Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 19:53


Autoru Poruka
Molena
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 19 Dec 2012, 11:34
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Mi u Mostaru znamo za onu pravu domacu starinsku tavlu
Kada postavis pravila...reci cu ti koja je to ;)
Nema zurbe....polako, tek si se navukao he he

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 19 Dec 2012, 11:37
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Jel si za Zrinjski ili Velež.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 19 Dec 2012, 11:43
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
pa za Zrinjski ako bas moram da se izjasnim
iako nisam fAn nasih liga...sve mi nekako jeftino i seljacki izgleda
lopovluk jbt...i puno nacionalizma
posebno kod nas

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 19 Dec 2012, 11:46
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
U, bio sam sa grobarima u Mostaru.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 19 Dec 2012, 11:48
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
GRUPA IGARA
„TRIK-TRAK“


Predstavnik ovog poglavlja kod nas je svakako „Back-Gammon“,koji se po negde naziva „Trik-Trak“,ili „Nardi“ (Linije).Neki opšti zadatak je,poći svojim figurama (pločicama) sa jednog kraja Table i stići na drugi kraj,uz korišćenje rezultata bacanja Kockica (najčešće 2).

Igre ovoga poglavlja su veoma rasprostranjene u celom Svetu.Kao primer,možemo navesti Rusiju,gde su „Nardi“(tamošnji naziv) nekoliko puta popularniji od Šaha.Osnovni problem u daljem razvoju ove igre je,neusaglašeno označavanje Table i poteza u različitim zemljama.Tako se „Linije“(polja) ovde označavaju: od 1,do 24 ; od 1,do 12 i od I,do XII , ili pak a1-a6,b1-b6,c1-c6 i d1-d6.Ovako različite oznake,uvode pometnju među igračima,naročito pri korišćenju stručne literature.

Nekoliko primera označavanja Table:

Slika


Kao što se vidi na slikama,i smerovi igre mogu biti različiti.Ipak,u suštini se sve svodi na isto.
Vama je ovde predstavljena čitava evolucija „Trik-Traka“,koji je star preko 5000 godina,a samim tim,ima jako mnogo varijanti.

Velike su razlike i u nazivima igre.Tako je „Back-Gammon“=„Trik-Trak“= „Nardi“=„Tepsija“=„Linije“=„Daska“ itd.Ako bi krenuli dalje,postoje još stotinak imena za istu igru,međutim,Indijski,Kineski,Vijetnamski,Latino-Američki nazivi,nose sa sobom i neznatne promene pravila:Međutim,onaj ko savlada Back-Gammon,u jednoj rečenici se može upoznati sa bilo kojom drugom varijantom.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 19 Dec 2012, 11:49
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
E sad samo malo sačekaj Moli, problem jednu sličicu da skinem, pa da bih je postavio na forum, moram ići preko onog programa Pain, jer mi se nalazi u Wordu.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 19 Dec 2012, 12:00
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Back – Gammon


Back-Gammon je savremeni oblik „Trik-Traka“,a smatra se da je nastao pre 5000 godina.Mnogi ga tretiraju najpopularnijom igrom na Tabli,čak ga stavljaju i ispred Šaha.Igra se skoro u celom Svetu,a aktuelni naziv potiče iz Engleske i Amerike.Pravila igre su usaglašena 1920-e godine,a od tada se sprovode i međunarodni Turniri.Ipak,najveću popularnost ima u Arapskom svetu,Turskoj,svim državama Kavkaza i Rusiji.Tu nosi naziv „Nardi“,tačnije „Kratki Nardi“ (Kratke Linije).Mnogi je prosto nazivaju „Trik-Trak“,ali je to pre svega naziv za celu porodicu ovih igara.
Za igru se koristi Tabla,kao na slici,dve Igraće Kockice i po 15 belih i crnih Pločica (u svojstvu figura),koje su na početku igre,postavljene kao na slici.
Na svakoj strani Table se nalaze po 12 polja (Linija),koja su obeležena brojevima,od 1, do 24.

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Cilj svakog igrača je pre svega,da sve svoje figure uvede u „Kućicu“.Za belog,to su polja 19,do 24,dok se crne figure moraju dovesti do polja 1,do 6.Tokom igre,bele figure se kreću po linijama,rastućim smerom brojeva,a crne,u opadajućem smeru.
Kada igrač sve svoje figure uvede u „Kućicu“,sledi drugi njegov zadatak,a on se naziva „Izvođenje na Dvor“.Drugim rečima,on ih jednu po jednu,uklanja sa Table,kao je već opisano u daljem tekstu.
Pobednik je igrač,koji prvi sve svoje figure „Izvede na Dvor“.
FIGURE NA LINIJAMA : Na svakoj Liniji se može naći neograničeno figura iste boje.Međutim,nikada se na istom polju ne smeju naći raznobojne Pločice.Kada se na jednoj Liniji nađu najmanje 2 Pločice iste boje,ona je za protivnika „zablokirana“,tačnije,on ne sme na nju stupiti svojom.
Ako se na Liniji nalazi samo jedna figura,a u daljem tokom igre,na nju stigne protivnička,prva biva izbačena na „Dvostruku Liniju“. Dvostruka Linija je slobodno polje na sredini Table i ono nije numerisano.Figura,koja se na njemu nalazi,trenutno je van igre.Njen vlasnik ne sme igrati sa ostalim svojim figurama,sve dok nju ne vrati na neku Liniju,a tek posle toga normalno produžava igru.Figura se vraća u igru,na suprotnom kraju Table od svoje „Kućice“.Za belog,to su polja 1,do 6,a za crnog,19,do 24.
POTEZ : Na svom potezu,igrač najpre baca Kockice,a rezultat bacanja mu ukazuje, za koliko polja će pomeriti figure.Ako pretpostavimo,da su pale vrednosti 2 i 3,igrač može bilo koju svoju pločicu pomeriti za 2 polja prema svojoj „Kućici“,a zatim sa istom ili nekom drugom,odigrati još za 3 polja unapred.Pri tome je uslov,da Linije na koje figure ulaze,nisu blokirane protivničkim Pločicama.Ako igrač želi obe vrednosti odigrati sa jednom svojom Figurom,on je pomera za ukupno 5 polja,ali pomeranje mora izvesti najpre za 2,ili za 3 polja,pa tek zatim i za drugu dobijenu vrednost.Iako se igra sa istom figurom,to su ipak dva poteza,pa pored petog polja,na koje figura dolazi,mora i treće ili drugo biti slobodno za igru.U slučaju,da je i drugo, i treće polje od figure blokirano za igru,ovaj potez je nemoguć.Međutim,ako se na jednom od dva pomenuta prolazna polja nalazi usamljena protivnička figura,ona u prolazu biva izbijena na Dvostruku Liniju.
Ako obe Kockice pokazuju istu vrednost,igrač igra duplo.Odnosno,za tu istu vrednost igra četiri puta.Npr,ako su pale 2 „Četvorke“,igrač odigrava za 4 polja,čak 4 puta i to,sa jednom,dve,tri,ili četiri Pločice.
Već je rečeno,da ako je neka figura na „Dvostrukoj Liniji“,ostale se ne smeju pomerati, dok se ona ponovo ne uvede u igru.Ako igrač npr, dobije (3,4),on na polje 3,ili 4 (ako je beli) uvodi Figuru sa Dvostruke Linije,a zatim preostalu vrednost odigrava sa istom,ili nekom drugom svojom Pločicom.Crne figure bi se za pomenute vrednosti uvodile u igru na poljima 22 i 21, jer je rečeno,da se crni kreće sa suprotnog kraja Table.U slučaju da su oba polja trenutno zablokirana od strane protivnika,igrač propušta ceo potez.

IZVOĐENJE NA DVOR : Kada sve svoje Figure smesti u „Kuću“ (bele se nađu na poljima 19 do 24,a crne na 1 do 6),igrač počinje da ih „Izvodi na Dvor“.On i dalje produžava sa standardnim bacanjem Kockica i pomeranjem Figura u napred,ali sada neke vrednosti može iskoristiti i za skidanje Pločica sa Table.Ako je npr,ishod bacanja za belog (1,3),on može ukloniti po jednu Figuricu sa polja 22 i 24.Ako su ta dva polja trenutno prazna,on može npr, sa polja 21 odigrati za vrednost „3“,sa čime stiže na polje 24,a zatim je za vrednost bacanja „1“ odmah i uklanja sa Table
Drugim rečima,svako bacanje se može proizvoljno iskoristiti,bilo za pomeranje,ili uklanjanje Figura sa table,odnosno,kombinaciju ove dve vrste poteza.
Ako mu protivnik u međuvremenu izbaci jednu figuru na Srednju Liniju,igrač mora trenutno prestati sa Izvođenjem na Dvor,vratiti je u igru,sa njom stići do „Kućice“,pa tek zatim nastaviti sa uklanjanjem pločica sa table.
Pobednik je igrač,koji prvi skine sve svoje Pločice sa table.Njemu se upisuju ostvareni bodovi i prelazi se na sledeću partiju.
PROPUŠTANJE POTEZA : Kada igrač ne može odigrati ni jedan svoj potez,on ga propušta,a kada ponovo dođe na red za igru,ponovo baca Kockice.Igrač najčešće propušta potez, ako su sva polja na koja može da stupi sa svojim pločicama zablokirana.
Ako je ikako moguće,potez se mora igrati,makar samo za jednu vrednost bacanja.
Igrač ne pomera ništa,dok mu je figura na Dvostrukoj Liniji i dok je ne uvede u igru.
Ne sme se Izvoditi na Dvor,dok sve figure te strane nisu u svom Domu.
BODOVANJE : Pobednik dobija 1 bod.Međutim,on osvaja 2 boda,ako do tada protivnik nije sve figure uveo u svoj Dom.U slučaju da protivniku neka figura ostane na Dvostrukoj Liniji,pobednik dobija 4 boda.
Partija traje do 5 bodova.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
Nikita
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 07 Jan 2013, 19:21
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:44
Postovi: 7811

OffLine
ja igram poker i to prokleto dobro ahahahahahah

_________________
Ponovo imam potrebu da ćutim.
Jer ono što najlepše umem da kažem više me ne zanima.


Slika


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 07 Jan 2013, 19:23
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Ma i ja, ali se teško odričem onoga što držim u rukama, [smehsmeh.gif]
Ne volim da menjam pa to ti je. [ironic3.gif]

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 82 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker