Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 20 Apr 2024, 00:47


Autoru Poruka
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 13 Okt 2015, 14:05
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
RECEPTI ZA SREĆAN ŽIVOT


Slušaj me sada dobro, odmah na početku da ti kažem – nemoj da putuješ, to nikako, šta ima i da vidiš? Prvo uštedećeš novac, a znaš da bez novca nema sreće, drugo možeš da se izgubiš, zalutaš, kako posle nazad u svoje selo?
Nemoj ni da čitaš, to nikako, ta beda ti u životu ne treba, zbuniće te silne te knjige! Možda ti se učini da si glup i da ne znaš ništa, a ta bolest se najteže leči. I zato pamet u glavu i što dalje od knjiga…
Nemoj nikoga da slušaš, posebno ne pametnije od sebe. Šta oni znaju? Napravi sebi neki biznis, zaposli, mislim upregni, neke ljude, i ređaj pare na gomilu. Kako gomila bude rasla ima da raste i tvoja sreća, videćeš.
Što više budi sa glupljima od sebe. Okruži se budalama i idiotima, i to korisnim, onima koji će da budu uvek tu za tebe, pod uslovom da ti nikada ne traže ništa za uzvrat. Zapamti, to su pravi prijatelji.
Govori glasno, urlaj, ne dozvoli nikome da nešto tvoje dovede u pitanje. Gledaj da budeš što jači. Telesno mislim. Tu je ključ tvoje sreće.
Čuvaj se žena, naročito onih koje se puno sređuju, lickaju, i koje pominju neka svoja prava, te su ti najgore. Odmah da ti kažem – nije to za tebe, ta beda ti u kuću ne treba. Tebi treba neka poštena, smerna, koja će da te prati u stopu, da ti se divi, da prepozna tvoju veličinu, a ne neka da ti kuka za svaku sitnicu.
Dobra žena ti je pola sreće, još ako ne troši, ne priča i ne traži ništa, onda je cela sreća.
Ne idi nigde, nikada, osim u kafanu preko puta kuće u kojoj stanuješ. Ženu varaj redovno, to je zdravo, samo nemoj slučajno da dozvoliš da tvoju neko pipne. Istog momenta ti ode ponos, mislim ugled, dođavola.
Okruži se tvojim ljudima, nepoznatih se čuvaj. Budi samo sa probranim društvom iz kraja, i upijaj sve što pričaju. Znaj šta se dešava, ko je koga, kako i zašto, ništa ne prepuštaj slučaju. Stanje u državi i svetu ne treba da te zanima, ionako nemaš nikakve koristi od toga.
Pse ako imaš obavezno na lanac. Mačke takođe. Sve oko sebe stavi na lanac, drži ih čvrsto na oku, i bićeš miran.
Mrzi pedere, feminiskinje, liberale, komuniste, Hrvate, Albance, mrzi sve od reda, i one koje ne razumeš, njih posebno mrzi. Čim ih ne razumeš znači da im nešto fali. Sve su to načini da te prihvati komšiluk. A ako te oni prihvate ti si car ovozemaljski, mislim lokalni.
Nemoj škole da završavaš, to zamara glavu a može i puno da košta. Ako baš moraš završavaj one koje će ti doneti pare, a one gde se puno pametuje zaobiđi. Nema tu puno sreće…
Nauči da muljaš (muljanje domaća reč za snalaženje), ali diskretno, polako, prouči sve tajne kanale, i pravi se lud, da nisi u toku, a budi na oprezu. Nikada ne znaš ko ti šta sprema.
Moral, na to zaboravi. Ako se upetljaš u to, gotov si. To je gadna boljka, ako se njome inficiraš koštaće te bar 20 godina života.
Poštenje takođe, to je još gora zaraza. Ako ti to postane briga i obaveza, gotov si! Ta muka ti u životu ne treba…
Isto i sa patriotizmom. Budi veliki na rečima, najveći, busaj se u grudi, budi primer drugima, Kosovo, Srpstvo, i te priče, to ti je takođe jedna od ulaznica za narod. Naravno, u praksi, ruke na leđa i svirkaj, kako ti, tako i drugi.
Veruj u boga, obavezno. Bez boga ni u crkvu ne idi. Bog je svetinja, i nauči da ga pomeneš u svakoj prilici. Videćeš što ne možeš ti – bog će da ti reši. Tako da kada god budeš napadnut, kada god te uhvate u nekoj laži ili prevari, samo uzmi boga u usta, i svi će da ti veruju.
Ako već moraš da imaš porodicu, decu, sinove, gledaj da budu kao ti. Delije. Domaćini. Usreći ih čim se rode, i sve im na vreme zabrani, daj im samo pare. Ne muči ih nikakvim sportovima, umetnostima, naukama, to su sve gluposti. Daj im novac u ruke i rešio si im sve brige. Snaćiće se oni bolje od tebe, veruj mi.
I druži se što više sa kravama, svinjama, bikovima, ovcama, pored životinja se čovek uvek oseti pametno.
Zezni i mature, velike, male? Rođenja, krštenja, rođendane. O pozorištima i da ti ne pričam. Nemoj samo slave, svadbe i parastose da propuštaš, naročito nemoj one gde ima dobro da se jede. Snaga na usta ulazi – ne zaboravi.
Ne veruj političarima, osim ako nisi i sam političar. Ako jesi sve obećavaj, a ništa ne davaj. To je princip, razultati zagarantovani.
Ako se slučajno razboliš, mislim bolest zakuca na vrata, odmah doktoru pare u ruke, bez diskusije. Koliko god da neće ima da hoće. Videćeš. Što mu više daš bolje će da te leči. Parama sve možeš da rešiš. Imaš pare – imaš sreću, zlatno pravilo uspeha.
Ovo su ti samo neki od uslova sreće, dao sam ti ih u najkraćim crtama, provereni u praksi milion puta. Nemoj slučajno da se ogrešiš o neko od njih – gotov si. Samo primeni ovaj sistem, i doživećeš mirnu i spokojnu starost, a i smrt.
Šta, plašiš se smrti?
Nema razloga, ako uspeš da izbegneš život primenjujući ove recepte, izbeći ćeš i smrt.
Ima tako fino i spokojno da umreš da će to, u stvari, biti najveća moguća nagrada za ljude oko tebe. Usrećićeš ih tvojim odlaskom samo tako. Ima da ti se raduju na rastanku kao nikada, i nikome, u životu.
Kažem ti – prvo sreća za tebe u životu, najveća moguća, nakon toga sreća tvojima nakon tvog odlaska, najveća moguća.
Gde ćeš lepši život. Gde ćeš lepšu smrt.
Svi srećni i zadovoljni, još će ih i novac čekati na sigurnom. Mislim sreća.



Stefan Simic


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 13 Okt 2015, 14:08
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
ZAPLITANJE JEZIKOM: SAČUVATI POSLE ČITANJA


Poznajem ga odavno. S obzirom na relativnost vremena, tačku, koju posmatramo, u ovom slučaju, u prošlosti – davno, može biti i juče, sve zavisno od toga kako shvatamo vreme, tako da ću daljinu u vremenu meriti kroz količinu informacija koju znam o osobi. Ako tako gledamo, vreme koje je proteklo od našeg prvog upoznavanja do sada, može da se smestiti i u jednu deceniju, pa bi se moglo reći da ga zaista odavno poznajem, od vremena kada je zeleno bojilo njegove reči i njegove korake, kada ni jedna druga nije imala smisao, preko trenutka kada mi je ukrao prvi pogled i sledećeg kada sam mu svesno poklonila drugi, sve do mojih prstiju zamršenih u njegovoj kosi, a verujte – to je trenutak za sebe.

Upoznali smo se, po svetskim vremenskim standardima, pre tri godine. Relativno skoro, uzimajući u obzir da postoje osobe u mom životu koje poznajem i nekoliko puta, ne samo za nekoliko godina, duže. Ne znam kada je godina postala mera za malo. Kada pogledam svaku godinu, ponaosob, unazad, ni jedna od njih ne može stati u, recimo, petsto reči. To bi značilo da svaki dan opišemo sa manje od dve reči, u proseku. U dve reči jedva staje i „Dobar dan“, jer bez interpunkcijskog znaka, ta sintagma nema puno smila, a smatram da je interpunkcijski znak reč za sebe. Da sam stavila tačku na kraju, značilo bi možda da konstatujem da je dobar dan, da sam stavila znak pitanja, sigurno bi me zanimalo da li je zaista to dobar dan, da znak uzvikao stajao na kraju, moglo bi se tumačiti kao opšta radost današnjim danom i da isti želim svima. Interpunkcijski znak je reč za sebe.

No, pre tri godine, u drvenoj klupi, u sredini, hladnog, strmog, kamenog i više od trećine praznog amfiteatra – prvi put sam ga videla. Zaludan i, kao i svaki brucoš (tada nisam znala da je zapravo po drugi put brucoš) entuzijastičan, sedeo je i naizgled slušao uvodno predavanje iz Psihologije. Uvek sam smatrala da je psihologija bitnija od sociologije. Ali samo naizgled je slušao, jer tu, na samom horizontu mog perifernog vida, mogla sam da primetim kako je glavu naginjao ulevo. Znate, još u osnovnoj školi iz biologije su nas učili da postoji pet čula: čulo ukusa, mirisa, sluha, vida i dodira, ali kako sam ja danas počela, reći ću da postoji još jedno, nazovimo ga – čulo osećaja. Osećaj da volite, osećaj da bolite, osećaj za nešto dobro, osećaj da vas neko posmatra. Tako sam, vođena svojim čulom osećaja, okrenula glavu i, prelećući preko nepoznatih lica, susrela sam se, oči u oči – sa njim. Ne bih umela da ga opišem. Evo ni sad ne umem. Sklapam u glavi, kao slagalicu, crte njegovog profila i sve što mogu da se setim jesu njegova duga kosa, vezana u pundju, gusta brada što se proteže od ivice jagodičnih kostiju do vrata, i usne, koje kao da su ljubile već hiljade puta.

Trajao je kratko taj pogled. Sve je i dalje na mestu. I moja mašna na glavi, i mali ručni sat na zglobu i torba na stolu, sve je na mestu, a ipak se osećam kao pokradena, pomalo golo. Ukrao mi je taj pogled. Iz nekog razloga, bila sam ljuta zbog toga. Imala sam taj snažan, sveobuzimajući, gotovo neprijatan osećaj, da moram da pobedim u toj igri. Verujte mi da je u pitanju igra. Osmehnula sam se, prvo u sebi, da isprobam osmeh prvo, da nađem onaj pravi, kao haljinu za prvi sastanak i … sa stidljivim pokretom glave, uputila mu osmeh.

Koliko sam samo želela da saznam ko je. Ko je taj muškarac, ne dečak, više liči na muškarca, i koje se boje ljubi, i da zaronim prste i nos u njegovu kosu. Zastrašujuće je misliti tako o nekome čije ni lice ne umem da opišem.

Saznao je ko sam. Nikad ga nisam pitala kako. Sećam se da sam mogla da čujem kako mi srce lupa kad sam videla njegovo ime pored malog crvenog broja jedan u sekciji zahteva za prijateljstvo.

Volim da projektujem realnost u neku moju ideju prošlosti. Prošlost, pogotovu ona decenijama unazad, kada kada su se još uvek slušale ploče i slala pisma, je romantična i zavodljiva, divna za čitanje, pisanje i slušanje. Tako bi ovaj gest zahteva za prijateljstvo zapravo bilo pismo poslato po mojoj najboljoj prijateljici. Nikako po poštaru, jer šta ako stanodavka sazna ili – još gore, majka. O ocu da ne govorim. Čekala bih sledeću pauzu, sakrila se u ćošak fakultetskog dvorišta i nesvesno grizla usnu, dok nespretno otvaram kovertu, boje slonovače.

Poštovana g-đice Tami,

Ne zamerite što sam sebi dao pravo da Vam se obratim i u obraćanju Vas oslovim prvim imenom, ali ono sa takvom lakoćom silazi sa usana.

Znam da nikada nismo prozborili više od par reči nametnitih iz puke pristojnosti, iako se pomalo, bespravno, nadam da nije samo iz pristojnosti, ali voleo bih da pođete sa mnom u šetnju, posle današnjih predavanja. Ako ne do Kalemegdana, dopustite da Vas dopratim do stana. Želim da čujem sve o poslednjoj knjizi koju ste pročitali, a ako pak ne želite ništa reći, pričao bih Vam o filozofiji svemira i brojanju zvezda. Pričao bih Vam.

Razumeću ako budete bacili ovo pismo posle čitanja, i ako me ne udostojite odgovora. Ali ipak se potajno, sasvim bespravno, nadam.

Udovoljite mojoj malenkosti,
udovoljite tu jednu šetnju.

U iščekivanju,
S.


Znam da bi posmatrao kako sa jedva obuzdanih osmehom čitam njegovo pismo, i čekao da podignem pogled sa bele hartije, kako bi ga ukrao. Mangup. Lopov. Ali dozvolila bih mu to.

Ali to je neko sasvim drugo vreme. Druga prošlost.




Luna Lav


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 13 Okt 2015, 14:10
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Osvetlio sam negative…


Čuvaj me. Večeras.
I ja ću tebe, zauzvrat.
Smesti me u misao. I pokrij sećanjem. Nema tu mnogo toga, tek momenti.
I neke tišine koje smo ćutali ostavši bez reči.
I dva tri putovanja. Vozom, ili bilo čim.
Znaš, osvetlio sam negative, nema ih više. Sada slike rulam direktno iz sinapsi. A tu nema puno tragova.
Tek nešto.
Tek da naslutim gde da naspem boje.
I nazdravim…



oblogovan


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 14 Okt 2015, 13:57
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Pefa


Radojka je imala veće sise i često je brkljala po varoši. Krsto bio priznati fizičar i pravio je mašinu za teleportaciju. Radojka je nabavila dva grdna ovna. Krsto modulator čestica. Jednog je nazvala Zrnonja, a drugog Pefa. Na ogradi je napisala “dvoica muškija ovnova za prodau”. Krsto na aparat urezao “da daleko bude bliže”. Radojka je od ovaca napravila glupu magarad, tovila ih smokvama i rakijom te prepričavala ljudima koliko su im velika muda. Krsto je nekima objašnjavao da će njegova mašina da promijeni svijet i da će da teleportuje bića i stvari na udaljena mjesta u tren oka.
Radmilu su svi zvali na večeru, Krstu su spuštali slušalicu.
Pefa je od alkohola počeo da vrljavi i naskače na Zrnonju. Radojka se pišala od smijeha. Čulo se po okolnim brdima, pa slazio narod odasvud da to vidi. Mašina se uspješno skopčala sa akumulatorom i krenula da zuji. Krstu su oči bile pune suza, ali nikog nije bilo tu da proslavi. Radojka je počela ovnovima da daje vina i da ih pušta po livadi. Dolazio narod iz drugih gradova da se divi zgodi. Krsto je u prvom eksperimentu teleportovao jabuku sa kuhinjskog stola na astal ispred kuće. Pojavilo se troje ljudi.
Radojka ubrzo krenula da naplaćuje ulaz na livadu. Krsto je tražio hiljadu evra za pomoć u regulaciji napajanja. Radojka od mjesne zajednice dobila motokultivator, Krsto krivičnu opomenu zbog izazivanja bjeckanja.
Sedam novinara posjetilo Radmilu i napaljenog Pefu, a bolnička kola došla sa psihijatrom da rastumače isprepadanog Zrnonju. Krsta posjetio student žurnalistike i napisao kako “tamo negdje u zabiti živi genije”… niko tekst nije obajvio. “Zrnonja opet skače” – osvanulo na naslovnici najčitanijeg časopisa.
Radmila dobila ugovor za rijaliti. Od para povećala ionako pozamašne grudi. Krsto na bicikl smjestio napravu i krenuo na sajam tehnike. Sponzor mu prethodno rekao da zbog krize nema para da mu pomogne. Onaj isti koji je za Pefu i Zrnonju kupio petsto kila brazilskih smokava.
Radmila se vrnula sa krstarenja Mediteranom i ovnovima donijela konjak. Krstu ukrali patent i neka mu baraba slomila bicikl.
Radmili krenu i u ljubavi. Udala se za bogatog Arapina. Princ joj poklonio hotel od trideset spratova. Ona mu izrodila tri tuđa abortusa. Krsta srećom pozvali sa fakulteta da održi predavanje, platili mu dobrih pedeset evra. Ovaj srećan ko malo dijete. Odmah kupio neke kablove za aparat.
Radmila odvela Pefu i Zrnonju na ronjenje po koralnim grebnima. Krsto dobio priliku da predstavi rad u Institutu. Pefa se udavio, steglo ga ronilačko odijelo. Krstu došlo dvoje na prezentaciju. Svi drugi ostali po kuća, da prate direktan prenos sa`rane ovna. Jedna velika firma otkupila prava na snimanje filma… Šuškalo se da će Radmilu da igra Meril Strip, a Pefu Žerar Depardje.
Nakon sedam dana Krsto konačno kompletirao sav rad i sjeo u dvorište da se malo izduva. Uto, naprska ga prljavom vodom brza guma Radojkinog mercedesa. Vidio je samo facu Zrnonje kako bleji sa prozora.
Obrisa blato sa lica. Pogleda put garaže i vile u koju je ušetala ucviljena Radojka i tele od njenog ovna. Stegnu zube, uleće u kuću, pritisnu dugme i teleportova se… nekud daleko sa ovoga svijeta.
* * *
Tako mnogo načina… tako mnogo načina na ovom svijetu ima da ne sretneš tuke, dosadu i glupost. Ali ne ide to tako. I dok sa slašću uživaš u prolivu, učeći i vlastitu djecu da na prolivu odrastu – među nama već postoje neki što čine život veličanstvenim.
Neke divne travke rastu među ovim užeglim brabonjem.
Ti si kriv, kao i svi tvoji što se ne osvrneš. Što ne pogledaš lica koja blistaju od uma i stvaralačke snage. Ne, tebe će uvijek da privlače jeftine spoznaje, glupi tekstovi, jadne emisije i… i besramne budale. Nakaradni ljudi sa njihovim beštijanjem ovdje su od pamtivjeka heroji sa ordenjem.
Tvoja želja, kao i mnogih, ostaje da se domogneš života jedne Radojke. Da poput nje blejiš uz ovnove. Silikonom ćeš malo poduprijeti kičmu, da se ne prelomi, da ne spaneš na kukove… onda ćeš krenuti u ronjenje. Jer za bolje sportove i nemaš klikere.
Iskreno se pitam šta rade pametni ljudi među nama? I kako se, koji klinac, uopšte rađaju ovdje?! To je tako unaprijed osujećena klica, da boli kad se o tome i riječ povede. Teleportujte se vi, posebni! Teleportujte odavde! Nekud daleko, pa makar odjezdili i do druge planete. Jer, ako ovdje kanite da od praha pravite lale… suza će iz suze da kane. Ne vrijedi, jarane.



Milisav Popović


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 15 Okt 2015, 22:11
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Тишина са зида


Распада се време.

Дани на сате, сати на минуте… И тако редом… Све до оних залеђених тренутака који не иду никуд, само куцкају са зида у суморној и бесаној ноћи.

Напољу неони с времена на време промене боју. Шара на мом зиду остаје иста. Тај догађај претрпе само неосенчене нијансе.

Готово личи на досаду. А уопште није то.

Погледа сакривеног у усиљено жмурење у углу јастука покушавам да заспим.

Не иде…

Од свих могућих звукова које ноћ уме да пружи, ја чујем само изненадну тишину сата.

Стао је.

Требало би купити батерије.




oblogovan


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 15 Okt 2015, 22:22
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Ko još sluša Vivaldija !?!


Vreme je kada padaju kesteni…

Košava juri kroz grane zamagljene od sna… Dižem ruku da uhvatim njen dah, pa ga puštam kroz prste da odleti onom kome je suđen…

Utorak je izmakao… Na klaviru ucrtani otisci mome oku vidljivi…

Svirala si Vivaldija dok sam pokušao da nacrtam taj obruč od jave… Sad si samo privid kroz dim cigarete…

......

Želje se gase za onoga koji ih ispuni, taj teži novim, (ne)ostvarivim…

Snovi se sanjaju samo kada imaš kome da ih ispričaš, ovako postaju magla zarobljena duboko u dnu svesti…

Čežnja se ne gubi, ostaje zauvek da leprša nad nama dok čeznemo još više i dalje…

Leteo sam ove noći, obilazeći svaki prozor grada samo da čujem taj zvuk, da ga dodirnem… Nigde ga nije bilo…
Ko još svira klavir u vreme košave ?!? Tada se prepuštaš drugoj noti ako si sposoban da je čuješ…

Studen je, a negde zarobljena vrućina kroz pore mi kože probija van…
Pustiću Proleće i slušati kako grane u ritmu jeseni biju o okna…

Negde daleko u zemlji od sna započeću Sredu…



sevicdejan


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 16 Okt 2015, 13:21
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Фрагменти 11


…“Проћи ће, (…). И ова бол постаће мила и топла.
Тако то бива.
Стегне се нешто у грудима и мислиш никада минути неће, даље нећеш имати снаге и живот, канда, више нема никакав смисао.
А, онда, и не приметиш, из туге проклија најлепши бршљан и замили грудима, пропне се сећањем и окити читаву прошлост најлепшим успоменама.
Наједанпут, ни из чега, осетиш мирис свих драгих, ишчезлих људи…
И, можда очи и засузе, и душа можда задрхти, и уздахнеш свакако, али нешто драго те ободри и окрепи, и нејасно однекуд, облије те понос.
А бол, и не приметиш када постане анђео чувар.
Тако то бива, (…)“



pletenijesloves


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 16 Okt 2015, 13:49
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Она, он и завесе
…Из необјављене рукописне прозе „Рукопис надживеле илузије и друге приче“


Она је одлазила…

Ћутке, из ужегле полутаме своје ординације, кроз прстима размакнуте траке венецијанера, он ју јe посматрао док чило пролази међу сеновите стазе болничког круга, не осврћући се назад, не подижући поглед ка високим прозорима једног од сувишних одељења крушевачког здравственог центра… хитајући ка жамору који је стидљиво сањала годинама, о којем му је бојажљиво говорила данима… Посматрао је, више од свега сигуран да и овог часа, док бесомучно жури далеко из државног апарата, из стега робустне конвенционалности, из вртлога лицемерја, из властите малодушности… дрхти у непоузданој нади, и питао се има ли њено плахо срдашце онолико храбрости колико верује да је окуражено и са каквим се стрепњама бори та дивна, млада душица…

Посматрао је испуњен миром какав само бол твори када немо дозрева у најдубљим тишинама самоћа и након чега благост и милина испуне целокупно биће а топлина преплави поглед. Она је одлазила…

Дубоко и спокојно дишући, како се чини након дугог мистичног путовања, посматрао је нестајућу силуету жене која му је удахнула живот онда када је издисао пред зору, још како свестан да живот у пуном значењу припада њој и да ће са последњим погледом започети дуга, хладна прошлост, а прошлост је више од живота, меки, обједињујући траг постојања, одјек у који се помирујуће смештају радости и туге да би груди наставиле да одолевају времену и пркосе сваком непосредном тренутку, а стварност остала подношљива…

Да, посматрао је, на истој оној стази, међу високим стаблима јасенова, где ју је узнемирену и пометену, вековима гледао како му хрли у сусрет пун чежњивог снебивања и пренапрегнутог опреза, сусрет који мора остати тајна вредна целокупног смисла постојања… због које се може и са којом мора и умрети и за коју се заветовала на вечно ћутање… Сада је, међутим, одлазила, коначно и заувек, ако постоје коначно и заувек… од њега, далеко, недосежно, из прохладног трена у којем је он остао са својом осамом, из посивелог, крушевачког, здравственог центра у којем ништа више неће бити исто, а најмање он сам, из узавреле Кнез Михајлове зимске променаде где се читавом свету вртело у глави од њихових пољубаца на мећави, из празних књижара где су из вечери у вече читали по један пасус оне црноморске, Чеховљеве приче чијим су се савременим јунацима сматрали, из гњилих антикварница у којима су остављали уздахе за будуђе трагаоце за романтиком, са хујеће писте санктпетербуршког Пулкова где је буку упаљених мотора ЈАТ-ове десетке надјачала жеља за NOKIINIM СМС звучним сигналом, са раскошних Невских кејова… где је једног фебруара, неке године све почело, када није смело, ако је икада смело… из ове убоге ординације, где је стрпљиво и постојано чекао да у њу крочи и готово гласно уздишући, загледа се дуго и пожудно у његове очи, неспокојна и узнемирена могућношћу да особље из суседног блока не примети збивања у ординацији, у којој више ни клијената није било, ни колега, у којој су се… желели…

Посматрао је… непресахлих жеља, палећи цигарету, и у колутима плавичастог дима, њен одлазак је изгледао као растанак са најприснијим сапутником са бродолома, последњим преживелим саборцем из војничког рова после којег ће бити истакнута бела застава помирења са остатком егзистенције, растанак са мајком, кћерком, сопственим екстремитетом који наставља да битише живље и интензивније него остатак тела, растанак са оним нечим што се неће вратити и стога ће вечно постојати (само трајни губици никада нису изгубљени, зар не?), као растанак са… собом, оним делом себе који јесте био то само док је и она била ту и учинила га таквим дајући му смисао својим постојанством… Сада је посматрао њу, безнадно и мирно, док ишчезава ка болничкој рампи иза које ће постати део света којем припада, и одакле се једне зимске вечери појавила да би постала једини свет којем није смео да припада, свет шћућурен (волела је тај глаголски придев) у ординацију, у којој су се само желели… само, и ништа више, међу извештаје и досијее, где ће заслужити и свој, ако већ није… и где је говорила: „Приметиће нас неко… Са кардиологије се све види”… и затим избезумљена трчала на свој етаж…

Једног сунчаног, зимског јутра, промисливши озбиљно, рационално и… чежњиво, спустио је венецијанер до самог дна прозора, подесио га на пуни застор и чекао да закорачи у њихову тајну.

Разумела је значење без речи, а он јој је кратко рекао: „Када ме напустиш, пустићу коначно сунце у ординацију” и сам сумњајући да ће то заиста и моћи да учини. Много векова доцније од дана када је заједничка ствар добила један од својих првих симбола (спуштене венецијанере), он се сећао свих нежних и патетичних појединости посматрајући њен успламтели одлазак ка себи самој, у густо клупко свакодневице где нема времена за надања и стрпљивост, где је чекање ненадокнадиво губљење драгоцених тренутака а шансе се бескрупулозно користе када се укажу, и где је свака хемија експлозивна биохемија и готово никада тиха и топла алхемија… Одакле је одавно побегао, а где је непрестано морао… Сећао се, поред осталог, како су већ следећег дана, на једном од спратова, у њеној соби за прегледе завесе од зеленог плиша сасвим прекриле високе прозоре са погледом на породилиште и како је са временом почео да обраћа необичну пажњу на градска здања, те да се, када би приметио прозоре застрте завесама, питао да ли и тамо неко чека… неког свог… Посматрао је… а онда је, сетивши се изненада своје шизофрене рођаке – удовице, која тридесет година није подигла ролетне са прозора спаваће собе, померио прсте са трака венецијанера и мајско поподне се згуснуло у сутон…

Кренуо је из ординације некуда, ако постоји пут којим се случајно креће, а иза њега су остале од прашине отежале траке венецијанера, које никада није помакао… Напрасно, помислио је да плесниве и мемлом натопљене собе, какве је често виђао у животу, морају имати некакве везе са презрелом љубави и устајалим чекањем, ако уопште постоје светле и суве собе…

У Крушевцу, 2008. године


pletenijesloves


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 16 Okt 2015, 13:55
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Tišina moje Crnogorke


Ustajala je rano. Prije svih, zorom dok su se tek nazirali obrisi kroz maleni prozor….U ono doba kad je mogla da uhvati jedini miran tren za taj dan. Pamtim iznad njenog kreveta je bila zazvučena jedna od onih krpara sa baroknim motivima, koje u idičnim, zelenkastim bojama prikazuju raskoš dvorskih vrtova sa jezerom i labudovima.
Koja ironija!
Činilo mi se da su na tom razvučenom komadu platna svi njeni nedosanjali snovi i oni od kojih je ko zna kada odustala..Slika uz koju se i budila i tonula u san.

Navlačila bi crne zepe, već razgažene nespretnim , teškim hodom uz i niz skale, jer tada nije daleko odila. Primakla bi obije ruke, i tada lepom joj licu, onako, kao da se umiva, prevukla šakama po njemu .Dok ih je spuštala prsti bi joj se stisli u molitveni pokret . Krstila se polako. Kao da je tražila vremena da u tih par sekundi stigne da pomene sve one koji joj se roje u mislima. Ponekad mi se činilo da je cijeli dan bila u svojim molitvama. Nije ona imala vremena da ide na službe u crkvu, tihovala svoje molitve sama sa Bogom. Njih dvoje su uvek bili skupa…saveznici u svemu. Njemu je najviše verovala i jedino se u njega uzdala.Onako nemo…,u sebi, bez da ga pominje.

Vatru u starom „smederevcu“ je palila spretno. Savila bi se, par puta lagano dunula u žar od sinoć i već bi planula vatra. I ona kao da je željela da gori njenom toplinom….Palila bi se odmah.Nekad se govorilo da je to znak duše kojoj su se radovali kad su se rađala.. Tih zveket ibrika za kafu. Onog velikog, najvećeg rezbarenog, donetog nekad neđe iz Carigrada. Drška mu se vremenom odvalila, pa je đed nekako nalemio novu. Nije bila iste boje i našao neku kontra…, sivu… Sjećam se da mi je smetalo tada, a sada mi lijepo…Što bih dala da ga imam.

Tada bi brzim, usputnim pogledom pogladila još snenu čeljad…Osvrnula se đe joj je metla.Počistila tišinom lahora dok provri voda za kafu. Kada je skuva , gurnula bi je na kraj šporeta da se mlači dok se ne podižu. NajČas će oni na noge,sad već mora da pohita.
Polako , bolnim nogama spuštala se u donju kamaru….
Tamo đe je bilo samo njeno carstvo…. Jedan još stariji šporet na drva, sa klimavim vratima …Velike šerpe, lonci.Baba je vazda kuvala u velikE šerpe. Pa kako, kad ih je vazda najmanje desetoro bilo za objed? Brzim pokretima bi zamjesila najmirisniji hleb na svijetu i vazda odvojila Silvi i meni, ako se tamo potrefimo,po jednu malu grudvicu da je istanji na tiganj i ispeče odmah za doručak….Pokušavala sam to da zamijesim kao ona i odustala.I zbog toga što mi nije uspjelo i zato što neke stvari treba ostaviti da ih pamtiš po njima, da su samo njihove.Prosto to tako treba da bude,
Kuvala je od onog što ima. Nikada nije tražila nešto preko toga. Smatrala je da domaćica mora da se snađe da skuva od onog „što se potrefi u kućU i da ne izvoljeva’’. A, i prodavnica je bila tek na Virpazar….3 km ima do tamo i nije baš na ruku.
Kuvala je sa ljubavlju, polako,kao da je svaki zalogaj namjenjivala svakom posebno. Sada znam da je sa tim ručkom pokazivala i svoju brigu, i svoju ljubav…..tu je davala sve što ima.To znam jer uvijek su svi govorili da ’’nidje se ne jede kao kod Dragice Ivove’’. A, bilo je tu jos kuća na Glavici Radoviča i nerijetko se dešavalo da preskoče objed u svoju kuću i da dođu kod babe. A njoj milo,sva sija …i vazda ima…

Poslije ručka je voljela na po ure da se malo ispruži. Teško da je to stizala. Bilo je nekako i sramota… Sjećam se da je zazirala od đevera da je neđe ne nađu da je prilegla. Ponekd bi nas molila da stanemo na ćošak od kuće i pripazimo da li ko dolazi da je ne nađu kako odmara. Uvijek kad na ovo pomislim nešto ne stisne u grudi, uhvati me neka teskoba, nepravda …. Nepravda po kojoj su joj se ravnali dani u godine,u kojima su se svi navikli da tako treba.

Pamtim da je malo zborila. Nekako više za sebe i u sebe… Ne zato što nije imala što da kaže, naprotiv, odavale su je bistre oči. Njena tišina je zborila umjesto nje. Znali smo po pokretima ruku kad joj je što po volji ili ne. Kad veže maramu iza vrata kao Starocrnogorke tada joj je bilo sve potaman, ako bi je podbradila morali su se tada svi razmać, ma na kratko…, brzo je to nju prolazilo.Taman za toliko , za koliko sravni svoje misli u sebi,

U njenu kamaru bi ostajala do mraka…Dok sve ne otposli, ne ’’naredi’’ ….i potonja bi se povlačila postelju. Skinula faculet sa glave i zamjenila je bijelom maramom da sa njom prekonači. Zepe bi ostale neđe zabijene ispod kreveta da se neko slučajno o njih ne samodavi ako se digne.

Uz spor, težak pokret i prigušen uzdah što liči na jauk, bi se okrenula zidu. Pogled na neki drugi, tamo dalek svijet za koji je čula da tamo negdje postoji i prikovan joj na komad platna tik uz lice….. Svijet koji nije nikada bio njen i od kojeg je ko zna kada odustala.Više se i ne sjeća kad.



meshadowme


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 16 Okt 2015, 13:58
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Lepa reč



Zadata je kiša, magla, teška jesen i sumorne misli na kvadrat. Nepoznate su samo sadržine naših duša.

Ni više, ni manje.

Tu i jednačine umeju da zaglibe. Samo se vrte, u nedogled, kao mrtva petlja.

I ništa…

Ali…

Ako pustiš osmeh, lepu reč… Nadu… Da se raspline u binarni kod i opet sastavi pred mojim očima, onda…

Desi se i to, čitav sistem opet počne da radi.

Posle dišem normalno…




oblogovan


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 54 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker