Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Apr 2024, 08:25


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 05 Dec 2013, 16:28
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Prošlo 180 godina od rođenja Čika Jove Zmaja

Šestog decembra 1833. godine u Novom Sadu rođen je pesnik, izdavač, lekar i prevodilac Jovan Jovanović Zmaj, koji je upamćen u srpskoj književnosti kao nenadmašni dečji pesnik


Slika


BEOGRAD - Pre 180 godina, 6. decembra 1833. u Novom Sadu rođen je srpski pisac Jovan Jovanović Zmaj. Gimnaziju je učio u Halašu i Požunu (sadašnja Bratislava), a maturirao u Slovačkoj Trnavi.


Pre medicine koju je završio u Pešti, studirao je pravo u Pešti, Pragu i Beču. Radio je kao lekar u Novom Sadu, Pančevu, Sremskim Karlovcima, Futogu, Beogradu, Zagrebu i Beču, a u Beogradu je od 1890. do 1898. bio dramaturg Narodnog pozorišta. Bio je član Srpske kraljevske akademije. Pre nego se potpuno posvetio književnom radu pokrenuo je književni časopis Zmaj, a kasnije časopise Javor, Žiža, Starmali, satirični list Komarac...

Od 1880. pa idućih gotovo čevrt veka izdavao je dečiji list Neven, po mnogima najbolji srpski dečiji list ne samo tog doba. Sjajan liričar, prema oceni književne kritike "pesnički izraz duhovnog i duševnog života srpskog naroda" u drugoj polovini 19. veka. Kao pesnik razvijao se pod uticajem srpske narodne poezije i lirike Branka Radičevića.

Upamćen je po dečjoj poeziji, kao nenadmašni srpski dečiji pesnik - Čika Jova, a među njegova najveća pesnička ostvarenja ubrajaju se i pesničke zbirke Đulići i Đulici uveoci.
Prevodio je sa više jezika, između ostalog i mađarskog pesnika Šandora Petefija - rođenog kao Aleksandar Petrović, ruskog Mihaila Ljermontova i engleskog pesnika Alfreda Tenisona. Štampao je i dve knjige istočnjačkih stihova. Bio je književnik koji je duboko ušao u narod, stekavši retku opštu popularnost, široko čitan i voljen. Sremska Kamenica, u kojoj je umro juna 1904. i gde je i sahranjen, nazivana je svojevremeno Zmajeva Kamenica.

Od 1958. godine se početkom juna u Kamenici i Novom Sadu održava smotra dečjeg kulturnog stvaralaštva, koja je krajem šezdesetih dobila ime Zmajeve dečije igre. Taj festival okuplja pisce, ilustratore, izdavače dečje literature, poštovaoce uopšte. Godine 1975. ustanovljena je Povelja Zmajevih dečijih igara.


Slika


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 07 Jan 2014, 14:25
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
SEĆANJE NA GENIJA: 71 godina od smrti Nikole Tesle

Srpski naučnik koji je najveći broj pronalazaka ostvario u SAD čiji je građanin bio gotovo 60 godina, umro je u jeku Drugog svetskog rata u Njujorku, 7. januara 1943.

Slika

BEOGRAD - Danas se navršava 71 godina od smrti Nikole Tesle (1856-1943), jednog od najvećih umova 20. veka.
Srpski naučnik koji je najveći broj pronalazaka ostvario u SAD čiji je građanin bio gotovo 60 godina, umro je u jeku Drugog svetskog rata u Njujorku, 7. januara 1943.

Vest je obišla svet tek dva dana kasnije, kada je u hotelskoj sobi gde je živeo kao samac, pronađeno njegovo beživotno telo.

Teslin jubilej u Americi će ove godine biti posvećen 130. godini od njegovog doseljenja u tu državu, 1884. godine. Tim povodom će biti otkrivena dva spomenika u Filadelfiji i Vašingtonu.
Teslina naučna fondacija iz Filadelfije održaće 11. januara veliku memorijalnu konferenciju na kojoj će učestvovati američki naučnici, profesori i obožavaoci srpskog genija, a glavna tema biće "Uvođenje Nikole Tesle u nastavni plan i program SAD i drugih država sveta".

Urna se čuva u Krunskoj

Urna s Teslinim pepelom pohranjena je najpre na groblju u Njujorku a preneta je u Beograd 1951. godine i otad se čuva u Muzeju Nikole Tesle u Krunskoj ulici.
Međunarodni aerodrom u Beogradu nosi ime Nikola Tesla, a njegovim imenom nazvani su Elektrotehnički institut u Beogradu koji je osnovan 1936, srednja tehnička škola, biblioteka Univerziteta u Nišu, dve termoelektrane u Srbiji...
U Beogradu su spomenici Tesli postavljeni ispred zgrade tehničkih fakulteta na Buleveru kralja Aleksandra u Beogradu, na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu.Tesla ima spomenik u Užicu, kod jedne od najstarijih hidroelektrana na svetu Đetinje, kao i u krugu bivše tvornice sijalica Pančevu...

Četiri spomenika u SAD

U SAD su dosad podignuta četiri spomenika Nikoli Tesli. Prvi spomenik podignut mu je na Nijagarinim vodopadima 1976. godine kao replika dela Frana Kršinića, spomenika u Beogradu, postavljenog ispred tehničkih fakulteta na Bulevaru kralja Aleksandra.
U Njujorku, na Menhetnu, u porti srpske crkve Svetog Save je podignuta bista Nikole Tesle.Krajam oktobra prošle godine predsednik Srbije Tomislav Nikolić otkrio je spomenik Tesli ispred laboratorije u Šorhemu u Njujorku, delo Nikole Koke Jankovića, člana Srpske akademije nauka i umetnosti.
Četvrti Teslin spomenik u SAD otkriven je pred sam kraj godine u Silikonskoj dolini u samom centru grada Palo Alto. Statua u bronzi sa srebrnim prelivom prikazuje Teslu u prirodnoj veličini, a autor je kalifornijski umetnik Teri Gajer.Nikola Tesla je rođen 10. jula 1856. u Smiljanu, u Lici, tada Vojna granica (Vojna krajina) u sklopu Austrije, danas Republika Hrvatska.

Detinjstvo i život slavnog naučnika

Rođen je u porodici Milutina Tesle, sveštenika Srpske crkve (tada Karlovačka mitropolija) i Georgine, Đuke, rođene Mandić, takođe u srpskoj svešteničkoj porodici.Tesla je započeo školovanje u rodnom Smiljanu, nastavio u Gospiću, Rakovcu kod Karlovca, studirao je u Gracu i Pragu, ali studije nikada nije priveo kraju.
Pre SAD, radio je u Mariboru, Pešti, Strazburu i Parizu.Evropu je napustio 1884. godine u nadi da će mu u Njujorku, tada čuveni pronalažac i industrijalac Tomas Alva Edison, za čiju firmu je radio još u Parizu, pomoći da realizuje svoje tehničke inovacije.

Godine 1885. u Njujorku je osnovao kompaniju "Tesla" kada je i započeo izradu prvih modela predviđenih za korišćenje naizmenične struje - inovacije koja je preobrazila svet. Edison je inače bio veliki protivnik Teslinog izuma, zbog činjenice da uložio veliki kapital u jednosmernu struju.

Pronalasci

Pronašao je obrtno magnetno polje, indukcioni motor, generator i transformator, fenomen elektromagnetne rezonance i patentirao više izuma na kojima se zasniva savremena elektrotehnika.U Evropu iz SAD-a Tesla je odlazio samo u dva navrata, 1889. i 1892. godine i oba puta boravio u rodnoj Lici.Aprila 1892. stigao je u Gospić, gde je tada živela njegova teško obolela majka, koja je u njegovom prisustvu i umrla, 16. aprila. Mesec i po dana potom, na poziv delegacije opštine grada Beograda i Inženjerskog udruženja, doputovao je u kratku posetu Beogradu, bila je to jedina njegova poseta Kraljevini Srbiji.Povodom stogodišnjice njegovog rođenja, 1956. jedinica za merenje visokog napona dobila je Teslino ime, kojim je nazvana i jedinica jačine magnetnog polja. Arhivska građa iz Tesline zaostavštine je 2003. upisana u registar UNESKO-a "Pamćenje sveta".


kurir

_________________
Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 25 Maj 2014, 22:41
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
На данашњи дан,25.05.1847. - У Београду отворено Прво српско купалиште и пливалиште

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 02 Jul 2014, 20:01
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
BRIONSKI PLENUM
Na današnji dan Tito je oterao Rankovića i krenuo u rat protiv Srba!


Pad Aleksandra Rankovića Leke, bliskog saradnika Josipa Broza, jedan je od najkontroverznijih događaja u istoriji komunizma u Srbiji i Jugoslaviji

Slika

Pad Aleksandra Rankovića Leke, bliskog saradnika Josipa Broza, jedan je od najkontroverznijih događaja u istoriji komunizma u Srbiji i Jugoslaviji, a pojedini stručnjaci, kako piše portal "Telegraf.rs" smatraju da je Ranković, pod optužbom da je prisluškivao, sklonjen upravo da ne bi nasledio Tita.



Na sednici Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, poznatoj kao “Brionski plenum“, na osnovu montiranih optužbi oštro je osuđena Služba bezbednosti zbog navodno štetnog delovanja na razvoj samoupravnog sistema. Glavna žrtva političkog obračuna Aleksandar Ranković, drug Josipa Broza Tita, bio je prinuđen da podnese ostavku na sve funkcije.

Brionski plenum je naziv za Četvrtu plenarnu sednicu Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije (CK SKJ), održanu 1. jula 1966. godine u hotelu „Istra“ na ostrvu Brionima.

Na ovoj sednici sa svih državnih i partijskih funkcija smenjen je Aleksandar Ranković, dotadašnji potpredsednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i sekretar Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije – jedan od trojice najvažnijih ljudi u zemlji.

Povod za održavanje Brionskog plenuma i smenu Rankovića bila je “afera prisluškivanja“, kad je predsednik SFRJ Josip Broz Tito u svojoj rezidenciji u Užičkoj ulici broj 15 u Beogradu pronašao aparate za prisluškivanje (u svom radnom kabinetu i u spavaćoj sobi).

Slika

On je o ovome odmah obavestio politički i vojni vrh zemlje, a za prisluškivanje je optužio Upravu državne bezbednosti (UDBA) i Aleksandra Rankovića. Odmah potom je formirana posebna komisija Izvršnog komiteta CK SKJ koja je imala zadatak da ispita navodne optužbe.

Predsednik ove komsije bio je Krste Crvenkovski, a komisija je saopštila da je prisluškivanja bilo. Na sednici Izvršnog komiteta CK SKJ, održanoj 16. juna 1966, na predlog Josipa Broza Tita, zakazana je za 1. jul Četvrta plenarna sednica Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije sa zadatkom da ispita “slučaj Ranković“ i “aferu prisluškivanja“.

Sednica Centralnog komiteta SKJ bila je održana u hotelu “Istra“ na Brionima, a na njoj je je raspravljano o prisluškivanju funkcionera, zloupotrebama i deformacijama u Upravi državne bezbednosti.

Aleksandar Ranković, kao dugogodišnji ministar unutrašnjih poslova i organizator službe bezbednosti, snosio je glavnu krivicu. Plenum je posle duge rasprave prihvatio ostavku Rankovića na članstvo u CK SKJ i Izvršnom komitetu CK SKJ, kao i ostavku Saveznoj skupštini na mesto potpredsednika SFRJ. Pored Rankovića, na sednici je smenjen i isključen iz CK SKJ dotadašnji Savezni sekretar za unutrašnje poslove Svetislav Stefanović Ćeća.

U periodu posle Brionskog plenuma iz političkog života je uklonjen, smenjivanjem i penzionisanjem, veliki broj pristalica Rankovića – Vojin Lukić, organizacioni sekretar CK SK Srbije, Životije Savić Srba, sekretar Republičkog SUP-a Srbije, general Miloje Milojević i drugi.

Godine 1967. usledila je reorganizacija Uprave državne bezbednosti, kad je federalizovana (svaka republika imala je svoju službu) i promenjen joj naziv u Služba državne bezbednosti. Služba je ovime bila oslabljena, što se posebno videlo u godinama raspada SFRJ.

Slika

Pad Aleksandra Rankovića Leke, bliskog saradnika Josipa Broza Tita, jedan je od najkontroverznijih događaja u istoriji komunizma u Srbiji i Jugoslaviji. Ovaj događaj ni do danas nije razjašnjen, a pojedini stručnjaci smatraju da je Ranković “sklonjen” upravo da ne bi nasledio Broza.

Nakon odlaska Rankovića s mesta šefa državne bezbednosti uništena je velika količina arhivske građe, za koju se ni do danas ne zna šta je u njoj pisalo.

Razne komisije su uništile na stotine hiljada dosijea arhivske građe koja se nalazila u arhivima državne bezbednosti u periodu od 1966. do 1977. Radilo se o nekih 2.700.000 nečeg što se zvalo dosijei i tu je zapravo potpadala razna arhivska građa, i svelo se na svega 600.000 dokumenata posle te reforme, odnosno komisijskog uništavanja.

Slika
Spomenik Aleksandru Rankoviću u aleji Narodnih heroja na Novom groblju

Aleksandar Ranković je posle Brionskog plenuma penzionisan i isključen iz Saveza komunista Jugoslavije. Sve do svoje smrti 1983. živeo je u Beogradu i Dubrovniku, povučenim životom, bez ikakvih javnih i političkih nastupa.

Njegova sahrana bila je jedna od najvećih koju Jugoslavija, Srbija i Beograd pamte.


Novosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 10 Jul 2014, 15:21
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
GODIŠNJICA ROĐENJA NIKOLE TESLE
Na današnji dan rođen genije koji je izmenio svet


Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji, rođen je na današnji dan 1856. godine u Smiljanu, u tadašnjoj Habsburškoj monarhiji, zapravo današnjoj Hrvatskoj, kao sin seoskog pravoslavnog sveštenika

Slika

BEOGRAD - Naučnik i pronalazač srpskog porekla Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji, rođen je na današnji dan 1856. godine u Smiljanu, u tadašnjoj Habsburškoj monarhiji, zapravo današnjoj Hrvatskoj, kao sin seoskog pravoslavnog sveštenika.




Iako je studirao elektrotehniku, nikada je nije završio, međutim njegovim izumima u mnogo čemu postavljen je pravac naučno-tehničkog razvoja čovečanstva u 20. veku.

Nasuprot svim velikim autoritetima njegovog vremena, Tesla je instistirao na pretvaranju naizmenične struje u jednosmernu. Ovaj naučnik je najviše doprineo nauci i tehnološkom progresu sveta kao pronalazač obrtnog magnetnog polja, indukcionog motora, polifazne naizmenične struje, generatora i kompletnog sistema proizvodnje i distribucije električne energije.

Čuveni pronalazač je konstruisao i generator struja visoke frekvencije i napona, danas poznat kao "Teslin transformator", transformator bez jezgra, Teslinu zavojnicu, ili Teslin kalem.

Sredinom 1882. godine odlazi u Pariz, a 1883. godine iz Pariza prelazi u Strazbur gde je napravio prvi prototip indukcionog motora.

Godine 1884. odlazi u Sjedinjene Američke Države, gde ostaje do smrti. Počinje da radi u Edisonovoj kompaniji, koju napušta već 1885. godine i osniva sopstvenu kompaniju - "Tesla Arc & Light Co." Počinje da pravi prve motore i generatore naizmeničnih polifaznih struja.

Od 1887. do 1890. godine prijavljuje svoje najpoznatije patente iz oblasti polifaznih naizmeničnih struja, generatore i motore. Pronalaske javno prikazuje u Američkom institutu elektroinženjera. Odmah potom Kompanija Vestinghaus otkupljuje prvih sedam Teslinih patenata iz oblasti polifaznih struja.

U Pitsburgu (1888-1889) sa inženjerima Kompanije Vestinghaus radi na praktičnoj realizaciji svojih patenata. Tokom ovog perioda urađene su pripreme za realizaciju prve centrale na Nijagarinim vodopadima po Teslinom sistemu.

Centrala je komercijalno otvorena 15. novembra 1896. godine puštanjem struje do grada Bafala i bila je uvršćena u jedno od svetskih čuda toga doba.

Sledeću veliku oblast njegovih istraživanja čine naizmenične struje visokih frekvencija i njihovo dejstvo.

Tesla je 1893. godine svojim sistemom četiri kola u rezonanci pokazao da su antena, uzemljenje i rezonanca tri elementa koja mora da poseduje svaki predajnik i prijemnik za bežičnu telegrafiju, čime je utro put otkriću modernog radija.

Jedan je od prvih naučnika na američkom kontinentu koji je dobio rendgenske snimke šake, lobanje, kolena i lakta. Prvi je istraživač koji je ukazao na veoma štetno dejstvo rendgenskih zraka na organizam pri suviše dugom izlaganju zračenju.

Pionir je i radio-tehnike, bežične telegrafije, radara. Bez izuma Tesle, jednog od najpoznatijih naučnika sveta, savremena civilizacija imala bi potpuno drugačiji izgled.

Po njemu je jedna jedinica međunarodnog "SI" sistema dobila naziv - mera za magnetnu indukciju "tesla".

Ovaj svet napustio je u jeku Drugog svetskog rata na samom početku 1943. godine. Sahranjen je 12. januara na njujorškom groblju, posle opela služenog u srpskoj katedralnoj (sabornoj) crkvi svetog Jovana Bogoslova na Menhetnu.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 05 Okt 2014, 23:35
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
Vremeplov: Prvo biciklističko prvenstvo Srbije

Slika

- Na današnji dan 1897. godine održano je prvo biciklističko prvenstvo Srbije (tada se govorilo velosipedsko) na inicijativu brojnih klubova i društava iz cele Srbije. Organizator je bilo "Prvo srpsko velosipedsko društvo" iz Beograda. Trka je održana na stazi Beograd - Smederevo - Beograd, i imala je međunarodni karakter pošto su učestvovali i velosipedisti iz Zadra u Austrougarskoj. Pobednik je bio Đorđe Popara (prvi srpski biciklista koji je imao trkački bicikl sa istim točkovima, pribavljen u Trstu). Stazu je prešao za 5:13,25 časova. Drugoplasirani je bio Svetislav Savić, po mnogima najbolji vozač Srbije u prvoj deceniji od osnivanja "Prvog srpskog velosipedskog društva" 1884. Trećeplasirani je bio Vladislav Ribnikar, potonji osnivač lista "Politika".

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 09 Okt 2014, 15:09
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
PRE 80 GODINA U MARSELJU

Na današnji dan ubijen Aleksandar Karađorđević, pucali u kralja da ubiju i Jugoslaviju

Za učešće u atentatu suđeno ustaškim teroristima nižeg ranga, iako je utvrđeno da su akcijom rukovodili Pavelić i Kvaternik. Izveštaj francuske državne komisije i danas pod embargom

Slika
Poslednja fotografija Kralja Aleksandra


VIČUĆI „Živeo kralj“, na današnji dan pre 80 godina u Marselju, bugarski terorista i ustaški instruktor Vlado Černozemski, alijas Vlado Šofer hladnokrvno je izrešetao jugoslovenskog monarha Aleksandra Karađorđevića, francuskog ministra spoljnih poslova Luja Bartua i ratnog heroja generala Žofra. Atentator se prosto prošetao kroz obezbeđenje, jer je razmak između policajaca zaduženih da kontrolišu masu bio deset metara!



Jugoslovenski kralj s domaćinima bio je 9. oktobra 1934. u polovnom otvorenom automobilu marseljske policije, koji se kretao brzinom pešaka. Ne zna se ko je kreirao idealne uslove za atentat, jer su od policije istog dana oduzete sve pisane naredbe. Atentator nije mogao da svedoči jer je izdahnuo od batina. Za učešće u atentatu suđeno je ustaškim teroristima nižeg ranga, iako je neosporno utvrđeno da su akcijom rukovodili Ante Pavelić i Eugen Dido Kvaternik, koji su unajmili Černozemskog. Ustaški šefovi su bili pod zaštitom Musolinija koji nije dozvolio njihovo izručenje, a Francuska nije insistirala.

- Pariz je insistirao da Jugoslavija iz optužnica, naročito iz one pred Društvom naroda izostavi Italiju. Musolini je otvoreno radio protiv Jugoslavije, ali je u tom trenutku bio u sukobu i s Nemačkom oko Austrije, prema kojoj je imao aspiracije. Zato je Francuskoj bio važniji od Aleksandra. Jugoslavija je puštena niz vodu - kaže dr Mile Bjelajac.

Istraživači pretpostavljaju da se dokazi o pozadini atentata nalaze u izveštaju francuske državne komisije, ali on je i danas pod embargom.

Slika

Aleksandar Karađorđević i Luj Bartu

- Ovaj izveštaj se nalazi u državnom arhivu, a svi pokušaji da ga dobijem bili su uzaludni. Verovatno bi njegovo objavljivanje i danas moglo da proizvede političku štetu. Smatram da je Italija stajala iza atentata, ali katastrofalni propusti u obezbeđenju ukazuju da je postojala saradnja s nekim uticajnim u Francuskoj - kaže prof. dr Predrag Simić.

On ne veruje u verzije da je Nemačka stajala iza atentata, jer je u to vreme kralj Aleksandar uspostavio dobre odnose s Berlinom. Pošto Francuska, Engleska i SAD nisu bile zainteresovane da ekonomski sarađuju s Jugoslavijom, u prazan prostor stupila je Nemačka. U leto 1933. u Jugoslaviju je došla delegacija iz Berlina i ugovorila uzgajanje uljarica, a jugoslovenske vlasti su u zamenu za izvozne olakšice pristale da Nemačkoj daju ekskluzivno pravo na eksploataciju ruda, pre svega metala neophodnih za vojnu industriju. Neposredno pre ove posete Nemačka se povukla iz Konferencije o razoružanju.

Slika

Kralj snimljen trenutak posle atentata

Velika Britanija je nemački upliv u Jugoslaviju smatrala ugrožavanjem interesa i počela je da pomaže hrvatskim separatistima. Pošto je Nemačka istupila iz Društva naroda, a 1934. u ovu organizaciju je ušao Sovjetski Savez zahvaljujući naporima ministra Luja Bartua, koji je ubijen s kraljem Aleksandrom u Marselju. Obojica su ignorisali upozorenja jugoslovenskih obaveštajaca da ustaše spremaju atentat.

- Sin jugoslovenskog poslanika u Parizu Spalajković pričao mi je da je kralj bio upozoren na atentat i da mu je nuđeno da se iskrca u drugoj, bezbednijoj luci. On je to odbio, kao i preporuku da nosi pancir košulju. Luj Bartu nije poginuo od hitaca atentatora Černozemskog, već od zalutalog metka žandarma koji su pucali u onom metežu. Bartuov sin, koga sam upoznao u Francuskoj, pričao mi je da su bili zauzeti oko kralja i zaboravili na Bartua, starog čoveka, koji je iskrvario i umro - navodi dr Simić.

Slika

Sahrana jugoslovenskog kralja u Beogradu

Bartu je došao na čelo francuskog ministarstva spoljnih poslova u februaru 1934. i odmah uspostavio diplomatske odnose Francuske sa Sovjetskim Savezom i pokušao da stvori antinemački savez u Evropi. Ruski istoričar Vladimir Konstantinovič Volkov zato smatra da je pravi cilj atentatora bio Bartu.

SAVEZ TERORISTA

FRANCUSKE levičarske novine su protestovale zbog posete kralja Aleksandra, a „Imanite“, list francuske Komunističke partije, u naslovu ga je nazivao tiraninom i groznim mučiteljem, koji šuruje s Hitlerom. To je bilo u skladu s politikom Kominterne koja se zalagala za razbijanje Jugoslavije. Taj program je izložen još 1928. i na Drezdenskom kongresu KPJ, gde je ne samo Jugoslavija označena kao tamnica naroda koju treba uništiti, već je kao cilj postavljeno i razaranje Srbije. Zato je došlo i do saradnje velikbugarskih, ustaških i Kominterninih terorista. Bugarski istoričari navode da je Vlado Černozemski radio kao plaćeni ubica i za Kominternu.


ALEKSANDAR KARAĐORĐEVIĆ: DEDA JE ZNAO DA SE SPREMA ATENTAT

MOJ deda, kralj Aleksandar, imao je informacije da se sprema atentat. Međutim, on je verovao da je u Francuskoj bezbedan, jer je dolazio kod prijatelja. Bez straha, sa Lujom Bartuom, seo je u otvoren automobil, da bi mogao da pozdravi 100.000 ljudi u Marselju, koji su došli da ga vide - priča o tragičnom događaju, za „Novosti“, prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević.

- Kralj je bio veliki diplomata. Predvideo je šta će se dogoditi u Evropi. Saveznice iz Velikog rata su bile u velikoj ekonomskoj krizi. Fašizam je jačao. Preko Male Antante ojačao je naš položaj. Imao je spremnu strategiju. Nažalost, ustaški pokret i VMRO su ga prekinuli u misiji, iako se on iskreno zalagao za jednakost svih naroda koji žive u Jugoslaviji.

Slika

* Kakva je bila ta spoljnopolitička strategija?

- On je nameravao da pored saradnje sa Francuskom, formira „Istočni pakt“, koji bi povezao Sovjetski Savez, Poljsku i Malu Antantu, u kojoj su, pored Jugoslavije, bile Rumunija i Čehoslovačka. Da kralj nije ubijen, verovatno bi taj savez imao veliki uticaj na drugačiji tok istorije. Princ Pavle je to pokušao da nastavi. Uprkos probritanskim osećanjima, da bi izbegao krvoproliće i vojni poraz, osećao je da mora da potpiše veoma nepopularan pakt sa Nemačkom. Podsećam, marta 1941. godine gotovo sve zemlje oko Jugoslavije su bile pod nacističkim uticajem.

* Da li vam je otac pričao o Marseljskom atentatu?

- Tragično ubistvo kralja promenilo je život porodice Karađorđević. Moj otac, kralj Petar, tada je imao samo 11 godina. Bio je na školovanju u Engleskoj. Pričao mi je da ga je kobnog dana, uveče, probudio direktor škole. Bez reči, odveo ga je u jugoslovensko poslanstvo. Tamo je saznao za atentat. Avionom, odmah su ga prebacili u Jugoslaviju, da bi prisustvovao sahrani.

* Kraljica Marija je preminula kada ste imali 15 godina. Sigurno ste i sa njom razgovarali o atentatu?

- Posle atentata se razbolela. U izbeglištvu, patila je i od depresije. Volela je Srbiju i želela je ovde da se vrati. Tek 1959. godine, kada sam imao 13 godina, prvi put je pričala o tom događaju. Sedeli smo za ručkom, a onda iznenada, počela da mi priča detalje i dedinu strategiju. Shvatio sam da se ona nikada nije oporavila od tog šoka. Umrla je 1961. godine, u stranoj zemlji, daleko od kuće za kojom je patila.

(M. T. Kovačević)


Novosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 22 Okt 2014, 21:23
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
11 GODINA OD SMRTI KRALJA KOMEDIJE Na današnji dan umro Miodrag Petrović Čkalja! Po ovome ga pamtimo

Ostvario je veliki broj uloga na filmu i u TV serijama. Najbolje uloge ostvario je u serijama Servisna stanica (1959), Ljubav na seoski način (1970), Kamiondžije (1972), Vruć vetar (1980) i Kamiondžije 2 (1983)

Slika

Miodrag Petrović Čkalja je rođen 1. aprila u Kruševcu. Godine 1946. postaje član Dramskog studija Radio Beograda, gde i počinje njegova popularnost učestvovanjem u emisiji „Veselo veče". Od 1951. do 1977. godine bio je član Humorističkog pozorišta u Beogradu.

Glumi i u prvoj seriji Televizije Beograd - „Servisna stanica", od 1959. godine. U toj seriji se proslavio tumačeći lik kuvara Jordana.

Ostvario je veliki broj uloga na filmu i u TV serijama. Najbolje uloge ostvario je u serijama „Servisna stanica" (1959), „Ljubav na seoski način" (1970), „Kamiondžije" (1972), „Vruć vetar" (1980) i „Kamiondžije 2" (1983), kao i u filmovima „Orlovi rano lete" (1966), „Bog je umro uzalud" (1969), „Paja i Jare" (1973), „Avanture Borivoja Šurdilovića" (1980) i „Kamiondžije opet voze" (1984).

Dobitnik je više nagrada: 1974. je dobio Sterijinu nagradu, 1977. Sedmojulsku nagradu, 1991. Nušićevu nagradu za životno delo, 1995. RTS-ovu nagradu za životno delo, „Zlatnog ćurana" za životno delo na danima komedije u Jagodini.

Nekadašnja ulica Milanka Kušića, na Zvezdari u Beogradu, od novembra 2006. godine zove se po Miodragu Petroviću Čkalji.



Kurir

_________________
Slika Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 24 Nov 2014, 00:43
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
NA DANAŠNJI DAN 1855. rođen Stevan Sremac

Slika

1855 - U Senti je rođen Stevan Sremac, najizrazitiji predstavnik srpske humorističke proze i jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma ("Iz knjiga starostavnih", "Ivkova slama", "Zona Zamfirova", "Pop Ćira i pop Spira"). Bio je član Srpske kraljevske akademije.

_________________
Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Vremeplov  |  Poslato: 07 Dec 2014, 20:00
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
DEO ISTORIJE
PRE 100 GODINA POČELO STVARANJE JUGOSLAVIJE: Predlog je dao jedan radikal! Evo o kome se radi...


Dokument Ovo je bio prvi dokument u kom je Kraljevina Srbija , kao jedan od svojih ciljeva, pored odbrane zemlje, navela i “oslobođenje i ujedinjenje sve naše neslobodne braće Srba, Hrvata i Slovenaca“.

Slika

Pre tačno 100 godina – 7. decembra 1914. godine, Narodna skupština Kraljevine Srbije, na predlog predsednika vlade Nikole Pašića, usvojila je dokument poznat kao “Niška deklaracija”. Dokument je predstavljao najavu stvaranja buduće zajedničke države Južnih Slovena.

Ovo je bio prvi dokument u kom je Kraljevina Srbija , kao jedan od svojih ciljeva, pored odbrane zemlje, navela i “oslobođenje i ujedinjenje sve naše neslobodne braće Srba, Hrvata i Slovenaca“.

“Niška deklaracija” je predložena od strane koalicione srpske vlade, formirane tokom rata, koje su činile tri najuglednije stranke – radikalna, samostalna radikalna i napredna. Usvojena je jednoglasno a podržali su je i regent Aleksandar i kralj Petar, dok je Kolubarska bitka uveliko trajala a Beograd bio pod kratkotrajnom okupacijom austrougarske vojske.

Nekoliko nedelja posle toga, Živojin Mišić je izveo pobedonosni juriš koji je doveo do potpunog sloma neprijateljskih snaga, i njihovog konačnog proterivanja sa prostor Kraljevine Srbije.


kurir

_________________
Slika Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 67 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker