Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Mar 2024, 01:21


Autoru Poruka
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 18 Avg 2013, 21:53
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Varljivo leto

Mesi, mesi. Nece nista da ti skodi.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 18 Avg 2013, 21:56
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Varljivo leto

Kako ti je u pekari?
Odlicno
Bas odlicno? A zasto me onda kum Spasoje zvao, pazi na televizor, zasto te je oterao?
Zbog one sisate pekarke.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 11 Sep 2013, 21:54
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Tri palme za dve bitange i ribicu


... i Dragisa Binic. Prvaci sveta, decko!

_________________
Slika


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 01 Dec 2013, 23:35
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 18 Feb 2017, 02:10
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Čuvene filmske rečenice koje redovno koristimo

Šta je za Amerikance čuvena Terminatorova: “Vratiću se” ili Klerka Gebla: “Iskreno, draga, baš me briga” (Prohujalo s Vihorom), za Srbe su su: “Vozi, Miško!”, “I tata bi, sine”, ili “Đura će ti oprostiti što te je tukao”. Prvim filmskim citatom Srbin u najkraćem roku opisuje da se na putu od kuće do posla oseća kao vreća krompira, drugim gradski momci čašćavaju silikonke u prolazu, a treća dođe kao kec na jedanaest kada se na vas, recimo, izdere šalterska službenica jer joj nije dan. Činjenica je da su biseri sa velikog platna odavno postali deo rečnika današnjice. Ovo su neki od najuticajnijih...
Maratonci trče počasni krug:

Slika
MARATONSKA POPULARNOST "MARATONACA" / FOTO: YOUTUBE

- Ala je opravio, svaka mu čast. – Savršena rečenica u situacijama kada nas majstor oduševi umećem da sve pokvari.
– Ostali samo dugmići.
– Tata spalio Đenku.
– Laki je malo nervozan.
– Hoću svoj deo, nećete da me prevarite!
– Umro si pred sam kraj života.
– Kupačice moja!
– Njemu se ne isplati da izlazi iz groba.
– Ko je vas poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.
– Šta će biti s kućom? Zapaliću je!
– Čovek ima tri dimenzije: visinu, širinu i dužinu.
– Bio dugačak čovek.
– Izlazi iz mog groba!
– Dobroveće.
– Smrt je prelazna bolest.
– Ja sam pošteno radio i izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!
Balkanski špijun:

Slika
BATA STOJKOVIĆ U KLULTNOM "BALKANSKOM ŠPIJUNU" / FOTO: YOUTUBE

- Ovo su neki čobani, budale. – Zgodan citat kada hoćete da kažete koliko vam je do nekoga stalo.
– Đura će ti oprostiti što te je tukao.
– Soko zove Orla. Orao pao.
– Kad izdaju žene, što ne bi i zemlju.

Ko to tamo peva:

Slika
PAVLE VUISIĆ U "KO TO TAMO PEVA" / FOTO: YOUTUBE

- I tata bi, sine.
– Buši, hahahaaaaaaa, buši haaa!
– Ne brinite. Puška je zakočena!
– Da se ja pitam, ja bih proterao autobus ovuda.
– Ko bre sirotinja? Daj pet karata!
– Vozi Miško!
Jagode u grlu:
- Nikada oni ne mogu mene toliko malo da plate koliko ja mogu malo da radim. – Jedna od najpopularnijih deviza komunističke Jugoslavije, ostala do danas.



prvars

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 18 Feb 2017, 02:21
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Mi nismo anđeli:

Slika
NIKOLA KOJO U "MI NISMO ANĐELI" / FOTO: YOUTUBE

- Deco, je l’ volite brzu vožnju? – Savršeno razbijanje treme kod bojažljivih saputnika.
– Ma jok, voli te, samo se pravi.
– Nikola, javi se večeras, pa da idemo negde da se zezamo.
– Nikola, nisam ti ja majka.
– Nisi se kupala dva meseca!?
– Užasi promiskuiteta.
– Kaži baba se*i.
– Mala je talentovana…
– Sada si pao najniže što možeš. G...o jedno!
– Ljubinka, sine, ide tata u rat.
– Nikad kravata, nikad stalni posao…
– Imaš još jednog skota dole.
– Taština praznine.
– I? Šta sam noćas propustio?
– Je l’ može jedna smrt u diskoteci?

Varljivo leto ’’68.:

Slika
"VARLJIVO LETO ''68." I JAGODNIKA SIMONOVIĆ / FOTO: YOUTUBE

- Manje vina, manje vina!
– Mesi, mesi, neće ništa da ti škodi.
– Samo da ti čujem glas.
– A zvala se sasvim obično: Jagodinka Simonović.
– A što mi sad peremo zube? Dolaze nam gosti. A šta ćemo mi njima da radimo?
– Drug Tito je rekao da su studenti u pravu.

Lepa sela lepo gore:

Slika
KOJA I BJELA U "LEPA SELA LEPO GORE" / FOTO: YOUTUBE

- Ja bih da mi to koljemo, kume. Ionako će da pričaju da smo ih klali.
– Koje si ti nacionalnosti? – Ja sam nanananarkoman.
– Vid ćune, prava pionirska!
– Ajde Halile, ti ga prvi zalilaj.
– Na srpskom dvoru mi s viljuškom boc, a Švaba s rukama, u usta ga j....!
– A kako je kod vas u Švedskoj? Zima, a? Al’ standard, jebiga!
– Sa donje pipe…

Davitelj protiv davitelja:

Slika
TAŠKO NAČIĆ I RAHELA FERARI U "DAVITELJ PROTIV DAVITELJA" / FOTO: YOUTUBE

- Ko ne voli karanfile, ne treba ni da živi.
– Vrati mom Perici uvo!
Sabirni centar:
- Razboli se i umri.

Tesna koža:

- Lepa Brena za četiri osobe.

Kako je propao rokenrol:

Slika
KAKO JE PROPAO ROKENROL

- Da gledamo video dok se ne rastope boje.
– Barbara, pa daj mi ruku.
– Pokojni Toza.
– Ko ti dirka gaćice?
– Piće za mladiće. Krambambuli panč.

Slika
MIRA FURLAN U "LEPOTA POROKA" / FOTO: YOUTUBE

Lepota poroka:

- Jooooj, da me vidi moja mila majka!
– Šta će ti oko? Ko da ćeš njime nišaniti?
– E, s kakvim mi međedom u kući život prođe…

Balkan ekspres:

- Samo tetki lek da odnesem…
– Poč'o rat, bre, p...a ti materina!


prvars

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 18 Feb 2017, 02:36
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Koja je omiljena filmska replika?

Po izboru posetilaca filmskog sajta imdb.com najpoznatiji citati su iz filmova „Prohujalo s vihorom”, „Ratovi zvezda”, „Isijavanje”, „Terminator”, „Kum”..

Slika
Bogart i Bergman u filmu Kazablanka


Replika „Od svih barova na svetu, ti si morala da uđeš baš u moj”, koju Hemfri Bogart kao Rik izgovara u filmu „Kazablanka”, proglašena je za najomiljeniji citat iz filmova, prema izboru posetilaca jednog od najpopularnijih filmskih sajtova – imdb.com, prenosi Politika.

Radnja ove melodrame iz 1942, u režiji Majkla Kertisa, smeštena je u vreme Drugog svetskog rata u Kazablanci, utočištu za izbeglice iz okupirane Evrope. Jedan od francuskih izbeglica je i Ričard Blejn, poznat kao Rik, vlasnik bara-kockarnice u kome se okupljaju ljudi najrazličitijih profila. Rik je nostalgično okrenut prošlošću prisećajući se ljubavi sa Ilzom koju je izgubio u okupiranom Parizu. U njegovom, naizgled, mirnom životu sve se menja kada u Kazablanku stigne Ilza (Ingrid Bergman), ali sa suprugom Viktorom...

Iako je „Kazablanka” snimljena iz propagandnih razloga, što producenti nisu krili, film je postigao uspeh i kod publike i kod kritike. Nagrađen je Oskarima za najbolji film, režiju i scenario, ali je bio uskraćen za nagrade Američke filmske akademije u glumačkim kategorijama u čemu je, ističu teoretičari filma, njegov najveći kvalitet. Za tumačenje lika Rika, Hemfri Bogart je bio nominovan za Oskara, dok Ingrid Bergman nije ni bila nominovana!


Mnogi kritičari upravo „Kazablanku” smatraju jednom od najboljih melodrama svih vremena, a u skoro mnogim analizama teoretičari i istoričari filma osvrću se i na čuvenu rečenicu iz filma: „Sviraj Sem, sviraj ’Dok vreme prolazi’”, koja u izboru posetilaca sajta imdb.comipak nije među najboljima.

U izboru koji su organizovali urednici ove digitalne baze filmskih podataka učestvovalo je više od 10.000 posetilaca sajta i zajedničkim glasovima sastavljena je interesantna lista replika iz filmova. Interesantno je da replika „Neka sila bude sa tobom” iz naučnofantastičnog serijala „Ratovi zvezda” Džordža Lukasa, nije među deset najpopularnijih, već citat koji Dart Vejder izgovara u filmu „Imperija uzvraća udaraca” – „Ne, ja sam tvoj otac.” Očekivano, na listi među prvih deset, nalaze se i replike iz „Terminatora” („Vratiću se”) ili „Isijavanja” („Evo ga Džoni”).

Među 25 najomiljenijih rečenica su i citati iz filmova „Bekstvo iz Šošenka”, „Dežurni krivci”, „Petparačke priče”, „Gospodar prstenova: družina prstena” (rečenica koju Smigl izgovara uvek kada govori o prstenu – „Moj najdraži”), „Forest Gamp” („Moja mama je uvek govorila: život je kao kutija slatkiša – nikad ne znaš šta ćeš da dobiješ”), „Prljavi Hari” („Ulepšaj mi dan”), „Šesto čulo” („Vidim mrtve ljude”), „Apolo 13” („Hjuston, imamo problem”) ili „Diplomac”, u kom Dastin Hofman, kao Bendžamin Bredok izgovara čuvenu rečenicu: „Gospođo Robinson, vi to pokušavate da me zavedete?”

Nastavak liste, posle „Kazablanke“ na prvom mestu, izgleda ovako:

2. „Prohujalo s vihorom”

U delu Viktora Fleminga iz 1939, nagrađenom sa osam Oskara, glavne uloge igrali su Klerk Gebl i Vivijen Li. Pored čuvene rečenice koju izgovara Skarlet O’Hara – „Sutra je novi dan”, posetioci sajta imdb.com izdvojili su repliku Reta Batlera: „iskreno, draga, baš me briga.”


3. „Ratovi zvezda:imperija uzvraća udarac”

Mark Hamil, Harison Ford i Keri Fišer igrali su u filmu „Imperija uzvraća udarac”, šestoj epizodi Lukasovih „Ratova zvezda”. U ovom izboru izostala je rečenica „Neka sila bude sa tobom”, ali je istaknuta replika Darta Vejdera: „Ne, ja sam tvoj otac.”


4. „Isijavanje”

Ovaj klasik Stenlija Kjubrika iz 1980, sa Džekom Nikolsonom u glavnoj ulozi, često se nalazi u izboru najboljih horora svih vremena ili filmova koje je Kjubrik režirao. Nezaboravna je rečenica koju u nervnom rastrojstvu izgovara Džek Torens: „Evo ga Džoni”.


5. „Terminator”

Filmom Terminator iz 1984. reditelj Džejms Kameron postavio je uspešan serijal o mašinama koje se iz budućnosti vraćaju u prošlost kako bi ostvarili „Sudnji dan”. Zli a zatim dobri Terminator, u tumačenju Arnolda Švarcenegera, izgovorio je repliku „Vratiću se!”


6. „Reci bilo šta”

Romantična komedija Kamerona Kroua iz 1980, sa Džonom Kjuzakom, bila je jedna od uspešnijih kada se pojavila. Film i danas ima poštovaoce, a svakako im je u sećanjima ostala urezana rečenica koju izgovara glavni junak: „Dao sam joj moje srce, a ona meni olovku.”


7. „Kum”

Neki teoretičari smatraju da je „Kum” Frensisa Forda Kopole iz 1972. jedini film bez greške. U izboru posetilaca sajta imdb.com nije čuvena rečenica: „Daću ti ponudu koju nećeš moći da odbiješ”, već: „Ostavi pištolj, uzmi kanoli” (italijanski specijalitet).


8. „Dobri momci”

U ovom filmu Martin Skorseze je okupio glumačku ekipu u sastavu: Robert de Niro, Rej Liota i Džo Peši: Baš za rolu u ovom delu Peši je nagrađen Oskarom za epizodu, a izgovorio je i repliku: „Ali ja sam smešan sada, mislim zabavan kao klovn, zar te ne zabavljam?”


9. „Matriks”

U naučnofantastičnom filmu braće Vačovski, Nio koga igra Kijanu Rivs pokušava da čovečanstvo oslobodi od mašina koje ljude koriste samo za izvor energije. Da bi shvatio da je matriks veštačka tvorevina, Nio mora da razume rečenicu „Ne postoji kašika”.


10. „Kad jaganjci utihnu”

„Kada je jedan anketar pokušao da me ispita, pojeo sam mu jetru sa boranijom i lepim kjantijem”, govori Hanibal Lektor (u tumačenju Entonija Hopkinsa) FBI agentu Klaris Starling (Džodi Foster) u čuvenom trileru koji je osvojio Oskara za najbolji film.


b92

_________________
Slika Slika


Vrh
BranislavDrvoderic
Post  Tema posta: Re: Filmske replike  |  Poslato: 30 Jun 2020, 10:38

Pridružio se: 20 Maj 2020, 10:33
Postovi: 10

OffLine
Филм: The theory of everything/ Теорија свега

Омиљена линија: While there is life, there is hope!/ Док постоји живот, има наде! - Stephen Hawking


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 106 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker