Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 15:23


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 31 Okt 2014, 00:05
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Slika

_________________
Slika


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 02 Nov 2014, 13:59
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Субота


Јутрос сам прелистао све ове белешке написане претходних дана и опет се насмејао самоме себи. Хтео сам да будем концизан, конкретан и прецизан у изразу, а опет се све претворило у фантазмагорију, опет сам одлутао у медитације, ониричка лутања у нестварно и недокучиво. Али шта могу када се мој живот управо састојао од тих фантазија, од игре осећаја, од позоришта сенки, од лудовања и лудорија, бекријања и пијаних заноса, а не од крутих чињеница сведеног и углађеног грађанског живота. Неко је све то погрешно протумачио и покушао да ми наметне ореол бунтовника без разлога, песника који по сваку цену жели бити оригиналан не би ли, мистификујући сопствени живот, себи дао још више на значају. Наравно да све то нема никаквог смисла. Моја песничка шенлучења, све те бескрајне теревенке на којима сам губио па поново проналазио самога себе, потичу из моје искрене унутарње потребе, из најдубље магме душе. То није никаква накалемљена протеза психе услед страха од баналности света.
Данас су, колико видим, сви оригионални, јединствени и непоновљиви.
Обуку шарене мајице, направе неколико јавних, често простачких испада,
или се сликају голи,
и ето ти те изнуђене посебности која ми се гади.


Slika


Схватио сам да постоји стална дијалектика која се непрестано понавља између живота и уметности, између стварности и уметничког дела, између испирације проузроковане дневним догађањима и поезије. То је, заправо, једна одкључних поставки Хераклитове филофофије супротности путева, односно тези да се све креће ка својој супротности у духовном смислу. Када књижевност постане изразито забављачка, када мајстори пера буду по сили тржишта замењени пискаралима и израбљивачима речи, када се магија стварања претвори у магију јефтиног мјузикла, обавезно наиђе нов подстрек који је спасава од смрти.
Долазе са периферије варвари, неки од брега одваљени, тврдокорни синови, попут Хемингвеја, Селина или Буковског и крче ту шуму јефтине обмане, тог блиставог кича и плесњиве литературе.
Наиђу тако тренуци када помислиш како је сваки твој нови дан ко зна кад већ изговорен,
како је неко врло важан мислио све твоје мисли и порађао их у мукама стварања,
како сваки твој покрет није аутентичан већ поновљен ко зна колико милиона пута у овом вакуму универзума.
Када се то догоди, можда треба послушати старог стоика Марка Аурелија који каже:
“Истрезни се и дођи себи, па ако си се отресао сна и схватио да си се мучио само у сну,
пробуди се опет и погледај на земаљске ствари онако како си гледао на оне у сну“.
Увек ме обузме нелагодност због завршних речи. Оне су плод непрепознавања духа.
Има ли завршене слободе или љубави?
Ако грешим, претворите ме у камен.


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 02 Nov 2014, 14:08
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Nedelja



Delio sam pesme.
Neprestano.
Nije me bilo briga hoće li završiti u knjizi ili slivniku, korpi za otpatke ili spomenaru.
Bilo mi je bitno da ih utisnem što dublje u srca svojih čitalaca, da ih prožive, da ih pošteno isplaču.
Ne znam više kome sam sve poklonio stihove ispisane na kafanskim salvetima, komadima stolnjaka, marginama novina i dlanovima.
U jednom petrovaradinskom obdaništu presrela me je vaspitačica i izrecitovala mi nekoliko pesama na koje sam potpuno zaboravio.
Onda je izvukla iz tašne prekucane stihove. To je bio gotovo izuzetak.
Obično mi nisu nikada vratili ono što sam im usput darovao.
Bio sam kafanski rapsod, pa sam stoga imao razumevanja za probleme kafanskih pevačica i tajne njihovih svezaka u kojima su beležile reči.


Slika


Radmila Karaklajić mi je jedno stidljivo priznala da joj je mojih nekoliko stihova izmenilo čitav život.
A ja se, posle svega, nisam setio ni jedne jedine reči tih pesama o kojima je ona pričala.
Ko zna kada i ko zna ko je govorio kroz mene kada je sve to nastajalo.
Pisao sam svuda, pod svim okolnostima, između dva pijanstva ili izbezumljenja.
Pisao sam kada mi telom prođu orkanski vojvođanski vetrovi, pisao i pevao dok god me drži glas.
Čak i kada bih promukao, još uvek se nisam predavao.
Pisao bih i na konju kao Isak Babelj samo da sam kojim slučajem morao da jašem.
Ne volim da gledam stranice novina ispunjene čituljama.
Svašta čoveku kažemo i uradimo dok je živ, a onda, kao da se ništa nikada nije dogodilo, otkrivamo u njemu izobilje vrlina i genijalnosti.
Potom se laćamo da ispisujemo nekrologe, te jeftine i patetične posmertne oglase ne bi li se iskupili za sve pakosti koje smo nekome priredili za života.
Negde sam to već rekao, valjda u jednoj svojoj pesmi: smrt je pomilovanje...


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 04 Nov 2014, 00:04
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Slika

_________________
Slika Slika


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 25 Nov 2014, 01:21
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Slika
The embrace' by Joseph Kunstmann


Колико ја имам осмеха,
толико нико не може имати ружних речи
ни ситних малих пакости
да ми на било који начин наштети.
Осмех за све и за добро и за зло,
па ко' дуже издржи...


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 01 Dec 2014, 11:22
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Допливао сам до ње, пробио се кроз мрежу и начинио телом кавез од загрљаја.
Мреже су се замрсиле и помешале нити.
Уместо да нас улове, ми смо уловили њих.
И мотали смо у води моји душу на њену и њену на моју.
И први пут сам схватио да је ово што чинимо много веће од љубави.
Да пливамо кроз вечност.


Slika



Сузе се брусе стрпљењем


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 17 Dec 2014, 00:22
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Slika


Стварност је стварнија ако јој додаш нестварног


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 23 Apr 2015, 22:56
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Ako odeš, ponećeš mene, a sebe ćeš ostaviti u
oblicima mog sna i jave, koje će sažaljevati
ili nepoznavati ljudi u prolazu.


Slika


Jer laž su priče o novim sastancima, laž sve uspomene
i posete rodbini nedeljom popodne.
Nikad se više nećemo naći.


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 03 Maj 2015, 22:56
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Desilo se upravo ono što sam slutio da će se jednom desiti … postalo mi je svejedno.
Možda ćeš jednom vrištati moje ime, ali se bojim da neću čuti.



Slika


Zaglušilo me je previše tišine


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Kako se piše ljubav... Mika  |  Poslato: 10 Maj 2015, 23:50
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 110 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker