Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Mar 2024, 01:47


Autoru Poruka
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 09 Dec 2014, 23:56
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
- ne sviđa mi se priča, da znaš... jel si isplanirala šta ćeš i gde ćeš ?!
- од свега испланираног, стићићу само да плачем


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 21 Dec 2014, 21:16
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Hey, you, mystery girl!

20/12/2014
Čekajući pismo...


Draga Ines,

Slušam ovih dana muziku koju mlađe generacije ne prepoznaju, nije im bliska i ne osećaju je kao svoju. Pesme koje su već pomalo i zaboravljene, osim u pamćenju generacija koje su živele njihovo nastajanje. Tu još traju, žive. Za nas to su bili neprevaziđeni hitovi, večita civilizacijska dobra kojima ima da zahvalimo za odrastanje i sazrevanje, za formiranje ličnosti kakve jesmo. Nazvao bih to tekovinom koja nas je usmerila, dala nam najbolje od sebe i ništa zauzvrat nije tražila. Bila je jedna od naših univerziteta.

Pitaćeš me koje pesme slušam. Mnoge od onih koje, siguran sam, slušaš i ti, ako ne svakodnevno a ono, bar, kada sebi poželiš doživljaj lepog. A želiš ga, i u to sam siguran, uvek.

Hey, you! Eto, jedne. Poznata ti je iz vremena rušenja Berlinskog zida. The Wall. Taj se vinil izlizao od svakodnevne upotrebe vrteći se na mom gramofonu, marke „tosca 10”, jednako vrednom proizvodu tog vremena kao što je to bio album grupe „Pink Floyd”. Hey, you! ne dozvoli im da sahrane svetlo, ne predaj se bez borbe!

Koju godinu kasnije ista ona „tosca” vrtela je ploču za koju smo umeli da kažemo da obećanja nikada ne daje olako, ali da sluti šetnju poljima ječma. Bukvalan, sirov prevod. Onda bi ti rekla da te to podseća na pivski slad i smejala se, a ja se nervirao tumačeći to kao nedostojno Stingove „Fields Of Gold”. Što sam se više nervirao, to si se ti više smejala. I prebacivala gramofonsku iglu na pesmu broj devet. Na onu uz koju si me uvek zadirkivala pitanjem da li sam čovek s više lica. Nisam, nosim samo jednu masku. „Shape of My Heart”.

Onda duet, Erik i Elton. „Runaway Train”. Izlazak iz sanjarenja u ritam koji bodri i pokreće, a ti skačeš po sobi. I opet pitanje: da li je ljubav isto što i voz koji je prošao? Da li je čekanje na peronu uzaludno? Da li je vredno čekati drugi ili juriti za onim odbeglim? Da li, da li, da li…? Očekivala si odgovore, a onda sam se ja smejao. Da, i rekao sam: „Pitaj Kleptona i Džona!”

Šta sam još slušao ovih dana?

Džoa Kokera, uz malu pomoć njegovih prijatelja. Njegova verzija pesme „With A Little Help From My Frineds” – koju su još 1967. godine napisali Džon Lenon i Pol Makartni – deluje strastvenije, pevana prozuklim, grubim glasom. To, naravno, ne znači da je Ringo Star u izvornoj verziji pesmu otpevao loše, ali Koker mi je zvučniji kada se pita šta da radi kada je njegova ljubav daleko, i da se ne snalazi u samoći, ali da će pokušati da je prebrodi uz malu pomoć svojih prijatelja.

Iz jednog prijateljstva, a više zbog činjenice da tu pesmu samo jedan vokal može otpevati, nastala je saradnja Bona Skota i Roja Orbisona. Bono je napisao pesmu za koju je bio siguran da će zvučati onako kako je zamislio samo ukoliko je Roj otpeva. „She’s A Mystery To Me” mogao je, zaista, samo on da otpeva! I falset na kraju pesme za koji si me pitala da li je pratnja ženskih glasova. I posle se zbog tog stidela. A šta mi je drugo preostajalo nego da se smejem.

Nisi jedina koja je postavila isto pitanje, mnogi nisu pronikli u specifičnost njegovog glasa, u boju, u moć. Njegov falset zvoni onako kao što je Bono sanjao. A sanjao je da mu neko odgovori na pitanja koja je sam postavio. Orbison mu je želju ispunio, rekao mu je ko je misteriozna, mistična devojka. Tumačio je Bonove snove: proganjala ga je tama u njenim očima, bio je okovan njom. Ali, ako je njegova ljubav slepa, onda nije ni želeo da je vidi. Ona je za njega misterija.

D.
subota, 20. decembar 2014.
Beograd


преузето са блога dejanjeremic


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 25 Dec 2014, 19:47
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
GENERACIJAMA KOJE RASTU BEZ POEZIJE


Vama imena poput Tolstoja, Nerude, Jevtušenka neće značiti ništa.
Za Bulata Okudžavu mislićete da je neki manje poznati fudbaler, a za Moraviju da je eventualno osnivač neke kompanije.

Kada neko u vašem društvu izgovori reč Vojvodina glavom vam neće proći Mika Antić nego Vojvođanska banka.

U Rusiji nećete tražiti Jesenjinova sela, breze i malo ždrebe već džinovske tržne centre i šoping molove.
Balaševićevih 206 koraka vam takođe neće značiti ništa, kao ni stanica u Puli, provincijalka, ili miholjsko leto.

Ni kada se kockate nećete se setiti Dostojevskog kako gubi sav novac u Nemačkom Baden Badenu.

Vi u Londonu nećete razmišljati o ulicama kojima se kretao Oskar Vajld nego ćete tražiti Čelzijev i Arsenalov stadion.

Kada vidite ciganske čerge prvo što ćete se setiti nisu Puškinovi cigani već Hitlerov holokaust.
Vi nećete zadrhtati pred dnevnikom Ane Frank, ali ćete se kleti u protokole sionskih mudraca i ostale antisemitske knjige.

I kada razmišljate o samoubistvu glavom vam neće proći Jesenjin, Hemingvej i Branko Miljković, nego da li je moguće da izvučete još neki kredit.

Vi se u Pragu nećete ni osvrnuti za Kafkinom kućom…

Hodaćete Parizom a nećete ni znati da su tamo živeli Selin, Viktor Igo i Žak Prever.

Mrzećete podjednako sve vladare zaboravljajući da je i Njegoš bio vladar?

Mislićete da su slepi ljudi beskorisni zaboravljajući ulogu Filipa Višnjića u Srpskoj istoriji?

Vama će priručnici “brzo, lako i jednostavno” biti zanimljiviji od svake literature.
Za vas će to biti jedina prava literatura?!

Vama će Šerbedžijino izvođenje “Ne daj se ines” biti dosadno…
A Tolstojeva Ana Karenjina idealan podmetač za sto, ili šporet, zbog svoje obimnosti.

Vama će stare dedine knjige samo skupljati prašinu, ako ih pre toga ne izbacite na ulicu.
Pod uslovom da to pre vas nije učinio vaš otac?

Vi ćete u Sarajevu sasvim nezainteresovano proći pored “mosta ljubavi” koji je decenijama razdvajao dve gimnazije – mušku i žensku?
Gimnazije razdvajao a momke i devojke spajao?

Vama na desetine beograskih spomen ploča u čast velikih pesnika neće značiti ništa.
Prolazićete pored njih kao da ne postoje…

Vama će Trg Tina Ujevića biti neki tamo trg, a Tin neki tamo pesnik, i ništa više od toga.

Učićete geografiju sveta zbog velike nagrade formule jedan, ili svetskog prvenstva u fudbalu, a nećete znati ko je na svojim ramenima nosio kulturu jednog naroda?

Vama Selimovićev derviš neće predstavljati ništa u životu, kao ni Gospodar Jovanova 39 u Beogradu?

Kao ni Sonja Marmeladova i Nataša Filipovna?

Kao ni starac Zosima i prezime Karamazov?

Vama, u krajnjem, ništa neće značiti ni ova pesma jer je nećete razumeti…

Vama, koji ćete živeti bez poezije…
Vama, koji ćete voleti bez ljubavi…



преузето од Stefana Simića©


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 06 Jan 2015, 15:51
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Mera


Znaš li da ja ne mogu umreti od obične smrti,
kolere i bolesti od tri do pet slova
ne mogu me odgurnuti sa zvezda,
nestaću kada se zatre i poslednje slovo svih izgovorenih reči tebi u uho
nestaću kad zaboraviš toplinu moga tela u zoru
nestaću kada zaboraviš moje prste u svojoj kosi.

Znaš li da samo ti znaš tajnu lozinku mojih suza,
dvaput trepni
jednom duboko uzdahni
okreni mi leđa i eto,
suze se same od sebe poput perli nižu po mojoj bradi.

Znaš li i to da sebe u ogledalu
samo po tvojim rukama sklopljenim oko vrata
mogu poznati,
znaš li sve to,
ti,
mero svega najlepšeg,
svega najsurovijeg u meni.




Stevica Rajčetić©


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 07 Jan 2015, 19:15
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Možda bih mogao....


Možda bih mogao da se zaljubim u tebe,
onako,
do srži
divlje
bez mere,
da te pustim u sve pore
da se iznutra obložim tobom,
u misli da te usadim
da poludim
bos po vrelom betonu da trčim,
da te čekam po toplom letnjem pljusku
i da se ljutim što svaki put kasniš
ali
da ti sve s osmehom oprostim
kad napokon stigneš,
izgubljen
opijen
blesav
lud
u iščekivanju da me snažno privučeš k sebi,
usnama staviš tačku na sve moje reči.

Možda bih mogao da se zaljubim u tebe,
onako do srži,
divlje
bez mere,
baš kako treba,
a kako nisam,
priznajem
baš dugo nisam,
a ti si eto idealna prilika,
kosa ti miriše na jutro
na život
na plave oblake
na more u svitanje,
u očima ti se mreste snovi
vole se boje
maze se neizgovorene reči
dok u rukama drzis kljuceve za sva ona vrata
kroz koja sam ikada hteo da prođem
na putu ka nečemu,
pod ruku sa nekim,
zaista,
možda bih mogao da se zaljubim u tebe...




Stevica Rajčetić©


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 07 Jan 2015, 23:24
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Pravi muškarci – vrsta u izumiranju
03/01/2015

Danas češće možete naleteti na jednoroga kako pije eliksir mladosti sa Topčiderske česme nego na muškarca sa stavom koji zna da ga argumentuje i odbrani. Stav je složena kombinacija imanja srca, muda i inteligencije. Srca – da voliš, muda – da smeš, inteligencije – da umeš da dobiješ ono što želiš. Momci su sa svim ovim stavkama u hroničnom deficitu pa se upinju da sve to nadomeste skupim kolima, izdepiliranim trbušnjacima i laganjem da im je u gaćama nekoliko cm veći nego što jeste. Džabe im.

Diskutabilni muškarci dele se na mamine sinove, ženine papuče, loše očeve, smušene, sluđene, udarene mokrom čarapom, alamunje, nesposobnjakoviće, one sa erektilnom disfunkcijom, nepouzdane, sumnjive, neotesane i one sa policijskim dosijeom. Oni drugi, na ivici izumiranja, zovu se obični muškarci. Danas, najmanje je takvih a jedino oni su pravi.

Sećam se da je otac tešio jednu moju poznanicu nakon njenog raskida dugogodišnje veze rečima: „Ćero, ništa nemoj da se brineš, dobrih kuraca puna pijaca“. Možda je tako bilo u vreme kada je on bio mlad. Danas, koliko vidim po ženama, ponuda na toj pijaci je gora nego ikad. Nezadovoljavajuća u svakom mogućem smislu. Nema više ni onih kojima bi makar kupus potpile, a kamoli onih kojima bi decu rađale

Mislim da muškarci nikada nisu bili ovoliko daleko od muškosti i muževnosti. Od čojstva i junaštva da ne pominjem. Ostalo je par endemskih primeraka koji se, da ne bi bili ismejani, kriju pod mimikrijom u čoporu prosečnih jer nam je sistem vrednosti izvrnut naglavačke. A ja, ako se nečeg gnušam to je ćutljivih, stidljivih i pekmezavih muškaraca. Povodljivi i oni koji glume žrtve su posebna vrsta o koje žene ne bi trebalo ni govnjivu cipelu da obrišu.

Biti duhovit, dobar u krevetu, inteligentan i šarmantan, lakše je nego ikad jer je konkurencija nikakva. Jedino šta je danas teško, jeste biti finansijski stabilan u nestabilnoj državi. Zbog toga su neke žene i počele da mešaju imućne sa perspektivnima, kriminalce sa uticajnima, galamdžije sa autoritetima, nasilnike sa zaštitnicima i steroidne gutače vijagri sa pravim jebačima. Da li je krivica na muškarcima ili ženama, odgovor će se čuti kada saznamo da li je starija kokoška ili jaje.

U svakom slučaju, pravi muškaraci pa makar bili i gej, uvek srcem vole, mudima brane i celim bićem razumeju žene. Zato je moj odgovor da je krivica na nama.


B(L)ogdan


Vrh
SHE
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 08 Jan 2015, 12:14
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 07 Dec 2012, 00:12
Postovi: 26756

OffLine
Slika


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 09 Jan 2015, 00:25
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Волим кад речи ове посејете по сликама
Флекице фала ти од срцкоЦрцкасто [srce.gif] [cvet1.gif]


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 09 Jan 2015, 00:27
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
TU ŽIVIM JA




I dozvolila si
da se rodim
u tvom snu,
Među plavim oblacima
u svom tom šarenilu,
Kao cvet na jastuku
poklon,
tebi ostavljen,
dok spavaš...

I nisi dala noći
da me kradu,
pohotnom uzdahu
da me razvlači,
po pustim ulicama,
crvenilu
na njihovim usnama
da me ljube,
obljube,
u šipražju
od sećanja ...

Ostavila si me
da te čekam
po danu,
Zarobljen
među tvojim
trpavicama,
Zaglavljen
između dva ugla oka,
u tvojim zenicama,
dok ponoć
ne dođe...

I dozvolila si
da se rodim
u tvom snu,
Da odrastam
u lepoti,
da živim bajku,
Kao dete ljubavi,
ušuškano
u tvom naručju,
Između očiju,
srca i duše...

Živim ja...



GoranG.


Vrh
SHE
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 09 Jan 2015, 00:33
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 07 Dec 2012, 00:12
Postovi: 26756

OffLine
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker