Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 13:45


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Beograd na vodi  |  Poslato: 01 Avg 2013, 19:30
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
„Beograd na vodi“ vredan osam milijardi evra

Projekat "Beograd na vodi" otvara vrata za sve investitore već u septembru naredne godine. Svaki uloženi dinar Srbiji će se vratiti petostruko i otvoriće se 200.000 radnih mesta

Slika

Stručnjaci kojima je poveren projekat „Beograd na vodi“ nisu "spavali" u proteklih godinu i po dana. Završeno je idejno rešenje, prikupljeni u vlasnički listovi za više od 400 katastarskih parcela. Pribavljeni su i svi neophodni uslovi javnih preduzeća i drugih nadležnih institucija za izmeštanje saobraćajne i komunalne infrastrukture sa najatraktivnijeg prostora od oko 90 hektara - od Brankovog do novog železničkog mosta, ograničenog sa jedne strane Savom a sa druge Savskom ulicom.

U toku je izrada plana područja posebne namene, koji će biti predat na usvajanje u januaru naredne godine. Prve parcele na najekskluzivnijem delu, uz samu reku, gde su planirani hoteli sa pet zvezdica, biće potpuno spremne da prime investitore u septembru naredne godine. A zainteresovanih ima i to sa vrha svetske top-liste.

Ceo kompleks od oko dva miliona poslovnih i stambenih kvadrata radiće se u šest faza i posao može da bude završen u roku od šest do osam godina. Svaki uloženi dinar Srbiji će se vratiti petostruko i, što je najvažnije, pokrenuće se cela naša privreda - 200.000 radnih mesta od izvođenja radova, privrednih grana koje prate građevinarstvo, do zapošljavanja u hotelima, restoranima, kafićima, šoping centrima... Vrednost kompleksa, kada bude završen, procenjuje se na više od osam milijardi evra.

Oko 95 odsto zemljišta, od ukupno 90 hektara, vlasništvo je države. "Beograd na vodi" dobio je status projekta od posebnog značaja za Republiku. Strani investitori, kompanije i investicioni fondovi, prepoznali su ga kao realan i isplativ. Ministarstvo privrede će na zahtev Vlade Srbije formirati preduzeće "Beograd na vodi" i taj deo posla je u završnoj fazi. Svi investitori, po dobijanju lokacije, dokapitalizacijom ulaze u preduzeće i postaju deo projekta i, naravno, grade o svom trošku. Srbija se za ovaj projekat neće zadužiti nijednim evrom kredita. "Beograd na vodi" biće krajem meseca predstavljen i u Londonu i u Moskvi.

- Prvi put su "Železnice Srbije", koje koriste najveći deo ove atraktivne lokacije, dostavile konkretan plan šta im je potrebno za izmeštanje koloseka i pratećih objekata i u kom roku to mogu da završe - kaže za "Novosti" Srđan Rupar, vođa tima, koji je zadužen za projekat i budući direktor preduzeća "Beograd na vodi".


- Neverovatno, ali čak od 60 do 80 odsto koloseka može da se stavi van funkcije i izmesti u roku od šest meseci, čime se i oslobađa najatraktivniji deo lokacije. Kompletno izmeštanje železničke stanice moguće je do sredine 2015, kada će se završiti stanica u Prokopu i neophodni delovi beogradskog železničkog čvora, a do kraja te godine i most kod Vinče za transport opasnih materija. Sve ono što se nalazi na ovoj lokaciji, a pod zaštitom je kao spomenik kulture, biće sačuvano. Planirano je i izmeštanje autobuske stanice. Realizacija projekta "Beograd na vodi" uz dobru organizaciju vrlo je ostvarljiva. Investitorima ne prodajemo maglu već čiste i infrastrukturno opremljene lokacije. Do faze početka gradnje kompleksa potrebna su ulaganja od oko jedne i po do dve milijarde evra. Svi sadašnji korisnici ovog državnog zemljišta moraće da urade ono što je odavno trebalo.

Slika

"Beograd na vodi" imaće tri obale. Jednu savsku i dve koje će se dobiti probijanjem kanala, čime će deo lokacije postati veštačko ostrvo. Upravo će na tom delu da niknu luksuzni hoteli, koji će pešačkim mostom biti povezani sa kompleksom. Za pešake je planiran i stari železnički most koji sada nije u funkciji i na njemu će se naći kafići i restorani.

- Projekat je baziran na ideji o izmeštanju trenutnih sadržaja, zadržavanju onoga što bi govorilo o duhu vremena koje je za nama i otvaranju novih potencijala koji bi bili u skladu sa savremenim stremljenjima modernog grada - navodi Rupar.

- Potreba da se zapušteno priobalje Save u samom srcu grada pretvori u novi gradski centar visokog stepena privlačnosti, nije samo od lokalnog već i međunarodnog značaja.


I RAKOVICA NA VODI

KAKO kažu Rupar i Karlovčan, cilj preduzeća "Beograd na vodi" biće i "Rakovica na vodi", odnosno da se uredi i raznim sadržajima oplemeni prostor oko Topčiderske reke. Urediće se i obala Dunava u Grockoj. Cilj je da se aktivira i Veliko ratno ostrvo, spoji Lido sa Zemunom...

Vizuelno i fizički biće povezan prekinuti potez od Ade Ciganlije do Kalemegdana. Najekskluzivnije mesto na lokaciji - obala, pripalo je turizmu, tačnije ekskluzivnim hotelima visokih kategorija opremljenim po najvišim svetskim standardima. U skladu sa visokim zahtevima ovakvih sadržaja, nametnula se potreba za odvajanjem te zone, a da se pri tome ne stvori osećaj potpune izolovanosti i to se postiže kanalom. Kod starog železničkog mosta planirani hotel predstavljaće novi simbol grada kao reperna tačka u vidu solitera visoke spratnosti. Nasuprot njemu, sa druge strane bliže Brankovom mostu nalazi se potencijalna lokacija za još jedan visinski reper, pri čemu se vodilo računa o poštovanju urbanističkih zahteva. Sve će, naime, biti u skladu sa planskim dokumentima grada, koji su na snazi. Centralni pojas je zona stanovanja, koju od hotela deli kanal i pojas zelenila. U kompleksu su planirani i šoping centri, mini-marina, komercijalni i sadržaji za sport i rekreaciju, a "Beogradom na vodi" krstariće eko-voz. Slobodni umetnici će imati, takođe, svoj prostor. Od novoplaniranih objekata očekuje se savremeni urbani dizajn, koji sa tradicionalnim istorijskim nasleđem lokacije čini jedinstvenu celinu.

- Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić započeo je sve projekte koje je obećao, a jedan od njih je "Beograd na vodi", u koji je uključen od prvog dana i u koji veruje - kaže Aleksandar Karlovčan, član Glavnog odbora SNS, koji takođe radi na ovom poslu.

- Projekat smo prezentovali u predizbornoj kampanji sa Rudolfom Đulijanijem, bivšim gradonačelnikom Njujorka. I mnogo toga je urađeno za godinu i po dana. U ime SNS mogu da obećam da će projekat "Beograd na vodi" biti realizovan u planiranom roku, a od toga će imati korist ne samo prestonica već i cela Srbija.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 10 Dec 2013, 23:29
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
OVA BUDUĆNOST GLAVNOG GRADA
SAN POSTAJE REALNOST: Emirati grade tržni centar Beograd na vodi!


Pokušaćemo da od Ujedinjenih Arapskih Emirata dobijemo novac ne samo za izgradnju objekata u Savskom amfiteatru, čija je vrednost procenjena na oko 3,1 milijardu dolara, nego i za raščišćavanje te lokacije", kaže Aleksandar Karlovčan, jedan od koordinatora „Beograd na vodi

Slika

BEOGRAD - Da bi naredne godine počelo podizanje tržnog centra, zamajca projekta „Beograd na vodi", prethodno je potrebno da Srbija obezbedi oko 66 miliona evra kako bi uklonila deo koloseka i magacina koji zakrčuju desnu obalu Save od Beogradskog sajma do Brankovog mosta.

Taj iznos trebalo bi da pokrije i izradu projekata za raseljavanje drugih objekata sa te najekskluzivnije gradske lokacije od stotinak hektara, kao i izradu glavnog projekta za gradnju železničkog mosta kod Vinče, projekata železničke stanice u Zemunu i završetak prve faze nove glavne železničke stanice u Prokopu.

"Tih 66 miliona evra izdvojiće se iz republičkog budžeta za 2014. godinu preko Ministarstva saobraćaja. Pokušaćemo da od Ujedinjenih Arapskih Emirata dobijemo novac ne samo za izgradnju objekata u Savskom amfiteatru, čija je vrednost procenjena na oko 3,1 milijardu dolara, nego i za raščišćavanje te lokacije", kaže Aleksandar Karlovčan, jedan od koordinatora „Beograd na vodi" i član glavnog odbora Srpske napredne stranke.

Sa Emiratima se pregovara o tome koliko novca bi bili spremni da daju. Za sada, uverava Karlovčan, iz te zemlje sigurno imamo investitora za tržni centar. Sa timom njihovih urbanista već nekoliko meseci se radi na master planu tog područja koji bi trebalo da bude završen u januaru.

"Dva su moguća modela finansiranja izgradnje 'Beograda na vodi'. Ili će Emirati kupovati parcelu po parcelu i plaćati naknadu za uređenje zemljišta ili će placeve dobiti i na njima zidati, a našoj državi će pripasti trećina od 1,5 miliona kvadrata, koliko se procenjuje da će tu moći da se izgradi.

Pregovore o tome sa Emiratima direktno vodi Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik vlade", objašnjava Karlovčan.

Ako bi Emirati preuzeli investiranje u celu lokaciju, to bi rešilo nedoumice s pređašnjim planom finansiranja ovog poduhvata. Prema tom konceptu, država bi od svojih sredstava raščistila deo amfiteatra i uredila neke od najatraktivnijih lokacija, gde bi investitori sazidali prve objekte.

Slika
Foto skyscrapercity.com

Od novca koji bismo dobili od njih platilo bi se dalje raseljenje, primamili bi se novi ulagači za zidanje u sledećem „prstenu" i tako redom, dok „Beograd na vodi" ne bi bio zaokružen.

Potencijalni problem s tim planom je pretpostavka da bi prvi investitori hteli da podižu zdanja koja bi i dalje bila okružena kolosecima, depoima i raznim objektima koje treba izmestiti, bez garancija, osim dobre volje Srbije, da će se to zaista desiti.

Sve to bi se moglo izbeći ako Emirati prihvate da ulože u celo područje.

Dok ne budu poznati svi finansijski detalji o tome ko će i čijim novcem da izmesti glavnu železničku i autobusku stanicu iz Savskog amfiteatra, prugu oko Beogradske tvrđave, kojom danas putuje opasni teret kroz centar grada, i vagon naselje sa oko 200 porodica radnika „Železnica", sigurno je da će posao ići preko preduzeća „Beograd na vodi".

Slika
Foto skyscrapercity.com

Ono će biti osnovano početkom naredne godine, a na njegovom čelu biće Srđan Rupar, građevinski inženjer i jedan od koordinatora projekta započetog pre godinu i po dana u vreme kampanje SNS-a za parlamentarne izbore.

"Prikupljeni su vlasnički listovi za više od 400 katastarskih parcela. Oko 95 odsto teritorije je imovina 'Železnica', to jest države. Pribavljeni su uslovi javnih preduzeća i drugih nadležnih institucija za izmeštanje saobraćajne i komunalne infrastrukture od Brankovog do novog železničkog mosta", kaže Rupar.

Država će, prema najavama, „Beograd na vodi" proglasiti projektom od nacionalnog značaja, na kojem će biti uposleno oko 200.000 ljudi.

Teritorija Savskog amfiteatra na desnoj obali reke biće obuhvaćena novim prostornim planom područja posebne namene, čija izrada, kažu u Ministarstvu građevinarstva i urbanizma, još nije započeta.

Taj potez je u Generalnom planu Beograda tretiran kao zona posebnih poslovnih kompleksa, za koju je predviđena razrada kroz planove detaljne regulacije.

Obaveza je i da se raspiše međunarodni urbanistički konkurs za idejna rešenja budućeg izgleda područja, što je za ovako dragocene lokacije uobičajena praksa u svetu.

"Konkurs neće biti raspisan, ali ćemo u projekat uključiti sve relevantne institucije, poput Arhitektonskog i Građevinskog fakulteta, Inženjerske komore Srbije, strukovnih udruženja", kaže Karlovčan.

Za sada nije otkriveno koji su domaći stručnjaci u timu koji već godinu i po oblikuje „Beograd na vodi".
U njemu teško da ima arhitekata koji već decenijama govore kako je za transformaciju Savskog amfiteatra neophodno sagledati to područje kao celinu.

To podrazumeva da se istovremeno projektuju sadržaji na obe strane reke i nađu adekvatna saobraćajna rešenja za povezivanje leve i desne savske obale. „Beograd na vodi" za sada tretira samo desnu obalu, a Rupar napominje da će se levom stranom amfiteatra pozabaviti kasnije.
Najveći hram kupovine u regionu
Osim tržnog centra planiranog u blizini mosta Gazela, koji će, kako kažu vođe projekta „Beograd na vodi", biti najveći u regionu, u Savskom amfiteatru nići će hoteli visoke kategorije, poslovna i stambena zdanja, obilje parkova i zelenih površina.

Slika
Foto skyscrapercity.com

Zgrade „Pošte", glavne železničke stanice, njene ložionice iz 19. veka i Beogradska zadruga biće renovirani i namenjeni za kulturu. Stari železnički most postaće pešački, sa kafićima i restoranima.

Glavna atrakcija moglo bi biti veštačko ostrvo koje bi nastalo prokopavanjem plovnog kanala. Ostrvo bi trebalo da bude povezano mostom sa levom obalom Save.

Prema novim zamislima, međutim, ideja o pravljenju veštačkog ostrva, mada nije odbačena, nije više izvesna. Umesto velikog polukružnog kanala, koji bi otcepio deo kopna i pretvorio ga u ostrvo, možda će biti prokopano nekoliko manjih kanala.


kurir

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 29 Jan 2014, 12:20
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Prva faza "Beograda na vodi" u septembru

Član privremenog organa Beograda Nikola Nikodijević najavio je danas da će realizacija projekta "Beograd na vodi" početi već u septembru.



Slika

"Projekat 'Beograd na vodi' će se graditi po fazama, tačnije u četiri faze. Prva faza je spremna i verujem da već u septembru može da se krene u realizaciju. Izgradnjom takvog kompleksa Beograd će postati regionalni, uslužni centar u ovom delu Evrope, uposliće se kompletna građevinska industrija, tačnije pokrenuće se celokupna privreda i otvariće se nova radna mesta", rekao je Nikodijević.
"Sigurnim koracima idemo ka realizaciji projekta 'Beograd na vodi', koji je zasigurno najveća investicija u poslednjih nekoliko decenija", kazao je Nikodijević koji je dodao da su benefiti višestruko veći, pa se procenjuje da će ovaj projekat doneti glavnom gradu i državi investiciju od oko 2,7 milijardi dolara.

Najpre mora da se završi stanica "Prokop" i da se tamo izmesti Glavna železnička stanica, a potom i Glavna autobuska stanica sa sadašnje na novu lokaciju na Novom Beogradu rekao je on i dodao da je potrebno i saobraćajno povezati te nove destinacije sa centrom grada kako bi svim putnicima one bile dostupne i lako pristupačne.

"Kada je reč o imovinsko-pravnim odnosima, 95 odsto zemljišta nije sporno, jer se nalazi u državnom vlasništvu, tačnije njime raspolaže JP Železnice Srbije, a eksproprijacija preostalog zemljišta išla bi lakše nakon usvajanja zakonske regulative koja bi ovaj poduhvat proglasila projektom od nacionalnog značaja", objasnio je on.

Član privremenog organa je rekao da bi se nakon toga osnovalo preduzeće koje će upravljati aktivnostima, a grad će u urbanističkom smislu imati svoje učešće i zaduženje.

On je gostujući na TV Studio B naveo da se privremeni organ na svakodnevnim sastancima ne bavi politikom već dnevnim i akutnim problemima građana i njihovim rešavanjem i podvukao da se sistem u Beogradu mora očuvati do održavanja izbora i formiranja nove vlasti.

"Nadam se da u tome i uspevamo i da ćemo na kraju moći da konstatujemo da je Privremeni organ imao uspešan mandat", rekao je Nikodijević.

Nikodijević je kazao da je posredstvom Gradske izborne komisije, Privremni organ zadužen za sprovođenje izbornih radnji, koje počinju da teku 29. januara.
"Budući da će istovremeno biti održani i parlamentarni izbori, situacija se donekle menja, pa će birački odbori raditi objedinjeno. Na GIK-u je da pripremi biračke spiskove, odštampa materijale i isprati proceduru kandidovanja političkih stranaka, a ostale tehničke stvari preuzima Republička izborna komisija. To nama u finansijskom smislu olakšava stvari", rekao je Nikodijević.


Mondo

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 29 Jan 2014, 13:02
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
"Beograd na vodi" počinje od marta?

Realizacija decenijama najavljivanog projekta "Beograd na vodi" mogla bi da počne već za dve nedelje, odnosno početkom marta, kada će biti završen master plan i kada će početi izmeštanje koloseka iz Savskog amfiteatra. Ceo projekat biće završen do 2019. godine.

Slika
Na starim savskim kolosecima niču prve četiri zgrade

Ministar saobraćaja Aleksandar Antić i predsednik Privremenog veća Beograda Siniša Mali najavili su juče da će tokom marta početi prva faza radova, odnosno izmeštanje trećine koloseka, kako bi se oslobodio teren za izgradnju prve četiri zgrade.

"Do kraja godine počeće izgradnja kule i najvećeg tržnog centra na Balkanu. Šta će biti preostale dve zgrade biće poznato u prvim nedeljama marta, ali verovatno će to biti hoteli", rekao je Mali.

U martu će se raditi i na izradi idejnog projekta za konačan izgled "Beograda na vodi" kada će se državni predstavnici sastati i sa svim eminentnim arhitektonskim udruženjima kako bi se dobilo najlepše i najfunkcionalnije rešenje. Trenutni projekat oslikava prostor koji će biti preuređen i kako će otprilike izgledati pri okončanju radova.

Srđan Rupar, direktor projekta "Beograd na vodi", za "24 sata" je rekao da bi izmeštanje koloseka trebalo da traje oko pet meseci. Kamen temeljac za "Beograd na vodi" mogla bi da bude i najavljena rekonstrukcija zgrade "Geozavoda" koja bi trebalo da bude gotova već u maju.

"Kreću radovi na sanaciji i adaptaciji dela zgrade koja bi služila kao komunikacijski centar i bila otvorena za javnost. U saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture koristi se već urađeni projekat jer treba voditi računa da se ne naruši osnovni izgled", kaže Rupar.

On dodaje da se neće sanirati cela zgrada, koja s podzemnim etažama ima 8.000 kvadrata, već samo deo zgrade iz kojeg bi se koordinirao projekat "Beograd na vodi", a ta rekonstrukcija košta dva miliona evra.

"Da radimo celu zgradu to bi koštalo sedam miliona evra. Spolja će zgrada zablistati kada se očisti fasada, unutra će se voditi sastanci, dok će građani u velikoj sali moći da vide projekat u razmeri 1:5", dodao je Rupar.


Vestionline

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 31 Jan 2014, 22:09
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Palate u Ciganskoj bari

Savamalom se danas smatra samo oblast oko Karađorđeve ulice, iako se prvobitno tako zvao uži centar grada oko Terazija. Naziv je dobila od imena reke Sava i reči "mahala" (malo naselje). Urbanizovanje Savamale počinje početkom 19. veka, u vreme kad je to već bilo selo sa stotinak ribarskih udžerica rasprostranjenih na delu od Varoš kapije, koja je bila negde kod Pop Lukine ulice, preko tadašnje močvare, koju danas omeđavaju ulice Karađorđeva, Savska, Gavrila Principa, Sarajevska i Kraljice Natalije.

Slika
Zgrada Beogradske zadruge

Knjaz Miloš je bio i prvi beogradski urbanista, koji je baš u Savamali želeo da izgradi novi srpski Beograd. Na praznom prostoru u novoj čaršiji o državnom trošku je podignuto 46 dućana, koji su besplatno ponuđeni trgovcima, ali ni to nije išlo lako. Abadžije su se pravdale da je to "jako udaljeno od pazara" i tek kad je knez pripretio da će im zatvoriti dućane u Varoši i ostaviti ih da gladuju, nevoljno su pristali.

Moderno doba u Savamalu stiže krajem 19. veka, dolaskom železnice, kada je 1884. godine s prvom prugom izgrađena Železnička stanica, a nedaleko od nje i prvi železnički most na Savi. Za potrebe železničkog kompleksa prethodno je nasuta Ciganska bara, poznata i kao Bara Venecija. Prvi voz krenuo je ka Zemunu uz sve dvorske počasti. Prvi putnici za Beč bili su kralj Milan Obrenović, kraljica Natalija i princ Aleksandar.

Dvor za sinove

Dvorac na Savamali izgrađen je 1838. godine po ideji kneza Miloša, kao konak za njegove sinove. Milošev dvor je kasnije korišćen kao Ministarstvo finansija, a zgrada je srušena u Drugom svetskom ratu.

Slika
Ulica Braće Krsmanovića


Za Savamalu je najvažniji trgovac Trebinjac Luka Ćelović koji je, obogativši se, odlučio da se ne seli u centar nego da centar grada dovede u Savamalu. On je kupovao slobodne placeve, a potom pokretao ili sam finansirao gradnju velelepnih objekata u delu oko Karađorđeve ulice koji je trebalo da bude najelitniji centar grada.

Mnoge savamalske zgrade danas su napuštene i oronule. Stara luka na Savi služi kao groblje isluženih teretnih brodova. Karađorđeva ulica danas je bučna saobraćajnica, kojom na putu ka novoj luci na Dunavu tutnje teretni kamioni.

Kafana i revolucija

U 19. veku u Savamali su bile načičkane mnogobrojne kafane, a među njima istorijski značaj ima Zlatna moruna, na uglu Kameničke i Kraljice Natalije jer je navodno bila mesto okupljanja članova Mlade Bosne. Od 2002. do 2013. ovde je bila kladionica, potom prodavnica kineske robe. Obnavljanje kafane je počelo krajem 2013. godine.

Agin harem

Manakova kuća je jedna od samo nekoliko preostalih kuća izgrađenih u tradicionalnom balkanskom stilu. Podignuta je 1830. za turskog agu i njegov harem, a kupio ju je Mihailo Manak, cincarski trgovac iz Makedonije. Danas je u vlasništvu Etnografskog muzeja. U Savamali se nalazi i jedna od najlepših zgrada u gradu, zgrada Beogradske zadruge koja je izgrađena za Luku Ćelovića u stilu akademizma između 1905. i 1907. godine. Podjednako značajna i zanemarena je zgrada hotela Bristol, izrađena 1912, a nekada najbolji gradski hotel. U ulici Marka Kraljevića nalazi se secesionistička kuća Luke Ćelovića, podignuta 1903. godine.


Vestionline

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 31 Jan 2014, 22:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Slika

Šetalište od Kalemendana do pristaništa, sa „oblakom“ od 20.000 kvadrata za komercijalne i kulturne sadržaji: Rešenje arhitekte Soja Fuđimotoa

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 13 Apr 2014, 22:48
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Počelo raseljavanje porodica sa prostora budućeg "Beograda na vodi"

Raseljavanjem dve porodice iz zgrade "Geozavoda" napravljeni su prvi koraci na izgradnji projekta “Beograd na vodi”.

Slika
Dve porodice preseljene su iz zgrade "Geozavoda" na Vračar

Stanovnici Bare Venecije, većinom radnika “Železnice” koji u privremenom smeštaju žive više od 30 godina, strahuju da će ostati bez krova nad glavom. Ipak, nadležni im poručuju da nema razloga za strah, jer će im pronaći odgovarajuće stanove, prenosi RTS. U napuštenim magacinama i bivšim kancelarijama krov nad glavom našlo je oko 200 porodica.

Milorad Nikolić, predsednik Udruženja žitelja bara “Venecija”, kaže da predviđeno raseljavanje 140 železničara koji imaju rešenje i dozvolu za boravak u naselju, a da je na tom prostoru po poslednjem popisu 192 porodice.

Grad je, kako saznaje RTS, dao nalog Direkciji za imovinu i Direkciji za građevinsko zemljište da popišu sve stanove koji su se nekada zidali za raseljavanje, a u koji se nisu uselili raseljeni, već neki drugi ljudi.

- Tačno je da se radi na tome u saradnji sa gradom Beogradom da se nađu stanovi za ljude koji će biti raseljeni - navodi Jovan Vorkapić, direktor Direkcije za državnu imovinu.

U “Železnicama Srbije” navode da su formirane komisije koje traže najbolja rešenja za sve stanovnike tog naselja.

Koordinator projekta “Beograd na vodi” Aleksandar Karlovčan kaže da su dve porodice već iseljene iz zgrade beogradske zadruge.

- Ovde se ne bavimo zidovima, nego ljudima. Prosto, sve te porodice koje imaju bilo kakvog osnova dole su na ovom potezu Savamala ili projekat “Beograd na vodi” će biti zadovoljne i raseljene - rekao je Karlovčan za RTS.


blic

_________________
Slika


Vrh
Sonatica72
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 05 Jun 2014, 23:55
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2014, 03:49
Postovi: 114
Lokacija: Beograd

OffLine
Nemam ništa protiv projekta "Beograd na vodi", međutim..mislim da je mnogo važnije urediti komunalnu infrastrukturu u celom gradu, pa tek onda raditi nove projekte.

Još ima ulica i to u gradskom delu, koje nemaju kanalizaciju i nisu asfaltirane..tužno, ali istinito.

_________________
O svemu ću razmišljati sutra.Sutra je novi dan


Vrh
casual
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 09 Jun 2014, 19:47
Korisnikov avatar
*
*

Pridružio se: 24 Sep 2012, 00:31
Postovi: 9053

OffLine
Beograd na vodi je projekat koji ce biti zavrsen 3456 godine. mozda.
Sve mi na slikama izgleda kao SF filmovi.


Vrh
Sonatica72
Post  Tema posta: Re: Beograd na vodi  |  Poslato: 11 Jun 2014, 20:56
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2014, 03:49
Postovi: 114
Lokacija: Beograd

OffLine
Slažem se casual..

Nije mi jasno da oni prave tako ambiciozne planove, a osnovne infrastrukture nema pola Beograda..
A prestala je i priča o metrou :)

_________________
O svemu ću razmišljati sutra.Sutra je novi dan


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker