Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 27 Apr 2024, 18:57


Darivanje organa - za ili protiv?  
1. Da 92% 12  92% 
2. Ne 8% 1  8% 
3. Ne mogu se odlučiti 0% 0  0% 
Ukupno glasova : 13

Autoru Poruka
Radisav_Oluja
Post  Tema posta: Re: Darivanje organa - za ili protiv?  |  Poslato: 24 Apr 2013, 19:10
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 08 Dec 2012, 19:07
Postovi: 2843

OffLine
Stvar licnog izbora.


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Darivanje organa - za ili protiv?  |  Poslato: 29 Apr 2013, 16:02
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Žex je napisao:
Glasao sam ZA, ali samo pod sledećim uslovima

-Dozvoljeno je darivati organe posle smrti (Ukoliko donator organa poseduje karticu donatora, porodica nema pravo da menja odluke donatora )
-Zabranjeno je darivati organe za života, osim članovima porodice
- Zabranjeno je prodavati organe

Eto. Darivanje organa je nešto najhumanije, ali postoje brojne zloupotrebe koje bi sigurno pale na pamet brojnim umobolnicima, tako da se ovo gore mora ispoštovati da bi zakon bio kvalitetan i pošten.


Sto se tice tvoje prve alineje... potpisivanjem donorske kartice se postaje potencijalni donor, a realni donor jedino u slucaju mozdane smrti... tako bar tvrde. Zloupotreba je naravno bilo i bice. Ovo je svakako drugacije, ali opet (delimicno) slicno i sa dobrovoljnim davaocima krvi. Pre par godina su mi, usled tezeg oblika anemije, upravo dobrovoljni davaoci spasili zivot... da ih nije bilo, ni mene sada ne bi bilo. Misljenja sam da smo mi potpuno drugacijeg razmisljanja (u odnosu na neke druge zemlje tamo daleko) jer zivimo ovde gde zivimo i znamo ono sto znamo i radi se ono sto se radi. Naravno da niko ne moze da garantuje da ce lekari reci istinu u smislu da je zaista nastupila mozdana smrt... dakle, tvoja odluka, tvoj rizik. Ipak, cula sam... da ce se donerske kartice uvesti kao obavezne, jer potpisivanjem potpisnik ima prioritet u dobijanju potrebnog organa, ukoliko bi mu (pu pu daleko bilo) zatebalo. Bez obzira na to, a u skladu sa mojim spasenim zivotom dobrovoljnim davanjem krvi, moj odgovor je: ZA.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Darivanje organa - za ili protiv?  |  Poslato: 12 Maj 2013, 22:37
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Mali dodatak. Uskoro ce da se uvede "obaveza" u smislu da cemo svi biti upisani kao doneri, osim ukoliko kod licnog lekara ne potpisemo da to ne zelimo. Bicemo informisani kada ce se to dogoditi.

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker