Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Mar 2024, 00:54


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Filmski vremeplov  |  Poslato: 16 Apr 2012, 17:37
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
"Kabare" pod senkom nacizma

Filmski mjuzikl „Kabare“ Boba Fosa već četiri decenije opstaje kao kulturni i estetski fenomen. Igra Lajze Mineli na stolici jedna je od najčešćih imitacija u svetu šou-biznisa

Slika

ŽIVOT je kabare! Tačno pre četiri decenije ovu pesmu zapevala je Lajza Mineli u čuvenom filmu „Kabare“ Boba Fosa, nagrađenom 1972. godine sa osam Oskara. Četrdeset godina kasnije, na otvaranju Festivala klasičnog filma u Holivudu (održanog od 12. do 15 aprila), publika je premijerno videla novu, digitalno doteranu verziju slavnog mjuzikla, koji je postao kulturni i estetski fenomen.

Prvobitno izveden kao brodvejski mjuzikl, „Kabare“ je nastao po priči Kristofera Išervuda. Reditelj Bob Fos je iskoristio dekadentni i na momente vulgarni kabare kao ogledalo nemačkog društva 1930, koje lagano kliza u nacizam. U tom haosu u Berlinu živi i radi američka plesačica Sali Bouls (Lajza Mineli), koja nastupa u klubu „Kit-Ket“, gde je na pozornici sve dozvoljeno. Dok u gradu buja nacizam, sveznajući i sveprisutni klupski organizator (Džoel Grej) pokušava da unese sreću, veselje i malo dekadencije u svakodnevicu svojih sugrađana. Život glavne junakinje promeniće dva poznanstva, sa Brajanom, stidljivim biseksualnim studentom i Maksom, bogatim plejbojem koji ih oboje zavodi...


PREVIŠE TALENTOVANA

BRITANSKI pisac Kristofer Išervud, koji je osmislio lik Sali Bouls, u svojoj kratkoj priči „Zbogom, Berlinu“, bio je pun reči hvale za film „Kabare“, ali ne i za glavnu glumicu Lajzu Mineli. Po njegovim rečima, ona je, jednostavno, bila „previše talentovana“. - Sali je zamišljena kao amaterka koja živi u zabludi da ima ono što je potrebno da postane velika zvezda. Lajza je ćerka Džudi Garland i sve je samo ne amater na pozornici - govorio je Išervud.

Prisećajući se rada na filmu, danas 66-godišnja Lajza Mineli kaže da su se tokom snimanja u Minhenu (koji je „glumio“ Berlin) osećali kao „zaverenici“.

- Rizikovali smo sa svime - scenarijom, dijalozima, muzikom, koreografijom, šminkom... Iz studija u Americi svakodnevno su nam stizali komentari „nije dobro“, „promenite“, „ko će ovo da gleda“. Reditelj je pisma čitao naglas, pred ekipom, a potom ih cepao i bacao. Bio je uveren da stvaramo remek-delo. Svi smo verovali u to.

Četrdeset godina kasnije sa sigurnošću se može reći da je „Kabare“ bez Boba Fosa izdržao test vremena. Gotovo svaka pesma u filmu bila je praćena odgovarajućom koreografijom na sceni, koju je osmislio sam reditelj. A koliko je Bob Fos bio dobar svedoči i podatak da je, uz „mesečev hod“ Majkla Džeksona, zavodljiva igra Lajze Mineli na stolici jedna od najčešćih imitacija u svetu šou-biznisa. Aluzije na scene iz „Kabarea“ gledali smo i u drugim filmovima, TV serijama, zabavnim emisijama...

- „Kabare“ nema rok trajanja, on je vanvremenski. Film je potpuno drugačiji od pozorišnog komada, ali je jednako dobar. Fos je uzeo jedno remek-delo, radikalno ga izmenio i stvorio drugo remek-delo - smatra Tomas Hiščak, profesor na katedri za pozorišnu umetnost Univerziteta u Njujorku. On je jedan od mnogih uglednih profesora, koji svojim studentima emituje kadrove iz filma uz reči: „Mjuzikl, to je 'Kabarež!“


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 04 Maj 2012, 22:10
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Ljubomorna seks-ikona

Spremna na sve - Merilin Monro slikala se gola kako bi izbacila rivalku Elizabet Tejlor sa naslovnih strana, otkriva njen fotograf Lari Šiler

Slika

Američki časopis „Veniti fer" objavio je delove iz knjige Larija Šilera, fotografa slavne Merilin Monro, sa kojim je sarađivala od 1960. godine pa sve do smrti 1962. godine. Šiler je u knjizi po imenu „Merilin i ja" otkrio da je Merilin bila toliko nesigurna u sebe i ljubomorna na tadašnju rivalku Elizabet Tejlor da je sama tražila da se slika gola.
- Lari, ako iz ovog bazena izađem gola, želim da mi garantuješ da kad se slike objave, na naslovnoj strani nigde neće biti Elizabet Tejlor - rekla je tada glumica.
Naime, Merilin je htela da privuče pažnju na sebe i imala je ambiciju da je njena producentska kuća „Foks" shvati malo ozbiljnije, jer je ona zarađivala oko 100.000 dolara po filmu, dok je Elizabet te iste godine dobila milion dolara za ulogu Kleopatre i bila je u centru medijske pažnje zbog ljubavne veze sa Ričardom Bartonom.

Kajanje zbog nagih slika

Merilin je, prema rečima Šilera, ali i njenih bivših ljubavnika, često prolazila i kroz krizu identiteta.
- Nikada nisam želela da budem Merilin Monro, to se jednostavno dogodilo. Merilin je kao veo koji nosim preko Norme Džin - tvrdila je. Imala je, po sećanju fotografa, i dvojak stav o svojim nagim fotografijama: iako je bila ponosna na svoje telo, s vremena na vreme je osećala da je te fotografije unižavaju:
- To je obična golotinja. Nije valjda da sam samo zato dobra? Želim da budem poznata i bez pokazivanja guzice i novinskih članaka o tome kako su me izbacili iz nekog filma - vajkala se fotografu koji je čekao pola veka da objavi svoja sećanja na filmsku divu i simbol seksepila dvadesetog veka.


Slika
Uzrok nevolja MM.... Ričard Barton i Elizabet Tejlor

Njene druge izjave pokazuju da je novac ipak bio dovoljna nadoknada za ono što je smatrala za gubitak ličnog dostojanstva. Kada je Hju Hefner, gazda „Plejboja", platio Šileru 25.000 dolara za fotografiju nage Merilin (najviša svota novca koju je „Plejboj" ikada platio za pojedinačni snimak), mladi fotograf zahvalio je glumici na tome što mu je omogućila brzu i laku zaradu.
- Tako sam ja zaradila za kuću sa bazenom - rekla mu je Merilin. - Niko na svetu ne izgleda ovako kao ja bez odeće - „skromno" je dodala.
Želela da ima dete

Glumica se navodno tokom sesija snimanja mladom fotografu (tada je imao samo 23 godine) poverila i da je oduvek želela da ima dete.
- Uvek sam imala želju da rodim bebu. Ali, to je uvek bio i moj najveći strah. Kad god bih došla blizu toga, moje telo bi reklo „ne" i izgubila bih dete - otkrila mu je glumica, i dodala da se uvek bojala da će završiti poput svoje majke, koja je većinu života provela u duševnoj bolnici. Šiler priča i da je glumica imala trenutke duboke depresije tokom koje je osećala da je čitav svet protiv nje.
- Celog života me odbacuju. Znam apsolutno sve o odbacivanju - govorila je.
Slavna glumica pronađena je mrtva u svojoj hotelskoj sobi pre 50 godina, a imala je samo 36 godina. Iza sebe je imala tri braka i nekoliko ljubavnih veza, a jedna veoma popularna legenda o njoj govori da je navodno veče pre smrti bila sa predsednikom Džonom Kenedijem, u apartmanu Frenka Sinatre. Jedan od poslednjih poslovnih poteza Merilin Monro bio je da Šileru vrati jednu od svojih nagih fotografija, uz propratnu poruku: „Pošalji ovo u 'Plejboj', njima će se dopasti".


Press

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 03 Jun 2012, 15:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Najlepša modna ikona svih vremena

Jedinstvena - Glumica Odri Hepbern stvarala je svoj stil, i ne razmišljajući o tome da će i danas, nepunih 20 godina posle smrti, ostavljati milione obožavateljke mode bez daha

Slika

Danas gotovo da ne postoji osoba koja nije čula za Odri Hepbern. Jedna je od retkih, ako ne i jedina, kojoj je uspelo da se pojavi na vrhu liste najboljih glumica sveta, najlepših žena svih vremena, najvećih zvezda Holivuda, najvećih svetskih humanitaraca, najzapamćenijih ličnosti u istoriji i, naravno, najvećih modnih ikona.
Premalo je reći da je bila samo modna ikona 20. veka. Sve što povezujemo uz Odri upravo je ona učinila poznatim - malu crnu haljinu, baletanke, a 2000. godine je čak i jedna vrsta lala nazvana po njoj.

Veliki profesionalac

Slika


- Odri Hepbern bila je veoma pedantna, savršeno profesionalna i tačno je znala šta želi. Svu odeću kreiranu za nju ona je nosila s nekim malim sopstvenim detaljem, obogaćujući je na taj način višestruko. Unapređivala je sve moje kreacije i nosila ih s elegancijom, šikom i jednostavnošću - izjavio je Iber de Živanši.

U filmu „Doručak kod Tifanija" Odri je nosila modernu crnu haljinu koju su dizajnirali Živanši i ona sama. Ta legendarna haljina je prodata na aukciji 2006. godine za vrtoglavih 920.000 dolara, koji su iskorišćeni u dobrotvorne svrhe za pomoć deci u Indiji. Postoje još dve takve haljine - druga je u vlasništvu „Živanšijeve" arhive, a treća je izložena u Muzeju kostima u Madridu.
Sredinom 50-ih godina prošlog veka Odri Hepbern bila je jedna od najpoznatijih glumica u Holivudu i imala je velik uticaj na modu. Njenoj ženstvenosti i prepoznatljivom osećaju za modu publika se divila, a neretko ju je i imitirala.

Balet - neostvareni san

Izgledala je kao lik iz bajke, i za razliku od poznatih seks-bombi tog vremena, bila je otmena i imala stila. Njen modni stil pokušavaju i danas mnogi da kopiraju, pa gotovo na svakom uglu možemo da vidimo malu crnu haljinu, bisere, uske crne pantalone, kapri pantalone, baletanke, crne rolke, jednostavne košulje, svilene šalove, balon mantile i jednostavne večernje haljine.
Iako je Odri zaista uživala u modi, nije joj pridavala veliku važnost. Volela je jednostavnost, fine tkanine i čiste, kao i izuzetno strukirane krojeve, a celog života bila je nesrećna zbog svoje visine. Još kao devojčica počela je da se bavi plesom i baletom, ali sa 170 centimetara bila je previsoka za svet balerina, tako da je Feragamo za nju kreirao par cipela i baletanki da bi barem u njima mogla da se oseća kao balerina.
Odri je stvarala svoj stil, i ne razmišljajući o tome da će jednog dana, čak i 80 godina posle svog postojanja, ostavljati obožavateljke mode bez daha.


Press

_________________
Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 08 Jun 2012, 12:07
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Sedam decenija “Kazablanke”

Jedan od najboljih i najomiljenijih filmova svih vremena slavi sedamdeseti rođendan. Svaki put kada gledam „Kazablanku“ potajno se nadam srećnom kraju, zabeležio je svojevremeno, u ime milionskog gledališta, „Pulicerom“ nagrađeni kritičar Rodžer Ebert

Slika

ČUVENA rečenica iz „Kazablanke“, snimljene 1942. godine, „Sviraj to ponovo, Sem“, kao da je proročki najavila sudbinu ovog antologijskog filma. Najbolji, najgledaniji, najcitiraniji, najromatičniji, najtužniji - samo su neki od „naj“ epiteta za ovo remek-delo svetske kinematografije koje ove godine obeležava 70. rođendan.

Romantična drama, smeštena u vreme Drugog svetskog rata u Maroku, prati glavnog junaka Rika, vlasnika bara u koji jednog dana dolazi njegova bivša ljubav Ilza. Žena koja ga je u Parizu ostavila bez objašnjenja dolazi sada kao supruga Viktora Lasla, jednog od vođa Pokreta otpora. Pred Rikom je velika lična dilema - hoće li im pomoći da pobegnu od nacista u Ameriku? Mada je njegov životni moto da „ne rizikuje ni zbog koga“, cinični i distancirani Rik rizikovaće mnogo, a ponajviše svoje ranjeno srce, da pomogne Ilzi.


- Svaki put kada gledam „Kazablanku“, potajno se nadam srećnom kraju. Znamo kako se film završava, svi pamtimo legendarnu scenu rastanka, ali je Ilzin odlazak svaki put jednako dramatičan - kazao je Rodžer Ebert, „Pulicerom“ nagrađeni filmski kritičar, dočaravajući mišljenje miliona obožavalaca „Kazablanke“.

Film koji se okitio sa tri Oskara i koji se nalazi pri vrhu svih iole relevantnih lista najboljih ostvarenja, nije imao dobre prognoze. Hemfri Bogart, proslavljen ulogama ciničnih detektiva i antiheroja trebalo je prvi put da glumi romantičnog junaka. Učinio je to na sebi svojstven način, a Ingrid Bergman bila je njegov savršen kontrast. „Ona je bojila njegovo lice svojim očima“, opisao je jedan kritičar hemiju između glavnih junaka. Ilza i Rik su bili savršen par na ekranu, ali je u realnosti tu skladnost narušavalo to što je Bergmanova bila 5 centimetara viša od Bogarta. Za „savršenstvo“ su koristili pomoć cigli i jastuka na kojima je čuveni Bogi stajao, odnosno, sedeo u zajedničkim scenama.


KRITIKA UMBERTA EKA

JEDNA od retkih negativnih kritika za film stigla je od uglednog književnika Umberta Eka, koji je zapisao da je „po bilo kojim kritičkim standardima ’Kazablanka’ prosečan film“. Eko je promene kroz koje prolaze glavni junaci doživeo kao nedosledne, a ne kompleksne. - To je komedija, zbrka, puna čitavog niza klišea, poput nesrećne ljubavi, čežnje, vernog sluge - kazao je Eko.

Glumci do poslednjeg dana snimanja nisu znali kako će se film završiti. U igri je bilo nekoliko opcija, a Ingrid Bergman će mnogo godina kasnije reći: „Vladala je velika konfuzija. Nisam znala u koga bi trebalo da sam zaljubljena“. Za trijumf romantike, odnosno, srećnog kraja između Rika i Ilze bilo je potrebno da scenaristi „ubiju“ Lasla. Jer, komisija za moral zabranjivala je u to vreme prikazivanje žene koja napušta muža zbog drugog čoveka. Na kraju je presudio reditelj Majkl Kurtis: „Hoću tužan kraj!“

Šezdesetih godina desio se, kažu, čuveni događaj u jednoj bioskopskoj sali u Americi. Tokom prikazivanja poslednje scene „Kazablanke“ nestao je ton, a u pomoć su „priskočili“ gledaoci, horski recitujući poslednju rečenicu - „Lui, mislim da je ovo početak jednog divnog prijateljstva“. Nije dokazano da li je reč o istinitom događaju ili o urbanoj legendi, ali činjenica je da ne morate da budete filmofil da biste znali čuvene filmske citate iz „Kazablanke“.

„Uvek ćemo imati Pariz“, „U tvoje zdravlje, mala!“, „Od svih barova na svetu, ti si morala da uđeš baš u moj“, „Zažalićeš, možda ne danas, možda ne sutra, ali uskoro i žalićeš do kraja života“ - ovo su citati koje danas možete čuti u svakodnevnom govoru, na televiziji, u filmovima... Matematici naklonjeni fanovi su izračunali da je po učestalosti, od ovih rečenica citiranija samo ona Skarlet O’Hare u „Prohujalo sa vihorom“ - Danas je novi dan“.

Priča o „Kazablanci“ ne može da prođe bez onog čuvenog „Sviraj to ponovo, Sem“. Mada ova rečenica predvodi listu najpoznatijih filmskih citata, ona nije u potpunosti verna originalu. Jer, u filmu Ilza doslovno kaže: „Sviraj, Sem, sviraj ’Dok vreme prolazi’“. Svoje mesto u istoriji ipak je našla „pogrešna“ verzija.

Slika

Ako mislite da su ove poznate izreke rezultat nadahnute inspiracije talentovanog scenariste, u velikoj ste zabludi. „Kazablanka“ je nastala na osnovu pozorišnog komada „Svi dolaze kod Rika“, koji u vreme snimanja filma još nije bio prikazan. Studio „Vorner bros“ angažovao je poznate scenariste, braću Epštajn da od predstave naprave film. Oni su počeli pisanje scenarija, napustili ga, a onda se opet vratili. U međuvremenu, tekst su dorađivali Hauard Koh i Kejsi Robinson, ali i producent Hal Volis i reditelj Majkl Kurtis.
Na snimanju „Kazablanke“ je, po mnogim svedočenjima, vladala prava zbrka. Scenario se pisao „u hodu“, glumci su tekst dobijali uoči snimanja scena, što objašnjava brojne nelogičnosti u filmu. Na primedbe svojih saradnika i šefova studija, reditelj Kurtis je samo odmahivao rukom: „Vi ne brinite šta je logično. Toliko ću ubrzati radnju filma, da niko neće primetiti“. Autor legendarne rečenice koju Bogart izgovara na kraju (o početku divnog prijateljstva) je producent Volis. On je smatrao da će takav kraj biti mnogo efektniji, pa su zvali Bogarta da je snimi mesec dana pošto je zvanično pala poslednja klapa.

Kada se „Kazablanka“ pojavila 1942. i publika i kritičari su bili oduševljeni. Mada u filmu ima dosta nelogičnosti, nedoslednosti, ali i tehničkih propusta, „Kazablanka“ je postala i ostala jedan od najvoljenijih filmova.

- Veliki filmovi su veliki i juče, i danas, i sutra - zapisao je kritičar „Varajetija“ tada. Danas, 70 godina posle prvog prikazivanja, s ljubavlju i nostalgijom možemo reći: „Uvek ćemo imati Kazablanku“.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 08 Jun 2012, 13:57
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Džejms Bond slavi 50. rođendan

Najpoznatiji tajni agent na svetu i jedan od najpopularnijih filmskih junaka slavi 50. rođendan. Polovina svetske populacije pogledala makar jedan od Bondovih filmova

Slika

NAKON što je prvi put spasao svet u filmu „Doktor No“, 1962. godine, najpoznatiji tajni agent na svetu Džejms Bond pojavio se u dvadesetak ostvarenja, kroz likove sedam različitih glumaca. Mada je na filmskom platnu večno mlad, agent 007 će ove godine proslaviti 50. rođendan. Književni lik koji je poslužio kao inspiracija za najdugovečniju filmsku franšizu, a koga je osmislio Britanac Jan Fleming, „stariji“ je devet godina.

Pola veka posle prve avanture na filmskom platnu, Bond ne pokazuje znake starenja. I dalje je opasan, sa „dozvolom za ubijanje“, sofisticiran, elegantan, hedonista i magnet za žene. Agent 007 nosi najbolja odela, pije najbolja pića, odseda u najboljim hotelima i, naravno, ljubi najlepše dame. Muškarci hoće da budu kao on, žene žele da budu sa njim.

LJUBAV KAO INSPIRACIJA

Pretpostavlja se da je Fleming inspiraciju za Bondove devojke pronašao u svojoj velikoj ljubavi Mjurijel Vrajt. Autor Džejmsa Bonda upoznao je 1935. tada 26-godišnju lepoticu. Mjurijel je bila bogata, uspešan model, talentovana skijašica i polo igračica. Uprkos Flemingovim neverstvima, bila mu je slepo odana. Poginula je u vazdušnom napadu 1944. što je potpuno slomilo pisca, koji je jednom prilikom rekao da je njihova ljubav bila „previše dobra da bi bila stvarna“.
Istraživanja pokazuju da je polovina svetske populacije pogledala makar jedan od Bondovih filmova, pa ne iznenađuje što je reč o jednoj od najprofitabilnijih filmskih franšiza. Avanture agenta 007 do sada su zaradile više od pet milijardi dolara. Ispred Bonda je samo serijal o dečaku čarobnjaku Hariju Poteru, koji je autorima doneo 7,7 milijardi zelenih novčanica. Ova razlika će sigurno biti manja kada u novembru počne prikazivanje najnovijeg, 23. po redu filma o Džejmsu Bondu „Skyfall“.

Romani o tajnom agentu 007 bili su u početku mnogo popularniji u Britaniji nego u Americi. Ali, kada je američki predsednik Džon Kenedi pohvalio Flemingova dela u uglednom magazinu „Lajf“, sve se promenilo. Kažu da su zahvalni šefovi EON produkcije, koja stoji iza svih filmova, Kenediju na privatnoj projekciji u Beloj kući pustili „Doktora Noa“ mesec dana pre nego što je stigao do „običnih“ gledalaca. Roman „Iz Rusije s ljubavlju“ je, kažu, izabran za sledeću ekranizaciju jer ga je upravo američki predsednik izdvojio kao svoj omiljeni.

Prvi Džejms Bond, a po mišljenju većine fanovima i najbolji, bio je Šon Koneri. On je snimio šest filmova, s tim što su ga (između petog i šestog Konerijevog), zbog nesporazuma oko honorara, producenti zamenili Džordžom Lejzenbijem. Usledilo je sedam filmova Rodžera Mura i dva Timotija Daltona, koji je ocenjen kao „najlošiji agent“. Nakon duže pauze Pirs Brosnan je uspeo da vrati popularnost Džejmsa Bonda, snimivši četiri dela. Poslednji, aktuelni agent 007 je Denijel Krejg koji čeka premijeru svog trećeg filma.

NOVI BOND PIJE PIVO!

Kada je „Hajneken“ u martu saopštio da će Džejms Bond u najnovijem delu „Skyfall“ piti njihovo pivo, fanovi su bili očajni. Internet su preplavili negativni komentari i optužbe da „Bond nije Bond ako ne pije votku-martini“. Producenti su saopštili da tajni agent ostaje veran svom piću, ali da „ponekad popije i pivo“. U pozadini je, naravno, novac. Ugovor sa „Hajnekenom“, vredan 45 miliona dolara, čini značajan deo filmskog budžeta. Možemo samo da nagađamo koliko miliona je platila kompanija „Aston Martin“ da bi za volan njihovog automobila seo Džejms Bond.
Koliko je važan Bond, važna je i Bondova devojka, a njih je u pet decenija dugoj istoriji bilo zaista mnogo. Kada je izronila iz mora u filmu „Doktor No“, obučena u beli bikini, sa nožem za pojasom i školjkom u rukama, Ursula Andres je postavila standarde za sve naredne Bondove devojke. Bila je lepa, hrabra i „prokleta“ zbog svog seksualno sugestivnog imena. Za 50 godina, „formula“ se nije promenila. Bondove romanse podrazmevale su lepe i hrabre žene, bile one dobre ili loše. Njegovo srce osvajale su najčešće ili ženski tajni agenti ili fam-fatal koja želi da ga ubije. Jedina dama koja je imala posebno i, rekli bismo, trajnije mesto u Bondovom srcu bila je Mis Manipeni, sekretarica šefa tajne službe, poznatijeg kao M. Uloge Bondovih devojaka proslavile se većinu glumica koje su ih igrale, poput Ursule, Brit Ekland, Džejn Sejmor...

O popularnosti ove filmske franšize svedoče i mnogobrojni citati koji su našli svoje mesto u istoriji filma. Najpoznatiji je svakako onaj „Bond, Džejms Bond“, ali ne zaostaje ni „martini, promućkan, a ne promešan“. Čak i ako niste fan ovog serijala sigurno znate da nabrojite bar tri naziva filma. Upečatljivi naslovi, poput „Sutra ne umire nikad“, „Dijamanti su večni“, „Kazino rojal“, „Iz Rusije s ljubavlju“, uzbudljive akcione scene, šarmanti glavni junak i, naravno, lepe žene čine ovu filmsku avanturu nezaboravnom.

Agent 007 je danas moćna marketinška mašina. Producenti uzimaju veliki novac da bi se u filmu „slučajno“ reklamirao neki proizvod, bilo da je reč o automobilu koji Bond vozi, hotelu u kojem odseda, piću koje pije, odelu koje nosi... Ako serijal o Džejmsu Bondu pogledate kroz prizmu marketinga, shvatićete da je ova filmska storija ujedno i svedočanstvo za dugačak niz luksuznih brendova, poput satova „roleks“, votke „smirnof“, odela „brioni“, šampanjca „bolindžer“, cigareta „malboro“ i, naravno, neizostavnog martinija. I dokle god Bond bude popularan, marketinški stručnjaci želeće da vežu ime svog proizvoda za najslavnijeg tajnog agenta.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 11 Jun 2012, 05:10
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Sećanje na trijumf “Skupljača perja” u Kanu

Četrdeset pet godina je prošlo od kako je film velikog reditelja Aleksandra Saše Petrovića doživeo ovacije na festivalu u Kanu, odakle se vratio okićeno Gran prijem

Slika

AKO je prava mera ljudskosti stepen slobode koju čovek uspe da izbori za sebe u ovom životu, onda su Cigani ljudi. Romi... Na ciganskom jeziku Rom znači Ciganin, ali istovremeno znači i Čovek - pisao je veliki reditelj Aleksandar Saša Petrović, koji je Rome video kao “najtajanstveniji narod u istoriji, neuhvatljive kao vetar”.

Tim i takvim, “svojim” Romima, posvetio je Petrović remek-delo “Skupljači perja”, koje je pre tačno četiri i po decenije doživelo ovacije na festivalu u Kanu, odakle se vratilo okićeno Gran prijem.


Kinoteka će na 45-godišnjicu kanskog trijumfa večeras prikazati obnovljenu kopiju velikog ostvarenja naše kinematografije.

Film koji je na autentičan, senzibilan način opevao ciganske sudbine, večno osuđene na lutanje, pesmu i strast, slika je života Roma koji su “zastali” u vojvođanskoj ravnici, nastavljajući, ipak, da žive prema zakonima večitih skitača, sa svojim čežnjama i strastima, sa dertom i ljubavlju zbog koje se i ubija.

- Sudbina se poigrala tragično upravo sa megauspehom Sašinih “Skupljača perja” na kanskoj Kroazeti - smatra Draško Ređep, dugogodišnji prijatelj i najpredaniji kritičar ovog jedinstvenog autora, koji je pokrenuo i fondaciju sa Sašinim imenom. - Tek posle toga filma koji je po svetu igrao pod naslovom “Sreo sam čak i srećne Cigane”, poput pozitivnog cunamija vratio se u naš provincijski polumrak, veliki umetnik koga je Evropa prepoznala.

Upravo je Ređepu u jednom razgovoru s početka devedesetih Petrović rekao da bi “Skupljači perja” u ovoj “samoupravnoj našoj sredini prošli katastrofalno”, bez onih sjajnih aplauza i nagrada u Kanu! Međutim, te 1967. godine jugoslovenski film jeste nagrađen Gran prijem najprestižnijeg festivala, a ona naša “velika” nacija se “uzbudila kao da smo osvojili prvenstvo sveta u fudbalu” - seća se Saša u svojim memoarskim zapisima. Preko cele naslovne strane “Frans Soara” objavljena je slika Olivere Vučo, a “Figaro” je obavestio svoje čitaoce da je jedan jugoslovenski film pomirio vladu i opoziciju.


ĐELEM, ĐELEM
“CIGANIMA me je približilo njihovo nepresušno osećanje za slobodu i muziku. Poželeo sam da napravim film o narodu Roma... “ - pisao je Petrović, koji je susreo Mikajla Lakatoša “u seocetu izgubljenom na severu Srbije”. Pevao je tada jednu od svojih pesama “Đelem, Đelem” (“Putujem, putujem”). Ta pesma, koju je otkrio film “Skupljači perja”, postala je kasnije himna ciganskog naroda.

“Skupljači” su reditelja i Velimira Batu Živojinovića doveli i kod Tita, na Vangu, nakon pulske projekcije filma te 1967. godine. Saša opisuje svoj razgovor sa Brozom:

“Pa, dobro, Petroviću... Za kol’ko ste novca taj svoj lepi film prodali Americi?” - zapitao je te večeri Broz.

“Za pedeset hiljada dolara, druže predsedniče” - odgovorio je Petrović.

“Malo...” zaključio je predsednik, a Petrović se, u sebi, sa predsednikom složio.

Možda baš zbog sveprisutnosti i univerzalne prepoznatljivosti - za one koji umeju i žele da ih prepoznaju - fatalnih poriva Petrovićevih junaka, “Skupljači” i danas žive, utkani u delo mnogih.

- Nije postidno nego je časno to što su reference “Skupljača” i dan-danas prisutne kod naših lidera filmske ali i memoarske umetnosti (Šijan, Karanović, Kusturica) - navodi Ređep, i dodaje da je ovaj film, svojom razrokom svevidelošću, danas nezaobilazno svedočanstvo o srpskom ravničarskom selu. Pa ipak, nemoguće ga je ponoviti, ističe Ređep:

- Ne samo da nije moguće nanovo snimiti “Skupljače” i načiniti rimejk tog remek-dela, nego je i ukupna geopolitička situacija, geografija duha, apsolutno izmenjena. Nema više tog sela, nema tih gusaka niti perja u kome bi neki novi Beli Bora mogao da se valja... Jedan veliki stvaralački podvig postao je dokument o svetu koga više nema.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 01 Jul 2012, 16:24
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
ROĐENDAN: 30 godina filma “Maratonci trče počasni krug” (FOTO)(VIDEO)

Jedan od najpopularnijih srpskih filmova svih vremena već tri decenije oduševljava gledaoce! Mogu li Slobodan Šijan i Duško Kovačević da nam snime nastavak?

Slika

Maratonci već 30 godina trče počasni krug! Jedan od najboljih srpskih filmova obeležava 30 godina od svog premijernog prikazivanja. Fraze iz čuvenog ostvarenja Slobodana Šijana, rađenog 1982. godine po scenariju srpskog pisca Dušana Kovačevića, i dalje su toliko aktuelne da gotovo nema osobe u Srbiji koja u svakodnevnoj komunikaciji ne koristi makar neku foru iz filma.


Kao što je mnogima poznato, radnja “Maratonaca” dešava se četiri godine pred početak Drugog svetskog rata. Glavni akteri filma su članovi porodice Topalović, koju čine šestorica muškaraca različitih generacija. Među njima vlada veliku sukob , jer najmlađi Topalović Mirko (25) ne želi da se bavi pogrebničkim zanatom, od čega decenijama živi njegova porodica. Njihov biznis, koji podrazumeva proizvodnju mrtvačkih sandruka, cveta, a uvodi se i nova tehnologija sahranjivanja, putem “savremenog” krematorijuma.


Mirko Topalović nije uopšte zainteresovan da se bavi ovim poslom. On želi da uđe u filmski svet, kojim je obsednut, sve zahvaljujući kumu Đenki. Mirko je zaljubljen u Kristinu, koja ne mari za njegovu pažnju, jer je zaljubljena u Đenku. Kristina je inače kćerka Bilija Pitona, “poslovnog partnera” koji nabavlja sanduke za Topaloviće. Bili želi da povrati stari dug i ucenjuje Mirkovu porodicu. Takođe, on traži veći udeo u zaradi, pravičnu podelu u poslu i dobiti. Druga varijanta je da Piton uda Kristinu za Mirka i da tako dug uđe kao deo miraza, odnosno deo suvlasništva u firmi.


Pošto od toga nije bilo ništa, dolazi do obračuna među porodicama, gde se koriste sva moguća sredstva, uključujući i vatreno oružje.

Uloge u filmu tumačio je krem jugoslovenske i srpske kinemategrafije: Mija Aleksić, Danilo Bata Stojković, Bogdan Diklić, Pavle Vuisić, Jelisaveta Seka Sabljić, Mića Tomić, Bora Todorović, Zoran Radmilović…


“Maratonci” su bili nagrađeni brojnim domaćim i međunarodnim nagradama, među kojima su:

Pula: Zlatna arena za ulogu – dobitnica Jelisaveta Seka Sabljić

Vrnjačka Banja: Nagrada za dijalog

Montreal: Specijalna nagrada žirija

Marsej: Prva nagrada za scenario

Brisel: Nagrada za film

U Pozorištu na Terazijama premijerno je prikazan mjuzikl “Maratonci trče počasni krug”, rađen po uzoru na film i predstavu. Režirao ga je Kokan Mladenović, a mjuzikl je još na repertoaru.



U ime čitalaca našeg portala i redakcije Telegrafa.rs želimo da zahvalimo autorima što nam već tri decenije ulepšavaju život Maratoncima. Uz molbu – snimite nam nastavak!


Telegraf


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 05 Jul 2012, 20:22
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
50 godina Džejmsa Bonda


Smokinzi, bikini i vodka martini su među stotinama stvari predstavljenih u Barbikan centru u Londonu na izložbi koja obeležava 50 godina od prelaska Džejmsa Bonda na veliko platno.


Slika
Zlatno telo Džil Masterson iz filma `Goldfinger


Više od 400 detalja iz Bondovih filmova mogu se videti na izložbi koja slavi evoluciju u stilu najvećeg britanskog špijuna.

Od crnog sakoa koji je nosio Šon Koneri u filmu "Dr. No" do haljine prekrivene kristalima koja će biti prikazani u predstojećem, dvadeset trećem nastavku koji očekujemo na jesen - "Skyfall".

Izložba je putovanje kroz glamurozni svet Džejmsa Bonda od 1962. godine do danas.

Posetioce dočekuje model Šona Konerija u prirodnoj velični, kako se odmara na braniku Aston Martina DB5, koji se pojavljuje u filmu iz 1964. "Goldfinger".


FOTOGRAFIJE IZLOŽBE O DŽEJMSU BONDU


LONDON

Putovanje kroz glamurozni svet Džejmsa Bonda od 1962. godine do danas.


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
Šon Koneri u prirodnoj veličini naslonjen na Aston Marti


"Videćete isečke iz filmova koji se smatraju legendardnim momentima u filmovima o Džejmsu Bondu. Od `Dr. No` pa sve do `Zrna utehe`" objašnjava kustos izložbe Bronvin Kosgrejv.

Beli Bikini iz "Dr. No" zbog koga je Ursula Anders stekla slavu izložen je pored narandžastog dvodelnog kupaćeg koji je nosila Hale Beri četrdeset godina kasnije.

Celu priču zaokružuje odlazak u Martini Bar i naručivanje jednog od Bondovih omiljenih koktela - mućkanog a ne mešanog.

Posle dva meseca, izložba o Bondu kreće na trogodišnju turneju po svetu, počev od Toronta krajem 2012. godine.


B92

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 12 Jul 2012, 11:58
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Rodžer Mur snimio pesmu povodom 50 godina Džejmsa Bonda


Britanski glumac Rodžer Mur, koji je svojevremeno u nekoliko navrata tumačio lik Džejmsa Bonda, snimio je zajedno sa jednom bivšom Bondovom devojkom pesmu povodom 50-godišnjice najpoznatijeg filmskog tajnog agenta na svetu.


Slika


Kako prenosi AFP, 84-godišnji Mur i Irka Bočenko, s kojom je igrao u filmu "Operacija svemir" (Moonraker) iz 1979, pevaju u duetu rođendansku pesmu pod naslovom "Happy Birthday Mr. Bond!"

Delovi ove pesme, čije se izdanje očekuje u septembru, moći će da se čuju u međuvremenu na sajtu http://www.jamesbond007.net.

Novi Džejms Bond - "Skyfall" u režiji Sema Mendesa sa Danijel Krejgom u naslovnoj ulozi, u bioskope će stići mesec dana kasnije.


Blic

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Filmski vremeplov  |  Poslato: 28 Jul 2012, 14:02
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Festival posvećen filmu "Ajkula"


Pre gotovo 40 godina, filmska ekipa došla je na mirno ostrvo Martas Vinjard, udaljeno 11 kilometara od obale Masačusetsa, kako bi snimila horor film za koji tada nije ni slutila da će postati prvi letnji blokbaster u istoriji kinematografije i zauvek promeniti Holivud.


Slika


Na tom ostrvu za nekoliko dana trebalo bi da počne četvorodnevni festival "Jawfest" (Ajkulafest), posvećen filmu koji je proslavio Martas Vinjard kao fiktivno ostrvo Ejmiti.

Naime, neiskusni reditelj po imenu Stiven Spilberg i njegova ekipa morali su tokom celog leta 1974. da se bore sa neispravnom mehaničkom ajkulom, kojoj su nadenuli nadimak "Brus".

Uz to su bili pod stalnom pretnjom da će snimanje biti prekinuto, jer su se producenti žalili na prekoračenja budžeta i rokova. Jedina čvrsta potpora "Ajkuli" bio je istoimeni roman Pitera Benčlija na kojem je radnja filma bila zasnovana.

Samo 80 dana od početka prikazivanja u bioskopima, film sa Rojem Šajderom i Ričardom Drajfusom u glavnim ulogama, postao je holivudski šampion boks ofisa svih vremena, poziciju koju je zadržao sve do pojavljivanja "Ratova zvezda".

"Ajkula" je, takođe, bio prvi film čija je zarada probila plafon od 100 miliona dolara. Danas, Martas Vinjard je mondensko letovalište u koje dolaze predsednici i holivudske zvezde. Tokom letnjeg perioda, ostrvo vrvi od turista, a za nekoliko dana očekuje se dolazak na hiljade novih posetilaca povodom festivala.

Održavanje "Jawsfest"-a, od 9. do 12. avgusta, poklapa se sa 100-godišnjicom studija Universal Pictureskoji je producirao film.

Tokom festivala, osmišljenog na način da zadovolji i najvatrenije fanove filma, biće organizovani razgovori sa glumcima i članovima filmske ekipe, izložbe, predavanja o ajkulama kao i prikazivanje filma na otvorenom.

Organizatori očekuju 5.000 do 10.000 posetilaca od koji će neki doći čak iz Australije. "Niko nije slutio da će to biti hit", kazao je Džefri Kramer, glumac koji je igrao zamenika šefa policije koji otkriva rastrgnuto telo plivača.

Neverovatni uspeh koji je film doživeo odmah nakon prvog prikazivanja, podstakao je dolazak velikog broja ljudi na ostrvo koje je ubrzo postalo jedna od najpopularnijih letnjih destinacija u Americi.

Pre "Ajkule", ostrvo je tokom leta posećivalo u proseku oko 5.000 turista. Odmah nakon prikazivanja filma, broj turista je porastao na 15.000. Danas iznosi 75.000, a u letnjem špicu dostiže čak 130.000.

Ostrvo je svakako bilo mirnije i živopisnije pre četiri decenije, ali na njemu još uvek nema trgovačkih lanaca ni restorana brze hrane, a zahvaljujući striktnim propisima gradnje, većina naselja izgleda potpuno isto, tako da posetioci imaju utisak da se šetaju filmskim setom, objašnjava Suzan Sigel Goldsmit, producent "Ajkule" i jedan od organizatora festivala.

Ona je dodala da će blu-ray izdanje filma biti pušteno u prodaju 14. avgusta zajedno sa još 11 remasterizovanih ostvarenja povodom 100-godišnjice Universal-a.




B92

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 86 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker