Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 13:04


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 24 Apr 2012, 13:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Kusturica uvredio Bošnjake?!

Slika

Istog dana kada je u Sarajevu održana manifestacija „Sarajevska crvena linija“, kojom je obeleženo 20 godina od početka opsade grada, na zvaničnoj „fejsbuk“ stranici Emira Kusturice pojavio se komentar: „Kupujmo domaće“, koji aludira na to da su stolice za tu manifestaciju uvezene iz Srbije!

Kada su Bošnjaci na „fejsu“ napali proslavljenog režisera, on im je poručio da „žali za Sarajevom koliko i Ibrahimović za Švedskom“ i zaključio: „Pozdrav mojoj Srbiji, Bosna me ne zanima!“
Sve je počelo kada se Kusta oglasio na društvenoj mreži „fejsbuk“ na profilu koji je predstavljen kao njegova zvanična stranica i ispod slike stolice na kojoj jasno piše ko je proizvođač, napisao sledeće:
„U Sarajevu se obeležava dan crvenih stolica, ja bih ovo prokomentarisao kao ‚kupujmo domaće‘„. Međutim, njegovi komentari se tu nisu završili, a nakon revolta mnogih na njegovoj stranici, Kusturica je nastavio:
„Koji apsurd da ljudi misle da ja žalim za takozvanim Sarajevom… Za Sarajevom žalim baš kao Ibrahimović za Švedskom…“, napisao je reditelj da bi uprzo dodao: „Evo, potpisujem se u knjigu žalosti“. Nije prošlo mnogo, Kusta se opet oglasio, ovog puta ponovo pominjući Ibrahimovića.
„Mučite Ibrahimovića na zor da vam bude Bosanac, dajte, ljudi, smiješni ste…“, napisao je Emir, a malu raspravu završio je rečima: „Pozdrav mojoj Srbiji, Bosna me ne zanima!“.
U želji da saznamo da li je režiser stvarno to napisao i mislio, pokušali smo da kontaktiramo s njim, ali se nije javio na telefon do zaključenja ovog broja.


Alo

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 24 Apr 2012, 13:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
RAT: OKRŠAJ NA FEJSBUK STRANICI REDITELJA

Bošnjaci prete smrću Kusturici

Slika

Kusta za Press nedelje: Nemam pojma o čemu je reč, nikad ništa nisam napisao na Fejsbuku.

Obeležavanje 20 godina od početka rata u Sarajevu izazvalo je prekjuče pravi internet rat na Fejsbuk stranici Official Emir Kusturica, koji je nastavljen i u toku jučerašnjeg dana.
Tvorac ove stranice je, lažno se predstavljajući se kao proslavljeni režiser, izazvao je salvu mahom uvredljivih komentara kada je, povodom obeležavanja 20 godina od početka rata u Bosni na svom nalogu napisao - „U Sarajevu se obilježava dan crvenih stolica, ja bih ovo prokomentarisao kao - Kupujmo domaće".


Press

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 24 Apr 2012, 13:19
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Reditelj napokon progovorio za bosanske medije

Kusta: Srbija je veća livada od Bosne!!!

Slika

Prekinuo „post“! Iako je godinama odbijao da priča za medije u Bosni i Hercegovini, čuveni reditelj Emir Kusturica dao je intervju u Centralnom dnevniku TV „Sarajevo“ otkrivši, između ostalog, zašto je za svoju domovinu izabrao Srbiju:

- Zato što je Srbija veća livada i zato što u Beogradu možeš da se sakriješ i da budeš nevidljiv. Sarajevo je premalo da bih bio u njemu i slagao se s minimumom političkog života. Juče sam pročitao kako je Izetbegović rekao da je 150 Srba izašlo iz Sarajeva zato što su ih zvali njihovi lideri. To može u crtanom filmu. Nije ni Srbija obećana zemlja, ali je dovoljno velika za moj projekat „Mokra Gora“, gde nema reklama i crvenih tepiha za kojima Sarajevo žudi. Ostao sam svoj i zajedno sa svojim iluzijama - rekao je Kusturica voditelju Senadu Hadžifejzoviću, kome je objasnio i stavove u vezi s granatiranjem rodnog grada:
- Prethodnica ratu i onome što je kasnije prouzrokovalo tragediju, koja je trostruka, jeste moje neslaganje s politikom porodice Izetbegović, sa onim što je uradio Radovan Karadžić i pokušaji da se preko Miloševića ublaže stvari koje su se dešavale. Kako je vreme odmicalo, ja sam u Sarajevu bivao sve veći đavo i tu se taj odnos potrošio i kako je ne samo kuća moga dede, nego i moja vlastita kuća, srušena nakon Dejtona, a srušili su je pripadnici muslimanskih brigada. Da ne bi čovek nabrajao šta je ko sve kome uradio, ja u multietnički život kojeg stvara Bakir Izetbegović ne verujem zato što je njemu još u gimnaziji kobasica smrdela, a voleo je više pljeskavicu. A s druge strane si imao te gorštake Srbe koji su bezumno uništavali i protiv čega sam ja digao svoj glas - izjavio je dobitnik dve kanske „Zlatne palme“ i dodao:
- Hendikepiran sam za jednu vrstu iskustva, a to je glad, žeđ i bombardovanje. Ja s vama nisam delio tu sudbinu, shvatio sam da ja tu više ne pripadam. Praktično sam prestao da govorim o tome, a ostao sam najgori i pristao sam na to - priča Kusta, koji je na pitanje da li bi voleo da prošeta Sarajevom, odgovorio da šta god bi rekao - slagao bi.
- Cenu svojih iluzija sam skupo plaćao. Stvorena je velika prepreka za tu šetnju i to trčanje zato što sam prkosan i ponosan čovek. Ja mislim da u toj razmeni krivica možda nisam uspeo da procenim koliko sam bio važan ljudima unutra, pa sam eventualno imao malo pameti da to uvažim, a kako ta pamet nije bila manipulativne prirode, već emocionalne, ja mislim da su to dve emocije koje nisu kompatibilne. Ja nisam nikada bio protiv tih ljudi i jednostavno ne verujem u taj politički recept - zaključio je Kusturica.


Alo

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 24 Apr 2012, 13:20
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Emir Kusturica - Intervju FaceTV


_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 24 Apr 2012, 13:20
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Kusturica: Nisam rušio Sarajevo

Posle višegodišnjeg odbijanja da govori za medije iz Sarajeva, čuveni režiser Emir Kusturica dao je veoma emotivni intervju u centralnom dnevniku Televizije Sarajevo.

Slika
OTVORIO DUŠU Emir Kusturica ispovedio se starom znancu iz Sarajeva Senadu Hadžifejzoviću
Neposredan povod za intervju je polemika oko komentara na Fejsbuku u vezi sa obeležavanjem dve decenije od početka rata u Bosni.

Kusturica je u sarajevskom „Oslobođenju" poručio da nema ništa sa komentarom na Fejsbuku kojim je ismevana sarajevska ceremonija „crvenih stolica", da bi potom u razgovoru sa voditeljem Senadom Hadžifejzovićem objasnio da mu je dosta razvlačenja njegovog lika po medijima i pripisivanja stavova koje on nema.
- Sada je već odmaklo doba života, i moje javljanje je potreba da se nešto uradi sa mojim likom Da baš budem toliki bednik koga smišljeno i patentirano projektuju u javnost, e na to ne mogu da pristanem - naveo je režiser.

„Rokanje" sa brda

Kusturica je voditelju Hadžifejzoviću, na konstataciju da je status na Fejsbuku, koji je izazvao polemike, ličio na Kusturičin cinizam, rekao:
- Ja mislim da nisam cinik. Sve stvari koje se dešavaju mene dotiču. Kada se uzme u obzir šta sam radio poslednjih dvadeset godina, kada bi ti zavirio u moju knjigu, video bi da 95% loših stvari koje se govore o meni nisu istina - rekao je Kusturica.

U Beogradu se možeš sakriti

Kusturica je i vrlo otvoreno odgovorio na pitanje zašto je odabrao Srbiju za svoju domovinu.
- Srbija je veća livada. U Beogradu možeš da se sakriješ i da budeš nevidljiv. Sarajevo je premalo da bih živeo u njemu i slagao se sa minimumom političkog života. Ni Srbija nije obećana zemlja, ali je za moj projekat „Mokra Gora" dovoljno velika. Tu nema reklama i crvenih tepiha za kojima žudi Sarajevo. Ostao sam svoj, sa svojim iluzijama - ispričao je utemeljivač festivala Kustendorf na Mokroj Gori.
- Prethodnica ratu i onome što je kasnije prouzrokovalo tragediju, koja je trostruka, jeste moje neslaganje sa politikom porodice Izetbegović i sa onim što je uradio Radovan Karadžić i pokušaji da se preko Miloševića ublaže stvari koje su se događale. Kako je vreme prolazilo, ja sam u Sarajevu postajao sve veći đavo. Tu se negde potrošio taj odnos. Ne samo kuća moga dede, već je i moja vlastita kuća srušena nakon Dejtona, a srušili su je pripadnici muslimanskih brigada - rekao je Kusturica, koji je, kao sukrivce za tragediju pomenuo i, kako je rekao, „gorštake Srbe koji su bezumno uništavali" i protiv čega je digao svoj glas na početku rata.
Kusturica je rekao da ne može da snosi odgovornost za rušenje Sarajeva, rekavši i da tragedija Sarajeva nije jednostruka, nego trostruka:
- Ja nisam rušio Sarajevo, niti sam učestvovao u njegovoj podeli - rekao je Kusturica. On je priznao i da ne poseduje lično iskustvo koje su tokom rata imale Sarajlije.

Skupo plaćene iluzije

- Hendikepiran sam za iskustvo gladi, žeđi i bombardovanja. Ja sa vama nisam podelio tu sudbinu. Shvatio sam da ja više ne pripadam tu. Praktično sam prestao da govorim o tome, a ostao sam najgori i pristao sam na to. Moje iskustvo nije paralelno tvom, Senade. Ti si pristao na multietnički život, ali ne možeš da zaboraviš da te je neko „rokao" sa brda. Ja to iskustvo nemam - rekao je proslavljeni režiser.
Režiser je dodao i da bi slagao šta god da odgovori na pitanje da li bi voleo da ponovo prošeta sarajevskim ulicama:
- Cenu svojih iluzija sam skupo plaćao. Stvorena je velika prepreka za tu šetnju i to trčanje zato što sam jednostavno prkosan i ponosan čovek. Mislim da u toj razmeni krivica možda nisam uspeo da procenim koliko sam bio važan ljudima unutra, pa sam eventualno imao malo pameti da to uvažim, a kako ta pamet nije bila manipulativne prirode, već emocionalne, ja mislim da su to dve emocije koje nisu kompatibilne. Jednostavno ne verujem u taj politički recept - kazao je Kusturica.


Press

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 24 Apr 2012, 13:24
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Hadžihafizbegović: Da zna Kusta šta mu radi Nemanja, davno bi mu došao glave

Filmski reditelj Emir Kusturica, koji je svoje najvažnije i najuspešnije filmove vezao za Sarajevo, pokušava da obnovi komunikaciju s ljudima u svom rodnom gradu, ali je u njemu naišao na mnoštvo uvreda.

Slika
Emire dođi, a Nemanju ostavi za sobom, poručio reditelju Hadžihafizbegović

"Vucibatina i mrcina", "zlonamerni falsifikator", "lažov", samo su neki od epiteta kojima su Kusturicu danas "počastile" neke od osoba poznatih u javnom životu Sarajeva koje su reagovale na njegovo pismo objavljeno u "Oslobođenju" dan ranije.



U tom "Pismu facebooku", kako ga je naslovio sam autor, Kusturica reaguje na priče i komentare o njemu, koji su se u različitim povodima mogli videti na najpoznatijoj društvenoj mreži. Nazivajući Fejsbuk "septičkom jamom koju je stvorila tehnologija", Kusturica se osvrnuo na komentare posle njegove navodne izjave vezane za obeležavanje 20. godišnjice početka opsade Sarajeva.



Povod za polemiku bio je komentar o poreklu crvenih stolica poređanih 6. aprila na glavnoj sarajevskoj ulici u znak sećanja na sve nevino stradale tokom opsade. Stolice su zapravo proizvedene u Srbiji, a s nekih od njih nije bila skinuta ni etiketa koja je to dokazivala, što je izazvalo različita reagovanja. Jedno od njih svelo se i na navodni Kusturičin komentar "kupujmo domaće".



"Ta rečenica zvuči kao da je dizajnirana u pijanoj bosanskoj glavi bez potrebe da se ulazi u etničko poreklo te pijane glave", napisao je ogorčeni Kusturica "Oslobođenju", tvrdeći da ništa slično nije napisao ni na Fejsbuku, niti bilo gde drugde, kako mu se to stavlja na teret. Reditelj tvrdi da je to novi dokaz da je stalno izložen uvredama zasnovanim na nepostojećim tvrdnjama i izjavama poput onih da je Sarajevo neprimereno upoređivao s jednim delom ljudskog tela ili da je umanjivao brojku žrtava i silovanih žena tokom rata u BiH.



"Utoliko i ovo pismo koje sada pišem nije pisano da bi došlo do ruku onih koji bi meni, eventualno, otvorili vrata mog rodnog grada... To će se dogoditi kada presuši septička jama u koju se slivaju informacije iz kontrolisanih kanala i izvora", napisao je Kusturica, naznačivši da ga nije prošla želja za dolaskom u Sarajevo s kojim verbalno ratuje još od 1992. godine.



Dodao je da mu je stalo da se zna da se nije sukobio s bošnjačkim narodom već "s političkom pojavom porodice Izetbegović i njihovim islamskim fundamentalizmom" i s "ostatkom Titovih omladinaca poput Zlatka Lagumdžije i njegovih socijaldemokrata koji su levičari baš koliko je i Pentagon prokubanski orijentisan".



Glumac Emir Hadžihafizbegović reagovao je na ovo Kusturicino pismo, objašnjavajući da je jasno da postoje dvojica Kusturica, jedan Emir - "reditelj dvaju sjajnih filmova i endemski Sarajlija", i drugi, Nemanja - "nesrećnik i gubitnik s Mokre gore, vucibatina i mrcina".



"Da zna Kusta šta mu radi Nemanja, davno bi mu došao glave", rekao je Hadžihafizbegović poručivši Kusturici da se odrekne svog drugog ja i takav dođe u Sarajevo.



Glavni urednik nedeljnika "Slobodna Bosna" Senad Avdić Kusturicu je nazvao lažovom tvrdeći da je taj bivši Sarajlija u jednom intervjuu iz 2009. godine zaista svoj rodni grad uporedio s jednim delom ljudskog tela, a podsećajući i na Kusturicine "epske izlete koji su se svodili na veličanje ratnih zločinaca".



"Meni je drago što je (Kusturica) imao potrebu obratiti se svojim sugrađanima, no mi nismo krivi što je on davao takve izjave", kaže Avdić.



Reditelj Dino Mustafić tvrdi da svako ima pravo da misli što god želi o gradu u kojemu je rođen, uz ogradu da su Kusturicini komentari "često bili ispod svakog civilizacijskog nivoa, puni falsifikata, neistina i krajnje zlonamernosti".



"Kad je ovaj grad bio bombardovan Kusturica se pravio, poput mnogih koji su služili Miloševićevom režimu, da nije znao o čemu je reč", kaže Mustafić.


Vesti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 07 Maj 2012, 20:50
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
I Kusturica na Putinovoj zakletvi

U Državnoj palati u Kremlju inauguraciji je prisustvovalo oko 3.000 gostiju

Slika

MOSKVA - Proslavljeni srpski režiser Emir Kusturica prisustvovao je danas u Moskvi inauguraciji Vladimira Putina na funkciju predsednika Rusije.

U Državnoj palati u Kremlju inauguraciji je prisustvovalo oko 3.000 gostiju.

Među prisutnima su bili dosadašnji ruski predsednik Dmitri Medvedev, patrijarh Ruske pravoslavne crkve Ćiril, javni i kulturni radnici, zvaničnici diplomatskih misija, kao i bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni.

Nakon što je položio zakletvu za novi šestogodišnji predsednički mandat, Putin je apelovao za jedinstvo Rusije, uz obećanje da će raditi na jačanju demokratije.prenosi ATV.

Ukoliko Putin odsluži do kraja šestogodišnji mandat, postaće ruski lider sa najdužim stažom posle sovetskog vođe Josifa Visarionoviča Džugašvilija Staljina.

Putin je odslužio dva predsjdnička mandata između 2000. i 2008. godine, a u prethodnom ciklusu je obavljao premijersku funkciju.


Kurir

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 12 Maj 2012, 17:07
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Patrijarh odlikovao Kusturicu Ordenom Svetog Save

Patrijarh je ukazao da je srpskom narodu dato mnogo od Nemanjića do danas, da su to sve darovi od Boga, koji od srpskog naroda samo traži veru, ljubav i nadu

Slika
Trebinje - Patrijarh Irinej urucio Orden Kusturici

MRKONJIĆI - Srpski patrijarh Irinej, koji boravi u prvoj poseti Hercegovini otkako je poglavar SPC, odlikovao je u Mrkonjićima, kod Trebinja, reditelja Emira Kusturicu Ordenom Svetog Save prvog stepena za nesebičnu brigu i predstavljanje srpskog naroda i pravoslavlja u svetu.

Nakon liturgije u crkvi Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog, patrijarh je vernicima poručio da se okupljaju oko svojih svetinja i crkve i da ne zaborave put kojim su ih vodili njihovi svetitelji i svojim primerom pokazivali da nikada ne smeju zalutati.

On je ukazao da je srpskom narodu dato mnogo od Nemanjića do danas, da su to sve darovi od Boga, koji od srpskog naroda samo traži veru, ljubav i nadu.

"Gospod nam je dao velike svete ličnosti i svetinje kojima se ponosimo. Gospod nam zapoveda ne samo da se međusobno poštujemo već smo pozvani da volimo i poštujemo i druge narode i da ljubimo neprijatelje svoje", istakao je srpski patrijarh.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je izrazio zahvalnost crkvi koja, kako je rekao, svih ovih godina radi na tome da se narod identifikuje sa svojom crkvom i da na taj način pokaže srpski nacionalni identitet "koji najbolje odražava vera u mir, ljubav prema ljudima i život sa ljudima".

"Širenje ljubavi je obaveza hrišćanska koju moramo svi da poštujemo i u nju da verujemo", kazao je Dodik, poručivši da se to u Hercegovini na najbolji način i vidi, jer tu živi narod koji se snažno identifikuje sa crkvom i nacijom.Dodik je rekao da i današnji skup u Mrkonjićima govori da srpski narod u Hercegovini živi sa svojom crkvom, patrijarhom i Republikom Srpskom.


Kurir

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 12 Maj 2012, 17:15
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
NA DAN SVETOG VASILIJA OSTROŠKOG

Kusturici Orden Svetog Save

Slika
Emir je zadivljen ukazanom čašću

Orden mi dodeljuje patrijarh i to je nešto najuzbudljivije što sam doživeo, kaže Emir Kusturica, koji će u Trebinju primiti odlikovanje

Svaka čast, profesore!

Emiru Kusturici danas će u Trebinju patrijarh srpski Irinej svečano uručiti Orden Svetog Save. Kusta ne krije oduševljenje i kaže da je veoma počastvovan što će dobiti najviše priznanje Srpske pravoslavne crkve.

- Orden mi dodeljuje patrijarh i to je nešto najuzbudljivije što sam doživeo. Nikada se nisam ovoliko potresao, u pozitivnom smislu. Ovo je u našem narodu najveća stepenica na koju možeš da stupiš - kaže ponosno Kusturica za Kurir.

Inače, ovo je prva poseta patrijarha Irineja Hercegovini od stupanja na tron. Sam orden je ukazom ustanovio kralj Milan Obrenović 1883. godine. Odlikovanje je nazvano po prvom srpskom arhiepiskopu Svetom Savi. Na aversu medaljona nalazi se ikona Svetog Save, okružena ovalnim prstenom s natpisom „Svojim trudom postigao je sve“ na crkvenoslovenskom jeziku. Oko medaljona je postavljen emajlirani malteški krst s belo-plavim krakovima, među kojima su pozlaćeni dvoglavi orlovi s krunom. Od 1986. Orden dodeljuje SPC za zasluge na duhovnom, obrazovnom i humanitarnom planu.

Slika

Slika

I Putin nosilac odlikovanja

Orden Svetog Save do sada su dobili i Vladimir Putin, Novak Đoković, Aleksandar Konuzin, Milka Forcan, Vlade Divac, dr Dragutin Tričković, Ivica Dragutinović, Miroslav Mišković, Matija Bećković, Dejan Bodiroga, Bogoljub Karić, Dmitrij Medvedev, a među prvima odlikovanje je uručeno Nikoli Tesli i Avgustu Limijeru.


Kurir

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Emir Kusturica  |  Poslato: 17 Maj 2012, 03:17
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
NOVO ČUDO U EMIROVOJ REŽIJI - SLAVNI REŽISER NAPRAVIO DOGOVOR SA „ELEKTROPRIVREDOM"

Kusturica i EPS grade elektrane

Slika

Ekološki - Na Mokroj gori bi uskoro trebalo da počne gradnja pet elektrana na obnovljive izvore, snage po jedan megavat


Proslavljeni srpski režiser i veliki ljubitelj prirode Emir Kusturica namerava da sa EPS-om gradi pet elektrana na obnovljive izvore na Mokroj gori. On je juče potpisao i protokol o formiranju zajedničkog preduzeća, a namera mu je da napravi dve hidro, dve solarne i jednu elektranu na biomase, od kojih će svaka biti snage jedan megavat.
Kusturica je ispred svoje firme „Lotika" juče sa direktorom PD EPS „Obnovljivi izvori" Aleksandrom Vlajčićem potpisao na Mećavniku protokol o saradnji dva preduzeća. Predviđeno je formiranje zajedničkog preduzeća koje će graditi elektrane.

Sačuvali Mokru goru

- Moji motivi za angažman u ovom projektu duboko su ljudski i socijalni, u isto vreme, jer naša budućnost direktno zavisi od ovakvih poduhvata, a ne od besomučne eksploatacije ljudi i prostora. Ako smo uspeli da sačuvamo Mokru goru od uništenja nameravanom eksploatacijom nikla, nema nijednog razloga da ne počnemo sa eksploatacijom obnovljivih izvora energije. Efekti takvog ophođenja prema resursima kojima raspolažemo biće mnogo veći od kopanja rude nikla jer su resursi kojima se okrećemo praktično neograničeni i neuništivi - rekao je Kusturica.
Mokrogorsko „ogledno dobro"

Mokrogorsko „ogledno dobro" za cilj pre svega ima ukazivanje i upućivanje na efikasnije korišćenje potencijala Srbije u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora. Na mokrogorskom primeru formulisaće se kriterijumi za obezbeđivanje uslova za unapređenje energetske efikasnosti i unapređenje životne sredine, a posebno za obezbeđivanje održivog korišćenja zaštićenih područja. Praktična realizacija na Mokroj gori biće pozitivna praksa stvaranja uslova za investiranje i izgradnju elektrana u Srbiji, koje će podsticajno delovati na privredni razvoj.

U EPS-u su nam juče rekli da će se dve hidroelektrane graditi na Crnom Rzavu, dok će lokacije ostalih objekata tek biti određene. Za sada se ne zna koliko će tačno iznositi investicija i s koliko će procenata u tome učestvovati EPS, ali s obzirom na to da na tržištu svaki megavat ovakve gradnje košta oko milion dolara, može se pretpostaviti da će sve koštati oko pet miliona dolara.
Koliko je investicija bitna govori i prisustvo ministra poljoprivrede Dušana Petrovića, najvažnijih direktora EPS-a, ali i gradonačelnika Užica Jovana Markovića. On je juče naglasio da je ovaj projekat veoma važan za Užice jer će zajedničko preduzeće biti registrovano upravo u tom gradu.
- Načinili smo konkretan iskorak iz planova ka praksi, ne samo osnivanjem preduzeća sa sedištem u Užicu, već i formiranjem „oglednog dobra" na Mokroj gori. Sa energetskim objektima koji će biti izgrađeni na Mokroj gori, praksom i iskustvima kojima ćemo raspolagati, postaćemo servis za sve zainteresovane u okruženju i u republici - rekao je Marković.
Pare obezbeđene

Ovaj projekat je inače nastavak velikog projekata EPS-a koji se tiče obnovljivih izvora energije. Direktor EPS-a Dragomir Marković nedavno je rekao da su za ove projekte obezbeđeni krediti iz inostranstva.
- Obezbeđen je kredit od Evropske banke za obnovu i razvoj od 45 miliona evra za modernizaciju 15 postojećih i gradnju sedam novih malih hidroelektrana, a u pripremi su projekti gradnje vetroparka snage 30 megavata u Kostolcu i solarne elektrane na Mokroj gori. Razmatraju se i projekti gradnje postrojenja koja će koristiti komunalni otpad, a EPS je potpisao memorandum o razumevanju sa gradovima Kragujevcom i Užicem - objasnio je Marković.


Press

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker