Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 11:32


Autoru Poruka
Okano
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 24 Mar 2013, 23:10
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Ne staj, kreni dalje

Možda ćeš nekad zaista pomisliti da nisi sposoban za uspeh, tapkaćeš u jednom mestu, tražeći način da se otrgneš svega, dođeš do spasenja koje u tom trenutku nije poraz, već samo prosečnost zauvek udaljena od pobede. Biće ti teško da se odbraniš od naleta onih koji čine sve da te privole da udišeš prašinu sa dna zajedno sa njima i budeš bezbrižan u toj prosečnosti. Ne staj, nemoj se povlačiti, razmisli, i kreni dalje, makar te ti koraci iz prašine vodili ka gorem, u blato, gde ti se na prvi pogled ne piše dobro. Biće još gore, vući ćeš se, potonućeš do kolena. Pomislićeš da je kraj onog trenutka kada se kišne kapi obruse na tebe, ali hrabrost koju si ispoljio neće ostati nenagrađena. Voda će sa tebe isprati blato i postaćeš čist kao izvorska voda, za razliku od njih koji će zauvek udisati prašinu prosečnosti.

Postoje trenuci kada neprijatelje najednom poštujemo više nego prijatelje. Neprijatelj je iskren, od njega očekujes napad, ali kada ti prijatelj probode nož u leđa, ne možeš, a da ne shvatiš, da iskrenost neprijatelja zavređuje poštovanje, za razliku od prijatelja koji, nakon svega, predstavlja samo gorku kapljicu razočarenja za tebe, jer si ga posmatrao onim što on nikada nije, niti će ikada biti.

Nekad verujem da u životu svako obećanje treba prihvatiti sa dozom sumnje, neverice, čak i kao laž, jer viteške karakteristike u svetu bez vitezova ne mogu postojati. Sve više mi se čini da danas ljudi olako daju obećanja, a još lakše ih neispunjavaju.
Verujem da je osnovni zadatak svakog od nas da ovaj svet načinimo boljim, da svi postanemo vitezovi, ne po mačevima koje nosimo, već po rečima iza kojih stojimo.

Ako moram da padnem, potrudiću se da padnem na odskočnu dasku.

Slaviša Pavlović – Pogledi sa strane


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 24 Mar 2013, 23:15
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Lista

Jedna učiteljica jednog dana zamoli svoje učenike da na papiru napišu imena svih drugih učenika iz razredu i da ostave malo prostora pored svakog imena. Zatim im reče da dobro razmisle koje su najljepše osobine svakog od učenika, te da to i napišu pokraj svakog imena. Cijeli čas potraja dok svi ne završiše svoje male zadatke, i prije izlaska iz razreda svi papire predadoše učiteljici.

Za vrijeme vikenda učiteljica je napisala svako ime učenika na jedan list papira i navela sve lijepe osobine koje su učenici napisali o svakom pojedinačno.

U ponedjeljak je svakom od učenika dala papir s njegovim imenom. Ubrzo su se svi smiješili. “Zaista?”, čuli su se šapati… “Nisam imao pojma da nekom nešto značim!”, ili “Nisam znala, da se tako sviđam drugima,” bili su komentari.

Liste se kasnije nisu više spominjale. Učiteljica nije znala jesu li učenici diskutovali o tome međusobno ili sa svojim roditeljima, ali to i nije bilo važno. Vježba je ispunila svoj cilj. Učenici su bili sretni sobom i drugima.

Godinama kasnije jedan od učenika je poginuo u vijetnamskom ratu i učiteljica je otišla na njegov pogreb. Crkva je bila prepuna njegovih prijatelja. Jedni za drugim, oni koji su poznavali mladića, prilazili su kovčegu da bi mu odali posljednju počast… Učiteljica je prišla posljednja.

Dok je tamo stajala, jedan od vojnika koji je stajao pored kovčega pitao ju je: “Jeste li vi Markova učiteljica iz matematike?” Klimnula je potvrdno glavom. Tada je rekao: “Mark je vrlo često pričao o vama.”

Nakon pogreba, skupila se većina Markovih prijatelja iz razreda. Markovi roditelji su također bili tamo i nestrpljivo su čekali da razgovaraju s učiteljicom. “Htjeli bismo vam nešto pokazati”, rekao je otac i izvukao novčanik iz džepa. “Ovo su pronašli kada je Mark poginuo. Vjerujemo da ćete to prepoznati.” Iz novčanika je izvukao vrlo istrošeni komad papira, koji je očito bio slijepljen, mnogo puta presavijan i otvaran. Učiteljica je bez gledanja znala da je to papir s lijepim riječima Markovih razrednih drugova. “Htjeli bismo vam se zaista zahvaliti što ste to napravili”, rekla je majka. “Kao što možete vidjeti, Mark je ovo vrlo cijenio.” Svi bivši učenici su se skupili oko učiteljice. Čarli se nasmiješio i rekao: “Ja svoju listu također još imam. U najgornjoj je ladici mog radnog stola”. Čakova žena je rekla: “Čak me jezamolio da listu zalijepim u naš vjenčani album”. “I ja svoju još uvijek imam”, rekla je Merilin. “U mom dnevniku je.” Viki je izvukla svoj rokovnik i pokazala svima svoju istrošenu listu. “Uvijek ju nosim sa sobom”, rekla je Viki i primijetila: “Vjerujem da smo svi sačuvali liste”. Učiteljica je bila toliko dirnuta, da je odmah sjela i zaplakala. Zaplakala je za Markom i zbog svih njegovih prijatelja koji ga više neće vidjeti.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 03 Maj 2013, 21:01
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
TRI SESTRE


Nada je bila jednostavna devojka koja je volela obicne stvari...Volela je u zoru da posmatra izlazak sunca i raduje se novom danu,volela je prirodu i zivotinje,volela je ljude...A najvise od svega volela je svoju sestru Veru.Kada je Nada bila mala Vera je otisla u svet kako bi pomagala drugima ali kako je vreme prolazilo shvatila je da ne moze bez svoje sestre.Nada je mnogo nedostajala Veri a i shvatila je da ne moze pomagati drugima bez nje..I tako su Vera i Nada isle po svetu,pomagali bolesnima,izgubljenima,tuznima..Svako ko je zeleo pomoc nesebicno je dobijao ...Jedino nisu nikako mogle da pomognu onima koji su patili ... Postoje mnogo vrsta patnje ali Vera i Nada su shvatile da je jedna vrsta patnja najtuznija ... Shvatili su da su ljudi najvise patili kada su voleli ili kada nisu mogli da nadju svoju srodnu dusu,svoje drugo JA...Bilo je zalosno gledati tugu i patnju u ocima tako dobrim,ali izgubljenim dusama...Dugo su razmisljale kako da pomognu a onda su se setile svoje najmladje sestre.Ona je bila najvoljenija i najomiljenija i zato je rodjenjem dobila ime-Ljubav...I tako jos od davnina tri sestre koracaju svetom i pomazu ljudima...Barem onima koji zele pomoc ..Jer ako se NADAmo VERA nam pomaze da opstanemo i da shvatimo da nema zivota bez LJUBAVI...Tri sestre,tri svetle tacke,tri zvezde vodilje...I koliko god da vam bude tesko,koliko god puta da zalutamo ili skrenemo sa puta setite se samo da svetom koracaju tri sestre koje nesebicno pruzaju pomoc...Nemojte se plasiti,nemojte odbijati njihovu pomoc jer one su tu zbog vas i za vas ce uciniti sve...Dovoljno je samo da otvorite svoje srce...Dovoljno je samo da posle toga prenosite ovu pricu sa koleno na koleno...Jer ova prica je nastala jos pre iskona i zato NIKADA ne smemo dozvoliti da padne u zaborav..Nikada ne smemo zaboraviti na tri sestre ..
S.K


Slika


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 15 Jun 2013, 21:43
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
Postoji jedna drevna legenda o tri muškarca koji su nosili svaki po dvije vreće. Ali nijedan od njih nije tered osjećao jednako. Vreće su im, jedna sprijeda a druga straga, visjele obješene na drvenoj motki na ramenu.

Upitali su prvog čovjeka: ŠTA IMAŠ U VREĆAMA?

Prvi čovjek im je odgovorio: “Svi moji uspjesi, sva dobra djela mojih prijatelja, sve životne radosti – u vreći su straga. Skriveni od pogleda, završeni, prekriveni lišćem, ne smetaju mi mnogo. U vreći sprijeda imam sve loše i ružne stvari koje su mi se dogodile. Hodam, zastanem često, vadim ih, promatram, proučavam, mozgam šta ću. Stalno sam s njima, kako mislima tako i osjećanjima. Stalno radim na njima.”

Taj se čovjek često zaustavljao, gledao unatrag, mučio nad sobom i napredovao malo i vrlo sporo.

I drugog su čovjeka upitali isto.

Rekao je: “U vreći sprijeda nosim moja dobra djela, spoznaje o vrlinama. Često ih gledam, vadim i pokazujem drugima. Vreća na leđima sadrži greške i moje slabosti. Ponesem ih sa sobom kuda god krenem, jer one su moje i ne mogu ih tek tako odložiti na stranu. Usporavaju me, i ponekad su veoma teške.”

Treći je čovjek odgovorio:

“Na prednjoj vreći napisao sam riječ ‚Dobra sjećanja‘. Prepuna je pozitivnih misli, dobrih ljudskih djela, svih dobrih stvari koje sam imao i učinio u životu, misli o svojoj snazi. Ta mi vreća nije teška. Naprotiv, poput brodskih jedara, pomaže mi u kretanju naprijed. Vreća na leđima ima natpis “Loša sjećanja” i prazna je, jer samo joj odrezao dno. O svemu što mi se loše dogodilo, o lošim mislima koje ponekad o sebi imam, o zlu koje od drugih čujem, malo razmislim i bacim ih u tu vreću. Kroz tu rupu oni odu zauvijek. JA SAM SLOBODAN. JA NEMAM TERETA KOJI BI ME USPORAVO U HODU.“

_________________
that's it!

Slika


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 16 Sep 2013, 20:42
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
Sokratova tri sita

Sokrat je važio za mudraca. Jednog dana ga potraži neki čovek i reče:
''Znaš li šta sam sve čuo o tvom prijatelju?''
'Trenutak'', odgovori Sokrat, ''pre nego što mi ispričaš voleo bih da prođeš jedan brzi test. Da li si to što mi želiš reći prosijao kroz tri sita?''
''Tri sita?''
'Da'', odgovori Sokrat, ''pre nego što ispričaš neke stvari o nekom drugom, dobro je uzeti malo vremena i prosijati ono što želiš reći. To nazivam test od tri sita!

Prvo je sito ISTINE.
Jesi proverio da li je istina ono što mi želiš ispričati?''
''Ne, pa i nisam. Nisam vidio, samo sam čuo kako pričaju.''
'Dobro! Ne znaš da li je to istina.
Pokušajmo prosijati drugačije, sad ćemo uzeti sito DOBROTE. Ono što mi želiš ispričati o prijatelju, je li nešto dobro?''
'Ne, baš suprotno! Čuo sam kako se tvoj prijatelj loše poneo.''
'Dakle,'' nastavi Sokrat, ''želiš mi ispričati loše stvari o prijatelju, a nisi siguran jesu li istinite. To i nije baš ohrabrujuće! Još uvek možeš proći test, jer je ostalo još sito KORISTI.
Je li korisno da mi ispričaš sve što je moj prijatelj učinio?''
''Korisno? Pa i ne, ne verujem da bi ti to moglo koristiti.''

''Dakle,'' zaključi Sokrat, ''ono što mi želiš ispričati nije Istina, ni Dobro, ni Korisno, pa zašto bi mi onda pričao.
Ne želim ništa znati od onoga što si mi hteo ispričati, i tebi će biti bolje da sve to zaboraviš.''

_________________
that's it!

Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 17 Sep 2013, 00:11
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Žena je izašla iz kuće i vidjela tri starija muškarca sa dugim sivim bradama kako sjede u njenom dvorištu. Nije ih prepoznala. Rekla je: “Mislim, da vas ne poznajem, ali vjerujem da ste gladni. Uđite u kuću i nešto pojedite.” “Je li suprug kod kuće?”, pitali su. “Ne”, odgovorila je. “Vani je.” “Onda ne možemo ući”, odgovorili su.

Uvečer, kad je suprug došao kući, rekla mu je šta se dogodilo. “Idi, reci im da sam kod kuće i pozovi ih unutra!”

Žena je zaista otišla i pozvala starce da uđu. “Ne možemo zajedno ući u kuću,” odgovorili su. “Zašto sad?” upitala je. Jedan od staraca joj poče objašnjavati: “Njegovo ime je Zdravlja,” rekao je i pokazao na jednoga prijatelja. Pokazujući na drugoga je rekao: “On je Uspjeh, a ja sam Ljubav.” Na to je dodao: “Sada idi i dogovori se s mužem kojega od nas želite imati u vašem domu.”

Žena je ušla u kuću i rekla mužu što je rekao. Muž je bio oduševljen. “Divno!”, rekao je. “Ako je tako, pozovimo Zdravlje. Neka uđe i napuni naš dom zdravljem!” Žena se nije složila. “Dragi moj, zašto ne bi pozvali Uspjeh?” Njihova kćerka je slušala u drugom kraju kuće. Priskočila je sa svojim prijedlogom: “Ne bi li bilo bolje pozvati Ljubav? Naš dom bi onda bio ispunjen ljubavlju!” “Poslušajmo njen savjet,” rekao je muž ženi. “Idi i pozovi Ljubav, neka on bude naš gost.”

Žena je otišla van i upitala: “Koji od vas je Ljubav? Molim Vas, uđite i budite naš gost.”Ljubav je ustao i počeo hodati prema kući. Ostala dva su u isti čas ustala i pošla za njim. Iznenađena, žena upita Zdravlje i Uspjeh: “Pozvala sam samo Ljubav, zašto vi ulazite?” Starci uglas odgovoriše: “Da si pozvala Zdravlje ili Uspjeh, druga dva bi ostala vani. Pozvala si Ljubav i gdje god ide on, i mi obojica idemo s njim. Gdje god je ljubav, tu su takođe zdravlje i uspjeh!”

_________________
Slika


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 18 Sep 2013, 13:16
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
Neki je mladić sanjao da je ušao u veliku trgovinu. Za tezgom je bio anđeo i posluživao.
Što vi ovde prodajete? – upita mladić.
Sve što želite, odgovori uljudno anđeo.
Mladić počne nabrajati:
Htio bih:

- kraj svih ratova na svijetu,

- više pravde za ugnjetavane,

- velikodušnosti i snošljivosti prema strancima,

- više ljubavi u porodicama,

- rada za nezaposlene,

- više zajedništva među ljudima i…

Anđeo mu preda jednu omotnicu i reče:
- Izvoli. Ovdje je sjemenje, a ti se pobrini da od njega narastu plodovi.

_________________
that's it!

Slika


Vrh
Andjeo sa greskom
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 18 Sep 2013, 13:28
Korisnikov avatar
ASG

Pridružio se: 06 Dec 2012, 20:55
Postovi: 11718

OffLine
Slika


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Okt 2013, 19:36
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
Pet stvari u zivotu koje se ne mogu vratiti


Devojka je cekala avion u cekaonici jednog velikog aerodroma. Posto je trebala dugo cekati, odlucila je kupiti knjigu kako bi joj vrijeme brze proslo. Uz knjigu kupila je i paketic keksa.
Sjela je u VIP cekaonicu kako je nitko ne bi uznemiravao. Kraj nje je bila stolica sa keksom, a sa druge jedan gospodin koji je citao novine. Kad je ona pocela uzimati kekse i gospodin je uzeo jedan. Ona se sokirala, ali nista nije rekla i nastavila je citati knjigu. U sebi je pomislila: ma gledaj ti ovo, da samo imam malo vise hrabrosti, do sada bih ga vec udarila... Svaki put kad je ona uzimala jedan keks, covjek pored nje, ne obazirajuci se ni na sta, uzimao je isto tako jedan. Nastavili su tako dok nije ostao samo jedan u paketu i djevojka pomisli: bas me zanima sta ce sada napraviti!!!
Covjek uzme posljednji i podijeli ga na dvoje!
Ovo je zaista previse, pomisli djevojka, sokirana uzme svoje stvari, knjigu, torbu i ode prema izlazu iz cekaonice. Kada se osjecala malo bolje, nakon sto ju je prosla ljutnja, sjela je na mjesto gdje nije bilo nikoga da bi izbjegla neke druge neugodne dogadjaje. Zatvori knjigu i otvori torbu da je ubaci u nju. U tom trenutku ugleda paketic keksa jos uvijek netaknut.
Postidje se kao kradljivac i tek tada shvati da je keks, isti kao njen, bio od gospodina koji je sjedio pored nje, ali koji je, bez sokiranja, nervoze ili prepotencije, podijelio i svoj posljednji komad sa njom, totalno suprotno od nje, kojoj su bili povrijedjeni ponos i osjecaji.

ZAKLJUCAK: Koliko puta u nasem zivotu cemo ili smo pojeli tudji keks, a da to nikad necemo ili nismo ni saznali?
Prije nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i prije nego sto se pocne misliti lose, GLEDAJ sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!

U zivotu postoji 5 stvari koje se ne mogu vratiti:
- Kamen kada je bacen;
- Rijec nakon sto je recena;
- Mogucnost nakon sto je izgubljena;
- Vrijeme kada je proslo;
- Ljubav za koju se NE BORI.

_________________
that's it!

Slika


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 09 Okt 2013, 17:12
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
MOLIO SAM BOGA


- Molio sam Boga da mi oduzme oholost.
Bog reče:
“Ne. Nije na meni da je uklonim, nego je na tebi da je se odrekneš.”

- Molio sam Boga da mi podari strpljenje.
Bog reče:
“Ne. Strpljenje proizlazi iz podnošenja trpljenja, ono se ne daruje – ono se zaslužuje.”

- Molio sam Boga da mi podari sreću.
Bog reče:
“Ne. Ja ti dajem blagoslove, sreća zavisi od tebe.”

- Molio sam Boga da me poštedi boli..
Bog odgovori:
“Ne. Patnja te odvlači od briga svijeta i dovodi te bliže meni.”

- Molio sam Boga za stvari u kojima bih mogao uživati.
Bog reče:
“Ne. Ja ću ti dati život, tako da možeš uživati u svemu.”

- Molio sam Boga da mi pošalje prijatelje.
On mi je poslao TEBE . . .

- Molio sam Boga da mogu ljubiti, ne očekujući da zauzvrat budem ljubljen . .
- Molio sam Boga da mogu davati, ne očekujući ništa zauzvrat . . .
- Molio sam Boga da mogu pozivati, bez nadanja da i ja budem pozvan . . .
- Molio sam Boga da mogu prihvatati, ne tražeći da budem prihvaćen . . .
- Molio sam Boga da mi pomogne VOLJETI druge, onoliko koliko On voli mene .

Bog odgovori:
“Ah, napokon si shvatio . . .”

_________________
that's it!

Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 90 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker