Srbija Forum
http://srbija-forum.com/

Vojvodjanska kuhinja
http://srbija-forum.com/viewtopic.php?f=126&t=489
Stranica 1 od 2

Autoru:  Komsinica [ 15 Maj 2012, 16:34 ]
Tema posta:  Vojvodjanska kuhinja

Štuka-Priprema i Pečenje

Štuka je riba nizijskih voda, reka, jezera i bara.One su mi omiljene i najukusnije.

Kupujem ih sveže od pecaroša koji ih hvataju na blinker.

Evo moj način za ukusnu pripremu.

Potrebno je :

oko 2kg štuke-očišćene.

brašno,aleva paprika,so

mast i ulje za pečenje.

Kako je štuka riba sa mnoštvom sitnih kostiju,retko kada je pečem deci za jelo.Ali na ovako spremljen način i kada su u pitanju manje štuke,mogu i deca da jedu.Pod uslovom da im vi čistite.

Najvaznije je ribu oštrim nožem iseči na što bliže rezove.Ne kao kada pripremate neku drugu vrstu.

Slika

Uhvatite ribu za mesto gde joj se nalazila glava i laganim pokretima pravite rezove-tik jedan do drugog.

Slika

Isecite je na komade.

Slika

Dobro posolite.

Pripremite smesu od brašna i aleve paprike.Ja obično koristim 1:1 srazmeru.Tako riba ima lepšu boju kada se ispece.

Slika

Uvrljajte svako parče,podjednako i sa jedne i sa druge strane.

U tiganj zagrejte mast.Ja uvek kada pešem ribu dodam i malo ulja.Mada možete koristiti i samo ulje ili samo mast.

Slika

Kada je mast zagrejana,tiganj skinite sa vatre i stavljajte komade ribe.

Oprezno da se ne biste ispekli.

Slika

Nakon odredjenog vremena preokrenite na drugu stanu.

Slika

Pečenu ribu odložite na kuhinjski ubrus da upije mast.

Slika



Poslužite uz Krompir Salatu

Slika

koju će te napraviti ovako:

· 1-2 kg roze krompira
· so
· biber
· praziluka po ukusu,2-3 srednje velicine ili 2-3 glavice crnog luka
· 200 ml kuvane vode
· 3 kašike sirćeta
· 1 kaščicu senfa
· 1 kaščicu šećera
· 5 kašika ulja

Način pripreme:

Oprati i kuvati krompir u posoljenoj vodi oko 20 minuta a zatim izvaditi krompir iz vode, prohladiti i oljuštiti.

Kada se sasvim ohladi, krompir iseći na kolutove (debljine oko 5 mm), posoliti i pobiberiti po ukusu.

Sitno iseckati praziluk, potom dodati sirće, so, biber i šećer.

Staviti sve zajedno da proključa, skinuti sa vatre i odmah preliti preko krompira.

Ostaviti da upije oko 1 sat. Preliti uljem i pažljivo promešati da krompir ostane ceo.

Prijatno!!!


Astal-Kuhinja

Autoru:  Komsinica [ 15 Maj 2012, 16:47 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Pogača sa čvarcima


Idealna pogača za zimske dane,kada možete nabaviti sveže čvarke i posluziti svoju porodicomu baš jednom ovakvom pogačom.

Potrebno je:

200g čvaraka

300g brašna

pola kvasca

1,5dcl vode

1dcl ulja

pola kašikice soli

Priprema:

Čvarke samleti,ako volite krupnije,možete ih samo tek-tek samleti u multipraktiku ili iseći nožićem.

U 1dcl mlake vode sa malo šećera pomešati kvasac.Ostaviti par minuta.

Brašno prosejati,dodati so.Potom dodati ostatak vode i ulje te kvasac i zamesiti testo.

Dodati čvarke premesiti da se čvarci lepo zamese sa testom.

Sud potom prekriti krpom te ostaviti na toplo mesto na 1-2h.

Okrugli pleh  obložiti pek papirom,strane namastiti te staviti testo.

Od gore posuti krupnu so,i izbusiti pogaču viljuškom.

Peći na 230C dok ne poumeni.


Astal-Kuhinja

Autoru:  Komsinica [ 15 Maj 2012, 16:47 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Svinjski - Paorski Perklet

Za originalni perklet se obično koristi govedina,medjutim kako glad ne pita za vrstu mesa,perklet se moze slobodno napraviti i sa svinjskim mesom.Kada ga pravim,uglavnom koristim krto svinjsko meso od buta isečeno na male kocke.

Za dobar rezultat,potrebno je što više crnog luka i dobra aleva paprika.

Slika

potrebno je:

600-800 g svinjskog mesa
2 kašike masti
2 glavice crnog luka
1 kašika slatke aleve paprike

1 kašikica ljute aleve paprike-sve moze da se kombinuje po ukusu
1 paradajz

1 ljuta papričica
So,biber

Slika

Priprema:
Meso iseći na komade.Luk iseći takodje na sitne kockice,možete ga lagano samleti u multipraktiku.

U šerpu staviti mas da zagreje a potom luk,pržite ga dok ne postane staklast.
Zatim stavite papriku,so i ljutu papriku,pomešajte,a potom dodajte meso. 
Vratiti šerpu na šporet,još malo na jačoj vatri peći,a potom utihnuti vatru na manju temperaturu te dodati paradajz.

Ja paradajz ošistim i isečem na vrlo sitne kocke.

Za razliku od pripreme gulaša,u perklet ne sipati vodu,meso treba da pirja na laganoj vatri u vlastitom soku,uz eventualne male dodatke vode,do 2-3 dcl

Kada meso omekša,s obzirom da ga ja isečem vrlo tanko,na male kocke,često mi se desi i da se malo raspadne..dodati ljutu papričicu,ali i nemorate.Perklet je malo tečniji,jer sam luk samlela u multipraktiku a takodje i paradajz,koji je bio presočan i velik,tako da sam imala višak tešnosti.

Posluziti uz testo.

Autoru:  Komsinica [ 13 Jun 2012, 16:53 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Vojvođanska pletenica

Sastojci

* 1 kg brašna
* 25 grama svežeg kvasca
* 2 jajeta
* 1 žumance
* 1 kašika šećera
* malo mlakog mleka
* so
* ulje

Način pripreme

Kvasac razmutite sa kašikom šećera u mlakom mleku i dodajte malo brašna. Rastopljeni kvasac zamesite s brašnom, pa ostavite na toplom oko 15 minuta dok kvasac ne nadođe.

Posle toga, dodajte jaja, malo ulja i sve posolite. Sada zamesite testo kao i za svaki hleb, uz postepeno dodavanje mlakog mleka i obrušavanje brašna.

Testo podelite na tri jednaka dela. Svaki deo razvucite i oblikujte kao salamu, pa od tri dobijene "salame" ispletite pletenicu. Pletenicu poprskajte sa malo ulja i ostavite je malo da nadođe. Prebacite je u okruglu tepsiju, premažite žumancetom i pecite na umerenoj temperaturi.

Slika

krstarica

Autoru:  Tesa [ 16 Okt 2012, 19:13 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Čorba od kelerabe

Slika



Sastojci
1 keleraba (oko 500g), 1 šargarepa, 1 glavica crnog luka, 1 kašičica soli, 1 kašičica majčine dušice, 1 kašičica seckanog peršuna, pola kašičice đumbira, 2 kašike ulja

Priprema
Narendajte kelerabu i šargarepu, sitno iseckajte glavicu luka i sve stavite u šerpu zajedno sa uljem i začinima, nalijte litar vode i kuvajte poklopljeno 20 minuta na srednjoj temperaturi (2/3). U čorbu na kraju, po želji, stavite dve kašike pavlake. Prijatno!


kuvajsam

Autoru:  Tesa [ 27 Dec 2012, 11:18 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Vojvođanski kare


Slika


POTREBNO JE
2 kg svinjskog karea bez kostiju, oko 200 g pikantne vojvođanske kobasice, malo senfa, so, biber, 100 ml ulja

PRIPREMA
Kare očistite od viška masnoće i žilica i varjačom probušite rupu po sredini. Rupa mora da bude dovoljno široka da kobasica može da prođe. Tako pripremljeno meso začinite, pa ga sa svih strana kratko propržite na vrelom ulju da se uhvati korica. Potom meso prebacite u nauljeni pleh i dodajte malo vode. Pokrijte aluminijumskom folijom i pecite oko sat vremena na 200 stepeni. Pred kraj, skinite foliju i ostavite meso da se zarumeni. Servirajte toplo uz pečeni krompir ili neku salatu.


Blic zena

Autoru:  Okano [ 23 Jan 2013, 23:06 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Sos od mirođije

Slika

Potrebno je:

3 kasike brasna
mast
veza sveze mirodjije
kasikica sirceta
hladna supa ilii voda
so,secer
U serpi rastopite punu veliku kasiku masti,dodajte brasno i przite dok ne porumeni.
Posolite i ubacite sveze iseckanu mirodjiju.
Neprestano mesajte i nalijte hladnu supu ili vodu,dok ne debojete zeljenu gustinu sosa.
Dodajte sirce i kasikicu secera te skinite sa vatre. Može da se umeša i malo pavlake..

Autoru:  Okano [ 23 Jan 2013, 23:08 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Knedle sa sljivama..ili gomboce


Slika

Za testo:
500gr krompira-belog
3dcl mleka
1 jaje
1/2 kesice prasak pecivo
1 kasikica soli
1 kasikica secera
500 gr brasna

10 vecih sljiva
300gr prezle(hlebnih mrvica)
300gr secera
1 dcl ulja

Priprema:

Za pocetak ocistiti,oprati i obariti krompir a zatim ga izgnjeciti kao za pire.

U ovu smesu dodati mleko,brasno, jaje,prasak pecivo,so i secer

Polako mesati da se sastojci sjedine i napraviti testo.
Sveze sljive prepoloviti i izvaditi im kostice.
Rukama vaditi testo,istanjiti kao male obgice a u sredinu staviti polovinu sljive i zatvoriti kao lopticu.
Veci lonac napunite vodom i ugrejte do kljucanja,zatim loptice staviti da se kuvajuu kipucoj vodi.
Pripremljenu prezlu malo proprziti na ulju,pa dodati secer.
Kada loptice pocnu da plivaju po vrhu lonca,pazljivo ih vaditi resetkastom varjacom,gotove su.

Uvrljajte ih u prezlu i secer i posluzite.


Autoru:  Okano [ 23 Jan 2013, 23:11 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Vojvođanske šufnudle

Slika

Sastojci:
300 gr krompira,
1 jaje,
malo margarina,
brašna po potrebi,
prezle,
ulje,
šećer.

Priprema:

Krompir očistiti iseći na kocke i skuvati. Kuvan krompir ispasirati, ohladiti pa mu dodati jaje, kašiku margarina posoliti, pa zatim dodati brašno da se zamesi testo koje se ne lepi za prste. Od testa praviti male valjke, pa ih kuvati u slanoj kipećoj vodi, dok ne isplivaju na površinu.
U tiganj na ulju ili masti propržiti prezle pa u to dodati šufnudle.
Šufnudle služiti tople uz šećer

Autoru:  Okano [ 23 Jan 2013, 23:20 ]
Tema posta:  Re: Vojvodjanska kuhinja

Flekice s kupusom

Slika

Veću galvicu kupusa očistiti od spoljnih listova, iseći na četvrtine, očistiti od korena, oprati i iseći na rezance kao za salatu. U šerpu staviti 1 kašiku masti, dodati isečeni kupus, pa ga na masti pržiti.

Dok se kupus prži, zamesiti testo za flekice.
500 gr brašna staviti na dasku za mešenje, dodati 3 cela jajeta, soli i malo vode. Može se dodati i malo masti u testo. Testo izraditi kao za rezance, podeliti na 2 obge, razviti oklagijom kore, pa kada se dobro osuše, iseći na četvrtaste trake. Svaku traku posuti brašnom, pa onda naslagati jednu traku preko druge i seći s prsta široke kocke. Staviti uu llonac vodu, posoliti je, pa kada voda provri, spustiti isečene flekice i bariti ih u vodu toliko da prebace 2 do 3 ključa.

Kuvane flčekice procediti kroz cetku, isprati ih mlakom vodom, dobro ocediti od vode, i izručiti kupus koji je već dobro pržen, rumen i mekan. Dodati bibera, soli, sve promešati pa sve izručiti na činiju i služiti

Stranica 1 od 2 Sva vremena su u UTC + 2 sata
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/