Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 27 Apr 2024, 22:45


Autoru Poruka
MAD BOOKSELLER
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 28 Jan 2013, 10:03
rang
rang

Pridružio se: 09 Dec 2012, 20:33
Postovi: 6420

OffLine
Slika


Димитрије Ц, Ђорђевић
БЕОГРАДСКИ БАЛОВИ И ПОСЕЛА У 19 ВЕКУ [3]

Музикалне вечери на старом „Инштитуту“


Виша женска школа у Београду је установљена 17. јуна 1863. године, а предавања су отпочела 1. октобра исте године. Ова школа, која је кроз дуги низ година васпитавала будуће мајке, добре домаћице и спремала учитељице и наставнице, прва је почела да приређује интимније школске и породичне забаве и балове, који су у своје доба за женску младеж имали и васпитни карактер.
Данас више не постоји стара зграда Више женске школе, која је старим генерацијама више била позната под именом „Инштитут“, и која се налазила у Улици краљице Наталије. Доцније, претворена у Женску гимназију, зграда Више женске школе је срушена 1931. године и на њеном месту је подигнута нова палата Друге женске гимназије.
Ред је да се данас сетимо с великим пијететом не само ове школе, већ и њене прве управитељке Катарине Миловук, која је на том положају послужила пуних тридесет година (1863-1893), која је давала иницијативу целом нашем женском покрету својега доба и којој, најзад, припада највећа заслуга за приређивање чувених забава и балова у Вишој женској школи.
Иницијативом Катарине Миловук, жене високе културе и велике енергије, основано је, 1875. године, у Београду Женско друштво, као прво женско удружење Српкиња. Пре тога, наше Јеврејке су већ имале своје друштво. Убрзо затим, заузимањем Катарине Миловук, основана је у Београду Женска радничка школа и Базар, који су касније с великим успехом и пред страним светом репрезентовале наше народне уметничке радове.
Као музикална жена, која је поред свог мужа, Милана Миловука, професора и првог хоровође Првог београдског певачког друштва, добила још већу музичку културу, Катарина Миловук је у своме дому пружала гостима ретко задовољство да слушају класичну и модерну музику. У Вишој женској школи она је 1889. године основала Женско музикално друштво, а наставнице су биле певе чланице хора. Ова женска музикална установа била је центар око којега су се окупљале, музички надарене, и женске и мушке особе.
Више пута је краљица Наталија посећивала Вишу женски школу. И то покадкад сасвим изненада. Тек се спусти пешице из двора, са својом дворском дамом, кроз стрму и узану Девојачку улицу и зачас се нађе у некој учионици, у којој одседи читав час. А тада се већ знало да ће после овакве посете следовати из двора пуне корпе бонбона и чоколада за све ученице.
Краљица Наталија је својом високом посетом више пута удостојила музикалне вечери Женског музикалног друштва, и том приликом је држала серкл с многим женама. Сећам се баш како су једне вечери на оваквој забави Ваљевке добиле од краљице Наталије велики комплимент. У току представљања свих чланица музикалног друштва, краљица је поздравила и потпуковниковицу Ломићку, поред које су стојале још три њене Ваљевке. Непосредно после тога, краљица Наталија је изјавила:
– Пало ми је у очи да су све Ваљевке, које су ми досад представљене, биле лепе жене...

Питомци уче лепо понашање


На музикалним вечерима Женског музикалног друштва окупљала се престоничка елита. Ту су се могли виђати Гига Гершић, Богдан Поповић, Милован Миловановић, Миленко Веснић и други интелектуалци. Редовно су долазили и извесни млади официри, који су код београдских дама важили као највећи каваљери. То су били Миливоје Николајевић, Мика Наумовић, Љуба Лешјанин, Милош Васић, Јова Вељковић, Божа Терзић, Милош Петронијевић, Милутин Мариновић, Мика Јанковић и други, који су се, поред свог лепог домаћег и друштвеног васпитања, учили „бонтону“ и у Војној академији.
У Војној Академији био је наставник за гимнастику и борење капетан Фердо Миоковић. Поред мачевања и ломљења костију на реху, барнама и ринглама, на којима се добијала гипкост, снага и правилна линија тела, капетан Миоковић поучавао је питомце Војне академије и младе официре још и „бонтону“ и отменом опхођењу с дамама, и он им је тада отприлике овако говорио:
– Кад се прилази једној дами која седи, па ви хоћете да је ангажујете за какву игру, а ви немојте први да јој пружите руку, онако с неба па у ребра, већ прво станите пред њом „мирно“, јаче тресните петама да добро зазврче мамузе и онда јој се дубоко поклоните, па тек онда, кад вам она пружи руку, прихватите пажљиво и нежно је пољубите у руку, да се не чује оно простачко „цмок-цмок“. Јесте ли разумели?
– Јесмо!
– А сад, сви изађите напоље и један по један прилазите овој „дами“.
А „дама“ у војничким панталонама заузме своје место и почне с муком да се бори противу смеха.

Београдски учитељи играња


Трећу балску деценију у српској престоницу, осамдесетих година 19. столећа, карактерише боемија. Београд је имао душу, која се знатно разликовала од душе данашњег Београда. Јер, Београд је онда имао свога Гигу Гершића, Андру Книћанина, Радоја Домановића, Драгомира Брзака, Милорада Митровића, Тошу Беца, гурмана Косту Вујића, Миту Шогора, Ћиру дресера и друге своје боеме. Имао је своје Дарданеле, Позоришну кафану, Бумскелер, Црвенога петла, а имао је и свога Безобразног Васу.
Али, овде бих вам рекао нешто о првим учитељима играња, или танц-мајсторима, како их онда зваху Београђани. Јер, на првом месту се њима има благодарити што су се потрудили да спреме нове генерације играча, који пре тога нису умели честито да играју ни сва српска кола, а камоли окретне игре, као што су полка, валцер, кадрил, ланс и тако даље.
Београђани из тога доба знају за три прва учитеља играња, који су дуго време успешно вршили своју уметничку дужност. Били су то г.г. Благоје Јовановић, учитељ, за озбиљну публику, а мајстор Таса клозер и Милутин Кезић, шнајдер, су спремали мешовиту, прошарану публику. Благоје је најпре давао часове код Руске круне, затим у бољим локалима, а мајстори Таса клозер и Кезић шнајдер код Два тесача, Црне мачке и по другим кафанама на Врачару и у Палилули.
Учитељи играња обраћали су нарочиту пажњу на увежбаност оних лица, која ће на баловима ранжирати кадрил и ланс. Избор је падао само на оне који су окретнији и који су својом појавом падали у очи. Јер, у то доба није било лако командовати играчима из простијег сталежа, узвикујући им: Шен англе,.. Дубл ете,.. Кроазе,.. Променад... и тако даље. Требало је све изговорити правилно, а не као онај ћата из западне Србије, који је волео да се прави учен, али му некако то није испадало за руком. Тај ћата је, приликом аранжирања француских игара, уместо Шен англе, што значи „енглески ланац“, узвикивао Шмен д фер, што значи „железница“, а уместо Кроазе, командовао Трипут клоазет!

Играње на пристојном одстојању


Вредно је напоменути да су сви учитељи играња гарантовали мајкама да ће се њихове кћери у школи играња кретати строго морално и да њиховим кћерима не сме фалити ни длака с главе. Био сам очевидац кад је Благоје Јовановић најурио из школе играња младића кога је приметио да, за време играња валцера, љуби једну девојку. То се догодило у кафани код Златног крста, где се данас налази трговинска радња Цупаре и друга. Пољубио је кад се са њом нашао иза једног стуба, који се налази онамо где се данас продаје креп де шин. Строга учитељева казна имала је повољнога дејства на све маме, које су од тога времена давале своје кћери у школу играња са већим поверењем.
И Таса клозер и Кезић шнајдер су такође били строги учитељи играња и пратили су бодрим оком сваки покрет својих ученика. И чим би приметили и најмањи покрет, који не одговара коректном држању и пристојном опхођењу, било с једне, било с друге стране, онда би салом одјекнуо строг глас учитељев:
– Госпођице и господо, само учтиво, молим вас, и у пристојној даљини, без пипкања... Зар мислите да не видим шта ко ради?...
Кезића сам више пута посматрао како до скрупула одржава своју реч, коју је дао мамама, да ће после часова сваку кћер довести својој кући. Он би тада упарадио по пет-шест госпођица, сваку довео до њене капије и лупнуо на прозор да мама изађе и прими кћер из његових руку. А затим:
– Лаку ноћ!...
– Хвала лепо!...

Балови у отменим локалима


Најотменији престонички балови били су они које су приређивали: Друштво Св. Саве, Стрељачко друштво, Коло јахача, Женско душтво, Официрска касина, Грађанска касина, Великошколска омладина, Трговачка омладина и Женско музикално друштво, које је установила Катарина Миловуковица, управитељка Више женске школе, под високом заштитом краљице Наталије. Ово друштво је имало најотменије чланове и његове забаве је често посећивала сама краљица.
Управа Народног позоришта, за извесне патриотске и хумане сврхе, одобравало је да се балови приреде у позоришту. Тада су изнад фотеља у партеру зачас склапане даске и добијао се под изједначен са позорницом. Тако се добијала велика сала за играње. У ложама, у партеру и на галеријама, маме су заузимале дискретне позиције и из бусије пратиле сваки покрет својих кћери. Смешећи се задовољно и претурајући палац преко палца, ревносно су бројале каваљере које су у игри или у „променади“ измењале њихове кћери.
Отмени балови обично су приређивани у сали Коларчеве пивнице, у Официрској и Грађанској касини, у сали која се налазила на спрату Бајлонове кафане и у Великој пивари.
Вредно је напоменути да, због једног отменог бала, умало није страдао песник Војислав Илић, иако на том бали није био, штоно кажу није ни сркнуо ни куснуо. Године 1888. у својој кући је интиман маскенбал приредио потпуковник Александар Константиновић, рођак краља Милана. Сутрадан ујутру је у Дневном листу изашла песма под насловом Маскенбал на Руднику, са потписом Војислава Илића.
У тој песми се помињу разне животиње: медведи, курјаци, лисице, свиње и остале, које су се састале на Руднику на балу. Било је очевидно да се том песмом правила алузија на Константиновићев маскенбал. Војислав је био извештен од својих пријатеља да га, због те песме, јури полиција. Он тада побегне код своје сестре Милице, која је била удата за Петра Радивојевића, пуковника у Горњем Милановцу. Ипак, пронађен је и дотеран у Београд, где је предат суду. Суд је усвојио Војислављеву одбрану и пустио га, као невиног.


Poslednji put menjao MAD BOOKSELLER dana 28 Jan 2013, 10:16, izmenjena samo jedanput


Vrh
MAD BOOKSELLER
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 28 Jan 2013, 10:06
rang
rang

Pridružio se: 09 Dec 2012, 20:33
Postovi: 6420

OffLine
Resized Image - Click For Actual Size


Димитрије Ц, Ђорђевић
БЕОГРАДСКИ БАЛОВИ И ПОСЕЛА У 19 ВЕКУ [4]

Декорисање, позивнице и програми


Извесна друштва су нарочиту пажњу обраћала на декорацију сале. Стрељачко друштво, које је обично давало своје балове код Коларца, увек је салу и улазна врата декорисало стрељачким амблемима: пушкама и метама за гађање. Трговачка омладина, која је забаве такође приређивала код Коларца, салу за играње је декорисала персијским и пиротским ћилимовима, скупоценом свилом и разним женским и мушким штофовима. Кад је уведена електрична светлост, друштва су, изнад врата сале, разнобојним сијалицама исписивала своја имена.
Декорације на баловима за обичну публику, која је имала приступа и без позивница, увек су биле по истом шаблону: тробојна хартија у виду ланца, који се пружао унакрсно, преко целе сале и чији су крајеви обично састављани на средини таванице. Такве једноставне декорације су биле облигатне по целој Србији, да би се по њима видело где се приређује бал.
Тада је било у моди да се званицама шаљу позивнице на финој хартији, штампане словима која су после отискивања посипана прахом од жуте или црвене бронзе, те су изгледала као позлаћена. У програмима никад нису изостајале напомене: Коловође се јављају на каси и Даме бирају. Излишно је помињати да се сваки програм завршавао игром Устај дико, зора је!..
На отменим баловима у програм су улазиле, поред српских игара, и стране игре: полке, валцери, по два ланса и два кадрила, полонеза, гранд мазур и брза полка. Са своје ватрене игре и гранд мазуру био је чувен доктор Роман Сондермајер. Она дама, којој је пало у део да игра са Сондермајером, сматрала је то за велику срећу, и њој би многе даме завиделе. Доктор Сондермајер је лако, као на крилима, прелазио Коларчеву салу с краја на крај, са дамом која је за њим летела као лептир.
Онај који је измислио тачку Даме бирају учинио је многим дамама велику пакост. Та тачка Дамен-вала је откривала многе скривене симпатије. Ту њихову тајну би, нарочито на баловима нижих сталежа, одмах опажали заинтересовани каваљери, и онда је, богами, требало бити приправан на све и добро уочити где се налазе врата. Јер би се на тим тачкама, на пример, разрачунавали какав љубоморни артиљеријски поднаредник са неким трговачким помоћником. Прво би пукао шамар, затим би се разлегао врисак женскиња, столица би полетела ка лампи, а гости би се у мраку заглавили на вратима!
На програмима обичних балова, називаних кромпир – балови, често се могла прочитати и напомена: За време одмора биће поливање сале, због прашине, стога се поштована публика умољава да за време одмора изађе из сале. И онда, публика, ћеф јој да изађе напоље, ћеф јој да склања ноге или да прескаче млазеве воде, док келнери поливају салу кантама са решетком.

На балу са седам динара


Нека ми буде допуштено да овде испричам једну моју балску епизоду, у којој замало нисам настрадао.
Почетком осамдесетих година 19. века, као млад телеграфиста, био сам на служби у Министарском телеграфу. У то време је начелник санитета Министарства унутрашњих дела био др Владан Ђорђевић. Према трговинском уговору између Србије и Аустро-Угарске, др Владан је сваке суботе од окружних начелстава добијао седмодневни извештај о стању здравља стоке, и те извештаје је достављао Аустро-Угарском конзулату.
То је било потребно зато, што наша „прија“ није хтела пропуштати на пештанску у бечку пијацу нашу стоку ако није била потпуно здрава. А наша стока, иако је била здрава, често је била проглашавана за нездраву и заражену, те је враћана у Србију, ако је Аустро-Угарској влади требало да нас шиканира, па макар то било за какав оштрији чланак, који је изашао у неком опозиционом листу против ње.
Једне суботе, кад сам био дежуран у Министарском телеграфу, пало је мени у део да примим извештаје о стању здравља стоке, од свију окружних начелстава, и ја сам те депеше доставио доктору Владану, чија се канцеларија налазила под истим кровом где је био и Министарски телеграф, у згради Министарства унутрашњих дела (која је доцније срушена, а на том месту се данас налази нови краљев двор).
Кад је служитељ телеграфа однео депеше Владану, није много прошло, а у телеграф дотрча одаџија Министарства и још с врата рече:
– Зове вас доктор Владан, одмах да дођете!
– Зашто? – упитах зачуђено.
– Не знам.
– Ево ме одмах.
И ја тада одох Владану.
– Добар дан.
– Заповедајте, молим.
– Јесте ли ви примили ове депеше о стању здравља стоке?
– Јесам.
– Прочитајте ми ову депешу.
Ја је прочитах у себи.
– Налазите ли ви у њој какву погрешку?
– Не налазим.
– Прочитајте је поново.
Ја то и учиних.
– А налазите ли сад погрешку?
– Ни сад не налазим.
– Е није него ангурија! – рече Владан љутито. – Читајте ми гласно!
И ја стадох гласно читати:
– За прошлих седам дана здравље стоке у овом округу...
– Станите!
Ја стадох.
– Загледајте боље, да ли је написано седам дана или некако другојачије.
Кад сам боље загледао, ја видех у чему је ствар. Уместо седам дана ја сам написао седам динара, и до сада сам све то читао као преко штампарске грешке.
– Пардон, господин начелниче! – узвикнух постиђено, – допустите ми да препишем депешу...
– А, не, не, нека тако остане у архиви санитетског одељења, као доказ да сте сањали о неких седам динара. Је л’ те, господине, хоћу нешто да вас питам, али да ми кажете поштено.
– Хоћу!
– Казали смо, од Нове године поштено... Право да ми кажете, јесте ли ви шворц?
–... Јесам.
– Као црквени миш?
– Као црквени миш!
– Тако сам се и сетио, чим сте у депеши написали седам динара уместо седам дана... Па,... као,... да ли би вам у овој прилици што могло помоћи седам динара.
– Би, господине докторе!
– Право да ми кажете, на шта бисте употребили тих седам динара?
– Сутра је бал, а плата се прима тек кроз три дана, па...
– А хоћете ли сами на бал?
– Не. Бићемо нас троје. Газдарица од мог стана добила је гошћу, своју сестричину из Параћина, па ме је молила да их сутра поведем на бал.
– А, где ће бити тај бал, молићу лепо?
– Код Црне мачке.
– Код Црне мачке? Ха, ха, ха! А ја сам мислио негде у бољи локал. Па, ни тамо није рђаво. Да, да. Тамо долазе даме из првих кућа. На пример, собарица Милутина Гарашанина, па куварица Милана Пироћанца, па онда тамо долази „киндсмандла“ (дадиља) Чедице Мијатовића...
– Пардон, господин Мијатовић нема деце... – упадох ја да поправим доктора.
– То ја знам и без вас... А, је л’ те, зар би било довољно седам динара за вас троје?
– Би, господине докторе!
– Па јест, имате право. Код Црне мачке је улазак фрај, а излазак је: избацивање и шта ко повуче!
И онда доктор Владан извади из џепа жут дукат, који се онда примао у плату по 11,70 динара, па ми га даде.
– Изволите, али да ми поштено вратите.
– Хоћу, Бога ми, чим примим плату...
Сутрадан, на балу код Црне мачке, дала ми се прилика да се сетим речи доктора Владана – Излазак: избацивање и ко шта повуче! Јер, кад сам, на молбу моје газдарице и њене сестричине, умолио капелника музике да свира једну полку, то је чуо један касапин-убица, који је страшно мрзео швапске игре и који је због њих често правио неред на кромпир-баловима.
Мало после, пришао ми је један познаник и шануо ми на уво да се чистим с бала, јер је, вели, касапин узео пик на мене због швапских игара, па му сад мало треба. Кад је то чула моја газдарица, казала је да паметнији попушта, и да је време да идемо кући.
Сутрадан се чуло да су код Црне мачке два каваљера извукла српске батине, због тражења швапских игара!


Poslednji put menjao MAD BOOKSELLER dana 28 Jan 2013, 10:16, izmenjena samo jedanput


Vrh
MAD BOOKSELLER
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 28 Jan 2013, 10:12
rang
rang

Pridružio se: 09 Dec 2012, 20:33
Postovi: 6420

OffLine
Slika

Јеврем Обреновић


Полексија Д. Димитријевић - Стошић
ПОСЕЛА У КОНАКУ ГОСПОЈА ТОМАНИЈЕ И ГОСПОДАРА ЈЕВРЕМА

Главни културни живот Београда почео је да се развија од 1832. године, када је за управника вароши Београда дошао рођени брат кнеза Милоша, господар Јеврем. То пада у доба, када почиње у Србији да се заводи модерна организација државне власти.
Од своје браће, кнеза Милоша и господар Јована, господар Јеврем био је интелигентнији и амбициознији. У погледу просвећивања, господар Јеврем увек је имао велике аспирације, што се најбоље види по томе, како је лепо и за оно доба велико образовање дао својој деци. Имао је пет кћери: Јелену – Јелку, Симку (биле су близнакиње), Анку, Јекатарину и Стану и сина јединца, Милоша.
Као управник вароши Београда, господар Јеврем је подигао велику кућу од „једног боја“ на углу данашње Крунске и Милоша Великог улице. И цео тај крај деценијама у Београду звао се „Ћоше госпоја Томаније“. Та кућа је до пре неколико година постојала, а данас се на том месту уздиже једна лепа палата. Дом господар Јеврема имао је леп велики цветни врт, први и најлепши врт у Београду, украшен разноврсним и ретким цветовима, који до тада нису у Београду били познати. Те расаде набављали су по Турској, Бугарској, Румунији и Аустрији трговци, који су ради трговине, одлазили у те земље. Врт је неговала амбициозна и вредна жена господара Јеврема, госпоја Томанија, (тако је њу у Србији народ звао).
У своме пространом конаку, господар Јеврем је имао једну собу, коју је звао „учителна вежбаоница“, која је служила деци за учење. Сваке вечери, у присуству родитеља, дечји домаћи учитељ, књижевник Димитрије Тирол (1793-1857) деци господар Јеврема је читао и тумачио разне приче, највише дидактичког карактера из француске и немачке књижевности и то им је читао приче у оригиналу. Деца су морала да препричавају приче на француском и немачком језику, затим су у кратким потезима те исте приче препричаване на српском језику.
Жена књижевника Димитрија Тирола, Христина, чији је био задатак, да, као образована и лепо васпитана жена, по „јевропском вкусу“, води рачуна о васпитању деце господар Јеврема и госпоја Томаније, сваке вечери говорила је деци о лепом понашању у друштву.
Све своје послове господар Јеврем је остављао у шест часова по подне, улазио је у дечју вежбаоницу и са својом женом, са пуно пажње је пратио дечје часове, врло „поучителне по сербску јуност“.
Али, прави уметнички живот се у Београду развио у јесен 1836. године, када је за аустријског конзула на српски двор дошао књижевник, Антун Михановић, (1796-1861), аутор хрватске химне: „Лепа наша домовино“.
Дом господар Јеврема 1836. године био је тада најпросвећенији дом у Београду. Као такав, он је привлачио пажњу, једног врло културног човека, као што је био Михановић.
Када је децембра месеца 1836. године енглеска краљевина послала на двор кнеза Милоша свог посланика, Џорџа Хоџеса, који је тако исто посећивао посведневно дом господар Јеврема, уметнички живот Београда почео је увелико да цвета, јер ова два просвећена човека и врло интелигентне дипломате, настојале су да пренесу западноевропску културу у Београд, патријархалну касабу на граници Балкана.

Slika

Томанија Обреновић


Дом госпоја Томаније, и господар Јеврема, под руководством књижевника Димитрија Тирола, постаје прави и интелигентни кружок малога Београда, који се тада посведневно насељавао, не само српским живљем, већ и иностраним, и тиме је бројно растао. Овај кружок у дому господар Јеврема представља зачетак уметничких посела у старом Београду 19. века.
Београд, као важна комуникативна артерија истока и запада, у новоствореним политичким приликама, после хатишерифа од 1830. године, постаје врло важан трговачки град, чије су се густе шуме и шумарци крчили, град се територијално ширио, нагло почео да урећује и доласком Срба Војвођана, интелектуалаца, почео је духовно лепо да се изграћује.
У таквој атмосфери, Димитрије Тирол, је 1837. године покренуо лист Уранију, лист за забаву, поуку и књижевност, који је излазио у Београду две године. С краја 1837. године ова књижевна посела у конаку господар Јеврема повремено је посећивао и у њима узимао учешћа и Константин Ранос (1812-1866) који је био професор француског језика и књижевности синовима кнеза Милоша, Милану и Михаилу. Ранос је био лични пријатељ француског песника Ламартина, чије је стихове на тим поселима највише читао а и о Ламартину је говорио. Али тако исто говорио је по другим француским књижевницима, нарочито о књижевницима романтичарима. Ранос је неколико предавања одржао и о старим грчким песникињама, нарочито о песникињи Сапфо.
Нарочито су биле лепе вечери у богатом и гостољубивом дому господар Јеврема. Собе су биле велике, простране, топле и богато осветљене миликерц свећама. На великом столу увек је било пуно дивних слатких и сланих ђаконија за јело, које су се тада у Србији могле наћи само у конаку господар Јеврема.
Лепо расположење владало је мећу домаћинима и присутним лицима. Читало се, причало се, певало се и свирало се. Јелка, Симка и Анка са Христином Тирол наизменично су свирале на клавиру и то су били први часови музичке забаве у Београду.

Slika

Анка Обреновић


Поред домаћина куће, госпоја Томаније и господар Јеврема и њихове деце, поселима су присуствовала још и ова лица: попечитељ народног просвештенија, Димитрије Давидовић (1789-1838) који је посела посећивао све до своје смрти 1838. године и то онда, када више није био активни министар. Он је кочијама господар Јеврема из Смедерева, где је живео повучено, као опозиција кнеза Милоша, у Београд долазио, само да би присуствовао тим поселима. За Давидовића, који је за српски народ представљао веома велику духовну вредност, Скерлић је рекао: „Димитрије Давидовић је један од најобразованијих и најактивнијих јавних радника српских у првим деценијама 19 века“.
Поселима су присуствовала још и ова лица: енглески конзул Џорџ Хоџес, аустријски конзул, Антун Михановић, Димитрије Тирол и његова жена Христина. Професор лицеја у Крагујевцу, Исидор Стојановић, када је долазио на кратко време у Београд, увек је посећивао ова посела, јер је био заљубљен у ћерку господар Јеврема, Анку.
У том првом уметничком кружоку у Београду, су се читала дела немачких и француских писаца, расправљала су се разна књижевна питања и свирале се на клавиру композиције тада најпознатпјих европских композитора.
Енглески козул, Џорџ Хоџес, говорио је добро немачки језик и на тим поселима учествовао је у дискусији на немачком језику. Али, нарочиту живост тим поселима дао је културни и врло темпераметни, Антун Михановић, и то су били моменти, када се у њему зачела велика љубав према трећој кћери госпа Томаније и господар Јеврема, према Анки. Надахнут великом љубављу, у част Анкине лепоте, младости и отмености, Михановић је испевао свој чувени сонет „Виђење“ и песму „Камена дјева“, која је била компонована и као врло популарна песма, певала се по целој Србији и Војводини у 19. веку. Оваква дивна уметничка посела у конаку господар Јеврема и госпоја Томаније, трајала су све до одласка Антуна Михановића из Србије крајем 1838. године, када је, на захтев кнеза Милоша, бечки двор морао да опозове Михановића из чисто политичких разлога, јер је на двору кнеза Милоша преовладао тада утицај француске и енглеске дипломације.
Михановић је са великом тугом напустио Београд и са својом великом љубави, Анком Ј. Обреновић, растао се заувек. Њихови се животни путеви више никад нису срели.
После Михановићевог одласка из Србије, у дому господар Јеврема и даље су се држала уметничка посела, под руководством Димитрија Тирола, али, она више нису имала ни онога елана, ни оног шарма, која су имала за време Михановићевог боравка.
Кнез Милош, као врло конзервативни и патријархални човек, са извесним негодовањем пратио је тада просветни живот у кући свог брата, господар Јеврема, коме је пуно пута за то, строго замерио.
Та посела у дому господар Јеврема у Београду трајала су све до одласка династије Обреновића у емиграцију, 1842. годнне, а тада су престала.


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 20 Feb 2013, 18:15
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Предграђе краљице Марије

Slika

Овај назив носио је данашњи Горњи Вождовац (део Вождовца између Вождовачке цркве и Трошарине). На овом подручју била су пре Првог светског рата пољопривредна имања. После рата почели су да се насељавају грађани, већином средњег социјалног положаја. Они су живели у скромним породичним кућама, окруженим лепо уређеним баштама.
Назив Предграђе краљице Марије насеље је добило 1923. године. Исте године основано је Друштво за унапређење овог предграђа, под председништвом учитеља Вукашина Поповића.
Све до 1930. године овај крај је припадао кумодрашкој општини, а тада је ушао у састав београдске општине, па је његовом комуналном уређењу посвећена већа пажња. Општина је отпочела калдрмисање улица у насељу. Трамвајска пруга Славија - Вождовац, која се завршавала код Вождовачке цркве, продужена је до угла улица Војводе Степе и Богдана Марковића (данас Капетана Завишића).
Деци овога предграђа била је намењена основна школа "Краљица Марија", отворе­на 1930. године у неодговарајућим просторијама. Школа је 1933. године усељена у репрезентативну зграду, саграђену према пројекту Десанке Манојловић, архитекте Тех­н­ичке дирекције Београдске општине. После завршетка изградње школе, уређен је парк који се граничи са школским двориштем и заузима простор на углу Улице Јове Илића и Авалског друма.
Становници Предграђа краљице Марије основали су 1934. године Народну читао­ницу, која је за кратко време окупила око 500 чланова и постала културни центар овога дела Београда. Читаоница је образовала мешовити певачки хор, организовала курсеве француског језика и стенографије, а имала је и драмску, музичку, шаховску и спортску секцију.
Током тридесетих година културно-забавном животу овога краја доприносило је и Друштво за унапређене предграђа краљице Марије. Сваке године Друштво је од 10. до 14. јуна приређивало вашар на терену преко пута кафане "Ковач", између војног вежбалишта и трошаринске станице.

ISTORIJA OPŠTINE VOŽDOVAC

NASTANAK NASELjA I NjEGOVO IME

Kraj 19. i početak 20. veka nagoveštavaju nastanak današnjeg naselja i opštine Voždovac. Oko 1870. godine, sa leve strane Mokroluške reke, koja je odavno, kao deo beogradskog kanalizacionog sistema, „sišla“ pod zemlju, na prostoru današnje Autokomande, trgovac Nikola Stefanović izgradio je mehanu. Ubrzo potom, u njenoj okolini, duž Kragujevačkog i Kumodraškog puta i između njih, niklo je malo naselje čije je prvo ime bilo – „Kod Stefanovića mehane“.

Sećajući se da je upravo iz njihovog kraja, sa mesta gde je danas voždovačka crkva, Karađorđe 1806. godine krenuo u pobedonosni pohod na beogradsku tvrđavu, žitelji novonastalog predgrađa spontano su počeli da koriste ime – Voždovo naselje. Ono je 1904. postalo i zvanično da bi se tokom vremena oblikovalo u Voždovac.

Naselje se najpre širilo, ne prema Beogradu, već prema Kumodražu što je, verovatno, uslovila niža cena građevinskog zemljišta za sve veći broj ljudi koji su, a naročito posle izgradnje pruge Beograd-Niš, počeli da dolaze u Beograd i u njemu trajno ostajali.

Već krajem 19. veka Stefanovićevo imanje otkupilo je Ministarstvo vojske. Umesto mehane podignuti su objekti za smeštaj topova pa je narod ovaj prostor počeo da označava kao – Topovske šupe, što se i zadržalo sve dok topove nisu zamenili automobili.



Voždovčani 1912. godine dobijaju električnu energiju i vodovod, a 1926. od Slavije ka Voždovcu krenuo je tramvaj. Dok su 1896. godine registrovane samo 42 voždovačke kuće, pred Prvi svetski rat ovde je živelo oko 600 ljudi u 95 domova. U vreme kada je građen Avalski put, 1927. godine, između današnjeg Bulevara oslobođenja i Bulevara vojvode Stepe, uz kredite Hipotekarne banke, počela je planska izgradnja Činovničke kolonije, a južnije od nje nastalo je i Predgrađe kraljice Marije. U periodu između dva svetska rata, nikla su i voždovačka naselja Pašino brdo, Dušanovac i Marinkova bara.

OPŠTINA I NjENI SIMBOLI

Kada je 1856. godine, u vreme administrativno-teritorijalnog organizovanja srpske države, formiran Vračarski srez, u njegovom sastavu bila je celokupna teritorija današnje opštine Voždovac, izuzev Zuca i Ripnja.

Nepun vek kasnije – 1952. godine, u okviru reorganizacije Beograda koji je do tada bio podeljen na rejone (nekadašnje kvartove), formiraju se opštine, a među njima i današnja Gradska opština Voždovac. Tom prilikom u njen sastav ulaze dotadašnji 6. i deo 7. beogradskog rejona.

Tri godine potom, jula 1955. godine, voždovačkoj opštini priključeni su Beli Potok, Jajinci, Kumodraž, Pinosava i Rakovica selo, u toku 1957. Pašino brdo i Dušanovac, a nešto kasnije i Zuce. Početkom 1960. Voždovcu je priključen i Ripanj. Time su formirane današnje granice opštine.

Grb Gradske opštine Voždovac usvojen je 1993. godine. Dva gornja polja štita podsećaju na grb Srbije i Šumadije koji su se nalazili na ustaničkoj zastavi i pečatu vožda Karađorđa po kome opština nosi ime. Polje sa dvostrukom ružom asocira na zelene voždovačke površine.

Desni držač štita je crni vepar – heraldičko znamenje Šumadije, čija je Voždovac severna kapija. Držači nose zastave Beograda i Karađorđevih ustanika, a u u grb su utkane i boje srpske zastave.

Opštinska slava je Sveti Andrej Prvozvani koji se obeležava 13. decembra.


bgsetac

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 02 Mar 2013, 20:46
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Истинита повест о Маринковој бари

ТРЕЗВЕЊАЦИ
Slika

У причама о предратном Београду све блиста од одела, мермерних зграда и холова, балова и пријема. Како се живело у најнасељенијим и најсиромашнијим предграђима?

Slika
  Весеље поводом отварања Дома културе у јулу 1939. године

Одмах после Првог светског рата на источном ободу Београда почело је да расте насеље на имањима чији је власник био Душан Спасић. Цео крај је по њему и добио име Душановац. Овде су куповали земљиште и градили куће већином кочијаши који су због проширења града остали без простора за штале, коње и кола. За њима се досељавала и сиротиња: физички радници, ђубретари, ситне занатлије, Цигани. Долазе и сиромашне породице с много деце, пошто су станодавци у центру имали правило „Ко има деце, за њега нема стан!”
    Прилаз насељу из града био је страховито лош: излокан од киша, препун рупчага и блата, па су запреге и пешаци једва пролазили. На почетку Улице војводе Глигора (сада Устаничка), где је данас зграда Специјалног суда, налазиле су се „бачије”, стаје за краве и козе, одакле су млекаџије своје производе разносиле по Београду.

 Slika

   Ускоро је и Душановац постао тесан, па су придошлице почеле да се насељавају даље на исток, преко Мокролушког потока (данас аутопут). Ако су услови на Душановцу били лоши, овде су били очајни: мочваран терен, обрастао шеваром, оранице с разрованим сеоским путевима. Тај део био је познат као Маринкова бара, по оборкнезу из доба Обреновића Маринку Маринковићу, чији су се поседи протезали од Авале до Мокролушког потока.

                                         Како је страдао ћилим

   Иоле материјално обезбеђени људи из града нису ни помишљали да овде граде било шта, али је било много радника, малих службеника, Цигана, који себи нису могли да приуште ни Душановац. Почињу да ничу уџерице. Како је ко од становника знао и умео, тако је градио, али је постојала озбиљна потреба за инфраструктуром. Зато се већ 1926. године образује „Друштво за улепшавање предграђа ’Петар Мркоњић’ и околине”. Прво што су учинили било је постављање својеврсног граничног стуба. Целом ширином моста преко потока (отприлике иза робне куће на Душановцу) на два дирека постављена је табла с насликаним Петром Мркоњићем (име које је краљ Петар Карађорђевић користио у Херцеговачком устанку) у седећем положају, с пушком преко колена. Испод слике било је име друштва.

Slika

   Ипак, највише тешкоћа изазивали су нерегулисани потоци који су се при свакој јачој киши изливали, улазили у куће, односили и оно мало покућства и живине, а остављали муљ, влагу и мемлу. Пред сваке изборе политичари су долазили у насеље, обећавали сређивање потока, доносили бандере, камен за калдрму, али када би се избори завршили на њихову штету, све су поново односили одакле су донели. Познато?
   Зато је 17. августа 1939. године делегација Маринкове баре посетила тадашњег градоначелника Владу Илића. Са збора испред кафане „Сврљиг” кренуло је стотинак људи, са све децом и циганском музиком.  Неколико дана пре тога падала је киша, па су сви били каљави до колена, као поручено. Поворка је дошла до Општине, а када је из кабинета саопштено да делегација може да уђе (мислило се на неколико људи), сви су нагрнули у кабинет. Настала је дрека, а у тој гунгули неко дете се и упишкило на ћилим. Влада Илић их је избацио уз обећање да ће и они добити калдрму када дођу на ред. Делегација је продужила у „Политику”, где је објављена вест о њиховом путешествију и тешкоћама.

    Slika           

   Следећи градоначелник Јеврем Томић после посете насељу ипак је одобрио нека средства за калдрму и довршење Дома културе, који су грађани сами почели да граде. Секретар друштва и хроничар Маринкове баре Јосип Вукомановић одмах сутрадан похитао је да подигне новац, за сваки случај.

                                    Где год нађеш згодну циглу...

   Калдрмисане су и главне саобраћајнице Баре: Заплањска, Ђурђевска и Пеке Павловића. Упоредо с тим, водила се и борба за изградњу школе. Од Општине је добијено земљиште, а од добровољних прилога сазидана је модерна школа. Када је завршена, поставило се питање како јој дати име. Већина се сложила с предлогом да носи име комедиографа Бранислава Нушића, чије су комаде играли чланови ондашње Дилетантске групе. Одређена је делегација која ће да оде код писца и тражи одобрење. Са собом су понели и његову велику фотографију да је потпише. Нушић је делегацију саслушао, а онда одговорио: „Ево вам потписа. Одобравам да школа носи моје име, само ми немојте тражити паре, јер их ни ја немам!” Школа и данас постоји под истим именом, у Заплањској улици.

Slika

   Како је од око 200 становника у 1925. години Бара нарасла на 25.000 1939, велика невоља био је и недостатак гробља. И сама то увиђајући, Општина је дала и уредила плац на Маринковом брду и 1940. године обављена је прва сахрана. Данас је то Централно гробље.
Изградњом Дома културе добијен је простор за културне садржаје. Дом је такође саграђен од прилога, а материјал набављан и од срушених кућа у другим деловима града, одакле су кочијаши довозили цигле, прозоре, врата... Све што је могло да се употреби. Прилоге су дали и краљица Марија и други виђенији људи. Дом је отворен на Петровдан, крсну славу Друштва, 12. јула 1939. године.
   У Дому су се одржавале и пробе и представе Дилетантске групе, с најомиљенијим комадима тог доба. Трупа је гостовала и по другим деловима Београда: Вождовцу, Бањици, Топчидеру...

                                                Чешаљ за Наду

   Како је у крају било много Цигана, Бара је у целом Београду била позната по ноћном животу и бројним кафанама. Због тога су многи Београђани долазили на „викенд” и „лумперајке”. Тако је 13. јануара 1940. године приређена прослава и дочек православне Нове године под називом „Весела ноћ у Маринковој бари”. Штампа је писала о весељу, о шаренилу одевања, од обичног грађанског одела, преко циганског шарениша, српске народне ношње коју су носили кочијаши, до балске тоалете (гости).
   Права сензација одиграла се 6. априла 1940, када је на забави гостовала Нада Александровић, чувени извођач народних песама на Радио Београду, уз пратњу на хармоници Рафаела Блама, такође с Радио Београда. Најважније је било што је концерт преносио Радио Београд. Поједине комшије, који су имали радио-апарате, у неверици су из сале трчали до кућа да би се уверили да се пренос стварно врши. Посета је била преко свих очекивања, улице око Дома биле су закрчене аутомобилима и фијакерима, а Нади Александровић чланови Друштва поклонили су чешаљ и сељачко џепно огледало, да их се сећа сваки пут кад се почешља.

Slika
Маринкова бара данас је важан део Београда

Slika
  
   У оквиру Друштва постојао је и фудбалски клуб „Војвода Скопљанац”.
Најзанимљивији и свакако најнеобичнији део живота у Бари било је оснивање Ложе трезвености. С обзиром на посебан састав становништва и велики број кафана, крчми и бифеа, алкохолизам је узео маха. Тим пре што се целокупан друштвени живот, у недостатку другог простора, одвијао у кафанама.

                                    Пити или јести, питање је...

   Чланови Друштва потрудили су се око овога, па је убрзо одржана оснивачка скупштина Ложе трезвености „Петар Мркоњић”. Оснивају се и секције: омладинска трезвењачка „Душан Силни”, музичка и дилетантска секција. Одржавали су предавања, чак су преузели на себе и лечење алкохоличара.
   С друге стране, кафеџије су повеле противакцију. Ако се предавање одржавало у кафани (а углавном јесте), газда је бесплатно точио алкохол присутнима. Ако је предавање у школи, кафеџије су напијале фамулуза (домара), и он трезвењацима није хтео да да кључ од просторије где је састанак требало да се одржи. Или, неки радник се озбиљно пропио. Ложа је свим силама настојала да га спасе, а овај је дао реч да више неће да пије. Чланови Ложе стално су бдели над њим, док га нису ухватили како из чиније једе хлеб надробљен у ракију. Изјавио је да је обећао да неће да пије, а не да неће да једе. Такође, чести су били посетиоци предавања и приредби који су у џепу доносили боцу ракије, па из ње потезали чим се погасе светла.
   Све делатности друштва прекинуо је Други светски рат. Велики број становника Баре није га преживео, готово сви Цигани одведени су у логор на Сајмишту.
   Сама Маринкова бара и данас је синоним за предграђе, иако су се ствари битно промениле. Ипак, Друштво за улепшавање остало је леп пример рада и пожртвовања за добро уже заједнице.


забавник

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 04 Mar 2013, 22:12
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Љубав јача од смрти

КАД СУ ЦАРИНИЦИ
Slika
Slika

Где је почео Први светски рат? Упркос увреженом мишљењу да је то Сарајево, Велики рат заправо је почео у Београду, тачно месец дана после атентата, 28. јула 1914. године!

Slika
Војници поред срушеног моста

Следеће године навршава се сто година од почетка Првог светског рата који је више него иједан други рат пре или после изменио свет у толикој мери да се његове последице и данас осећају.   
    Рат је почео и однео прве жртве управо у Београду, а то су били шеснаестогодишњи Србин Душан Ђоновић и Мађар Иштван Балохи. Спомен-плоча Балохију постоји и данас на Новом гробљу у Београду, а подигнута је за време окупације 1915. године.
   Филм „7 дана који су променили век”, који се снима у српско-аустријској копродукцији, бави се управо судбином Ђоновића и Балохија, као и последњом, одлучујућом недељом пред Велики рат.
   После Принциповог пуцња у Сарајеву, ултиматума Аустрије и јулске кризе, на европском нивоу развила се учестала преписка, кроз коју се стиче утисак да су све стране једва дочекале повод за рат. Годинама се стварала атмосфера, интелектуалци главне струје попут Фројда и Томаса Мана сложили су се с авангардним уметницима и песницима да је рат којим ће се променити свет неопходан. Убрзо су га и добили, а када су увидели како то стварно изгледа, без романтичних представа о акцији и херојству, скована је изрека да „у рову не постоје атеисти”.

                                             Ноћ под бомбама

   Телеграфске депеше лете с краја на крај Европе, свуда се врло произвољно тумаче, долази до невероватних грешака у преводу. Углавном, свет се котрља ка великој кланици.
    У Београду, председник Владе Никола Пашић предаје одговор на ултиматум Аустроугарске амбасадору барону Гизелу који, већ спакован, одмах напушта престоницу и прелази у Земун. У Србији се проглашава мобилизација, чланови Владе возом одлазе у Ниш, Врховна команда у Крагујевац. Међу обичним светом брзо се шири вест о одласку Гизела, и људи који су се све време надали „да ће Баја (Пашић) нешто да среди” схватају да је рат неизбежан. По сећању чувеног новинара „Политике” Предрага Милојевића, добошари су преносили наредбе да цивили иду у Бежанију, поготову они са Савске падине, пошто се очекује напад.

             Slika
                                       Патрола на Сави, код срушеног моста

     Ипак, и наређења су била штура, нико није знао како да се понаша. План одбране града није постојао, војска се углавном повукла на југ, чак су постојали и предлози да се град преда. Ипак, Београђани то нису дозволили, од затечених снага поставља се каква-таква одбрана, а за команданта Одбране града поставља се пуковник Миливоје Анђелковић Кајафа, командант Дунавске дивизије. Прву одбрану града чинили су жандари, цариници, четници војводе Воје Танкосића и војводе Јована Бабунског, чак и грађани и деца. Они су на себе примили први удар.
   Телеграм објаве рата стиже 28. јула. Примила га је Ружица Петровић Црепић, која је у то време једина знала да прима целу латиницу. Отворени телеграм, који је путовао од Беча, преко Пеште и Земуна, она прослеђује Влади у Ниш и Врховној команди у Крагујевац. Београђани почињу да силазе у подруме у ишчекивању напада. До вечери се ништа не дешава, људи постају нестрпљиви у неизвесности.
   Међутим, у току ноћи почиње бомбардовање, углавном с монитора са Саве. Гранате падају по граду, руше се зграде, али све то заглушује велика експлозија којом су четници срушили железнички мост преко Саве, једину везу Београда и Земуна. Негде у то доба Аустроугари покушавају да се препадом искрцају на обалу код моста, али с београдске стране наилазе на отпор групе цариника и четника војводе Бабунског, која их враћа назад.

           Slika
                                     Аустроугарска флотила спремна за напад

   У том пушкарању гину и Душан Ђоновић, ученик другог разреда Краљевске трговачке академије, који се с пушком у руци придружио четницима да брани свој град, и Иштван Балохи, који је био у чамцу с ког је покушан десант. Те ноћи, после њих, погинуло је још око 1000 војника и цивила, а у наредне четири године још 28 милиона.

                                             Заузимање Земуна

   Борбе и бомбардовање настављају се и свих наредних дана. Становништво се некако навикава на гранате. Све је мање људи по подрумима, повремено је чак и корзо у Кнез-Михаиловој пун. Четници војводе Воје Танкосића прелазе реку, заузимају аустроугарску караулу у Земуну, на којој истичу српску заставу. Без губитака се враћају у Београд у заробљеним аустроугарским униформама.
   У одбрану града укључују се чак и робијаши који, раме уз раме са жандарима, спречавају продор непријатеља. Бомбардовање с монитора и даље траје, а постоје сведочења и фотографије да су у току бомбардовања коришћене гранате с отровним гасом, неколико месеци пре прве званичне употребе код Ипера, у Француској.
   Аустријанци траже предају Београда, нуде официрима и посади града да им оставе сабље као знак почасти, а као симбол прихватања предаје требало је истаћи белу заставу, уместо српске тробојке на тврђави. Као одговор на захтев, уместо једне, истакнуте су три српске заставе, а артиљерија је дејствовала по мониторима на Сави.

Slika
                                         Београђани за време бомбардовања

   Такође, генерал Гајић, који је командовао посадом тврђаве, тражио је и добио одобрење од Врховне команде да трупе пређу Саву и заузму Земун по други пут, да би показао како Срби предају град. Земун је заузет у ноћном препаду на Крстовдан 1914. године. После жестоке и крваве борбе, трупе аустроугарског генерала Гоглија, који је тражио предају, биле су потпуно разбијене и натеране у бекство.
   Ту је и епизода у којој редов-сељак из Жаркова, грдно изнервиран бомбардовањем, узима неколико бомби крагујевки, препливава Саву и диже у ваздух аустроугарски штаб. Потпуно непримећен, враћа се истим путем.
   Другог септембра одлучено је да се све српске снаге у одбрани Београда обједине под командом Одбране града. За команданта је постављен ђенерал Михајло Живковић. Њему су биле потчињене све јединице од реке Колубаре на западу до потока Средњака на истоку.   
   Њихово деловање подељено је на Грочански, Великоселски, Топчидерски и Остружнички одсек и Градску посаду, која је држала Калемегдан. Сам штаб био је на Торлаку. Основни задатак Команде био је да се аустроугарским трупама по сваку цену спречи прелаз Саве и Дунава од ушћа Колубаре до ушћа Средњака.

                                                Заноси младости

   Трупе Одбране Београда извршавале су овај задатак ревносно упркос пакленом свакодневном бомбардовању, све до 2. децембра, када је због Колубарске битке српска војска напустила град. Аустроугари су ушли у пусте рушевине, пошто су делови града ближи реци (Дорћол и Сава мала) били готово сравњени са земљом. Уведена је окупациона управа, наступила је пљачка, јавна вешања, али је окупација потрајала тек нешто мање од две недеље, пошто је 15. децембра српска војска протерала непријатеља из престоног града. Тиме је завршена прва окупација Београда у Првом светском рату.

Slika
                                                 Жртве напада гасом

   Аустроугарски војници су десет месеци касније, након жестоких борби од 6. до 9. октобра 1915. године на делу дунавске обале који је држао Други батаљон 10. кадровског пука под командом мајора Драгутина Гавриловића, поново окупирали град и држали га све до 1. новембра 1918. године кад је Прва армија војводе Петра Бојовића ушла у нашу престоницу.

                                 ***

Slika


   Низ епизода доказује да су Београђани сами бранили Београд. Или, како стоји у „Илустрованој историји Београда 1914–1918”, Марије Илић Агапове, „никада се није тако јуначки, тако дивно умирало за Београд. Борбе су некада имале тренутке праве епске драме, пуне лепоте. Било је то беспримерно, свесно презирање смрти. Борио се занос, борила се младост. Љубав према Београду, као врховни принцип овог рата, ударила је свој печат на све. Сваки је борац пред очима имао сву Отаџбину, али се у овим данима бранио Београд као такав, Београд ради Београда”.


zabavnik

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 17 Mar 2013, 11:51
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Gde je pre 130 godina prvi put zazvonio telefon? (FOTO)

Svega sedam godina nakon što je Bel patentirao spravu bez koje bi naši životi bili neuporedivo teži, ona je došla i u Beograd. Ipak, zgrada u kojoj se čulo prvo srpsko "halo" više ne može da posvedoči o ovim događajima

Slika

Prvi telefonski aparat u srpsku prestonicu stigao je pre tačno 130 godina, a prvi razgovor “premostio” je svega 300 metara. Nažalost, zgrada u kojoj se, prvi put u Srbiji, čulo telefonsko “zvrrrrrr”, kao ni kultna kafana koja je bila u njenom prizemlju, više ne postoje.


Godina je 1876, a Aleksandar G. Bel pravi eksperiment sa telegrafskim porukama. Međutim, njegov pomoćnik slučajno dodiruje čeličnu oprugu i nastaje zvonki zvuk. Bel dotrčava u prostoriju i viče: “Ne dirajte ništa! Molim vas, recite mi, šta ste upravo uradili?”. Zajedno otkrivaju da čelična žica, trepereći nad magnetom, proizvodi promenjivu struju. Sledećeg dana nastaje prvi telefon, a prva linija povezala je krov i prostoriju dva sprata ispod.

Slika
Foto: wikipedia/Gilbert H. Grosvenor Collection, Prints and Photographs Division, Library of Congress

Sedam godina kasnije u prostorije ministra vojske Srbije Teše Nikolića, smeštene na spratu zgrade u Ulici Miloša Velikog, iznad kafane “Tri lista duvana”, ulazi savetnik i drug Nikole Tesle Panta Mihajlović. On pokušava ministra da ubedi da mu je telefon neophodan za komunikaciju, te da ga mora instalirati za vojne potrebe. Nakon što ga je pažljivo saslušao, ministar ga dovodi do porozora i pokazuje mu u dvorištu tri konjanjika.

- Vidiš li ove?

- Vidim, konjanici…

- Pa šta će meni onda taj tvoj telefon, kad ovi moji momci mogu za tri minuta da stignu do grada i jave šta treba? Man’ se ti ćorava posla…

Slika
Foto: Arhivska fotografija

Ipak, Mihajlović odlazi kod pokovnika Koste Radosavljevića i u dogovoru sa njim, na svoju ruku, postavlja telefonsku liniju od Nikolićevog vojnog odeljenja do žandarmerijske stanice na Paliluli. Sledećeg dana Nikolić u svojoj kancelariji zatiče “čudo neviđeno”, koje ga, nakon što je po prostoriji proverio da se nigde na sakriva “glas” koji dopire iz aparata – oduševio.

Zvanično, prvi telefonski razgovor u Srbiji obavlja se 14. marta 1883. godine između ministra vojnog u zgradi u ulici Miloša Velikog i jednog kapetana u žandarmerijskoj stanici 300 metara niže.

Inače, zgrada u ulici Miloša Velikog pripada bogatoj porodici Hadži-Galić. Kafana u prizemlju zgrade, “Tri lista duvana”, bila je, prema svedočenjima iz emisije Radio Beograda “Muzička pletenica”, stecište najboljih, pravih i najstarijih beogradskih radio-pevača, što kao znalci izabraše baš to mesto da pevanjem uveseljavaju publiku.

Slika
Foto: Arhivska fotografija

Kako je jedna od potomkinja bogatog preduzetnika Dojna Galić skoro vek kasnije ispričala u jednom intervjuu, njeno detinjstvo u ovoj zgradi ali i kompletan način života prekinuo je Drugi svetski rat.

- Naša zgrada se nalazila blizu železničke stanice, kod hotela “Astorija”, i baš tu su pale prve bombe. Samo u spavaćici i s plišanim jagnjetom u rukama, s majkom i sestrama trčala sam uz Nemanjinu ulicu prema Karađorđevom parku. Otac, težak reumatičar vezan za štake, nije želeo da napušta stan, a moj brat nije hteo da ga ostavi samog. Ljudska tela su bila svuda okolo, čak i na drveću. U jednom trenutku, kroz zaglušujuću tutnjavu aviona i eksplozija, začule smo poznatu opersku ariju. Pevao ju je krupan čovek na vrhu petospratnice. I sad, kad odem u operu, u ušima mi odzvanja taj glas – prisećala se Dojna.

Nakon rata Hadži-Galićima oduzeta je kompletna imovina, uključujući i kafanu “Tri lista duvana”.

Slika
Foto: Arhivska fotografija

Nekoliko decenija kasnije, kada je u Srbiju – zajedno sa još modernijim telefonima – stigla i korupcija, ovaj lokal, kao i kompletna zgrada, srušeni su pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima. Godine 2005, oko zgrade je postavljena zaštitna ograda i prema prvim planovima, ovde je trebalo da nikne hotel površine oko 10.000 kvadratnih metara.

Međutim, nakon otkrivenih nepravilnosti, investitor ove zgrade se promenio, te je “kormilo” kompanija “MPC Properties”. Uskoro je ovde “poraslo” nekoliko spratova moderne, u staklo “obučene”, zgrade čija se namena ni do danas ne zna.

Slika


telegraf

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 14 Maj 2013, 16:31
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Beograd pod svetlima

Slika

27. aprila 1830. godine Beograd je dobio ulično osvetljenje u obliku fenjera sa svećama.
Kako se pod Turcima naš glavni grad nije osvetljavao žitelji su bili primorani da noću idu sa fenjerima. Kasnije, kada je pod knezom Milošem, varoš počela da se izgrađuje, na predlog dućandžija, Petar Lazarević, upravnik Beogradske policije, izveštava pismom kneza Miloša o uvođenju prvog uličnog osvetljenja.
U vreme uvođenja elektrike 1892. godine u Beogradu je bilo više od tri stotine fenjera. Po stenografskim beleškama sa sastanka Opštinskog odbora varoško ulično osvetljenje koštalo je Opštinu godišnje oko 40.000 dinara…


navidiku

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 01 Jun 2013, 00:32
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Prva prica
PIRHOV POGLED NA BEOGRAD 1829.


Slika

Pruski oficir Oto fon Pirh putovao je kroz Srbiju 1829. godine i o tome napisao knjigu. Njegov detaljan opis ondasnjeg Beograda plasticno ilustruje zivot u gradu i atmosferu koja vladalo u to vreme. Ovde se daje samo kraci izvod iz ovog opisa.

O varosi beogradskoj

… Jedan malen deo Beograda odskocio je prema ostalim, a to je jedan mali prostor na jugo-zapadnom kraju glavne ulice u gornjoj varosi. Tu se vidi s jedne strane knjazeva kuca. Zatim, cetvorougao u kome je kancelarijsko zdanje. Za tim, dolazi Hriscanska crkva, veliko skromno solidno zdanje, jos bez tornja. Pored nje je, prekoputa knjazeve kuce, dugacko skolsko zdanje; preko puta crkve nekoliko prilicno ozidanih kuca, medju kojima srpska kavana.

U blizini knjazeve kuce, u stranu od tog prostora, lezi konak, koji je knjaz tada sazidao; i ako nije najveca, po svojoj formi to je najlepsa zgrada koju sam video u Srbiji. Ukrasi na njoj izradjeni su od drveta, inace je cigljom ozidana, nad visokim parterom ima jedan sprat, a u sredini je njenoj jedna velika sala, koja ide u visinu sve do gore, u samoj njoj je uzvisica, na formu balkona, iz koje se sa dve glavne strane ulazi u razne sobe.
Jos nije reseno da li ce knjaz u buduce stanovati u Beogradu ili Kragujevcu, moze biti naizmenice u obe varosi.

Novo stanje stvari u Srbiji dace Beogradu uskoro drugi izgled. Ako se pri tome odmah pocne raditi po dobrom planu, to ce Beograd, izvanredno potpomognut svojim polozajem, postati jedna od najlepsih varosi ovih krajeva. On ce uvek imati dvojak znacaj, kao grad i trgovacka varos. Ako bi se htelo da se gornji grad kao citadela, otprilike u njenom danasnjem stanju, odrzi i ako bi se htela varos ponovo da podigne, a da se obuhvati utvrdjenjem i da bude opet podesna za trgovinu, onda ce se morati narocita paznja obratiti na prostor koji lezi pored Save…

O zivotu beogradskom:

… Sto se tice same varosi, to ne treba sebi zamisljati niz kuca, iz kojih se posle sastavljaju ulice. To je samo niz niskih, drvenih ducana sa krovovima od sindre, napred jako ispalim. Retko se vidja nad krovom jos jedan mali nizak sprat.

Srpski, grcki, turski rgovci sede u takvim ducanima, jedan do drugog; tu vidite lepe engleske i turske stofove, espape svake vrste, sve to ukusno rasprostrto i poredjano. Pored trgovaca, u takvim istim ducanima rade zanatlije, bilo unutra u ducanu ili na jako ispalom cepenku. Furundzija, piljar, prodavci pecenog mesa i ribe izneli su njihove espape na cepenak i spravljaju, u otvorenom prostoru iza toga, drugo taze. Samo kavedzija i berberin rade u zatvorenom prostoru i imaju na prozorima staklo, sto je luksuz u turskim varosima. U njihovim je ducanima covek kao u kakvoj sobi. Siroma zanatlija, obicno bez zene i dece, zivi sa nekoliko momaka i stanuje u svom teskobnom ducanu i spava u jednom malom, mracnom prostoru u pozadini njegovoj.

Tu se vide najrazlicnije prilike i lica. Terzije, puskari, furundzije, ascije vecinom su Turci; oni se lako poznaju po belom muselinskom omotacu oko glave, zutim mracnim licima, ravnodusnom prezrivom pogledu. Grk sa njegovom crvenom kapom trguje, i oci mu lete na sve strane, pune spekulacije i poziva stranca da kupi sto god, sa uctivoscu, iz koje proviruje ponosita uspomena na velike mu pretke, na koje i najnizi Grk nikad ne zaboravlja. Srbin, u njegovoj okrugloj kapi, skromnoj nosnji, gleda u onom ko ulazi kod njega prvo gosta, a zatim kupca i iz celog njegovog drzanja proviruje vesela narav, nasledje njegovog naroda…

… Nista tako ne pada u oci strancu kao to da zenskog sveta sasvim nema po beogradskim ulicama. Retko se prosunja kakva turska baba, zaogrnuta i skrivena u bele ogrtace, pored ducana, a sasvim je izuzetno da se vidi kakva Srpkinja, gde brzim korakom ide ulicom…

O gostoljubivosti beogradskoj:

…Kada kazete trgovcu u ducanu da bi zeleli da mu upoznate kucu i porodicu, to on ostavlja radnju kalfi kakvom ili i susedu i vodi vas u unutrasnjost pomenutih prosora. U lepom predsoblju ili u kujni, koja se beli kao sneg, docekuje vas domacica. Zatim se ulazi u sobu. Prvo se izvode deca, zatim se pokazuje namestaj pa posle domacin seda sa gostima za jedan sto. Zena donosi ritopeckog vina, voca i slatka, koje ovde veoma dobro prave. Sto je poseta duza to je domacin veseliji i srdacniji. Od gosta se kao znak blagodarnosti za prijateljski docek, ocekuje da prica o tome kako je tamo. Pred polazak se nazdravlja svemu ono sto je gostu drago: mole ga da sto rece o svojoj porodici, kako bi se i njoj moglo nazdraviti. Time je blize prijateljstvo zakljuceno i od toga doba, gde god da se sretnu, domacin opominje na pocast koja je posetom ukazana njegovom domu. Tom prilikom ce vas umoliti da tu pocast ukazete i njegovom susredu i vodi vas k njemu; na taj se nacin ubrzo sastavlja beogradsko drustvo, koje je puno zudnje da cuje sta stranac prica…


razgledanjetripod

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: BEOGRADSKE PRIČE - putovanje kroz istoriju  |  Poslato: 01 Jun 2013, 00:34
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Druga prica
HOTEL 'KOD SRPSKE KRUNE'


Slika

U neposrednom susedstvu Kalemegdana, na samom kraju Knez Mihailove ulice, nalazi se zdanje nekada cuvenog beogradskog hotela, danas jedan od retkih sacuvanih reprezentativnih objekata grada iz druge polovine XIX veka. Nastanak ove zgrade na placu ranije privremene pijace, nije bas najjasniji. Pretpostavlja se da ju je podigla porodica poznatog dobrotvora, Krsmanovica, a o projektantu nema nikakvih podataka. Prema nekim zapisima, u zgradi je otvoren hotel u jesen 1870. godine, a prvi zakupac bio je Jevrejin, Jovan Vuger. Njegova licna preduzimljivost ucinila je od ovog hotela jedno od najuglednijih mesta u gradu: ne samo da su ovde, u 17 gostinskih soba na spratu, odsedali najvidjeniji posetioci i strani putnici, vec je i njegova kafana bila na posebno dobrom glasu.

Prema Kalemegdanu nalazila se kafanska basta, narocito popularno mesto okupljanja u letnjem delu godine. Hotel je posedovao i bilijar salu, citaonicu stampe, a cesto su priredjivani i koncerti.

Za ovaj hotel vezan je i jedan neobican dogadjaj. Prica o majstor Stojanu bila je potkraj proslog veka jedna od glavnih tema u beogradskoj carsiji. Jednog letnjeg dana, kaze ova prica, tokom popravke krova na hotelu, majstori su – u ocekivanju letnje nepogode, prekrili velikim platnom otkriveni deo tavana. Niko od radnika, medjutim, nije primetio da je na krovu ostao cutljivi majstor Stojan, poreklom s juga Srbije, kako bi platno dobro zategao na jos nekim mestima na krovu. Uskoro je naisla velika oluja, sa vetrom koji je nosio sve pred sobom. Tako je i sa hotela odletelo platno zajedno sa nesrecnim majstor Stojanom. Vetar je bio toliko silan, da su platno i Stojan preleteli Savu i aterirali na danasnjoj novobeogradskoj strani! Nesto kasnije, tamo je ziv i zdrav pronadjen preplaseni majstor Stojan, koji ce ubrzo nakon ovog neprijatnog dozivljaja zauvek napustiti Beograd. Otada se o njemu vise nista nije culo...

U ovom zdanju danas je smestena Biblioteka grada Beograda. Adresa je: Knez Mihailova 56.


razgledanjetripod

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 270 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker