Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Apr 2024, 23:44


Autoru Poruka
Mojne
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 04 Apr 2017, 18:13
Korisnikov avatar
mojne

Pridružio se: 22 Jan 2013, 14:41
Postovi: 10353

OffLine
Одради мој ПП


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 05 Apr 2017, 23:04
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Zdravo,

Ako želiš da izađeš na proteste, i da svojim prisustvom daš podršku protestu, potrebno je da znaš nekoliko činjenica pre toga.
Pre polaska na protest, pripremi se kao da postoji realna šansa da ćeš biti priveden.
Protesti generalno nisu sigurne lokacije, ma šta organizator rekao, rizik od policijske brutalnosti ili hapšenja uvek postoje.
Planiranje i priprema može biti razlika između uzimanja izjave i urgentnog centra.
To ne znači da treba da ostaneš kući već da samo pravilnom pripremom možeš povećati šanse da dođe do promene koju želiš.

Ovo uputstvo je napisano sa željom da se zaštite svi oni koji žele da izraze svoje mišljenje bez straha od eventualne odmazde režimskog aparata.

Zlatno pravilo: Nemoj reagovati na provokacije drugih, ignoriši i udalji se!


Pre polaska na protest, pripremi se:

1) Prebaci svoj telefon u Airplane mod

- Komunikaciju sa prijateljima obavi pre odlaska na protest.
- Mobilni operateri mogu kreirati listing kretanja svih mobilnih uređaja na lokaciji protesta
- Službe mogu aktivirati tkz. stingray uređaje koji mogu presresti tvoje pozive, poruke kao i sav internet saobraćaj sa tvog telefona.
Presretanjem poziva, poruka i podataka sa tvojeg telefona mogu tebe i tvoje prijatelje povezati u grupu.
- Tvoj telefon konstantno pokušava da se nakači na poznate WiFi mreže, ove informacije se mogu lako logovati, i na taj način može se otkriti tvoje kretanje kao i lokacija gde živiš
- Ukoliko imaš potrebu da komuniciraš sa prijateljima na protestu, možeš koristiti FireChat, mobilni podesi prema potrebama ove aplikacije.

2) Zaključaj svoj telefon PIN kodom sa 8 ili više kodova

- Ukoliko koristiš samo otisak svog prsta, možeš biti forsiran da isti otključaš i bez tvog
odobrenja.
Srbija nije pravna država, pravila ne važe.

3) Koristi enkriptovane poruke za komunikaciju

- Nemoj koristiti SMS poruke jer one se mogu lako presresti, koristi aplikacije kao što je Signal ili WhatsApp
- Ukoliko koristiš Signal podesi da poruke isteknu posle kraćeg vremena, time se poruke brišu sa oba uređaja po isteku istog.
Imaj na umu da osoba sa kojom kominiciraš, može da napravi sliku ekrana i time sačuva poruku kao sliku iako se poruke automatski brišu.

4) Proveri šta nosiš sa sobom

- Nemoj nositi ništa što ne želiš da izgubiš
- Nemoj nositi ništa što može biti upotrebljeno kao bilo koja vrsta oružija
- Ponesi svoju ličnu kartu ili drugi identifikacioni dokument, u slučaju da budeš priveden
- Ponesi flašicu vode
- Ponesi neku čokoladicu ili generalno bilo šta slatko
- Nemoj konzumirati alkohol
- Nemoj nositi sa sobom autolak sprej
- Dokumenta, novac, ključeve nosi u džepu ne u rancu ili torbi, može se desiti da istu u haosu izgubiš
- U rancu ponesi rezervnu majcu ili duksericu drugačije boje od one koju nosiš na protestu
- Ukoliko misliš da može doći do bilo kakvih sukoba, ponesi zavoj, flastere i neku vrstu prve pomoći.

5) Obrati pažnju kako se oblačiš

- Bez upadljive obuće i odeće, ista može olakšati tvoju identifikaciju, pokušaj da ne nosiš jarke boje, ili fluorescentne, sjajne i slične oznake.
- Nemoj nositi nakit
- Sinteticki materijali iako ne upijaju lako suzavac i sličnu hemiju, mogu se lako zapaliti, ako ih nosiš, obrati pažnju da ne prilaziš otvorenom plamenu
- Nemoj nositi kontaktna sočiva ili bilo koju vrstu šminke na bazi ulja. U kontaktu sa hemijskim agentima ovo može da ti oteža situaciju drastično.
- Koji god tvoj izbor da bude, odeća koju nosiš treba da ti omogući lako kretanje
- Ukoliko imaš tetovaže ili bilo kakve druge unikatne markere, iste obavezno prekri sa odećom
- Nemoj nositi fantomke, to nose ovi što ruše Savamalu ;)
- U rancu ponesi jednobojnu maramu kojom možeš prekriti lice
- Udobna obuća se podrazumeva
- Kačket ili kapa

6) Kontakti za svaki slučaj

- Pre odlaska na protest obavezno reci svojim najbližim (koji nisu na protestu) gde i sa kim ideš, njihov kontakt telefon zapiši na svojoj ruci.

7) Ne razgovaraj sa organima javnog reda

- Nisi u obavezi da bilo šta kažeš, ili da daješ izjave. Drži jezik za zubima.
- Traži da pozoveš svoje roditelje ili advokata

8) Nikad ne idi sam

- Kretanje na protestu uvek u grupi, nikad se ne izdvajaj, prilikom dolaska ili odlaska na protest uvek idi u grupi ili barem sa prijateljem.
Za vreme Slobe dešavalo se da neki od aktivista budu odvajani posle protesta u marice

9) Koristi kameru na svom telefonu

- Budi siguran da policija snima ceo protest sa više kamera, uzvrati im istom merom!
U svim većim gradovima u Srbiji centralni trgovi su pokriveni sa kamerama iz svih uglova, pored toga mobilne kamere se
postavljaju na određenim lokacijama tokom protesta
- Snimi svaki događaj u kojima su uključeni organi reda, njih snimaj tako da se vide detalji lica, bilo kakvog identifikacionog obeležija,
isto važi i za vozila koja koriste
- Ukoliko snimaš druge aktiviste, nemoj snimati njihova lica
- Ukoliko snimiš neki događaj brutalnosti, napravi kopije snimka, podeli ih prijateljima i posavetuj se sa prijateljima kako da taj materijal objaviš na Internetu, u određenim situacijama, tvoj video može biti obrisan od strane režima, nikad nemoj koristiti samo jedan medijum za objavu.
- Pre objave razmisli da li je potrebno da ukineš ton sa snimka, isti pažljivo preslušaj
- Ukoliko slučajno uhvatiš lica drugih aktivista možeš koristiti program ObscuraCam da bi ih zamaskirao. Originalni snimak potom obriši.
- Kada pravite fotografije i/ili video materijal, vaš telefon može snimiti i GPS koordinate lokacije gde je sniman materijal.
Isključite tu mogućnost ili obrišite te podatke iz materijala

10) Internet i društvene mreže

- Sve što radite na Internetu preko vašeg provajdera se beleži, vodite računa šta, kako i gde objavljujete.
Možete koristiti Tor, ali obavezno pročitajte kako da isti pravilno koristite.
- Materijal koji jednom objavite na Internetu ostaje na Internetu, često je isti veoma teško obrisati ili izmeniti, a logovi o tome uvek postoje.
Vaša IP adresa vaš može identifikovati.
- Ukoliko ste u mogućnosti koristite VPN za pristup Internetu kako sa vašeg računara, tako i sa vašeg mobilnog telefona.



sigurno.org


Vrh
Mojne
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 05 Apr 2017, 23:16
Korisnikov avatar
mojne

Pridružio se: 22 Jan 2013, 14:41
Postovi: 10353

OffLine
И обуци дебела три џемпера кад те шибну палицом по леђима....


Vrh
Mojne
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 09 Apr 2017, 23:29
Korisnikov avatar
mojne

Pridružio se: 22 Jan 2013, 14:41
Postovi: 10353

OffLine
Manojlo нико не слуша твоје песмице :lol:


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 17 Apr 2017, 21:22
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Одувек је човек припадао нечему/некоме, нацији, вери, друштву,породици, имену.

Оно што те као човека и чини је заправо то припадање.
Ниси створен да будеш сам, АлИ си саздан од финијих нити за разлику од животиња које по инстинкту и форми,
припадају једни другима, да то можеш и да бираш.

Ја бирам сама коме ћу да припадам.
Моје припадање је мој избор од срца и душе.

Нема ту пуно разума..од разума смо ту и стигли где смо!
Сами.


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 18 Apr 2017, 12:02
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
pa hellouuuuuuu [cvet1.gif]

_________________
that's it!

Slika


Vrh
neno
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 19 Apr 2017, 23:04
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 10 Feb 2017, 19:00
Postovi: 771

OffLine
Protesti... [krstise.gif] A ne.. mislim ja svojom glavom. Moja zemlja, moj predsjednik vlada.. kakvi su takvi su ali su naši. Boljih trenutno nema. [images/smilies/angel.gif]


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 19 Apr 2017, 23:09
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
neno je napisao:
Protesti... [krstise.gif] A ne.. mislim ja svojom glavom. Moja zemlja, moj predsjednik vlada.. kakvi su takvi su ali su naši. Boljih trenutno nema. [images/smilies/angel.gif]



ти се ово канда спрдаШ?! [images/smilies/eek.gif]


Vrh
neno
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 19 Apr 2017, 23:16
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 10 Feb 2017, 19:00
Postovi: 771

OffLine
E Vuki.. neću (po)vjerovati da to ozbiljno misliš.. kakvi bona crni protesti. [zid.gif]


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Moram nesto da kazem  |  Poslato: 19 Apr 2017, 23:30
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
neno je napisao:
E Vuki.. neću (po)vjerovati da to ozbiljno misliš.. kakvi bona crni protesti. [zid.gif]



ко о протестима [znes.gif]
ја о револуцији брале [images/smilies/upozorenje.gif] [dzokac.gif]


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 311 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker