Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 22:56


Autoru Poruka
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 23 Jul 2012, 19:57
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
KRALJEVSKI: POMIRILI SE ALEKSANDAR I JELISAVETA KARAĐORĐEVIĆ (FOTO)

NJ.K.V. prestolonaslednik Aleksandar i princeza Katarina ugostistili su princezu Jelisavetu, sa kojom duže vreme nisu imali dobar odnos

Slika

Karađorđevići ponovo žive u miru i slozi. Već godinama je poznata činjenica da princ Aleksandar Karađorđević i princeza Jelisaveta nisu bili u dobrim odnosima, kao i da je kćerka kneza Pavla više puta upućivala javne optužbe na račun prestolonaslednika. Međutim, ovoj priči je došao kraj.

Sudeći prema prikazanim fotografijama, koje su nastale prilikom posete Princeze Jelisavete i njene porodice Belom Dvoru, stvari su se očigledno popravile na bolje.

Slika

Naime, princeza Jelisaveta posetila je NJ.K.V. prestolonaslednika Aleksandra i princezu Katarinu sa svojim dečkom Draganom Babićem i kćerkom Katarinom Oksenberg, njenim suprugom i decom. Kraljevski dvor na Dedinju ponovo je bio mesto okupljanja porodice, a razmirice između nekada zavađenih strana sada su prošlost.

Slika


Telegraf


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 29 Sep 2012, 17:13
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Složni i svi Karađorđevići

Sahrana kneževske porodice na Oplencu - tako je odlučio Organizacioni odbor Vlade Srbije za prenos posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević

Slika

Knez Pavle, kneginja Olga i knežević Nikola Karađorđević biće sahranjeni jedno pored drugog u porodičnoj kripti Crkve Svetog Đorđa na Oplencu, u grobnim mestima 4, 5 i 6.

Tako je odlučio Organizacioni odbor Vlade Srbije za prenos posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević, kojim je predsedavao predsednik Srbije Tomislav Nikolić. Sa ovom odlukom složni su svi članovi porodice Karađorđević.


- Ispunila mi se davnašnja želja da moji najmiliji počivaju jedno pored drugog, u miru porodične svetinje na Oplencu - kaže za "Novosti" princeza Jelisaveta Karađorđević, koju je veoma obradovala ova vest.

Princeza je rekla i da je sve spremno za sahranu, koja će se u prisustvu mnogobrojnih uglednih ličnosti iz zemlje i sveta održati 6. oktobra, na stogodišnjicu izgradnje Crkve Svetog Đorđa.

Ekshumacija posmrtnih ostataka kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole obaviće se 28. septembra na groblju u Lozani (Švajcarska). Pre konačnog prenošenja i pohranjivanja na Oplencu, uz najviše državne počasti, njihovi posmrtni ostaci biće položeni u Sabornoj crkvi u Beogradu, 4. oktobra, od 18 časova, do narednog dana, do 17 časova.

Služiće se Sveta zaupokojena liturgija i pomen, a za poštovaoce dinastije Karađorđević omogućen je mimohod.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 29 Sep 2012, 23:54
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Lozana: Ekshumirana kneževska porodica

Na groblju u Lozani ekshumirani posmrtni ostaci članova porodice Karađorđević. Princeza Jelisaveta: Posle dvadeset godina borbe uspela sam da ispunim životni zavet

Slika
Ekshumacija posmrtnih ostataka u Lozani

LOZANA - OD SPECIALNOG IZVEŠTAČA

PRED mojim molitvama pravda se pokorila. Dve decenije trajala je moja borba da u Srbiju, među pretke, vratim posmrtne ostatke moga oca, kneza Pavla, majke, kneginje Olge, i brata Nikole. Rastali smo se prerano... Godinama, u meni je pulsirao strah od prolaznosti i njihovog zaborava. Danas, u inat smrti i nepravdi, sa ovog mesta verujem u radost i vezujem se za novu nadu - kaže za "Novosti" princeza Jelisaveta Karađorđević dok se približavamo grobovima njenog oca, majke i brata sahranjenih u hladnoj tuđini, na gradskom groblju u Lozani.


Rano je jutro, sunce obasjava aleje. Sve je spremno za ekshumaciju Pavla, Olge i Nikole Karađorđevića. Dok radnici otkopavaju grobove ispod tri krošnje, princeza Jelisaveta Karađorđević ne skriva uzbuđenje. Ovaj događaj, o kojem je maštala, snevala, zalečiće patnju i rane, zbog optužbi i nepravde. Posle sedam decenija života u senci i laži, skinuta je, kaže, mrlja izdaje i zločina.

- Ispunila mi se davnašnja želja da moje najmilije vratim u Srbiju, i da počivaju jedno pored drugog, u miru porodične svetinje na Oplencu - kaže, posmatrajući kako radnici iznose prvi kovčeg, u kojem je telo njenog prerano nastradalog brata Nikole. - Bio je mlad, gotovo dečak, kada je poginuo kraj Londona. Ovde je sahranjen 1954. godine. Bio je to najteži udarac za moje roditelje. Tog dana kao da su prestali da žive - šapuće.

SVE SPREMNO

- Oplenac čeka princa - kaže Veljko Odalović.
- Sve je spremno za knežev povratak u otadžbinu. Organizacioni odbor, kojim predsedava Tomislav Nikolić i u kojem su potpredsednici Vlade, mninistri i druge značajne ličnosti, čini sve da se sahrana obavi dostojanstveno, uz sve državne počasti koje knezu pripadaju.
Tih uzdah. Ruka ćerke Katarine Oksenberg na njenoj. Radnici iznose i kovčeg sa posmrtnim ostacima kneginje Olge, na kraju i kneza Pavla. Polažu ih na specijalno vozilo kojim će posle svečane liturgije u crkvi, u Lozani, biti prevezeni u Srbiju. Na sva tri sanduka pravoslavni krstovi. Kovčezi, od vremena sačuvani.

- Još kao da sanjam. Osećanja mi se smenjuju, baš kao i osmeh i suze.

I kao što je njen čukundeda Karađorđe 1804. godine poverovao u čudo i ona danas, kaže, u život veruje kao u čudo. Ponosna je što se posle dvadeset jednu godinu izborila da konačište njenih dragih bude mesto koje porodici i pripada - crkva Svetog Đorđa. I to u danu kada se obeležava stogodišnjica crkve Karađorđevića na Oplencu. Kao srpski vladar, knez Pavle će, po odluci Vlade Srbije, biti sahranjen uz sve državne počasti, 6. oktobra.

- Iako me je otac učio da ne ispisujem stranice gorčine, besa i mržnje, ostali su ožiljci progona, koji su obeležili njegov život i moje detinjstvo - kaže princeza Jelisaveta. - U početku, moje ćutanje bilo je prvi uslov moga spasenja. Ta briga polako je menjala ime i oblik. I kada se činilo nemogućim, maštajući o danu da moje drage vratim u zavičaj i sahranim na Oplencu, uzela sam barjak u svoje ruke. Moj cilj je bio da raščistim istoriju i istinu o mom ocu, velikom knezu. Njegovo je mesto u srpskoj prošlosti. Zablude se mere dužinom trajanja. Uvek sam se pitala: "Čime pred pretke"? I kad je bilo maglovito, jedino tuga i stid bili su jasni i stvarni. Zato danas sa istinom stojim pred potomcima, ali i pred svojom decom i njihovim naslednicima - kaže princeza.

U obližnjoj crkvi liturgiju služe otac Bogoljub Popović, nadležni paroh u Lozani, arhijerejski namesnik za Švajcarsku Stanko Marković, paroh u Bernu, protojerej dr Miroslav Simijonović, paroh u Cirihu.

Slika

Princeza, s decom i bratancem, stoji nemo pored kovčega ...
Knez Pavle rehabilitovan je 2011. godine. Odluku o povratku prognanog srpskog kneza Pavla doneo je Sveti sinod SPC, blagoslovio patrijarh Irinej, a podržala Vlada Srbije.

Sve tri grane Karađorđevića složne su da se knez Pavle, kneginja Olga i knežević Nikola polože jedno pored drugog, u grobna mesta 4, 5 i 6.

- Ja sam utrla put. Nadam se da će tela još nekoliko Karađorđevića, koji su sahranjeni daleko od Srbije, spokoj pronaći u kripti crkve na Oplencu - kaže posle liturgije princeza Jelisaveta. - Kralj Petar počiva u crkvi u Čikagu, kraljica Marija na groblju u Vindzoru. Kraljica Aleksandra sahranjena je na kraljevskom groblju kraj Atine, a kraljević Andrej u Kaliforniji.

Kovčezi sa posmrtnim ostacima u Srbiju će stići 4. oktobra u večernjim satima. Do narednog dana, 5. oktobra, biće izloženi u Sabornoj crkvi, u Beogradu. Služiće se Sveta zaupokojena liturgija i pomen, a počast će moći da im oda i narod u mimohodu.

- U Sabornoj crkvi, oktobra 1923, venčali su se moji roditelji. Ljubav mojih roditelja bila je vilinska bajka - govori nekako laganije, kao da sabira utiske.


RODBINA I PRIJATELJI

U najvaŽnijem danu, uz princezu su i njene ćerke Katarina Oksenberg, koja živi u Kaliforniji, i sin Nikolas Balfur, koji je došao iz Londona. Zbog bolesti, princezin brat knez Aleksandar nije mogao da dođe, ali je tu njegov sin Mišel, jedini Karađorđević koji živi u Švajcarskoj. Ekshumaciji prisustvuje i ambasador Srbije u Švajcarskoj Milan St. Protić. Ovaj događaj smatra "povratkom nacionalnog dostojanstva". U ime predsednika Srbije Tomislava Nikolića, u Lozani je generalni sekretar Veljko Odalović.

- Moju majku, kneginju Olgu, najvišeg plemićkog roda, upoznao je u Londonu, na balu. Mamina baka po ocu bila je sestra ruskog cara, a deda od danske kraljevske loze. A moj otac, sanjar i umetnik u crnom fraku, važio je za najotmenijeg evropskog princa.

Radosni izraz za trenutke prekrije seta:

- Sećam se noći progona. Pre nego što je ušao u voz, na stanici u Topčideru, otac se okrenuo i rekao: "Jadni moj narod". A, evo, uskoro mu se vraća.

- Knez Pavle je rodu dao svoje veličanstveno umeće, bez senke, što je sudska rehabilitacija potvrdila - kaže i Slobodanka Subotić Homen. - Nikada do kraja nije istražena uloga kneza Pavla u potpisivanju Trojnog pakta.

Princeza kaže da njen otac nije govorio o bolnom pitanju razdora u srpskom narodu. Samo je jednom, u Parizu, princu Tomislavu rekao: "Jednog dana će se i o tome čitati".

Državna komisija Demokratske Federativne Jugoslavije 17. septembra 1945. godine proglasila je kneza Pavla Karađorđevića zločincem i izdajnikom domovine. Konfiskovana im je imovina. Tim koji je prikupljao dokaze, na osnovu kojih je amnestiran od najtežih kvalifikacija, sudu je predočio: pakt nije zaključio namesnik, nego Vlada Kraljevine Jugoslavije, uz saglasnost svih politički relevantnih predstavnika, naročito hrvatskih.

Slika

Poslednji put, princeza Jelisaveta je videla oca 13. septembra 1976. Bio je na samrti, u američkoj bolnici u Neiju, najotmenijem delu Pariza. Nad njim je bdila njegova supruga Olga.

Te večeri probudio se poslednji put, uhvatio ćerku za ruku i pao u komu.

Umro je sutradan, 14. septembra 1976. Sahranjen je kraj svog Nikija na groblju u Lozani. Njena majka umrla je godinu dana kasnije, u staračkom domu, u Parizu. Sahranjena je pored supruga i sina.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 02 Okt 2012, 14:36
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
KOVČEG KNEZA PAVLA

KOVCEG KNEZA PAVLA Srbija-forum


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 02 Okt 2012, 14:40
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
PRINCEZA JELISAVETA SA KĆERKOM KATARINOM OKSENBERG

PRINCEZA JELISAVETA SA KCERKOM KATARINOM OKSENBERG Srbija-forum


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 02 Okt 2012, 23:55
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
VERSKI OBRED

Tri kovčega sa telima Karađorđevića


Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 04 Okt 2012, 21:52
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Mošti kneza Pavla u Beogradu: Početak službe, princeza Jelisaveta



Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 06 Okt 2012, 00:00
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Ostaci Karađorđevića na Oplencu

Beograd -- Povorka sa posmrtnim ostacima kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole Karađorđevića stigla je iz Beograda u porodičnu Crkvu Svetog Đorđa na Oplencu.

Slika

Uz zvuke himne "Bože pravde", u prisustvu meštana Topole, kovčeg sa posmrtnim ostacima kneza Pavla, poslednjeg vladara Kraljevine Jugoslavije, uneli su gardisti Vojske Srbije, dok su članovi pevačkog društva iz Šumadije uneli kovčege sa posmrtnim ostacima kneginje Olge i kneževića Nikole.

Mogućnost da odaju počast Karađorđevićima građani će imati do ponoći i sutra od pet ujutru do sahrane, kojoj će prethoditi liturgija u 10 sati. Kako je planirano, liturgiju će služiti episkop australijsko-novozelandski Irinej.

Posmrtni ostaci kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole Karađorđevića, koji su ekshumirani 28. septembra na groblju "Boa de Vo" u Lozani, ispraćeni su oko 17 sati iz Saborne crkve u Beogradu

Slika

Nakon što je kolona s kovčezima krenula ka Oplencu, ćerka kneza Pavla, Jelisaveta, i članovi njene porodice razgovarali su sa brojnim građanima ispred Saborne crkve. Opelo su služili sveštenici Saborne crkve i episkop australijski Irinej.

Građani su od sinoć, kada su posmrtni ostaci uz intoniranje himne "Bože pravde" i zvuke crkvenih zvona uneti u Sabornu crkvu, u mimohodu odavali počast knezu Pavlu, kneginji Olgi i kneževiću Nikoli Karađorđeviću.

Tokom ceremonijalnog ispraćaja posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević ka Oplencu ulice u centru Beograda oko Saborne crke bile su zatvorene za saobraćaj.

Sahrana će, prema najavi Organizacionog odbora za prenos posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević, biti organizovana uz najveće državne počasti sutra u podne, a prisustvovaće joj i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Slika
Foto: Tanjug

Nikolić, koji je i predsednik Odbora, poručio je sinoć da je prenos posmrtnih ostataka kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole Karađorđevića u Srbiju važan događaj i da će vlada nastojati da vrati i posmrtne ostatke kralja Petra i pored toga što "postoje izvesni problemi sa Sjedinjenim Američkim Državama".

"Sve je to utkano u istoriju i sudbinu naše države. Mislim da je ovo naš dug prema Karađorđevićima ne samo zato što su Karađorđevići, nego i prema knezu Pavlu zato što je on u to vreme bio regent - na izvestan način predsednik države", kazao je Nikolić.

Predsednik vlade Ivica Dačić konstatovao je sinoć da je povratak posmrtnih ostataka kneza Pavla, kneginje Olge i kneževića Nikole Karađorđevića veliki dan za Srbiju i čin opštenacionalnog pomirenja i da je to samo deo plana za povratak posmrtnih ostataka i drugih članova dinastije Karađorđević.

Slika
Foto: Tanjug
Patrijarh Irinej, koji je posle dočeka posmrtnih ostataka služio liturgiju u Sabornoj crkvi, ocenio je da je, zahvaljujući novoj vladi, posle sedam decenija ispravljena istorijska nepravda kada su knez Pavle i njegova porodica proglašeni izdajnicima.

Knez Pavle Karađorđević rehabilitovan je 15. decembra 2011. godine, čime je poništena odluka iz 1945. kojom je proglašen za ratnog zločinca kome su oduzeta građanska prava i imovina u zemlji.

Članovi dinastije Karađorđević sahranjeni su u Čikagu, Kaliforniji, Švajcarskoj, Atini i na groblju u Vindzoru, a njihovi potomci žele da posmrtne ostatke svojih predaka vrate u Srbiju.

Slika
Foto: Tanjug

Knez Pavle Karađorđević rođen je u Petrogradu 1893. godine i vladao je Kraljevinom Jugoslavijom sedam godina - od ubistva kralja Aleksandra u Marselju 1934. do 1941.

Nakon vojnog puča 27. marta 1941. sa porodicom je uhapšen i sporoveden do grčke granice. Predati su Englezima, koji su ih nekoliko dana docnije prebacili u Kairo, odatle u Keniju, gde su ostali do 1943.

Put ih odatle "vodi" u Južnu Afriku, da bi im 1947. na molbu engleske kraljice i kralja bio dozvoljen povratak u Evropu. Prvobitno mesto okupljanja bila je Švajcarska, tačnije Ženeva, a potom sledi put u Pariz, u kojem je knezu konačno dozvoljen boravak.

Knezu Pavlu "grad svetlosti" bio je dom do smrti - 14. septembra 1976. godine, a u oktobru 2012. došlo je vreme za "povratak kući".


B92


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 06 Okt 2012, 13:53
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Počela ceremonija na Oplencu

Oplenac -- U kripti Crkve Svetog Đorđa na Oplencu počela je ceremonija polaganja ostataka kneza Pavla Karađorđevića, kneginje Olge i kneževića Nikole Karađorđevića.

Slika

Građani Tople, ali i cele Srbije, organizovano u kolonama autobusa pristižu na Oplenac, gde u tišini uz zvuke crkvenih zvona čekaju da odaju poštu poslednjem vladaru Kraljevine Jugoslavije.

Kovčezi kneza Pavla i njegove uže porodice biće položeni u kritpti crkve na Oplencu, koja je zadužbina kralja Petra Prvog Karađorđevića.

Neposredno pred početak liturgije u crkvu na Oplencu stigla je ćrka kneza Pavla Jelisaveta i ostali članovi porodice Karađordević, a nešto zatim i princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom.

Svetu liturgiju, koja je počela u 10 sati, služi vladika australijsko - novozelandski Irinej, uz sasluženje vladike vranjskog Pahomija i sveštenstva.

Polaganju u kriptu prema najavama prisustvovaće samo članovi porodice, a okupljenim građanima tokom ceremonija obratiće se kneginja Jelisaveta Karađođrević i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji je i predsednik Organizacionog odbora Vlade Srbije za prenos posmrtnih ostataka članova porodice Karađođević.

Među okupljenim na Oplencu su i građani u uniformama kraljeve vojske, pripadnici Ravnogorskog pokreta, sveštenici...

Sahrana posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević, ekshumiranih 28. septembra na groblju u Lozani, planirana je za podne, a prethodiće joj sveta liturgija od 10 sati.

Obraćanje predsednika Srbije predviđeno je za 13 časova, najavila je Pres služba predsednika Republike.

Posmrtni ostaci Krađorđevića preneti su u četvrtak iz Lozane u Beograd, gde su dočekani u Sabornoj crkvi u prisustvu državnog vrha, crkvenih velikodostojnika i brojnih građana.

Slika

Ceremoniji dočeka posmrtnih ostataka Karađorđevića prisustvovali su i ćerka kneza Pavla i kneginje Olge, princeza Jelisaveta Karađorđević sa porodicom, predsednik i premijer Srbije, Tomislav Nikolić i Ivica Dačić, patrijarh srpski Irinej, kao i princ Aleksandar Karađorđević sa porodicom, crkveni velikodostojnici....

Patrijarh Irinej, koji je u Sabornoj crkvu služio liturgiju, u svom obraćanju poručio da je posle sedam decenija "ispravljena istorijska nepravda prema knezu koji je bio veliki patriota".

Srpski predsednik i premijer obećali su da će u zemlju vratiti i posmrtne ostatke ostalih članova porodice Karađorđević, pre svega kralja Petra Karađorđevića.

Po završetku liturgije građani su počeli da odaju poštu celivajući kovčeg sa posmrtnim ostacima porodice Karađorđević.

Na dan ekshumacije kneginja Jelisaveta poručila je da je to istorijski događaj važan ne samo za porodicu, već i za čitavu Srbiju, podsetivši da su njenog oca "do skora tretirali kao izdajnika".

"On je bio heroj i bez razloga je patio", reči su Jelisavete, uz podsećanje da je Ssvajcarska bila prva zemlja koja je porodicu kneza Pavla primila posle rata.

Organizacioni odbor Vlade Srbije za prenos posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević, kojim je predsedavao Nikolić, 21. septembra je doneo odluku da se na Oplencu sahrane supružnici knez Pavle i knjeginja Olga i njihov sin knežević Nikola.

Knez Pavle Karađorđević rehabilitovan je 15. decembra 2011. godine, čime je poništena odluka iz 1945. kojom je proglašen za ratnog zločinca kome su oduzeta građanska prava i imovina u zemlji. Dugogodišnji san i borba kneginje Jelisavete postali su realnost, i sve je spremno za sahranu na Oplencu kojoj će, prema očekivanju, prisustvovati ugledne ličnosti iz zemlje i sveta.

Knez Pavle je rođen u Petrogradu 1893. godine, vladao je Kraljevinom Jugoslavijom sedam godina (od 1934. do 1941). Umro je u Parizu septembra 1976. godine.


B92


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Karađorđevići danas  |  Poslato: 06 Okt 2012, 21:19
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Sahranjen knez Pavle na Oplencu, pomirili se Karađorđevići

U kripti Crkve Svetog Đorđa na Oplencu danas je oko 12.30 sati počela ceremonija polaganja posmrtnih ostataka kneza Pavla Karađorđevića, kneginje Olge i kneževića Nikole Karađorđevića, uz najviše državne počasti. Ispred crkve se okupio veliki broj građana.

Slika
Prestolonaslednik Aleksandar na ulazu u crkvu u Oplencu

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas na Oplencu da će srpski narod „danas skinuti sa leđa deo teškog tereta koji smo sebi natovarili sami kada smo se zaslepljeni sadašnjošću odrekli poštovanja vredne prošlosti“.

- Danas svi građani Srbije treba da budu srećni i ponosni što odužuju jedan od najsvetihiji dugova prema – prema predsedniku. Svojimk potomcima ukazujemo na jedini put kojim mogu da stignu do samopoštovanja i poštovanja drugih i da budu dostojni svojih slavnih predaka - izjavio je predsednik srbije Tomislav Nikolić.

- Ne nalazi danas samo knez Pavle svoj mir već svi bez obzira na versko opredeljenje pokazujemo da poštujemo svoju istoriju i svoju Srbiju. Kraljevina Srbija je bila poštovana u celom svetu, a generacije su učile da je sve iz doba komunizma dobro, a iz vremena Kraljevine loše. Istina nije ni crna ni bela, već ima hiljadu nijansi. Svaki deo naše istorije imao je i dobre i loše strane - rekao je predsednik Srbije.

Prestolonaslednik Aleksandar zagrlio i poljubio Jelisavetu

[img][http://www.blic.rs/data/images/2012-10-06/278320_oplenac02-foto-fonet_ff.jpg?ver=1349522706/img]

Princeza Jelisaveta Karađorđević bila je vidno potrešena izjavila je samo to da je ovo veliki dan za njenu porodicu zato što je njen otac ponovo u Srbiji.

Dok su se oko crkve Svetog Đorđa na Oplencu prolamali uzvici naroda „živela Srbija, živeo kralj i Bog ćuva Srbiju“, njen brat od strica prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević ju je na stepenicama porodičnog mauzoleja zagrlio i poljubio, i tako stavio tačku na sve porodične nesuglasice.


Slika
Jelisaveta Karađorđević s bratom Aleksandrom i unukom u crkvi u Oplencu


Vidno potrešen prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević je sa suzama u očima rekao da su oni danas „ujedinjena porodica koja odaje poštu povratku kući njihovih kralejvskih visočanstava“.

VIDEO > Dolazak kraljevske porodice na Oplenac:



Među okupljenim na Oplencu su i građani u uniformama kraljeve vojske, pripadnici Ravnogorskog pokreta, sveštenici...

Slika

Sahrana posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević, ekshumiranih 28. septembra na groblju u Lozani, planirana je za podne, a prethodiće joj sveta liturgija od 10 sati.

Slika

Obraćanje predsednika Srbije predviđeno je za 13 časova, najavila je Pres služba predsednika Republike.



Posmrtni ostaci Krađorđevića preneti su u četvrtak iz Lozane u Beograd, gde su dočekani u Sabornoj crkvi u prisustvu državnog vrha, crkvenih velikodostojnika i brojnih građana.


Rehabilitovan u decembru prošle godine

Slika

Knez Pavle Karađorđević rehabilitovan je 15. decembra 2011. godine, čime je poništena odluka iz 1945. kojom je proglašen za ratnog zločinca kome su oduzeta građanska prava i imovina u zemlji. Knez Pavle je rođen u Petrogradu 1893. godine, vladao je Kraljevinom Jugoslavijom sedam godina (od 1934. do 1941). Umro je u Parizu septembra 1976. godine.


Blic


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 97 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker