Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 19:17


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 24 Nov 2013, 12:58
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Četiri predstave posvećene Prvom svetskom ratu

Povodom obeležavanja stogodišnjice od početka Velikog rata, četiri komada na scenama beogradskih pozorišta. Dramski odgovor na sve češću reviziju uloge Srbije i Gavrila Principa u tokovima svetske istorije


Slika


U PETAK održanom premijerom "Srpske trilogije" Stevana Jakovljevića u Narodnom pozorištu (režija Slavenko Saletović) ova kuća umetnički se pridružila obeležavanju stogodišnjice početka Prvog svetskog rata. Na beogradskim scenama još tri predstave posvećene su ovom datumu: Atelje 212 je već obnovio komad Duška Kovačevića "Sveti Georgije ubiva aždahu", posle bečke premijere u Bitef teatru (u martu naredne godine) biće odigrana drama Biljane Srbljanović "Princip - Mali mi je ovaj grob", a mesec dana kasnije na sceni Jugoslovenskog dramskog planirano je prvo izvođenje "Zmajeubice", novog komada Milene Marković.


- Narodno pozorište bi obeležilo ovaj datum i da nije bilo najnovijeg pokušaja revizije istorije koji nam dolazi od nekolicine zapadnih autora - kaže Slavko Milanović, dramaturg u nacionalnom teatru i saradnik na "Srpskoj trilogiji". - Razmere stradanja srpskog naroda su poznate, brojke govore da je Srbija izgubila trećinu stanovništva. I drugi su stradali, ali je redak u svetu primer naroda koji je na svoje pretke primenio takav sistematski zaborav. Zato je sada lako manipulisati masama autoironičnih ignoranata i navoditi ih na podsmevanje vlastitoj istoriji.

Milanović podseća da je britanski istoričar Kristofer Klark nazvao Gavrila Principa teroristom, a Kanađanska Margaret Mekmilan nekadašnju Srbiju uporedila sa današnjim Iranom koji (valjda po "srpskoj licenci") izvozi terorizam: Ovom etiketiranju Srba pridružili su se domaći podgrevači izanđalih stereotipa, pa jedan naš značajan pisac i jedna poznata istoričarka za Principa kažu da je prosto - nesrećnik. Dakle, on je neko ko čak nema ni svest teroriste ili atentatora, nego ne zna ni šta čini, ni u kom svetu živi - ističe Milanović. - Na isti način mogli bismo reći za junake Jakovljevićeve "Trilogije" da su "nesrećnici" koji su ustali da brane svoju zemlju od višestruko jačeg neprijatelja.

Povodom svog novog dela, Milena Marković je već rekla da se trudila da priču o Gavrilu Principu podigne na jednu mitsku ravan, što znači "izvan i iznad svake regionalne dnevnopolitičke igranke". Jer, kako kaže, to je priča o mladim osetljivim, prenapregnutim ljudima koji su gladni i željni slobode, koji sanjaju nejasno i nemušto, ali žestoko o promeni i dostojanstvenom mestu za svoj narod, svoju klasu, svoj soj.

- Svaki put kada "javnost" površno ili ostrašćeno tumači bilo koju etapu u istoriji naroda, treba je podučiti i podsetiti, bez mržnje i strasti, blago i očinski - rekla je istim povodom Milena Marković. - Gavrilo nije terorista jer on nije otišao u Beč da puca na prestolonaslednika nego je u svojoj zemlji, u svom gradu, ispred svojih ideala i drugova, izvršio tiranoubistvo kao politički čin. Istorija se stalno piše od strane moćnih sila i to onako kako tim silama odgovara u određenom trenutku. U poslednje vreme se dosta čudnovato posmatra i Prvi i Drugi svetski rat. To je prosto tako, ali to ne znači da se ne treba buniti i nešto ipak reći u svoju korist, koliko god da si mali i nemoćan.

Komad Milene Marković napisan je po narudžbini Jugoslovenskog dramskog, a koji su razlozi motivisali kuću objašnjava umetnički direktor Gorčin Stojanović:

- Naručili smo komad o Mladoj Bosni, a Milena je uzela za temu ono najznačajnije: Principa i atentat. Njen komad je, inače, deo dva projekta UTE (Unije teatara Evrope). O prvom, "Pali anđeo istorije" već je bilo reči kod nas u Beogradu i deo je jedne šire priče: ako se 1914. godine srušila jedna multinacionalna i multikulturna država kao što je bila Austrougarska, pa onda nastala i propala takođe multinacionalna i multikulturna Jugoslavija, kakva je budućnost EU? Drugi projekat se zove "Terorizmi". Bavi se, pre svega, problemom velikog straha, pitanjem da li je Princip bio terorista - kada je pre sto godina to bio oblik borbe za slobodu. Tim povodom, pojaviće se sa svojim temama šest izvođača u junu 2015. godine, u Štutgartu. Osim naše, učestvovaće i pozorišta iz Tel Aviva, Osla, Remsa, dok će londonski teatar uraditi predstavu u koprodukciji sa Palestincima.

Stojanović ističe da je kvalitet dela Milene Marković poetska snaga njenih dramskih sukoba:

- Ume da prenese ono dominantno, svet dece u zanosu, ono što je žestoko pravdoljubivo, istinoljubivo, ali istovremeno Milena ume da bude surova i prema sebi i prema svojim likovima. Kada se predstava pojavi pred publikom, pretpostavljam da će kao i uvek biti zlonamernog i glupog sveta, a znam i da će više "frke" biti oko komada Biljane Srbanović. Ako će to izazvati neke dobre polemike, zašto da ne? Sve je legitimno.


Slika


A komad Biljane Srbljanović "Princip - Mali mi je ovaj grob" već je nedavno viđen pred publikom: bečkom, u "Šaušpilhausu" (režija Mihal Zadar), a naručio ga je ovaj teatar, takođe, povodom stogodišnjice Velikog rata. U Beogradu će premijerno biti izveden u okviru jubileja, 25 godina od osnivanja Bitef teatra ( u režiji Dina Mustafića) i u koprudukciji sa Fondom "Hartefakt".

U svojim dosadašnjim izjavama Srbljanovićeva je isticala da Princip u njenoj drami nije ni junak ni terorista već, pre svega, žrtva:

- On je čovek koji oseća strahovitu potrebu pravednika da učini nešto za oslobođenje od okupatora za ujedinjenje Južnih Slovena. Pri- tom, u svom obrazovanju, u kulturnom modelu na kome je rastao, osim baš takvog atentata, nije mogao da pronađe drugačije političko sredstvo. U tome je, po mom mišljenju, sadržan tragični paradoks Mlade Bosne: ljudi sa emancipatorskim težnjama, odvažni, pametni i pre svega veoma mladi, jedino za čim mogu da posegnu u toj strahovitoj unutarnjoj potrebi za revolucionarnom borbom jeste ono što poznaju iz lokalne mitologije - za tiranoubistvom kao povodom buduće revolucije...Verujem u plemenitost Principovog i mladobosanskog jugoslovenstva. Pored svega, ova drama nije ni istorijska ni politička, ona ne govori o događajima, nego o ljudima. Ona govori i o meni, jer da sam živela 1914. i ja bih bila s njima.

Jelena Kajgo, direktor Bitef teatra i dramski pisac, ističe da joj je drago da su polemike povodom ovog teksta i novog teksta Milene Marković na istu temu, već počele:

- Nema naravno štete od javne polemike i istorijskih preispitivanja, samo sam ipak malo zbunjena činjenicom da u ovom trenutku svet ozbiljno polemiše o mogućoj odgovornosti Srba za Prvi svetski rat. O Principu kao teroristi, Mladoj Bosni kao Al Kaidi. Priča se i o spomeniku Ferdinandu u Sarajevu. Sve su to prilični apsurdi. Princip jeste pucao, a naša odgovornost je u tome što sebe previše često dovodimo u ulogu žrtvenog jarca, o kojeg se onda lepo okoriste


Slika


takozvane velike sile...
NAŠA MALA ČARŠIJA

JELENA Kajgo ističe i da bi, naravno, naša mala čaršija volela da novi tekst Srbljanovićeve protumači kao antisrpski, tim pre što je naručen i izveden u Austriji.

- Ali, taj tekst to, naprosto, nije. U komadu je Princip predstavljen kao mladi, zaneseni patriota, žrtva jednog burnog vremena i velikosrpske ambicije koja je oličena u organizaciji "Crna ruka". I poret teške tematike koju tretira, tekst je duhovit i ironičan. Ono što je mnogo važnije, a proizilazi iz ovog teksta, jeste činjenica da mi nikako da izađemo iz mračnog vilajeta parapolitičkih i parapolicijskih priča, na koje nas asocira lik pukovnika Apisa u ovom komadu...


VOJSKA I PARAVOJSKA
IAKO su našu vojsku u Prvom svetskom ratu, kao uvek i svuda, činili mobilisani ljudi, među njima je bio veliki broj dobrovoljaca od kojih su mnogi prekidali studije na evropskim univerzitetima i odlazili na front - kaže Slavko Milanović. - Po šarolikosti njihovih profesija, za današnjeg politički korektnog posmatrača - oni bi svakako predstavljali "paravojne jedinice". Ali, onaj ko bi hteo da posluša ono što ovi ratnici izgovaraju, u Jakovljevićevim sećanjima bi našao iskreno ljudsko saosećanje i poštovanje za neprijatelja.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 05 Dec 2013, 14:56
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Skupljači istine o užasu

Glumac i reditelj Irfan Mensur, uoči za četvrtak zakazane beogradske premijere u Ateljeu 212 - drame „Skupljač“, Dragoslava Mihailovića, po motivima priče "Mrzim Golootočane


Slika


NOVA drama Dragoslava Mihailovića "Skupljač" prvi put je izvedena na sceni zaječarskog teatra "Zoran Radmilović", a u četvrtak uveče će je premijerno videti beogradska publika u Ateljeu 212 - u adaptaciji, režiji i izvođenju Irfana Mensura. Komad je napisan po motivima Mihailovićeve priče "Mrzim Golootočane" (objavljene u knjizi "Lov na stenice"), a pre dve godine sam pisac ju je pretočio u dramsku formu. Ko je skupljač u ovoj priči?


- Ako se vežemo samo za reč, to je idejna kapisla celog komada u čijem središtu je čovek koji želi da ostavi faktografiju jednog užasa kome je podredio sve - godine, život, porodicu. A sve u nameri da bi današnje neobaveštene generacije, kao i one posle nje, mogle doći do prave istine o zloupotrebi snage ideologije - objašnjava Mensur. - Ipak, Goli otok je samo politički okvir. U borbi za vlast sva sredstva su dozvoljena, ali postoji moralna granica koja se ne sme preći. "Skupljač" se obračunava sa idejom Golog otoka kao pojma i represijom komunističkog sistema, kampanje lova na veštice umesto "lova" na činjenice... Zato je mučnina dominantno osećanje s kojim publika napušta pozorišnu salu.U središtu priče su trojica ljudi koji se sastaju i evociraju gorke uspomene:

- Sva trojica su izgubili svoje živote na Golom otoku, s koga se nisu vratili niti od njega povratili. Ostao je strah i poniženje, ono što je i sam pisac preživeo. Na početku predstave u mraku teče trominutni Titov govor, u kojem priča o "gnjilim tikvama" i o onom ko ih je napisao. Dakle, počinjemo s faktima, jer je ovo igra faktografije a ne razigravanje mašte. Ta trojica ljudi su različiti. Igram preplašenog čoveka, prepunog saznanja i užasa o kojima ne može da govori nikom drugom osim svom prijatelju sapatniku. Ono što moj lik zna, ne zna niko. I zato je njegov strah sasvim objektivan. Posredstvom prijatelja, u njihovo društvo dolazi "skupljač" koji putuje bivšom Jugoslavijom, pokušavajući od čoveka do čoveka da prikupi podatke kojim će doći do istine. Dok sam radio predstavu, mislio sam kako je taj skupljač sam pisac.A pisac nije imao nikakvih uslova i zahteva kada je trebalo dramu postaviti na scenu. Osim jednog, koji je saopštio reditelju: "Možete da kratite tekst, ali ne smete da dopišete ni jedno slovo". Tako je i bilo:

- Divno je kad dobijete u ruke dramu značajnog autora, pogotovo kao praizvedbu. U početku rada nastojao sam da o Golom otoku saznam što više iz literature, preslušao sam i odgledao mnoge intervjue, a onda počeo da stvaram sliku kataklizme. Naravno da svaka ideologija može biti pogrešna ako pogrešno upotrebi svoju silu: Izolacija nedužnih ljudi u nedostojnim uslovima, stvorila je od Golog otoka kaznenu ekspediciju a ne sistem prevaspitavanja.

Kako reditelj Mensur ocenjuje sopstveni glumački zadatak?

- Pokušao sam da potpuno poništim Irfana Mensura i čini mi se da sam uspeo samim tim što me - nema. Na sceni je samo Egon Štajner i u glumačkim sredstvima išao sam do kraja.

U predstavi igraju i Milan Caci Mihailović, Milutin Vešković, Tatjana Beljakova i Ana Bretšnajder

DVE NAGRADE
Naš sagovornik je do sada režirao dvadesetak predstava. I dalje je član Jugoslovenskog dramskog, igrao je u svim beogradskim pozorištima osim u Ateljeu 212 - na čijoj će se sceni prvi put u četvrtak uveče pojaviti! I to s predstavom koja je do sada osvojila dva priznanja: proglašena je za najbolje ostvarenje 22. Dana "Zorana Radmilovića", a Mensur je dobio nagradu za najboljeg glumca.

RADMILOVIĆ
- Sa Zoranom sam radio seriju "Priče iz fabrike" u Bosanskom Šamcu. Inače, naš prvi susret je bio u akciji "Selu u pohode". Ja još klinac, student. "Ukadrirao" me je i jedno veče pozvao da priđem. Rekao mi je: "Slušaj ti mali, gledam te danima kako izgledaš i mislim kako ništa nećeš uraditi ako ne uspeš da poništiš to svoje lice!" Premro sam. Kasnije sam shvatio da sam ja kao Irfan Mensur na sceni beznačajan. Samo poništavanjem svoje ličnosti, malih i velikih kompleksa, glumac može potrajati. Moja uloga u "Skupljaču" upravo je takav rad...


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 23 Dec 2013, 17:57
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Leteći Holanđanin u Narodnom pozorištu

Posle pola veka, vraća se čuvena opera na scenu Narodnog pozorišta. Miodrag D. Jovanović: Vagner je komponovao za ljude, a ne za bogove


Slika


POSLE pola veka, sa scene beogradske opere ponovo će se večeras čuti Vagnerova muzika. Povodom dvesta godina od rođenja velikog nemačkog kompozitora, premijerno će biti izveden "Leteći Holanđanin" u režiji Dejana Miladinovića.


U naslovnoj ulozi pojaviće se Miodrag D. Jovanović, koji je "Holanđanina lutalicu" nedavno izveo u koncertnoj verziji, u Rusenskoj državnoj operi u Bugarskoj. Kako kaže Jovanović, u izjavi za "Novosti", uvek mu tumačenje dela ovog operskog velikana nameće veliku odgovornost, bez obzira na to da li je reč o jubileju, ili o nekom drugom izvođenju:

- Poznajem i volim Vagnerovo delo, pa mi je privilegija da mogu da radim ono što poštujem - objašnjava prvak opere Narodnog pozorišta, uz napomenu da je često teško pripremati Vagnerov repertoar, zato što kod nas postoji malo prilika da se on javno izvodi. - Brojne su predrasude vezane za njegovu muziku, a posebno me izritira ona da je u pitanju nešto komplikovano. Vagner je komponovao za ljude, a ne za bogove! Nema, dakle, opravdanja što se toliko retko peva. Svaki narod koji želi da se kulturno emancipuje mora da se upozna sa vrhunskim delima svetske umetnosti u koje spadaju i njegove opere.

"Leteći Holanđanin" smatra se nemačkom operom na italijanski način, ali i početkom Vagnerovog zrelog stvaralaštva. To je njegova prva reformisana opera u kojoj koristi motive i neprekidnu melodiju. U Narodnom pozorištu u Beogradu, u periodu od 1923 do 1963. godine, premijerno je izvedena pet puta. Kao jedan od razloga zbog kojih se nije izvodio pet decenija, naš sagovornik vidi i potpuno neopravdano posleratno povezivanje ovog kompozitora sa nacističkom ideologijom.Vagner je operski gigant pa su takva poređenja besmislena - tvrdi naš bariton. - Ko bolje poznaje njegovo delo zna da su njegove opere češće pevali Sloveni nego Nemci.
Reditelj Dejan Miladinović četvrti put ovo delo postavlja na scenu, a prvi put u Beogradu. Počeo je da "plovi" sa "Letećim Holanđaninom" još 1994. godine u Operi u Davosu u SAD, zatim u Milvokiju i Njujorku 2003. godine, gde je Društvo ljubitelja Vagnera, koje svake godine organizuje festival, proglasilo njegovu režiju i scenografiju za jednu od tri najbolje verzije ove opere u SAD.

Uz Miodraga D. Jovanovića, na večerašnjoj premijeri rolu norveškog moreplovca Dalanda pevaće bas Dragoljub Bajić, njegove kći Sente sopran Ana Rupćić Petrović, njene dadilje Meri Dubravka Filipović, lovca Erika Dejan Maksimović, a kao mornar nastupa Darko Đorđević.


LUTANjE


Slika


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 24 Jan 2014, 11:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Anđeli čuvari“ premijerno u Beogradskom dramskom pozorištu

Dramski prvenac Staše Koprivice, u režiji Veljka Mićunovića, sutra na sceni BDP-a


Slika


PRIČA o odbeglim robijašima koji čine dobro delo poslužila je kao inspiracija velikom broju filmskih i pozorišnih autora: po motivima drame Sema i Bele Spevek (kao i scenarija Ranalda Mek Dugala) nastao je komad Staše Koprivice „Anđeli čuvari“, čije je premijerno izvođenje sutra (režija Veljko Mićunović) u Beogradskom dramskom pozorištu.


U svom dramskom prvencu autorka smešta priču u ovdašnji milje, „među likove i okolnosti protiv kojih je samo smeh lekovit“.

- Šta znači birati svoj životni put i da li su ljudi na pogrešnom putu samim tim i loši ljudi? Pitamo li se pod kojim su ga uslovima birali i zašto su na stranputici? Dobrota, plemenitost i požrtvovanost u službi su ćara, interesa i jednokratnog dila ovde gde živimo i zato naša crna komedija postavlja pitanje ko je za osudu: oni iza rešetaka ili oni na slobodi - reči su reditelja Veljka Mićunovića.

U predstavi igraju Marko Živić, Andrija Kuzmanović, Milan Čučilović, Ljubinka Klarić, Anja Alač, Miljan Prljeta, Vladan Milić, Slobodan Ninković, Milorad Damjanović i Dejan Matić. Scenograf je Vesna Popović, a kostimograf Dragica Laušević.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 07 Mar 2014, 11:59
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Nastavlja se ples u tami

Narodnom pozorištu "izašlo na crtu" ministarstvo, koje se i samo našlo na meti kritika Nacionalnog saveta. Vladi upućen zahtev za smenu v. d. upravnika i UO, a u nacionalni teatar tim za vanrednu reviziju


Slika


POVODOM štrajka honorarno angažovanih umetnika Baleta Narodnog pozorišta, Ministarstvo kulture i informisanja u četvrtak se oglasilo saopštenjem u kom izražava žaljenje i zabrinutost zbog novonastale situacije i u isto vreme "odbija da bude deo spora između umetnika i vršioca dužnosti upravnika Narodnog pozorišta" - na šta je, kako naglašavaju, insinuirao deo polemike između dve strane.

U pismu Ministarstva navodi se da je netačna tvrdnja v. d.upravnika da je svojim dopisima blagovremeno upozoravao o "navodnim finansijskim teškoćama Narodnog pozorišta" i da je od početka godine primljen samo jedan dopis - u kom se zahteva da za predsednika Upravnog odbora bude imenovan zamenik direktora Kancelarije Vlade Republike Srbije za saradnju sa verskim zajednicama Bratislav Petković.

Negira se i da ove godine nacionalni teatar iz budžeta nije dobio ni dinar: od 1. januara do 5. marta, Narodnom pozorištu doznačeno više od 152 miliona dinara. Narednih dana trebalo bi da bude upućeno još oko 60 miliona dinara, što će ukupno biti više od 200 miliona dinara. Kaže se i da ukupan ovogodišnji budžet opredeljen za tu kuću (zajedno sa novcem za aktivnosti povodom obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata), premašuje iznos od milijardu dinara, čime će sredstva izdvojena za tu instituciju biti uvećana za više od pet odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ističu i da osim što ima evidenciju o prilivu novca, v. d. upravnika je posedovao pre početka ove budžetske godine i zvaničnu informaciju Ministarstva o godišnjem iznosu sredstava namenjenih radu nacionalnog teatra.Iz Ministarstva poručuju i da su sredstva za baletsku predstavu "Krcko Oraščić", koju pominju baletski umetnici u svom saopštenju, prebačena na račun Narodnog pozorišta unapred i u celosti, još u decembru prošle godine, pa su u Ministarstvu utoliko začuđeniji da im do sada nisu isplaćeni honorari. Nije tačno da Ministarstvo nije potpisalo godišnje ugovore sa ustanovama kulture: to je sa Narodnim pozorištem učinjeno 3. marta ove godine "što ne predstavlja nikakvo kašnjenje, budući da je uobičajeno vreme za potpisivanje godišnjih ugovora od kraja februara do početka aprila" - podvlači se u saopštenju.

Zbog svega toga, apostrofiranje Ministarstva kao aktera i uzroka spora, "ne samo da predstavlja grubu neistinu već je i nedostojan pokušaj manipulacije umetnicima i javnošću". U pismu upućenom javnosti, navode se i preduzete mere. Početkom marta je u nacionalni teatar upućen tim stručnjaka koji će izvršiti vanrednu reviziju njegovog poslovanja, a zbog tri neuspela javna konkursa za izbor upravnika, Ministarstvo je krajem prošle godine javno pozvalo članove Upravnog odbora i v. d. upravnika te ustanove kulture da podnesu ostavke.

"Pošto su v. d. upravnika i deo Upravnog odbora ignorisali taj poziv, Ministarstvo je, postupajući u skladu sa zakonom i svojim ovlašćenjima, uputilo sredinom januara inicijativu Vladi Republike Srbije za razrešenje Upravnog odbora i v. d. upravnika kao i za imenovanje novih" - zaključuje se u saopštenju, i na kraju naglašava da će Ministarstvo nastaviti da sa povećanom pažnjom prati događanja u Narodnom pozorištu.

- Nemamo nameru da sa Ministarstvom u ostavci uopšte komuniciramo putem saopštenja. Njihovo obraćanje javnosti je besmisleno, puno proizvoljnosti i netačnih podataka - kaže ovim povodom v. d. upravnika Dejan Savić.


*****
DALEKOSEŽNO POGREŠNE ODLUKE


Slika


Članovi Nacionalnog saveta za kulturu

STANjE u kulturi u Srbiji je izuzetno loše i odgovornost za to snosi Ministarstvo kulture i informisanja. Na osnovu svojih zakonskih ovlašćenja Savet za kulturu izriče negativno mišljenje o radu Ministarstva i smatra svojom dužnošću da o tome obavesti Vladu i javnost. Ovo se ističe u zaključku opširnog saopštenja članova Nacionalnog saveta za kulturu.
Ministarstvo je, odmah po stupanju na dužnost novog ministra i novog državnog sekretara, obustavilo rad na Strategiji razvoja kulture, mada je Savet, u dva navrata, nudio pomoć u radu na ovom dokumentu. Članovi Saveta takođe ističu da su redovno upozoravali Ministarstvo na štetnost pojedinih odredaba Zakona o javnim nabavkama, koje onemogućavaju normalan rad u ustanovama kulture, ali ni ovoga puta ništa nije preduzeto kako bi se ustanove kulture izuzele iz Zakona.

U više navrata Savet je upozoravao Ministarstvo i na opasnost koja celokupnom korpusu kulture preti od primene pojedinih odredaba Zakona o budžetskom sistemu, pre svega onih o ograničavanju zapošljavanja u ustanovama kulture. Ministarstvo, međutim, ni u ovom slučaju nije ništa preduzelo:

- Ministarstvo je konkurse za projekte u 2014. raspisalo 21. decembra 2013, iako su prema Zakonu o kulturi morali biti raspisani najkasnije do 1. oktobra 2013. Drugim rečima, Ministarstvo je prekršilo Zakon sa obrazloženjem da je tako postupilo zbog toga što Zakon o kulturi, koji je važeći, nije dobar. Drugim rečima, Ministarstvo, čiji su čelnici odmah po stupanju na dužnost najavili da će se striktno pridržavati zakonskih odredaba, u ovom slučaju se postavili iznad Zakona i na taj način su poslali javnosti neprihvatljivu poruku.Prema oceni članova Saveta, u uslove za pomenute konkurse Ministarstvo je unelo niz protivzakonitih odredaba, koje komplikuju proceduru i izlažu kandidate nepotrebnom trošku. Posle usvajanja budžeta za 2014. zvaničnici Ministarstva su u javnosti iznosili podatak da su sredstva za kulturu povećana dva i po puta u odnosu na prethodnu godinu, prećutkujući činjenicu da je oko 45 procenata tih sredstava namenjeno finansiranju javnih medijskih servisa Srbije i Vojvodine.

Članovi Nacionalnog saveta za kulturu zameraju Ministarstvu i to što je odbilo njihove predloge o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, i što nije odobrilo sredstva za naše predstavljanje na Frankfurtskom sajmu knjiga, čime je samovoljno marginalizovalo Srbiju u izuzetno važnom, za kulturu, segmentu izdavaštva.

U analizi Saveta se zamera Ministarstvu što je bez opravdanih razloga prekinulo protokol o saradnji sa Nezavisnom kulturnom scenom Srbije, i što je Međunarodnom džez festivalu u Nišu uskratilo već odobrena sredstva. Članovi Saveta podsećaju da već dve i po godine rade bez minimalnih uslova, odnosno da je Nacionalni savet za kulturu jedini nacionalni savet u Srbiji čiji se rad finansira sredstvima njegovih članova.

Odluka o održavanju izbora kao da je prenula Ministarstvo iz zimskog sna, navode članovi Saveta. U žurbi da se dokaže i preporuči, Ministarstvo čini greške i prihvata se poslova kojima je trebalo da se bavi dok nije bilo u ostavci. Sada je teško poverovati u iskrenost njegovih motiva - tj. da iza grozničave aktivnosti Ministarstva stoji briga za opšte dobro u kulturi, a ne briga za sopstvene pozicije nakon izbora.



SUMNjIV KONKURS

IAKO je samo odredilo 1. novembar 2013. kao krajnji rok za raspisivanje Konkursa za izbor direktora ustanova kulture, Ministarstvo je konkurs za direktora Beogradske filharmonije raspisalo tek 17. januara 2014. i pritom nije ponudilo nikakvo obrazloženje. Činjenica da je aktuelni ministar kulture i informisanja bivši direktor Beogradske filharmonije daje materijal za zaključke koji ne idu u prilog Ministarstvu, navodi se u saopštenju.
(D. Bt.)


REŠEN PROBLEM?
U MEĐUVREMENU, iz Uprave Narodnog pozorišta u četvrtak je stiglo još jedno saopštenje, u kom se obaveštava javnost da je rešen problem obustave rada honorarnih saradnika, najavljen zbog neisplaćenih honorara: "Zahvaljujući angažovanju svojih resursa, kao i razumevanju baletskih umetnika, Narodno pozorište će nastaviti sa planiranim repertoarom, kao i izvođenjem svih predviđenih premijera i drugih projekata", ističe se u saopštenju.

SKANDALI
ČLANOVI Saveta ukazuju i na skandale koji već tri meseca prate izbor upravnika Narodne biblioteke Srbije i sukob između Ministarstva i Upravnog odbora NBS. To daje povoda za zaključak da Ministarstvo u slučaju NBS ima posebne interese. Činjenica da je aktuelni državni sekretar za kulturu bivši vršilac dužnosti upravnika NBS svakako doprinosi ubedljivosti ovakvog zaključka.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 17 Mar 2014, 10:37
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Moderna bajka na prstima

Premijera baleta „Krcko Oraščić“. Koreografiju popularnog dela uradio Konstantin Kostjukov


Slika


JEDAN od najpopularnijih baleta na svetu „Krcko Oraščić“ Petra Iljiča Čajkovskog, biće premijerno izveden u utorak uveče na Velikoj sceni Narodnog pozorišta. Nastao prema motivima bajke E. T. A. Hofmana „Krcko Oraščić i Kralj miševa“ iz 1819. ovaj balet u našem nacionalnom teatru nije bio na repertoaru cele tri decenije.


adbuka oglasiPodesi oglase | Postavi oglas

- Rađeni su mnogi dobri projekti i publika može biti zadovoljna, ali „Krcka“ nije bilo više od tri decenije, iako je to prvi balet koji je postavljen u Narodnom pozorištu 1923. godine - kaže Konstantin Kostjukov, v. d. direktora beogradskog Baleta.

„Krcko“ je prvi put izveden u pozorištu Marijinski u Sankt Peterburgu 18. decembra 1892, u prisustvu ruskog cara Aleksandra Trećeg. Publika ga je odmah zavolela, dok su kritičari primetili da su „akcione scene, pogotovo bitka miševa i vojnika, delovale slabo i dosadno...“

Kao prvu predstavu tek osnovanog Baleta Narodnog pozorišta „Krcka Oraščića“ je na našu scenu postavila primabalerina Marinskog teatra u Sankt Peterburgu Jelena Poljakova 1923. godine. U nacionalni teatar ga je ponovo vratio Žarko Prebil 1978. i u drugoj obnovi 1983. godine.

Za predstavu koju će videti beogradska publika novu koreografsku verziju prema Mariusu Petipu i Lavu Ivanovu, uradio je Konstantin Kostjukov. Prema njegovom uverenju, reč je o modernoj postavci, u skladu sa zahtevima vremena i sposobnostima igrača koje su sada mnogo veće, iako je u pitanju klasični balet.

- Bitno mi je da moj balet ima svoje biće, da ne bude ničija kopija, trudio sam se da zakomplikujem, koreografija je zahtevna i teška ali naši igrači su ispunili i ono što sam mislio da neće moći - smatra Kostujkov.

Predstava je rađena u tri podele, uključeno je mnogo mladih igrača, kompletan baletski ansambl i solisti, Orkestar Narodnog pozorišta sa dirigentom Đorđem Pavlovićem. Scenu i kostim osmislila je Angelina Atlagić. Zbog povrede Dušanke Đorđević i Jovana Veselinovića izgubljena je jedna podela, pa su u „igri“ do generalne probe ostale dve Maše, Bojana Žegarac i Teodora Spasić i dva Krcka, Jovica Begojev i Igor Pastor.


MUZIKA ZA ŠEĆERLEMU

OVO delo je naručeno od Čajkovskog i to uz uslov da komponuje prema strogim uputstvima koja mu je dao koreograf Marijus Petipa. Slavni kompozitor nije previše voleo pisanje baletske muzike. Njegova umetnička fantazija je u baletima bila dosta ograničena zadatim tempom, formom i trajanjem. Pišući svom bratu o ovom delu, posebno o muzici za drugi čin, pitao se „Kako načiniti muziku za ovu šećerlemu?“. Međutim, muzika ovog trećeg i poslednjeg baleta Čajkovskog, doživeće enormni uspeh i njegova popularnost će vremenom biti sve veća, posebno u Americi.



novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 24 Mar 2014, 10:39
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Strast i vatra flamenka

Nacionalni balet Španije na prvom gostovanju u Srbiji obećava spektakl. Kroz ovaj ansambl prošli su najveći igrači današnjice, poput Hoakina Kortesa

Slika


NAJVEĆA flamenko predstava, sa više od pedeset plesača u raskošnim kostimima, članova Nacionalnog baleta Španije, stiže u našu zemlju u petak, 28. marta. Čuveni španski ansambl u Srbiju dolazi prvi put, sa dve koreografije, "Grito" i "Seviljska svita". Publika u Beogradu će upoznati samu suštinu španskog plesa, koji čine različiti stilovi, od škole bolera, do klasičnog plesa i flamenka - najavljuje, za "Novosti", direktor baleta i koreograf Antonio Naharo.

Njegova "Seviljska svita" posvećena je klasičnom plesu kombinovanom sa avangardnim trendovima. Srpska publika će na sceni gledati maestralan ples Rafaela Rikenija, dame sa kastanjetama, slušati pesmu uz zvuke flamenko gitare.

Španija ima dugogodišnju tradiciju pozorišnog plesa, zarzuela i bolera, pa je jedan od ciljeva ove trupe da neguje i čuva i ove stilove. Naš sagovornik, koji je i sam vrhunski plesač, tvrdi da Španski nacionalni balet ne liči ni na jedan drugi ansambl na svetu.

- Baš kao što je flamenko jedinstven i originalan španski ples, tako je i naš balet jedinstven. Ali, igrači našeg ansambla moraju da budu vrhunski interpretatori svih nacionalnih plesova, ne samo flamenka.Od prvih koraka andaluzijskih Cigana do danas flamenko je prešao dug put. Naharo objašnjava da se ples menjao, ali ne uvek u dobrom pravcu.

- Savremeni flamenko je mešavina nekoliko plesnih i muzičkih stilova. U toj promeni uvek treba voditi računa o originalnim elementima i plesnim osnovama, moraju se poštovati koreni i tradicija. Uprkos promenama, te stvari ostaju večne.

Da bi što bolje dočarali svoje nacionalno blago, plesači nose ručno rađene kostime, "začinjene" originalnim detaljima, poput šnala sa cvećem, dekorativnih češljeva, velova i marama.

Kroz ovaj ansambl prošli su najveći flamenko igrači današnjice, poput Hoakina Kortesa i Aurore Pons. Iza njih je pregršt osvojenih priznanja i nagrada sa nastupa širom sveta. Naharo kaže da je oduševljen gotovo istovetnim reakcijama publike u Japanu, kao i one u Americi.

- Suština naše igre je emocija i strast. U kombinaciji sa vrhunskom tehnikom izvođenja, ovaj ples vas dira u srce, bez obzira na to gde živite i kojoj kulturi pripadate!

Ovaj ansambl je od osnivanja na budžetu države, a na brojnim turnejama po svetu promoviše špansku kulturu. I dok je većini stranaca lako da nabroje bar desetak španskih fudbalera o ovim vrhunskim umetnicima ne znaju ništa.

- Trudimo se da promovišemo naše plesače na najbolji način, jer oni to zaslužuju. Želja mi je da ceo svet upozna naše baletane. Jer, ovaj posao zahteva mnogo truda, posvećenosti, ali i ljubavi - kaže Antonio Naharo.


MAGIJA KARLOSA SAURE
PRVI direktor Španskog nacionalnog baleta (od 1978) bio je čuveni plesač i koreograf Antonio Gades, koji je celog života promovisao flamenko. U njegovoj koreografiji nastala su neka od najlepših plesnih dela, poput "Bolera" od Ravela i "Karmen". Osamdesetih godina ušao je u svet filma i odigrao glavnu ulogu u maestralnoj trilogiji Karlosa Saure "Krvava svadba", "Karmen" i "Ljubavna magija".


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 24 Mar 2014, 12:00
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Dvadeset godina "Ljubavnog pisma" u Ateljeu 212

Ansambl predstave Ateljea 212 "Ljubavno pismo" večeras će, zajedno sa vernom publikom, proslaviti jubilej - tačno 20 godina od premijere komedije tada mladih pisaca Zlatana Fazlagića i Zorana Bačića, u režiji Branka Kičića.


Slika


Ovu, sada već kultnu predstavu, koja je na repertoaru Ateljea 212 od 1994. godine, videlo je preko 100.000 gledalaca! LjUBAVNO PISMO je predstava sa sjajnom glumačkom ekipom i vrhunskom zabavom koja je, i po svom trajanju i uvek dobroj poseti, zauzela nezamenljivo mesto u pozorišnom životu srpske prestonice. Komedija o mentalitetu, porodici, komšijama i svim onim običnim stvarima koja nam se dešavaju već punih dvadeset godina izaziva smeh i radost i glumaca na sceni i publike.

U predstavi igraju: MIODRAG KRSTOVIĆ, TATJANA BOŠKOVIĆ, DUBRAVKA MIJATOVIĆ, BRANISLAV ZEREMSKI, GORICA POPOVIĆ, GORDAN KIČIĆ, DRAGANA ĐUKIĆ i NENAD ĆIRIĆ.

Autor scenografije je Darko Nedeljković, kostime je uradila Olgica Milunović, a kompozitor je Zoran Simjanović.


b92

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 01 Apr 2014, 16:43
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Premijera "Svlačenja" na sceni Akademije 28

Nova pozorišna predstava po tekstu Mirjane Bobić Mojsilović, za koju autorka ujedno potpisuje i režiju, savremena je komedija o ljudskim naravima, u kojoj se podsmehu izlažu mnogi koncepti današnjice.


Slika


Radnja komada smeštena je u modni salon u koji jedna sredovečna žena dolazi u želji da radikalno promeni svoj izgled, kako bi je poznata stilistkinja učinila mlađom, privlačnijom i modernijom za njenog muža koji je, takođe, žrtva terora mladosti, vitkosti, fizičkog izgleda i trke za uspehom... U komadu koji se bavi istinama, lažima i opštim mestima naše svakodnevice, ali i brakom, događa se istovremeno i jedna drama između dve žene koje se prvi put sreću.
“Ovde se radi o oblačenju, presvlačenju i svlačenju, u bukvalnom ali i u prenosnom smislu. Ko će biti obučen, ko svučen, a ko presvučen, ostaje publlici da odluči”, reči su Mojsilovićke, čija je ovo šesta pozorišna predstava po redu (Suze su O.K, Verica među šljivama, Pozovi M radi užitka, Pogodi ko dolazi na večeru, Poslednja šansa).


Slika


Premijera je zakazana za 03. april u 20 časova.
Prva repriza “SVLAČENJA” u Beogradu zakazana je za 25. april, u Akademiji 28.


prva.rs

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Pozorište,opera,balet  |  Poslato: 22 Apr 2014, 09:58
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Nušićev „Dr“ : Poštenje, ljubav, čast- sve je na prodaju

Režiju i adaptaciju predstave potpisuje Kokan Mladenović, muziku piše Marčelo, uloge tumače Saša Torlaković, Branislav Trifunović.


Slika


Premijera predstave “Dr” Branislava Nušića je 25. aprila u Narodnom pozorištu Sombor, a 4. maja u koproducentskom teatru Kruševačkom pozorištu. U umetničkom timu ističu da ono što je u vreme nastanka Nušićevog komada bilo tek naznaka jedne društvene devijacije, jedan beskrupulozni postupak novih bogataša, u međuvremenu je postalo manir našeg doba. Po njihovim rečima, naša zemlja preživljava neuništivu estradizaciju svakog sistema vrednosti, a evidentna inflacija znanja i obrazovanja uzima svoj danak u svakodnevnom i javnom životu.

“Nušićeva komedija ‘Dr‘ svojim komičnim zapletom i ubojitošću satiričke oštrice zaslužuje da progovori sa scene jednim novim pozorišnim jezikom koji će, uz autorske stihove Marka Šelića Marčela, predstavljati ne samo zanimljiv pozorišni događaj već i žestoki obračun sa devijacijama našeg vremena”, navodi se u najavi predstave

Bolno prepoznatljivo zvuče reči špekulanta Živote Cvijovića: “Danas ti je, brate, sve na prodaju. Sve se prodaje, poštenje, čast, savest, ljubav, prijateljstvo, ugled, poštovanje, sve, brate, sve!“ Inflacija znanja, kupovina diploma, inostrani mešetari i lažni humanitarni radnici prepliću se u ovoj mreži polusveta čineći Nušićev komad posebno aktuelnim.


blic.rs

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 78 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker