Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 22:12


Autoru Poruka
Tina
Post  Tema posta: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putovanje  |  Poslato: 21 Maj 2012, 12:44
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Plašite se letenja?

Slika

Plašite se letenja? Nikada niste kročili u avion jer ne verujete da možete biti bezbedni na visini od 10.000 metara? Taj strah vas veoma ograničava jer do nekih dalekih destinacija samo avionom možete da stignete.

Ako želite da se izborite sa tim, evo nekoliko saveta:

1. Ne pakujte se na brzinu. Žurba će samo pospešiti stres. Odvojte dovoljno vremena kako biste uživali u pakovanju i ostalim pripremama za put.

2. Prilikom kupovine karte slobodno recite služebniku aviokompanije da imate problem i da vam obezbedi sedište na kojem će vam biti najudobnije. Pored prozora? Ili možda što dalje od pogleda sa 10.000 metara?

3. Doživljaj leta mnogo zavisi od mesta u avionu. Ako sedite bliže kokpitu imaćete blaži doživljaj poletanja i sletanja.

4. Nikako nemojte sedeti na sredini - pogled na krilo koje 'drhti' i 'zvecka' može pojačati vaš strah.

5. Najbolje je da se pripremite za čekiranje tako što ćete na Internetu pronaći raspored sedišta u avionu kompanije kojom letite.

6. Tokom vožnje do aerodroma slušajte omiljenu muziku i razmišljajte o mestima koje ćete posetiti, o ljudima koje ćete upoznati...

7. Pre leta možete uraditi i nekoliko jednostavnih vežbi istezanja koje će razmrdati vaše telo i opustiti mišiće zgrčene od straha.

8. Lekovi za smirenje se ne preporučuju jer mogu imati sasvim suprotan efekat. Mnogi potežu i za čašicom alkohola ne znajući da tako rizikuju da udvostruče paranoju.

9. Umesto lekova ponesite žvake - dobro će vam doći prilikom poletanja i sletanja. Žvakanje reguliše pritisak u srednjem uhu. Držite usta otvorena i ne pokušavajte da "otpuštite" uši tako što ćete "zapušiti" nos - možete se ozbiljno povrediti, to jest probušiti bubnu opnu.

10. Znajte da u avionu postoji dugme kojim možete pozvati stjuardesu kada vam je nešto potrebno. Dugme sa nacrtanim čovečuljkom ili nekim drugim sličnim simbolom, nalazi se iznad sedišta. Dakle, nema potrebe da mašete, zviždite, vičete...

Mondo


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i... trikovi ~ Kako organizovati i preziveti puto  |  Poslato: 21 Maj 2012, 12:46
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Ako je cilj vašeg putovanja ljubavna avantura

Slika

Ako ste sami i planirate da baš na putovanju upoznate srodnu dušu, budite oprezni. Ono što je u vašoj zemlji pristojno, normalnio, simpatično... u nekim drugim zemljama može biti smrtni greh.

Može vam se desiti da vas optuže za nemoral čak i kada niste imali nameru da se nekome udvarate. Za neke muslimane žena je obeščašćena čak i ako je ostala nasamo sa muškarcem, a od gneva familije spasiće vas samo ženidba!

Morate znati da, na sreću, još ima zemalja u kojima je brak svetinja, a udate žene su jasno "označene" garderobom ili šminkom. Tako u islamskim zemljama one najkonzervativnije u stvari su udate. U Indiji crvena tačka na čelu žene je poput znaka "stop" u saobraćaju - označava udatu ženu kojoj se ne prilazi.

U Brazilu ne smete govoriti glasno u prisustvu žene. Ako vičete ili se grohotom smejete, dama se može uvrediti.

U Britaniji, ali i Nemačkoj i Češkoj, sama činjenica da neko pije pivo sa vama dovoljan je znak da ste mu simpatični. Međutim, u Portugalu smatraju da je osoba koja je popila malo više alkohola neuračunljiva i s njom se ne stupa u intimniji kontakt.

Ako je cilj vašeg putovanja ljubavna avantura krenite u Španiju. Neka istraživanja su pokazala da najbrže u kontakt stupaju Španci i Španjolke.

I na kraju, povedite računa o polno prenosivim bolestima. Podsaharska Afrika je definitivno najopasnija. U Bocvani se smatra da je HIV-om zaraženo oko 36 odsto populacije, u Svazilendu 35,6; Zimbabveu 25; Lesotou 24 i u Zambiji 20 odsto ljudi. To znači da je skoro svaka treća osoba nosilac smrtonosnog virusa.

U Evropi je oprez najbitniji u Ukrajini , gde je HIV-om zarženo 0,96 odsto stanovnika, zatim slede Portugal sa 0,74, Španija sa 0,58 i Malta sa 0,52 odsto zaraženih stanovnika. Verovali ili ne, i u Švajcarskoj nije potpuno bezbedno, u toj zemlji zaraženo je 0,46 odsto žitelja.

Dakle, pamet u glavu.

Mondo


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:08
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Bonton nije na godišnjem odmoru

Slika

Bez obzira na to što ste na odmoru i što vam je jedini cilj da se opustite, ne zaboravite na bonton. To se naročito odnosi na ponašanje na plaži, ali i u hotelu i restoranu.

Evo na šta bi trebalo da obratite pažnju:

Ako imate dete ne dozvolite mu da vrši nuždu u moru ili bazenu, bez obzira na to što je reč o slatkom malom plavušanu koji samo puzi po plaži.

Super je ako u bikiniju izgledate kao Naomi Kembel, ali ne šetajte "trougliće" nigde osim na plaži. Restoran, kafić, kao ni obližnja prodavnica, nisu mesta gde je pristojno pojaviti se u kupaćem kostimu.

To se odnosi i na muškarce. Šorts i majica za gospodina, marama ili haljinica za gospođicu, obavezni su kada nameravaju da se udalje od obale ili bazena.

Nežnosti, poljupci, pipkanja... nisu za javna mesta, dakle ni za plažu. Cmok i zagrljaj su ok, ali ne više od toga.

Slika

oš malo o deci: imajte ih uvek na oku i pod kontrolom, tako ćete smanjiti rizik od povreda, ali i od situacija da smetaju drugim ljudima koji su, isto kao i vi, došli da se odmore od buke, gužve, jurnjave...

Plaža baš i nije mesto za doručak ili ručak, čak ne ni za užinu - veoma je toplo i namirnice se brže kvare, a i pesak ili kamenčići lako mogu da se pomeša sa vašim obrokom.

Međutim, ako baš volite da nešto gricnete po izlasku iz vode, učinite to diskretno i obavezno pokupite za sobom ambalažu, kore, koštice...

Ne ostavljajte tragove, niste Ivica i Marica koji tako obeležavaju put!

Slika

Životinje na plaži, ili bazenu, nisu poželjne, osim ako pravila hotela ne kažu drugačije. Čak i kada je njihovo prisustvo dozvoljeno trudite se da vaš kućni ljubimac pokaže samo lepe manire.

To znači da vaš "morski pas" ili cicamaca ne bi trebalo da trčkaraju po tuđim peškirima, njuškaju losione za telo suseda i otresaju suvišnu vodu sa dlake tako da tuširaju sve ostale.

O neprekidnom lajanju i mjaukanju ne treba ni govoriti - to nervira i vas, a kamoli ostale koji su, baš kao i vi, na godišnjem ODMORU.

Mondo


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:09
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Apoteka u koferu

Slika

Na putovanjima se često događaju nepredviđene situacije. Zato bi, kada krenete na letovanje, uz ostale stvari, u koferu trebalo da se nađe i priručna apoteka.

Najvažnije je da ponesete lekove koje svakodnevno koristite, ukoliko bolujete od neke hronične bolesti. Osim njih, obezbedite i preparate i materijal za prvu pomoć kod povreda, kao i lekove koji će vam pomoći u slučaju bolova, stomačnih problema, prehlade, alergije ili opekotina od sunca. Čim stignete na odredište, lekove bi trebalo skloniti na tamno i hladno mesto, što dalje od sunca.

Ako niste sigurni šta bi sve trebalo da sadrži vaša priručna apoteka, potražite savet apotekara. Pri kupovini je važno napomenuti da li lekove kupujete za decu ili za trudnice, da li ste alergični na neke lekove ili već uzimate određenu terapiju.

Ako ste se uputili u inostranstvo, najvažnije lekove i preparate obavezno ponesite sa sobom, da vam se ne bi dogodilo da morate da kupujete one koji su vam nepoznati, a uputstvo im je na stranom jeziku.

Ako ste prilikom putovanja skloni mučninama i povraćanju, nemojte piti alkohol ni jesti tešku hranu, a pola sata pre polaska popijte tablete ili kapi protiv mučnine. Umesto lekova dobro će vam doći i čaj od đumbira.

Promena okruženja i načina ishrane često izaziva stomačne tegobe, zbog čega bi pri ruci uvek trebalo da imati probiotičke preparate koji regulišu crevnu floru. U torbici sa lekovima trebalo bi da se nađu i lekovi protiv zatvora, tablete protiv dijareje, kao i prah za rehidrataciju, koji ćete rastvoriti u vodi kako biste nadoknadili elektrolite izgubljene usled proliva ili povraćanja.

Ako dobijete proliv, pored lekova, pomoći će vam i rendana jabuka ili mešavina indijskog čaja i čaja od nane. Umesto tabletama, pokušajte da se protiv zatvora izborite tako što ćete piti što više tečnosti i jesti hranu bogatu vlaknastim materijama. Rad creva podstiču i smokve i šljive, piše "Politika".

Ponesite i tablete ili suspenziju za ublažavanje gorušice, kao i granule medicinskog uglja, koji će vam pomoći u slučaju trovanja hranom. Preporučljivo je poneti i tablete za prečišćavanje vode. Ako vas muče bolovi u želucu i gorušica, tegobe će olakšati topao čaj od nane ili kamilice, pa ga uvek treba imati pri ruci.

Neophodni su vam i lekovi protiv bolova, temperature i upala. Oni mogu da budu na bazi paracetamola, acetilsalicilne kiseline ili ibuprofena.

U slučaju uboda insekata može doći do svraba, crvenila, pa čak i do alergijske reakcije. Pomoći će vam dvoipoprocentna hidrokortizonska mast, koju treba naneti na mesto uboda. Najjednostavniji prirodni lek je hladna voda: pustite je da teče preko bolnog mesta ili privijajte hladne obloge. U slučaju težih alergija potrebno je da se piju i antihistaminici – tablete protiv alergije. Umirujuće će delovati i tablete kalcijuma sa vitaminom Ce.

U priručnu apoteku trebalo bi spakovati i nekoliko zavoja, sterilnu gazu, elastični zavoj, flaster, hanzaplast i antibakterijski sprej ili mast, kao i kremu protiv opekotina. Ponesite i papirne i vlažne maramice, pincetu, makazice i toplomer. Posekotine, rane i opekotine pre previjanja obavezno treba dezinfikovati alkoholom ili troprocentnim hidrogenom.

Mondo


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:12
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Kako se spakovati za avion

Slika


Ako putujete avionom prilikom pakovanja se morate pridržavati određenih pravila.

Ručni prtljag je onaj koji unosite u avion, i u zavisnosti od aviokompanije, dozvoljena količina je od osam do deset kilograma po putniku. Putnicima "Jata" je dozvoljena jedna torba veličine oko 115 centimetara (sve tri dimenzije), koja ne sme biti teža od deset kilograma.

U tom prtljagu ne sme biti pribor za nokte, noževi, alat, žileti, brijači, makaze, otvarači za flaše, špricevi, igle, kao ni sportski rekviziti - bejzbol palica, štap za hokej, bilijar, golf…

Sve tečnosti (šampon, krema, losion, pasta za zube, parfem, dezodorans, maskara, sjaj za usne, voda...) se moraju spakovati u providnu plastičnu kesu od jednog litra.

Dozvoljena količina predatog prtljaga zavisi od cene karte - u poslovnoj klasi možete poneti 30 kilograma, dok u eknomskoj 20. Deca imaju pravo na istu količinu kao i odrasli.

Ukoliko ponesete prtljag teži od dozvoljenog platićete tarifu za višak, koja u glavnom iznosi od 1,5 do 5 evra evra po kilogramu, a zavisi od toga da li je reč o domaćem ili međunarodnom letu.

Mondo


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:15
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Trudnica u avionu

Slika


Trudnice, kao i svi ostali u vreme letnjih žega, osećaju želju za putovanjima i odmorom. Međutim, njihova potreba, pa čak ni odobrenje lekara da mogu da se ukrcaju na let prema nekoj zanimljivoj destinaciji nije dovoljna, jer avio-kompanije imaju pravila po kojima bremenite putnice mogu da koriste njihove usluge.

"Od 28. do 36. nedelje trudnoće putnica treba da poseduje potvrdu ginekologa o očekivanom terminu porođaja. Takav dokument mora biti izdat najranije u 28. sedmici trudnoće", rekli su za "Glas javnosti" u domaćem avio-prevozniku. U "Jatu“ naglašavaju da je neophodno da buduća majka obavesti kompaniju o trudnoći još prilikom rezervacije mesta za let ili se ta informacija može uneti pri kupovini karte.

Svi avio-prevoznici u svetu sami određuju period do kojeg primaju na letove žene u drugom stanju, ali uobičajeno je da one mogu da se ukrcaju do 28. nedelje trudnoće, a za kasnije se traže potvrde od lekara da im je dozvoljeno da lete.

Posle 36. nedelje verovatno nijedna kompanija neće rizikovati prevozeći buduću mamu kojoj je porođaj tako blizu, jer pored rizika za nju i bebu, preuzimaju odgovornost za uznemiravanje drugih ljudi. Takve situacije često završe vanrednim sletanjem zbog kojeg će biti nezadovoljni ostali putnici, ali će i mnogo koštati firmu.

"Jat“ prevozi putnice do 36. nedelje, a ukoliko je u pitanju rizična trudnoća, najkasnije do 32. nedelje.

Precizni Englezi su izračunali da se u avionima "Britiš ervejza“ godišnje u proseku desi jedan porođaj. Takvi slučajevi su koliko lepa uspomena za majku, toliko i stresan događaj i za nju, i za saputnike, ali i za posadu aviona.

Ginekolozi trudnicama koje su po postojećim pravilima obezbedile mesto u avionu savetuju da uzmu mesto pored prolaza kako bi mogle da prošetaju, da se obuku slojevito, da ne jedu mnogo pre poletanja i da piju dosta tečnosti.

Buduće mame često strepe i od detektora metala na aerodromu kroz koje mora da se prođe, pa je važno umiriti ih podatkom da su oni potpuno bezopasni za bebu.

Pored vazdušnog puta koji je istovremeno najbrži, najbezbedniji i verovatno najudobniji, mogu se koristiti i putni pravci, pa će se žene, naravno, ukoliko je njihova trudnoća sasvim normalna, prema svojoj želji opredeliti za automobil, voz ili autobus.

Lekari kao dobar izbor preporučuju železnicu, jer je moguće ustati i prošetati se kako bi se izbeglo oticanje nogu, a sopstveni automobil ostavlja mogućnost da se pauze prave po potrebi. Sigurnosni pojas ne treba izbegavati, jer on štiti majku i bebu, a pravilno postavljanje podrazumeva da on obuhvata poprečni deo ispod trbuha i prelazi kompletnu karlicu, a gornji deo ide od dijagonalnog, preko ramena i između grudi. Ni jedan ni drugi deo ne treba da budu suviše stegnuti, ali ni opušteni.

Saveti trudnicama o laganoj hrani i unosu tečnosti su univerzalni za sve vrste putovanja.

Jedini porođaj koji beleži naša avio-kompanija desio se 13. februara 1978. godine u "boingu 707“ na letu za Sidnej. Marija Tadej je dobila trudove u trenutku koji nije bio pogodan za povratak aviona. Posada je bila prisebna. Prostor oko nje je ograđen i sterilisan, a ulogu babice preuzeo je stjuard Radoje Rakočević. Taj prisebni mladić je kasnije na zahtev srećnih roditelja postao i kum zdravom dečaku kojeg je doneo na svet. Događaj su zabeležili svi svetski mediji.

Mondo


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:17
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Karton za autostop


Sigurno ste viđali autostopere sa kartonskom tablom u ruci. I nazivom željenog odredišta ispisanim na tabli, naravno. Karton ima svoje loše i svoje dobre strane i o njima vredi malo ozbiljnije porazmisliti.

Kada vozač vidi natpis na kartonu, povećavaju se šanse da vas poveze ukoliko ide do mesta označenog na kartonu, jer mu je odmah jasno da može da odradi posao pa se na neki način oseća prozvanim. Međutim, drastično se smanjuju šanse da vas isti čovek poveze ukoliko ne ide do tog mesta. A možda bi vam njegova putanja i dalje odgovarala?

Kada je pred vama dug put skoro je sigurno da nećete poželeti da ispišete naziv odredišta na kartonu i čekate prevoz koji će vas odvesti direktno tamo. Ali možda postoji mesto (grad, raskrsnica, rampa...) na kome biste rado preseli jer vam nudi dosta bolje uslove za nastavak puta, a realno je da dosta vozila putuje do tog mesta ? Onda je najverovatnije korisno ispisati naziv tog mesta na karton. Osim ako vam odgovara i neki drugi pravac, koga ćete morati da se odreknete ako eksplicitno izrazite jednu želju pred vozačima. Zato u upotrebi kartona treba biti pažljiv i uzeti više stvari u obzir.

Recimo, ovako: stojite iza rampe na petlji kod Rume i stopirate za Beograd (mapu u šake). Velika većina vozila koja prolaze pored vas idu takođe za Beograd pa je Beograd nekakav default pravac i manje-više je svejedno da li ćete ispisati BG na kartonu, ili stajati bez kartona. Ustopiraćete bez problema u oba slučaja. Međutim, ako idete za Zagreb, lepo je da to i naglasite, da bi se oni (ređi) vozači koji idu na zapad osetili prozvanim, a od ostalih koji voze za Beograd, Ostružnički most, Krnješevce...ionako nemate nikakve koristi.

A kako naglasiti taj zapad ? ZG je suviše ekstremno, dosta ljudi ide na zapad ali ne baš do Zagreba, a ne bismo želeli njih da se odreknemo. Optimalno rešenje je HR. Znači, svi koji idu u Hrvatsku (a to osim Zagreba, Osijeka i Slavonskog Broda znači i Doboj i Banja Luka) će se osetiti prozvanim i imamo dobre šanse da brzo stignemo na državnu granicu, gde je stop za Zagreb već mnogo izvesnij. Ukratko, ideja je – ispisati na tabli naziv prve sledeće lokacije do koje bismo prihvatili prevoz. Ukoliko je to moguće, naravno.

A nije uvek moguće, i evo primera, opet iz Srema : stojimo na šimanovačkoj naplatnoj rampi i stopiramo za Bogatić. Nećemo ispisati Bogatić na tabli iz 2 razloga : ceo naziv je dugačak, a ne postoji prepoznatljiva skraćenica; male su šanse za prevoz u jednom cugu i generalno je isplativije presedanje u Šapcu ili Sremskoj Mitrovici. Šta onda ispisati? ŠA? I odreći se svih koji voze za Mitrovicu? Ne. SM? Ne, naravno, iz analognog razloga. Ništa ne ispisati? Pa, verovatno. Ustvari, najbolje je rešenje ispisati sa jedne strane kartona ŠA, a sa druge SM i prilagođavati natpis tablicama na vozilu koje upravo stoji pred rampom. A van rampe, kad nema vremena za ovakve egzibicije, verovatno je najbolje samo signalizirati palcem, bez kartona.

Pri smišljanju teksta za natpis ne treba se ograničavati na nazive gradova, umeju da budu dobri i nazivi oblasti (tako se dobija na fleksibilnosti), ali treba imati u vidu da ispisana skraćenica mora biti prepoznatljiva. I to trenutno. Vozač koji se ne seti odmah šta je stoper hteo da kaže, verovatno će proći pored njega razmišljajući o smislu skraćenice na kartonu.

Po kartonu je najzgodnije pisati crnim markerom, pa je poželjno nositi marker na put, on bar nije ni težak ni glomazan ni skup. A karton često možemo naći na licu mesta pored puta, ili bar negde usput šetajući ka izlazu iz grada. Međutim, ako putujete kroz Evropu, preporučljivo je unapred razmišljati i o kartonu, jer može lako da se desi da ih ne nađete nigde usput ;-). Naravno, kad nema kartona i flomastera, i običan A4 list papira i hemijska olovka mogu da odrade posao, samo manje udobno. Ko nosi košulju sa 2 džepa na grudima, može da okači list papira o dugmiće na tim džepovima. Izgleda šašavo, ali ruke ostaju slobodne za grickanje semenki, preraspoređivanje stvari u rancu, simulaciju sviranja gitare ili jednostavno – lomljenje prstiju radi prekraćivanja vremena.

serbiatravelers


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:18
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
A je l' bezbedno?

Jedno od najosetljivijih pitanja za sve stopere. Kada uđete u nečija kola, vi stupate na njegovu teritoriju, u kojoj ste vi došljak, gost, a on je domaćin, meštanin, aboridžin, koji se oseća sigurnije i zbog toga što on upravlja kolima.

Prva stvar u vezi sa bezbednošću jeste ono bezbroj puta ponavljano pravilo koje kaže da devojke ne bi trebalo da stopiraju same. Naravno, u 99% slučajeva neće im se ništa loše dogoditi, ali ponekad je i onaj 1% sasvim dovoljan da nekome zagorča život.

Drugo pravilo kaže, ne stopirati noću. Danju je vidljivost veća, na putevima ima mnogo više vozila, i u slučaju da dođe do problema, neko može da vas vidi i pritekne vam u pomoć. Noću su putevi uglavnom pusti, a i... mračno je.

Pre ulaska u kola, nije zgoreg dobro osmotriti potencijalnog domaćina. No, iako su u stripovima i crtaćima ružni ljudi obično i zli, u životu to, nažalost, nije uvek slučaj, a i frenologija je odavno odbačena kao nauka, tako da ova metoda i nije nešto posebno pouzdana. U svakom slučaju, možete barem da se uverite da vozač ne izgleda kao ubica, i da nije u alkoholisanom stanju  Imajte na umu da niste u obavezi da prihvatite vožnju, ukoliko vam se učini da nešto nije u redu. Vi birate u koja ćete kola ući.

Nešto za samoodbranu? Najefikasniji i najzgodniji je sprej suzavac, koji možete držati u džepu. Izbor sredstva za samoodbranu stvar je ličnog stila - neko, recimo, više voli staru dobru čakiju.

Ljudi koji kupe stopere su, u ogromnom broju slučajeva, dobričine koje ne vide zašto vam ne bi pomogli ako ih to već ništa ne košta, pričalice koje žele sa nekim da podele svoju životnu priču, ili jednostavno ljudi kojima je dosadno i koje žele da im neko pravi društvo par sati i kilometara. Ipak, postoji onaj 0.000001% slučajeva kada vas može pokupiti ubica sa motornom testerom. Zato je bolje ne biti potpuno bespomoćan, jer - bolje sprečiti nego lečiti.

serbiatravelers


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:19
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Šta (ne) poneti

Za kratke autostop ture između obližnjih gradova nije potrebno opterećivati se bilo kakvim posebnim prtljagom - jednostavno izađete na put i stopirate. Ukoliko, pak, planirate ozbiljniju turu, koja može da potraje od ranog jutra do kasne večeri ili se rastegne i na više dana, nije zgoreg imati kod sebe par sitnica.

Pre svega, u rancu nije loše imati par nepokvarljivih sendviča i nešto vode. Na usputnim benzinskim pumpama, motelima, u kafanicama i restorančičima, hrana je obično dosta skupa, ali nikako ne treba zaboraviti njegovo jeftino veličanstvo - Tanjir Tople Čorbe.

Dobra obuća (jer ponekad morate dugo da hodate), više rezervnih pari čarapa (ništa gore od mokrih nogu na putu), kišobran (ko voli) ili nešto sa kapuljačom, i nešto što sprečava vetar da se uvuče u kosti - najbolja je plastična navlaka koja se navuče preko pantalona i štiti noge od okrutnih drumskih vetrova.

Vreća za spavanje, šator i podloga mogu vam biti od pomoći ukoliko se noću zaglavite u kakvoj nedođiji, ali malo planiranja trebalo bi da bude dovoljno da vas sačuva od ovakvih situacija.

Poželjno je da vam prtljag bude što manji - po mogućstvu jedan mali ranac koji možete držati u krilu, ili dovoljno uzak da ga možete staviti između nogu, na patos. Tako vozač neće morati da izlazi i otvara vam gepek, nećete imati problema pokušavajući da ugurate divovski ranac u kola, nećete biti u opasnosti da ga zaboravite u gepeku (ranac, ne vozača), a u slučaju brzog i neprijatnog raskida sa vašim dobrotvorom, sve vaše stvari biće vam pri ruci.

Dobro je imati pri ruci i detaljnu mapu puteva. Ako je nemate, možda nećete znati da se 2 kilometra dalje nalazi raskrsnica na kojoj se ogroman put spaja sa vašim, donoseći hiljade kola koja idu baš tamo kuda vama treba.


serbiatravelers


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Re: Saveti i trikovi... Kako organizovati i preziveti putova  |  Poslato: 21 Maj 2012, 14:28
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Idealno mesto


Možda najvažniji deo uspešnog autostopa jeste upravo lov na famozno Idealno Mesto. Da biste Idealnom Mestu stavili soli na rep, morate prvo umeti da ga prepoznate, da proniknete kroz brojne šarade i maskarade kojima ono pribegava kako bi se što bolje sakrilo od neuvežbanog oka. Kako ga prepoznati?


Idealno Mesto je, pre svega, mesto na kome vozilo može da se zaustavi. U idealnom slučaju, to je malo proširenje puta koje služi za zaustavljanje. U obzir dolazi i zaustavna traka, benzinska pumpa, naplatna rampa... Ukoliko na vidiku nema Idealnog Mesta, preostaje vam da potražite manje popularno

Optimalno Mesto, ili da se bacite na (ponekad višekilometarsko) pešačenje, često sa rancem na leđima i uz prijatnu tutnjavu kamiona koji proleću tik pored vas.

Idealno Mesto mora biti tako locirano da vozači mogu da vas vide sa pristojne udaljenosti - dajte im dovoljno vremena da vas ugledaju, razmisle da li hoće da stanu, zgaze kočnicu, uspore i zaustave se.

Ako su vam na raspolaganju dva puta, često nije toliko bitno da izaberete kraći, koliko da izaberete prometniji. Što je više vozila, kaže statistika, više je i vozila sa dobrodušnim vozačima.

Idealno Mesto obično se ne nalazi u centru naseljenog mesta. Potrebno je da se prvo nekako odvučete do izlaza iz grada. To možete uraditi peške, ili koristeći gradski prevoz.

Obično je bolje stopirati posle raskrsnice, jer ona zgodno filtrira saobraćaj. Tu se uključuju nova kola koja idu u vašem pravcu, a ona koja ne idu odlaze svojim putem.

Kada ste pronašli idealno mesto - mesto na kome vozila (uključujući i kamione) mogu da se zaustave, na kome vas vozači dobro vide, koje se nalazi izvan grada, na prometnom putu - spremni ste da podignete palac i oslonite se na svoju srećnu zvezdu.

Ukoliko posle sat, sat i po stopiranja na relativno prometnom putu baš niko ne stane, počnite da uzimate u obzir i mogućnost da mesto koje ste odabrali nije idealno, i spremite se da malo propešačite. Drugim rečima, ako vam dugo niko ne stane, promenite mesto.

serbiatravelers


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 59 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker