Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 22:15


Autoru Poruka
Gordy
Post  Tema posta: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 09 Jan 2013, 01:29
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Dec 2012, 23:43
Postovi: 165

OffLine
Kako najcesce pisete?
Sta mislite o postojanju dva pisma u nasem jeziku?
Da li treba forsirati cirilicu,ili latinicu?


Vrh
Dagmar
Post  Tema posta: Re: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 10 Jan 2013, 01:51

Pridružio se: 05 Jan 2013, 01:17
Postovi: 21

OffLine
Ja sam zaboravila cirilicu , mozda bih mogla da citam ali da pisem, ne zaboravila sam , latinica uglavnom,


Vrh
Leyla
Post  Tema posta: Re: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 12 Jan 2013, 12:53
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 11 Jan 2013, 16:23
Postovi: 1682

OffLine
Cirilica,pisano.
Nazalost,slabo koristim latinicu,ponekad posla radi samo stampana slova.pisana ne znam


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 22 Jan 2013, 22:16
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Latinica, cirilicu sam skroz zaboravila pa uz sinov domaci se podsetila ali je i dalje ne koristim.
Ne vidim nista lose sto imamo dva pisma, jedino sto zbog ovakvih kao ja cirilica se sve manje koristi.


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 26 Jan 2013, 03:11
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
Pa dobro je sto imaju dva pisma,
ali mislim da vecina pise cirilicom.
Ja, kako kad....ali vise cirilicu koristim,pisano.

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
Andjeo sa greskom
Post  Tema posta: Re: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 09 Maj 2013, 02:52
Korisnikov avatar
ASG

Pridružio se: 06 Dec 2012, 20:55
Postovi: 11718

OffLine
Oba pisma su ravnopravna.Ja se koristim cirilicom,ponekad i tehnickim slovima.


Vrh
Radisav_Oluja
Post  Tema posta: Re: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 22 Maj 2013, 18:18
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 08 Dec 2012, 19:07
Postovi: 2843

OffLine
Nisam pismen.


Vrh
Damjan
Post  Tema posta: Re: Cirilica,latinica,pisano,stampano?  |  Poslato: 05 Jun 2017, 15:44
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2017, 13:33
Postovi: 66

OffLine
Država kreće u boj za spas ćirilice


Slika


Beograd -- U pripremi je čitav niz mera i propisa čiji je cilj zaštita ćirilice, pišu Večernje novosti. Predviđene su i kazne.

Strategijom razvoja kulture, koja je odnedavno na javnoj raspravi, predviđa se, na primer, da izdavači novina i knjiga štampanih ćirilicom imaju poreske olakšice, a firme koje istaknu naziv štampan ćirilicom budu stimulisane.
Takođe, Nacrtom izmena i dopuna zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma preciziran je tretman srpskog jezika i ćirilice u javnom životu , a prvi put su uvedene i kazne za kršenje ove vrste propisa.

U predloženom zakonu, koji je dostavljen Vladi Sbije, ćirilica je određena kao matično pismo, koje uz srpski jezik obuhvata ukupno pismeno i usmeno opštenje državnih organa, lokalne samouprave, škola, fakulteta, štampanih i elektronskih medija, kao i preduzeća i ustanova, dok latinica ima status pomoćnog pisma, navode "Novosti".

Prema novim pravilima, na primer, najmanje polovina filmova na komercijalnim televizijama morala bi da bude titlovana ćiriličnim pismom.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević kaže za "Novosti" da nije reč o nametanju ćirilice, već o njenoj zaštiti.

"Ona je u Srbiji ugroženo pismo. A stanje je relativno zabrinjavajuće, pre svega zbog predominantne upotrebe latinice. Naravno da nije reč ni o kakvoj zaveri protiv ćirilice, već o faktičkom stanju uzrokovanom duhom vremena, istorijskim okolnostima i višedecenijskim procesom globalizacije koji je latinicu učinio svetski dominantnim pismom. Tome je doprinela svetska trgovina, mediji i posebno internet koji je ovo pismo nametnuo kao pismo univerzalnog sporazumevanja", objašnjava ministar kulture.

On podseća da je ćirilica zaštićena i postojećim zakonom, ali da se mladi ljudi uglavnom okreću latinici zbog medija, interneta, logoa svetskih brendova.

Zbog toga su neke od mera koje država predlaže da i mobilni operateri omoguće podjednaku upoptrebu ćirilice u elektronskoj komunikaciji, jer se sada ćirilične SMS poruke skuplje tarifiraju. Takođe i filmovi će morati da budu titlovani ćiriličnim pismom.

Takođe, za kršenje državnih mera i propisa predviđene su i kazne koje se kreću od 5.000 do 100.000 dinara, a za preduzeća od 500.000 do milion dinara.

"Ćirilici preti njeno nekorišćenje, što vodi izumiranju", kaže Vukosvljević i dodaje da latinica sigurno neće biti izbrisana ili zabranjena u školskim programima.


B92


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 44 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker