Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 21:58


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 13 Apr 2012, 09:12
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Novi roman Dž.K.Rouling - bez Harija Potera

Dž. K. Rouling svesna je da sa svojim prvim romanom za odrasle možda neće uspeti da dostigne uspeh dečjih knjiga o Hariju Poteru, ali je izjavila da se nada da će "The Casual Vacancy" (Slučajna praznina) ipak privući pažnju čitalaca

Slika

LONDON - Britanska spisateljica Dž. K. Rouling svesna je da sa svojim prvim romanom za odrasle možda neće uspeti da dostigne uspeh dečjih knjiga o Hariju Poteru, ali je izjavila da se nada da će "The Casual Vacancy" (Slučajna praznina) ipak privući pažnju čitalaca.

Izdavačka kuća "Little, Brown & Co" (Litl, Braun i ko) saopštila je danas da će se roman Roulingove pojaviti u knjižarama 27. septembra.

Radnja novog romana događa se u idiličnom engleskom gradu Pagfordu gde iznenadna smrt popularnog muškarca šokira grad i pretvara ga u ratnu zonu gde se bogati bore protiv siromašnih, roditelji protiv dece, a supruge protiv muževa.


Izdavač je saopštio, kako prenose agencije, da je reč o "crnoj komediji" i da će se knjiga prodavati i u elektronskom izdanju.

Sedam romana o dečaku-čarobnjaku Hariju Poteru prodato je u 450 miliona primeraka, a poslednji u nizu objavljen je 2007. godine.

Autorka je početkom godine rekla da želi da se okrene odrasloj publici, ali su sve do danas naslov i datum izlaska nove knjige bili tajna.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 16 Apr 2012, 13:52
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Objavljen Srpski pravoslavni bukvar

„Svetigora“ objavila bukvar osnova hrišćanske vere. Mesto bukvara je u svakoj pravoslavnoj porodici

Slika

AZBUKU Bože volim, Gračanicu i decu, đake i Evanđelje... Reči kojima počinju stranice sa objašnjenjima slova azbuke nižu se u novom Srpskom pravoslavnom bukvaru. Ova knjiga zamišljena je kao jedinstven putokaz deci za učenje slova, a kao jednostavan putokaz kroz staze pravoslavlja dragocen je i odraslima.

Bukvar koji je nedavno izašao iz štampe u izdanju izdavačke kuće Mitropolije crnogorsko-primorske „Svetigora“ unikatan je i po svom izgledu i po nameni koju ima. Njegovo mesto je, kako kažu priređivači, u svakoj srpskoj pravoslavnoj porodici, ali i u školskim klupama. On je samo poslednji u nizu ovakvih bukvara koji se objavljuju još od 16. veka.


Između korica bukvara pohranjen je niz pojmova korisnih za osnovno hrišćansko obrazovanje dece. Svi su poređani po azbučnom redu, kako bi najmlađi čitaoci lakše savladali slova. Pod slovom A nalaze se pojmovi azbuka, anđeo i amin, slovo B ilustrovano je rečima Božić, Biblija i bosiljak, dok treće slovo azbuke dočaravaju reči vera, Vasilije i Vaskrs.


MONARH SAVA PRVI AUTOR

- PRVI ovakav bukvar, koji nam je po mnogo čemu bio uzor napisao je inok Sava Dečanac, sabrat manastira Gradište u Crnoj Gori. Štampan je u Veneciji još 1597. godine - kaže protojerej-stavrofor Miodrag M. Popović, jedan od priređivača ove knjige. - Poslednji primerak ovog bukvara izgoreo je u nemačkom bombardovanju Beograda 1941. godine, kada je do temelja izgorela Narodna biblioteka u kojoj je čuvan.
- Vaskrs je dan velike radosti, dan kada je Hristos, Sin Božiji, sin čovečiji pobedio smrt. Gospod je svojim čudesnim vaskrsenjem pokazao svoju božansku moć, pobedio smrt i otvorio čoveku put u život večni - objašnjenje je značaja današnjeg praznika, koji je ilustrovan freskom Stradanja Isusa Hristosa.

U doba kada se ćirilica među decom sve više zaboravlja, autori Bukvara mislili su i na to da decu podsete na sve varijante srpskog pisma. Zato svaku stranicu krase fini inicijali. Slova su napisana pisanim i štampanim slovima, a onda i „pismenima“ starog pisma - glagoljice. Da se deca podsete kako izgleda srpski krasnopis, u dnu svake stranice lepim rukopisom ispisani su citati iz Biblije.

Ne donosi Bukvar samo verske termine i znanje o slovima, već objašnjava i neke svakodnevne pojmove, poput đevreka, znanja, igre, lepote, đaka, pravde, učenja, frule, škole... Tu su i poučne i lepe biblijske priče, kroz koje devojčice i dečaci mogu da saznaju poreklo života na zemlji, deset božjih zapovesti, smisao ikone, ulogu liturgije, delove iz žitija svetitelja...

- Namera nam je bila da ova knjiga u pravoslavnim porodicama probudi pomalo zaboravljenu radost pripovedanja - kaže jedan od priređivača protojerej-stavrofor Miodrag M. Popović.

Autori su se potrudili da Bukvar lepo ilustruju, pa se sa njegovih stranica osmehuju likovi svetaca, prizori iz života, fotografije srpskih manastira, istorijskih ličnosti i prizora iz svakodnevnog života crkve.

- Očekujemo da ovu knjigu deca sa zadovoljstvom prihvate, ali i da njenu vrednost prepoznaju prosvetne vlasti, pre svega Srbije, Republike Srpske i Crne Gore. Pravoslavni bukvar biće nezamenjiv kao pomoćno štivo u nastavi veronauke - napominje naš sagovornik.


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 17 Apr 2012, 01:44
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Rouling piše enciklopediju o Hariju Poteru

Britanska književnica Džoana Rouling, autorka mega-bestselera o Hariju Poteru, otkrila je na svom vebsajtu da radi na pisanju enciklopedije o malom čarobnjaku

Slika

LONDON - Britanska književnica Džoana Rouling, autorka mega-bestselera o Hariju Poteru, otkrila je na svom vebsajtu da radi na pisanju enciklopedije o malom čarobnjaku, čiji će prihod od prodaje biti poklonjen humanitarnim organizacijama.

"Već duže vreme obećavam da ću napisati enciklopediju o Harijevom svetu, sada sam počela da radim na tome", napisala je 46-godišnja književnica, prenosi agencija Rojters.

Ona je navela da deo te enciklopedije čini novi sadržaj "Potermora", besplatnog sajta na kojem obožavaoci mogu da dele, učestvuju i ponovo otkrivaju priče o Hariju Poteru.


Na pitanje najvatrenijih fanova da li će se ikada pojaviti i osma knjiga o Hariju Poteru, Rouling je odgovorila da "nikad ne treba reći nikad", ali da trenutno ne planira da piše nastavak.

"Mislim da sam zaokružila Harijevu priču u sedam već objavljenih knjiga", istakla je književnica


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 17 Apr 2012, 01:46
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Krleža ponovo pred čitaocima

Zrenjaninska "Agora" ponovo je iznela pred čitaoce roman "Na rubu pameti" Miroslava Krleže. Ovaj Krležin roman popisuje simbole jednog „obezglavljenog vremena

Slika

POSLE niza godina visokoocenjeni roman „Na rubu pameti“ Miroslava Krleže ponovo je pred našim čitaocima u izdanju zrenjaninske „Agore“.

Ovaj za mnoge najprohodniji Krležin roman popisuje simbole jednog „obezglavljenog vremena koje nema ni intelektualnog, ni moralnog, ni estetskog lica“. Iako pisan u međuratnom razdoblju, i sapet u protivrečnosti svoga vremena, roman nam uverljivo govori i o ovom našem aktuelnom društvu na početku 21. veka, kaže urednik i kritičar Nenad Šaponja. Prateći individualnu pobunu sredovečnog intelektualca, koji se jedan jedini put usudio da kaže šta zaista misli, u kaleidoskopu jednog života, u ovoj svojevrsnoj bibliji nekonformizma, pratimo inscenaciju društvenih mehanizama, lomljenja svakog otpora zlu i bahatosti. Pukotina na slici malograđanskog sveta, u kome obitava junak, počinje da se širi u svim pravcima, a njegova želja da živi neposrednost vlastitog života i izađe iz sistema laži, biva surovo sankcionsana od pravih instanci tog lažnog društva.


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 17 Apr 2012, 14:38
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Promocija knjige o Konaku kneginje Ljubice

Slika

BEOGRAD - Promocija knjige “Konak kneginje Ljubice – enterijeri beogradskih kuća 19. veka” biće održana u sredu, 18. aprila u 19 časova u Konaku kneginje Ljubice (ul. Kneza Sime Markovića 8).

Ovo luksuzno opremljeno izdanje, u verziji na srpskom i engleskom jeziku, sadrži istorijski uvod koji čitaocu pruža uvid u prilike perioda kada je Konak građen i korišćen kao rezidencija i na pregledan, intuitivan i slikovit način vodi posetioca kroz postavku Konaka "Enterijeri beogradskih kuća 19. veka".

Konak kneginje Ljubice jedan je od malobrojnih danas sačuvanih memorijala dinastije Obrenović. Nalazi se na Kosančićevom vencu, nekadašnjem prostoru Varoš-kapije, i ubraja se u red najznačajnijih i najreprezentativnijih spomeničkih objekata u Beogradu. Građen je od 1829. do 1831. godine kao dvor za kneza Miloša Obrenovića. U međuvremenu Miloš je odlučio da svoju rezidenciju pomeri dalje od turskog utvrđenja, i 1831. počeo gradnju drugog, kasnije glavnog dvorskog kompleksa u Topčideru. Konak na Kosančićevom vencu je postao rezidencija kneževe porodice. U njemu je od 1831. živela supruga kneza Miloša, kneginja Ljubica, sa sinovima Milanom i Mihailom. Kada je 1842. godine porodica Obrenović bila primorana da napusti Srbiju zbog političkih prilika, Konak kneginje Ljubice zauvek je izgubio svoju prvobitnu namenu. Zgradu su u narednih sto trideset godina koristile i prema svojim potrebama uređivale razne državne institucije, od Liceja preko Prve beogradske gimnazije, Apelacionog i Kasacionog suda do Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Srbije 1971. godine. Sedamdesetih godina 20. veka uprava Grada Beograda odlučila je da zgrada Konaka, u skladu sa svojim istorijskim, umetničkim i spomeničkim nasleđem, dobije novu namenu i postane muzej. Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda uradio je, od 1971. do 1979. godine, sanaciju i rekonstrukciju, posle čega je 1980. godine zgrada ušla u sastav Muzeja grada Beograda. U septembru iste godine, u prizemlju i na spratu otvorena je stalna muzejska postavka "Enterijeri beogradskih kuća 19. veka", a čini je reprezentativni izbor od blizu 450 predmeta likovne i primenjene umetnosti koji se čuvaju u zbirkama Muzeja grada Beograda. Predmeti su nastali tokom 19. veka kao proizvod zapadnoevropske i domaće zanatsko-umetničke i industrijske proizvodnje. Pripadali su predstavnicima vladajućih dinastija i elitnih građanskih porodica.


Glas

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 21 Apr 2012, 04:04
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
OD MORALNOG STUBA DO SKANDAL MAJSTORA
Ginter Gras


Carevo novo odelo - Slavni nemački pisac i nobelovac ponovo je pokrenuo polemiku treba li mu oduzeti Nobelovu nagradu kada je objavio poemu u kojoj optužuje Izrael za pretnju svetskom miru

Slika

Nemački nobelovac Ginter Gras primljen je u ponedeljak u hamburšku bolnicu, ali njegovo okruženje tvrdi da zdravstveni problemi nisu izazvani žestokim kritikama kojima je bio izložen prethodne dve nedelje zbog poeme u kojoj je optužio Izrael da preti svetskom miru.
Hilke Osoling, sekretarica slavnog književnika, demantovala je juče pisanje nemačkih medija da je Gras prebačen u bolnicu zbog srčanih problema. Ona je rekla da je piščeva poseta lekarima zapravo planirana još ranije i da će se vratiti kući do kraja nedelje, gde će ga čekati nastavak priče o svetskom skandalu koji je izazvao poemom „Šta se mora reći".

Izraelska ljutnja

Zbog stihova u kojima tvrdi da ova država atomskim oružjem pokušava da izbriše drugu zemlju, tj. Iran, zvanični Tel Aviv je Grasa nazvao antisemitom, proglasio ga za nepoželjnu osobu i preporučio mu da svoja „izvitoperena i lažljiva dela" širi iz „Irana, gde može da nađe publiku koja će ga podržati". Teheranski zvaničnici su Grasovu poemu, uzgred budi rečeno, oberučke podržali.
Gras je reakciju izraelskih vlasti dočekao uzdržano, poeme se, naravno, odrekao nije, ali je ipak rekao da bi umesto države pomenuo vladu premijera Benjamina Netanjahua - koji je za njegove stavove rekao da su „neznalački i nepoželjni". Nekoliko dana kasnije nemačka prznica je ipak prasnula, pa je odluku izraelskog ministra unutrašnjih poslova uporedio sa sličnom odlukom Eriha Mijelkea, bivšeg šefa Štazija, tajne policije bivše Demokratske Republike Nemačke.
Da podsetimo, Gras je u poemi naveo da su ga zločini nacista protiv Jevreja i strah da će biti proglašen antisemitom sprečavali da otvoreno kritikuje Izrael. Odlučio je da progovori zato što mu se smučila hipokrizija zapada i zato što bi „sutra moglo da bude kasno", a Nemačka bi mogla „da doprinese zločinu".
Nemački doprinos zločinu predstavlja aluziju na dogovor nemačkih i izraelskih zvaničnika o prodaji šest nuklearnih podmornica koje su „u stanju da lansiraju bojeve glave potpunog uništenja tamo gde postojanje jedne jedine nuklearne bombe još nije dokazano".

Profitna poema

Grasovi istomišljenici tvrde da je on samo glasno rekao ono što mnogi Nemci, pa i Evropljani misle, jer je rasprostranjeno uverenje da Izrael poseduje atomsko oružje koje može da upotrebi u svakom trenutku protiv Irana.
Među Grasovim oponentima, sa druge strane, nalazi se i uticajni nemački kritičar Marsel Rajh Ranicki, koji je rekao da je poema običan prostakluk i politički pamflet pisan sa ciljem da Gras izazove skandal i ubere profit. On je čak izjavio da od romana „Limeni doboš„, objavljenog još 1959. godine, Gras nije napisao nijednu značajnu knjigu, ali da je bio zainteresovan za skandale, afere i senzacije.
Poslednju aferu svetskih razmera Gras je izazvao 2006. godine kada je priznao da je pred kraj Drugog svetskog rata bio u Hitlerovim SS jedinicama. Kao sedamnaestogodišnjak Gras je služio u Desetoj SS oklopnoj diviziji, koja je ratovala na Istočnom frontu. Dvadesetak godina ranije, pisac se javno usprotivio ujedinjenju Nemačke, a u njegovoj biografiji zapisano je da je još 1967. otišao u Njujork da pripremi „puding atentat" na tadašnjeg potpredsednika SAD.
Decenijama skrivana nacistička prošlost potkopala je Grasov moralni kredibilitet. A on je u Nemačkoj bio i ostao specifičan - zbog svog decenijskog obračunavanja sa nacističkom prošlošću države uživao je veliko poštovanje i bio neka vrsta nemačke moralne i duhovne vertikale - verovatno je i to, a ne samo njegovo književno delo bio jedan od razloga što je 1999. dobio Nobelovu nagradu.
Izraelski ministar unutrašnjih poslova Eli Jišaj ne samo što je zabranio Grasu ulazak u zemlju nego je zatražio da mu se oduzme Nobelova nagrada, kakvi su bili zahtevi i 2006. godine.
Međutim, Peter Englund, portparol Komiteta za dodelu Nobelove nagrade, negirao je da ima bilo kakvog povoda za diskusije o oduzimanju priznanja Grasu.
- Gras je Nobelovu nagradu za literaturu dobio na osnovu i isključivo na osnovu literarnih zasluga, što, uzgred rečeno, važi za sve nosioce nagrade. Švedska akademija ne vidi povod za diskusiju da mu se ta nagrada osporava - navodi Englund.


Press

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 25 Apr 2012, 16:40
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Sujeverni Čarls Dikens

Koliko je jedan od najpoznatijih britanskih književnika Čarls Dikens bio sujeveran, pokazuje i prvo izdanje njegovog romana "Dejvid Koperfild" koje će se krajem juna naći na aukciji, prenosi londonski "Telegraf".

Slika

Ako je verovati babskim pričama, ukoliko dobijete nož za poklon, veza između vas i davaoca poklona biće uskoro raskinuta. Da biste to izbegli, potrebno je dati novčić ili drugi poklon zauzvrat.
Da bi poništio loše znake, Dikens je potpisao svoju ličnu kopiju "Dejvida Koperfilda" i poslao ju je vlasniku kompanije za proizvodnju alata "Vilijam Bruks i sinovi", jer mu je proizvođač iz Šefilda poklonio escajg.
Do razmene poklona došlo je kada je Vilijam Bruks pročitao roman 1850. godine i primetio da glavnog junaka ismevaju nazivajući ga "Bruksom od Šefilda". Kada je o tome pisao Dikensu, pisac je rekao da je reč o slučajnosti.
"Nisam znao da zaista postoji postoji takva firma, a zašto sam dodao Šefild od svih drugih gradova u Engleskoj, ne znam. Jednostavno mi je pao na pamet", napisao je Dikens.
Bruks proizvođač je onda 1851. godine poklonio Dikensu escajg i zauzvrat dobio potpisan primerak romana koji se od tada nalazi u porodici.
Zbog popularnosti, Dikensovi romani štampani su u velikom broju primeraka tako da danas prva izdanja vrede oko 1.000 funti. Ovaj primerak mogao bi da bude prodat za 50.000 funti jer ima potpis autora kao i njegovo pismo Bruksu.
"Dejvid Koperfild" najličniji je roman Čarlsa Dikensa i u mnogim stvarima inspirisan je nejgovim životom.


Press

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 13 Maj 2012, 19:20
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Šeri Džouns u Beogradu

Autorka romana "Dragulj Medine" Šeri Džouns, posetiće Beograd zbog promocije novog romana "Četiri sestre, četiri kraljice".

Slika

Spisateljica međunarodnog bestselera "Dragulj Medine", promovisaće novi roman u Srbiji 22. maja, odmah nakon premijere romana u Sjedinjenim Državama.

Autorka je na romanu "Četiri sestre, četiri kraljice" radila tri godine, a posle serijala koji se bavio pitanjima istorije islama i položaju žena, Šeri nas vodi na interesantno putovanje u 18. vek, u prevrtljive dvorove Francuske i Engleske i krvave krstaške ratove.

Roman "Četiri sestre, četiri kraljice" izdaje kuće BeoBook.


Mondo

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 22 Maj 2012, 01:54
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Andrić veliki i kao diplomata

Predstavljena knjiga “Ivo Andrić - Kraljevina Jugoslavija i Treći rajh” Dušana Glišovića

Slika

KNjIGA dr Dušana Glišovića “Ivo Andrić - Kraljevina Jugoslavija i Treći rajh 1939-1941” predstavlja ogroman poduhvat, važan i dragocen priručnik koji bi mogao da se iskoristi za izučavanje zanata diplomatije - kako se ponašati u tragičnim i apokaliptičnim vremenima i sačuvati svoj moralni i intelektualni integritet. Svaki dokument u ovom delu je pokazatelj Andrićeve mudrosti i opreznosti na najtragičnijem zadatku.

Ovo je rekao dr Gojko Tešić, predstavljajući u četvrtak knjigu koju je objavio “Službeni glasnik”. Andrića autor prati i kao pisca i kao diplomatu, rekao je Petar Arbutina, direktor izdavaštva u “Glasniku”.


Do Andrićevog diplomatskog angažmana u Berlinu znamo jednog, a onda se pojavljuje drugi čovek koji piše bolja dela. U vreme Mlade Bosne vidimo pomalo zagrcnutog pesnika, koji pokušava da dosegne neke ideje u književnosti, ali mu nedostaje životna mudrost.

- U ovoj knjizi upoznajemo drugačijeg i uzbudljivijeg velikana, od onog kako ga obično zamišljamo - čoveka koji zamišljeno šeta do Kalemegdana, zagledan u vrhove svojih cipela - istakao je Arbutina, i dodao da se prvi put pojavljuju do sada neobjavljene fotografije koje je autor pronašao u nemačkim arhivima.


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Knjige,pisci,izdavači  |  Poslato: 24 Maj 2012, 03:39
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Otkriven identitet Lorkinog ljubavnika

Otkriven identitet Lorkinog ljubavnika i njihova prepiska. Nepoznato pismo i pesma čuvenog Španca prvi put u javnosti

Slika

Identitet mladog ljubavnika kome je slavni španski pesnik Federiko Garsija Lorka posvetio strastvene stihove u poslednjim godinama života bila je misterija još od njegovog ubistva na početku Španskog građanskog rata. Danas, posle više od 70 godina, konačno je poznato njegovo ime - Huan Ramires de Lukas.

Ovaj umetnički kritičar i novinar čuvao je kao najveću dragocenost kutiju u kojoj su bile uspomene na njihovu jednogodišnju strastvenu vezu. Detalje ljubavi sa „pesnikom Meseca“ Ramires je krio od svih do kraja života. Tek je, neposredno pred smrt 2010. godine, sestri u amanet ostavio kutiju sa uspomenama i dao dozvolu da se ona predstavi javnosti.


Među uspomenama Huana Ramiresa, kako saznaje ugledni „El pais“, nalazi se jedna do sada nepoznata romansa koju je Lorka posvetio svom „plavušanu iz Albaseta“, pesnikovo pismo i dnevnik koji sadrži detalje njihovog odnosa. Šta još krije drvena kutija saznaće se čim se završe pregovori sa izdavačem koji će objaviti dugo čuvane tajne.


CRTEŽI

DOK javnost željno iščekuje da porodica otkrije celokupnu sadržinu „kutije uspomena“ poslednjeg Lorkinog ljubavnika, dnevnik „El pais“ je, pored pesme i pisma, objavio i dva crteža slavnog pesnika, oba posvećena Huanu Ramiresu. Na jednom od njih Lorka je nacrtao muškarca u suzama, dok je na drugom venac sa imenom njegove poslednje ljubavi. Crteži su autentični, potvrdili su eksperti za Lorkinu umetnost.

Najveće otkriće, svakako, predstavlja pesma, koju je Lorka zapisao na poleđini jednog računa, dok je sa mladim ljubavnikom putovao u Kordobu. Napisana je u maju 1935, a u isto vreme slavni Španac dovršavao je čuvene „Sonete o mračnoj ljubavi“. Poznati hispanisti koji se bave Lorkinim životom kažu da je reč o velikom otkriću, jer je, osim nove pesme, javnost saznala i ime čoveka kome su posvećeni soneti i zbog koga je, po svemu sudeći, pesnik ostao u Španiji i sebe osudio na smrt. Najčuveniji Lorkin biograf Jan Gibson izjavio je za „El pais“ da je sadržaj kutije sa uspomenama Huana Ramiresa od neprocenjivog značaja za rasvetljavanje poslednjih dana pesnikovog života.

- Znao sam za Ramiresa de Lukasa i da je bio značajna ličnost u Lorkinom životu. Hteo sam da razgovaram sa njim, pokušavao nekoliko puta, ali nikada nije pristao - kazao je Gibson. I pesnik Feliks Grande je znao za postojanje Lorkine velike ljubavi koja ga je inspirisala na „mračne sonete“, ali nije znao njegovo ime.

Pesnik Luis Rosales, veliki Lorkin prijatelj i čovek iz čije je kuće odveden na streljanje, bio je svedok te ljubavi. Tajnu je poneo u grob. U Rosalesovoj kući, Lorka je sve do poslednjeg časa menjao i dopunjavao „Sonete o mračnoj ljubavi“, a nekoliko godina nakon njegove smrti Rosales je sonete, otkucane na pisaćoj mašini, predao Huanu Ramiresu uz reči: „Mislim da ovi stihovi pripadaju tebi“.

Zabranjena ljubav 38-godišnjeg Garsije Lorke sa dvostruko mlađim studentom Huanom objašnjava zašto je pesnik ostao u zemlji, znajući da mu preti smrt. Papiri, sedam decenija skrivani u drvenoj kutiji, otkrili su plan za zajednički put u Meksiko. Ramiresova konzervativna porodica, međutim, nije htela da mu odobri to putovanje. Sa 19 godina, Huan se tretirao kao maloletan, a bez pristanka roditelja nije mogao da izađe iz zemlje.

Poslednja vest od Lorke, u vidu kratkog pisma, stigla je u kuću Ramiresa, u Albasete, četiri dana po početku Građanskog rata u Španiji. Huan Ramires čuvao je kao najveću dragocenost ostatke te mladalačke ljubavi, zapisane na papiru. Pismo nosi datum 18. jul 1936. godine i pečat Granade. Lorka ga je poslao nekoliko sati pre nego što su obustavljene sve komunikacije, pa i pošta. U njemu moli svog mladog ljubavnika da ostane hrabar i dostojanstven.

- Na mene uvek možeš da računaš. Ja sam tvoj najbolji prijatelj. Molim te da budeš mudar i ne dozvoliš da te ponese reka sudbine. Huana, najvažnije je da vratiš osmeh na lice. I meni su se događale ružne, da ne kažem užasne stvari, ali sam ih prebrodio dostojanstveno - stoji, pored ostalog, u pismu čije je delove pre nekoliko dana ekskluzivno objavio „El pais“.

Mesec dana kasnije, Federiko Garsija Lorka je ubijen, a Huan Ramires de Lukas je u maloj drvenoj kutiji sedam decenija krio veliku tajnu.



Romansa



Plavušan iz Albaseta

dođe, majko, pogleda me.

Da ga gledam, ja ne mogu!

Kose plave, k’o od žita,

sin zore, kad zazeleni,

visok, sam, bez prijatelja,

niz ulicu moju ide, u nedoba.

Noć se zlati, noć se boji

u tanane boje bleska,

da ga gledam, ja ne mogu!

Lepotan, u pasu vitak,

videh da je bez...

poseja po mračnoj noći

mlaz mirisa jasmin-žutog,

toliko me voli, da je

odneo i oči moje.

Da ga gledam, ja ne mogu!

Mladi čovek što iz Manče

dođe, majko, pogleda me.

Da ga gledam, ja ne mogu!



(Pesmu sa španskog za „Novosti“ prevela Aleksandra Mančić)


Novosti


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 84 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker