na turneji) nije napisao Harris, već tek pridošli Bayley.
Ovaj album predstavlja primer onoga što davno potvrđena, ali i davno ispala iz žiže svetskog interesovanja, grupa moze sebi da dozvoli. Pesme su uglavom dugačke, pisane za ljubitelje, i, sa izuzetkom "Man On The Edge", nepogodne za pravljenje spotova i puštanje po diskotekama.


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Jim Morrison  |  Poslato: 25 Maj 2012, 11:50
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Slika


Džejms Daglas Morison (James Douglas Morrison) je bio američki pevač, tekstopisac, pisac i pesnik. Rođen je u Melburnu, Florida 8. decembra 1943, a umro je 3. jula 1971. u Parizu. Bio je pevač i vođa rok grupe Dors i smatran je za jednog od najharizmatičnijih pevača u istoriji rok muzike. Takođe je i autor nekoliko knjiga pesama, kratki dokumentarnih filmova i ranih muzičkih spotova. Morisonova smrt u 27. godini je zaprepastila njegove obožavatelje. Okolnosti njegove smrti i tajna sahrana su bile predmet beskrajnih glasina i igrali su značanu ulogu u mistici koja nastavlja da ga okružuje.

Sadržaj
1 Biografija
1.1 Rane godine
1.2 Umetnički koreni
1.3 Sa Dorsima

Biografija

Rane godine

Škotskog porekla, Morison je bio sin admirala Džordža Stivena Morisona i Klare Klark Morison, koji su se upoznali na Havajima, gde je tada Stiv Morison, tada zastavnik, bio stacioniran.

1943. trudna Sara Morison se preselila u Klirvoter, Florida da živi sa tastom i taštom, dok je Stiven obučavan za pilota u obližnjoj bazi mornarice Sjedinjenih Država. Kada je njegova pilotska obuka bila završena, u proleće 1944, krenuo je da služi na Pacifičkom frontu za vreme Drugog svetskog rata. Klara je ostala na Floridi na tek rođenim sinom. Vremenom, Morison je dobio mlađu sestru Anu i brata Endija.

Kao što bi se očekivalo u vojničkom domu, Morisonovi otac i deda su bili strogo disciplinovani. Ali Morison je pripovedao, sa malo ironije, da kada je njegov otac bio kod kuće, Klara je bila ta koja je bila admiralov zapovednik.

Prema Morisonu, jedan od najznačajnijih događaja u ljegovom životu se deseio 1947. tokom porodičnog putovanja u Novi Meksiko. On je taj događaj opisao ovako:

”Prvi put sam otkrio smrt... Ja i moja majka i otac, i moja baba i deda, smo se vozili kroz pustinju u zoru. Kamion sa Indijancima je udario u kola ili tako nešto. Bilo je Indijanaca razbacanih po putu, krvareći do smrti. Ja sam bio samo dete, tako da sam ostao u kolima, dok su moj otac i deda otišli da provere to. Nisam video ništa... Sve što sam video je bila čudna crvena boja i ljudi kako leže unaokolo, ali sam znao da se nešto desilo, zato što sam mogao da iskopam vibracije ljudi oko mene i odjednom sam osetio da ni oni ne znaju šta se dogodilo više nego što sam ja znao. To je bio prvi put da sam osetio strah... i osetio sam u tom trenutku da su duše tih Indijanaca, možda jednog ili dvojice, kretale unaokolo i da su sleteli u moju dušu, a ja sam bio poput sunđera, spreman da sedim tamo i upijam”.

To ga uverenje neće napustiti do smrti, čak i u pesmi Peace Frog sa albuma Hotel Morison opisuje to iskustvo.

Oba Morisonova roditelja su tvrdili da se taj događaj nikada nije desip. U mnogim svojim komentarima o tom događaju, Morison je tvrdio da je bio toliko potresen zbog nesreće da su mu čak roditelji rekli da je imao ružan san, da bi ga smirili. Bez obzira da li je događaj bio stvaran, zamišljen ili isfabrikovan, Morison se držao toga i ponavljao je činjenice o toj slici u svojim pesmama, poemama i intervjuima.

Morison je maturirao u gimnaziji Džordž Vašington u Aleksandriji, Virdžinija, juna 1961. Prateći njegovog oca, cela porodica se preselila u južnu Kaliforniju avgusta iste godine. Džim je još jednom poslat da živi sa babom i dedom u Klirvoteru, gde je pohađao koledž Sankt Petersburg. Premeštaj je imao ekonomskog smisla pošto je Morisonov otac nastavio da živi na adresi svojih roditelja, uobičajeno rešenje za one koji su radili u vojsci.

Ali život sa strogim trezvenjačkim starcima je bio težak za Morisona koji je voleo alkohol. Kasnije se prebacio na Državni univerzitet Floride, koji je pružao dobru nastavu, ali je bio predalek za razumljiv premeštaj. Morison se zato preselio bliže kampusu univerziteta, gde je, vremenom, postao cimer Džordža Grira i pojavio se u školskom filmu.

Januara 1964, uprkos roditeljskim prigovorima, Morison se konačno uputio u Los Anđeles, gde je nastavio svoje nezavršeno studiranje na UCLA, upisavši se na studije filma.

Umetnički koreni

Pošto mu je otac bio mornarički oficir, Morisonovi su se često selili. To je za posledicu imalo da je Džimovo rano školovanje bilo stalno prekidano dok se premeštao iz škole u školu. Ipak, pokazao se kao inteligentan i sposoban đak posvećen časovima literature, poezije, religije, filozofije i psihologije, među ostalim, Morisonova sklonost za akademskim poslovima je pod velikom senkom njegove reputacije odmetnika i hedoniste, ali ova interesovanja su se jasno odrazila u njegovom razvoju kao pesnika i od velike su važnosti za razumevanje njegove vizije muzičkih nastupa ukopčanih sa elementima pozorišta.

Biografi su konstano ukazivali na pisce i filozofe koji su uticali na Morisonovo razmišljanje i ponašanje. Još dok je mio tinejdžer, Morison je otkrio rad filozofa Fridriha Ničea. Takođe je bio privučen simbolističkim pesnicima iz 19. vekam najviše engleskim pesnikom Vilijamom Blejkom i francuskom pesnicima Šarlom Bodlerom i Arturom Rimboom. Bitnički pisci, kao na primer Džek Keruak, su takođe imali jak uticaj na Morisonove poglede i načine izražavanja. Morison je bio nestrpljiv da iskusi život opisanom u Keruakovoj knjizi Na drumu (On The Road) i uradio je to. Takođe je bio privučen francuskim bitničkim piscem Lujom Ferdinandom Destušom, poznatijim pod imenom Selin. Selinova knjiga Putovanje do kraja noći (Journey to the End of the Night) i Blejkovo Predosećanje nevinosti (Auguries of Innocence) odjekuju kroz Morisonovu ranu pesmu Kraj noći (End of the Night). Morison je čak upoznao i sprijateljio se sa Majklom MekKlurom, vrlo poznatim bitničkim pesnikom koga je cenio. MekKlur je uživao u Morisonovim stihovima, ali je još više bio zadivljen njegovom poezijom i ohrabrivao ga je da razvija svoje umeće.

Morisonova vizija umetnosti i psihologije predstave je bilo obojeno radovima dramskog pisca Antonina Artoa, tvorcem Pozorišta i njegove zamene (Theater and its Double) i Živim pozorištem Džulijen Bek.

Ostali radovi su povezani sa religijom, misticizmom, antičkim mitom i simbolikom su bili od stalnog interesa, posebno Heroj sa hiljadu lica (Hero With a Thousand Faces) Džozefa Kembela. Zlatna grana (The Golden Bough) Džejmsa Frejzera je takođe postala izvor inspiracije i oslikana je u uvodnim redovima pesme Ne dotaći Zemlju (Not to Touch the Earth).

Morison je posebno bio privučen mitovima i religijom Indijanaca. Još dok je bio u školi, njegova porodica se preselila u Novi Meksiko, gde je mogao da vidi neka mesta i artefakte važne za Indijansku kulturu. Ova zanimanja su bila izvor mnogih veza sa stvorenjima i mestima, kao što su gušteri, zmije, pustinje i drevna jezera koji se pojavljuju u njegovim pesmama i poeziji. Radnje Indijanskih šamana u bile ugrađene u neke Morisonove pokrete na sceni.

Sa Dorsima

1965. nakon diplomiranja filma na UCLA, Morison je vodio boemski život na obližnjoj plaži Venecija. Zbog režima sa malo hrane i mnogo LSD-ija, 1966, nekada punačak Morison se oblikovao u boga roka učinjenim besmrtnim u čuvenoj seriji crno-belih slika koje je snimila Džoel Brodski. Poznata pod imenom sesija Mladog lava, uključivala je kultnu pozu razapetog Hrista, koja je bila na omotu ploče Najbolje od Dorsa (Best of the Doors).

Morison je zapanjio kolegu sa UCLA Reja Manzareka čitanjem svojih stihova za Vožlju na Mesečini (Moonlight Drive) i ljih dvojica su osnovali Dorse. Uskoro im se pridružio bubnjar Džon Densmor. Gitarista Robi Kriger je primljen na Densmorovu preporuku i odmah je dodat u postavu.

Ime Dors (Vrata) dolazi od imena knjig Oldusa Hakslija Vrata opažanja koje je pozamljeno iz citata Vilijama Blejka: Kada se vrata opažanja očiste, bilo koja stvar će se pojaviti čoveku onako kako jeste, beskrajna. Vrata se mogu smatrati kao prelaz između dva sveta; ne znaš šta se dešava u drugom svetu ako ne pređeš prelaz. Kako je Morison to iskazao: Postoje poznate i nepoznate stvari, a između njih su vrata.

Zvuk Dorsa je bila značajna novina, kojom je dominirao Morisonov dubok, zvučan bariton protiv Manzarekovih klavijatura, Krigerovog gitarskog stila pod uticajem flamenka i klasike i Densmorovog tečnog udaranja u bubanj. Dorsi su bili jedinstveni jer nisu imali bas-gitaru u postavi. Manzarek je obezbeđivao bas na tek izdanim Fenderovom bas-klavijaturama. Iako su Dorsi snimali sa bas gitaristom, na koncertima su se pojavljivala njih četvorica.

Wikipedia


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Deep Purple  |  Poslato: 25 Maj 2012, 11:52
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Slika


Deep Purple (osnovan 1967. godine) je engleski hard rock bend koji je dobio ime po pjesmi Petera De Rose-a. Jedan od najutjecajnih rock bendova 70-tih. Gitarist i ujedno vođa benda Ritchie Blackmore je jedan od najboljih gitarista svijeta poznat po svojim zvučnim riffovima. Tokom godina su izmjenli tri pjevača i tri basista, ali su Ian Paice (bubnjar), Jon Lord (klavijaturist) i Ritchie Blackmore (gitarist) uvijek bili tu. Prvi pjevač je bio Rod Evans poznat po pjesmama Hush i obradi Hendrixovog Hey Joe-a na prvom albuma Shades of Deep Purple. 1969. godine Ian Gillan i Roger Glover su došli u bend, za vrijeme njih Deep Purple je doživio procvat. 1973. godine Roger Glover i Ian Gillan odlaze a u bend dolaze David Coverdale i Glen Hughes. Izdali su album Burn. 1975. godine Ritchie Blackmore odlazi i osniva Rainbow. Kada se mislilo da će se bend razići David Coverdale je našao gitaristu Tony Bolina koji je vrlo dobro zamjenio Ritchie Blackmore-a ali se predozirao 1976. godine i Deep Purple se razišao. 1984. godine kada je Ritchie Blackmore završio s Rainbow-om skupio je ponovno Deep Purple i izdali su album Perfect Strangers. Deep Purple dan danas još svira i izvodi stare hitove svuda po svijetu ali nažalost bez Jon Lord-a i Ritchie Blackmore-a.

Članovi benda
Ritchie Blackmore (gitara)
Ian Gillan (vokal)
Jon Lord (klavijature)
Roger Glover (bass)
Ian Paice (bubnjevi)
Rod Evans (vokal)
David Coverdale (vokal)
Glen Hughes (bass i vokal)
Tony Bolin (gitara)
Steve Morse (gitara)
Don Airey (klavijture)

Wikipedia


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Pink Flojd  |  Poslato: 25 Maj 2012, 11:55
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Slika


1964. godine, tri prijatelja - Roger Waters (gitarista), Richard Wright (klavijaturista) i Nick Mason (bubnjar) - formirali su bend koji se zvao Sigma 6. Neuspešni u pokušaju da postanu slavni, bend menja ime u T-Sets. Kasnije, sredinom 1965. godine nastaje The Abdads sa novim članovima Clive Metcalf (bas gitara), Keith Nobles i Juliette Gale (prateći vokali). Bend ponovo menja ime u The Screaming Abdads i The Architectural Abdabs. 1966 bend ponovo postaje Sigma 6, Roger Waters se prebacuje na sviranje bas gitare, priključuju im se gitaristi Bob Close i Syd Barret. Tada menjaju ime u Pink Floyd, koje je spoj prezimena dvojice poznatih bluzera, Pink Anderson-a i Floyd Council-a. Umalo nisu dali ime bendu Anderson Council. Kasnije te godine Bob Close napušta grupu. Konačno dobijaju šansu da snime svoj prvi singl - Arnold Layne, pesmu o ludom transvestitu koji krade žensku odeću. Prvi album im je The Piper At The Gates Of Dawn.
Tokom turneje u Sjedinjenim Američkim Državama, Syd Barret se razboleo zbog upotrebe LSD-a. Njegova zavisnost doprinela je imaginarnom pisanju pesama, ali u vreme albuma A Saucerful Of Secrets, njegova zavisnost se otrgla kontroli.
1967. bend traži zamenu za Syd Barret-a i tom prilikom regrutuju David Gilmour-a.
1968. čuveni francuski režiser hipi filmova Barbet Schroder angažuje Pink Floyd za muziku za njegov film More.
1969. Pink Floyd izdaje dupli album Ummagumma.
1970. godine izdaju album Atom Heart Mother.
1971. godine izdaju kompilaciju svojih objavljenih i neobjavljenih radova - Relics.
U isto vreme bend je radio na svom novom albumu Meddle sa čuvenom 23-minutnom pesmom Echoes.
1972. godine, bend snima muziku za još jedan film La Vallee, a taj album je poznat kao Obscured By Clouds.
Iste godine nastaje čuveni dokumentarni film snimljen u Pompeji. Film su nazvali Live At Pompeii.
Tokom snimanja "Obscured By Clouds", napisali su 45-minutni opus pesama koje sviraju uživo. Opus se zvao Eclipse. Originalno ime za opus je trebalo da bude Dark Side Of The Moon, ali su Medicine Head pre njih izdali album pod tim imenom. Međutim, kada su čuli da su Medicine Head odustali od tog naziva, nadenuli su ga svom opusu i napisali su završnu pesmu kojoj su dali naziv Eclipse.
1973. godine, Dark Side Of The Moon izdaju kao album, i to je drugi po redu najprodavaniji rok album u istoriji.

Nastavljajući svoj uspeh sa prethodnim albumom, Pink Floyd stvara Wish You Were Here. Album je posvećen originalnom tekstopiscu i gitaristi - Syd Barret-u. Na tom albumu su odsvirali jedan od najpoznatijih instrumentala - Shine On You Crazy Diamond koji je morao biti podeljen na dva dela jer nije mogao da stane na jednoj strani ploče.
Posle uspeha sa Wish You Were Here, Pink Floyd odlazi na godišnji odmor kako bi stvorili nova dela. Album je baziran na aristokratskom i komunističkom stilu života u svetu. Svaki tip osobe je baziran na nekoj od životinja. Album je nazvan Animals.
1979. izdan je album The Wall.
1984. bend se raspada i svako radi svoje solo projekte.
1986. Nick Mason i David Gilmour se udružuju pod imenom Pink Floyd i snimaju album A Momentary Lapse Of Reason. Iste godine im se vraća i Richard Wright.
1993. Snimaju album The Division Bell.

DISKOGRAFIJA
1967. The first 3 singles
1967. The piper at the gates of dawn
1967.-1968. Early singles
1968. A saucerful of secrets
1969. More - Soundtrack
1969. Ummagumma
1970. Atom heart mother
1970. Zabriskie point - soundtrack
1971. Meddle
1971. Relics
1972. Obscured by clouds
1973. The dark side of the moon
1968.- 1973. Works
1975. Wish you were here
1977. Animals
1979. The Wall
1981. A collection of great dance songs
1983. The final cut
1987. A momentary lapse of reason
1988. The delicate sound of thunder
1994. The division bell
1995. Pulse
2000. Is there anybody out there

Wikipedia


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Led Zeppelin  |  Poslato: 25 Maj 2012, 13:50
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Slika


Led Zeppelin je bio jedan od najpopularnijih i najuticajnih Britanskih rock bendova. Cetvoroclana grupa osnovana je 1968. godine, u pocetku svirajuci rock-blues, sa kasnijim razvitkom muzike koja je dovela do razvoja hard rocka i kasnije heavy metala .
U svojim pesmama su konstanto mesali razne vrste muzike, rock, soul, funk i latin.. Posle vise od 2 i po decenije od kako je band prekinuo sa radom 1980., njihova muzika i dalje se slusa i utice na moderni rock. Njihova pesma Stairway to Heaven se smatra najboljom rock pesmom ikada. Do danashnjeg datuma, band je prodao preko 300 miliona albuma sirom sveta, od cega 100 miliona samo u SAD-u. U SAD-u se nalaze na trecem mestu iza Bitlsa i Elvisa Preslija..
Najpoznatije pesme su Rock and Roll, Black Dog, Immigrant Song, Kashmir, Dazed and Confused, Whole Lotta Love, i naravno Stairway to Heaven...

U Pocetku (1968 - 1970)

Band je formiran 1968. godine od strane gitariste Jimmy Page-a pod imenom The New Yardbirds da bi "odradio" neke nastupe u Skandinaviji koje je trebalo da odsvira band Yardbirds koji se u medjuvremenu raspao. The New Yardbirds su cinili Jummy Page, vokal Robert Plant, bubnjevi John Bonham, back-up vokal Mike Scott i bivsi basista Yardbirds-a Chris Dreja, ali Dreja je rano napustio projekat i postao fotograf (on je napravio fotografiju koja se nalazila na debi albumu grupe). On je zamenjen dugogodishnjim Page-ovim prijateljem John Paul Jones-om. Inache, Page-ov prvi izbor za glavnog vokala je bio Terry Reid, koji je odbio ponudu, ali je preporucio Plant-a koji je doveo svog prijatelja Bonham-a.. Ne zna se sta je bilo sa Mike Scott-om koji je takodje napustio band..
Posle nekoliko koncerata pod imenom The New Yardbirds ili ponekad The Yardbirds, promenili su ime u Led Zeppelin. Krivac za to ime je bubnjar benda The Who Keith Moon koji je rekao da ce band propasti brze nego olovni cepelin (lead zeppelin). Band je namerno izostavio slovo a da ljudi ne bi citali "lid" (olovo) nego jednostavno Led...
Ubrzo posle prve turneje, izbacili su prvi album koji se nasao u prodaji 12. januara 1969. Tada je pocela revolucija u rock muzici. Iako su ranije numere Led Zeppelin-a bile obrade blues numera neke su kao Communication Breakdown imale unikatni rock zvuk. Posle fenomenalnog uspeha sa prvim albumom, pocele su turneje, pogotovo u SAD-u, gde su prodajom nadmasili sve osim Bitlsa. Drugi album, jednostavno nazvan Led Zeppelin II isao je u istom stilu kao i prvi. Album pocinje fenomenalnim rifom iz Whole Lotta Love koja je, pracena jednim delom u pesmi kad sviraju sam bas i bubnjevi, definisala zvuk Led Zeppelin-a u to vreme. Sa drugim albumom postigli su jos veci uspeh koji im je doneo prvi mesto na top listama i SAD-u i u V. Britaniji..
Jimmy Page i Robert Plant su blues fanatici, to se primecuje u dve hit pesme, Whole Lotta Love i You Shook Me.. pored blues-a, clanovi banda obozavali su americki rock, pogotovo Fats Domino-ga i Little Richard-a.. pod njihovim uticajem, koncerti Led Zeppelin-a mogli su da traju i vise od tri sata, jer su svaku pesmu dopunjavali i cesto improvizovali na nastupima..
Za pisanje muzike za treci album, band se povuka u Vels, tacnije mali gradic Bron-Yr-Aur. Rezultat toga je vise akusticniji zvuk pod uticajem celtic i folk muzike.. U Novembru 1970. muzicka kuca Atlantic Records, koja izdavala ploce Led Zeppelin-a, izbacila je singl Immigrant Song protiv zelja samog banda (na singlu se nalazila jos jedna pesma Hey Hey What Can I Do). Medjutim iako se nisu slagali sa tom odlukom muzicke kuce, kasnije su to prihvatili jer se fanovima svidela ta kombinacija..

Najveci Band na Svetu (1971-1975)

Cetvrti studijski album nije imao zvanican naziv, mada je bio poznat kao Led Zeppelin IV, Zoso, Runes ili Four Symbols (ne samo da nije imao zvanican naziv, ni na omotu nije bilo nikakvih naznaka koji je band u pitanju). Izdat 8. Novembra 1971, na albumu su se nalazile, izmedju drugih, hard rock numera Black Dog. Na albumu se takodje nalazila obrada jedne od najboljih blues numera When The Levee Breaks..
Sledeca ploca, House of the Holy (1973), bila je vise experimentalna no prethodne: mocne melodije, duze numere i veca upotreba sintisajzera. Sa numerama The Song Remains The Same, No Quarter i D'yer Mak'er, Led Zeppelin je i dalje podizao limite definisuci rock muziku. Njihova turneja 1973. u SAD-u oborila je rekord po posecenosti, na Tampa Stadionu na Floridi, svirali su pred 56 800 fanova (vise no Bitlsi 1965 na Shea Stadionu). Tri rasprodata koncerta u Madison Square Garden-u su snimljena u koriscena za film, mada se taj projekat odlagao nekoliko godina..
1975. je izdat Physical Graffiti, njihov prvi double album, za Swan Song Label (muzicka kuca ciji su sami clanovi benda bili vlasnici). Ponovo su pokazali zasto su tada, a i sada, najbolji rock band na svetu. Na albumima su se nalazile numere kao sto su Ten Years Gone, akusticna Black Country Woman, pa Trampled Underfoot i indijsko-arabijska Kashmir.
Ubrzo posle ovog albuma, ceo opus od 6 studiskih albuma nasao se na top 200 listi albuma. Ponovo su krenuli na turneju, iznova obarajuci rekorde po prodatim kartama i raspordatim koncertima..
Naravno, tako uspesan rock band pratile su i razni ekscesi i divljanje iza scene.. Putovali su privatnim avionom koje je nazvan The Starship, iznajmljivali su citave lance hotela, unistavali hotelske sobe, koristili u velikim kolicinama alkohol i drogu. Mnogi ljudi koji su bili vezani sa bandom kasnije su izdavali knjige u kojima su opisivali sve ove dogadjaje, dok su clanovi banda sve poricali..

Kasniji Dani (1976-1982)

1976. band je uzeo odmor od turneja i poceo je da snima "fantasy" segmente za koncertni film The Song Remains The Same. Za vreme te pauze, Robert Plant i njegova zena su ucestvovali u saobracajnoj nesreci koja se odigrala u Grckoj. Plant je slomio zglob na nozi, dok je njegova zena Maureen bila ozbiljno povredjena i samo je povratak u London i pravovremena transfuzija mogla da spasi njen zivot. U nemogucnosti da ode na turneju, band se vraca u studio, sa Plant-om koji je bio pod konstantim pritiskom, i snima sedmi po redu album Presence. Album je dostigao platinumski tiraz. Najbolja numera na albumu je duga Achilles Last Stand, sa melodicnim Page-ovim rifovima. Album bez obzira na uspeh nije doziveo onoliko pozitivnih kritika koliko se ocekivalo. Ova godina oznacava pocetak Page-ove zavisnosti od heroina.
U drugom delu 1976. konacno je izbacen koncertni film The Song Remains The Same i soundtrack za isti film. Soundtrack sadrzi numere sa live nastupa i to je jedini snimljeni dokument te vrste sve do izlaska BBC Sessions 1997...
1977. Led Zeppelin ponovo krece na masivnu turneju po SAD-u i za vreme te turneje Plant dobija vest da je njegov sin Karac umro od respiratorne infekcije. Pored toga doslo je do hapsenja nekoliko ljudi koji su bili u organizaciji turneje zajedno sa njihovim menadzerom Peter Grant-om.. ovo je donelo prekid turneje
Leto 1978. donosi jos jedan album Led Zeppelin-a, koji je sniman u Svedskoj, u studio grupe ABBA, album je nazvan In Through the Out Door. U numeri Carouselambra i Fool In The Rain, svoj talenat pokazali su John Paul Jones i John Bonham. Na albumu se takodje nalazi pesma All My Love, balada koja je posvecena Plant-ovom umrlom sinu.
U leto 1979, posle dva nastupa u Kopenhagenu, Led Zeppelin su najavljeni kao glavni izvodjaci na Knebworth festivalu u Engleskoj. Blizu 400 000 fanova su bili svedoci povratka Led Zeppelin-a na muzicku scenu. Sa uspehom zadnjeg albuma, bili su spremni na jos jednu turneju 1980.. Medjutim, nje nije bilo..
25. septemvra 1980, ubrzo posle najave turneje, bubnjar John Bonham umro je od gushenja zbog celodnevnog konzumiranja alkohola. Sledeca dva meseca, band je trazio zamenu, medjutim odustali su od te ideje i Page objavlja da je band zvanicno prestao sa radom..
2 godine nakon Bonham-ove smrti, izbacen je album Coda, kolekcija neobjavljenih numera..

Reunion i nastavak uspeha (1982 do dan danas)

Posle uspesne solo karijere koju je zapoceo 1982, Plant se udruzuje sa Page-om 1984. za snimanje EP-a The Honeydrippers: Volume One, na kome su gostovali Eric Clapton i Jeff Beck.
13. jula 1985, Led Zeppelin se ponovo okuplja za Live Aid koncert, John Bonham-a zamenili su Tony Thomson i Phil Collins. Izveli su tri numere, Whole Lotta Love, Rock and Roll i Stairway to Heaven sa velikim poteskocama.. Page je totalno bio van forme, Plant-ov glas je propao.. Kasnije je band zabranio da se njihov nastup nadje na zvanicnom Live Aid DVD-u iz nepoznatih razloga. Medjutim, sam dobrinos od prodaje Unledded DVD-a, band je dao u humanitarne svrhe, konkretno Live Aid-u
1986. Page, Plant i Thomson se okupljaju u Engleskoj sa planovima da osnuju grupu, medjutim teska saobracajna nesrece u koju je doziveo Thomson, stopirala je sve planove..
1988, Led Zeppelin se ponovo okuplja za 40-to godisnjicu Athlantic Records-a sa Jason Bonham-om na bubnjevima (John-ov sin)
1994, Plant i Page se okupljaju za MTV Unplugged (Unledded DVD) bez Jones-a..
1995, band je primlje u Rock and Roll kucu slavnih
1997, prvo izdanje Led Zeppelin-a posle vise od 15 godina - BBC Sessions, double disk koji sadrzi sve numere snimljene za BBC..
2002. Page se miri sa Jones-om posle 20 godina. Zbog te svadje band nije pokusavao ranija okupljanja..
2003. Dave Grohl (bivsi bubnjar Nirvana-e i sadasnji vokal i gitarista Foo Fighters-a) je bio imenovan za potencijalnu zamenu John Bonham-a..medjutim Page negira te najave.. posle je bilo najava da ce Led Zeppelin krenuti na turneju sa Jason Bonham-om na bubnjevima ali to se nije desilo
2005. band dobija Grammy za Zivotno Delo.. to je jedini Grammy koje band ikada dobio..

Wikipedia


Vrh
Tina
Post  Tema posta: The Bee Gees  |  Poslato: 25 Maj 2012, 16:17
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Slika

Glazbeni žanr: Pop, Blues,
Rock, Disko glazba
Mjesto: Manchester, Engleska
Postojanje: 1958–2003
Izdavač: Festival, Polydor,
Atco, RSO,
Warner Bros., Rhino
Web stranica: Službena stranica sastava
Članovi
Barry Gibb
Maurice Gibb
Robin Gibb
Vince Melouney
Colin Petersen
Geoff Bridgeford
Alan Kendall
Dennis Bryon
Blue Weaver
Bivši članovi
-
Nedavna diskografija
This Is Where I Came In
(2001.) Their Greatest Hits: The Record
(2001.) Number Ones
(2004.)


The Bee Gees osnovani su 1958.g. u Brisbaneu, Australija. Sastav su oformila trojica braće Barry, Robin, i Maurice Gibb i postaju jedna od najvećih glazbenih atrakcija svih vremena. Nakon svjetskog uspjeha vraćaju se u Englesku nakon čega ih potpisuje producent Robert Stigwood.

U 40 godina glazbenog rada, više puta su pobjednici Grammy Awardove dodjele nagrada za svoj rad i snimljeni materijal ali njihov izričito uspješan period je bio u vremenu harmoničnog "soft rocka" između 1960. i ranih '70.-tih, nakon čega popularnost preuzima "disco glazba".

Procjenjuje se da su "Bee Gees" prodali više od 220 milliona primjeraka snimljenog materijala i time postaju jedni od najbolje prodavanijih izvođača svih vremena. 1997. ulaze u kuću slavnih "Rock and Roll Hall of Fame ", gdje stoji citat;
„Jedan je Elvis Presley, The Beatlesi, Michael Jackson, Garth Brooks i Paul McCartney, a sad i najviše prodavani "Bee Gees"[1].“

Životopis sastava

Rođeni su u Isle of Manu (Engleska), a prije nego što će odseliti u Australiju žive u Manchesteru. U Australiji provode djetinjstvo i stvaraju svoju veliku glazbenu karijeru.
Braća Gibb, prva su i najveća globalna atrakcija koja je ponikla u Australiji, a njihova dugovječna karijera potegnula se od mladenačkog popa, beata, psihodelije, bijelog R&B (ritam & blues) soula i disko glazbe. Glazbena karijera započinje im koncem pedesetih i gotovo punih deset godina bili su vodeći mladenački sastav. Obiteljski sastav pojačao se gitaristom Vinceom Melouneyem i bubnjarom Colinom Petersenom, a karijeru tada nastavlja nizom hit singlova u drugoj polovici šezdesetih čiji su temelji vokalne harmonije po uzoru na sastav "The Everly Brothers". Nakon uspjeha njihovog singla "New York Mining Disaster 1941" na engleskom tržištu, gdje se sastav preselio u drugoj polovici 1967.g., uslijedili su hitovi "To Love Somebody", "Holiday" i "I Can't See Nobody", koji su se našli na prvijencu Bee Gees' 1st (1967.) Vrlo popularna skladba "Massachusetts" zajedno sa hitom "World" našla se na albumu Horizontal, a na trećem albumu Idea hit skladba "I've Gotta Get a Message to You".

Dvostruki album Odessa iz 1969. donosi dosta elemenata progresivnog rocka, melodičnih balada i orkestracije koja je na tragu Moody Bluesa. Album glasi kao najuspješniji u njihovim prvim godinama studijskog rada. "Bee Gees" nastavlja karijeru i izdaje još jedan uspješna album Cucumber Castle, na kojem se nalazi dosta dobrih skladbi i odlična produkcija. Ipak radi nesuglasica u sastavu "Bee Gees" se razilazi, a braća započinju samostalne karijere. Početkom sedamdesetih ponovno se okupljaju i nastavljaju svoju vrlo uspješnu glazbenu karijeru.

1970. izdaju dosta uspješni album 2 Years On, a sljedeće godine Trafalgar na kojem se našla hit skladba "How Can You Mend a Broken Heart?". Nakon nekoliko izdanih albuma slijedi soulom nadahnuti Mr. Natural u produkciji Arifa Mardina, a on je zaslužan i za sljedeći album Main Course koji izlazi 1975.g. Ovim albumom stječu veliku popularnost zahvaljujući preuzimanju beatlesovskih vokalnih harmonija, soul falsetta, funki gitare i plesnog ritma, sa kojim počinje njihova tranzicija prema plesnoj glazbi. Novi plesni R&B materijal našao se na albumu Children of the World, nakon kojega rade glazbu za film "Saturday Night Fever" u kojemu glavnu ulogu glumi John Travolta . Album sa skladbama iz filma vrlo je uspješan i riječ je o jednom od najboljih albuma sa filmskom glazbom općenito. Dvostruki album prodaje se u više od 30 milijuna primjeraka. Album Spirits Having Flown koji izlazi 1979. označava kraj njihove uspješne glazbene karijeri u kojoj su napravili mnoge hitove i odnijeli mnoge nagrade. Maurice Gibb umire početkom 2003. i njegova smrt dovodi u pitanje daljnji rad sastava "Bee Gees"[2].

Uspjeh naklade

"Bee Gees" postiže nevjerojatnu uspješnost u broju prodanih albuma od čega samo singlovi broje prodaju od preko 180 milijuna u čitavom svijetu[3]. "How Deep Is Your Love" najpopularnija je skladba i ima preko 400 obrada od raznih izvođača širom svijeta.

Njihove skladbe našle su se na popisu omota od mnogih izvođača, uključujući i Elvis Presleya, Janis Joplin, Al Greena, Eric Claptona, Lulu, Elton Johna, Tom Jonesa i Ninu Simone, a i neke od novijih poput Johna Frusciantea iz satava "Red Hot Chili Peppers" koji izvode skladbu "How Deep Is Your Love" i Feist, solistice koja izvodi skladbu "Love You Inside Out", Billy Corgan i Robert Smith skladba "To Love Somebody" i neke od skladbi izvode Steps i Destiny's Child. Braća Gibbs pišu tekstove za mnoge skladbe, između ostalog i "Immortality" za Celine Dion, "If I Can't Have You" za Yvonne Elliman, "Chain Reaction" za Dianu Ross,"Spicks and specks" za Status Quo, "Emotion" za Samanthu Sang i Destiny's Child, "Come On Over" za Oliviu Newton-John, "Warm Ride" za Grahama Bonneta, "Guilty" i "Woman in Love" za Barbru Streisand, "Heartbreaker" za Dionne Warwick, "Islands in the Stream" za Kennya Rogers i Dolly Parton, "Grease" by Frankie Valli i "Only One Woman" za The Marbles. Mnogi albumi i hit skladbe "Bee Geesa" nanovo su snimljene u raznim obradama, a postale su popularne i kod hip hop izvođača.

Nagrade i priznanja

"Bee Gees" ulaze u kuću slavnih "Rock and Roll Hall of Fame" 1997. godine, gdje dobivaju svoju nagradu "Britain's first family of harmony[4]" od Briana Wilsona, vođe grupe Beach Boys. "Bee Gees" ulaze i također u kuću "Vocal Group Hall of Fame", 2001.g., a nalaze se još i u australskoj kući "ARIA Hall of Fame".

Grammy Awards
1977. Najbolja vokalna izvedba sa skladbom - "How Deep Is Your Love"
1978. Najbolja vokalna izvedba sa skladbom - "Saturday Night Fever"
1978. Album godine - "Saturday Night Fever"
1978. Produkcija godine - "Saturday Night Fever"
1978. Najbolji vokalni aranžman - "Stayin' Alive"
1980. Najbolja pop izvedba - "Guilty"
2000. Nagrada za životno djelo
2003. Nagrada za legendu
2004. Kuća slavnih - "Saturday Night Fever"

Diskografija

Top lista studijskih albuma
Naziv Najviša pozicija u SAD
na top listi Godina Najviša pozicija u VB
na top listi
The Bee Gees Sing and Play 14 Barry Gibb Songs - 1965. -
Spicks and Specks - 1966. -
Bee Gees 1st #7 1967. #8
Horizontal #12 1968. #16
Idea #17 1968. #4
Odessa #20 1969. #10
Cucumber Castle #94 1970. #57
2 Years On #32 1970. -
Trafalgar #34 1971. -
To Whom It May Concern #35 1972. -
Life in a Tin Can #68 1973. -
Mr. Natural #178 1974. -
Main Course #14 1975. -
Children of the World #8 1976. -
Saturday Night Fever #1 1978. #1
Spirits Having Flown #1 1979. #1
Living Eyes #41 1981. #73
E.S.P. #96 1987. #5
One #68 1989. #29
High Civilization - 1991. #24
Size Isn't Everything #153 1993. #23
Still Waters #11 1997. #2
This Is Where I Came In #16 2001. #6

Značajno

"The Bee Gees" prodali su više od 225 milijuna primjeraka svojih albuma širom svijeta.
Album Maurice Gibba, "Man In The Middle" bio je tri tjedna u ožujku 2005. na #1 mjestu u Turskoj.

Limitirana izdanja

Ellan Vannin limitirano je izdanje od 1000 primjeraka koje je snimljeno 1997.g.

Članovi sastava Bee Gees

Barry Gibb svira ritam gitaru

Robin Gibb ne svira bilo koji instrument na sceni ali svira pianino, violončelo, a ostale svira privatno.

Maurice Gibb svira bas gitaru, ritam i prvu gitaru, pianino, orgulje, mellotron, elektronske klavijature, sintisajzer i bubnjeve. Od 1966. do 1972. svira mnoge različite instrumente koje koristi na brojnim snimanjima. Dok u kasnim sedamdesetima uglavnom svira samo bas gitaru, a od 1986. najčešće klavijature.

Glazbenici koji su sa braćom Gibb bili članovi "Bee Geesa":
Colin Petersen — bubnjevi 1967.–1969.
Vince Melouney — prva gitara 1967.–1968.
Geoff Bridgeford — bubnjevi 1969.–1972.
Alan Kendall — prva gitara 1971.–1980., 1987.–2001.
Dennis Bryon — bubnjevi 1974.–1980.
Blue Weaver — Klavijature 1975.–1980.

Ostali glazbenici koju su sudjelovali na raznim snimanjima i koncertima sa sastavom "Bee Geesom":
Carlos Alomar — gitara
Ray Barretto — bongosi
Reb Beach — gitara
Tony Beard — bubnjevi
Michael Bennett — klavijature
Matt Bonelli — bas gitara
Tim Cansfield — gitara
David Foster — klavijature
Stephen Gibb — gitara
Reggie Griffin — gitara
Adrian Hales — bubnjevi
Steve Jordan — bubnjevi
Manu Katché — bubnjevi
Jim Keltner - bubnjevi 1973.
Robbie Kondor — klavijature
Rhett Lawrence — sintisajzer programiranje
Mike McEvoy — klavijature, gitara
John Merchant — projekcija
Scott Glasel — projekcija, sintisajzer programiranje, programiranje bubnjeva,
Marcus Miller — bas gitara
Tim Moore — klavijature
Nick Moroch — električna gitara
Russ Powell - bas gitara
Pino Palladino — bas gitara
George "Chocolate" Perry — bas gitara
Greg Phillinganes — klavijature
Steve Rucker — bubnjevi
Raphael Saadiq — bas gitara, gitara, programiranje bubnjeva, vokal
Marc Schulman — gitara
Steve Skinner — sintisajzer
Ben Stivers — klavijature
Michael Thompson — gitara
Peter-John Vettese — klavijature
Waddy Wachtel — gitara
Jeff Porcaro — Osnivač sastav Toto — bubnjevi

Wikipedia


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 413 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker