Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 13:54


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 31 Maj 2012, 22:25
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Fitoterapija - lečenje biljem

Fitoterapija je liječenje biljkama, dijelovima biljaka i njihovim iscrpinama.

Slika

Danas se više od dvije trećine svjetskog stanovništva liječi isključivo lijekovima biljnog i mineralnog podrijetla, a tibetanska, kineska i ayurvedska medicina nezaustavljivo otkrivaju svoje tajne zapadnoj civilizaciji. U posljednje vrijeme Europa bilježi stalan porast potrošnje biljnih pripravaka i lijekova, što je vrlo izraženo u Njemačkoj, ali se rijetko ističe podatak da više od 40% konvencionalnih lijekova na tržištu ima upravo prirodno podrijetlo. U tih 40% ubrajaju se konvencionalni lijekovi koji nastaju izolacijom iz prirodnog materijala (npr. morfin), djelovanjem mikroorganizama (antibiotici) ili sintezom spojeva koji nalikuju nekom prirodnom spoju (npr. lidokain).


Fitoterapija se posljednjih desetljeća na Zapadu temelji na istraživanjima, kemijskim analizama te strogo određenim standardima i normama i postaje sve popularnija među liječnicima i farmaceutima kako u Europi tako i u Hrvatskoj. Kontrola, podrijetlo biljne sirovine i dobra beračka praksa postaju značajni elementi, a sve se više naglašava značaj organskog i ekološki prihvatljivog uzgoja.
Europska unija, preko djelovanja krovne organizacije na području fitoterapije ESCOP-a (European Scientific Cooperative On Phytoteraphy) donosi standarde i objavljuje monografije ljekovitih biljaka koje su u skladu sa najnovijim istraživanjima.
WHO, Svjetska zdravstvena organizacija neprestano naglašava važnost fitoterapije i također objavljuje monografije ljekovitih biljaka i eteričnih ulja.
Ono što nam je moderna fitoterapija pružila, za razliku od tradicionalne uporabe biljaka, su ispravno definirane i određene djelatne tvari i doze, točno navedene nuspojave i kontraindikacije, a djelovanje ljekovitog bilja se temelji na analitičkoj potvrdi o sastavu koje slijede razna farmakološka i klinička istraživanja. Indikacije za uporabu biljaka u tradicionalnoj, narodnoj, medicini su iznimno opširne i mnogo puta uključuju baš sve od glavobolje do liječenja hemoroida, a čajne mješavine su nerijetko sastavljene od cijelog niza biljnih droga (ponekad i dvadesetak). Međutim, u modernoj fitoterapiji to nije tako.Suvremena fitoterapija će uzeti u obzir tradicionalnu uporabu ljekovitog bilja, ali će za nju tražiti znanstvenu potvrdu.

U fitoterapiji se biljka rijetko koristi u svom svježem obliku, onako kako je pronađena u prirodi. Kako su svježe biljke vrlo osjetljive i sklone fermentaciji i procesima truljenja, biljna droga, koju može predstavljati cijela biljka ili samo dio biljke koji se koristi u svrhu liječenja, najčešće se suši ili odmah ekstrahira pogodnim otapalom.

Slika

Biljni pripravci su pripravci dobiveni različitim postupcima iz biljne droge (usitnjavanje, ekstrakcija, fermentacija, destilacija, pročišćavanje, ukoncentriravanje) te obuhvaćaju usitnjene ili praškaste biljne tvari, tinkture, ekstrakte, eterična ulja, istisnute sokove i prerađene izlučevine biljaka.

Za razliku od biljnih pripravaka koji podliježu pod klasifikaciju dodataka prehrani, na našem tržištu postoje i biljni lijekovi kod kojih je brojnim ispitivanjima i analizama dokazana kvaliteta, sigurnost i djelotvornost ( primjer je preparat gospine trave standardiziran na hipericin koji se koristi kod lakših i srednje teških depresija).


Prirodazna

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 31 Maj 2012, 23:05
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Lekovita priroda - maslačak

Listovi maslačka bogati su karotinoidima, vitaminima A, B1, B2 i C, stearinima, inulinima, kaučukom, holinom, organskim kiselinama, solima kalcijuma i kalijuma, smolama

Slika
Maslačak leči čireve, giht, reumatizam, kožni osip i gojaznost

O maslačku (Taraxacum officinale) kao lekovitoj biljci i eliksiru zna se od najstarijih vremena. Drevni narodi su ga koristili u lečenju najrazličitijih bolesti, ali i za jačanje i oporavak celog organizma. Naši domaći vidari tvrde da sveže isceđen sok od mladog maslačka, najbolje u sokovniku, može da popravi narušeno zdravlje, čak i u situacijama kada je svaka nada napuštena.

U zvaničnoj medicini i farmaceutskoj industriji, koren maslačka se koristi kao sirovina za spravljanje lekova. Istraživanja i fitohemijske studije pokazale su da koren sadrži mnoge korisne sastojke, među kojima i gorki glikozid taraksicin, polisaharide, insulin, saharozu, belančevine...

Listovi maslačka bogati su karotinoidima, vitaminima A, B1, B2 i C, stearinima, inulinima, kaučukom, holinom, organskim kiselinama, solima kalcijuma i kalijuma, smolama. Gvožđa imaju više nego spanać, zbog čega u proleće mogu da se spremaju i kao varivo.
Koren i list glavne su riznice lekovitih sastojaka maslačka.
Zato je vrlo važno da se koren sakuplja u proleće, kada je najsočniji, a list uvek pre cvetanja. Za lek je dobar samo maslačak iz čistog okruženja.
U gradskim sredinama maslačak filtrira vazduh i apsorbuje opasne materije, pa kao takav više može da šteti nego da koristi našem zdravlju. Inače, maslačak voli vlažne livade i na njima najbolje uspeva.

Ime maslačak znači “divlja salata”, zato što se njegov list oduvek cenio kao zdrav i okrepljujući. Kao salata je popularan i danas, ali nažalost ne i kod nas. A pravi ljubitelji hrane tvrde da ukiseljeni i marinirani cvetni pupoljci maslačka mogu biti izuzetni u raznim sosovima i prelivima. Osim što poboljšavaju ukus hrani, deluju i blagotvorno na organizam.

Poznato je da se u Hercegovini slabunjavim osobama, posebno preporučuje salata od svežeg, sasvim mladog lišća i korena maslačka, isečenog na tanke listiće, u koje je dodat limun i ulje. Ovakva salata ili čist sok deluju izvanredno na krvotok i popravljanje krvne slike, kao i na čišćenje organizma od nataloženih toksina.

Gorki sastojci iz maslačka podstiču apetit i poboljšavaju funkcionisanje crevnog trakta. A kao i sve gorke biljke stimulišu izlučivanje žuči, po principu lečenja sličnog sličnim. Međutim, lekovi na bazi maslačka ne smeju da se uzimaju duže od mesec i po, jer prekomerne doze mogu da opterete organe za varenje i izazovu neželjena dejstva. U preporučenim količinama, maslačak je jedan od jačih prirodnih lekova.

U savremenoj medicini maslačak ima veliki značaj kao sredstvo za lečenje čireva, gihta, reumatizma, kožnih osipa i gojaznosti. U Bugarskoj se koristi i kao sredstvo za lečenje ateroskleroze, dok je u Nemačkoj i Poljskoj omiljeno sredstvo protiv kamena u bubregu i eliksir za oporavljanje posle preležanih teških infektivnih oboljenja.

Slika

Čajevi od maslačka

Maslačkov čaj treba da piju dijabetičari, a preporučuje se i da svaki dan sažvaću pet do deset šupljih stabljika. Ovaj čaj pomaže i u terapiji malokrvnosti, reume, neredovnih menstruacija i kamena u žuči. Dobar je i za pročišćavanje organizma, pomaže kod degenerativnih promena hrskavice, a podstiče i znojenje. Preporučuju ga i u borbi protiv debljine i celulita.
Čaj od suvog usitnjenog korena najčešće se priprema. Jedna kašika korena stavi se u dva decilitra vode i kuva na laganoj vatri nekoliko minuta. Zatim se posle 15 minuta procedi i pije tokom dana nezaslađen, ili zaslađen pravim domaćim medom.
Čaj od listova takođe je veoma zdrav. Da bi se pripremio potrebna je šaka finih listova, prethodno opranih i sitno iseckanih. Za čaj se uzimaju dve kašičice ovako spremljenih listova i preliju sa četvrt litra vrele vode. Ostavi se pokriven da odstoji petnaest minuta, a kada čaj postane mlak, nezaslađen se pije u malim gutljajima. Da bi se postigao pravi efekat po šolja čaja treba da se pije ujutru, u podne i kasno popodne. Čaj uvek treba da se pripremi svež. Ukoliko se nema vremena za pripremu čaja, ubrani listovi mogu da se operu i sitno iseku, a zatim pospu na parče hleba namazanog maslacom i pojedu.

Maslačkov sirup

Tri do četiri pune šake svežih cvetova maslačka preliti sa dve litre provrele vode i prokuvati. Zatim procediti i dok je još topla tečnost dodati 1,5 kilogram šećera ili odgovarajućeg zaslađivača, kao i sok od limuna. Sve to ukuvati na laganoj vatri, stalno mešajući dok se ne dobije gustina. Dobijeni sirup, koji se gotovo i ne razlikuje od meda, sipa se u staklene tegle. Ovaj sirup jača i pročišćava organizam, reguliše varenje, jača apetit. Uzima se po jedna kašika pre svakog obroka, a teglu uvek treba dobro zatvoriti.

Slika

Delotvorni sok

Za lečenje stomačnih tegoba i hemoroida narodni lekari preporučuju sok od maslačka. Ovaj napitak priprema se tako što se samelju listovi i koren tek ubrane biljke, a onda se iz samlevene mešavine iscedi sok. U čašu mleka sipaju se dve kašičice soka, zasladi se medom i pije dvadeset dana, ujutru na prazan želudac.

Salata od maslačka

Za salatu treba nabrati dve šake finih listova maslačka, oprati u mlakoj vodi i ostaviti da se osuše na kuhinjskom papirnatom ubrusu. Za marinadu pomeša se četiri do pet kašika maslinovog ulja sa dve kašike jabukovog sirćeta ili dve kašike limunovog soka. Sve se zatim posoli, pobiberi i doda malo meda. Zatim se ulupa sa žicom za mućenje i pre serviranja pomeša.


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 01 Jun 2012, 05:00
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Pelen leči stomak, tera depresiju

Pelen je dobar protiv zapaljenja kože i sluzokože, "otvara" apetit. Koristi se za lečenje bolesti uzrokovanih poremećenim metabolizmom kao što je gojaznost

Slika

GORČIKA, vermut, beli pelin ili osenač česti su nazivi za pelen (Artemisia absinthium), jednu od najcenjenijih i najduže korišćenih lekovitih biljaka. Iako je simbol gorčine, njegov naziv potiče od grčke reči artemis što znači zdrav. Upotrebljavali su ga još Stari Egipćani, a kada je reč o našoj narodnoj medicini, kao lek ga navode svi naši srednjovekovni pisci-lekari. Štaviše, stručnjaci tvrde da je malo lekovitog bilja, poput pelena, koje se vekovima upotrebljava i u čiju lekovitost se mnogo veruje. Gotovo da nema onih koji nisu čuli za pelen, mada su brojni oni koji ga u prirodi ne bi prepoznali.


- Raste kao razgranat, visok korov na poljima, kraj puteva, po zapuštenim i neobrađenim mestima, a naročito na suvim, osunčanim, kamenitim padinama. Cela biljka je srebrnastozelena budući da je obrasla mekim, svilenkastim dlačicama. Lišće je beličasto, prizemno je krupno s dugim drškama, dok ono na gornjem delu stabljike ima kratke drške sa lopatičastim ili kopljastim okrajcima. Lišće uz cvasti je bez drške, slično bodlji. Sitni žuti cvetići formiraju grozdaste cvasti koje vise na kratkim drškama - objašnjava mr Selena Milkić, farmaceut apoteke "Prima 2" u Beogradu.

Za pripremanje lekovitih preparata u junu i julu, dok pelen još nije rascvetao, beru se cvasti, dok se lišće sakuplja u jesen. Stabljike, pak, ne bi trebalo brati jer sadrže najmanje lekovitih materija.

- Pelen sadrži dve gorke kristalne supstance: apsintin i anapsintin, jabučnu kiselinu, tanin, gvožđe i etarsko ulje. Ulje, međutim, sadrži keton tujon koji može da bude otrovan, naročito ako se pelinkovac i drugi lekoviti preparati pelena uzimaju svakodnevno i dugotrajno, bez pauza - naglašava naša sagovornica.

Zbog potencijalne otrovnosti, pelen se sve ređe koristi, a prilikom pripremanja lekovitih preparata često ga menjaju neotrovne, gorke biljke poput lincure i kičice.

- Ipak, ako se pravilno koristi, pelen je odličan lek protiv raznih zapaljenja kože i sluzokože, otvara apetit, poboljšava varenje, odstranjuje nadutost i gasove iz creva, jača organizam, reguliše menstrualni ciklus. Delotvoran je i protiv šećerne bolesti, groznice i dečjih crevnih parazita. Pelin se u narodnoj medicini često koristi i za lečenje bolesti uzrokovanih poremećenim metabolizmom kao što su gojaznost, giht, reuma i depresija - kaže mr Milkić.

Pelen se koristi kao čaj, tinktura i ekstrakt. Za pripremanje čajeva važno je i da se cvasti, listovi ili suvi prašak ne kuvaju već se samo popare, kao i da se čaj pije nezaslađen, pre jela.

- Da bi se sprečilo trovanje pelenom trebalo bi se tačno pridržavati uputstava o upotrebi njegovih preparata, a nipošto ne smeju da se prekorače ni naznačeno vreme uzimanja ni količina preparata - zaključuje naša sagovornica.


RECEPTI

Vino

- 30 g pelenovih cvetova ili listova

- 60 ml čistog alkohola

- litar belog vina

Cvetove ili listove stavite u veću staklenu flašu, prelijte alkoholom i zatvorite. Posle 24 sata dospite vino i ponovo zatvorite. Nakon 10 dana (svaki dan obavezno promućkajte) procedite i tečnost uzimajte tri puta dnevno po kašičicu vina pre jela. Posle tri sedmice pauzirajte 21 dan, budući da pelenovo vino sadrži etarsko ulje.

Tinktura

- 50 g pelenovih cvetova

- 1/2 l konjaka

Cvetove prelijte konjakom i posle 24 sata procedite. Protiv bolova i mučnine, po potrebi uzimajte po 30 kapi tri puta dnevno, pre jela.

Čaj

- pelenovi cvetovi ili listovi

- 2 dl vode

Kašičicu usitnjenih listova ili cvetova prelijte provrelom vodom, poklopite i posle 10 minuta procedite. Tokom dana, u gutljajima popijte dve šoljice čaja. Čaj možete da pijete tokom tri nedelje, a potom toliko i pauzirajte.

Ovaj čaj se preporučuje grafičkim radnicima, kao i onima koji su zbog posla izloženi dejstvu olova ili žive.


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 01 Jun 2012, 05:54
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Jedite mladi luk i sremuš

Lekovita priroda: Mladi luk pospešuje rad krvotoka, reguliše crevnu floru, deluje antibakterijski. Sremuš je delotvorni čistač, zbog čega ga nazivaju „ubicom otrova“

Slika

MLADI LUK

U prolećnim i letnjim mesecima trpeza bez mladog luka gotovo je nezamisliva. Da bi se u potpunosti doživeo njegov slatkast ili srednje jak ukus glavice treba da su čvrste i bele, a vrhovi sveži i zeleni. Treba ga koristiti odmah ili najduže dva dana od nabavke, a zbog toga što brzo gubi nutritivne vrednosti, u frižideru ga treba čuvati u plastičnoj kesi ili dobro zatvorenoj posudi. Termički obrađen može da se čuva i nekoliko dana u zatvorenoj plastičnoj posudi. Iseckan može i da se zamrzne, ali treba voditi računa da ovako spremljen takođe gubi na jačini ukusa.
Mladi luk nije samo ukusan već i lekovit. Sastojci bogati sumporom čine ga delotvornim u pojačavanju apetita i pospešivanju varenja hrane. Prisustvo hroma pomaže u ćelijskoj reakciji sa insulinom, a vitamin C podiže i održava dobar imunitet. Od minerala poseduje još i kalijum, fosfor i kalcijum koji štite srčani mišić i kosti, zajedno sa vitaminima B kompleksa.
Konzumiranjem luka više puta tokom nedelje značajno se smanjuje rizik od nastanka karcinoma debelog creva. Meso pripremljeno sa lukom u zavidnoj meri smanjuje količinu kancerogenih sastojaka u odnosu na meso pripremljeno bez luka. Osim toga, mladi luk pospešuje rad krvotoka, reguliše crevnu floru, deluje antibakterijski, pročišćava organizam. Zahvaljujući glukokininu snižava pritisak, holesterol i šećer, zbog čega se preporučuje dijabetičarima. Esencijalna ulja i lekovite aromatične supstance predstavljaju prirodne antibiotike koje uništavaju štetne bakterije u ustima i crevima.
Sok mladog luka koristi se protiv raznih kožnih infekcija, a pomešan sa kašikom meda predstavlja efikasan lek kod respiratornih problema. Međutim, narodni lekari upozoravaju da osobe sa osetljivim želucem i sa gastritisom treba da budu oprezni prilikom konzumiranja ove namirnice, pa, ako baš ne mogu da odole, treba pre upotrebe mladi luk da raseku po dužini i nekoliko minuta drže u hladnoj vodi.


SREMUŠ

Slika

April i maj su meseci i medveđeg ili divljeg luka sremuša (Allium ursinum). Jedni za sremuš govore da je elitni predstavnik samoniklog jestivog bilja koji raste “gde mu se hoće”, dok drugi kažu da može da se gaji i u baštenskim uslovima.
U narodu vlada mišljenje da nijedna biljka ne čisti tako dobro sistem za varenje i krv kao sremuš, zbog čega ga zovu i “ubicom otrova”. U proleće je najdelotvorniji i predstavlja savršeni čistač krvi, žuči i jetre od toksina nataloženih u organizmu tokom zime. Ima izuzetno jako dejstvo na crevne parazite i sprečava infekcijske upale sluzokože creva. Snižava visok krvni pritisak, sprečava pojavu ateroskleroze, odnosno povoljno deluje na ceo kardiovaskularni sistem. Uz pomoć sremuša moguće je otkloniti glavobolju i nesanicu, olakšati disanje kod bronhitisa. Deluje antibakterijski, a pomaže i kod rana da brže zarastaju.
Biohemičari tvrde da je sremuš čak zdraviji od svog sabrata- belog luka. Zbog obilja alina, koji se pod uticajem kiseonika pretvara u alicin, divlji luk podmlađuje krvne sudove i čini ih elastičnim. Prisustvo alina može da oseti svako ako duguljaste listove intenzivno zelene boje protrlja među prstima. Sremuš je bogat i etarskim uljima, vrednim mineralnim solima, šećerom, vitaminom C, karotenom.
Od davnina se smatra izuzetno lekovitim, a čuveni nemački travar i sveštenik Johan Kincle posebno je isticao njegovu vrednost, naglašavajući da bi ljudi bili potpuno zdravi kada bi ga redovno jeli. Za potpuni oporavak organizma i zdrav izgled potrebno je svakodnevno konzumiranje listova ove biljke u trajanju od dve do tri nedelje. I bez straha da će se širiti karkterističan miris belog luka, jer je on kod sremuša prisutan samo dok se jede. Sa branjem listova prestaje se čim biljka počne da cveta, a lukovice se skupljaju u letnjim i jesenjim mesecima i služe za spravljanje različitih lekovitih preparata.

TINKTURA PROTIV HIPERTENZIJE

Protiv zakrečenja krvnih sudova i visokog krvnog pritiska narodni lekari preporučuju tinkturu od lukovica sremuša. Tinktura se sprema tako što se očisti 250 grama lukovica i jedna po jedna slažu u staklenu bocu u koju je prethodno sipano tri do četiri prsta rakije komovice jačine 40 stepeni. Lukovice treba da se gnječe drvenom varjačom, a onda se dobijena kaša prebacuje u bocu tamnog stakla i nalije se rakija do jednog litra.
U flaši treba da ostane dovoljno mesta za povremeno protresanje i mešanje štapićem, a ona treba da se čuva na sobnoj temperaturi dve nedelje, kada je proces završen. Sadržaj zatim treba procediti kroz gazu i čuvati u frižideru u zatvorenoj flaši. Preporučuje se uzimanje jedne kašikice (od 10 do 20 kapi) tinkture ujutru i uveče, pomešane sa pola čaše mleka (samo mlako ili hladno) ili jogurta.


Vecernje novosti

_________________
Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 13 Jun 2012, 14:09
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Borovnica za bolji vid

Sitni plodovi pomažu protiv stomačnih problema, ali i pucanja kapilara, jer jačaju krvne sudove

Slika

U zvaničnoj i tradicionalnoj medicini koristi se plod i list borovnice.

- Plod borovnice se koristi u medicinske svrhe već više od 1.000 godina, najčešće u lečenju "krtosti kapilara" i sklonosti ka kapilarnim krvavljenjima, nedovoljnog protoka krvi kroz krvne sudove, proliva i drugih stomačnih tegoba, poremećaja vida, hemoroida, kao i nekih oboljenja kože - kaže profesor dr Zoran Maksimović, sa katedre za farmakognoziju Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.


- Kliničku primenu plod borovnice ima i u otklanjanju simptoma bolnih menstruacija i premenstrualnog sindroma.

ZAUSTAVLJA DIJAREJU

POMEŠA se po 25 g sušenog lista i suvog ploda borovnice, dunjinog semena i nane. Tri supene kašike ove smese popare se sa pola litre ključale vode, poklopi se, ostavi da odstoji dva sata i pije umesto vode.
Trenutno najznačajnije polje primene gotovih farmaceutskih proizvoda od ploda borovnice, koji sadrže 25 do 36 odsto ukupnih antocijanina, jeste prevencija i lečenje poremećaja vida izazvanih različitim urocima: premorom očiju (đaci, studenti, programeri i oni koji provode mnogo vremena za računarima, kratkovidi), narušenom perifernom cirkulacijom (kod pacijenata sa dijabetičnom retinopatijom), poremećajima u regeneraciji vidnog purpura (rodopsina).

Naš sagovornik napominje da je ipak najznačajnije polje primene ploda borovnice ishrana ovim voćem od koga mogu da se prave džemovi, kompoti, slatko, vina sa niskim procentom alkohola, osvežavajući sokovi.

Plod borovnice je složenog hemijskog sastava. Osim voćnih kiselina - limunske i jabučne, sadrži i fenolkarboksilne kiseline i tanine. Ipak, njene najznačajnije komponente su biološki aktivne supstance - flavonoidi i antocijanini.


ČAJ ZA PROBLEME SA MOKRENJEM

UZMITE po 20 g lista borovnice i breze, sitnice, troskota i rastavića i pomešajte. Četiri supene kašike ove smese se kuva 15 minuta u litru vode. Ostavi se da odstoji dva sata, a zatim se pije umesto vode.

Od flavonoida najznačajniji su kvercitrin, izokvercitrin, hiperozid i astragalin. Od antocijanina to su - arabinozidi, glukozidi i galaktozidi cijanidina, delfinidina, malvidina, peonidina i petunidina.

Osim ovih specifičnih materija, plod borovnice bogat je izvor šećera, vitamina C, masnog ulja, proteina i mineralnih materija (kalijum, natrijum, mangan, hrom, gvožđe, bakar).

List borovnice ima manji značaj kao lekovito sredstvo od ploda. U tradicionalnoj medicini, koristi se za regulisanje nivoa šećera u krvi, kao i za lečenje urinarnih infekcija.

Samonikla ili divlja borovnica je, aktuelnom zakonskom regulativom, u Srbiji svrstana među zaštićene biljne vrste, tj. vrste čije se sakupljanje, korišćenje i promet redovno i vanredno inspekcijski kontrolišu.


Novosti


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Borovnica za bolji vid  |  Poslato: 18 Jun 2012, 12:48
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Sitni plodovi pomažu protiv stomačnih problema, ali i pucanja kapilara, jer jačaju krvne sudove.

Slika

U zvaničnoj i tradicionalnoj medicini koristi se plod i list borovnice.

"Plod borovnice se koristi u medicinske svrhe već više od 1.000 godina, najčešće u lečenju 'krtosti kapilara' i sklonosti ka kapilarnim krvavljenjima, nedovoljnog protoka krvi kroz krvne sudove, proliva i drugih stomačnih tegoba, poremećaja vida, hemoroida, kao i nekih oboljenja kože", kaže profesor dr Zoran Maksimović, sa katedre za farmakognoziju Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.

"Kliničku primenu plod borovnice ima i u otklanjanju simptoma bolnih menstruacija i predmenstrualnog sindroma".

Trenutno najznačajnije polje primene gotovih farmaceutskih proizvoda od ploda borovnice, koji sadrže 25 do 36 odsto ukupnih antocijanina, jeste prevencija i lečenje poremećaja vida izazvanih različitim urocima: premorom očiju (đaci, studenti, programeri i oni koji provode mnogo vremena za računarima, kratkovidi), narušenom perifernom cirkulacijom (kod pacijenata sa dijabetičnom retinopatijom), poremećajima u regeneraciji vidnog purpura (rodopsina).

Naš sagovornik napominje da je ipak najznačajnije polje primene ploda borovnice ishrana ovim voćem od koga mogu da se prave džemovi, kompoti, slatko, vina sa niskim procentom alkohola, osvežavajući sokovi.

Plod borovnice je složenog hemijskog sastava. Osim voćnih kiselina - limunske i jabučne, sadrži i fenolkarboksilne kiseline i tanine. Ipak, njene najznačajnije komponente su biološki aktivne supstance - flavonoidi i antocijanini.

Od flavonoida najznačajniji su kvercitrin, izokvercitrin, hiperozid i astragalin. Od antocijanina to su - arabinozidi, glukozidi i galaktozidi cijanidina, delfinidina, malvidina, peonidina i petunidina.

Osim ovih specifičnih materija, plod borovnice bogat je izvor šećera, vitamina C, masnog ulja, proteina i mineralnih materija (kalijum, natrijum, mangan, hrom, gvožđe, bakar).

List borovnice ima manji značaj kao lekovito sredstvo od ploda. U tradicionalnoj medicini, koristi se za regulisanje nivoa šećera u krvi, kao i za lečenje urinarnih infekcija.

Samonikla ili divlja borovnica je, aktuelnom zakonskom regulativom, u Srbiji svrstana među zaštićene biljne vrste, tj. vrste čije se sakupljanje, korišćenje i promet redovno i vanredno inspekcijski kontrolišu.

***

ZAUSTAVLJA DIJAREJU
Pomeša se po 25 g sušenog lista i suvog ploda borovnice, dunjinog semena i nane. Tri supene kašike ove smese popare se sa pola litre ključale vode, poklopi se, ostavi da odstoji dva sata i pije umesto vode.

***

ČAJ ZA PROBLEME SA MOKRENJEM
Uzmite po 20 g lista borovnice i breze, sitnice, troskota i rastavića i pomešajte. Četiri supene kašike ove smese se kuva 15 minuta u litru vode. Ostavi se da odstoji dva sata, a zatim se pije umesto vode.

b92

_________________
Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 21 Jun 2012, 20:36
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Lekovita priroda - Trešnja i malina

Trešnja je bogata vitaminima A, C, a u nešto manjim količinama i vitaminima B1, B2, B3 i B6. Maline sardže organske kiseline, etarsko ulje, bojene i taninske materije, vitamine C i E

Slika

Trešnja- voćka zdravlja i dobrog sna

Zbog svežine, arome i slasti trešnja (Prunus avium) je, može se reći, najomiljenija voćka juna. Njom su se sladili još u bronzanom dobu, a danas je rasprostranjena po celom svetu sa više od 900 sorti.

Treba jesti što više, jer njena lekovita svojstva, poznata još od davnina, danas dobijaju potvrdu i zvanične medicine. Trešnje po šoljici serviranja sadrže zanemarljivih oko 85 kalorija, ali dosta belančevina, ugljenih hidrata i vrlo malo masti. Veoma je bogata vitaminima A, C, a u nešto manjim količinama i vitaminima B1, B2, B3 i B6. U trešnjama ima dosta folne kiseline, kao i minerala kalcijuma, kalijuma, gvožđa, magnezijuma i cinka. Narodna medicina je veliča kao lek za giht i artritis, tvrdeći da je 20 trešanja deset puta delotvornije od aspirina. Da olakšavaju bolove od artritisa tvrde i naučnici iz Mičigena. Takođe ističu da trešnje imaju i izuzetno antiinfektivno delovanje, a da kao bogata riznica antioksidanasa usporavaju dejstvo uzročnika starenja. Ukazuju i na korisna svojstva trešnje u borbi protiv bolesti srca i karcinoma.

Antikancerogena svojstva potiču od flavonoida izokvercina i kvercina, koji predstavljaju najjače antikancerogene materije. Osim toga, elaginska kiselina koja se u većim količinama nalazi ne samo u trešnji, već i u višnji, jagodi i malini, takođe predstavlja snažan antioksidans koji sprečava oštećenje DNK ćelije, a samim tim smanjuje mogućnost oboljevanja od raka. Mogu da se jedu u neograničenim količinama jer ne iritiraju želudac. Ali su zato sjajan izvor bora, koji u kombinaciji sa kalcijumom i magnezijumom povoljno deluje na zdravlje kostiju i njihovu gustinu. Svoju delotvornost pokazale su i kao hrana za dobar san.

Međutim, trešnje ne treba jesti pre ručka jer mogu da uspore izlučivanje želudačnih sokova za varenje, što može da oteža varenje mesa. I nakon konzumiranja trešanja ne treba piti vodu, a pogotovo ne pivo ili druga alkoholna pića.

Savet: Trešnje je najzdravija i najukusnija sirova, a termički obrađena gubi značajan deo arome, boje i slatkoće. Da bi trajale duže neoprane ih treba spakovati u plastične kese, i u frižideru čuvati najduže dva do tri dana.

ČAJ, SOK I TINKTURA

Slika

U narodnoj medicini, za razne bolesti posebno se preporučuje čaj od trešnje u različitim varijacijama.
Protiv bolesti bubrega i mokraćnih organa treba šaku peteljki trešanja skuvati u litru vode. Peteljke se kuvaju dva minuta od trenutka kada voda provri. Onda se čaj ostavi da malo odstoji, procedi i pije nezaslađen povremeno u toku dana u gutljajima.

Protiv bubrežnih kamenčića takođe treba piti čaj od trešnjinih peteljki. Čaj se priprema tako što se kašičica peteljki prelije sa 200 grama vode ili mleka i kuva jedan do dva minuta. Zatim se čaj ostavi da odstoji poklopljen pet minuta, a onda procedi i pije tri puta na dan.

Protiv srčanih tegoba treba usitniti 25 grama koštica trešnje, a zatim ih staviti u 80 mililitara jake rakije. Ovako dobijen sadržaj treba ostaviti da odstoji deset dana na umerenoj temperaturi. Od dobijene tinkture treba piti dva puta na dan pet kapljica.

Protiv reume treba osam dana uzastopno piti sok od svežih trešanja. Sok se pije tri puta na dan po jedna čaša.
Za uklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti treba, tri puta na dan, pojesti po 250 grama ovog voća.

*****

Malina - jača imunitet, čisti žuč i snižava šećer

Slika

Malina (Rubus idaeus), po kojoj je Srbija naročito poznata, predstavlja izuzetno dragocenu voćku, a u davna vremena je, doduše kao divlja, više korišćena kao lek nego hrana.
Danas malina sve više nalazi svoje mesto i u medicini, ali i u kozmetologiji. U sebi sadrži šećere glukozu, fruktozu, saharozu, organske kiseline- elaginsku, jabučnu, limunsku, salicilnu... sadrži, takođe, i etarsko ulje, bojene i taninske materije, vitamine C i E. Zbog korisnih sastojaka u mnogim zemljama upotrebljava se kod dijareje i ekcema, dok ekstrakt iz ploda deluje protiv virusa. Ekstrakt aktivira i pankreas na lučenje insulina, zbog čega se preporučuje za snižavanje šećera u krvi.
U poslednje vreme sve više se istražuje i delovanje malina na maligne ćelije, jer je ustanovljeno da elaginska kiselina, koje ima u zavidnoj količini u semenkama ove voćke sprečava umnožavanje ćelija raka. Istovremeno, sprečava oštećenje DNK a ne deluje na normalne ćelije zadužene za imunološku odbranu organizma. Da bi se postigla preventivna zaštita od malignih oboljenja, svakodnevno u organizam treba unositi po 130 grama ovog voća, savetuju stručnjaci. Naravno da ne može da zameni lek, ali može da deluje preventivno.
Tradicionalna medicina odavno preporučuje da se maline jedu sveže, a uspešno skidaju povišenu temperaturu, podstiču znojenje, čiste žuč, pospešuju izbacivanje peska iz bubrega, jačaju imunitet i srce, normalizuju krvnu sliku.

VITAMINSKI ČAJ

Od sušenih plodova maline može da se spremi izuzetno kvalitetan, pun vitamina čaj: odvojiti tri kašike osušenih plodova ove voćke, dva decilitra mlake vode, kao i vanilu, karanfilić i đumbir.
Čaj se priprema tako što se u zagrejanu vodu dodaju izmrvljene maline, sve kuva 5 minuta a zatim ostavi da odstoji 10. Nakon toga u čaj se dodaju začini na vrhu noža, a zatim se uživa!


Novosti


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 26 Jun 2012, 17:47
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Lipa: Otklanja nervozu i nesanicu

Cvet sadrži tanin, etarsko ulje, heterozide, šećer, vosak, manitol, tartarat... a koristi se protiv prehlada, hroničnog kašlja i grčeva, kao i za zaceljivanje opekotina i rana

Slika
U cvetu i listu lipe ima vitamina C

Božanstveni miris lipe (Tilia platyphillos) nigde ce ne doživljava kao kod slovenskih naroda. Možda i zbog toga što je lipa kod starih Slovena bila sveto drvo. U lipovim šumama su živeli, pod lipom su vršili obrede i lipi podnosili žrtve kao vrhovnom božanstvu. Prelaskom iz paganstva u hrišćanstvo, bogovi su zamenjeni, ali je obožavanje i dalje ostalo. Mnogi potomci drevnih Slovena i danas stavljaju ogranke lipe u krov svoje kuće ili stana da bi ih sačuvali od požara. A postoji i verovanje da lipa čuva od zla i uroka.
Ovo raskošno drvo raste po brdskim šumama cele Evrope, a tamo gde je nekada obilato raslo nastala su imena - Lipar, Lipnik, Lipljan, Lipovica, Lipik, Lipovik...

U našim krajevima rastu bela ili srebrna lipa (Tilia tomentosa), velikolisna (Tilia grandiphilia) i sitnolisna lipa (Tilia parvifolia). Lipa je listopadno drvo sa velikom gustom krošnjom koje raste u visinu čak i do 30 metara. Voli pitominu, plodnu i duboku zemlju. Ukoliko se nađe na idealnom tlu može da doživi duboku starost, od više stotina godina.
Cveta dve do tri nedelje, a nekad se dogodi da cvetanje prođe i za pet do šest dana. Cvetovi su žućkasto-beli, sakupljeni u cvastima. Blagog su i prijatnog mirisa, dok im je ukus sluzast, sladunjav i pomalo opor. Oporost daje tanin, kojeg najviše ima u prirepku, koji povezuje cvast. U cvetu i listu ima vitamina C u zavidnim količinama, zbog čega tek otvoren list može da se koristi kao povrće.

Slika

Lipu treba brati čim počne da cveta, odnosno kada su se dve trećine cvetova u cvasti rascvetale, jer precvetala lipa nema nikakvu vrednost. Treba voditi računa da se cvasti beru po suvom i lepom vremenu, i naravno sa prirepkom. Cvet lipe je izuzetno vredan jer sadrži tanin, etarsko ulje, heterozide, šećer, vosak, manitol, tartarat...
Ubrani cvetovi se suše u hladu na prozračnom mestu, po mogućstvu najbolje na tavanu. Važno je da sušenjem, cvetovi zadrže svoju prirodnu boju i prijatan miris.

Lipov cvet se najčešće koristi u obliku čaja, protiv znojenja, grčeva i za umirivanje bolova, kao vrlo blago sredstvo. Kod povišene temperature, gripa i kijavice smatra se važnijim narodnim lekom u terapiji. Koristi se i protiv prehlada, hroničnog kašlja i proliva, kao i za zaceljivanje opekotina i rana, pomaže nadraženoj i oštećenoj sluzokoži. Takođe, čaj od lipe uklanja bolove prilikom mokrenja, umora, kao i za smirivanje nervne napetosti. U suštini, lipov cvet predstavlja najomiljeniji čaj u narodu.

Slika

Nervoznim osobama sklonim stresu i ljudima koji teško dolaze do sna, čaj od lipe preporučuje se kao svakodnevni napitak. Čaj od lipe pripada biljnim čajevima za koje nema ograničenja u konzumiranju, naprotiv, mogu da ga piju i deca. On je blagi relaksant posebno efikasan kod nervne napetosti.
Za opuštanje ne mora samo da se pije nego može i da se doda vodi za kupanje. Mnoge žene lipu koriste za vreme menopauze da bi smanjile nervozu i problem sa snom. Zaslađen sa lipovim medom povoljno deluje u sprečavanju arterioskleroze, upale vena, angine pektoris, infarkta...


ČAJ OD LIPE

Pravilna priprema čaja od lipe podrazumeva da se jedna do dve kašičice osušenog cveta preliju šoljom ključale vode i ostavi poklopljeno da odstoji pet do deset minuta. Zatim se procedi i pije. Poželjno je da se tokom dana pije više puta po šolja, što toplijeg čaja. Međutim, treba voditi računa da se ne pretera u konzumiranju, jer prevelike količine mogu izazvati srčane tegobe.
Ko redovno pije čaj od cveta lipe pomešan sa kašikom meda, ne treba da se boji upale pluća ili dušnika. Dnevno pijenje po litar lipovog čaja omogućava da se čisti bešika i bubrezi, umiruju živci i sprečava neprijatno znojenje. Čaj od lipe može da se koristi i kao kupka, i tada postiže isto dejstvo, odnosno čisti kožu, prodirući kroz njene pore.

PROTIV HIPERTENZIJE I STVARANJA TROMBA

Blagotvorno delujući, lipa poseban efekat izaziva na kardiovaskularnom sistemu, naročito kod hipertenzije gde snižava krvni pritisak. Britanska istraživanja pokazala su da cvet ove biljke isceljuje i jača zidove krvnih sudova, čak i kada se radi o proširenim venama. Takođe, povoljno deluje na samu krv, sprečavajući stvaranje ugrušaka. Deluje i protiv stvaranja plaka na krvnim sudovima i smanjuje mogućnost začepljenja srčanih arterija koje ovaj važan organ snabdevaju krvlju. Na taj način smanjuje se i rizik od srčanog udara.
Međutim, osobe koje već piju lekove protiv stvaranja tromba ili za snižavanje pritiska, kao i druge lekove za srce, trebalo bi da budu oprezne prilikom konzumiranja čaja od lipe, jer on može dodatno da pojača njihovo dejstvo.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 26 Jun 2012, 17:49
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Matičnjak ili limun trava priziva pozitivne misli

Čaj od matičnjaka predstavlja pravi izbor za prevazilaženje stresnih situacija, oslobađanje od depresija, kao i glavobolja uzrokovanih nervozom ili povraćanjem na nervnoj osnovi

Slika

Čaj od matičnjaka (melissa officinalis) predstavlja pravi izbor za prevazilaženje stresnih situacija, oslobađanje od depresija, kao i glavobolja uzrokovanih nervozom ili povraćanjem na nervnoj osnovi, ističu poklonici alternativne medicine. Delotvoran je i kod neredovnih menstruacija, takođe izazvanih stresom. Osim toga, ovaj čaj poboljšava i pamćenje, priziva lepe misli, ali i reguliše probavu, jača i oporavlja srce, deluje antibakterijski i pomaže zaceljivanju rana.


Čaj se sprema vrlo jednostavno. Čajnu kašiku biljke ili filter-vrećicu prelijte sa pola litre vrele vode, poklopite i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Procedite i pijte.

Za one koji ne znaju šta je matičnjak, treba reći da je reč o trajnoj biljci sa veoma razgranatom stabljikom visine do 60 centimetara. Cvetovi su beli, belo-žuti, plavičasti i bledoružičasti, mirišu na limun, pa ovu biljku u narodu zovu i „limun trava“.

Matičnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno lekovita, mirisna, ukrasna, začinska, aromatična, medonosna i industrijska. Raste u pčelinjacima, dvorištima, pored naselja, uz ograde i živice, po šumama. U parkovima se gaji kao ukrasna biljka, a u baštama kao lekovita i aromatična. Cveta od juna do septembra. Za lek se sakupljaju listovi i to pre cvetanja, a cela biljka dok cveta. Suši se brzo i oprezno, u hladu.

Najvažniji sastojak matičnjaka je etarsko ulje, koje se dobija destilacijom sa vodenom parom same biljke pokošene u fazi cvetanja. Izuzetno prijatno miriše, zbog čega se koristi ne samo u farmaciji, već i u industriji parfema i kozmetike.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Fitoterapija - lekovita priroda  |  Poslato: 27 Jun 2012, 19:29
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Nana tradicionalni lek protiv bolova u stomaku

Čaj od nane od davnina je poznat kao prirodni medikament, a i danas svi znaju za njegova lekovita dejstva, dok glumica Catherine Zeta Jones ističe da njime redovno umiruje stomak.

Slika

Biljka nana ili menta tradicionalno se koristi za lečenje digestivnih tegoba, bolova u želucu, grčeva, zastoja u varenju ili nadutosti. Ulje nane deluje opuštajuće na želudac i creva. Koristi se za smanjenje bolnih grčeva kod osrednjih kolika žučne kese. Uspešno se primenjuje kod nervoza, neuroza i nesanice. Deluje smirujuće, okrepljujuće i vraća snagu. Nana utiče na regulaciju ubrzanog srčanog rada, opušta bronhije i olakšava tegobe kod astme.

Slika

Zajedno sa matičnjakom trudnice je mogu koristiti protiv mučnine. Kao rastvor za ispiranje usta nana se primenjuje i protiv neprijatnog zadaha i kod bolesti desni i zuba. Mentol, jedna od komponenti etarskog ulja nane, lokalno primenjen smanjuje bol, hladi, dovodi do utrnuća, pa se koristi kod različitih reumatskih tegoba i neuralgija. Čaj od nane pije se i protiv menstrualnih bolova. Ona sadrži eterično ulje, flavonoide, gvožđe... Treba je čuvati na suvom i hladnom mestu.

Slika

Čaj protiv nesanice od davnina je poznat kao delotvoran, a recept je veoma jednostavan: pomešati 60 g hmelja i 20 g nane, preliti sa ½ l kipuće vode, poklopiti i nakon 2 sata procediti.

Nana je jednogodišnja, zeljasta biljka koja raste do 80 cm u visinu. Stabljike su razgranate sa jajastim šiljatim listovima koji imaju jak i karakterističan miris. Može da se uzgaja i u kući u saksijama, sadi se na 10 cm dubine.

Listovi nane sprečavaju glad na nervnoj bazi. Sveža biljka ima prepoznatljivu aromu koja daje ukus napicima, ali i salatama, povrću i poslasticama na bazi čokolade. Služi se kao začin uz voće, sladoled i slatkiše, kao i uz salate, marinade, mahunarke, povrće.


Story


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 65 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker