Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Mar 2024, 03:29


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 03 Sep 2013, 11:55
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Sprema se udar na Đilasa

Prelazak Aleksandra Antića na mesto šefa resora saobraćaja može da izazove tektonske političke potrese u prestonici. Naprednjaci i socijalisti blizu odluke da se ponovo ide na birališta

Slika


NAKON zvaničnog prelaska Aleksandra Antića sa mesta predsednika beogradskog parlamenta na čelo Ministarstva saobraćaja mogla bi da se otvori priča o raspisivanju vanrednih izbora u glavnom gradu.


Lideri dve ključne stranke vlasti Aleksandar Vučić i Ivica Dačić nisu još označili start prekrajanja vladajuće većine u prestonici, ali su obojica poručila da će se ta tema uskoro naći na dnevnom redu.

Prvi čovek SNS ovako je prokomentarisao izjavu šefa socijalista da „Dragana Đilasa vidi kao pluskvamperfekat“:

- Razgovaraćemo o tome sa koalicionim partnerima posle dijaloga u Briselu, 8. septembra, i završetka velikih investicija. Ne mislim da ima potrebe za žurbom, ali je važno da se nastavi sa velikim poslovima u Beogradu, a imamo puno posla i u celoj Srbiji.

Dačić je u ponedeljak još jednom ponovio da je „Đilas na putu da postane davno prošlo vreme“, kao i da će se projekti započeti u Beogradu nastaviti bez obzira na to ko je na vlasti.Kako prenose naši izvori, ni SNS ni SPS u aktuelnom sazivu gradske skupštine nemaju adekvatne kadrove koji bi mogli da preuzmu fotelju gradonačelnika i predsednika parlamenta. Zato su, u slučaju dogovora o smeni Đilasa, jedino rešenje novi izbori.

Zasada je samo izvesno da će Aleksandar Antić, posle odlaska u Nemanjinu, morati da podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine grada.

- Podneću ostavku kada zvanično preuzmem Ministarstvo saobraćaja, ali još se nismo dogovorili ko će da me zameni. Takođe, još nismo ni sa kim razgovorali o promeni vlasti u Beogradu - kaže za „Novosti“ Aleksandar Antić.

U taboru naprednjaka i dalje insistiraju na tome da Đilas napusti fotelju gradonačelnika, a nakon najnovijih obrta čekaju odluku socijalista.

- Čekamo da se SPS oglasi i kaže da li će imenovati njegovog naslednika ili će preispitati odnos sa DS. Jasno je da aktuelna gradska vlast ne radi za dobrobit građana i zato su promene neophodne - čuli smo od Aleksandra Jovičića, šefa odborničke grupe SNS u Skupštini grada.

Demokrate trenutno nisu zabrinute, a kako nam je rekao njihov visoki funkcioner i doskorašnji predsednik Gradskog odbora u prestonici Aleksandar Šapić, svakih desetak dana se pokreću priče o promeni vlasti, ali se ništa konkretno ne dešava:

- Ne vidim nijednu konkretnu političku akciju usmerenu na to, a DS svakako neće sam sebe rušiti. Takođe, ne vidim ni logiku u tome da će odlazak Aleksandra Antića u Vladu biti okidač za prekomponovanje vlasti u prestonic


RASPORED SNAGA
VLAST u Beogradu trenutno je u rukama demokrata i koalicije SPS-PUSP-JS koji imaju 63 od ukupno 110 mesta u gradskom parlamentu. Đilasovi imaju 50 mandata, a socijalisti sa svojim partnerima 13. Naprednjaci imaju 37 odbornika, a DSS devet. U klupama je i jedan samostalni „deputat“ - Goran Mandić.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 05 Sep 2013, 12:26
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Đoković: Udovičić izuzetan, Vučić sposoban

Najbolji svetski teniser pozdravio je dolazak Vanje Udovičića na mesto ministra sporta i istakao da je prvi potpredsednik vlade pokazao kako je veoma sposoban


Slika


NjUJORK- Najbolji svetski teniser Novak Đoković pozdravio je danas dolazak vaterpoliste Vanje Udovičića na mesto ministra omladine i sporta i istakao da je prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, prema do sada urađenom, pokazao kako je veoma sposoban.


"Pratim naravno sve što se dešava u Srbiji. Vanja je izuzetan momak i sportista. Čestitam mu, dobio je veoma odgovoran zadatak. Divio sam mu se kada je kao kapiten predvodio vaterpoliste do mnogih uspeha. Ubeđen sam da će odgovoriti ovom izazovu. Znam da ga je predložio Aleksandar Vučić i to mi uliva još više poverenja. Vučić je, po onome što je do sada uradio, pokazao da je veoma sposoban" rekao je Đoković.

Srpski teniser u noći između četvrtka i petka igra protiv Rusa Mihaila Južnjija u četvrtfinalu US opena.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 06 Sep 2013, 13:10
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Demokrate ne žele savez

Još su minimalne šanse da se opozicione stranke ujedine u neki „novi DOS“, koji bi bio jača protivteža vladajućem bloku. Ideju o saradnji izneo LDP, u DS ističu ideološke razlike


Slika


ŠANSE da se napravi neki novi savez, nalik na nekadašnji DOS, čiji bi stožer bili DS i LDP, gotovo su minimalne. Iako su liberali javno izašli sa tom idejom, iz tabora demokrata ne stižu baš potvrdni odgovori na taj predlog.


Samim tim i spremnost Čankove LSV i udruženja „Zajedno za Srbiju“, koje predvodi Dušan Petrović, da se uključe u razgovore, pada u vodu dok DS ne pristane da sedne za pregovarački sto.

Iz tabora demokrata poručuju da su spremni da pruže ruku saradnje svim istinskim proevropskim strankama, da su otvoreni da ljudi prilaze DS ili da se u nju vraćaju, ali da su nekakve „fuzije partija“ malo verovatne.

- Spremni smo da na stranačkim organima razgovaramo o svakoj inicijativi za zajedničko delovanje, ne samo sa drugim strankama, već i sa nevladinim sektorom, sindikatima... DS je jedina i najsnažnija alternativa ovoj vlasti i stožer promena - kaže za „Novosti“ Borislav Stefanović, šef poslaničkog kluba DS.On, međutim, ne vidi mogućnost nekakvog čvršćeg saveza sa LDP, s obzirom na ogromne razlike koje postoje u njihovim ideologijama - liberalizma, odnosno socijaldemokratije. Ali Stefanović ne isključuje saradnju na konkretnim projektima, poput reforme obrazovanja, zdravstva, pravosuđa...

U LDP objašnjavaju da njihova ideja nije pravljenje privremenih koalicija i saveza, već dogovor o novoj političkoj organizaciji, nekoj vrsti konfederacije stranaka, koja bi vremenom dobila i jedinstveno rukovodstvo.

- Rekonstrukcija Vlade pokazala je da su dometi politike koja se danas vodi u Srbiji samo mogućnost da se prepoznaju političke greške pravljene u prošlosti. Srbija ne treba da bude naknadno pametna i plati veliku cenu, kao u slučaju Kosova. Zato je neophodno stvaranje organizacije koju predlažemo, koja bi mogla da nosi tu novu politiku - kaže nam Mladen Bašić, član Predsedništva LDP.

Kako za „Novosti“ objašnjava zamenik predsednika LSV Bojan Kostreš, oni su u stalnom kontaktu sa liberalima:

- U krizi su građanske stranke i partije levog centra. Zato je potrebno zajedničko definisanje jasnih ciljeva.


PETROVIĆ SPREMAN ZA RAZGOVORE
NI šef poslaničkog kluba „Zajedno za Srbiju“ Dušan Petrović, koji u republičkom parlamentu predvodi šest poslanika, nema ništa protiv dogovora. - Spremni smo da razgovaramo sa svim partijama, ali dok ne čujemo šta je zapravo ideja zajedničkog nastupa, ne možemo da se izjašnjavamo o bilo čemu. Važno je postići konsenzus oko glavnih ekonomskih pitanja.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 13 Sep 2013, 10:51
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Vučić: Kredit od tri milijarde dolara od Emirata

Dolarska pozajmica šeika Muhameda Bin Zajeda po najpovoljnijim uslovima koje je naša zemlja ikada dobila, izjavio je potpredsednik Vlade

Slika


Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je u četvrtak uveče da je nedavno u Škotskoj zamolio šeika Muhameda Bin Zajeda da Ujedinjeni Arapski Emirati Srbiji daju dve ili tri milijarde dolara po najnižoj kamatnoj stopi, na 20 ili 30 godina.


"To bi bio gotovo poklon za ovu zemlju. Mi bismo delom tog novca vratili najteže kredite koji nas opterećuju. Istovremeno bismo rasteretili nivo javnog duga, što mislim da bi MMF podržao, a ostatak novca bismo na različite načine ubrizgali u privredu. Posle toga će biti jasno da je Srbija opstala i krenula napred", rekao je Vučić za RTS.

"To bi nam omogućilo pravljenje aranžmana sa MMF-om, popravljanje slike srpske ekonomije u svetu, da do kraja godine postanemo član i Svetske trgovinske organizacije, i mislim da bismo već na proleće imali povoljniji ekonomski ambijent", istakao je Vučić.Prvi potpredsednik je rekao da je uveren da će naš veliki prijatelj to učiniti za našu zemlju, i da on ovde želi profit, napominjući da će šeik graditi hotel na Kopaoniku.
"Ja znam koliko su oni posvećeni prijatelji i da to ima veze da njihovim ličnim odnosom, što je mnogo drugačije nego kod nas ili na zapadu. A naše je da ne bacimo to u bunar", porucio je Vučić.

Govoreći o stanju u domaćoj ekonomiji, Vučić je upozorio da nas sledeće godine čeka otplata oko milijardu evra dospelih kamata na inostrane kredite, i još milijardu evra se mora pripremiti za subvencije, a uz sve to u budžetu se mora, kao i ove godine, planirati oko šest milijardi evra za penzije i socijalna davanja.

"Zato moramo da idemo u reforme", naglasio je Vučić i dodao da će ova vlada pokušati da zaposli ljude, pre svega pozitivnim promenama na svim poljima, od promena zakona o planiranju i izgradnji, zakona o radu do promene poreskih stopa i stvaranja boljeg poslovnog okruženja, ali ne na štetu socijalno najugroženijih, za koje će biti donete posebne mere.

Kada je reč o eventualnoj prodaji "Telekoma Srbija", o čemu domaći mediji uveliko spekulišu, Vučić je rekao "da znamo kako ćemo upotrebiti novac od Telekoma, mi bismo ga prodali", ali nije precizirao da li vlada ima u planu takvu opciju.

Vučić je skrenuo pažnju i da "siva" ekonomija učestvuje u domaćoj privredi sa oko 35 odsto u prihodima, dok je u razvijenim zemljama taj udeo do 15 odsto i upozorio da se taj udeo mora smanjiti.

"Ljudi u Srbiji moraju da razumeju da ćemo ući u težak period iz koga ćemo izaći mnogo jači", poručio je Vučić i naglasio da ova vlada mora u Srbiji da napravi zdravu i jaku privredu i zdrav i jak i održiv penzioni sistem.

"Nesumnjivo ćemo morati da napravimo bolji bizins ambijent za ulaganje, a to znači da se ne čeka dugo na dozvolu, to znači novi zakon o radu i razgovaracu sa sindikatima u ponedeljak", najavio je Vučić i objasnio da vlada to mora da učini, ne zato što nas neko tera, već zato što je to uslov opstanka Srbije.

Vučić je rekao i da je potrebno uspostaviti zdrav sistem koji ce moci da zaraduje, "sistem iz koga cemo iz 'Jata' (Er Srbija) da izvlačimo za poreze, i u kome ce 'Jat' da zarađuje, a ne da im uplaćujemo novac.

ZNOJ, SUZE I PROBLEMI

Prvi potpredsednik je naveo i da država nema iz čega, nego iz poreza i fiskalnih nameta da obezbedi prihode za budžet i da će pojačati fiskalnu kontrolu i suzbiti "sivu" ekonomiju. "Ali besmisleno je da bilo ko kaže da će se penzinerima sa 12.000 i 15.000 hiljada smanjivati penzije", porucio je Vucic. Vučić je naglasio da će biti "mnogo znoja, suza i problema", i da ljudi moraju da razumeju da je pred Srbijom težak period, "ali da ćemo posle toga moći da budemo lideri u regionu".


Slika


STROS KAN VEĆ DAJE SAVETE
Prvi potpredsefnik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će bivši generalni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros Kan biti savetnik vlade i najavio da bivši austrijski kancelar Alfred Guzenbauer dolazi 20. septembra u Beograd i biće takođe savetnik vlade.

Prema njegovim recima, Stros Kan će savetovati ministra finansija, prvog potpredsednka Vlade i premijera i pomagati Srbiji kako da reprogramira dugove.

"Vec smo razgovarali, on nije bio srecan kada je video šta ga čeka, ali je već ponudio nekoliko rešenja", rekao je Vučić RTS-u.

Komentarišuci to što je Stros Kan bio u žiži i domaće i svetske javnosti zbog svog privatnog života, Vučić je rekao da to nije ono po čemu treba suditi o nečijoj stručnosti.

"Primer, veliki Pikaso veoma je loše tretirao žene i decu, a neki drugi ljudi poput Hitlera voleli su žene. Ako ćete po tome da sudite, onda možete loše da sudite o Stros Kanu", rekao je Vučić.


ODLUKA O PARADI U SKLADU SA INTERESIMA GRAĐANA

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će odluka o održavanju Parade ponosa biti doneta u skladu sa interesima građana i nakon što stignu bezbednosne procene.

"Nisam se time bavio, dobićemo izveštaje - to će doći na sto Ivice Dačića i moj i bavićemo se time", rekao je Vučić za RTS.

On je naglasio da treba poštovati različitosti, ali da ne misli da treba da bude ugrožen ni Beograd ni bezbednost drugih.

"Ukoliko budemo mogli da bez težih posledica obezbedimo javni red, sprovešćemo...Ako me pitate da li je dobro da odu slike kao iz 2010. godine - nije. Pitam vas - ako mi kažemo možemo da kontrolišemo sve i izvedemo 5.000 do 6.000 ljudi i neko strada, hoćete li da kažete da smo Dacić i ja kriv za to - hoćete", rekao je Vučić.

On je naglasio da nema ništa protiv gej populacije i dodao da od njega nikada niko nije mogao čuti nijednu reč protiv tih ljudi.

"Moramo poštovati različitosti, a da li ću da se pridružim - neću", rekao je Vučić.

U 17 PREDMETA ŠTETA ZA DRŽAVU 85 MILIJARDI DINARA

Kada je reč o šteti od korupcije iz prethodnog perioda, Vučić je naveo da je u 17 predmeta država oštecena za više od 85 milijardi dinara.

Ti predmeti su: "Sloga" Kać, Nibens Grupa, Razvojna banka, Galenika, Agrobanka, Fudbalski klub "Radnički", Gradska uprava Kragujevac, Fakultet "Filum", F.K. "Crvena zvezda", F.K. "Partizan, MBA Miljkovic, dve banke, Ekonomski institut iz Beograda, Kupovina ICD, Internacional Kopaonik i A.D. "Zlatiborturist". Do sada je podignuto 180 optužnica, a jedna je već završena pravosnažnom presudom, napomenuo je vicepremijer.

Vučić je najavio da će do kraja godine završiti sva 24 predmeta, odnosno da ce tužioci podići optužnice ili odbiti da se podignu optužnice i izrazio očekivanje da sredinom sledeće godine većina predmeta bude pred sudom.

CILJ ULAZAK U EU DO 2020. GODINE

Cilj Srbije je ulazak u EU 2020. godine, poručio je večeras prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.

"Mi sebi moramo da kazemo da li 2020. ili 2027. godina - govorim o realnim datumima - mislim da naš cilj mora da bude 2020. godina za ulazak u EU. Možda možemo da probamo pre toga, ali to bi trebalo da bude poslednje vreme za ulazak i mislim da to možemo da postignemo", rekao je Vučić.

Slika

On je naveo da je po prirodi pesimista, ali da mu je drago što je šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević optimista.

Vučić je uveren da će Mišćevićeva "dobro i uspešno da gura", a da će joj ostali pomagati u važnim i ne uvek lakim odlukama.

"To su naše obaveze i mi to moramo da završavamo i da se bavimo unutrašnjim reformama koje će nas približavati Uniji", naglasio je Vučić.

LOKALNI IZBORI NA KOSMETU

Govoreći o lokalnim izborima na Kosovu i Metohiji, koji su zakazani za 3. novembar Vučić je rekao da je važno da oni koji poštuju državu Srbiju znaju da je Srbija donela jedinu moguću odluku.

"Što mi budemo jači i što lista koju podržava Vlada i država Srbija dobije više glasaova, to će naša pozicija i na Kosovu i Metohiji i u svetu biti jača", naglasio je Vučić.

Vicepremijer je rekao i da zna probleme ljudi na Kosovu, njihove muke i dileme, ali je istakao da u bezbednosnom smislu nije bilo velikih problema.

PRIVATIZACIJA "ZVEZDE" I "PARTIZANA"

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić ponovio je večeras da se zalaže za privatizaciju sportskih klubova "Zvezde" i "Partizana".

"Ako me pitate da li sam za nešto da bude zdravo ili bolesno i da umire polagano - ja sam za to da bude zdravo. Ja sam za to da se izvrši privatizacija iako znam da je većina navijača i Zvezde i Partizana protiv toga", rekao je Vučić za RTS.

On je ukazao da se i "Zvezda" i "Partizan" urušavaju, da država troši milionE evra na klubove i upitao zašto to da se nastavi ako može da se zaradi na njima.

DUGOVI
Govoreci o nasleđenim problemima, Vučić je rekao da je 2008. i 2009. godine zemlja zaduživana i da je rastao fiskalni deficit, a tad je poceo i pad BDP-a, dok ćemo ove godine imati rast privrede. "Javni dug je došao na 65 odsto BDP-a. Ljudi moraju da znaju o čemu se radi. Mi sledece godine moramo na otplatu kamata da potrošimo milijardu evra. A gde mi to zaradujemo milijardu evra?", upitao je Vučić i dodao da za penzije i socijalne transfere treba planirati još više od šest milijardi evra.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 17 Sep 2013, 11:37
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Nikolić: Teško ćemo preživeti bez EU, a bez KiM ne možemo

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je izrazio uverenje i nadu da su članice EU svesne teške situacije u kojoj se Srbija nalazi


Slika


BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić istakao je danas, u razgovoru sa ministrom spoljnih poslova Finske Erkijem Tuomiojom u Beogradu, da Srbija intenzivno radi na evrointegracijama, ali i da svaki razgovor Beograda sa Prištinom i iskazanu spremnost na postizanju kompromisa, albanska strana tumači kao priznanje nezavisnosti Kosova.


"Mi smo svesni da ćemo teško preživeti bez članstva u Evropskoj uniji", rekao je predsednik Nikolić i dodao da smo isto tako svesni da bez Kosova i Metohije ne možemo preživeti, saopštila je Služba za saradnju s medijima predsednika Republike.

Srpski predsednik je podvukao da je Evropska unija u posredovanju tokom dijaloga Beograda i Prištine suočena sa dve strane koje drugačije vide stvari jedna vidi suštinsku autonomiju Kosova i nastoji da zaštiti državne i nacionalne interese, a druga vidi nezavisnost Kosova.

Ministar spoljnih poslova Finske Erki Tuomioja je pohvalio hrabrost i pragmatičnost državnog vrha Srbije kao i napore na implementaciji postignutih sporazuma.

Finska se zalaže za što skoriji ulazak Srbije u Evropsku uniju i veruje da ne treba da postoje kočnice za proširenje, rekao je Tuomioja, kako piše u saopštenju.

Predsednik Srbije je izrazio uverenje i nadu da su članice EU svesne teške situacije u kojoj se Srbija nalazi, kao i činjenice da su evropske vrednosti "duboko utkane u naš način života, razmišljanja i u naše biće uopšte".

"Srbija obnavlja stara prijateljstva širom sveta, stvara uslove za oporavak privrede, bori se protiv kriminala i korupcije, jer ne može da čeka da joj se otvore vrata Evrope, okrenuta samo na jednu stranu" istakao je predsednik Nikolić.

Osvrnuvši se na ekonomsku situaciju, srpski predsednik je podvukao da ne možemo više sebi dozvoliti da se zadužujemo, već još intenzivnije i organizovanije da se fokusiramo na stvaranje uslova za rad.

Strategija ekonomskog razvoja Srbije kao okosnicu treba da ima razvoj poljoprivrede i energetike, uz intenzivna ulaganja u obrazovanje, a motiv imamo u velikim tržištima čija su nam vrata otvorena, navodi se u saopštenju.

Nikolić je posebno podvukao odlične odnose koje Srbija ima u regionu i najavio predstojeću posetu predsednika Hrvatske Ive Josipovića, istakavši da se sreo sa svim predsednicima zemalja regiona.

Na žalost, postoji tendencija da Rumunija prikaže vlašku manjinu kao rumunsku. To Srbija ne može da dozvoli, jer nije u interesu te manjine, rekao je Nikolić.

Tuomioja je istakao da Srbija na optimalan način pristupa uređenju manjinskih prava i dodao da dodatno treba unaprediti položaj Roma i LGBT populacije.

Predsednik Nikolić se složio da treba dodatno investirati u obrazovanje romske populacije i istakao da Srbiji preti uvođenje viza, kako članovi te populacije ne bi prelazili granicu.

Benefiti koje dobijaju azilanti veoma su privlačni romskoj populaciji, jer su veći od onih koji imaju ministri u Srbiji, istakao je predsednik Nikolić.

Svim građanima Evropska unija, kako se navodi, treba da obezbedi slobodu kretanja, pa i Romima, a ne da ih zatvori u Srbiju i druge zemlje regionu, pa da njima ostavi da rešavaju problem.

"Taj problem treba da rešavamo zajedno, jer ga nijedna država ne može rešiti sama" dodao je predsednik Srbije.

Što se tiče LGBT populacije, predsednik je istakao da oni treba da uživaju sva prava kao drugi građani, kao i da će se lično založiti za njihovu bezbednost, ukoliko postoje indicije da mogu da budu ugroženi.



novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 18 Sep 2013, 10:02
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Odbrana Đilasa

Demokrate spremne da pokrenu proteste u Beogradu. Lider SNS: Tresemo se od straha


Slika


U FOTO-FINIŠU političkog trilera koji se već nedeljama odvija u Beogradu, demokrate će pokušati da odbrane vlast i fotelju gradonačelnika Dragana Đilasa - izlaskom na ulice.


Kako saznajemo, strategija vrha DS je da se na dan sednice Skupštine grada, zakazane za 24. septembar, ispred zgrade Starog dvora organizuje protest, koji bi u u slučaju prekompozicije vlasti u prestonici prerastao u višednevne demonstracije i protestne šetnje. Ideja je da se protestima priključe i ugledni pojedinci, ali i pristalice drugih opozicionih stranaka.

Lider naprednjaka Aleksandar Vučić odmah je uzvratio da će podržati mirne proteste DS:

- Ako im bude nedostajalo ljudi, možemo i da im pomognemo. Iskreno, nisam razumeo šta je smisao te najave, da li da naprednjaci promene svoj stav o promeni vlasti u Beogradu ili da počnu da se tresu od straha.

Lider DS i njegov zamenik Dragan Đilas i Bojan Pajtić u utorak su poručili da ova stranka neće olako prepustiti vlast u Beogradu, kao i da je doneta odluka i o intenziviranju odnosa sa opozicionim strankama, posebno sa LDP.

Naprednjaci i socijalisti još do kraja ne otkrivaju strategiju za utorak, 24. septembar, ali poručuju da ne odustaju od „udara na Beograd“. Iz SNS su najavili da će sednicu Glavnog odbora na ovu temu održati pre okupljanja gradskih odbornika.

Zamenik predsednika Skupštine Zoran Alimpić rekao je u utorak da još nema predloga za izbor naslednika predsednika parlamenta Aleksandra Antića, što je mesto koje po koalicionom sporazumu pripada socijalistima.

BLOKADA U KLUPAMA

PREMA našim informacijama u SPS, konačna odluka o tome kako će se raspetljati prestonička kriza biće doneta „24 sata uoči početka sednice“. S obzirom na to da su male šanse da se postigne dogovor o formiranju nove gradske većine SNS, SPS i DSS, najverovatnije će se ići na opstrukciju rada Skupštine što bi omogućilo Vladi da uvede privremene mere u prestonicu.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 18 Sep 2013, 10:03
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Ružić: Nema novih uslova za EU

Ministar zadužen za evropske integracije i šef pregovaračkog tima Srbije otpočeli su trodnevnu posetu Briselu sastankom sa evropskim komesrom za proširenje Štefanom Fileom. Intezivni razgovori sa diplomatama i evropskim parlametarcima tokom trodnevne posete Briselu


Slika


Evropska komisija podržava napore Srbije za pridruživanje EU i nikakvih novih uslovljavanja nema, izjavio je u utorak uveče u Briselu ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić nakon što se zajedno sa šeficom srpskog pregovaračkog tima Tanjom Miščević sastao sa komesarom za proširenje Štefanom Fileom.


“Po ko zna koji put sam se uverio da u gospodinu Fileu i u Komisiji imamo prijatelje koji razumeju proces koji je pred nama”, rekao je Ružić novinarima posle sastanka u Fileovom kabinetu, koji je trajao više od jednog sata.

Ministar je ukazao da je put evropskih inegracija izazovan ali da je u razgovoru sa Fileom postignuta saglasnost da se prepreke uklanjaju zajedničkim naporima kako bi Srbija u razumnom roku postala punopravna članica EU.

Ružić je rekao da su medijski izveštaji o novom uslovljavanju Srbije samo spekulacije.

"Jasno je definisan pregovarački okvir, kako na političkom, tako i na tehničko-ekspertskom nivou”, istakao je Ružić.

Tanja Miščević je nakon susreta izjavila da je to bila prilika da ona i ministar predstave komesaru svoj plan rada, kao i da je tokom razgovora između ostalog bilo reči o primeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (ŠP) koji je nedavno stupio na snagu.

Ona je najavila da će 25. septembra biti održana “evropska sednica vlade” na kojoj će biti usvojen set zakona vezanih za evropske integracije, a osvrnula se i na eksplanatorni skrining (analitički pregled usklađenosti zakona sa EU) koji sledeće nedelje počinje u Briselu.

“Za nas je početak skrininga početak pregovora”, rekla je Miščević odgovarajući na pitanje da li očekuje da pregovori o pridruživanju sa EU počnu pre januara, krajnjeg roka koji je odredio Evropski savet.

“Naš cilj nije samo da postanemo članica EU, nego da postanemo moderna i razvijena evropska država”, istakla je ona.

File je u pisanom saopštenju izdatom posle sastanka izjavio da mu je drago što vlada Srbije nakon rekonstrukcije opet radi svim kapacitetima i da je razgovor sa srpskim funkcionerima protekao u konstruktivnoj atmosferi.

"Očekuje nas puno izazova”, saopštio je komesar, dodajući da pozdravlja što je Vlada ponovo potvrdila da su joj evropske integracije prioritet.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 19 Sep 2013, 12:53
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Demokrate i liberali jačaju saradnju

Pajtić i Jovanović razgovaraće do kraja nedelje. Zovu Čanka da čuvaju Đilasa. Poželjni saveznici i Dušan Petrović, Zoran Živković i Žarko Korać


Slika


ČELNICI demokrata i liberala, Bojan Pajtić i Čedomir Jovanović, sastaće se u Beogradu do kraja nedelje, kako bi pokušali da utanače čvršću saradnju i zajednički opozicioni nastup. Od rezultata tog susreta zavisiće i da li će se LDP pridružiti DS u odbrani vlasti u prestonici - saznaju „Novosti“.


Mladen Bašić, član Predsedništva LDP, potvrdio nam je da narednih dana počinju zvanični razgovori, ne samo sa demokratama, već i sa drugim strankama, sindikatima, nevladinim organizacijama, uglednim pojedincima.

Prema našim informacijama, pozive da se priključe novom opozicionom bloku već su dobili i Dušan Petrović (Zajedno za Srbiju), Zoran Živković (Nova stranka), Žarko Korać (SDU) i Nenad Čanak (LSV).

Predsedništvo DS ovlastilo je zamenika predsednika Bojana Pajtića da vodi pregovore sa LDP i ligašima, dok je drugi čovek liberala Nenad Milić zadužen da, pre svega, „pridobije“ bivšeg demokratu Petrovića.On tvrdi da je spreman da pregovara o konsenzusu oko ključnih pitanja, kao što su reforma javnog sektora i penzionog sistema, promena političkog sistema i Ustava, decentralizacija.

- A, što se tiče naše podrške u odbrani Beograda, politika DS tu nije konzistentna jer su i oni sami učestvovala u prekrajanju većine na lokalu, i to baš sa SNS - kaže Petrović za „Novosti“.

Lider Nove stranke Živković u sredu je praktično odbio „ponuđenu ruku“ demokrata i LDP:

- Zalažemo se za saradnju sa opozicijom oko određenih projekata, ali ne i za bilo kakvo stranačko ujedinjenje.

Žarko Korać za „Novosti“ poručuje da je još rano govoriti o bilo kakvom dogovoru i njegovom učešću u novom demokratskom bloku, jer je taj proces u toku.

Bojan Kostreš iz LSV kaže nam da su se Pajtić i Čanak videli pre nekoliko dana:

- Što se tiče pokušaja DS da se pridobije što širi front kako bi se sprečila promena vlasti u Beogradu, podsećam da to nisu izmislili naprednjaci, već su to radile mnoge prethodne vlade.

PRIVREMENA UPRAVA ILI
OROČENA VEĆINA
JOŠ se ne zna kako će se 24. septembra, na sednici Skupštine grada, razrešiti prestonička kriza, ali jedno je sigurno - Beograd uskoro čekaju novi izbori. Od dogovora između naprednjaka, socijalista i DSS narednih dana znaće se da li će se ići na uvođenje privremene uprave ili na oročeno formiranje nove većina u parlamentu do izlaska na birališta.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 23 Sep 2013, 09:00
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Udovičić: Izlečićemo naše timove

Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić o privatizaciji klubova, borbi protiv huligana: Sportu su neophodne investicije, a ne samo potrošnja. Potreban dijalog s navijačima


Slika


PRED nama je rešavanje pitanja privatizacije sportskih klubova, ali to je samo sredstvo. Konačan cilj je njihovo ozdravljenje, kao i ukupan razvoj srpskog sporta.


To je, za „Novosti“, najavio Vanja Udovičić, ministar omladine i sporta, koji je u prvih mesec dana rada okupio tim i već „krenuo u napad“ na rezultate.

* Konkretno, hoće li država uskoro omogućiti privatizaciju Crvene Zvezde i Partizana?

- Više je nego očigledno da je postojeći sistem neodrživ i da su potrebne zdrave promene. Pre svega, uvođenje veće odgovornosti u raspodeli novca poreskih obveznika u sportu. Potrebno su investicije, a ne samo potrošnja. Drugo, želimo da stvorimo sistem, red i generalno pozitivan ambijent koji će privlačiti zdrav kapital u srpski sport. Temeljno i posvećeno radimo na tome, a u narednom periodu ćemo izaći i sa konkretnim rešenjima.

* Koje poteze nameravate prvo da povučete u Ministarstvu, a šta su vam strateški planovi? Prvo, želim da Ministarstvo postane druga kuća za sve naše sportiste, a da se glas mladih daleko jače čuje u našem društvu. Moja vrata su otvorena za sve. Želim da pomognem da se problemi rešavaju, a ne samo da se konstatuju. Moramo više pažnje posvetiti školskom sportu, deca su nam gojazna, sa krivim kičmama, ravnim tabanima... Ako želimo da zadržimo epitet sportske nacije, sport mora biti način života, sportska kultura mora da se razvija od malih nogu. Države i postoje da bi brinule o zdravlju nacije.

* Kako nameravate da sprovedete strategiju borbe protiv huligana na sportskim stadionima?

- To nije samo problem karakterističan za Srbiju, već ga imaju i razvijenije zemlje. Niti je to samo briga jednog ministarstva, već čitave države. Strategija za sprečavanje nasilja na sportskim terenima i Akcioni plan, koji je sastavni deo ovog dokumenta, jasno definišu šta je čije zaduženje i u kojim rokovima to mora da se ispuni.

* Šta ćete lično učiniti?

- Što se Ministarstva sporta tiče, naše obaveze u toj oblasti se pre svega odnose na edukaciju i prevenciju. U tom smislu tražiću i da se uspostavi otvorena komunikacija, dijalog, sa navijačima kako bismo zajedno radili na rešenju. Samo zajedno, kroz dijalog i saradnju, možemo rešiti probleme.

* Namerava li država da učini nešto da vrati klasično fizičko vaspitanje u škole?

- Fizičko vaspitanje mora na velika vrata da se vrati u škole. To je prioritet od nacionalnog značaja.

* Kako kada učenici sve manje koriste sportske sale, a one se iznajmljuju privatnim sportskim klubovima?

- Nedopustivo je da naša deca, na kraju krajeva, zdravlje nacije, budu podređeni nekim finansijskim interesima škole. Škola postoji zbog dece, a ne obrnuto. Država tu mora da uvede red i stane na kraj takvom neodgovornom ponašanju. Cena toga je ogromna, već sada sva istraživanja pokazuju da su nam deca gojazna, sa krivim tabanima. To se ne može ispraviti nikakvim novcem, samo pravilnom fizičkom i sportskom aktivnošću.

* Kao sportisti koji je ušao u politiku, smeta li vam prisustvo mnogih političara u sportskim klubovima?

- Ko god ima poštene namere i želi da pomogne srpskom sportu, dobrodošao je.

* Imate li dovoljno novca u budžetu za sportsku infrastrukturu Planirate li izgradnju nekih novih sportskih objekata?

- Budžet za izgradnju sportske infrastrukture prilično je skroman, ali ono što je Ministarstvo omladine i sporta započelo, učinićemo sve da bude i završeno. Napomenuo bih i da je Ministarstvo u prethodnih nekoliko godina izgradilo i renoviralo oko 500 sportskih objekata.

* Jeste li spremni da date svoj doprinos i u borbi protiv kriminala i korupcije u vašem resoru?

- Da. To je obaveza svakog ko obavlja bilo koju javnu funkciju.


POMOĆ I ZA AMATERE
* CRVENA zvezda i Partizan tražili su pomoć od Ministarstva zbog finansijske dubioze. Koliko i kako država uopšte može da pomogne našim trofejnim klubovima?
- Država, pre svega, može da pomogne kroz stvaranje ambijenta za ulaganje u sport i to je naša namera. Moramo da pomognemo i tamo gde nema interesa velikih sponzora, kao što je amaterski, rekreativni sport, a posebno da se fokusiramo i brinemo o dečjem i omladinskom sportu.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 25 Sep 2013, 09:43
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Đilas: Tek sada neću da ćutim

Beograd -- Smenjen sam jer sam progovorio o tome da se u Srbiji uvodi diktatura. Ako vodite Beograd, nemate pravo da ćutite, kaže smenjeni gradonačelnik Dragan Đilas.


Slika


"Mnogo je onih koji misle kao ja, onih koji vide što vidim i ja. Pristojan svet nema pravo da ćuti o apsolutizmu u koji Srbija ulazi, a na ćutanje tek ja nemam pravo jer sam dobio većinsku podršku Beograđana da govorim u njihovo ime. Vreme Miloševića nismo zaboravili i nikako nemamo pravo da ćuteći pustimo da se takav režim vrati u bilom kom obliku",kaže Đilas.

On kaže da sada kada je smenjen namerava da govori još glasnije o stvarima "o kojima bi oni koji su ga smenili voleli da ćuti".

"Danas niko ko se bavi politikom nema pravo da ćuti dok vlast Srbiju populistički vodi u ekonomsku katastrofu. Niko nema pravo da zbog svoje nesposobnosti zajedno sa Krstićem i Radulovićem oduzima budućnost našoj deci. Onaj ko za godinu i po zaduži zemlju za šest milijardi evra, a izgradi manje od 10 kilometara autoputa mora da položi račun", smatra Đilas.

Lider DS dodaje da ne bi voleo da uslede protesti zbog njegove smene.

"Ne želim i da zbog protesta i blokada ulica trpe Beograđani u saobraćaju. Više sam za ozbljinu peticiju za uvođenje direktnog izbora svih gradonačelnika u Srbiji uključujući i Beogradu. Od toga bismo svi imali koristi", kaže Đilas.

Smenom Dragana Đilasa s mesta gradonačelnika Beograda pala je i gradska vlada, ali svi ostaju na dužnosti i obavljaju svoje poslove do izbora novog rukovodstva.

Đilas kaže da ne očekuje sada da će da počene izgradnja Beograda na vodi, već samo nova hapšenja i afere.

Govoreći o premijeru Ivici Dačiću, lider DS kaže da je on na tom mestu samo zahvaljujući "lošoj matematici".


b92

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 98 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker