Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Mar 2024, 00:12


Autoru Poruka
sosa
Post  Tema posta: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 14 Maj 2013, 15:52
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Maj 2013, 23:36
Postovi: 464

OffLine
Moral je skup nepisanih pravila i obicaja koji propisuje medjuljudske odnose,definise sta je dobro sta nije.Moral je relativan ,nije isti u svim drustvenim grupama i istorijskim periodima.Centralne vrednosti morala su dobro ,ispravno i pravedno.
Naravno,postoje i razne moralne dileme,nedavno je nekoliko primera resavala grupa studenata i dobijeni su najrazlicitiji odgovori,hajde malo da se igramo,pa da vidimo nase odgovore.



Pojedinac nasuprot zajednici-može se definisati na više načina:kao suprotstavljenost dva pojedinca,dvije grupe,pojedinca i grupe.

PRIMJER:

Zarobljena su dvojica vojnika.Jedan od njih ima informacije koje su,veoma,važne za
njegov odred.Pošto zna da će biti mučen i da ima nizak prag osjetljivosti na bol,on moli svog saborca da ga ubije.Drugi vojnik je u dilemi:da li da izvrši ubistvo-koje je,po sebi,nemoralan čin-i time spasi svoj odred,ili da to ne učini i tako,indirektno,postane odgovoran za moguću smrt veće grupe ljudi?
Što biste Vi izabrali?

Moralna dilema II


Istina nasuprot lojalnosti-tj.iskrenost nasuprot posvećenosti,odgovornosti i držanju riječi.

PRIMJER:

Neko je,tokom časa,po školskim hodnicima i stepeništu prosuo ulje.Na odmoru
je zavladao haos,a neki od učenika i nastavnika su,čak,pali i povrijedili se.Uprava škole pokušava da otkrije odgovornog za ovaj nestašluk sa prilično ozbiljnim posljedicama.Neki učenici znaju ko je to učinio-učenik im se sam povjerio.Ako otkriju ime počinioca,ispoštovaće moralni zahtjev za istinom,ali će prema njihovom mišljenju,iznevjeriti svog druga.

Što biste Vi savetovali ?

Koliko svima nama te nepisane norme u stvari odredjuju zivot,koliko ih se pridrzavamo?Koliko nas povredi kad neko pregazi preko njih,pokaze dvostruke standarde?Mislite li da ih treba negovati ili su prevazidjene?

_________________
Dok ti spavaš neprijatelj ne spava. Zato spavaj što češće i što duže, nek' neprijatelj crkne zbog nesanice.


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 14 Maj 2013, 16:06
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Iskreno mislim da su oba primjera bezveze :)
Prvi je vezan za obred i vojsku sto i nema neke veze s nama, a drugi opet za srednjoskolsko razdoblje gdje vecina jos ni ne zna samu definiciju morala i sta je to.

Kod prvog primjera je sebicno od prvog vojnika sto uopce tako nesto trazi od svog suborca. Ako si znao svoj prag boli trebao si o tome prije razmisljati i nedopustiti da se nadjes u takvoj situaciji.
Rekla bih mi fuck you, zadrzi dostojanstvo barem i stisni zube i umri kao covjek ha ha ;)
U drugom primjeru ne bih odala skolskog drugara.
Bez pretjerane filozofije..jer kao sto rekoh primjer je glup i tesko je u takvim situacijama pricati o moralnim ili bilo kakvim nacelima.

Nastojim se drzati nekih nepisanih moralnih pravila u svakodnevnom zivotu...jednostavno razlikujes dobro od loseg, vazno od nevaznog i slazes sebi prioritete u zivotu.
Ne volim interesdzije i one koji gledaju samo svoj interes...takvi nemaju ni truncicu morala u sebi i to nazalost postaje sve vise prepoznatljivo u nasoj okolini , u goloj borbi za zivot...
Nemam pardona za takve i uvijek sam brutalno iskren i ebe mi se sta ce misliti o meni.!

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 14 Maj 2013, 16:18
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
O moralu definitivno ne moze da se govori povrsno, tako da se necu upustati u filozofiranje. Ko hoce, nek izvoli. Razne tamo neke stvari su moralne, a koje nisu ovde. Razvlaciti polemiku u smeru pitanja (a obicno tako biva, jer moral posmatramo iskljucivo kroz ovakve i slicne primere): "gde joj je moral s obzirom da je spavala sa trideset muskaraca?" je totalna glupost... kao i sva druga (manje/vise) slicna pitanja/tvrdnje/nametanja. Obicno su previse subjektivna misljenja, a ipak svako od nas drugim ocima posmatra, pa i dozivljava. Posebno se pojavljuje problem jer je nekada nesto bilo moralno, a sada nije... posebno po odredjenim religijama, (npr.). Zar se nekada sex nije smatrao moralnim? (jok... njima su rode donosile decu)... itd itd itd Ono sto je meni moralno, ne mora da bude nekom drugom... i obrnuto. Ipak, ono sto znam je to da niko nije bez putera na glavi, a oni koji najvise moralisu imaju dodatno i kajmak, a vala i prebranac. Dokazano.

_________________
Slika


Vrh
sosa
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 14 Maj 2013, 16:25
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Maj 2013, 23:36
Postovi: 464

OffLine
Sustina i jeste u razlicitim pogledima,a opet u nekim stvarima,recimo definicije dobra i zla se gotovo svi slazemo.
Konkretno,za primere,pogledi su razliciti u odnosu na starosnu dob,bez obzira na banalnost primera.
Ja bih u ,u prvom primeru,izabrala manje zlo..ubila bih vojnika,znajuci da tako spasavam mnogo vise ljudi.
U primeru dva sam odmah zamislila moje dete koje se slupetalo niz stepenice i lezi s potresom mozga i prelomom ruke..ne da se ne bih se solidarisala,nego bih insistirala da se nadje krivac,da se tako nesto nikad vise nikom ne dogodi..

_________________
Dok ti spavaš neprijatelj ne spava. Zato spavaj što češće i što duže, nek' neprijatelj crkne zbog nesanice.


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 14 Maj 2013, 16:42
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Vidi, tko ti u prvom slucaju garantira da ce svi ti ljudi prezivjeti...govorimo o ratu gdje moralna nacela ne postoje....a imas i vjersku stranu u cijeloj ovoj prici koja kaze ko si ti da kazes da je njihov zivot vijedniji od ovog jednog zivota....igranje sa ljudskim zivotom...moralno ili ne!?
I na kraju kao sto rekoh..sebicno jako sebicno, a i ovaj koji bi to ucinio treba da nastavi da zivi s tim osjecajem.

U drugom slucaju govoris kao majka ...pitanje je '....neki ucenici znaju...'
definitivno kao ucenik ne bih odala...kao majka bih svakako inzistirala na istom kao i ti.

Kakva šteta što čovjek mora, da bi preživio u ovim vremenima, pristati živjeti poput zvijeri.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 14 Maj 2013, 20:43
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Sve stoji, medjutim... ko uopste ima to pravo da prica o moralnim vrednostima i druge osudjuje, kada je i sam makar jednom u zivotu, ucinio nesto sto nije moralno? Jedna od deset zapovesti je i "Ne ubi!". Nekako mi je cudno i da razmisljam na tu temu, jer nemam takav poriv u sebi. I tvrdim da to nikada ne bih uradila. Ali sta bi bilo recimo da, ne daj Boze, vidim nekoga ko pokusava da ugrozi zivot mojoj majci? Sigurno da ne bih sedela skrstenih ruku, odnosno prepustila slucaju dalje desavanje. Ovog momenta sam se prisetila bombardovanja. Manje/vise smo svi prosli kroz te i takve ratne strahote. Ono sto mogu da kazem je to da, hvala milom Bogu, od mojih niko nije stradao (osim sto se u kuci mog ujaka jos uvek nalazi nesto sto nisu uklonili, a palo je, al srecom nije eksplodiralo. I to nesto se nalazi u sred Beograda.). Medjutim, jedne noci, kada su gruvali na sve strane... pretpostavljam da su iz nekakvih psiholoskih razloga pustili plac beba, jer je u tom trenutku, izmedju ostalog bilo pogodjeno i porodiliste. Pobesnela sam. Psovala sam kao kocijas. Mislim da sam bila spremna nekome glavu da razbijem, u najmanju ruku. Jbg ako dodjes u situaciju da moras da branis sopstveno ognjiste, moras i tu nema dileme. Mislim da u to vreme, da je usla kopnena vojska, niko bez ikakve dileme ne bi odbio pusku (ili sta god). Poslednje sto mi je bilo na pameti je to da pobegnem odavde. Niti bih. Ako treba da ginem, ovde cu. Tu gde sam rodjena. Tu gde su mi koreni. Tu gde su meni bitni ljudi. I sta sad sa onim "Ne ubi!"? Ja to ne zelim, jer ja nemam to pravo da nekome oduzimam zivot, ali... niko ne zna sta donosi dan, a sta donosi noc. Mozda ce glupo zvucati, ali svako od nas je ubio neku bubu. Pa i ta buba ima zivot, zar ne?

O moralnim "stvarima" mozemo do sutra, pa da zagazimo duboko i da izvucemo svasta nesto. Ipak se moral ne meri sa desetak "etiketica" koje se provlace kroz pricu na ovu temu.

Ne volim (pre)glasne moraliste koje potenciraju sebe, jer kao sto rekoh, svi mi imamo putera na glavi.

_________________
Slika


Vrh
sosa
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 15 Maj 2013, 21:56
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Maj 2013, 23:36
Postovi: 464

OffLine
Ajde da dodamo jos jednu situaciju.Vidite decka svoje najbolje prijateljice,ili muza, u strasnom zagrljaju sa nepoznatom osobom.Ili,da ne bude samo muskarci,devojku svog brata u istoj poziciji sa nekim mladicem.Zasigurno utvrdjujete da to nisu prijateljski poljupci..Sta uraditi,reci ili precutati ?

_________________
Dok ti spavaš neprijatelj ne spava. Zato spavaj što češće i što duže, nek' neprijatelj crkne zbog nesanice.


Vrh
Emanuella
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 15 Maj 2013, 22:32
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:25
Postovi: 10725

OffLine
zavisi koliko mi je dobar drug/drugarica

_________________
Slika


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 16 Maj 2013, 10:10
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
E iskusila sam situacije gdje sam rekla....jer sam smatrala da je to ispravno, moralno..ali sam na kraju ja bila ta koja je pojela go***.
Nikad sebi nisam oprostila sto sam se mjesala.
*ebali su jedno drugom majku, a na kraju su je meni *ebali jer sam se umjesala.
Drugi slucaj...on je muvao moje dvije prijateljice...i obe se sloze da je supak, jer sam im rekla...od jedne je odlazio drugoj i obe su mi o njemu pricale kao o savrsenstvu.
Izasle smo skupa,upoznale su se, odmjeravale se, sve je bilo ... mamicu mu, kao da je on ovo ono....
....jedna od njih se udala za njega i prije manje od mjesec dana dobila sina.
Nije nam odnos vise...on kaze da sam ja sve to pogresno shvatila, a on je njen muz i ona stoji na njegov strani, sto je svakako za pohvalu.

Ne mozes nikada znati.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
sosa
Post  Tema posta: Re: Nepisane moralne norme-Moralne dileme  |  Poslato: 16 Maj 2013, 16:19
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Maj 2013, 23:36
Postovi: 464

OffLine
Slicno prosla,i naucila lekciju.Ponekad ljudi ne zele da cuju istinu,ma koliko pricali da zele.Moja drugarica je cim sam joj rekla,zajapureno konstatovala da se to od mene nije nadala.Da budem ljubomorna na njenu srecu..i jos svasta, zakaljuckom,sta se to tebe uostalom tice..
I odonda,ne tice me se,uopste..Verujem da poznajem samo jednu osobu koja ne bi tako reagovala,ali bih i tu dobro razmislila..

_________________
Dok ti spavaš neprijatelj ne spava. Zato spavaj što češće i što duže, nek' neprijatelj crkne zbog nesanice.


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 57 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker