Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 10:48


Autoru Poruka
lOOla
Post  Tema posta: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 16 Nov 2013, 01:21
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Koliko je naše viđenje stvari čvrsto određeno onim što je usađeno u mladosti, te je i monogamni odnos nešto na šta smo mi ljudi naučeni i na čemu insistiramo jer "tako treba", s druge strane, postoji nesumnjiva posesivnost i odnos dominacije pri čemu npr. jači mužjak neće trpeti da mu dragu trsi slabiji, al zato kod ljudi žena takođe ne da kontra slučaj dok u čoporima glavni torba sve, ima tu nekih razlika?

Šta je prirodnije, šta korisnije, šta je bolje za čoveka od ove dve forme ljubavnog odnosa?


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 06 Dec 2013, 10:54
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
E vidis...zanimljivo.
Naravno da mi je monogamija normalna...ipak govorimo o odnosu i zivotu, a ne o jednoj kratkotrajnoj ludosti...
Znaci monogamija je odnos gdje jedna osoba ima jednog partnera, dok je poligamija gdje imas vise partnera s tim sto i kod nje postoji podjela na ono kad zena ima vise muskaraca i onu kad musarac ima vise zena.
Mi smo iz tog dijela svijeta da to tako nazovem gdje je Monogamija normalna i nekako je bas normalna hehe...iako je i ona danas postala moderno loSa.
Monogamija je danas prakticki savez dvoje ljudi koji cesto nisu spremni prihvatiti obaveze koji taj odnos nepisanim pravilom podrazumijeva, pa se polako sve vise i gubi....Monogamija odlucuje ko kome pripada, i ciji si grubo receno....a to moze da gusi ako se jasno ne kaze sta zelis.
Mi nekako monogamni odnos povezujemo s ljubavlju....jedna je ljubav…sve ostalo je prevara.

Dosavsi ovdje ( Africa) ostala sam zatecena misljenjima ovdasnjih ljudi o poligamiji i svim odnosima koji medju njima vladaju. Prvo kolege na poslu....svi imaju preko 10 brace i sestara i uglavnom su svi od jednog oca ali od razlicitih majki.
Kazu da je to ovdje normalno..poligamija nije zakonski prihvacena, i mozes da se zakonski zenis samo sa jednom, ali je opceprihvacena cinjenica da ona nece ostati jedina.
Obicaji su da se muskarac mora brinuti o toj zeni i cijeloj nejnoj familiji...tako da svaka njegova naredna zena i cijela njena familija znaju za njegovu prvu ili drugu ili trecu zenu....vazno je da je on spreman njih sve uzdrzavati.
E sad, medju mladjim generacijama uveliko dolazi do velikih promjena, iako je to neznatno. U skoli francuskog jezika, u kojoj je bilo dosta lokalnog stanovnistva jer oni imaju svoj lokalni jezik i mnogi uce tek sada francuski , jedan dan smo imali raspravu na ovu temu. Da naglasim sve su mladi ljudi u razredu bili. Omjer je bio nekako 70% na strani domaceg stanovnistva i nas 30% nas stranaca iz raznih drzava svijeta. Lokalni muskarci su imali stav da je dosadno ako imas samo jednu zenu, i profesor je cijelo vrijeme postavljao pitanje ‘a gdje je tu ljubav!?’ . Njima je sve to sala, i imati vise zena je normalno….Kazu veliki je grad, a svi vole sex. Zene su imale drugaciji stav i one su vise kao za monogamni odnos i ljubav.
Ali na kraju se postavlja pitanje…da i zene nemaju isti pristup ne bi muskarci bili u situaciji da mogu imati vise zena. Ovdje svi imaju vise partnera i zene i muskarci haahha..oni su svi redom ludjaci i po tom pitanju im je jako tesko vjerovati.
S druge strane je vazno pomenuti i financijski faktor jer obicaji su ludilo skupi...a generalno su svi siromasni. Ono..nije ti jasno....jer si obavezan prema svakom partneru i cijeloj familiji.
Znam dosta prica i situacija..ali dugo je za pricati a ne pisati, gdje su ‘stranci’ nasjeli na lokalne muskarce ili zenske…ah ta ljubav haha. Poslije se ispostavilo da su skoro svi imali i brakove iza sebe i djecu obavezno….Nikad im ne znas.
Nekako ti lako prihvatiti da je prije bilo tako…ali danas, u 21. stoljecu od mladih ljudi te to itekako iznenadjuje.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 21 Dec 2013, 18:11
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
Molena ahahahaha
Bezi odatle dok te ne zavede neki mangup [zenskismeh.gif]
A gdje to zene imaju vise muskaraca?

zamisli to da imas vise zena. jbt jedva neko izadje sa jednom na kraj
a zamisli jos 5, pa ako se one medjusobno ne slazu ,ajmeee

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 02 Mar 2014, 19:16
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Kriza monogamije

Slika


Iako je monogamija utkana u temelje naše civilizacije, u poslednje vreme sve više se mogu čuti razmišljanja da čovek po svojoj prirodi nije monogamno biće. Jer kako drukčije objasniti toliko razvoda, raskida i prevara.

Kada govorimo o prirodi, uvek je dobro pogledati kako to čine životinje. A u životinjskom svetu postoji pravilnost da mužjaci i ženke prave čvrste emocionalne veze upravo kod onih vrsta kod kojih je potrebno duže vreme da bi njihovo mladunče odraslo. Posebno kod onih vrsta kod kojih je mozak veoma razvijen tako da imaju veliku sposobnost učenja. Kako učenje dugo traje, mladunče je veoma dugo nesposobno za samostalni život. Majka se nagonski emocionalno veže za mladunče i čuva ga od opasnosti sve dok ono ne odraste i postane samostalno. U takvim slučajevima se i mužjak emocionalno vezuje za ženku, povećavajući njihove šanse za preživljavanje. Takvi „monogamni” životinjski parovi dugo ostaju zajedno.

Međutim, kod takvih životinja postoji i „poligamija” ili tačnije poliginija. Primati žive u grupama u kojima postoji jasna hijerarhija. Na njenom vrhu je alfa mužjak. On je postao dominantni mužjak, vođa, upravo zbog toga što je najsnažniji, odnosno najsposobniji. U takvoj grupi ženke se pare sa alfa mužjakom, dok drugi mužjaci uglavnom ne dolaze na red. Pretpostavka kojom se objašnjava ovakvo ustrojstvo grupe je da dominantni mužjak svojom snagom i sposobnostima dokazuje da ima dobre gene, što je ženkama nagonski privlačno.

U poligamnim društvima muškarac koji može sebi da priušti više žena mora biti dovoljno ekonomski moćan da bi mogao da izdržava te žene i njihovu decu. Njegov status, socijalna i ekonomska moć se shvataju kao izraz njegovih sposobnosti i postaju poruka kako ženama, tako i drugim muškarcima.

I oni koji su za monogamiju i oni koji su protiv nje mogu u životinjskom svetu naći određene „dokaze” za svoje teze o nekakvoj urođenoj „ljudskoj prirodi”. Verujem da odgovore na ova pitanja ne treba tražiti u biološkom ustrojstvu čoveka, već upravo u društvenim, kulturnim i civilizacijskim promenama. Dok je brak u siromašnom društvu potreba bez koje ni ona ni on ne mogu rađati decu, u bogatom društvu ljudi ulaze u brak jer im je tako prijatnije i ostaju u njemu sve dok im zajedništvo ne dosadi. Savremeni čovek Zapada nalazi onaj kvalitet života koji traži u tome da se dobro oseća. Ulazi u vezu da bi uživao, a izlazi kada to osećanje prestane. Kako je uživanje nešto nestabilno, onda su i odnosi, veze i brakovi zasnovani na njemu nužno nestabilni.

Izgleda da potraga za užitkom i monogamija ne idu zajedno.

Zoran Milivojević

politika


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 09 Feb 2015, 13:53
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
O ovome smo prije neka dva mjeseca raspravljali na Sociologiji obitelji, točnije na forumu kojeg nam je asistentica otvorila za sociološke teme. :D

Prenijet ću dio onoga što sam i tamo pisala:

“Monogamija nije prirodna, ali i nemonogamija nije prirodna. Ono što je prirodno jest – raznolikost.“ (Stacey, 2011)
Navedeni citat pronašla sam u izuzetno zanimljivom članku Tanje Tolić (2011) naslovljenom Kraj vjernosti – zašto je monogamija u krizi? kojeg možete pronaći na sljedećoj adresi: http://www.najboljeknjige.com/content/v ... NewsID=337
U članku se pokušavaju dati pogledi na monogamiju s više različitih perspektiva – biološke, psihološke i sociološke – od kojih svaka pokušava dokučiti zbog čega je monogamija u suvremenom društvu u nestajanju. Pogled na bračne, ali i izvanbračne odnose u suvremenom društvu, postavlja pred nas nekoliko zanimljivih pitanja: Što je to što ljude u suvremenom društvu udaljava jedne od drugogih? Zbog čega je broj rastava evidentno porastao u posljednje vrijeme, kao i broj parova koji se odlučuju na zajednički život, ali pritom odbijaju ozakoniti svoju vezu? Zbog čega istraživanje koje je 2010. godine provelo Čikaško sveučilište pokazaje da je 14% žena i 20% muškaraca koji su bili u braku prevarilo barem jedanput svoje partnere? Isto tako, ispitivanje Pulsa i Slobodne Dalmacije iz 2007. pokazalo je da je više od 40% ispitanika poznavalo nekoga tko je u posljednjih godinu dana prevario svog partnera. Slijedom postavljenih pitanja vidljivo je da su se društvene vrijednosti u suvremenom društvu uvelike odmaknule od onih tradicionalnih, a odgovoriti na pitanje zbog čega je to tako, uopće nije jednostavno.
Mnogi nevjeru opravdavaju zasićenjem, neispunjenim očekivanjima, dosadom, a većina tih opravdanja usmjerena je k seksualnom zadovoljstvu. Sociolog Bruno Šimleša (2010) tvrdi: „Dosada se ne javlja prvo u spavaćoj sobi, nego u dnevnom boravku u kojem prestanemo komunicirati, razmijenjivati sve ostale oblike strasti, upoznavati se“. Promislimo li o Šimlešinoj opaski, nemoguće je ne zapitati se: Jesu li razvoj tehnologije, a time i novonastali alternativni oblici zabave, probudili u ljudima apetit kojeg je realno nemoguće zadovoljiti? Zbog čega je ono što je do nedavno bilo dovoljno, odjednom za nas postalo premalo? Kada smo jedni drugima prestali biti dostatni za sretan i ispunjavajuć život?

Slažem se kako je veoma važno, ne samo za nas buduće i sadašnje odgajatelje, već i za svaku društvenu zajednicu uopće, poznavanje različitih kultura i uvažavanje različitosti koje nas okružuju. Iako živimo u društvu koje je uglavnom monogamno orijentirano, prijeko je potrebno upoznati što više kulturološki raznolikih zajednica. Kao što je monogamija kao najprihvaćeniji oblik braka kod nas dio našeg kulturnog nasljeđa, tako je poligamija dio nekih drugih kultura. Da bismo pomogli drugima da što bolje upoznaju i razumiju našu kulturu, trebamo biti otvoreni za prihvaćanje drugih kulturnih obrazaca. Upravo prihvaćanje različitosti predstavljalo je problem kroz povijest i zbog nemogućnosti tolerancije nastajali su najveći sukobi.
Neprestano čitamo i raspravljamo o tome kako buduće naraštaje trebamo učiti toleranciji, no najprije imamo zadatak tome naučiti sami sebe. Skloni smo čuditi se tuđim životnim izborima, ne shvaćajući da i sami živimo u društvu koje pravi slične odabire. Mnogi od nas poznaju barem jednu osobu koja je zbog nevjere raskinula vezu ili brak sa svojim dotadašnjim partnerom. Složila bih se s kolegicom da poligamija egzistira i u našem društvu jer poligamiju ne predstavlja samo brak s više osoba, već je i prijevara partnera jedan od poligamnih oblika. Isto tako, smatram licemjernim podatak kako je većina naše zemlje tradicionalno orijentirana po pitanju braka, dok istovremeno razvod braka i bračno nevjerstvo rastu iz godine u godinu.
Iako sam osobno monogamno orijentirana, čvrsto vjerujem u slobodu izbora te nisam sklona osuđivati druge zbog njihova vjerskog, seksualnog, političkog ili bilo kojeg drugog opredjeljenja. Mišljenja sam da je upravo ljepota različitosti ono čemu moramo težiti u odgoju budućih naraštaja jer je nedvojbeno da će se kroz život djeca i sama vrlo često susretati s različitostima koje su sve više prisutne u našem društvu izazvane sudarima različitih kultura.

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 09 Feb 2015, 14:16
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Odlicno!!!
Iako ja mislim da nije problem u prihvatanju razlicitosti tj njihovom razumijevanju, problem naastaje jer nam neki drugi zele nametnuti tu razlicitost...takav smo narod, ne samo po pitanju monogamije i ostalih kultura, nego po pitanju bilo koje razlicitosti od onoga sto je ukorijenjeno ovdje.

Ovaj dio je bas za diskusije i odlicno je receno:
'' Sociolog Bruno Šimleša (2010) tvrdi: „Dosada se ne javlja prvo u spavaćoj sobi, nego u dnevnom boravku u kojem prestanemo komunicirati, razmijenjivati sve ostale oblike strasti, upoznavati se“. Promislimo li o Šimlešinoj opaski, nemoguće je ne zapitati se: Jesu li razvoj tehnologije, a time i novonastali alternativni oblici zabave, probudili u ljudima apetit kojeg je realno nemoguće zadovoljiti? Zbog čega je ono što je do nedavno bilo dovoljno, odjednom za nas postalo premalo? Kada smo jedni drugima prestali biti dostatni za sretan i ispunjavajuć život?''

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 09 Feb 2015, 14:27
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Ma zapravo mislim da je sve krenulo od te globalizacije. Malo sam za seminar čitala raznu literaturu (doduše seminar nije bio o ovome, već o permisivnom odgojnom stilu i suvremenim političkim i društvenim tendencijama usmjerenima na obitelj današnjice) u kojoj je usmjerenost ka konzumerizmu istaknuta kao izvor mnogih novonastalih problemu u društvu što se automatski reflektira i na samu obitelj.

Jel netko od vas prati možda na TLC-u ovu reality emisiju o poligamiji?


_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 09 Feb 2015, 14:31
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Ja ne, imam TLC ali nemam pojma o cemu se radi!?, nisam ni cula da imaju neki poligamni reality...wtf! :o hahaha.

A istina je to za globalizaciju...pa kad bolje razmislis, sva ova tehnologija koju danas konzumiramo je bila u primjeni u vojsci vec duzi niz godina prije izlaska na trziste...samo da se zapitamo sta oni sve imaju i koliko su daleko dogurali a da mi ni ne znamo...ali tesko je sada razviti model kontrole , a njima to ni ne odgovara....sve se vrti oko ekonomije i love.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 09 Feb 2015, 14:35
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Evo da ti kopiram kako su službeno predstavili emisiju Sister Wives:

"Zaljubio sam se opet, opet i opet", kaže Kody Brown koji (zasada) ima četiri supruge Meri, Janelle, Robyn i Christine koje ne samo da se međusobno slažu, već svi zajedno odgajaju djecu u slozi i veselju! Brownovi su na prvi pogled tipična američka obitelj. No, otac i glava obitelji Kody Brow je poligamist koji ima četiri supruge s kojima zajedno ima četrnaestero djece! Serija nastoji ponuditi novi pogled na životni stil koji nailazi na nerazumijevanje i osuđivanje. Brownovi će vam pokazati da u njihovoj obitelji nema sterotipa i da su oni velika i sretna obitelj koja si međusobno pomaže, a supruge se ne smatraju konkurencijom, već svaka svu djecu smatra svojom. Jesmo li na rubu promjene koja će promijeniti svijet?


Ja inače na TLC-u volim gledati one emisije o Amišima i Eskimima koji su pobjegli iz svojih krajeva jer su poželjeli promjenu. Zanimljivo mi je gledati kako sukob njihove i tipične američke kulture utječe na njihove misli, osjećaje i novi život uopće.

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Monogamija vs. poligamija  |  Poslato: 09 Feb 2015, 14:43
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
ovo je ono sto mi je upalo u oci: ''Brownovi su na prvi pogled tipična američka obitelj'' .... kako to izgleda tipicna americka obitelj!?po cemu se ta tipicna obitelj razlikuje od nase tipicne obitelji....joj Gigi alergicna sma postala na prefiks americko :D ...i ne volim da generaliziram jer nisam taj tip ali sve me tjera na takvo razmisljanje.

Inace mi to napisano zvuci bolesno....mogu prihvatiti, nemam problem s tim...ali mogu i reci svoje misljenje i mislim da se radi o bolesnom odnosu i da ta sredina nikako nije zdrava za normalan odgoj i razvoj djece. Cuj jedan tata i 4 mame i svi spavaju skupa i zive skupa is retni su...gdje ode ovaj svijet u pm.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker