Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 20:18


Autoru Poruka
sosa
Post  Tema posta: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 13 Maj 2013, 15:28
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Maj 2013, 23:36
Postovi: 464

OffLine
Žao mi je... ali ti se neću izviniti


Izjaviti žaljenje znači da je nekome žao što je uticao da se drugi loše oseća.
Za razliku od žaljenja, izvinjenje je izjava kojom neko priznaje krivicu. Izvinjenjem se prihvata odgovornost za negativnu posledicu te greške. Ono može da obuhvata i žaljenje, ali žaljenje isključuje izvinjenje.


Česte su međuljudske situacije kada neko nekim svojim postupkom utiče na to da se neko drugi loše oseća. Iako ljudi često pripisuju drugome odgovornost za svoja neprijatna osećanja i tvrde kako je ih je drugi uzrokovao, danas znamo da u stvarnosti to nije tako.

Između postupaka drugih ljudi i naših osećanja ne postoji direktna uzročno-posledična veza. Mi smo ti koji aktivno učestvujemo u nastanku određenog osećanja tako što ponašanju druge osobe pripisujemo određeno značenje i određenu važnost. Ovo pripisivanje je subjektivno i često pogrešno.

Ljudi se razlikuju po tome kako razumeju isto ponašanje neke osobe, pa zato na isti postupak reaguju različitim osećanjima. Kada tuđa ponašanja shvatimo kao uticaj, a ne kao uzrok, tada se menja predstava o odgovornosti za vlastita osećanja: naša
odgovornost raste, a tuđa se smanjuje.

Iako je svako odgovoran za svoja osećanja, osećanja drugih ljudi su veoma važna. Odgovorni smo za uticaj koji vršimo na druge, kao što su i oni odgovorni za svoj uticaj na nas. Zato je svako ljudsko društvo, svaka zajednica organizovana oko
pravila da osećanja drugih ljudi jesu važna, piše "Politika"

Upravo time što prepoznajemo tuđa osećanja mi drugim ljudima pokazujemo
da su važni, da ih cenimo, da prema njima imamo prijateljski odnos. A prijatelj vam ne želi da patite.

Kada neko proceni da je nekim svojim postupkom uticao da se neko drugi loše
oseća, on prema toj osobi može zauzeti prijateljski ili neprijateljski odnos. Izražavanje žaljenja i izvinjenja je znak prijateljskog odnosa.

Izjaviti žaljenje znači da je nekome žao što je uticao da se drugi loše oseća.
Izjavljivanje žaljenja je čin saosećanja sa drugim ali bez priznavanja krivice za nastanak tog lošeg osećanja.

Drugim rečima, osoba pokazuje da joj nije bila namera da drugog uznemiri, povredi ili
izazove da se oseća loše. Time ona svoj odnos prema osobi koja se oseća neprijatno definiše kao prijateljski.

Za razliku od žaljenja, izvinjenje je izjava kojom neko priznaje krivicu, odnosno da je počinio grešku. Izvinjenjem se prihvata odgovornost za negativnu posledicu te greške. Ono može da obuhvata i žaljenje, ali žaljenje isključuje izvinjenje.

Neprijateljski odnos se definiše pokazivanjem ravnodušnosti ili likovanjem nad tuđim
neprijatnim osećanjima. Izražavanje ravnodušnosti je signal da je drugi shvaćen kao nevažno, nebitno ljudsko biće.

Kada osoba pokazuje da joj je drago što se drugi osećaju loše reč je o antipatiji, većem stepenu neprijateljstva. Ravnodušnost je povezana sa prezirom, a antipatija sa mržnjom.

Što je u zajednici više izjava žaljenja i izvinjenja, to je više prijateljskih odnosa - koji su nam svima danas veoma potrebni.

(MONDO)


Pravite li vi razliku?

_________________
Dok ti spavaš neprijatelj ne spava. Zato spavaj što češće i što duže, nek' neprijatelj crkne zbog nesanice.


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 14 Maj 2013, 20:49
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Skrta sam na izvinjenjima, jer retko gresim. Ono sto sam izgovorila, izgovorila sam i nema povratka. Jedno "izvini" nece otkloniti gorak ukus i iz tog razloga ja ne zelim tudja izvinjenja, osim ukoliko se radi o meni bliskim osobama.

_________________
Slika


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 13 Avg 2013, 15:22
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Ako sam pogrijesila kazem izvini, ako sam rekla nesto cime sam nekoga uvrijedila kazem zao mi je....jer to tako iskreno mislim.
Ne vidim problem u tim rjecima ukoliko smo svjesni da trebamo to da kazemo...
Lijep je Gibo rekao....''...moglo bi bit' da je lakse umrit nego ljudima rec' OPROSTI....'' .
Ponos ce sviju da nas otjera u grob sa gorcinom u ustima i zaljenjem za neizgovorenim.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Picard
Post  Tema posta: Re: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 13 Avg 2013, 17:03
Korisnikov avatar
P
P

Pridružio se: 15 Maj 2012, 19:58
Postovi: 11945

OffLine
neću, nema teorije


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 13 Avg 2013, 19:18
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
Izvinim se bez problema,
jer to mi je uzrecica
kao dobar dan

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
Julia
Post  Tema posta: Re: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 22 Avg 2013, 13:16
Korisnikov avatar
Kad porastem biću kengur
Kad porastem biću kengur

Pridružio se: 22 Jun 2012, 20:17
Postovi: 6498

OffLine
onog momenta kad ashvatim da sam pogresila nije mi problem da kazem izvini..ne, zasto bi bio..ljudski je gresiti, ljudski je priznati svoju gresku..ljudski je i oprostiti..a svi smo mi SAMO ljudi

_________________
Samo kada pisem ja sam lav! Papir je jedino bojno polje gde mi niko nista ne moze. Ali,zivot.zivot nije papir. Eh kad bi svi problemi bili od hartije – kako bi se lako mogli zguzvati!


Vrh
UtherPendragon
Post  Tema posta: Re: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 22 Avg 2013, 21:39
Korisnikov avatar
Razarač
Razarač

Pridružio se: 10 Okt 2012, 20:36
Postovi: 6089

OffLine
samo u onom slucaju..ne znam sta se desilo..dosad je radio..izvini..svakom se desi..nije do tebe..ajd ne pizdi tu..da ti ne bi ebo mater

_________________
skriveni tigar pritajeni zmaj


Vrh
neno
Post  Tema posta: Re: Zao mi je...ali ti se necu izviniti  |  Poslato: 23 Mar 2017, 22:58
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 10 Feb 2017, 19:00
Postovi: 771

OffLine
Kako se izviniti na pravi način

Izvini je reč koju većina nas poprilično teško izgovara, ali ako nešto pogrešno napravite iskreno izvinjenje je potrebno da biste izgladili stvari i krenuli dalje. Naučite kako se izviniti na pravi način.


Nije važno šta ste napravili ni koliko je težak vaš „greh“, da li ste u poslednji čas odgodili ručak najboljoj drugarici ili ste kritikovali vaspitne metode vaše sestre. U svakom slučaju postoji krivi i pravi način za izvinjenje.

Ako želite da se iskreno izvinite nakon reči izvini nikako ne dodavajte „ali“, jer to nikako neće pomoći da izgladite situaciju sa vama dragom osobom, kao ni „žao mi je što se tako osećaš“. Ako izgovorite ove reči osoba kojoj se izvinjavate može pomisliti da vam njena osećanja nisu bitna.
Iskreno izvinjnje podrazumeva da  treba da ubedite osobu koju ste povredili da vam je zaista žao, bez „ali“ i bez izgovora.
Da biste pokazali iskreno kajanje za svoje postupke treba da pratite pet koraka kroz koje ćemo vas sprovesti.

Pokažite kajanje
Čim shvatite da ste nekoga povredili nemojte čekati “pravo vreme da se izvinite”. Istog trenutka pošaljite poruku, mejl ili tu osobu pozovite na piće da joj oči u oči sve objasnite, da ta osoba vidi vašu ekspresiju lica i uveri se da ste iskreni.

Recite na glas vašu grešku
Recite prijatelju, sestri, partneru šta vi mislite da ste pogrešno napravili i izvinite se za konkretan čin. Uopšteno izvinjenje neće igrati nikakvu ulogu onome ko je povređen

Pitajte šta možete napraviti da poravite situaciju
Ponekad i ako prepoznate gde ste pogrešili može da ne znači ništa jer povređena osoba jednostavno nije u stanju da oprosti i prihvati izvinjenje. U tom slučaju pitajte tog nekoga šta možete da uradite da popravite vašu vezu. Može se desiti i da ta osoba prihvati vaše izvinjenja, ali da vaše prijateljstvo više nikada ne bude isto. Na to morate biti spremni.

Budite iskreni prema sebi i prema osobi koju ste povredili
Postoje situacije u kojima se ljudi iako svesni da je neko njihovo delo ili reč nekoga povredilo ne osećaju krivima. U tom slučaju treba da budete iskreni i da se ne izvinjavate samo zato jer mislite da to tako treba. Objasnite toj osobi šta vi mislite da se desilo sa vaše tačke gledišta.

Promenite se
Ako vam se često dešava da nepromišljenim postupcima i rečima vređate ljude koji vas vole možda bi trebalo da dobro razmislite o svom ponašanju i pokušate ga promeniti. To je jedan od najsigurnijih načina da pokažate da vam je zaista žao.



Andrijana Veselinović
lifepress


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker