Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Apr 2024, 13:38


Autoru Poruka
Passion
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 05 Jan 2013, 14:17
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
"Batine za Vilisa, čvarci za Moniku"


Slavni srpski reditelj Emir Kusturica najavljuje spektakularnu ceremoniju otvaranja šestog Kustendorfa, koji će se u Drvengradu održati od 16. do 22. januara.

Slika

Domaćin: Emir Kusturica
"Prebiću Brus Vilisa kao mačku. Biće krvav, modar, nalupan, ubiven od batina. Nalemaću ga onako kao što tabaju kršne delije iz mokrogorskih krajeva. Posle svega će, jadan i bedan, javno priznati poraz", kaže Kusturica za beogradski Blic.


Pre nekoliko godina Kusta je, u društvu Nikite Mihalkova, "sahranio" Vilisa kao simbola "lošeg filma", kasnije ga i "oživeo" demonstrirajući globalnu moć Holivuda nad umetničkim ostvarenjima. Sada je rešio da ga javno prebije.

"Festival otvaramo Brus Vilis i ja, i to krvavom tučom iz koje će on izvući deblji kraj. Naravno, radi se o montiranom hologramskom sukobu, koji će na zidu crkve biti prikazan specijalnim projektorom".

Dok pretučen bude napuštao poprište bitke, pitaće ga holivudski prijatelji "da li Kusturici ima kraja". Na to će on odgovoriti: "Ne, Kusturica je neuništiv", prenosi Emir detalje koje će posetioci Kustendorfa videti prve festivalske večeri.

Slika

"Obračun sa Kusturicom": Brus Vilis
Pesničenje reditelja i glumca pratiće direktor Kanskog festivala Tjeri Fremo, Vinsent Marval, vlasnik producentske kuće "Wild bunch", i Zang Jimou, jedan od najvećih kineskih filmskih stvaralaca današnjice, čiji će film "Cveće rata" biti prikazan iste večeri. Jimou će, inače, biti posvećen filmski ciklus "Retrospektiva velikana".

"Monika Beluči i Brajan Feri na Kustendorf stižu 19. i ostaju tu do 22. januara. U međuvremenu će doći i Dejvid Gilmur i Nik Mejston, pevač i bubnjar "Pink Flojda", prenosi Kusturica.

Slika

Zvezda Kustendorfa: Monika Beluči
Logično je očekivati da će zvučna imena iz sveta filma i muzike, pre svega prelepa Monika, zahtevati poseban tretman u Mokroj Gori, ali...

"Nikakve specijalne zahteve u vezi sa boravkom nisu imali. Još ne znam ni gde ću ih ugostiti, ali u svakom slučaju smeštaj neće biti ni po čemu poseban. Čekam ih uobičajenom trpezom na kojoj će se naći meso, čvarci, pršuta, sir, kajmak, podrazumeva se i domaća rakija, uverava Emir, domaćin Kustendorfa.

Vesti


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 09 Jan 2013, 16:29
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Kusturica: Srbi s Kosova, uvek sam uz vas!

Emir Kusturica održaće koncert za srpsku Novu godinu u Leposaviću, a potom verovatno i u Kosovskoj Mitrovici

Slika

Emir Kusturica
Od Kuste Srbima - bratski!
Za doček srpske Nove godine Emir Kusturica i njegov „Nou smoking orkestra“ sviraće u Leposaviću, a kako Kurir nezvanično saznaje, postoji mogućnost da se slavni režiser sa svojim bendom spusti i do severnog dela Kosovske Mitrovice, gde bi zasvirali na glavnom trgu, blizu mosta na kome već godinu i po odoleva srpska barikada!

- Koncert na severu Kosova uoči srpske Nove godine moja je poruka našem narodu na Kosovu da sam uvek uz njih! Simbolično, i na ovaj način želim da pomognem opstanku našeg naroda na tim prostorima, da svi zajedno pokažemo da je to srpska zemlja - kaže Kusturica za Kurir najavljujući koncert.

Iako još nema zvanične potvrde, pominje se i mogućnost da koncertu u Leposaviću prisustvuje i Kustin veliki prijatelj, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. Kusturica je, inače, na severu Kosova bio nedavno i tada su ga Srbi u Leposaviću i Zvečanu dočekali izuzetno srdačno.

Još jednim gestom Kusta je pokazao koliko je uz Srbe sa severa Kosova. Prošle nedelje objavljeno je da su se pobratimili njegov Andrićgrad i Leposavić.
- Mnogo je simbolike u tom gestu. Ko razume - shvatiće! Želimo na ovaj način da ojačamo veze Višegrada i Leposavića, ali i da pomognemo ljudima na severu. Zašto se prelepe srpske nošnje koje prave ljudi na severu Kosova ne bi prodavale u Andrićgradu - pita Kusturica.

(Z. Š.)

Kurir



Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 10 Jan 2013, 14:28
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Kusturica diže Visoke Dečane u Andrićgradu


Idejni tvorac Andrićgrada Emir Kusturica smatra da su polemike o finansiranju njegove izgradnje samo prolazna faza, nastala zbog nerazumevanja da je Andrićgrad nacionalni projekat veći od politike i vremena u kom živimo.

Slika

Emir Kusturica u jedinom gradu posvećenom jednom piscu i jednom delu

"To je nesporazum koji za mene uopšte ne postoji. Ja uopšte ne razumem o čemu je tu reč. Kad neko kaže 'tražimo da sve bude transparentno', tvrdim da je baš tako, jer je moguć uvid u svu dokumentaciju oko izgradnje Andrićgrada, pa i onu finansijsku, u kojoj je naznačeno gde je svaka marka potrošena", rekao je Kusturica u intervjuu Srni.

On je napomenuo da je Andrićgrad već počeo da živi, što potvrđuje prvo proslava Nove godine, a onda i činjenica da nema Višegrađanina koji nije zavirio u ono što grad od kamena nudi. Kusturica napominje da nema nijednu političku ideju koja se suprostavlja aktuelnoj vlasti u Višegradu i podseća da su odbornici na svakoj sednici lokalnog parlamenta glasali za sve što se uradilo u Andrićgradu.

Proslavljeni srpski reditelj je istakao "da se ne treba dići helikopterom u vazduh pa videti šta je sve urađeno u Andrićgradu", već je dovoljno proći ulicama i spustiti se u podzemlje pa videti o čemu je tu zapravo reč.

Slika
Andrićgrad će menjati mentalitet ljudi, tvrdi Kusturica

"Ova utvrda, ova slavenska kulturološka tvrđava treba u budućnosti da generiše znanje, da od Višegrada napravi raskrsnicu svetova, kao što je bilo u literaturi. Mi hoćemo to da napravimo u stvarnosti i mislim da ćemo u tome uspeti", istakao je Kusturica.

On je rekao da priča o Andrićgradu ulazi u svoju drugu fazu, iako su u prvoj "neverne Tome" klimale glavom i pretpostavljale da do toga na kraju neće doći.

"Moja zamisao je bila da u istorijski grad, u kojem je u školu išao Ivo Andrić, tvorac jednog od najvećih romana u istoriji Balkana, a možda i sveta, izvučem nešto iz tih segmenata literature što bi i njemu godilo kada bi se probudio i prošetao ovuda. Takođe, želeo sam da ovaj grad zaokruži vremena koja su se tu 'slagala', da dobije ono što zaslužuje, a to je arhitektonska zdanja koja predstavljaju različite carevine i periode", istakao je Kusturica.

Kaže da grad od kamena ima svoju osnovu u ideji i dobroj nameri, ali i pažnju Vlade Republike Srpske, opštine Višegrad, kao i svih grantova koji su mogli da se privuku.

"Već sredinom iduće godine imaćemo završen hotel, zgradu hidrocentrale i plato koji spaja taj trougao između hotela, hidrocentrale, kao najznačajnije institucije ovde, i zamišljene zgrade opštine", rekao je Kusturica.

On je dodao da će vrhunac "cele priče" biti crkva, replika Visokih Dečana" koja bi početkom naredne godine trebalo da bude "u kamenu". Krajnji cilj je, ističe Kusturica, da se 2014. godine uz operu "Na Drini ćuprija" otvori pozorište, da se svi segmenti grada slože i da Andrićgrad počne da živi u celosti.

"Dakle, 2014. će biti veliki praznik. To će biti drugi Ivo Andrić među nama. Za ovaj deo Balkana to će, rekao bih, biti jedan kulturni potres, zato što će Andrićgrad da menja mentalitet, uvodi nove teme i da praktično bude središte kulturnih istorijskih događanja ne samo Republike Srpske i BiH, nego Balkana...", istakao je Kusturica u intervju Srni.

Vesti


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 11 Jan 2013, 12:18
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
ČUDESNA AMELIJA: Odri Totu na Kustendorfu

Odri Totu je glumila je i u ostvarenjima "Koko pre Šanel" (2009), "Neprocenjivo" (2006), "Da Vinčijev kod" (2006), "Veridba je dugo trajala" (2004), "Slatke, prljave stvari" (2003), "Voli me, ne voli me" (2002).


Slika

"BEOGRAD - Poznata francuska glumica Odri Totu biće specijalni gost šestog Kustendorfa, izjavila je selektorka takmičarskog programa festivala i ćerka proslavljenog reditelja Emira Kusturice, Dunja Kusturica.

Međunarodni filmski i muzički festival, koji se održava od 16. do 22. januara u Drvengradu, najverovatnije će posetiti i članovi čuvenog engleskog rok benda "Pink Floyd" - Nik Mejson i Dejvid Gilmur.

Bubnjar i gitarista jednog od najuticajnijih bendova u istoriji popularne muzike izrazili su želju da dođu na Kustendorf, ali zbog drugih obaveza još uvek nisu potvrdili svoj dolazak.

Bilo je reči i o dolasku engleskog pevača Brajana Ferija, ali se to izjalovilo, navela je Dunja Kusturica.

Totu, koja je inače trebalo da bude gost Kustendorfa još pre nekoliko godina, stekla je slavu tumačeći glavnu ulogu u nagrađivanom francuskom filmu "Čudesna sudbina Amelije Pulen" iz 2001. godine.

Nagradu "Cezar" za najperspektivniju mladu glumicu osvojila je 2000. za film "Vénus beauté institute".

Glumila je i u ostvarenjima "Koko pre Šanel" (2009),


Neprocenjivo" (2006), "Da Vinčijev kod" (2006), "Veridba je dugo trajala" (2004), "Slatke, prljave stvari" (2003), "Voli me, ne voli me" (2002).

Pošto je dolazak Totu, kao i slavne italijanske glumice Monike Beluči, potvrđen gotovo u poslednjem trenutku, filmovi u kojima one igraju nije bilo moguće uvrstiti u program, objasnila je Dunja Kusturica.

Ona je rekla da će Totu i Beluči možda održati radionice za studente, ukoliko bude vremena i ako uspeju da to uklope sa ostatkom programa. O tome će biti odlučeno kada poznate glumice stignu u Drvengrad, gde će ostati nekoliko dana.

Na pitanje u kojoj meri će dolazak takve zvezde kao što je Beluči uticati na neposrednu atmosferu, po kojoj je Kustendorf prepoznatljiv, Dunja Kusturica je rekla da se to neće desiti.

"Verovatno će doći ljudi koji žele da vide baš Moniku, kao što je to bio slučaj pre nekoliko godina kada je bio Džoni Dep, ali to neće remetiti harmonuju festivala", istakla je ona.

Među ranije najavljenim gostima su reditelji Džang Jimou (Kina), Ben Zejtlin (SAD), Aleksej Balabanov (Rusija), Mateo Garone (Italija), Elija Sulejman (Palestina) i turska rediteljka Ješim Ustaoglu, koji će nakon projekcija svojih filmova držati radionice za mlade autore.


Kurir


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 17 Jan 2013, 10:26
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Počeo šesti "Kustendorf"

Međunarodna filmska svetkovina u Mokroj Gori počela hologramskim obračunom Emira Kusturice i Brusa Vilisa

Slika

MITSKO mesto najznačajnijih filmskih autora današnjice, šesti festival "Kustendorf" u Mokroj Gori počeo je spektakularno, projekcijom hologramske borbe Emira Kusturice i Brusa Vilisa: vlasnik dve kanske "Zlatne palme" trijumfovao je pretvorivši holivudsku zvezdu i glumca iz akcionog serijala "Umri muški" - u kokicu! Na ovaj način simbolički je označeno da su ostaci civilizacije bezbedni od daljeg uništenja, a u važnom poslu srpskom reditelju pomažu i velikani sedme umetnosti koji, jedan za drugim, pristižu u Srbiju.


Otvaranju festivala je pored Kusturice i ministra kulture u Vladi Srbije Bratislava Petkovića, prisustvovao i istinski velikan svetske kinematografije, kineski reditelj Džang Jimou, koji je u sredu stigao u Mokru Goru sa svojom ćerkom.

- Dugo sam odlagao dolazak, sada sav veoma srećan zbog susreta sa mojim prijateljem Emirom i mladim stvaraocima kojima je festival posvećen - rekao je Džang Jimou. Tokom obilaska Drvengrada kineski reditelj najduže se zadržao ispred Kusturičinog zatvora, doduše fiktivnog, gde srpski reditelj već godinama drži "uhapšene" Džordža Buša i Havijera Solanu, da se ne zaboravi.

Slika

Kineskom autoru, jednako cenjenom u Evropi, u Holivudu i Aziji, pripadaju velike zasluge za povratak kineskog filma u epicentar svetske kulture. Njemu je posvećen program "Retrospektiva velikana", publika će videti odabrana ostvarenja dobitnika najznačajnijih filmskih priznanja, "Podigni crvenu svetiljku", "Ni jedan manje", kao i njegov poslednji film "Cvetovi rata", istorijsku dramu o odbrani grada Nanking od japanskih trupa, sa holivudskim glumcem Kristijanom Bejlom u glavnoj ulozi.

"Kustendorf" sada iščekuje važne goste: već četvrtak dolazi u Mokru Goru sada već kultni ruski reditelj Aleksej Balabanov, a publika će videti njegov poslednji film "I ja, takođe." Kusturica je obezbedio još jednu veliku filmsku poslasticu: zajedno sa Balabanovim, u Drvengrad u četvrtak dolazi američki reditelj Ben Zejtlin, autor filma "Zveri južnih divljina". Brojni posetioci festivala su pitali ono šti ih najviše interesuje, kada će stići i glumačke zvezde: odgovor je tu, u petak 18. januara, na Mećavniku će se pojaviti francuska glumica Odri Totu. Već u subotu, stiže prema mišljenju mnogih najlepša žena svetskog filma - Monika Beluči, a u Drvengradu će ostati tri dana.


- U vremenu digitalizacije, velikih tehničkih i estetskih promena kroz koje prolazi svetski film, ovogodišnja selekcija je dragocena. U programima posvećenim velikanima, kao i u takmičarskom posvećenom budućim stvaraocima, pokazuje se da samo dobre ideje čine osnovu filma. Kinematografija čiji put nije baš čist i jasan, ovde ga pronalazi - kaže Emir Kusturica, tvorac "Kustendorfa".

KUSTURICA: MONIKA BELUČI JE PRELEPI ZAČIN FESTIVALA

Proslavljeni režiser i osnivač "Kustendorfa" Emir Kusturica istakao je da taj festival okuplja ljude koji imaju iluziju da je kinematografija umetnost, a Monika Beluči je njegov "prelepi začin koji privlači pažnju". Kusturica je rekao da bi odjek festivala bio što jači potrebni su ljudi kao što je Monika Beluči
.

"Monika Beluči i ja se znamo dugo i ona je dobrodošla na svim festivalima kao jedan prelepi začin koji privlači pažnju. Ono što radi Kanski festival na veliko, mi radimo na malo, ali da bi odjek bio što jači potrebni su ljudi kao Monika", istakao je reditelj.

Povodom dolaska poznate francuske glumice Odri Totu, Kusturica je primetio da je ona pokazala da je velika glumica. "Sad ulazi u fazu kada je odigrala veliki broj filmova i zna se ko je", dodao je.

Na pitanje kako će se njihov dolazak odraziti na atmosferu Kustendorfa, njegov osnivač i domaćin je primetio da "ljudi greju prostor, a ne radijatori".

Kusturica je rekao da postoji šansa da sarađuje sa Beluči ili Totu.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 17 Jan 2013, 10:28
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Slika

Slika

Slika

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 17 Jan 2013, 10:29
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Slika

Slika

Slika

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 17 Jan 2013, 10:30
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Slika

Slika

Slika

_________________
Slika


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 17 Jan 2013, 11:38
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
KUSTENDORF, DAN DRUGI: Radionice Džanga Jimoua i Bena Zejtlina

Program počinje prikazivanjem filma "Ni jedan manje" (1999) kineskog režisera Jimoua, za koji je osvojio Zlatnog lava na Filmskom festivalu u Veneciji

Slika

Program drugog dana šestog Međunarodnog filmskog i muzičkog festivala “Kustendorf” počinje prikazivanjem filma “Ni jedan manje” (1999) istaknutog kineskog režisera Džang Jimoua, koji će nakon projekcije održati radionicu za studente i mlade autore.

Film “Ni jedan manje”, za koji je Džang osvojio Zlatnog lava na Filmskom festivalu u Veneciji, biće prikazan u okviru “Retrospektive velikana”.

Gost “Kustendorfa” biće i američki reditelj Ben Zejtlin, koji će održati radionicu nakon projekcije svog filma “Zveri južnih divljina“.

Uzbudljiva drama prati šestogodišnju devojčicu koja se suočava sa plahom naravi i narušenim zdravljem svoga oca, ali i olujom koja preti da uništi njihovu malu zajednicu u zalivu u Luizijani.

Zejtlin je osvojio nagradu “Camera d’Oro” za najbolji debitantski film na Kanskom filmskom festivalu, Veliku nagradu žirija na festivalu Sandens i nominovan za ovogodišnjeg Oskara za najbolji film.

U 21 čas počinje takmičarski program. Posetioci će imati priliku da pogledaju kratke igrane filmove: “Katja” Franciske Tutenel (Holandija), “Koreia” Manuela Guere (Portugal), “Kraj sveta” Viljema Lia (SAD), “Uspinjanje” Ðeonjun Čoi (Republika Koreja) i “Lubenica” Viktanga Kotetišvilija (Poljska), kao i dokumentarac “Zapisano mastilom” Martina Rata (Poljska).

U ponoć je planiran koncert francuskog sastava “Debu Sur Le Zank”, koji neguje “alternativni pop daleko od uobičajnih klišea”.

(I. M. / Tanjug)


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 17 Jan 2013, 11:42
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Kusturica "pretukao" Brusa Vilisa na otvaranju "Kustendorfa" (VIDEO)

Ovo je bio epilog hologramske simulacije borbe uzmeđu dvojice umetnika koju je ispratilo više stotina studenata – učesnika festivala i gostiju.Čast da otvori "Kustendorf" pripala je ministru kulture Bratislavu Petkoviću


Slika

Emir Kusturica je večeras na Mećavniku ispunio obećanje dato u najavi šestog “Kustendorfa“. Pretukao je i nokautirao Brusa Vilisa i na kraju priredio iznenađenje − onemoćalog holivudskog superstara pretvorio je u kukuruznu kokicu.

Ovo je bio epilog hologramske simulacije borbe Kusturice i Vilisa koju je ispratilo više stotina studenata − učesnika festivala i gostiju. Spektakularna fikcija, prikazana na velikom platnu počela je naslovom “Emir Kusturica brani Andrićgrad”, a završena Kustinom pretnjom prebijenom Vilisu: “Nemoj da sam te ikada više video u mom gradu, mamicu ti…”

Čast da otvori “Kustendorf“ pripala je ministru kulture Bratislavu Petkoviću, nakon čega je prikazan film Zang Jimoua “Cvetovi rata”.

Slika

Specijalni gost, inače najveća rediteljska zvezda sinoć otvorenog “Kustendorfa”, dočekan je uz tradicionalne srpske običaje; pre nego što je probao pogaču i so, Kinez se preksrtio s tri prsta, što je izazvalo oduševljenje odbora za doček.
- Emir Kusturica je moj drug i ja ga veoma cenim. Počastvovan sam pozivom da dođem na njegov festival i rado sam mu se odazvao – izjavio je juče, pošto je helikopterom sleteo u Drvengrad, Zang Jimou.

Emir Kusturica je, između ostalog, rekao da se u Drvengradu okupljaju ljudi koji imaju iluziju da je kinematografija umetnost, ali se trude i da se zabave.

- Zbog toga mislim da je ovo značajno mesto. Značajno je i po tome što nema nijedne reklame i što se sve dešava u autentičnom dekoru – dodao je priznati reditelj.

Slika


Kusturica je naglasio da ljudi vole da dođu na festival gde će videti uzbudljive filmove i čuti uzbudljiva predavanja.
- Mi smo jedini festival na koji dolaze i oni koji su već afirmisani i oni koji su na putu da to budu, poput Bena Zejtlina, čiji je film izuzetno snažan i nominovan za Oskara. To okupljanje u Mokroj Gori postalo je mitsko, a to se odrazilo i na povećanje broja ljudi – istakao je on.

Inače, program filmskog i muzičkog festivala počeo je projekcijom filma “Kinoamater” Kšištofa Kišlovskog i izložbom posvećenom slavnom poljskom reditelju najpoznatijem po trilogiji “Tri boje”.


(M. R. / Tanjug / Video: Tanjug)


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 154 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker