Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 13:06


Autoru Poruka
Molena
Post  Tema posta: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 10:57
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Mozda pomalo osjetljiva tema….ali kazu da se otvorenim dijalogom dosta toga postize. [cheers1.gif]

Nacionalizam na ovom nasem brdovitom Balkanu? …. Sta je sa ovim novim generacijama…jel stvarno moguce da roditelji odgajaju djecu da treba da mrze nekoga zato sto ima pogresno ime, ili to nije karakteristicno samo za nase podrucje nego i sire.!?
Nekada te ne uce da mrzis, da ne budem bas radikalna…uce te da su ‘’oni’’ drugaciji iz nekog razloga jer nisu ‘’nasi’’..a djeca na cesti sa takvom osnovom to pretvaraju u mrznju.
Zasto je taj neko drugaciji samo zato jer se pogresno zove…zar nema takvih drugacijih i medju ‘’tvojima’’ … nemoguce da to nesto ima veze sa nacionalnom opredjeljenoscu.!?
Rat smo imali, ali nekako mi se cini da se u glavama ljudi slabo nesto promjenilo po pitanju nacionalizma…cak i gore jer ne postoji otvoreni dijalog i svima je lakse sa 'svojima' pricati hehe.
Cjeniti svoje svakako, ali mrziti sve sto nije tvoje!?...ima li smisla i kako je zivjeti s tim.
Ja nisam navikla tako, raznolikosti su za mene zakon….tako sam zivjela i prije rata, i za vrijeme rata cak, a evo i poslije….i to u kakvoj raznolikosti.
Kod nas se na zalost vrijeme mjeri na ono prije rata i ovo poslije hehe….ali promjene su sporo vidljive, i ponizavajuce je sto su mladje generacije zaludjene. A kazu da ipak sve polazi iz kuce.
Svi su zaludjeni nacionalizmom i mjeris se kao osoba po tome koliko si nacionalan, iako bi trebali biti svjesni da to nicemu ne vodi, i da nas taj seljacki nacionalizam samo koci i zatvara nam vidike i granice.
Kako vi gledate na nacionalizam i sta mislite…to je za mene govor mrznje i vlastiti kompleksi. Vjerujem da nije lako s tim zivjeti.


Mozete pisati, pricati, svadjati se na normalan nacin, kaciti neke zanimljive tekstove na ovu temu na koje naletite na ‘vasim’ ili ‘nasim’ ili ‘njihovim’ net portalima…

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 11:38
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Nijedna tema nije osetljiva ako se upotrebljavaju normalne reči, one sa pravim značenjem i pravim ciljem... a naravno, kakvi smo svako će imati neki svoj, dal prikriven il otvoren e pa videćemo...
Nacionalista sam! I to mi ne mogu oteti, kao što su mi novinari, političari i ostali mudrijaši, oteli značenje te prelepe reči, al ovde se neće voditi "rasprava" o pravom značenju reči, već o tome što se ja krstim sa tri prsta, ti celom šakom a onaj peti ima žutu boju kože.....
Okruženje u kome živimo i ova sve veća asocijalnost na području Balkana, dovodi do toga da smo više okrenuti nekim nusproizvodima tog zapada, a ne ljudskošću i onim što jeste u biti čoveka sa Balkana a to je socijalizacija.
Vreme pre rata, na žalost tek sam ga malko udahnula... vreme rata fuj... da mogu kao što ne mogu, sve bi ja te ljude koji su u to vreme bili "neko i nešeo" na javne giljotine, da vidimo kome je rat bio brat a kome rat.
I da hoću da budem šovinista (e ovo je reč koju su zamenom teza nacionalistu okaljali!!) ne mogu, jbga... multinacionalna mi je familija, imam čak i mulatkinju za ujnu pa vidi hahahah samo nam fali neki buda i afrikaner jbte pa da budemo kompletirani 100%...
Da se vratim na tvoj uvodni post... pišemo o "mladima"... kojim? onim od 14 do 18 godina ili onoim od 19-25 ili onim zagriženim šovinistima od 26 pa na gore... hmmm
Stvar je sve u PR-u, znaš i sama, kako nam se servira, klinci će poći za svojim društvom to je svuda a ne samo ovde, malo stariji će možda i razmisliti a oni najzagriženiji će u svemu videti pakost i podmetanje...
Da li znaš da je u Srbiji najtraženija knjiga Majn Kapf (ne znam nemački, pa pišem po Vuku) i to baš u uzrastu tih adolescenata, te mladosti koja tek treba da dođe... pih...
A s obzirom da smo svi na Balkanu iliti Yugoslaviji, usvojili "demokratiju" na kupoholičarski način, pa smo iz jednog relativno sređenog društva, uskočili u "Danteove krugove pakla" od nametnutog nam života, sada i kusamo ono što nam je servirano, što od reklama, što od pamfleta, plaćenih članaka i ostalog šljama zvanog mediji... podložni smo ko vojvođanska ravnica da se na nama zapati ne žito i kukuruza tj ono dobro no samo čemer i kukolj...
S obziroma na globalizaciju i marketing kako je svet "jedno veliko selo" vidimo kako sad to prolazi... malo sam raširila ovu tvoju temu... jer nismo mi sa prostora Balkana vinovnici svega, mišljenja sam da smo samo servirano pokusali i osetili na najnečovečniji način na našoj koži... halapljivo gutamo sve to nešto što blage veze nema sa genima ni tvog ni mog naroda a majemo se da li će neko pisati ćirilicom ili latinicom... eto banalnosti, umesto da ulažemo u tu omladinu, da ulažemo u zdravlje, napredak i kulturu da ne kažem nauku, ulaže se u šovinističke grupe i pothranjuju se klinci tj delikventi još većom mržnjom i još većim animozitetom prema "nekom tamo"...
Da zaključim, roditelji jesu glavna karika u lancu vaspitanja ali najjači uticaj ima društvo u kome smo, daj mi jednog roditelja koji zna šta tačno njegov klinac od 15tak god misli na ovu temu, nema šansone.
e tako... raspisah se ko da nešto znam a samo bleletam...


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 11:50
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Odlicno Vuki...neka si je rasirila. Taj tvoj nacionalizam je ustvari ljubav , domoljublje...ali poanta je da danasnji seljacki nacionalizam ubija domoljoblje, zar nije tako!?.
Nema tu iskrenosti..jako malo, sve se svodi na mrznju i kao sto rece vazno je kako se krstis!
Nacionalizam je danas karta na koju se igra na ovom nasem podrucju jer su ljudi na taj dio jako osjetljivi...a oni koji igraju znaju kako zavaditi pa vladati.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 12:00
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Pročitala sam vas obe...hm...i pošla da vidim šta naši dragi nacioni sa wiki kažu na ovu temu...pa evo...
Ovo je sa hr.wikipedia...

Nacionalizam je ideologija ili svjetonazor u kojoj je nacionalni identitet presudan za formiranje i opstojnost jedne suverene države. Prema nazoru pristalica nacionalizma, za pripadnike jednog naroda je odnos prema naciji važniji od svakog drugog elementa osobnog ili grupnog identiteta i od svakog drugog odnosa lojalnosti.
Pojam "nacionalizam" se u jeziku koristi u pozitivnom, i u negativnom smislu:
u pozitivnom smislu nacionalizam je isto što i domoljublje (patriotizam). Ovdje prepoznajemo činjenicu da se ideja nacionalizma nastavlja na etnički (narodi) identitet - osobinu koja je toliko uobičajena u ljudskom rodu da uopće ne postoji povijesno sjećanje na vrijeme u kojem ljudi sebe nisu doživljavali kao pripadnike nekog naroda;
u negativnom smislu nacionalizam se poistovjećuje sa šovinizmom prema nepripadnicima vlastite nacije. Ovdje prepoznajemo činjenicu da su pronositelji nacionalističkih ideja prečesto pribjegavali gradnjama negativnih stereotipa o drugim narodima, kako bi motivirali pripadnike vlastitog naroda na okupljanja radi stvarne ili zamišljene opasnosti od agresivnosti drugih naroda;


Ovo je jedino što kaže bs.wikipedia

Nacionalizam je ideologija koja drži da je nacija, etnička pripadnost, ili nacionalni identitet osnovni dio ljudskog društva, i koja ima političke implikacije utemeljene na ovom mišljenju; prije svega, tvrdnja da je nacija "jedina pravovaljna osnova za državu", te da "svaka nacija zaslužuje svoju državu". U ovome obliku, nacionalizam je univerzalna idelogoija; ali ovaj izraz također odnosi se na određene ideologije nacionalnih pokreta, koje imaju političke tvrdnje u ime pojedinih nacija.

A ovo piše na srpskoj...

Nacionalizam u suštini predstavlja privrženost sopstvenoj naciji i državi.
U širem smislu, nacionalizam može značiti privrženost vlastitoj naciji i njenim interesima, zanemarujući interese drugih nacija Pojam se takođe odnosi na doktrinu ili politički pokret po kojoj nacija definisana u okvirima etničke pripadnosti ili nacionalne kulture, ima pravo da konstituiše nezavisnu, suverenu ili autonomnu političku zajednicu, baziranu na zajedničkoj istoriji i sudbini. U svojim ekstremnim oblicima, fašizmu u Italiji i Španiji i nacionalsocijalizmu u Njemačkoj, u prvoj polovini 20. veka, nacionalizmi ove vrste zagovaraju autoritativnu državu sa ograničenim individualnim pravima građana, a u slučaju nacionalsocijalizma i antisemitizam, superiornost arijevske rase i militarizam.
U nekim društvima nacionalizam se posmatra kao izrazito štetna pojava. Enciklopedija Jugoslavije iz 1978. godine daje sledeću definiciju nacionalizma:
"Nacionalizam je kult sopstvene nacije koga karakteriše šovinistički odnos i raspirivanje mržnje prema drugim nacijama, a svoj najviši domet ispoljava kroz genocid i fizičko istrebljenje drugih naroda."

_________________
Slika Slika


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 12:06
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Upravo to.
Ne vrede nama ni Tesle, ni Pupini a bogami ni Dioklecijani, dok ne sednemo za stolom, prvo, svaki pojedinačno pa onda zajedno, i vidimo šta nam je bitnije, život ili smrt.
Na ovim prostorima smrti je bilo više no dovoljno za narednih nebrojano vekova.

Namerno sam i napisala tu reč da sam nacionalista, bem ti osnovno obrazovanje, kada klinci nemaju pojma šta koja reč znači, samim tim su ćorkavi za ukupno značenje izrečene rečenice!
I kako će onda, koliko god da se roditelji trude da ga na pravi misaoni put dovedu i izvedu hmmm

Eto najjednostavniji primer je dešavanje u BiH-u... frka je svetu od probuđene svesti, pa su opet naravno mnediji sve to poništili i propagandom o ovom i onom ukaljali... ma more, "suva motka neokresana", što bi moj deda rekao, pa rasterati gamad...
al bitno je da smo svi na jedan prihvatili metroseksualce nanče im poljubim hahahahhahahahha (bljak)


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 12:13
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Definicije sa wikipedie u ovom slucaju ne vaze...posebno ako pisemo o nacionalizmu na brdovitom Balkanu.
Eto ja bih se od svih slozila sa ovom definicijom iz Jugoslavije .. iako ako se vratimo u proslost opet mozemo vidjeti da je to bila samo definicija na papiru.

Danas nam je retorika nacionalisticka u svakoj pori drustva...djeci se govori da je grijeh voljeti nekoga druge nacionalnosti..heeeeej, grijeh je VOLJETI, a tolerancija , tolerancija je nepoznanica , imenica koje se ne moze primjeniti ni uz jedan glagol bilo koja od tri jezika. Da tri jezika..i to je postao problem i to nacionalni.
Djeca nisu ista, jedni su mutanti ( ovisi s koje strane gledas) i ne razumiju se i potreban im je prevoditelj, jer je pobogu problem uciti i biti u drustvu u kojem se prica hr/sr/bo jezikom...to moze jako nasteti nasem djetetu.
Jos uvijek mnogi spavaju sa pistoljem ispod jastuka...jer pazi, nikad se ne zna kad ce onaj komsija hr/sr/bo poluditi..'oni' su luda nacija...
Ali nismo mi takvi, mi smo veliki vjernici, prizivamo Boga, gradimo bogomolje i činimo dobro.Toliko smo dobri da raskošu nema kraja.

Vi kako hocete ali meni je to smijesno.
Sto je najgore....Svi zagovaramo nekakvu demokraciju…pa cak i najveci ncionalisti, a ocito ne znaju da su demokracija i nacionalizam dva inkompatibilna pojma. Paradoks.
Kako da znaju, kada je demokraciju tesko nauciti, ali zato su svi jako brzo naucili biti veliki nacionalisti i vjernici.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Poslednji put menjao Molena dana 21 Feb 2014, 12:16, izmenjena samo jedanput


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 12:14
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
национализам: 1. свест о националности, о припадности одређеној нацији; тежња за националним напретком, за самосталним друштвеним развојем сопствене нације; истицање националних обележја, карактеристика; национални дух, родољубље, патриотизам. 2. политичко начело и пракса по којима се права, интереси, циљеви одређене нације подржавају, истичу и остварују на штету других нација; уп. шовинизам.

шовинизам: реакционарни и агресивни облик национализма, заснован на идеологији расизма који приписује вишу вредност својој нацији а потцењује друге нације ширећи мржњу према њима и тежећи искоришћавању и поробљивању; мушки шовинизам: пристрасност мушкарца ка сопственом полу, непризнавање еманципације и равноправности жена.


Senka ovo je objavila Matica Srpska (te neke googlove, wiki-je i ostale magične kotlove sa net-a ja ne kontam), treba samo lepo razdvojiti pa svi naši velikani su se jasno i glasno i izjašnjavali kao nacionalisti, al da prevedem razumljivije, volim svoj narod i razumem ga, da bi mogla voelti i razumeti druge isto kao i sa verom, nije to ništa pogrdno.
Lepo je razdvojeno šta je nacionalista a šta kada nacionalista pređe granicu tj šovinista, prema tome dabome.
Ne znam šta si mi htela pokazati i dokazati tim postom kome stvarno blage veze nema na ovoj temi.


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 12:16
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
E sada...šta su nam uradili...vođe...rasturili su nam državu...usput su rasturili i mnoge porodice...usput su nam pobili na desetine hiljada ljudi...usput su nam uništili živote...
A za rad čega?Da na svakih par sati vožnje imamo granicu...da se gledamo ispod oka i da strahujemo hoće li nas neka ostrašćena budala napasti samo zato jer smo druge nacije...???
Da bismo imali etnički čiste države...da nestane Srba u Hrvatskoj,i Hrvata u Srbiji...?
I svima tim političarima nije valjala bivša juga...kao,ne mogu svi živjeti zajedno u jednoj državi...a onda nas sastave u Bosni...i ostave trvenje...do daljnjeg...
Mislim da nije bitno ko se kako moli Bogu...ovde ne govorim o sebi...meni to nikada i nije bilo bitno...ovde su ljudi željni vlasti a najlakši način je zaludjeti ljude na nacionalnoj osnovi.
Ja lično,nikada neću zaboraviti onaj Tuđmanov govor u Kninu...smatram ga najzagriženijim nacionalističkim govorom svih naših bivših i sadašnjih političkih vođa...i kada taj govor sluša bilo Srbin,bilo Hrvat,mislim da nikom ne može biti svejedno...

_________________
Slika Slika


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 12:21
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Naravno Mo, ovde je vladavina oksimorona [zenskismeh.gif]


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Nacionalizam na brdovitom Balkanu  |  Poslato: 21 Feb 2014, 12:22
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Ja moram priznati da JE meni svejedno kada slusam govor bilo kojeg nacionalistickog vodje.
Sama si rekla da ... politicke vodje, oni igraju na tu kartu....a ja opet naglasavam 'seljacki nacionalizam', to je vjerovatno i karta na koju politicke vodje igraju kada imaju te govore.

Kao da meni jedan govor nekog tamo lika moze promjeniti misljenje o nekome i natjerati me da mrzim..da postanem zadojeni seljacki nacionalista...nema sanse.
To i jeste problem danas...kud svi turci tu i mali mujo...isto smo ovce jbt! :D

I

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 123 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker