Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 23:18


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Ruska kuhinja  |  Poslato: 10 Apr 2013, 03:03
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
RUSKA KUHINJA

Ruska kuhinja je veoma raznovrsna. Ne bi se moglo reći šta preovladjuje u toj kuhinji kao njen sastavni deo. Da li riba, meso, povrće ili testo. Ruska kuhinja je takodje vrlo hranjiva. Živina, meso čak i riba, prave se obično nadeveni nekim bogatim nadevom koji je u isto vreme pun vitamina. Testo se uglavnom jede u obliku "piroga" i " piroški", takodje nadevenih hranjivim izdašnim nadevom.

Slika

U ruskoj kuhinji umesto supa postoje raznovrsne čorbe, " sči", "boršč", "rasoljnik" itd., koje se prave sa zaprškom i raznovrsnim povrćem, a jedu s kiselom pavlakom. Kao dodatak uz "sči" i "boršč" služi se jedno od najomiljenijih ruskih jela - kaša od heljde koja je bogata gvožđem. Pečurke su takođe veoma zastupljene.

U ruskoj kuhinji vidno mesto zauzima povrće, unoseći u nju potrebnu količinu vitamina. To su pre svega kupus, luk, cvekla, šargarepa, krastavac i rotkva. Sve to neophodno ulazi u ruski jelovnik ili u vidu omiljenih čorbi ili u vidu zasebnih jela, kao sto su "vinigret" i "ruska salata", ili u vidu nadeva za piroge, ribu i živinu.

Tu su i "kiselji", koji se prave od raznog voća ili krompir brašna koji sjedinjuju ili testa sa sirom ili voćem, "sinjici", "oladije", "dracjona" i dr. koja se jedu sa kiselom pavlakom. I, najzad, čuveno piće "kvas".

Čitava priča o ruskoj narodnoj kuhinji, možda i moze da se svede na onu poznatu Tolstojevu rečenicu, "šči i kaša-hrana naša". Ali čak i da je tako vredi je predtsviti jer tradicionalna ruska kuhinja u potpunosti odgovara savremenim zahtevima zdrave ishrane.

Kaše su možda najtipičnije za rusku kuhinju. Gotovo svaka porodica jede za doručak griz, pirinač, heljdu, pšenicu ili ječam skuvan na vodi ili mleku, kao slatku ili slanu kašu. Kaše se služe kao obavezan dodatak nekim jelima, ili kao obavezan dodatak nekim jelima. Jedu se za "zdravlje i lepotu", kako to ruskinje obavezno ističu, uverene da besprekoran ten i dobro varenje duguju isključivo kašama.

Salate su obavezan ukras svečane trpeze u svakom ruskom domu. Obično su to za naš ukus veoma čudne salate, neobičnih slatko-slanih kombinacija. Najpoznatija od svih je Vinegret salata. A gruzijskoj salati od pasulja i oraha pridaju se afrodizijačka svojstva.

Pirozi i piroške su najpoznatije rusko pecivo. Prave se od kiselog testa, sa najrazličitijim nadevima. I jedan su od obaveznih posluzenja na ruskim trpezama.

Bez obzira na to sta ce činiti ostatak trpeze, svaka ruska domaćica ce ručak započeti blinjima. To su male palačinke, naslagane jedna na drugu, uz koje se služe crni i crveni kavijar, pavlaka i neko bolje slatko ili sulc od šumskog voća.


kuvaricanet

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 10 Apr 2013, 03:05
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
BORŠ SA PAVLAKOM

Slika

POTREBNO JE
300 gr cvekle, 100 gr šaragrepe, 50 gr peršuna, 2 velika crna luka, 500 gr paradajza, 200gr svežeg kupusa, 100 gr maslaca, 2 kašike seckanog peršuna i mirođije, 100 gr pavlake, 4-5 čena belog luka, 2 lovorova lista2 slatke paprike, so, biber
PRIPREMA
Luk, cveklu, šargarepu, peršun, papriku, paradajz naseckati sitno, staviti u šerpu, dodati maslac i dinstati na tihoj vatri, povremeno mešati dok povre ne postane meko. Posle toga dosipati 10 tanjira vode i prokuvati 30 minuta, dodati seckani kupus na kocke i 3 cela oljuštena krompira, kada je krompir skuvan, borš je gotov. Staviti sitno seckanu papriku, peršun i beli luk, služiti sa pavlakom.

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Ruska kuhinja  |  Poslato: 19 Apr 2013, 02:41
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Uralski kurnik – kozački specijalitet za celu porodicu

To nije ona „visoka pita“ od piletine, pirinča, kuvanih jaja i pečuraka koja se tradicionalno služi na ruskim svadbama. Kozaci koji žive na planini Ural i zapadno od nje prave nešto drugačije jelo sa istim nazivom.

Slika

Potomci kozaka su ubeđeni da njihov uralski kurnik nema nikakve veze sa istoimenim specijalitetom koji je uobičajen u Rusiji. Oni kažu da je u nazivu njihovog jela akcenat na poslednjem slogu i tvrde da on uopšte ne potiče od ruske reči „kurica“ (kokoška). Kozaci su ubeđeni da se ta pita ranije nazivala „kurenik“ od ruske reči „kurenь“, što znači „kozačka kuća“. Dakle, to bi bilo nekakvo porodično jelo, koje se sprema za celu kuću. Prema drugoj verziji jelo se tako zove zato što se iz otvora na gornjoj kori pite za vreme pečenja podiže para koja miriše na nadev, tj. pita se „puši“, a to se na ruskom kaže „kuritsя“. Inače, uralski kurnik se i razlikuje od običnog upravo po tom otvoru na vrhu pite.

Bilo kako bilo, glavni sastojak i jedne i druge pite je piletina.

Po načinu pripremanja i sastavu uralski kurnik veoma podseća na jela tatarske i baškirske kuhinje, koja se prave od mesa, krompira i crnog luka u masnom testu sa mlekom. Doduše, „vak beleš“ (mala tatarska pita s mesom koja se pravi od testa bez kvasca) i „ečpočmak“ (tatarsko punjeno pecivo trouglastog oblika) su znatno manji od kurnika. Pomenuti tatarski specijaliteti su „porcije“ za jednu osobu, a uralski kurnik se pravi za celu porodicu.

Sastojci

Celo pile (1.200-1.300 grama)

Krompir – 500 grama

Crni luk – 4 glavice

Pšenično brašno – 500 grama

Kefir – 330 mililitara

Maslac – 150 grama

Kokošije jaje – 2 komada

Lovorov list – 2 komada

Biber, so, šećer i začini – po ukusu
Način pripreme



1. Za testo je potrebno umutiti jaja i dodati so i šećer po ukusu. Zatim dodati 100 grama otopljenog maslaca i dobijenu smesu mesiti sa kefirom i brašnom. Treba da se dobije meko testo, malo mekše nego za peljmene. Gotovo testo ostaviti da odleži na hladnom mestu. Za to vreme se priprema fil.

2. Pileće meso odvojiti od kostiju i iseckati na sitnije komade. Iseći na kockice krompir i tri glavice crnog luka i dodati so, biber i začine po ukusu. Sve to dobro promešati.

3. Kosti i sve što ostane od pileta staviti u šerpu sa hladnom vodom, dodati glavicu crnog luka, lovorov list, posoliti i skuvati buljon.

4. Od testa odvojiti komadić za kuglicu koja će služiti kao „čep“. Ostalo testo podeliti na dva nejednaka dela (na 2/3 testa i 1/3 testa). Veći deo testa rastanjiti oklagijom i staviti u maslacem podmazanu posudu za pečenje tako da obloži i dno i obod sa unutrašnje strane. U tradicionalnoj kuhinji se koristi gvozdeni tiganj, ali to može da bude i obična tepsija okruglog oblika.

5. Preko testa se rasporedi fil, doda se lovorov list i pospe se ravnomerno preostalim rastopljenim maslacem. Zatim se oklagijom razvuče manji deo testa, tj. preostala trećina. Njome je potrebno potpuno preklopiti nadev. Ivice testa treba dobro prilepiti da se u toku pečenja ne odvoje pod pritiskom pare. U centru pite treba napraviti mali otvor gde će da izlazi para. Na primer, može se zaseći krst kuvarskim makazama, a onda se slobodni uglovi mogu razdvojiti. Na taj otvor se stavlja „čep“ u obliku kuglice od testa.

6. Pitu premazati maslacem i staviti u rernu koja je prethodno zagrejana na 180 stepeni. Posle otprilike 40 minuta izvaditi pitu i u otvor naliti proceđeni buljon. Treba voditi računa da tečnost popuni unutrašnjost cele pite, i zato se buljon postepeno naliva. Posle toga „čep“ više nije potreban, jer buljon treba da isparava kroz otvor. Pita se vraća u rernu, a temperatura se pojača na 200-220 stepeni. Nakon pola sata ponovo dodati buljon, i ponovo „do vrha“. Zatim pitu držati još četrdesetak minuta, i kurnik na uralski način je gotov. Lako je prepoznati da je pita ispečena po zlatastoj površini i neponovljivom mirisu dinstanog mesa sa krompirom.

U kući gde miriše pita uvek caruju mir i harmonija!


ruskareč

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 27 Apr 2013, 00:33
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
GOLUPCI SA MESOM

Slika

POTREBNO JE
1 kg svežeg kupusa, 500 gr mlevenog mesa, 100 gr pirinča, 1 glavica crnog luka, šargarepa, malo ulja, so, crni mleveni biber, paradajz, pire, pavlaka
PRIPREMA
Kupus očistiti i listove popariti u slanoj vodi u trajanju od 1 minut dok ne budu mekani. Odstraniti debelu površinu kupusa, očistiti šargarepu i luk, šargarešu narendati na krupno, luk sitno naseckati i propržiti.Pirinač oprati u hladnoj vodi o pomešati sa mlevenim mesom, lukom i šargarepom i dodatno začiniti. Pripremljenu masu staviti u list kupusa i umotati kao sarmu, sarmu pržiti na ulju sa obe strane do zlatne boje(svaku posebno). Sarme poredjati u šerpu sa debelim dnom. Pavlaku izmešati sa paradajz-pireom, preliti sarme i doliti vodu ili supu, kuvati.

_________________
Slika


Vrh
Michaela
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 07 Maj 2013, 17:58
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Apr 2013, 21:25
Postovi: 131

OffLine


Vrh
Michaela
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 08 Maj 2013, 14:56
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Apr 2013, 21:25
Postovi: 131

OffLine
Kvas, istinsko nacionalno piće Rusije

Slika

Ako mislite da je rusko nacionalno piće votka, niste u pravu. Čudesno prijatan napitak sa malim procentom alkohola, blago penušav i zlatno-smeđe boje od davnih vremena do današnjeg dana gasi žeđ stanovnicima Rusije: to je kvas. Nažalost, industrijski proizvedeni kvas jedva da zaslužuje to slavno ime.

Najbolji je kvas koji se pravi kod kuće, ali je još bolji onaj koji se proizvodi u pravoslavnim manastirima.

Klasičan kvas ima gustinu i oporost jabukovače sa niskim procentom alkohola, a dobija se fermentacijom crnog ili ražanog hleba, izvorske vode i bilja, mada postoje i vrste kvasa koje se prave od bobičastog voća, drugih vrsta žitarica i repe. Kvas se konzumira samostalno kao napitak, ali se koristi i kao osnovni sastojak hladnih letnjih čorbi poput okroške .

Na pragu leta na gotovo svakom uglu pažnju privlače male žuto-crvene cisterne za točenje kvasa, gde žedni mogu da se osveže tokom celog dana. Kvas se danas komercijalno proizvodi u velikim zavodima i prodaje u supermarketima u plastičnim bocama tokom cele godine. U ovom veoma unosnom poslu učestvuju čak i postrojenja „Koka kole“ i „Pepsija“. Mnogi Rusi smatraju da je takav trend proizvodnje i prodaje pomalo uvredljiva komercijalizacija ovog nacionalnog blaga i svi su saglasni da je kvas daleko boljeg ukusa od inostranih bezalkoholnih napitaka.

Najbolji je kvas koji se pravi kod kuće, ali je iz nekog razloga još bolji onaj koji se proizvodi u pravoslavnim manastirima. Kvas je dovoljno blag da ga mogu piti i deca, a svakako je zdraviji od bezalkoholnih napitaka na bazi zaslađenih sirupa. Pored toga, pravljenje kvasa je odličan način da se iskoristi stari hleb. Dakle, probajte! Možda vas sasvim pridobije! Slobodno kombinujte različite sastojke sve dok ne dobijete ukus koji vam se dopada. Ja sam dodala malo đumbira i kore limuna što je mom kvasu dalo osoben ukus. Eksperimentišite da biste dobili svoj!

Kvas

Potrebna oprema

- gaza ili čista kuhinjska krpa

- staklene boce sa plastičnim zatvaračima

Sastojci

- 4 litra ključale vode i 3 supene kašike (45 ml) tople vode

- malo svežeg đumbira (oko 5 cm), oljuštenog i isečenog na tanke kolutiće

- 15 ml rendane kore svežeg limuna

- 50 g suvog grožđa

- 125 ml šećera

- 750 g suvog ili starog ražanog ili crnog hleba, isečenog ili izmrvljenog u sitne komade; ruski hleb „borodinski“ daje najbolji ukus

- 1 pakovanje instant suvog kvasca (2-1/4 kafene kašičice ili 7 g)

Uputstvo

1. U poklopljenom velikom supenom loncu zagrejati vodu do ključanja.

2. Poređati komadiće hleba u pleh za pečenje i peći 30 minuta na 180°C dok ne postanu tvrdi. Ako je hleb star, peći samo 15 minuta.

3. Kada voda proključa, skloniti lonac sa plotne, dodati hleb i kratko promešati da se dobije ujednačena masa. Dobro poklopiti i ostaviti da stoji 5 sati.

4. Obložiti cediljku slojevima gaze i postaviti je iznad čiste činije ili šerpe. Procediti smešu hleba i vode kroz gazu, pritiskajući drvenom varjačom komadiće hleba da se dobro ocede. Ukloniti mrvice.

5. Dodati kvasac u toplu vodu i ostaviti 2 minuta da naraste.

6. Kad kvasac naraste dodati šećer, limunovu koru i đumbir u prethodno dobijenu tečnost; pokriti krpom i ostaviti da stoji preko noći (8-12 sati).

7. Procediti tečnost kroz cediljku da bi se uklonili đumbir i limunova kora, zatim presuti u staklene boce, vodeći računa da se one ne napune do vrha – ostaviti malo mesta da bi proces fermentacije mogao da se nastavi. Dodati po šaku suvog grožđa u svaku bocu, potom zatvoriti boce zapušačem i ostaviti da stoje 2-3 sata. Ohladiti u frižideru 2-3 dana pre služenja.

Prijatno!


mojenovosti


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 08 Maj 2013, 14:58
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Ruska kuhinja - spoj tradicije i dobrog ukusa

Ruska ishrana mogla bi se opisati kao zdrava, ukusna i jednostavna za pripremu. Veoma je raznovrsna, sadrži žitarice, mnogo voća, povrća, morske i rečne ribe, mleka, mlečnih proizvoda i mesa.

Slika

U 16. i 18. veku ruska kuhinja temeljila se na običajima, a ne na veštini, pa su jela bila jednostavna i ne preterano raznovrsna. Pripremala su se od brašna, mleka i mlečnih proizvoda, namirnica mesnog i biljnog porekla.
Pretežno se jeo ražani hleb, a ražanom brašnu dodavalo se ječmeno. Skoro svakog dana na stolu su se nalazila i jela od zobenog brašna, pripremljenog od delimično skuvanog, pa zatim samlevenog zobenog zrna. Od pšeničnog brašna pripremao se slatki kalač (belo pecivo u obliku pereca). So se u testenine nije dodavala, a od testa od ražanog ili pšeničnog brašna pripremali su se pirogi (pečeni na masnoći ili u peći), dok se za njihov nadev koristilo meso, riba, sir ili bobičasto voće. U nadev se ponekad dodavala i kaša, rezanci, jaja, pečurke i drugi sastojci. Poznato jelo iz tog doba je i karavaj – pogača s maslacem, mlekom i jajima.
Od drugih pekarskih proizvoda spremali su se i kurnik (pirog u obliku kupole s nadevom od piletine i pirinča), uštipci, kotloma (lisnata lepinja), palačinke, fanjki, šiški (pecivo od zapečenog ribanog testa u obliku češera), levašniki (pecivo s nadevom od bobičastog voća prženo u ulju), perepiči (korpice od testa punjene nadevom) i oreški (slatko pecivo s nadevom).
Veliki uticaj na rusku kuhinju imala je i pravoslavna crkva. Kako je uoči verskih praznika bilo preporučljivo izbegavati meso, mlečne proizvode i jaja, takva se tradicija zadržala i ostalih dana u godini.
Ruski obrok počinje predjelom ili zakuskom, potom sledi supa, glavno jelo i desert.
Supe
Supe imaju značajnu ulogu u ruskoj kuhinji. Najpoznatija ruska supa je šči ili supa od kupusa, a za njom sledi boršč. Majstori kažu da se pravi boršč raspoznaje po tome što u njemu kašika može stajati uspravno.
Ruske supe mogu se podeliti u sedam velikih grupa: hladne supe koje su bazirane na kvasu, kao što su okroška i botvinja; lagane supe i čorbe koje su bazirane na vodi i povrću, kao što je svekolnik; supe s nudlama, mesom, pečurkama ili mlekom; supe zasnovane na kupusu od kojih je najpoznatija šči; slano-kisele čorbe bazirane na mesu kao što je soljanka; riblje supe poput uhe i supe od žitarica.
Pogledajte i recept Boršč
Meso
Rusi vole da pripremaju velike komade mesa u pećnici jer ono tako, između ostalog, bolje zadržava sokove. Najčešće se jede crveno meso: govedina, jagnjetina, ovčetina, svinjetina, perad i divljač. Najpoznatiji ruski mesni specijalitet je govedina stroganoff, jelo s mesom koje je izrezano na rezance. Ništa manje nije poznat ni pileći file pojarski, odrezak od usitnjenog pilećeg filea, hleba i slatke pavlake, paniran u jajetu i prezlama, pa ispržen na maslacu. Nezaobilazan je i pejmen, napravljen od usitnjenog mesa, savijenog u tanko testo od jaja i brašna, s eventualnim dodatkom mleka ili vode. Za punjenje se koristi svinjetina, jagnjetina, govedina itd.
Hleb i žitarice
Hleb je sastavni deo bogate ruske trpeze, a mešani hleb omiljen je među Rusima. Poseban specijalitet je ražani hleb, a mogu se još izdvojiti i liborodinski, rižski, kišinjevski, darnitski, arnautski, orlovski ili slavjanski hleb, koji se osim po vrsti brašna razlikuju i po dodacima, npr. semenkama, korijanderu, melasi, vanili... Najpoznatija ruska peciva su pirozi i piroške, a prave se od kiselog testa s raznovrsnim nadevima.
Riblji specijaliteti
Rusi jedu mnogo slatkovodnih i morskih riba: grgeč, bakalar, losos, haringe, slanike, srdele i jesetre. Kavijar kao najpopularnije i najdelikatesnije rusko jelo zaslužuje posebno mesto. Uz tartufe, kamenice, guščju paštetu i nezaobilazan šampanjac, kavijar je privilegija najviših slojeva, naravno zbog veoma visokih cena (posebno jesetre). Ali, ljubitelji kažu da su cene proporcionalne užitku.
Pogledajte i 9 zanimljivih običaja u ishrani iz celog sveta
Mlečni proizvodi
Najpoznatiji i najslavniji ruski mlečni proizvod je kefir, napitak od ukiseljenog punomasnog ili obranog kravljeg mleka, u čijem nastajanju važnu ulogu imaju kefirove gljivice. Kefir se najviše konzumira na Kavkazu, gde su ljudi vrlo dugovečni, a tajnu dugovečnosti pripisuju upravo tom napitku. Poznato je i veoma kvalitetno rusko kiselo mleko.
Deserti
Među ruskim poslasticama danas preovladavaju slatki hlebovi, torte, kolači, pite i palačinke. Kisel je najstariji ruski desert, svojevrsni žele od suvog i bobičastog voća, melase i mleka. Među tipične ruske deserte spadaju i blini, ruske palačinke iz kvasnog testa s pšeničnim i heljdinim brašnom, i gogol mogol, krem od žumanaca, konjaka, šećera, narandžinog likera i limunovog soka. Paška je tradicionalni uskršnjii desert od svežeg sira, pavlake, jaja, maslaca, korice limuna i narandže i usitnjenih badema, a Rusi se često zaslade i tortom šarlota s piškotama i mlečno-voćnom kremom.


stvarukusa

_________________
Slika


Vrh
Michaela
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 08 Maj 2013, 16:10
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Apr 2013, 21:25
Postovi: 131

OffLine


ŠČI SA KISELIM KUPUSOM

Slika

1/2 kg govedine sa koskom
veza razne zeleni
1 lovorov list
3 zrna bibera
1/2 kg kupusa ribanca
1 glavica crnog luka
2 kašike brašna
1 kisela pavlaka


Uzeti govedinu sa koskom, oprati, staviti u lonac, naliti hladnom vodom i staviti na šporet da se kuva. Očistite zelen, operite, isecite ne suviše sitno i stavite u lonac u kojem se kuva meso. Dodajte lovorov list i biber. Uzmite zatim kupus ribanac. Ako je kupus isviše kiseo, oprati ga u više voda, ali sok od kupusa (raso) sačuvajte u šolji. Kupus prelijte ključalom vodom i stavite na cediljku. Sitno isecite crni luk i propržite sa 2 kašike brašna. Spustite kupus i luk u lonac gde se kuva meso i kuvajte dok kupus i meso ne budu gotovi, na umerenoj temperaturi. Ako šči nije dovoljno kiseo, treba dodati sok od kupusa koji ste sačuvali u šolji. Prokuvajte šči i pred sam ručak začinite ga kiselom pavlakom. Kao dodatak uz šči iznosi se kaša od heljde.


Vrh
Michaela
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 08 Maj 2013, 16:12
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Apr 2013, 21:25
Postovi: 131

OffLine
ŠČI SA SLATKIM KUPUSOM

1/2 kg govedine
1 veza razne zeleni
glavica crnog luka
3 zrna bibera
1/2 kg slatkog kupusa
2 paradajza
kašika brašna
kašika masti
1 kisela pavlaka
mirođija


Govedinu opetite, stavite u lonac, nalijte hladnom vodom i stavite da se kuva. Očistite zelen, isecite ne baš mnogo sitno i stavite u lonac. Iseckajte glavicu crnog luka, ispržite i dodajte u sve to mesu koje se kuva. Kao i tri zrna bibera. Kupus spustite u ključalu vodu, neka provri jedanput, a tad ga iscedite. Sada tu glavicu kupusa isecite na šest delova i stavite u lonac sa supom neka se kuva. U šči dodajte i dva paradajza, pa kuvajte dalje. Napravite belu zapršku, od kašike brašna i kašike masti, pa uspite u lonac. Prokuvati i pred sam rušak začiniti kiselom pavlakom. Pospite iseckanom mirođijom i služite u supijeri.


kuvaricanet


Vrh
Michaela
Post  Tema posta: Re: Ruska kuhinja  |  Poslato: 09 Maj 2013, 09:18
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Apr 2013, 21:25
Postovi: 131

OffLine
BORŠČ

1/2 kg govedine
200 g slatkog kupusa
500 g crvene cvekle
1 šargarepa
1 koren peršuna
1 koren paškanata
1 glavica crnog luka
nekoliko šnita slanine
kašika brašna
kašika masla
2-3 oljuštena krompira
2-3 sveža paradajza
(ili 2 kašike konzerviranog)
50 g šunke
1 nekuvana cvekla
1 kisela pavlaka
malo peršuna ili mirođije


Uzmite govedinu, operite je, stavite je u lonac, nalijte hladnom vodom i stavite da se kuva. Isecite 200 g slatkog kupusa i dodajte u lonac. Crvenu cveklu, šargarepu i koren peršuna, koren paškanata i glavicu crnog luka isecite na jednaku sitnu parčad i krčkajte ne suvise dugo u poklopljenoj šerpi, zajedno sa nekoliko tankih režnjeva slanine. Tada sve to dospite u lonac u kome se kuva boršč. Napravite zapršku od kašike brašna i kašike masla i stavite je u boršč. Dodajte oljuštene i na polovine presečene krompire, i paradajz. Kuvajte dok cvekla ne bude gotova. Dodajte šunku iseckanu na kockice.A jednu nekuvanu cveklu izrendajte, uvijte u čistu krpu i iscedite sok. Kad je boršč gotov dodajte mu taj sok i prokuvajte ga još malo. Pred sam ručak začiniti boršč kiselom pavlakom i posuti seckanim liščem peršuna ili seckanom mirođijom. Služi se sa kašom od heljde


kuvaricanet


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker