Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 16:23


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Re: Zanimljivosti iz sveta filma  |  Poslato: 12 Jan 2015, 01:44
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Najbolji kauboj svih vremena

Dobio je tri Oskara, igrao u oko sto filmova, volele su ga Marlen Ditrih i Grejs Keli, a američka pošta pustila je četrdeset miliona markica sa njegovim likom

Slika

ODMAH posle božićnih praznika Muzej Jugoslovenske kinoteke priredio je omaž legendarnom holivudskom glumcu Gariju Kuperu, podsećajući na ovog velikana antologijskim ulogama koje je on ostvario u filmovima “Zbogom oružje” i “Požuda” Frenka Borzaža, “Vera Kru” Roberta Oldriča, “Maroko” Jozefa fon Šternberga, “Čovek iz prerije” Sesila B. de Mila, “Gospodin Dids ide u grad” i “Upoznajte Džona Doa” Frenka Kapre.

Fokus na Kuperovo glumačko umeće traje do 12. januara, a publika će imati priliku da vidi i hitove “Narednik Jork” Hauarda Hoksa, “Osma žena Plavobradog” Ernsta Lubiča, “Buntovnik” Kinga Vidora, “Za kim zvona zvone” Sema Vuda (jedan od najgledanijih filmova svih vremena, koji je njemu i Ingrid Bergman doneo planetarnu slavu), “Tačno u podne”, kultno ostvarenje Freda Cinemana, u kome mu je partnerka Grejs Keli, “Ljubav popodne” Bilija Vajldlera, sa nezaboravnom Odri Hepbern.

Tokom četrdesetogodišnje karijere Gari Kuper igrao je u više od sto filmova, sarađivao je sa najboljim rediteljima svog vremena i briljirao je u svim žanrovima, a kritičari časopisa “Gardijan” proglasili su ga 2009. “najboljim kaubojem svih vremena”. Pet puta je bio nominovan za Oskara, a najpopularniju filmsku nagradu dobio je tri puta - za uloge u filmovima “Narednik Jork” i “Tačno u podne”, dok je treći stigao za životno delo. Decenijama kasnije, 1999, Američki filmski institut stavio ga je na visoko 11. mesto na listi 100 najvećih holivudskih zvezda poslednjih 100 godina, a 2003. isti institut njegove uloge uvrstio je u 100 najboljih u kategoriji “Heroji i zlikovci”, gde je svaki lik koji je on tumačio bio heroj.

Slika

Tihi, stidljivi glumac i veliki zavodnik, čija je blistava karijera obeležila “zlatno doba” Holivuda rođen je 1901. u Montani kao Frenk Džejms Kuper. U Los Anđeles je stigao 1924, i pošto nije uspeo kao prodavač električnih znakova i pozorišnih zavesa, kao promoter lokalnog fotografa i kandidat za rad u novinama, shvatio je da će kao lepotan od metar i devedeset lakše zarađivati za život kao statista i kaskader. Kuper se na “pokretnim slikama” prvi put pojavio 1925, a već 1929. u zvučnom vesternu “Čovek iz Virdžinije” postao je velika zvezda. Glavna uloga u ekranizaciji romana Ernesta Hemingveja “Zbogom oružje” (1932) i naslovna uloga u komediji “Gospodin Dids ide u grad” (1936) samo su potvrdili taj status. Kuper je bio prvi izbor producenta Dejvida O. Selznika za ulogu Reta Batlera za film “Prohujalo sa vihorom”, ali je on odbio ulogu, ocenivši da će taj film biti “najveći promašaj u holivudskoj istoriji”. Odbio je i Alfreda Hičkoka, koji mu je ponudio da igra u “Stranom dopisniku” i u “Saboteru”, ali je kasnije javno priznao da je napravio veliku grešku. Reditelj Sem Vud, sa kojim je često sarađivao, opisao je Garija Kupera kao enigmu: “Dok ga gledate na snimanju, pomislite da je to najgora gluma koju ste ikada videli. Ali, tek kada sednete u mračnu salu bioskopa i počnete da gledate film na velikom platnu, shvatite da je njegova gluma savršena”. Ernest Hemingvej, najbolji prijatelj Garija Kupera, govorio je da je on “oličenje holivudske muževnosti kojoj nijedna žena ne može da odoli”.

Kuper je umro 12. maja 1961, šest dana posle 60. rođendana, a premijera poslednjeg filma u kome je igrao, The Naked Edge britanskog reditelja Majkla Andersona bila je iste godine. Počasnog Oskara koji mu je dodeljen 1961. u njegovo ime primio je Džejms Stjuart, a jula iste godine preminuo je i Ernest Hemingvej.

Glumac koji je ostavio najdublji trag u svetskoj kinematografiji i zaveo najlepše žene Holivuda ostao je nezaboravan - obeležavajući 100 godina od njegovog rođenja američka pošta je 2010. pustila u promet 40 miliona markica sa likom Garija Kupera.

NAJVEĆE LjUBAVI I STRASTI

Slika

VELIKE ljubavi Garija Kupera kada je stigao u Holivud bile su glumice Klara Bou i Lupe Velez, a kasnije i italijanska grofica Karla Dentriće. Njegov brak sa njujorškom aristokratkinjom Veronikom Balfe (imala je kratku glumačku karijeru pod imenom Sandra Šo, i pamti se samo po filmu “King Kong”), sa kojom se venčao 1933. bilo je pravo iznenađenje. Veronika je imala vrlo skromnu karijeru i samo nekoliko zapaženijih uloga, a Kuperovi prijatelji su smatrali da je taj brak opstajao samo zbog njihove ćerke Marije. Najveća strast velikog zavodnika, kako su zabeležili njegovi biografi, bila je najpre Marlen Ditrih, koja je za Kupera ipak bila previše ekstravagantna, a kasnije i Grejs Keli. Njegova veza sa glumicom Patrišom Nil bila je “javna tajna”, kao i to da joj zbog skandala nije dozvolio da rodi njihovo vanbračno dete.

ANTIKOMUNIZAM

GARI Kuper je, kao i Džon Vejn, ostao upamćen i kao antikomunista. U vreme antikomunističke histerije i makartijevskih progona ljudi optuženih za komunističku propagandu, koji su organizovani i u Holivudu, među filmskim stvaraocima, oktobra 1947. pred Odborom za protivameričke aktivnosti svedočio je i Gari Kuper. On nije odao nijedno ime, ali je smatran prijateljskim svedokom, a njegovi neodređeni i dvosmisleni odgovori pojačali su sumnje o njegovoj “umešanosti” u ove procese.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Zanimljivosti iz sveta filma  |  Poslato: 31 Maj 2015, 23:13
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
MUZEJ POSVEĆEN DŽONU VEJNU
Heroj nikad ne puca u leđa


U američkom gradu Vinterset otvoren jedinstven muzej posvećen legendarnom glumcu. Uz filmske kostime i "pontijak" iz `72, izložen i crni povez preko oka "čoveka zvanog hrabrost"

Slika

Dobri momci uvek pobeđuju! Zbog legendarnog glumca Džona Vejna i njegovih uloga pravdoljubivih heroja, ovo je bila krilatica u koju su verovali milioni njegovih obožavatelja. Mada je od njegove smrti prošlo 36 godina, junak filmova "Poštanska kočija", "Nosila je žutu traku", "Tragači", "Čovek koji je ubio Liberti Valansa", i dalje slovi za jednu od ikona američkog naroda. Proteklog vikenda to su dokazale hiljade posetilaca na svečanom otvaranju Muzeja "Džon Vejn" u njegovom rodnom mestu Vinterset.

Posle decenije planiranja, sedam godina sakupljanja donacija i više od dve godine izgradnje, muzej, u koji je uloženo oko 2,5 miliona dolara, konačno je otvoren 23. maja. Nova zgrada se nalazi u blizini rodne kuće slavnog Vojvode, omanjeg zdanja koje je već godinama simbol ovog malog mesta u Ajovi. U prostoru od oko 560 kvadrata, izloženi su glumčevi kostimi iz njegovih najpoznatijih filmova, kao i mnogi lični predmeti, poput pisama ili adresara u kom je, pored ostalog, zapisan i broj Ronalda Regana u vreme dok je bio guverner Kalifornije. Postavka obuhvata i Vejnov privatni automobil "pontijak" iz 1972. godine, ali i crni povez preko oka koji je slavni glumac nosio u filmu "Čovek zvani hrabrost" (1969) i tada, u poznim godinama, dobio prvog Oskara.

Slika

- Da sam znao da mi je sve ove godine nedostajao povez da dobijem Oskara, stavio bih ga mnogo ranije - našalio se svojevremeno Vejn, primajući davno zasluženu zlatnu statuetu.
Jedna mnogo veća statua, u prirodnoj veličini i sa likom Džona Vejna postavljena je na malom trgu, na ulasku u muzej. Izložba je podeljena na tri dela, koja su i činila najvažnije segmente njegovog života - "Porodični čovek", "Glumac" i "Amerikanac".

- Ovaj muzej je podsećanje na sve ono za šta se moj otac borio: istrajnost, očuvanje tradicije, patriotizam, sloboda i, naravno, pobeda dobrog nad zlim - poručila je okupljenim novinarima ćerka slavnog glumca Ajša Vejn.

Iako je u Vintersetu živeo samo tri godine, a potom se do svog 7. rođendana sa porodicom selio po Ajovi, da bi se konačno skrasili u Kaliforniji, Marion Robert Morison (kako je njegovo pravo ime) je celog života negovao tradicionalne vrednosti.

- Nije bio ekstravagantan, već je čvrsto stajao na zemlji i bio veoma odgovoran i pouzdan. Kada nije bio na snimanjima, nije propuštao porodične ručkove - priseća se Ajša.

Slika

Harizma koju je imao na ekranu i van njega učinila su od Vejna jednog od najvoljenijih, ali i najuposlenijih glumaca u istoriji. Iza njega su ostale uloge u više od 140 filmova, počev od prve glavne role u vestern klasiku Džona Forda "Poštanska kočija".

Izvršni direktor muzeja Brajan Dauns kaže da je, za razliku od drugih holivudskih glumaca, Vojvoda i privatno bio onakav kakvim se predstavljao na ekranu.

- Ljudi misle da ga poznaju, i u pravu su, jer je teško odvojiti njega kao glumca i kao običnog čoveka. Mnogo puta sam slušao od drugih kako ih podseća na njihovog oca, dedu ili komšiju - kaže Dauns.

Slika

To potvrđuju i reči samog Vejna, kada je na snimanju poslednjeg film "Šutist" (1976) zahtevao da se promeni scena u kojoj njegov lik puca čoveku u leđa.

- Snimio sam stotine filmova i nikada nikoga nisam upucao s leđa. Promenite scenario!

Iako i danas, kao nekad, slovi za simbol američkih moralnih vrednosti i ideala, slavni glumac je poznat po brojnim kontroverznim izjavama i stavovima koji su neretko bili u suprotnosti sa njegovim ponašanjem. Govorio je da "crnci još nisu dovoljno obrazovani za političke funkcije", a bio je veliki prijatelj sa tamnoputim zabavljačem Semijem Dejvisom Juniorom. Imao je reči pogrde i za Indijance, a sve tri supruge su mu bile Latinoamerikanke urođeničkog porekla. Proklamovao je tradicionalne porodične vrednosti, a bio prijatelj sa najpoznatijim homoseksualcem u Holivudu Rokom Hadsonom. Žestoko je osuđivao feminističke pokrete, ali je sa istom žestinom branio pripadnicu tog pokreta Džejn Fondu.

Slika

- Ne slažem se ni sa jednom rečju koju izgovori, ali ću životom braniti njeno pravo da to glasno kaže - jedan je od njegovih čuvenih citata.

Posle dugogodišnje borbe sa kancerom, slavni glumac je u junu 1979. izgubio bitku. Njegov grob je gotovo dve decenije bio neobeležen, kako brojni obožavaoci ne bi narušili njegovo dostojanstvo ni u smrti. Tek 1999. na nadgrobnoj ploči osvanulo je ime Džona Vejna i njegov citat:

- Sutra je najvažnija stvar u životu. Dolazi nam čisto, u ponoć. Savršeno je kada dođe i preda se u naše ruke, sa nadom da smo juče nešto naučili!

Slika

MEDALjA SLOBODE

Uprkos svom političkom konzervatizmu, podršci ratu u Vijetnamu, progonu "holivudskih komunista" i drugim u to vreme nepopularnim stavovima, kada je trebalo da glasaju da Džon Vejn dobije Zlatnu medalju američkog Kongresa, pismo podrške poslali su i njegovi kritičari, poput Elizabet Tejlor i Frenka Sinatre. Tadašnji američki predsednik Džimi Karter posthumno je 1980. odlikovao glumca Predsedničkom medaljom slobode, najvećim civilnim priznanjem u SAD.

Slika


Novosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Zanimljivosti iz sveta filma  |  Poslato: 31 Maj 2015, 23:18
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Deset stvari koje niste znali o Džonu Vejnu

U novoj biografiji holivudske legende Džona Vejna, pisac Skot Ajman iznosi 10 zanimljivih i do sada nepoznatih činjenica o najpoznatijem filmskom kauboju i oskarovcu

Slika

LONDON - U novoj biografiji holivudske legende Džona Vejna, pisac Skot Ajman iznosi 10 zanimljivih i do sada nepoznatih činjenica o najpoznatijem filmskom kauboju i oskarovcu.

Vejn, koji je snimio 162 filma uključujući "Mirnog čoveka", "Rio Bravo", "Nosila je žutu traku", "Čovek koji je ubio Liberti Valasa", bio je jedna od najvećih holivudskih zvezda 20. veka.

Ono što se ne zna jeste da je Đuk (Vojvoda), kako su ga zvali, bio sujeveran, da je varao kada je igrao šah, da je imao "ženskasto" ime i da nije voleo da nosi antilop cipele.

Kako u novoj knjizi piše Ajman, Vejn je bio dobar šahista i na svom brodu je imao uvek spremljenu tablu. O kolegi Roku Hadsonu, za koga se znalo da je homoseksualac, jednom prilikom je rekao: "Koga briga što je peško. Čovek sjajno igra šah".

Međutim, Vejn je, navodno, varao kada je igrao sa Robertom Mičamom. Imao je velike šake i pomerao je figure a da se to ne primeti. Mičam je na kraju skupio hrabrost da mu kaže da vara, na šta je Vejn odgovorio: "Baš sam se pitao kada ćeš nešto da kažeš. Poređaj ih pa ćemo ponovo igrati".

Kako piše "Telegraf", Vejn je bio veliki ljubitelj književnosti, naročito romana Agate Kristi, Čarlsa Dikensa i Artura Konana Dojla. Zanimljivo je da su mu omiljeni romani bili Dojlovi istorijski "Ser Najdžel" i "Bela četa", oba smeštena u Stogodišnji rat.

Zvezda filmova "Tragači", "Poštanska kočija", Čovek zvani hrabrost" rođen je 26. maja 1907. kao Marion Robert Morison a nadimak Đuk dobio je po porodičnom psu Big Đuku (Velikom vojvodi), erdejl terijeru koji je voleo da trči za vatrogasnim kolima.

"Momak koga vidite na platnu nisam zapravo ja. Ja sam Đuk Morison i nikada nisam bio niti ću biti filmska ličnost poput Džona Vejna. Dobro ga poznajem. Jedan sam od njegovih najboljih učenika. Moram to da budem. Zarađujem na njemu", rekao je Vejn jednom prilikom.

Veliki režiser Džon Ford četiri puta je dobio Oskara za režiju (1935, 1940, 1941 i 1952) ali ne i za "Poštansku kočiju" iz 1939. Njegovo ponašanje na setu razbesnelo je Vejna do te mere da je pretio da će ga ubiti. Ford je tokom snimanja kinjio Vejna vičući na njega da ne ume da hoda i da je nespretan poput nilskog konja.

"Prekini da mumlaš svoj tekst i daj neki izraz lica. Izgledaš kao poširano jaje", vikao mu je Ford. Privatno, navodi se u biografiji, Ford je za Vejna rekao: "Biće jedna od najvećih zvezda ikada".

Vejn je rođen u Ajovi ali je srednju školu pohađao u Kaliforniji gde je igrao za jedan ragbi tim. Iako su ga smatrali sportskim tipom, bio je i dobar u školi. Bio je član debatnog tima u srednjoj školi i predsednik Latinskog društva. Diplomirao je sa prosečnom ocenom 94 od 100 a bio je i član školskog lista gde je pisao o sportu kao "M.M.M."

Džon Vejn je bio poznat i po svojim desničarskim pogledima i bio je vatreni pristalica Ričarda Niksona rekavši 1971. da je "Nikson previše veliki čovek da bi bio umešan u nešto poput Votergejta". Vejn je takođe voleo da debatuje o politici sa Polom Njumenom koji mu je slao političke eseje progresivnih liberala.

Jedna od mnogih stvari koje su izluđivale Vejna, pored žena, je kada bi neko ostavio šešir na krevetu. Takođe, niko od članova njegove porodice nije smeo da doda so direktno Vejnu, već je slanik morao da bude ostavljen na stolu tako da on može da ga dohvati.

Vejn, međutim, nije bio sujeveran kada je reč o pušenju iako je duvanio pet paklica cigareta dnevno, zahvaljujući čemu je razvio hronični kašalj i kasnije rak pluća, piše Ajman.

Kada je prvi put upoznao Majkla Kejna, Vejn ga je prijateljski posavetovao: "Pričaj tiho, pričaj polako i nemoj da kažeš previše". Potom ga je zbunio dodavši: "i nikada nemoj da nosiš antilop cipele".

Kada ga je Kejn pitao zašto, Vejn mu je odgovorio: "Zato što me je jednog dana neki tip koji je bio u pisoaru do mene prepoznao, okrenuo se ka meni i rekao 'Vi ste moj omiljeni glumac!' i tada mi je popišao antilop cipele. Tako momče, kada postaneš poznat, nemoj da ih nosiš".

Još jedna od zanimljivosti o Džojnu Vejnu je i ta da je glumac izuzetno cenio Vinstona Čerčila i da je imao u svojoj biblioteci sva njegova prozna dela.

Kada je dobio Oskara za ulogu Rustera Kogburna u filmu "Čovek zvani hrabrost", Vejn je Barbri Strejsend koja mu je uručila Oskara prošaputao na uvo "početnička sreća". Vejn je potom proveo noć pijući sa Ričardom Bartonom koji je bio među nominovanima te 1969. godine za ulogu Henrija osmog u "Ani od hiljadu dana". Vejn mu je navodno upao u sobu, gurnuo Oskara u ruke i povikao: "Ovo si ti trebao da dobijes, a ne ja".


Novosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Zanimljivosti iz sveta filma  |  Poslato: 08 Avg 2016, 22:37
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
TAJNA "TITANIKA" Evo ko je trebalo da glumi umesto Lea i Kejt!

Obožavaoci filma "Titanik" koji je 1997. godine oborio sve rekorde gledanosti u bioskopima i postao jedan od najgledanijih filmova svih vremena, verovatno ne mogu ni da zamisle, kako bi ovaj filmsko ostvarenje izgledao bez Leonarda Dikaprija i Kejt Vinslet u glavnim ulogama.

Resized Image - Click For Actual Size
Leonardo i Kejt kao Džek i Rouz, Foto: screenshot Youtube

Kada je 1996. godine organizovao kasting za "Titanik", čelnici filmskog studija "20th Century Fox" u ulozi Džeka željeli su da vide Metjua Mekonahija, a glavni izbor režisera filma Džejmsa Kamerona za ulogu Rouz bila je Gvinet Paltrou.

Fanovima kultnog filma ova potencijalna podela uloga, verovatno bi im bila nezamisliva, a mnogi smatraju kako film nikada ne bi dostigao ogroman uspeh da Džeka nije glumio Dikaprio, a Rouz Vinsletova.

Resized Image - Click For Actual Size
Gvinet Paltrou, Foto: profimedia

Kada je Kameron prvi put upoznao Leonarda nije bio uveren da je idealan za legendarnu ulogu.

- Leonardo je bio samo jedan na listi imena. Nisam ga poznavao, nikada ga nisam upoznao. Mislim da sam ga do tada video samo u Gilbertu Grapeu tako da nisam znao što da očekujem od njega - rekao je slavni režiser.

Resized Image - Click For Actual Size
Metju Mekonahi, Foto: Profimedia.rs

Kejt Vislet je znala da je stvorena za ulogu Rouz čim je pročitala scenarijo.

- Plakala sam kao kiša kada sam pročitala . To mi se nikada nije dogodilo i pomislila sam da jednostavno moram glumiti u ovom filmu. Bezbroj puta zvala sam Džejmsa i molila ga da mi pokloni ovu priliku - rekla je Kejt u jednom od svojih ranijih intervjua.


Alo

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Zanimljivosti iz sveta filma  |  Poslato: 02 Dec 2016, 22:08
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Zašto volimo krimiće?

Resized Image - Click For Actual Size

Ukoliko bismo postavili pitanje o najpopularnijim književnim žanrovima, odgovor bi svakako bili ljubavni i kriminalistički romani. To se očitava i u samom jeziku, koji je za ove vrste romana smislio i skraćenice, ljubići i krimići (koje, doduše, nekad imaju i pogrdnu konotaciju). Kada pogledamo, i uporedimo ova dva žanra, moramo ipak dati prednost krimićima. Njihova radnja je uzbudljivija, angažuje više sivih ćelija i na kraju, kraj je nepredvidiv. Zatim, ljubavni romani pružaju mogućnost za jednu priču, jednu avanturu, dok kriminalistički, stvaranjem lika detektiva, otvaraju vrata za stvaranje čitavog ciklusa romana. Tako smo dobili večne likove poput Šerloka Holmsa, Hektora Poaroa, gospođice Marpl, Harija Hulea, Kurta Valandera i mnogih drugih.
Začeci kriminlističkog romana se javljaju kod Edgara Alana Poa i njegove knjige Ubistva u ulici Morg. Popularnost ovog žanra je rasla, posebno posle knjiga Artura Konana Dojla i Agate Kristi, ali pravi procvat se dešava ekranizacijom njihovih dela, kada se šire mase upoznaju sa ovim žanrom. Od tada se i na malim ekranima redovno javljaju detektivi, pa i čitavi policijski timovi (pomislite samo na uspeh franšize CSI). Ali, zašto ljudi vole da čitaju o stvarima koje su ponekad krajnje uznemmirujuće? Odgovor leži u nama, tj. u našoj psihi.

Slika

Pre svega, možemo se setiti Abrahama Maslova i njegove hijerarhije ljudskih potreba. Odmah posle fizioloških potreba stavlja se ljudska potreba za sigurnošću. Kako ove priče često govore o narušavanju ovih potreba, one automatski utiču i na samu čitaočevu svest. Na taj način se ljudi mogu osetiti ugroženim, i zbog toga se poistovetiti sa junacima, a tako dublje i jače proživljavati priču, misleći “šta bi bilo kad bi se meni ovo desilo”. Pored toga, moguće je da ljudi čitaju o zločinima jer na taj način upoznaju zločinački um i nebezbedne situacije, i na taj način, što tu situaciju stavljaju u sebi poznat prostor, ljudi podsvesvo štite sebe od takvih situacija.
Pored toga, možemo se obratiti i staroj, dobroj radoznalosti, koja nas često obuzima. Radoznalost je korisna u životu, a istražiti nešto nedovoljno jasno ili čak zabranjeno, ponekad je ultimatum čovekove ličnosti. Kriminalistički romani ne često, već uvek angažuju našu urođenu osobinu i to do maksimalnih granica. Mi se ne poistovećujemo samo sa ljudima koji su u opasnosti, već imamo dvostruko poistovećivanje, i sa žrtvama, ali i sa inspektorima. Znate i sami da pokušavate da rešite problem i smislite svoju sopstvenu teoriju i rešenje slučaja. Tako smo mi višestruko uvučeni u priču, a tada knjigu nije lako ispustiti iz ruku, jer nas radoznalost stalno vuče “da vidimo šta će biti”.
Osim što su nam zanimljivi, kriminalistički romani su i vrlo korisni. Kao što i sam Hektor Poaro kaže, ovakvi slučajevi treniraju čuvene sive ćelije. Potvrđeno je da čitanje krimića poboljšava naše sposobnosti zapažanja, povezivanja i predviđanja, a to je svakako korisno. Tako da, ne samo što pružaju zabavu, već posle njih postajemo i pametniji.

Slika

I na kraju, sam kraj romana služi kao stimulus. Kako smo angažovani tokom čitanja, mi kraj zamišljamo, prepravljamo i očekujemo ga više nego kod ostalih žanrova. Onda i taj kraj dođe kao neka velika katarza (da li razočarenje ili oduševljenje našim detektivskim sposobnostima zavisi od nas). Česti su prevrati, ili proneverena očekivanja čitaoca, a takvi događaji izazivaju buru emocija i misli na kraju. Jedina moguća mana kraja kriminalističkog romana jeste njegova tipiziranost, jer ubica se najčešće uhvati, detektiv slavi svoj uspeh i svi su srećni. Ali dobro, možda je taj bajkovit kraj upravo ono što nas teši i uljuljkava u misao da dobro uvek pobeđuje. A onda u ruke uzmemo novi roman.


lifehacker.rs

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Zanimljivosti iz sveta filma  |  Poslato: 03 Okt 2017, 14:28
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Najlepše haljine na filmu:Zanosne glumice u kostimima koji oduzimaju dah (FOTO)

Najlepše haljine s velikog platna

Slika

Filmska umetnost nas je oduvek oduševljavala neverovatnim kostimima i preobržajima poznatih glumica.

Od istorijskih do futurističkih, kostimi su naglašavali dramatičan, romantičan ili emotivan karakter scene. Neki kostimi su ostavili na nas više traga nego i sam film.

Bez nekih haljina ne bi bilo ni uspeha pojedinih zvezda koje su se nakon tih scena proslavile širom planete.

Setimo se Merlin Monro u beloj haljini ili Vivijen Li u filmu Prohujalo s vihorom, Odri Hepbern u iskonskoj haljini sa potpisom modne kuće Živanši u filmu Doručak kod Tifaniija. U novije vreme, to je sigurno lepa Kira Najtli u filmu Pokajanje i njena zelena duga haljina.

Pogledajte nekoliko najlepših izdanja glumica u kostima koji su ostavili traga u filmskoj kinematografiji.


Sedam godina vernosti

Slika

Prohujalo s vihorom

Slika

Doručak kod Tifanija

Slika

Butterfield 8

Slika

Marija Antonaeta

Slika

Pokajanje

Slika


stilkurir

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Zanimljivosti iz sveta filma  |  Poslato: 10 Jan 2021, 02:30
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Resized Image - Click For Actual Size

_________________
Slika Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 85 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker