Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Apr 2024, 17:51


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 10 Avg 2013, 09:46
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Đukić Dejanović: Dačić zaslužio obe funkcije

Ministar zdravlja i potpredsednik SPS o rekonstrukciji, odnosima u stranci i svom mandatu: Normalno je da u SNS vole da njihov predsednik bude premijer. Moja ostavka nije problem

Slika

REZULTATI rada Ivice Dačića u Ministarstvu unutrašnjih poslova ne daju mu za pravo da napusti tu poziciju. Svi potpredsednici Vlade obavljaju istovremeno više funkcija. Aleksandar Vučić je i koordinator službi bezbednosti, a Jovan Krkokabić i Rasim Ljajić su ujedno i ministri. Na vidim zašto bi onda Dačić morao da se rastereti više nego neko drugi, iako zasigurno obavlja težak i odgovoran posao.


Ovako na spekulacije da će socijalisti morati da se odreknu resora policije u nastavku razgovora o rekonstrukciji Vlade, „replicira“ potpredsednik SPS i ministar zdravlja Slavica Đukić Dejanović, dodajući i da ne očekuje da će SNS imati takav zahtev.

* Visoki funkcioneri SNS nedvosmisleno traže da se Dačić povuče, neki čak „merkaju“ premijersku fotelju za svog lidera?

- Normalno je da vole da njihov predsednik bude premijer, tako da razumem zašto su to pitanje u više navrata potcrtavali. Ali, gospodin Vučić je jasno rekao da bez novih izbora o tome ne želi ni da razmišlja. Za mene je time stavljena tačka na to pitanje, jer on nije čovek koji poriče svoje izjave.

* Koliko je realna trampa resora između SPS i SNS. Hoćete li ustupiti saobraćaj i prosvetu, za kulturu i sport?

- O tome samo spekulišu mediji i takvih razgovora zasad nije bilo. SPS i SNS treba zajednički da traže najbolja personalna rešenja za upražnjena mesta i nije bitno čiji će čovek preuzeti koji resor.

* Znači li to da ćete predložiti stručnjake za ministre, a ne visoke stranačke funkcionere?

- Od perioda kada je bilo planirano da SPS bude demontiran posle 2000. godine, ono što nam nikada nije osporavano jeste da imamo dobre kadrove. Nema nijedne odgovorne pozicije u državi za koju nemamo nekoliko kvalitetnih kandidata. Nama personalna rešenja nisu najvažnija. Važno je samo da se ostvari cilj.

* Znate li već koga će vaša stranka predložiti za ministre i kada će biti poznat sastav osveženog kabineta?

- Personalna pitanja još nisu došla na dnevni red. Moramo prvo da odredimo koja će biti nova politika na ekonomskom planu. Ništa se ne drži pod velom tajne, već se uveliko radi. Odluke će biti saopštene tek kada budu konačne i mislim da se to neće dogoditi pre 26. avgusta. Jer, pre toga moramo da završimo i analizu rada u ministarstvima po dubini.

* Pošto je SPS tražio odlazak regionalista, verujete li da će time

vladajuća koalicija biti efikasnija?

- Očigledno je da se Srbiji žuri i da Vlada mora biti energičnija i efikasnija. Cilj rekonstrukcije jeste da se na najbitnijim poljima, odnosno u ekonomiji gde su rezultati loši već 10 godina, naprave jasni i energični koraci.

* Ispada da je najslabija karika bio Dinkić, a da su ostali dobro radili?

- Ne kažem to. I premijer je nekoliko puta izneo ocenu da je ova vlada bila bolja od prethodnih. Međutim, uvek se mora tražiti više i svako od nas mora uvek da podiže granicu.* Da li je, što se socijalista tiče, ministarska rekonstrukcija završena, verujete li da se vaša pozicija neće dovesti u pitanje?

- Konačnu odluku donosi parlament. Ja sam svoj mandat stavila na raspolaganje Dačiću i ako proceni da neko drugi može bolje da radi, neće biti problem da podnesem ostavku.

* Mogu li smene Obradovića i Mrkonjića da izazovu potrese u SPS, utisak je da nisu doborovoljno otišli?

- Bila sam akter svih razgovora i zato sam iznenađena kad vidim šta mediji sve pišu. Istina je da smo svi svoje mandate stavili na raspolaganje Dačiću i rekli da smo spremni da se povučemo ukoliko će to voditi stabilizaciji Vlade. I Obradović i Mrkonjić su radili najbolje što su mogli i SPS im je zahvalan. Ne očekujem potrese, a oni će ostati na visokim pozicijima u stranci.



STRANAC JE DOBRODOŠAO

* DA li je potreban stranac na čelu finansija ili privrede?

- Kao što bez stranih investicija Srbija ne može, tako je i svaka savetodavna pomoć, pa i uključivanje inostranih stručnjaka u rad Vlade, dobrodošla. Da li će se to i dogoditi, videćemo u narednim danima. Samo mi nije jasno da li su oni koji kritikuju ovu ideju zadovoljni trenutnim rezultatima.

KNjIŽICE IMALE ŠIROKU PODRŠKU
* VELIKA prašina podigla se oko elektronskih zdravstvenih knjižica, ranije je bilo problema sa izabranim lekarom. Zašto sebi namećemo propise, kad ne možemo da ih sprovedemo?
- Zakon o zdravstvenom osiguranju, koji je to predvideo, izglasan je još 2011. godine. Njega su tada podržale i neke opozicione stranke. Može neko da pokrene pitanje izmene tog propisa, ali EU očekuje uvođenje informacionih tehnologija u zdravstveni sektor.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 12 Avg 2013, 11:19
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Svi "stranci" srpske politike

Beograd -- Jedan od najpoznatijih “naših stranaca” koji su imali visoku državnu funkciju bio je Dragoslav Avramović koji je zaustavio inflaciju sa početka devedesetih.


Slika


Nakon više od 20 godina rada u Svetskoj banci i UN, predsednik Jugoslavije Slobodan Milošević krajem 1993. dovodi Avramovića (rođen 1919), za guvernera Narodne banke Jugoslavije. Popularni deka Avram zaustavlja hiperinflaciju koja je pustošila od 1991. do 1994. i uvodi novi dinar koji je bio u odnosu 1:1 sa nemačkom markom.

Međutim, Avramović se u međuvremenu okreće protiv Miloševića i postaje lider Saveza na promene. Za člana SANU izabran 1994, a sedam godina kasnije preminuo je u Vašingtonu.

Osim njega, državne funkcije i istaknuta mesta su imali brojni naši stručnjaci koji su se školovali i radili u inostranstvu, a evo nekih od njih:

Radmila Milentijević

Kao doktor istorije u Njujorku i tumač borbe srpskog naroda tokom ratova na prostoru bivše SFRJ, dovedena je u Vladu Srbije za ministra bez portfelja 1992. Kasnije bila ministar u saveznoj vladi Milana Panića, ali i ministar informisanja u vladi Mirka Marjanovića. Nema podataka šta radi danas.

Milan Panić

Biznismen, državljanin SAD, u mladosti sportista biciklista,premijer SR Jugoslavije od 1992. u vreme kad je predsednik SRJ bio Dobrica Ćosić. U decembru 1992. kandidovao se protiv Miloševića na predsedničkim izborima i izgubio iako je osvojio 1,5 miliona glasova. Sad penzioner, ali i dalje biznismen.

Božidar Đelić

Diplomirao na Harvardu, radio i „Makinsiju“. Do dolaska u vladu Zorana Đinđića za ministra finansija 2001. bio savetnik u vladama Poljske i Rusije i šef ekspertskog tima potpredsednika vlade SRJ Miroljuba Labusa. Bio ministar nauke i potpredsednik vlade. Danas narodni poslanik DS.

Kori Udovički

Doktor ekonomije, do ulaska u Đinđićevu Vladu radila u MMF u Vašingtonu. U Srbiji prvo bila specijalni savetnik ministra finansija, od 2002. ministar energetike i rudarstva. Izabrana za guvernera 2003. u poznatoj aferi “Bodrum” zbog koje je i smenjena. Danas radi u UN.

Goran Novaković

Građevinac koji je magistirao poslovnu administraciju i finansije i energetiku u SAD. Dve godine bio ministar energetike u Đinđićevoj vladi. Bio direktor u kompanijama “Enron”, “Glenkor” i “JP Morgan”. Danas u privatnom biznisu sa obnovljivim izvorima energije.

Goran Pitić

Učio o ekonomiji i finansijama u Beogradu, Torontu, Velikoj Britaniji i SAD. OD 2000. do 2004. ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom u vladama Đinđića i Zorana Živkovića. Posle odlaska nije se vraćao u politiku. Danas predsednik UO Sosijete ženeral banke u Srbiji, profesor na FEFA.

Prvoslav Davinić

Diplomirao pravo u Beogradu i međunarodne odnose u SAD. Radio u UN. Godine 2004. na predlog G17 plus postaje ministar odbrane SCG. Mandat završio sa dve afere “Satelit” i “Pancir”, u vezi sa nabavkom vojne opreme.

Vuk Jeremić

Jedan od najobrazovanih političara, završio Harvard i Kembridž, stigao je u Srbiju odmah posle promena, 5. oktobra, a od 2004. bio je savetnik Borisa Tadića. Od 2007. do 2012. ministar spoljnih poslova. Danas je predsedavajući Skupštine UN, izbačen je iz DS i samostalni je poslanik u Skupštini


b92

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 16 Avg 2013, 11:37
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Ilić: Nema razloga za ljutnju na Dačića

Šef poslaničke grupe URS Vladimir Ilić o daljem delovanju njegove stranke u sprskom parlamentu: Nećemo se obrušiti na stranke vlasti, želimo uspeh rekonstruisanoj vladi


Slika


OČEKUJEM da ćemo početkom naredne nedelje imati predsedništvo na kojem ćemo se dogovoriti da li će dosadaši ministri iz URS ući u parlament. Moj stav je da to treba da urade, jer je Skupština mesto gde najbolje može da se promoviše politički program - kaže za „Novosti“ Vladimir Ilić, šef poslaničkog kluba i član Predsedništva URS.


* Ko će od poslanika vratiti mandat ako i Mlađan Dinkić, Verica Kalanović i Suzana Grubješić budu hteli u parlament?

- Poslanička grupa će se dogovoriti ko će ustupiti mesto.

* Treba li ministri iz URS da podnesu ostavke ili da se u Skupštini, ipak, otvori rasprava o njihovom radu?

- Treba da podnesu ostavke i mislim da će tako biti. Njih je potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić zamolio da ostanu do same rekonstrukcije. A rasprava o njihovom radu nema nikakvog smisla, jer treba dati šansu poslanicima da diskutuju o novim kandidatima za ministre.Spremate li se za ulogu oštre opozicije Vladi?

- Nema razloga da budemo oštra opozicija. U interesu je Srbije da poželimo uspeh rekonstruisanoj vladi. Bilo bi krajnje nekorektno da se obrušimo na naše dojučerašnje koalicione partnere. Rekonstruisana vlada treba da dobije šansu 100 dana, možda i više, da pokaže efekte. Naravno, suprotstavićemo se svemu što procenimo da nije u interesu Srbije.

* Hoćete li biti uzdržani, jer razmišljate o savezima posle sledećih izbora?

- Ne treba zatvarati nijedna vrata. Zašto bismo bili ljuti na naprednjake, pa čak i na socijaliste?! To su bili naši partneri, koji su procenili da smo u ovom trenutku suvišni u Vladi.

* Znači, niste ljuti ni na Dačića...

- Nema razloga. On tokom rekonstrukcije nije izneo nijedan argument protiv rezulata rada naših ministara. Zato sve shvatam kao njegovu političko-taktičku odluku u želji da ojača svoju ličnu poziciju.

* Hoće li URS posle prelaska u opoziciju uspeti da sačuva saveze na lokalu?

- Jasno je da se menja pozicija URS, ali nemamo nikakvih najava, niti primećujemo pomeranja na lokalnom nivou.


KRSTIĆU ŽELIM SREĆU
* KAKO ocenjujete to što će Lazar Krstić biti ministar finansija? - Njemu najpre želim puno sreće. Verujem da je reč o izuzetno talentovanom i obrazovanom čoveku, mada je za taj posao možda potrebno veće životno iskustvo. Mene, ipak, najviše plaši hoće li mu partnera u Vladi dozvoliti da sprovede nepopularne mere koje su nužne - smanjenje administracije, departizacija, smanjenje javnih rashoda...


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 17 Avg 2013, 11:26
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Vučić: Srbija i Crna Gora okrenute budućnosti

Srbija i Crna Gora su sve nekadašnje razlike i politička trvenja ostavile po strani, jer su se okrenule budućnosti, izjavio je prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić


Slika


Srbija i Crna Gora su sve nekadašnje razlike i politička trvenja ostavile po strani, jer su se okrenule budućnosti, izjavio je prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za RTV CG.


Vučić je poručio da će se Srbija i Crna Gora međusobno pomagati na putu evropskih integracija, očekujući da će dve države za nekoliko godina, kako je rekao, zajedno dočekati članstvo u Evropskoj uniji.

Predstojeću posetu premijera Srrbije Ivice Dačića Podgorici, a potom i dolazak crnogorskog premijera Mila Đukanovića u Beograd, prvi potpredsednik Vlade Srbije ne vidi kao sastanke političko-marketinškog tipa, već kao priliku za dogovor o saradnji na konkretnim projektima koji su izvesni, naročito oni u oblastima saobraćaja i energetike.

Vučić je kazao da svi nadležni organi Srbije rade na hapšenju odbeglog narko bosa Darka Šarića.

On je rekao da je iznenađen optužbama funkcionera opozicionog Demokratskog fronta Crne Gore Nebojše Medojevića da, zajedno sa premijerom Ivicom Dačićem, štiti Šarića i da je "deo balkanske kriminalne konfederacije".

"Nisam mogao da verujem da je bilo ko izjavio tako nešto, ne znam čime je to izazvano i kao odgovoran čovek ne želim uvredama da se osvrćem na sve što je gopodin Medojević u životu uradio što se mafije tiče… On je sa njima imao kontakte i on je od njih uzimao novac, a ne ja", istakao je Vučić.

On je ponovio da Darka Šarića nikada nije video, niti je sa njim ikada razgovarao i da stoga ne zna šta to znači u tom smislu u kome je Medojević govorio.

"Niko više od mene na kugli zemaljskoj ne traži više i ne želi više da vidi Šarića iz rešetaka", rekao je Vučić.

Plaši se, kako je kazao, da neki ljudi pokušavaju da unište odnose Srbije i Crne Gore zbog ličnih političkih interesa i da im za to neko od tajkuna daje novac.

"Da li je to (Miroslav) Miškovićev novac ili nekog drugog, to u ovom trenutku ne mogu sa sigurnošću da vam kažem, ali znam da je teško pronaći neki drugi motiv u takvoj priči… I kao što vidite, na to prilično mirno reagujem, iako mi je potpuno neverovatno zvučalo da sam tako nešto uopšte čuo", rekao je Vučić.

Kao predsednik Srpske napredne stranke Vučić je rekao da ta stranka ima veoma dobre odnose sa Novom srpskom demokratijom i korektne odnose s Demokratskom partijom socijalista.

"Mi želimo dobre odnose sa Crnom Gorom i kao odgovoran čovek neću i ne mogu da dozvolim da neodgovornost pojedinca, a u ovom slučaju to je gospodin Medojević, na bilo koji način ugrozi naše odnose", kazao je Vučić.

On je dodao da bi mogao mnogo više loših stvari da kaže o Medojeviću, nego što Medojević može da izmisli o njemu, ali da sve do sada rečeno, kako je rekao, više govori o njemu, nego o Vučiću.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 20 Avg 2013, 11:30
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Goati: Vučić i Đilas neće u savez

Predsednik „Transparentnosti Srbija“ Vladimir Goati o političkoj sceni i rokadama u Nemanjinoj: Lideri SNS i DS pokrenuli novi vid komunikacije. Ministri stranci bi udarili u zid


Slika


KAD se posle sastanka lidera vladajuće stranke i opozicije pojavi šturo saopštenje, onda to odmah pokrene različite priče, posebno oko mogućeg saveza u budućnosti. Međutim, DS i SNS su u ovom trenutku veoma udaljene i programski različite da je veoma teško zamisliti saradnju.


Ovako politički analitičar i predsednik „Transparentnosti Srbija“ Vladimir Goati komentariše nedavni susret predsednika naprednjaka i demokrata - Aleksandra Vučića i Dragana Đilasa, upriličen povodom projekta „Beograd na vodi“. On smatra da su razgovorom o „silasku“ glavnog grada na reke sagovornici pokazali zrelost i pokrenuli novi vid komunikacije na političkoj sceni.

* Može li taj sastanak da se tumači i kao neki indirektan signal Ivici Dačiću, jer je organizovan usred rekonstrukcije Vlade i kadrovskih kombinatorika?

- Sve može da se tumači na različite načine. Ali ne verujem da je bilo šta u tom susretu upereno protiv premijera. Mislim da su tim sastankom Vučić i Đilas pokazali zrelost, jer su rešeni da pokrenu veoma važan projekat.* Kako komentarišete dolazak Lazara Krstića na čelo Ministarstva finansija? Da li je kadar da se uhvati ukoštac sa srpskim nesređenim sistemom?

- Njegov uspeh biće ograničen, jer zavisi od niza političkih odnosa.

Ne očekujem da Krstić napravi epohalni zaokret, posebno što ne poznaje dobro interesni reljef Srbije. Zato mislim da će manje učiniti nego što su Đelić i Dinkić, koji su, takođe, odlični ekonomisti.

* Podržavate li dolazak stranaca u Vladu, makar i na savetničkim mestima?

- Kod nas su odnosi toliko osobeni da je nekome sa strane veoma teško da ih upozna.

I zato je samo pitanje - koliko bi neko iz inostranstva bio spreman da jako udari glavom u zid, bez ikakve šanse da ga sruši.

* Rizikuje li Vučić da izazove nezadovoljstvo u stranci pošto veoma važna mesta, poput ministra finansija, prepušta nestranačkim ličnostima? Ne. On spada u grupu partijskih faraona. U stranci nema nikakavu organizovanu opoziciju i zato ne verujem da će se dogoditi bilo kakvi potresi.
Naravno, uvek postoji mogućnost, ali bi to onda bilo pravo čudo.

* Približava li se Srbija jednopartijskom sistemu, s obzirom na to da ankete pokazuju da se rejting naprednjaka približio koti od 50 odsto?

- Javno mnjenje je promenljivo i heterogeno. Rejting SNS je rezulat toga što ljudi vole pobednike, ali je svemu dosta doprinela i opozicija koja ne može da ponudi nikakavu platformu. U ovom trenutku težište interesovanja javnosti prelazi na standard i zaposlenje, a pošto ne vidim neku čudnovatu formuli kojom bi se rešili ti problemi, mislim da će se rejting naprednjaka ubrzo „unormaliti“.


Slika


DINKIĆ BUDI OPOZICIJU
* OČEKUJETE li uskoro neke konkretne poteze opozicije i može li Dinkić da ojača njenu poziciju?
- Opozicija je sklerotična i u stanju potpune obamrlosti, ali očekujem da će joj od septembra Mlađan Dinkić dati snažan podsticaj i pokušati da je ujedini.
A problemi javne uprave i sporost pravosudnog sistema jesu pitanja na kojima treba da insistira.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 21 Avg 2013, 10:42
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Ružić: Izmišljotina je da rušim Dačića

Šef Izvršnog odbora Socijalističke partije Srbije Branko Ružić o navodima da sprema prevrat: Dačić bi poželeo pučistu poput mene


Slika


NIJEDNO rušilaštvo uređenog sistema nije moguće bez „bitangi iz sopstvenih redova“. Zato očekujem da predsednik Ivica Dačić javno iznese stav o ovom dekadentnom procesu, a siguran sam da bi poželeo još tuce pučista poput mene.


Oni koji treba da znaju istinu, znaju je vrlo dobro. Za mene lično partija je iznad svih i svakoga.

To za „Novosti“ poručuje Branko Ružić, šef Izvršnog odbora Socijalističke partije Srbije, odgovarajući na medijske spekulacije da u potaji sprema prevrat u stranci i da je na čelu struje koja je, navodno, nezadovoljna potezima lidera. On metaforično prognozira da će se „vrlo brzo razotkriti ko je „Juda Iskariotski“.

* Sumnjate, dakle, da iza ovih optužbi stoje pojedinci iz SPS?- Iskreno, vrlo teško mi je da reagujem na notorne izmišljotine koje se objavljuju, ali me vrlo opasne kvalifikacije koje se iznose prosto teraju na tako nešto.

Kontinuirana potreba moralnih pigmeja koji su ogrezli u kriminalu i korupciji da me putem isplaćenih „žetona“ jednom mediju diskredituju, kriminalizuju i na taj način stvore iskrivljenu sliku u javnosti o mojoj porodici i meni lično, govori očigledno o nečijem strahu od jedinstva i snage Socijalističke partije Srbije.

* Ko se to boji socijalista? Ima li među takvima, možda, i vaših koalicionih partnera?

- Ne. Ali, lako je između redova pročitati i prepoznati i lične, ali i političke motive ljudi kojima je osnovna životna maksima „manjak znanja, višak samopouzdanja“.

Nikada u tom mulju sebi nisam nalazio mesto, niti sam imao bolesne ambicije u bilo kom poslu kojim sam se bavio, za razliku od mnogih.

Siguran sam da predsednik Dačić sasvim jasno prepoznaje udar koji traje prema SPS i njemu lično, već duži vremenski period.


NE ODUSTAJEMO OD POLICIJE
* KOLIKO je realno da se Ivica Dačić u finišu rekonstrukcije, ipak, odrekne fotelje u MUP? Postoje li pritisci SNS da to učini?
- Uveren sam da su rezultati koje je predsednik Dačić u funkciji ministra unutrašnjih poslova postigao u petogodišnjem periodu sasvim dovoljna referenca i garancija da se preraspodela uticaja u sistemu bezbednosti ne treba menjati.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 22 Avg 2013, 13:08
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Vučević: Uzdrman poslednji bastion demokrata

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević o političkim potresima i glasanju u Vojvodini: Pokrajinski izbori su neminovni, DS potpuno izgubio ugled. Može se očekivati da bar delovi Statuta budu osporeni


Slika


ZA građane Vojvodine manje je važno da li će neki od ministarskih resora u Vladi Srbije predvoditi vojvođanski kadrovi, jer suština rekonstrukcije nije u personalnim promenama, nego u tome da ministarstva postanu efikasnija kako bi taj boljitak građani što pre osetili u svakodnevnom životu - kaže, za „Novosti“, Miloš Vučević, član Predsedništva SNS i gradonačelnik Novog Sada.


* Da li bi bilo neobično da SNS, koji ima tri potpredsednika iz Vojvodine ne „progura“ u Vladu nikog iz pokrajine?

- Postoji mogućnost. O personalnim rešenjima prvi put ćemo razgovarati na sednicama Predsedništva i GO u nedelju.

* Spekuliše se da bi i naredni ministar poljoprivrede trebalo da bude iz Vojvodine, a pominje se Igor Mirović...

- Ne mislim da ministar poljoprivrede mora po „ključu“ uvek da bude iz Vojvodine. Ko kaže da pokrajina ne može da da odličnog ministra kulture, a da, recimo, neko iz Vranja bude sjajan u resoru poljoprivrede? Mirović bi mogao veoma dobro da vodi nekoliko resora i, ako bude predložen, dobiće moju bezrezervnu podršku. Mislite li i da je SNS povukao dobar potez opredeljujući se za rekonstrukciju?

- Zbog ogromne podrške predsedniku Aleksandru Vučiću i celom SNS, jasno je da bi za nas bilo isplativije da smo se odlučili za izbore. Isto tako je jasno da je rekonstrukcija bolje rešenje za samu zemlju.

Očekujem od naredne Vlade da ima još više sluha za lokalne samouprave, jer su opštine i gradovi prva adresa na koju se građani javljaju sa svojim problemima.

* Koliko su realne najave vanredniK izbora u Vojvodini do kraja godine?

- Izbori su neminovni, pa bilo to do kraja godine ili koji mesec kasnije, jer je pokrajinska administracija pala do sada na svim testovima, od kojih su najilustrativniji izbori na lokalu održani tokom ove godine.

Svuda je koalicija DS-LSV-SVM poražena. Novi testovi slede u Vrbasu i Odžacima. DS i njihovi partneri izgubili su ugled u očima građana.

* Može li izbore da ubrza javna rasprava o Statutu?

- Statut je na velikom ispitu i veoma je značajno kako će ga oceniti Ustavni sud. Kao pravnik, ali i kao čovek koji logično razmišlja, mislim da, ako je već Zakon o nadležnostima, koji je stariji akt od Statuta u nekim delovima osporen, najmanje što se može očekivati jeste da budu osporene i odredbe Statuta koje su u vezi s tim zakonom. Pravna nauka je struka i predsednika Vlade Vojvodine Bojana Pajtića koji tvrdi da Statut ne može da bude poništen, već samo neki delovi...
- Makar bili osporeni i delovi Statuta, mora se neminovno postaviti pitanje političke odgovornosti onih koji su takav neustavan akt krojili, a to su Pajtić i DS.

* Sredinom septembra biće godina kako ste preuzeli vlast u Novom Sadu, a još nema ozbiljnije saradnje sa pokrajinskom administracijom...

- Radili smo na nekoliko manjih projekata, ali nema suštinske saradnje, grad od pokrajinske vlasti ne dobija nikakvu investicionu podršku. I zbog toga su neophodni vanredni izbori, jer DS izbegavanjem saradnje sa nama, zapravo kažnjava sve građane. DS je panično svestan da je Vojvodina, odnosno zgrada Banovine u kojoj stoluju, njihovo poslednje i najveće uporište. Neminovno je da uskoro padne i taj bastion, jer su mu temelji dobrano uzdrmani.


MANJA STOPA KRIMINALA
* OPOZICIJA vam stavlja na teret da je Novi Sad sve manje bezbedan grad. Koliko na bezbednost utiče to što je Novi Sad jedini grad koji već tri godine ima v. d. načelnika policije?

- Veoma je važno da se što pre imenuje načelnik policijske uprave i lično sam se založio za to. To neće automatski rešiti sve probleme, ali će nam omogućiti da se još ozbiljnije uhvatimo u koštac s problemima. Što se bezbednosti tiče, podaci demantuju opoziciju, jer je stopa kriminala manja u ovoju odnosu na prethodnu godinu. Povećan je i broj rešenih slučajeva krivičnih dela. Proteklih meseci, u saradnji sa MUP, dobili smo tri klase sa ukupno 300 policajaca koji su na obuci u Centru u Sremskoj Kamenici.


http://www.novosti.rs/upload/images/2013//08/21n/pol-vucevic-mala.jpg


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 23 Avg 2013, 13:09
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Tabaković: Inflacija je pod kontrolom

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković o uticaju krupnih promena u vladi na finansijske tokove i o kursu dinara: Krstić ima sve predispozicije da bude dobar čuvar državne kase. Rezerve su 10,7 milijardi evra, ali je nužan aranžman sa MMF


Slika


DEVIZNI kurs često reaguje ne samo na ekonomske potrese, već i na političke promene. Ovoga puta to nije slučaj. Razlog je to što građani sve više veruju centralnoj banci i nameri guvernera da NBS, kao što bi trebalo da rade i druge državne institucije, menja odnos prema vlasti i polaže račun upravo građanima. Takođe, utisak je i da su učesnici na finansijskom tržištu prepoznali volju Vlade da rekonstrukcijom unapredi trenutni ambijent u Srbiji i da zaokruži stvaranja stabilnog okruženja za poslovanje i ulaganje.


Ovako guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković odgovara na pitanje - da li su se velike promene u Vladi odrazile na stabilnost finansijskog tržišta i ekonomije.

* Je li dobro što će u Vladi biti razdvojeni resori privrede i finansija?

- Svaka odluka Vlade koja će doprineti što bržem ostvarenju našeg zajedničkog cilja - boljeg života građana Srbije, za mene je dobra odluka. A dobra i produktivna saradnja s Vladom bila je i ostaje izuzetno važna.

* Hoće li Lazar Krstić moći da se snađe na čelu Ministarstva finansija?

- Zaista mi je drago što se gospodin Krstić sa 29 godina vratio u Srbiju i prihvatio tako veliki izazov. Nakon našeg prvog susreta stekla sam utisak da je maksimalno posvećen znanju i učenju i da ima sve predispozicije da, uz podršku koju ima, bude dobar čuvar državne kase. A tu kasu treba puniti realnim i stalnim prihodima, a ne pretežno zaduživanjem. To što ima 29 godina je prednost. To je dovoljno godina da čovek stekne čvrstinu i odlučnost da donosi hrabre i promišljene odluke.* Zašto tvrdite da nam je potreban aranžman sa MMF, iako su stabilne devizne rezerve?

- Imamo devizne rezerve koje su na nivou od 10,7 milijardi evra, i to je mnogo više od onoga što se smatra potrebnim. Ali isto tako je tačno da nam je neophodan aranžman sa MMF, ne zbog novca, već zbog toga što je zemlji potreban dobar savetnik i kontrolor, čije će mišljenje o nama kao državi u kojoj Vlada i NBS dobro rade, deliti i druge međunarodne institucije. A od ocena tih međunarodnih institucija zavise i odluke investitora koji će ulagati u svoje poslove u Srbiji.

* Hoćete li uspeti da zadržite stabilnost kursa dinara?

- Dovoljno dugoročna stabilnost je cilj kojem moraju biti prilagođena sva naša nastojanja. S obzirom na ranjivost ekonomije i njenu potrebu za strukturnim promenama, kretanje deviznog kursa je izuzetno važno, jer treba da doprinese ekonomskoj stabilnosti. I to je jedna od stvari zbog kojih je važan aranžman sa MMF. Devizno tržište jeste stabilno, ali nam je značajna njihova tehnička i savetodavna pomoć u sprovođenju strukturnih reformi koje su preduslov i garancija da imamo stabilnu valutu, nisku inflaciju i održiv ekonomski rast.

Takođe, jedan od mojih prioriteta i najvećih izazova u narednom periodu biće obezbeđivanje uvida u sve elemente monetarne mase, odnosno deviznih sredstava koja mogu da utiču na vrednost kursa, a preko toga i na vrednost inflacije.


Slika


* Šta konkretno znači najava da ćete staviti pod nadzor sve tokove deviza za koje kažete da nisu ni na sivom, ni na crnom tržištu? O kolikim sumama je reč?

- Radi se o sumama dovoljno velikim da, ukoliko nisu sistemski kontrolisane, mogu ozbiljno uticati na stabilnost kursa i deviznog tržišta uopšte. Mislim da su svi svesni tendencije da vremena, u kojima je pojedinačni interes bio iznad opšteg ili bolje reći na račun opšteg, ostanu iza nas. Od najvećeg je značaja da se vratimo idejama korisnosti, stabilnosti i realnog rasta. Ne može lažno bankarstvo da zameni bankarstvo koje mora da se zasniva na stvarnim izvorima stabilnosti i stvaranja kapitala. Mnogi su smetnuli s uma da krediti postoje zbog praktičnih potreba građana. Najveći broj banaka uvažava tu činjenicu, ali ima i onih kojima je kreditiranje privrede i građana dosadan i mukotrpan posao.
* Mislite li da je dinar precenjen, ako se posmatra trenutno stanje u privredi i ekonomiji?

- Mislim da je važno da je dinar stabilan. Sve definicije, teorije i funkcije realnog kursa u Srbiji su izvitoperene. I ocene o tome zavise od toga da li procenjujete njegov uticaj na inflaciju ili na platni bilans. Ali, da li treba Fridmanovu definiciju da je „nestabilnost kurseva simptom nestabilnosti u dubini ekonomske strukture“ da dokazujemo dozvoljavajući da ta nestabilnost bude kreirana od onih kojima je profit jedini zakon?

A mali je broj onih koji govore da fiskalna konsolidacija, iako neophodna nije dovoljna. Stabilne javne finansije su krov stabilnog sistema koji je temelj. Ali dok ne stvorimo stabilan temelj, zasnovan na proizvodnji i na stvarnim troškovima proizvodnje, ali i održivim socijalnim i ekološkim troškovima, moramo ozbiljno i sa merljivim rezultatima da radimo na fiskalnoj konsolidaciji.

* Hoće li se avgustovsko poskupljenje struje odraziti na inflaciju?

- Inflacija je na silaznoj putanji, njena prosečna mesečna stopa je na nivou od 0,2 odsto i, kao što smo najvili, ona će do oktobra biti vraćena u ciljane okvire od četiri odsto plus-minus 1,5 odsto. Avgustovsko poskupljenje struje nije nešto na šta nismo računali u našim projekcijama.

* Ima li pomaka oko vašeg zahteva da povećanje cena bude plansko i predvidivo za sve?

- Činjenica da nas poskupljenje struje nije iznenadilo govori u prilog tome. Naravno da svi zajedno moramo da radimo na tome da stvorimo predvidiv i stabilan ambijent u Srbiji u svakom smislu. Kada postoji volja i kada se ulaže napor da se neki cilj ostvari, efekti tog rada posle izvesnog vremena moraju postati vidljivi.

DOLAZE DVE STRANE BANKE
* DOKLE se stiglo u pregovorima sa dvema inostranim bankama, koje su zainteresovane za ulazak na srpsko tržište?
- Uslovi, kriterijumi i procedure za ulazak banaka na srpsko tržište su precizno regulisani i definisani i NBS postupa isključivo u skladu sa njima. Očekujemo da se razgovori uskoro okončaju podnošenjem zvaničnih zahteva za dobijanje preliminarnog odobrenja za osnivanje banke.


ZAŠTO NIS NE ULAŽE U DRŽAVU?
* KOJI su još pritisci na kurs?
- Kao jedan od razloga zabeležena je i isplata dividendi NIS. Zanimljivo je da je NBS uplatila u budžet Srbije tri milijarde dinara, a NIS 3,7 milijardi.
Za isplatu dividendi ostalim akcionarima kupovali su devize. Postavlja se logično pitanje - zar ni NIS nema interes da ostatak zarađenog profita investira u svoj posao u ovoj zemlji?


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 29 Avg 2013, 11:07
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Rasim Ljajić: Red je da i nas partneri uvaže

Potpredsednik Vlade o rekonstrukciji, dijalogu sa Prištinom, resorima: Hoćemo da se poštuje SDPS pri raspodeli nadležnosti. Od ekonomskih rezultata zavisiće uspeh Vlade


Slika


DOSTA je bilo političkih tema koje već dugo opterećuju državu. Rekonstruisana vlada mora već od iduće nedelje da definiše novu ekonomsku politiku i da započne reforme. To građani od nas očekuju.


Ovo je izjavio za „Novosti“ Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade i ministar za trgovinu i telekomunikacije, koji je prvi javno upozoravao da proces rekonstrukcije ne bi smeo da se razvlači unedogled.

* Hoće li biti štetnih posledica po Srbiju jer kadrovske promene u Nemanjinoj traju gotovo celog leta, a posao još nije završen?

- Činjenica je da se rekonstrukcija odužila i da bi bilo mnogo bolje da je sve trajalo kraće. Ali došli smo do kraja i za prosutim mlekom ne vredi kukati. Sve će se ovo zaboraviti ako Vlada sa novim ministrima donese rezultate.

* A šta konkretno očekujete od novog ministarskog tima?

- Prvi put su sve stranke apsolutno jedinstvene u stavu da je ekonomija pitanje svih pitanja. Promene u ekonomiji će biti mera uspešnosti ove vlade. Na osnovu životnog standarda opredeljivaće se i birači. Velike političke teme su konačno izgubile primat i dobro je da ih malo odložimo u fioku.* Uliva li vam optimizam to što su u ključne ekonomske resore došli vanstranački stručnjaci?

- Njihov uspeh će u velikoj meri zavisiti od političke volje cele Vlade da se sprovedu ekonomske reforme. Sada vidim da ta volja postoji, ali je nužno da se sve potvrdi i u praksi.

* Jeste li uključeni u izradu zakona o ministarstvima pošto ste to očekivali?

- Nisam uključen u konsultacije. Možda je razlog za to što nije ni bilo velikih izmena u zakonu. Suštinska promena je razdvajanja ministarstava finansija i privrede. Sve ostalo su tehničke izmene i preciziranje nadležnosti.

* Hoćete li insistirati da vaš SDPS sada dobije veću ulogu u Vladinom aparatu pošto je URS napustio Nemanjinu?

- Resore koje je vodio URS raspodelile su najjače stranke, što je u redu. Ali bilo bi korektno da se uvaži naša politička snaga u parlamentu. Tačnije, red bi bio da participiramo u dogovorima oko podele nekih nadležnosti po dubini, izvan ministarskih mesta.

* Koliko su osnovane opaske opozicije da je rekonstrukcija samo „bajpas“ do izbora, koji će ubrzo da budu raspisani?

- Najgore bi bilo da iz dugotrajne priče o rekonstrukciji uđemo u novu licitaciju novih izbora. Svakako, na opoziciji je da nameće izbornu temu, ali posao vlasti nije da ulazi u tu polemiku. Na nama je da rešavamo krupne probleme pred državom. Očekuju nas ekonomski izazovi, kosovski izbori i potpuna primena Briselskog sporazuma i početak pregovora sa EU. To su prioriteti.

* Ipak, da li bi vas iznenadio vanredan izlazak na birališta posle primene Briselskog sporazuma?

- Od početka mandata govorim da me izbori ne bi iznenadili. Ali sada smo praktično polovinu članova Vlade promenili i bilo bi potpuno kontraproduktivno da sad otvaramo izbornu temu. Jeste li unutar koalicije razgovarali o kandidatu za glavnog pregovarača sa EU?

- Još nije odlučeno ko će da bude pregovarač sa EU. Moj predlog je da to, po ugledu na druge zemlje, bude vanstranačka ličnost čija sudbina ne zavisi od sudbine Vlade. Ne bi valjalo da posle svakih izbora menjamo pregovarača jer bi to uticalo na dinamiku pregovaračkog procesa.

* Zašto još nema dogovora o telekomunikacijama sa Prištinom? Hoće li Srbija pristati da Kosovo dobije pozivni broj?

- Predložili smo prištinskoj strani da se iz formulacije oko pozivnog broja izbaci da je on jedinstven. Ako to bude ispoštovano, imaćemo dogovor. Na poslednjem sastanku u Briselu dobili smo signale da bi moglo da dođe do kompromisa već na sledećoj rundi dijaloga. Da bi odustala od te jedne reči, Priština traži neke ustupke oko energetike. Nadam se da ćemo imati celovit dogovor.

* Može li odluka lidera sa severa KiM da bojkotuju izbore da ugrozi primenu Briselskog sporazuma?

- Ne može da ugrozi taj proces, ali može da oteža poziciju Vlade. Mi moramo Srbima jasno i strpljivo da objasnimo značaj izbora. Kosovski Srbi njima dobijaju mehanizme, poluge i međunarodno prihvatljive institucije da nastave svoju političku borbu. Iluzorno je očekivati da oni mogu da ostvare svoje ciljeve tako što će biti u sukobu ne samo sa Prištinom i međunarodnom zajednicom već i protiv vlastite Vlade u Beogradu. Zato, kroz konstantan dijalog moramo doći do zajedničke politike.


“LIDL“ SIGURNO DOLAZI
* Kompanija „Lidl“ je saopštila da nastavlja sa kupovinom zemljišta u Srbiji. Kada bi mogao da počne da radi taj veliki nemački trgovinski lanac? - Nema dileme da će „Lidl“ početi da radi u Srbiji. Ali, njihova poslovna politika je da odjednom otvore sve prodajne objekte koje nameravaju u nekoj državi. Do sada su kupili sedam lokacija, a nameravaju 15. Od tog ritma zavisi i kada će krenuti sa radom. Za nas je važno da oni dolaze na srpsko tržište, a tako će da pojačaju konkurenciju i da utiču na pristupačnije cene, bolju ponudu i veći kvalitet proizvoda.


NE DIKTIRAMO PROMENU CENA
* Očekuje li Srbiju tradicionalni jesenji talas poskupljenja? - Nevolja je što mi izgleda imamo priču o poskupljenjima i kada je suša i kada je godina rodna. Kada smo prošle godine imali sušu, prinosi su se smanjili za oko 30 odsto, što je uticalo na rast cena. Sada, kada je godina rodna, imamo pritisak poljoprivrednika koji traže veću otkupnu cenu proizvoda. A suštinski nesporazum je u tome što Vlada više ne može da utiče na cene jer njih reguliše slobodno tržište.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: O političarima opušteno  |  Poslato: 02 Sep 2013, 11:40
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Tanja Miščević pregovarač sa EU

Bivši direktor kancelarije za EU, posle razgovora sa Aleksandrom Vučićem, prihvatila je njegovu ponudu da bude šef pregovaračkog tima naše države

Slika


TANjA Miščević biće glavni pregovarač Srbije za pregovore o članstvu u Evropskoj uniji!


Bivši direktor kancelarije za EU, posle razgovora sa prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem, prihvatila je njegovu ponudu da bude šef pregovaračkog tima naše države.

- Razgovarali smo o tome kako proces evropskih integracija funkcioniše, kakvo je njegovo ustrojstvo, kakva su iskustva drugih, šta se procesom postiže, koji su naši ciljevi i u tome smo našli potpunu podudarnost - rekla je Tanja Miščević za „Novosti“.

Pre toga, Vučić je imao završne konsultacije sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i premijerom Ivicom Dačićem kako bi doneli konačnu odluku o tom važnom kadrovskom rešenju.

Kako je saopšteno iz kabineta prvog potpredsednika, Vučić je predlog o kandidaturi Miščevićeve izneo, „uvažavajući njene stručne kvalitete i izražavajući uverenje da će posao obaviti u najboljem interesu za zemlju“.

Dr Tanja Miščević profesor je Fakulteta političkih nauka. U prethodnom mandatu vlade bila je državni sekretar Ministarstva odbrane, a sada je savetnik vicepremijera Rasima Ljajića za evrointegracije.

Diplomirala je na smeru za međunarodne odnose FPN u Beogradu, magistrirala na smeru za međunarodno pravo i organizacije 1997. a doktorat stekla 2002. godine. Ima nekoliko specijalizacija iz oblasti EU, između ostalog, na Univerzitetu u Bonu i na Evropskom koledžu u Brižu.

Bila je 2003. godine koordinator obuke administracije SCG o pitanjima EU, a od 2005. do 2008. godine vodila je Kancelariju za evropske integracije. Bila je i član pregovaračkog tima Vlade za pregovore o zaključenju SSP i rukovodila je pregovaračkim timovima Vlade za zaključenje Sporazuma o viznim olakšicama i Sporazuma o readmisiji između Srbije i EU.

Potpredsednik je Evropskog pokreta u Srbiji, a od aprila 2009. do novembra 2010. bila je član i potpredsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 137 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker