Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Apr 2024, 19:44


Autoru Poruka
Miss Helen
Post  Tema posta: Bezglutenska ishrana  |  Poslato: 08 Feb 2013, 15:51
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 25 Dec 2012, 20:14
Postovi: 1249
Lokacija: Tu negdje..

OffLine
Proso

Slika



Proso (Panicum milliaceum) je od kamenog doba sastavni deo ljudske ishrane. Pre kukuruza proja (prosa) je mešena isključivo od zrna prosa. Proso je sitna okruglasta i malo spljoštena žućkastobela žitarica. Zrno prosa je ovijeno plevom (ljuskom), koju treba oljuštiti, jer je neprobavljiva (sadrži oko 53% celuloze). Hranljiva je i lekovita, sadrži skoro sve sastojke za fiziološku ravnotežu organizma. Ima vazdušastu konzistenciju i lake je probavljivosti. Izrazito je alkalna (bazna) žitarica i kao takva je nezamenljiva za uspostavljanje ravnoteže kod oštećenja crevne flore.

Organizmu daje puno energije i zagreva ga. Preporučuje se i kao vrlo pogodna hrana za starije osobe koje naginju bolestima krvnih sudova. Kalorijska vrednost 100 g oljuštenog prosa je 327 kcal. Sadrži 8,7 g vode, 10 g proteina sa veoma važnim aminokiselinama (argininom, triptofanom, lizinom, cistinom, histidinom, torozinom, rastvorljivu silicijumovu kiselinu), 2,9 g masnoća, 72,9 ugljenih hidrata, 8,5 g vlaknaste materije. Od minerala sadrži: 8,0 mg kalcijuma, 285 mg fosfora, 3,0 mg gvožđa, 5,0 mg natrijuma, 195 mg kalijuma, oko 170 mg magnezijuma, sumpora, fluora i joda. Od vitamina sadrži: gotovo sve vitamine grupe B (42 mg tiamina, 0,29 mg riboflamina, 4,7 mg nijacina i dr.) 0,18 mg vitamina E, vitamina A i silicijumovu kiselinu. Za pripremu jela najviše se preporučuje brašno od celog zrna (integralno brašno). Koristiti sveže samleveno brašno zbog neizmenjene sadržine vitamina i nezasićenih masnih kiselina. Za pripremu hleba i peciva koristi se samo instant pekarski suvi kvasac, koji ne sadrži nedozvoljene dodatke.

Proso je izuzetno koristan za ishranu. Pomaže pravilnom radu i hrani želudac, pankreas, slezinu i creva. Kao takvo, široko se primenjuje i u dijetalnoj ishrani dijabetičara. Proso je najbolji prirodni lek. Ono daje crevnim bakterijama hranljivi supstrat i na taj način potiskuje razvoj bakterija koje uzrokuju trulenje u crevima. Zbog njegovih hranljivih i lekovitih svojstava preporučuje se, da se jela od prosa pripremaju jedan do dva puta nedeljno. Mleveno prošeno brašno koristi se u pripremi hleba i peciva, pomešano oko 15% sa drugim bezglutenskim brašnom.
Zrno prosa može biti samostalno jelo, u kombinaciji sa drugim namirnicama (naročito sa sitnim pasuljem ili sočivom), karfiolom, bundevom ili tikvicama.

Lekovita svojstva:
– blagotvorno deluje na organizam (pre svega na želudac, slezinu i guštreraču, pospešuje varenje,
– obnavlja ćelije i crevnu floru,
– jača srce, podstiče mokrenje i znojenje, koristi se protiv anemije, nervne napetosti i depresije, smanjuje zapaljenja i otoke,
– štiti od umora, kijavice, bronhitisa, karijesa…
– pomaže sprečavanju pobačaja.
– ulepšava telo, utiče na lep ten, pročišćava kožu, jača kosu i nokte,
– blagotvorna je i za dijabetičare.

Preporučuje se kao dijetalna hrana licima koja se bave intelektualnim poslovima, nervoznim i starijim licima kojima preti skleroza. Korišćenje prosa se savetuje kod tegoba sa kiselom krvi (acidoze), koristi se i protiv taloženja štetnih materija kod reumatizma i gihta.
Dijetom od prosene kaše i povrća uspostavlja se unutrašnja ravnoteža metabolizma.

BLAGOTVORNOST IZNUTRA – ISTOVREMENO I SPOLJA

Jelima od prosa deluje se iznutra na čišćenje krvi (neutralizacija povećane kiselosti krvi), pospešuje varenje, sprečava trulenje u crevima, pojačava izlučivanje mokraće i sl. Blagotvorno dejstvo na organizam, istovremeno ima uticaj i na spoljnu stranu, ten. Da bi se postiglo dobro zdravlje i lep ten, obavezno je konzumiranje prosene kaše s povrćem, jednom do dva puta nedeljno.

Priprema prosa

Proso pre upotrebe treba najpre probrati i očistiti od nečistoća i neoljuštenih zrna. Oprati ga u gustoj cediljki pod mlazom vode, jer tako će manje peniti tokom kuvanja.
Prosena kaša se kuva u razmeri: 1 šolja prosa u tri šolje vode i prstohvat soli. U proključalu vodu doda se pripremljeno proso i so, promeša i ostavi da voda proključa. Smanjiti temperaturu i kuvati oko 30 do 35 minuta, a po potrebi doliti vrućom vodom. U letnjem periodu meka kaša
se priprema na isti način, ali se umesto tri, upotrebe četiri šolje vode. U zimskom periodu, pre kuvanja probrano suvo proso propeći u suvom tiganju oko 5 minuta da dobije zlatastu boju i zamiriše na orahe, postepeno mešajući da ne zagori. Preliti pažljivo ključalom vodom, mešajući i dalje kuvati prema napred navedenom načinu.
Kombinacija prosa sa drugim žitaricama (npr. 20% prosa i 80% smeđeg pirinča) daje vrlo ukusno jelo. Preostala stegnuta prosena kaša se može iskoristiti sa dodatkom povrća i vode, za pripremu čorbe ili sa manje vode kremast doručak.

RECEPTURE

PRILOZI

Osnovni recept

Potrebno:
1 šolja prosa
3 šolje ključale vode
so

Priprema:
Prebrani i oprani proso sipati u sud, preliti vodom, posoliti i kuvati da voda proključa. Temperaturu smanjiti na niži stepen i kuvati polupoklopljeno (bez mešanja) oko 15 minuta. Kada sva voda ispari, proso rastresti drvenim štapićem (pažljivo da se ne izgnječi). Ostaviti otklopljeno da prohladi. Ovakovo proso je vrlo dobar, ukusan i jednostavan prilog za povrće, meso, tofu i sl.

Prosene pahuljice

Potrebno:
1 šolja proprženih prosenih pahuljica
3 velike šolje vode
so

Priprema:
U ključalu osoljenu vodu dodati pahuljice. Kuvati oko 25 minuta na 190oC ili dok pahuljice ne postanu kašaste. Služiti ih sa posutim proprženim susamovium semenkama ili sa dodatkom suvih grožđica.

Hleb od prosa

Potrebno:
25 dg prosenog brašna
10 dg bezglutenskog brašna
3 g instant pekarskog suvog kvasca
¼ kašičice šećera
½ kašice soli
1,5 dl mlake vode
3 dg rastopljene biljne masti

Priprema:
Obe vrste brašna sjediniti, kvasac direktno umešati u brašno, dodati šećer i so. Vrhovima prstiju umešati masnoću. Postepeno dodavati mlaku vodu i zamesiti žitko, glatko testo. Testo lupati 1 minut o zidove suda. Pokriti vlažnim salvetom i ostaviti na toplom mestu oko 45 minuta. Masnoćom premazati dno tepsije i bočne strane. Sipati testo u tepsiju, staviti u prethodno zagrejanu pećnicu i peći 5 minuta na 200oC da se odozgo uhvati korica, okrenuti hleb i peći još 4 minuta da se dobije hrskava korica tamnozlatne boje. Hleb izvaditi iz tepsije, malo ga ohladiti, iseći na komade i poslužiti toplo.

PREDJELA

Tortilja od prosa
(osnovni recept za prosenu tortilju)

Potrebno: (za 12 tortilja)
20 dg bezglutenskog brašna
15 dg prosenog brašna
15 dg belog kukuruznog brašna
7 g instant suvog pekarskog kvasca
1 dl mlake vode
1 jaje
1 kašičica soli

Priprema:
Bezglutensko, kukuruzno i proseno brašno izmešati sa kvascem i soli. Dodati umućeno jaje i postepeno dodavati vodu da se napravi čvrsto testo. Ostaviti da stoji 20 minuta. Otkidati testo težine 5 dg i oblikovati kuglice. Staviti ih između dva lista masne hartije i rastanjiti do debljine 2-3 mm. Ispržiti ih u tavi podmazanoj uljem. Pečene tortilje slagati jednu na drugu i odvajati ih listom masne hartije, a zatim ih umotati u čistu tkaninu i držati na toplom mestu do upotrebe. Nadenuti ih po želji i odmah tople poslužiti.

Odresci od prosa

Potrebno:
20 dg kuvanog prosa
10 dg kuvanog krompira
1/2 šolje kuvane šargarepe
5 kašika struganog sira
1 šolja bezglutenskih mrvica
1 kašika sitno seckanog peršuna
so, mleveni biber,

Priprema:
Proso, krompir i šargarepu skuvati u posebnim sudovima. Svaku vrstu dobro
izgnječiti i pomešati zajedno, dodati začine i izmešati dodavajući mrvice sve dok masa ne bude gusta. Iz mase kašikom odvajati masu, oblikovati okrugle odreske, uvaljati u mrvice ii pržiti na ugrejanom ulju. Poslužiti tople.

SALATE

Prosena salata

Potrebno:
10 dg prosa
10 dg seckanih kockica šargarepe
10 dg seckanih kockica kiselih jabuka
2 dl kisele pavlake
malo lista peršuna
so

Priprema:
Oprano proso kuvati 40–50 minuta. Posoliti pri kraju kuvanja, a nakon kuvanja procediti. Sitno seckane kockice šargarepe i jabuka malo prodinstati na pari, pomešati sa obarenim prosom, dodati pavlaku i sve dobro promešati. Ukrasiti listićima peršuna.

SUPE I ČORBE

Supa od prosa i šargarepe

Potrebno:
10 dg prosa
5 dg šargarepe
1 kašika ulja
so

Priprema:
Proso propržiti u suvom tiganju, preliti 1 l vode, dodati šargepu isečenu na kockice, posoliti, zauljiti i kuvati da omekša.

Supa (ili krem čorba)

Potrebno:
1 l domaćeg bujona
1 šoljica opranog prosa

Priprema:
Proso se može dodati u supu (bujon) umesto testenine 15 minuta pre kuvanja supe. Za čorbu u ključali bujon usuti oprani proso, promešati, smanjiti temperaturu i kuvati da se proso do kraja raskuva i zgusne tečnost.

KUVANA JELA

Kaša od prosa sa bundevom
(može se pripremiti od heljde ili pirinča)

Potrebno:
25 dg prosa
10 dg izrendane bundeve
8 dl tople vode
1 dl mleka
1 ravna kašika šećera
2 kašike limunovog soka
1 kocka maslaca
so

Priprema:
Proso propržiti u suvom tiganju, preliti vodom i kuvati da zrna omekšaju i voda ispari. Malo posoliti, pošećeriti i sve dobro izmešati, preliti mlekom, dodati rendanu bundevu i dinstati. Na kraju staviti maslac, malo ohladiti i umešati sok od limuna. Servirati za doručak.
Varijanta za post: bez mleka.

Tikvice punjene prosom

Potrebno:
4 mlade tikvice
1 šolja prosa
10 dg sira
1 glavica crnog luka
2 čena belog luka
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
so, mleveni crni biber

Priprema:
Proso skuvati da skoro omekša i ocediti. Oprane tikvice očistiti, iseći uzdužno na pola i kašikom izvaditi sredinu. U posebni sud staviti iseckanu sredinu tikvica, dodati sitno sekani peršun„ crni i beli luk, kuvani proso, sir, posoliti i pobiberiti. Sve izmešati, smesom puniti tikvice i poslagati ih u vatrostalnu posudu. Naliti vodom da tikvice ogreznu i kuvati poklopljeno na smanjenoj temperaturi da omekšaju.

Proso sa šampinjonima i susamom

Potrebno:
30 dg oljuštenog prosa
40 dg šampinjona (ili 30 dg bukovače)
15 dg proprženog susama
3 jajeta
3 dl mleka
so

Priprema:
Oprano u hladnoj vodi i oceđeno proso, staviti u sud i preliti vodom. Kuvati ga oko 25 minuta, poklopiti i ostaviti na toplom mestu da nabubri.
U međuvremenu očistiti i oprati gljive, iseći na režnjeve, staviti u sud i pirjaniti poklopljene na smanjenoj temperaturi u vlastotom siku, da sva voda ispari. Povremeno promešati. Pripremiti umak: jaja, mleko i malo soli izmiksirati.
U vatrostalnu posudu premazanu maslacem staviti namirnice ovim redom: proso, odgore gljive, posuti susamom i još jednom sve ponoviti. Preliti umešanim umakom i zapeći u prethodno zagrejanoj pećnici.

Prosoto

Potrebno:
1 šolja prosa
1 manja glavica crnog luka
1 čen belog luka
2 kašike maslinovog (ili susamovog) ulja
10 dg bundeve
10 dg pečurki (gljiva)
1 šargarepa
1 paškanat (paštrnak)
so, mleveni crni biber, bosiljak

Priprema:
Ovo jelo je slično rižotu. Crni i beli luk sitno iseckati i staklasto propržiti na ugrejanom ulju. Dodati drugo iseckano povrće i dinstati oko 10 minuta, a zatim dodati isprani proso. Propržiti sve zajedno nekoliko minuta i naliti sa tri puta više vode. Posoliti, pobiberiti i dodati začin. Kuvati na smanjenoj temparaturi polupoklopljeno 15 do 20 minuta da sva voda ispari. Otklopiti sud i ostaviti da se jelo prohladi.

PRŽENA I PEČENA JELA

Pljeskavice pržene na ulju

Potrebno:
20 dg prosa
15 dg ribani parmezan
5 dl domaćeg bujona
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
ulje za prženje
so, mleveni crni biber

Priprema:
Staviti bujon da proključa, ukuvati oprano proso i kuvati 10 minuta. Smanjiti temperaturu, kuvati 20 minuta da se zrna raskuvaju i da voda ispari. Prohladiti, umešati ribani parmezan i sitno seckani list peršuna, po potrebi posoliti i po želji pobiberiti. Oblikovati rukama pljeskavice, uvaljati ih u bezglutenske mrvice i pržiti na ugrejanom ulju sa obe strane.

Pohovane kriške od prosene kaše

Potrebno:
25 dg prosa
2 kašike ulja
1 glavica crnog luka
1 jaje
4 kašike naribanog tvrdog sira
1 čen belog luka
1 manji list lovora
malo soli

Priprema:
U šerpi na zagrejanom ulju staklasto ispržiti naseckan crni luk. Prosena zrna probrati, isprati u nekoliko voda, ocediti i dodati crnom luku i kratko pirjaniti. Doliti 8 dl tople vode, dodati lovorov list, so i izgnječeni beli luk. Kuvati da ključa 20 minuta na smanjenoj temperaturi. Odstraniti list lovora, sipati na ravnu podlogu i nožem poravnati sloj na debljinu 1 cm. Ostaviti da se ohladi i stegne i iseći na kriške. Umutiti jaje, svaku krišku uvaljati u jaje i s obe strane propržiti na ulju. Poslužtii uz sezonsku ili mešanu salatu. Uz kriške se služi dinstano povrće ili mešana salata od presnog kupusa, presne šargarepe ili zelene salate.

Prosena proja

Potrebno:
2 šolje kuvanog prosa
2 šolje projinog brašna
10 dg ribanog parmezana
2 kašike ulja
malo vode
so

Priprema:
Izmešati kuvani proso (osnovni recept) i projino brašno. Posoliti, dodati ulja, rendisani parmezan i vodu. Umesiti tako da se dobije retko testo kao za običnu proju. Testo razliti u nauljenu tepsiju i staviti da u zagrejanu pečnicu. Peči na 150oC oko 15 minuta, a zatim povečati temperaturu na 180oC i peči još oko 30 minuta da površina porumeni.

ROŠTILJ

Prosena pljeskavica sa prazilukom

Potrebno:
25 dg kuvanog prosa
10 dg prosenih pahuljica
10 dg rendanog parmezana
10 dg kuvanog praziluka
1 jaje
so, mleveni crni biber

Priprema:
Dobro kuvani proso (oko 25 minuta) pomešati sa navlaženim prosenim pahuljicama i jajeto, posoliti i pobiberiti po želji i umešati rendani sir. Masu vaditi kašikom, oblikovati pljeskavice i peći na ugrejanom roštilju sa obe strane.

POSLASTICE

Sutlijaš od prosa

Potrebno:
1 šolja prosa
4 šolje vode
1 šolja mleka
5 dg grožđica
1 kašika seckanih orasa
2 kašike meda (ili žutog šećera

Priprema:
Oprani proso ukuvati u ključalu vodu. Kada nabubri, dodati mleko, suvo grožđe, orahe i sl. Zasladiti po želji, a potom kuvati još 10 minuta.

Puding od prosa

Potrebno:
1 šolja prosa
10 dg suvih grožđica
2 izrendane jabuke
5 dg seckanog badema
1 kašika meda
cimet u prahu

Priprema:
Oprani proso osušiti a zatim prepeči na suvom tiganju. Kad se prohladi staviti ga da se kuva sa 4 šolje vode. Umešati sve navedene sastojke (osim badema) i začin. Kada masa proključa, smanjiti temperaturu i kuvati da se proso raskuva (oko 30 minuta). Ohladiti i poslužiti posuto seckanim bademima.

Voćni krapci od prosa

Potrebno:
30 dg bezglutenskog brašna
50 dg prosa
25 dg naribanih kiselih jabuka
10 dg grožđica (ili sitno naseckanih
suvih smokava)
5 g instant pekarskog suvog kvasca
4 g soli
7,5 dl mleka +
2,5 dl vode Þ razrediti
2 kašike ulja za podmazivanje tepsije
2 dl kisele pavlake

Priprema:
U bioprocel smešu dodati instant kvasac i potrebnom količinom osoljene mešavine (mleka i vode) umesiti testo, razviti ga i staviti u nauljenu tepsiju da kisne na sobnoj temperaturi. Na uskislo testo po površini poređati grožđice i oceđene naribane jabuke. Proso kuvati na ostatku razređenog mleka oko 45 minuta. Ohlađenu prosenu kašu naneti na testo preko grožđica i jabuka. Staviti u vruću pećnicu i peći oko 30 minuta na temperaturi 160oC uz stalno dolivanje mleka i pavlake. Poslužiti toplo ili hladno uz gusti voćni sok.

Bundevara razljevuša

Potrebno:
25 dg prosenog brašna
25 dg kukuruznog brašna
50 dg rendane bundeve
3 jaja
1 dl mleka
1 dl kisele vode
1 kašika ulja
1 kisela pavlaka
malo soli

Priprema:
U pomešano brašno i so, dodati umućena jaja sa malo mleka i kisele vode. Mešanjem ujednačiti smesu, pa dodati rendisanu bundevu i pavlaku, zatim sve dobro izmešati. U tepsiju premazanu uljem sipati pripremljenu smesu i peći u prethodno zagrejanoj pećnici 30 minuta na temperaturi 200oC.

Projara od bundeve

Potrebno:
10 dg kuvanog prosa
35 dg kukuruznog brašna
1 kg ribane bundeve
25 dg šećera
1 šoljica ulja
10 dg ribanog tvrdog sira
prstohvat soli

Priprema:
Sve pomenute sastojke osim sira sjediniti, usuti u podmazanu tepsiju i poravnati površinu. Naribani sir posuti po celoj površini. Staviti u ugrejanu pećnicu i peći 30–40 minuta na temperaturi 200oC. Malo ohladiti, posuti ribanim sirom, pažljivo iseći na kriške veličine 5x6 cm i poslužiti toplo.

Proseno-vočni desert

Potrebno:
2 šolje prosa
ž kašika kokosovog brašna
1 kašika suvog grožđa
1 kašika suvih kajsija
1 kašika suvih smokava
prstohvat soli

Priprema:
Oprano proso kuvati u tri dela vode (ili mleka) uz dodatak soli, kokosovog brašna i sitno seckanog suvog voća ili isečenog svežeg voća na kocke (kruška, jabuka, banana). Kada se zrna raskuvaju, sipati u činijice i posuti seckanim orasima, bademima ili lešnicima. Činijice sa desertom staviti u prethodno zagrejanu pećnicu i peći (bez ulja) da se površina zarumeni i da zamiriše. Po želji pre služenja može se preliti medom.


[kez.gif]


Vrh
Miss Helen
Post  Tema posta: Re: Heljda  |  Poslato: 08 Feb 2013, 15:59
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 25 Dec 2012, 20:14
Postovi: 1249
Lokacija: Tu negdje..

OffLine
Slika


Heljda, ajdina (Fagopyrum sagittaium) – poreklom je iz centralne Azije. Plod je zrno trouglastog oblika koje služi isključivo za ljudsku ishranu. Naučno je utvrđeno da je zdrava i lekovita biljka. U narodnoj medicini heljda se koristi kao hrana i napitak.. Prema botaničkoj klasifikaciji heljda nije žitarica, ali se svrstava u tu grupu namirnica zbog sličnosti hranljivog sastava i načina pripreme. Naziva se crnim žitom. U stvari je zeljasta biljka iz roda Fagopyrum, srodna rabarbari. Heljda ima sve dobre osobine kao i integralne žitarice, osim toga bogata je lizinom, esencijalnom aminokiselinom. Semenke su suve i sastoje se iz dva dela: unutrašnji koji se koristi u ishrani i spoljna opna koja se koristi za punjenje jastuka. Heljda je hranljiva i energetska namirnica, siromašna je masnoćama i kalorijama. Ona snaži i zagreva. 100 grama jestivog zrna daje 335 kalorija. Vrlo je bogata hranljivim sastojcima, mineralima i vitaminima. Najbogatija je ugljenim hidratima, belančevinama i biljnim uljem. Sadrži proteine nalik na gluten (11,5–12%), zasićene masne kiseline, biljno ulje (do 2,5%), ugljene hidrate (do 85% skroba). Sadrži minerale: kalijuma (218 mg), fosfora (254 mg), kalcijuma (21 mg), magnezijuma (85 mg), gvožđa (3,2 mg), natrijuma, selena i fluora. Sadrži i mikroelemente: jod, cink, brom i dr. Sadržaj vitamina je sličan ostalim žitaricama. Ima skoro sve vitamine grupe B (naročito niacina), a posebno vitamin E (3,7 mg) i rutin koji utiče na krvni sistem i nervne ćelije. Sadrži i esencijalnu aminokiselinu lizin, značajnu za rast kostiju i obnavljanje krvi kao i rutin supstancu vitamina P. Sastojak heljde je i agrimin koji smanjuje rizik sterilnosti. Heljda je lako probavljiva i mogu je koristiti lica sa poremećenom probavom. U ishrani se koristi oljušteno zrno i brašno. Od brašna se priprema hleb, kačamak i druga jela.
Seme heljde u kulinarskom smislu, veoma je ukusno i vredno. Heljda se koristi kao i pirinač, u obliku heljdine kaše, kao dodatak jelima uz povrće i meso, od nje se pripremaju lekovite kaše, mnoga druga dinstana jela, prave se odlične krvavice, pite... U nekim zemljama smatra se vrhunskim specijalitetom. Kuva se oko 20 minuta.
Veoma je zahvalna, jer se odlično kombinuje s povrćem, gljivama i drugim žitaricama. Koristi se samo oljušteno zrno.
Brašno heljde je vrlo ukusni i hranljivo. Koristi se za pripremanje heljdine palente, hleba i peciva (kao dodatak drugih žitarica), pita, palačinki, pogača, torti i drugih specijaliteta, kao i testa za rezance. Heljdino brašno često se koristi i kao dodatak drugim vrstama brašna. Peciva i palačinke od takve mešavine imaju nežnu strukturu i ukus maslaca. Brašno heljde je više crno nego belo. Koristi se u slatkoj i slanoj varijanti. Iako je bogata ugljenim hidratima, lako je probavljiva, ne podiže nivo glikoze u krvi, pa je pogodna, kako za lica s poremećenom probavom, tako i za dijabetičare. U restoranima se nudi kao poseban specijalitet.
U Rusiji skoro svaka porodica počinje dan sa kašom. Jede se kaša od heljde, pirinča, prosa, kukuruza... One se pripremaju u vodi ili mleku, slane ili slatke. Jedu se kao poseban obrok ili kao dodatak drugim jelima.
Lekovita svojstva: jača organizam, podmlađuje krvne sudove, otklanja umor, zagreva, isušuje, povećava cirkulaciju u rukama i nogama, izgrađuje krv, povećava lučenje urina. Odlična je za pamćenje i koncentraciju (naročito za starije osobe). Snižava pritisak, leči arteriosklerozu i zatvor. Delotvorna je i u lečenju bolesti pluća i bubrega. Preporučuje se osobama s probavnim smetnjama, rekonvalescentima i starijim osobama. Doprinosi pravilnom radu creva, pogodna je za vegetarijansku ishranu (jer sadrži znatan procenat proteina).
Posebna napomena: i stabljika heljde ima farmaceutsku vrednost, jer sadrži supstancu rutin, koja se koristi kao sredstvo koje zaustavlja krvarenje i povećava otpornost kapilara.

RECEPTURE

PRILOZI

Hleb od heljde

Potrebno:
50 dg heljdinog brašna
50 dg bezglutenskog brašna
10 g instant pekarskog suvog kvasca
so, mlaka voda

Priprema:
Pomešati obe vrste brašna sa suvim kvascem i soli. Zamesiti testo dodavajući postepeno mlaku vodu. Ostaviti u posudi da stoji jedan sat na toplom mestu. Testo istresti na dasku za mešenje i dobro ga promesiti. Staviti testo u okrugli kalup i ostaviti još oko 20 do 30 minuta da stoji a zatim površinu testa umiti hladnom vodom. Peći u prethodno zagrejanoj pećnici oko 45 minuta na temperaturi 250oC da porumeni. Izvaditi iz pećnice, još jednom poršinu hleba umiti hladnom vodom, uviti u platnenu salvetu i ostaviti da se ohladi.

Heljdin šareni hleb

Potrebno:
40 dg heljdinog finog brašna
20 dg kukuruznog brašna
3 dl ključale vode
3 kašike maslaca
10 g instant pekarskog suvog kvasca
1 kašičica mlevenog anisa
1 dl mleka
so

Priprema:
U mešavinu prosejanog heljdinog i kukuruznog brašna dodati instant kvasac, promešati i popariti ključalom vodom, a zatim umesiti tamno testo. Dodati anis i testo dobro izraditi, pa ostaviti na toplom mestu. Kada se zapremina testa udvostruči, na dasci za mešenje rastanjiti testo. Površinu razvijenog testa obilno premazati rastopljenim maslacem. Zaviti rolnu i staviti je u podmazanu tepsiju, pa opet ostaviti na toplom mestu. Kada se testo podigne, peći na umerenoj temperaturi. Ovaj hleb je vrlo ukusan, lepo izgleda i dugo zadržava vlagu, pa se može koristiti duže.

Klasičan heljdin prilog sa začinima

Potrebno:
1 šolja očišćene heljde
2 šolje ključale vode
2 kašike maslaca
1 kašičica sitno seckanog lista peršuna
so, mleveni crni biber

Priprema:
Propržiti heljdu u suvom plitkom loncu oko 5 minuta na umerenoj temperaturi, preliti je ključalom vodom i malo posoliti. Ostaviti da proključa, smanjiti temperaturu i ostaviti da polagano ključa još 25-­30 minuta. Dodati maslac, sitno seckani list peršuna, pobiberiti po želji, promešati i još malo pirjaniti da se sva voda ukuva. Odličan je prilog obarenom povrću, gljivama i mlevenim odrescima.

Heljdin prilog bez začina

Potrebno:
1 šolja heljde
2 šolje ključale vode
prstohvat soli

Priprema:
Oljuštena zrna heljde pržiti u tiganju 4-5 minuta, staviti u lonac, preliti vodom i posoliti. Kada proključa, poklopiti, smanjiti temperaturu i kuvati da voda ispari. Koristi se kao dodatak umesto pirinča.

Heljda sa slaninom i parmezanom

Potrebno:
40 dg heljde
10 dg dimljene slanine
10 dg rendanog parmezana
1 glavica crnog luka
5 dg maslaca
5 dl supe
so, mleveni crni biber

Priprema:
Na zagrejanom maslacu staklasto propržiti sitno seckani crni luk, dodati seckanu slaninu na kockice i dalje pržiti zajedno sa lukom. Očišćenu heljdu dobro oprati u 2-­3 tople vode i dodati je luku. Dinstati oko 35 minuta uz dolivanje po malo domaće supe. Posoliti, pobiberiti i umešati rendani sir. Služiti toplo kao dodatak uz povrće i odreske.

Propržena kaša od heljde

Potrebno:
30 dg heljde
5 dg maslaca
3 dl vode
so

Priprema:
Probranu i opranu heljdu staviti u sud, malo posoliti, dodati maslac i preliti ključalom vodom tako da heljda ogrezne za jedan prst. Poklopiti, smanjiti temperaturu i pustiti da polako ključa oko 20 minuta da voda ispari. Skoro obarenu heljdu presuti u plitki sud, staviti u zagrejanu pećnicu i pržiti da zrna porumene, tako da se odvajaju jedna od drugih. Ovakova kaša se služi uz šči i boršč. Malo propržena na maslacu može se jesti posebno sa suvim obarenim gljivama, a koristi se i kao nadev.

Kaša od heljde sa gljivama

Potrebno:
40 dg heljde
40 dg šampinjona
1 šolja grubo mlevenog kikirikija
2 kašike margarina (maslaca ili ulja)
1 kašičica aleve paprike

so, mleveni biber

Priprema:
Očišćenu heljdu potopiti u mlaku vodu i ostaviti preko noći. Narednog dana vodu odbaciti, preliti novom vodom i skuvati je s usitnjenim šampinjonima. Dodati grubo mleveni kikiriki, ulje, biber i so po ukusu. Promešati, još malo prokuvati i poslužiti toplu. Servira se sa dodatkom zelene ili mešane salate.

Sveže kobasice od heljde i mesa

Potrebno:
40 dg prokuvane heljde
1 kg samlevenog svinjskog mesa
začini (so, aleva paprika, ljuta tucana
paprika, mleveni crni biber, beli luk)

Priprema:
Sa mesa (plećka, but, vrat) odstraniti žilave delove i samleti na sitnoj rešetki. Umešati kuvanu i dobro oceđenu heljdu, dodati po ukusu so, alevu papriku, mleveni crni biber i kim i ispasirani beli luk. Kod mešanja ne sme se dodavati voda. Creva treba da su tanka (najbolja su jagnjeća jer ne pucaju). Najbolje je peći u pećnici ili na roštilju. Pre početka kobasice treba iglom izbosti na nekoliko mesta. Rok trajanja ovih kobasica 3-4 dana u hladnjaku, a zamrzivaču do 2 meseca.
Heljda se kuva u beloj platnenoj vrećici uronjenoj u ključalu vodu. Ne sme se raskuvati. Treba je dobro ocediti i ohladiti.

Džigernjača od heljde i iznutrica

Potrebno:
30 dg obarene heljde
50 dg svinjskog mesa od buta
1 kg džigerice (jetre)
1 svinjsko srce
1 svinjska glava
10 dg imasti
2 glavice crnog luka
1 kašika aleve paprike
1 kašičica ljute paprike (po želji)
so, mleveni crni biber

Priprema:
Očišćenu glavu, srce i meso obariti. Sa glave skinuti meso, ohladiti i sve zajedno sa sirovom džigericom samleti na mašini za meso na sitnoj rešetki. Istovreno kada se kuva glava sa ostalim dodacima kuva se u heljda stavljena u belu platnenu vrećicu (ne sme sa raskuvati). Očišćeni crni luk iseći i dinstati na masti. Sve sastojke i začine dobro izmešati sa obarenom heljdom. Masa treba da bude dobro mekana (ako je potrebno dodaje se malo vode u kojoj se kuvalo meso). Masa se puni u debelo crevo uvezano sa jednog kraja, a zatim se veže drugi kraj. Kuva se vrućoj vodi (voda ne sme da vri). Kada se kraj creva uvrne, kuvanje je završeno. Džigernjača se izvadi i ohladi u hladnoj vodi, obriše i koristi. Čuva se u hladnjaku 2-3 dana, a u zamrzivaču do 30 dana.

Tortilje od heljde sa pljeskavicom

Potrebno:
30 dg heljdinog brašna
4 kašike bezglutenskog brašna
4 dl mleka
2 jajeta
1 kašika šećera
5 instant pekarskog suvog kvasca
1 kašičica soli
ulje za prženje

Priprema:
U mešavinu brašna pomešati suvi kvasac, so, šećer i preliti mlekom u kome su razmućena 2 žumanca. Sjediniti sve sastojke i na kraju dodati ulupani sneg belanaca. Masu dobro izmešati. Ostavit na toplom mestu da kisne jedan sat. Sipati po kutlaču testa u prethodno zagrejan i zamašćen mali tignj i peći sa obe strane (kao deblje palačinke). Tortilju presaviti na polovinu i staviti prethodno pečenu heljdinu pljeskavicu.

Heljdina palenta

Potrebno:
40 dg brašna od heljde
10 dg rendanog parmezana
2 kašike ulja
5 dg maslaca
so

Priprema:
U ključalu osoljenu vodu sa uljem umešati heljdino brašno i kuvati na smanjenoj temparatuti oko 20 minuta stalno mešajući. Kuvanu palentu usuti u vatrostalnu posudu, preliti otopljenim maslacem i posuti rendanim parmezanom. Zapeći u zagrejanoj pećnici 15-­20 minuta na temperaturi 180oC. Poslužiti toplo.

Heljdina ljevuša sa kajmakom

Potrebno:
50 dg heljdinog brašna
25 dg bezglutenskog brašna
50 dg kajmaka
4 jajeta
4 dl mleka
soli po potrebi

Priprema:
Izmešati oba brašna, posoliti i zamesiti testo sa malo vode. Sipati testo u zagrejanu i uljem podmazanu tepsiju. Peći 10 minuta u prethodno zagrejanoj pećnici na temperaturi 200oC. U međuvremenu pripremiti preliv: razmutiti jaja, umešati kajmak i mleko. Tepsiju izvaditi i ravnomerno preliti testo i vratiti u pećnicu. Peći 4-5 minuta na 250oC. Izvaditi tepsiju, malo ohladiti, iseći na kvadrate i poslužiti sa domaćim kiselim mlekom ili jogurtom.

Kroketi od heljde

Potrebno:
40 dg heljde
4 tvrdo kuvana jajeta
2 glavice crnog luka
2 kašike heljdinog brašna
1 čaša mleka u prahu
ulje
so

Priprema:
Uveče opranu heljdu potopiti u vodu do jutra da nabubri. Ocediti je, preliti vodom i zajedno sa sitno isečenim lukom prokuvati u neosoljenoj vodi. Omekšalu heljdu ocediti i istresti u činiju. Dodati izrendana jaja, mleko u prahu, začine i dobro izmešati. Kašikom vaditi krokete, svaki uvaljati u heljdino brašno i poslagati u u dobro zamašćenu tepsiju. Peći u prethodno zagrejanoj pećnici na 200oC. Pečeni su kada postanu zlatasti i hrskavi.

Ajdovi žganjci sa slaninom

Potrebno:
40 dg heljdinog (ajdovog) brašna
25 dg dimljene mesnate slanine
2 kašike sitno mlevenih čvaraka
2 dl kisele pavlake
so

Prilog: kiselo mleko

Priprema:
U litru vode staviti mlevene čvarke i ostaviti da voda proključa. Polagano sipati heljdino brašno, u sredini napraviti rupu sa varjačom. Kuvati bez mešanja oko 25 minuta na smanjenoj temperaturi. Višak vode odliti (i sačuvati), izmešati popareno brašno sa ostatkom vode, postepeno dolivajući po potrebi odlivenu vodu, neprekidno mešajući. Pripremiti preliv od sitno seckane otopljene slanine i uzavrele pavlake. Žgance vaditi kašikom umočenom u preliv i slagati ih u tanjir ili činiju. Preliti prelivom i poslužiti sa kiselim mlekom.

Štapići od heljdinog brašna i orasa

Potrebno:
1 šolja heljdinog brašna
1 šolja bezglutenskog brašna
2 šoljice žutog šećera
20 dg maslaca
1 šolja mlevenih oraha
so, cimet u prahu

Priprema:
Penasto umutiti maslac sa šećerom, dodati mešavinu brašna, po pola kašičice soli i cimeta i mlevenih orasa. Umesiti testo da se svi sastojci spoje. Izvaditi na dasku za mešenje posutoj sa malo heljdinog brašna i oblikovati loptu. Rastanjiti na deljinu oko 15 mm, iseći na trake širine 10 mm i dužine oko 10 cm. Štapiće poređati u zamašćenu plitku tepsiju i peći u prethodno zagrejanoj pećnici 20-25 minuta na temperaturi 200oC.

SALATE

Salata od heljde i šargarepe

Potrebno:
10 kašika kuvane heljde
2 veće šargarepe
2 kivija
1 kašika maslinovog ulja
1 limun
so

Priprema:
Kuvanu heljdu staviti u činiju, malo posoliti, dodati ribanu šargarepu, kivi isečen na kockice, zauljiti i zakiseliti limunovim sokom. Promešati, staviti u hladnjak 30 minuta i poslužiti.

Salata od heljde i praziluka

Potrebno:
1 šolja heljde
2 šargarepe
1 praziluk srednje veličine
2 kašike ulja
1 kašika maslaca
1 kašika limunovog soka
so, mleveni crni biber

Priprema:
Heljdu skuvati u vodi u odnosu 1:3. U posebnom sudu skuvati praziluk isečen na kolutove. Šargarepu iseckati na kolutove i obariti. Sve sastojke ocediti i kratko prodinstati na otopljenom maslacu, začiniti i služiti toplo.

SUPE I ČORBE

Lekovita supa od heljde

Potrebno:
1 šolja oljuštenog heljdinog zrna
5 dg korena i lista peršuna
1 l vode
malo mlevenog kima

Priprema:
Prebrano seme heljde uveče oprati, potopiti u vodu i ostaviti do jutra da nabubri. Procediti, dodati vode i kuvati na smanjenoj temperaturi uz povremeno mešanje. Pri kraju kuvanja u supu dodati narendani koren i sitno seckano lisće peršuna i posuti kimom. Kuvati još oko tri minuta. Supa je korisna za lečenje povišenog krvnog pritiska i arterioskleroze.

Čorba od heljde

Potrebno:
5 kašika oljuštene heljde
1,5 l gotove pileće supe
2 kašike ulja
1 srednja glavica crnog luka
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
2 veća krompira
4 kašike kisele pavlake
so, mleveni crni biber

Priprema:
Opranu heljdu preliti ključalom vodom i ostaviti poklopljeno 1 sat, a zatim je ocediti. U međuvremenu u čorbu staviti oljušteni i na kocke isečen krompir pa ga obariti da omekša. Na ugrejanom ulju staklasto ispržiti sitno seckani crni luk, dodati oceđenu heljdu i preliti supom sa kuvanim krompirom. Dodati ulupanu kiselu pavlaku i pustiti da vri 2­-3 minute. Posoliti, pobiberiti po želji, umešati sitno seckani list peršuna i servirati toplo.

Čorba od heljde sa gljivama

Potrebno:
10 dg heljde
10 dg svežih šampinjona
1,5 l gotove domaće goveđe supe
1 glavica crnog luka
2 kašike ulja
2 dl kisele pavlake
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
so, mleveni crni biber

Priprema:
Šampinjone očistiti, kratko oprati i iseći na tanke listove. Na ugrejanom ulju staklasto propržiti crni luk isečen na tanke režnjeve, dodati isečene šampinjone i sve zajedno dinstati. Povremeno dolivati sa malo supe. Kada šampinjoni skoro omekšaju, dodati očišćenu i opranu heljdu, preliti supom i kuvati na smanjenoj temperaturi da sve omekša. Dodati pavlaku, sitno seckani list peršuna, malo mlevenog bibera i promešati. Isključiti grejanje i ostaviti još malo da provri.

Seljačka krem čorba sa gljivama

Potrebno:
10 dg heljde
5 dg suvih vrganja
5 dg suvog vrata
1 dl kisele pavlake
2 kašike ulja
so

Priprema:
Heljdu prebrati, oprati i skuvati da omekša, a zatim ocediti. Suvi vrat narezati na male kockice i propržiti na ulju. Preliti sa litrom mlake vode, dodati potopljene i oceđene vrganje i promešati. Kuvati na smanjenoj temperaturi oko 15-20 minuta da sastojci omekšaju. Pri kraju umešati s kuvanu heljdu i kiselu pavlaku, a zatim poslužiti.

KUVANA I DINSTANA JELA

Dijetalno varivo od heljde

Potrebno:
30 dg heljde
1,5 l vode
so na vrhu noža

Priprema:
Zrna heljde probrati i oprati u nekoliko voda. Prethodno se može malo propržiti. Usuti u lonac sa vrelom vodom i kuvati jednu do dve minute na jakoj temperaturi, zatim lonac poklopiti i kuvati na smanjenoj temperaturi 20 minuta.
Posebna napomena: stavljanjem heljde u uzavrelu vodu zrna zadržavaju svoj oblik, a u hladnoj vodi od zrna se dobije kašasto varivo.

Varivo od heljde i gljiva

Potrebno:
2 šolje heljde
20 dg šampinjona (ili bukovače)
1 veća glavica crnog luka
2 kašike maslinovog ulja
so, aleva paprika

Priprema:
Opranu heljdu potopiti u vodu i ostaviti preko noći da nabubri. Na ugrejanom maslinovom ulju staklasto propržiti seckani luk na režnjeve, dodati isećene gljive na listove i promešati. Dinstati da gljive omekšaju, a zatim posuti sa malo aleve paprike. Preliti sa dve šolje vode i dodati oceđenu heljdu. Kuvati na smanjenoj temperaturi oko 30 minuta (po potrebo doliti sa vodom), Pri kraju posoliti i po želji malo pobiberiti. Servirati kao samostalno jelo ili prilog.

Boršč od slatkog kupusa sa heljdom
(rusko jelo)

Potrebno:
1 suva butkica (težine do 1 kg
10 dg mesnate suve sanine
40 dg slatkog kupusa (manja glavica)
50 dg crvene cvekle
1 šargarepa
1 koren peršuna
1 koren paštrnaka
1 lovorov list
1 glavica crnog luka
1 kašika bezglutenskog brašna
1 kašika masti
2 krompira
2 sveža paradajza
2 dl kisele pavlake
1 kašika sitno seckanog lista mirođije
so, mleveni crni biber

Priprema:
Glavicu kupusa iseći i oprati. Prethodno butkicu oprati toplom vodom, naliti vodom da ogrezne i skoro skuvati. Na dno lonca staviti polovinu isečenog kupusa, odgore kuvanu butkicu, krupno sečenu slaninu, na jednake delove isečenu očišćenu cveklu, krompir, oljušteni paradajz, crni luk i zelen. Odgore staviti drugu polovinu kupusa, preliti vodom u kojoj se kuvala butkica. Pri kraju kuvanja napraviti zapršku od masti, bezglutenske smeše i umešati u boršč. Pred sam ručak boršč začiniti ulupanom kiselom pavlakom i posuti sitno seckanim listom mirođije. Boršč se služi sa kašom od heljde.

Šči od kiselog kupusa sa heljdom
(rusko jelo)

Potrebno:
75 dg govedine s koskom (ili junetine)
50 dg kiselog kupusa (ribanca)
1 veza mešane zeleni
1 list lovora
3 zrna bibera
1 glavica crnog luka
1 kašika masti
2 kašike bezglutenskog brašna
1 dl kisele pavlake
so

Priprema:
Oprano meso staviti u lonac, naliti hladnom vodom i staviti da se kuva. U lonac dodati očišćenu, opranu i isečenu zelen na duže kolutove (2 šargarepe, po koren peršuna i paštrnaka), list lovora i biber u zrnu. Kiseo kupus preliti ključalom vodom i staviti u cedilo. Sitno iseći glavicu crnog luka, staklasto propržiti na masti, dodati brašno i još malo propržiti. Oceđeni kupus i zapršku staviti u lonac sa mesom i kuvati da kupus i meso omekšaju. Pred sam ručak šči začiniti ulupanom kiselom pavlakom. Za prilog se služi kaša od heljde.

Đuveč od heljde sa povrćem

Potrebno:
1 šolja heljde
1 glavica crnog luka
1 paprika
1 rendana šargarepa
1 manja tikvica
1 manji plavi patlidžan
2 krompira iseckana na kockice
1 dl graška
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
2 kašike suncokretovog ulja
1 kašičica aleve paprike
so, mleveni crni biber

Priprema:
Očišćenu i opranu heljdu preliti ključalom vodom i ostaviti da stoji 30 minuta poklopljeno. Plavi patlidžan oprati, oljuštiti i iseći na kolutove, posoliti i ostaviti da stoji 1 sat. Nakon toga ga dobro ocediti i iseći na komadiće. Na ulju propržiti sitno seckani luk i papriku i rendanu šargarepu. Dodati alevu papriku, promešati, pa odmah dodati ostalo povrće (seckani patlidžan, tikvicu i krompir isečen na kockice) i vodu (1 prst iznad povrća). Posoliti, pobiberiti i kuvati na smanjenoj temperaturi da se povrće skuva. Sve preručiti u tepsiju, pomešati sa oceđenom heljdom. Peći u zagrejanoj pećnici na 220oC da heljda upije svu tečnost i nabubri.
Varijanta: jelo se može pripremiti i samo na vodi i koristi se za vreme najstrožeg posta.

Sarma od heljde

Potrebno:
30 dg heljde
1,2 l vode
1 kašika domaćeg dodatka od povrća
nekoliko listova kelja (ili kupusa)
so
malo mlevenog belog bibera

Priprema:
Zrna heljde probrati i oprati u nekoliko voda. Usuti u lonac sa vrelom vodom i kuvati jednu minutu nakon vrenja na jakoj temperaturi, zatim lonac poklopiti i kuvati na smanjenoj temperaturi 20 minuta. Heljdu procediti, ali vodu ostaviti. U proceđenu heljdu staviti 1 kašiku dodatka od povrća i malo pobiberiti i sve dobro promešati. Na listovima kelja odseći zadebljalo rebro i kuvati u posebnom loncu u malo zasoljenoj vodi da zadrže svoju čvrstoću. U kuvane i ohlađene listove kelja staviti pripremljenu masu heljde, zamotati i učvrstiti čačkalicom. Pažljivo poslagati sarmice u širu vatrostalnu činiju, preliti vodom u kojoj se kuvala heljda, malo osoliti i kuvati oko 5 minuta. Služiti u istoj činiji.

Kaša od heljde s pečenom patkom

Potrebno:
1 mlada patka
50 dg heljde
10 dg maslaca,
1 glavica crvenog luka
1 kg kiselih jabuka,
20 komada suvih šljiva
2 dl belog vina,
1 dl ulja
so, biber, supa za podlivanje

Priprema:
Očišćenu patku posoliti i u nju staviti naseckane jabuke, listove peršuna i maslac, a spolja nauljiti. Peći je i podlivati mešavinom vina i supe. U preostalom vinu skuvati jabuke i suve šljive. Za kašu na preostalom maslacu ispržiti sitno naseckani luk i umešati očišćenu i opranu heljdu i dinstati oko 35 minuta povremeno nalivajući supom. U topli tanjir servirati narezane komade patke, staviti kašu, jabuke i šljive, a zatim preliti masnoćom od pečenja. Na ovaj način se poboljša ukus i aroma, a jelo je gustioznije.

Rezanci od heljde

Potrebno:
10 dg heljdinog brašna
20 dg bezglutenskog brašna
3 jajeta
2 kašike mleka
mlaka voda

Priprema:
Testo zamesiti mešavinom obe vrste brašna i jaja, mleka i mlake vode. Staviti u plastičnu kesicu da odstoji 30 minuta. Oklagijom razvući testo na tanko, a ako se lepi malo posuti brašnom. Razvučeno testo iseći na trake širine 4-5 cm, a zatim na rezance. Sirove rezance obariti u ključaloj osoljenj vode. Kuvani su kada isplivaju na površinu, a potom ih ocediti. Takve rezance možemo po želji posuti rendanim sirom, preliti izabranim prelivom, zapeći u pećnici, pripremiti tortu i dr.

Kuvano heljdino testo sa prelivom

Potrebno:
20 dg heljdinog brašna
10 dg bezglutenskog brašna
1 jaje
mlaka voda
so

Priprema:
Obe vrste brašna staviti u sud za mešenje, malo posoliti, dodati jaje i zamesiti testo postepeno dolivajući mlaku vodu. Kada testo prestane da se lepi, izvaditi ga, staviti na dasku za mešenje i još malo ga mesiti. Rastanjiti ga oklagijom na debljinu 1 mm. Iseći na kvadrate željene veličine ili druge oblike. Kuvati ga u osoljenoj ključaloj vodi oko 10 minuta i ocediti. Preliv za ovo testo može biti slan ili slatki.

PRŽENA I PEČENA JELA

Heljdina zapečena palenta sa sirom

Potrebno:
40 dg heljdinog brašna
10 dg sira parmezana
malo ulja
malo maslaca

Priprema:
U vrelu vodu s malo ulja zakuvati heljdino brašno i kuvati 20 minuta, pazeći da ne zagori uz stalno mešanje. Kuvanu palentu uzimati kašikom i staviti u posudu, preliti otopljenim maslacem, posuti struganim parmezanom i nakratko zapeći u prethodno zagrejanoj pećnici oko 15 minuta na 180oC.

Pljeskavice od heljde, prosa i sira

Potrebno: (za 6 osoba)
25 dg kuvane heljde
15 dg kuvanog prosa
10 dg ribanog parmezana
2 glavice crnog luka
4 jajeta
4 kašike heljdinog brašna
4 kašike ulja
1 kašika maslaca
1 kašičica origana
sezonsko povrće (paradajz, krastavac)
so, mleveni crni biber

Priprema:
Kuvanu heljdu i proso staviti u veću činiju, dodati ulupana jaja, brašno i začiniti. Očišćeni luk sitno iseći, staklasto ga ispržiti na ugrejanom maslacu i dodati prethodnoj mešavini. Posuti origanom i sve dobro izmešati. Od pripremljene mase oblikovati 12 pljeskavica i ispržiti ih na ugrejanom ulju sa obe strane. Po dve pljeskavice garnirati ribanim sirom i seckanim sezonskim povrćem. Poslužiti toplo.

ROŠTILJ

Heljdine pljeskavice sa parmezanom

Potrebno:
30 dg kuvane heljde
5 dg prosenih pahuljica
2 ravne kašike prosenog brašna
1 kašika bezglutenskog brašna
1 jaje
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
10 dg rendanog parmezana (ili dinstani
šampinjoni sa crnim lukomi dr.)
so, mleveni crni biber

Priprema:
Opranu heljdu skuvati u malo osoljenoj vodi da potpuno omekša. Procediti, umešati oceđene prokuvane prosene ljuspice (ili kuvani proso), ulupano jaje, seckani list peršuna, so, mleveni biber i povezati bezglutenskim brašnom. Ostaviti da stoji oko 30 minuta. Kašikom vaditi masu i pomoću bezglutenskog brašna oblikovati pljeskavicu. Peći u tiganju na zagrejanom ulju sa obe strane da porumeni. Pljeskavice služe kao nadev za ruske blinje ili tortilje ili kao prilog uz povrće.

POSLASTICE

Koljivo od heljde

Potrebno:
50 dg heljde
50 dg mlevenih oraha
30 dg šećera u prahu
malo ruma (ili šipka vanile)

Priprema:
Opranu heljdu preliti ključalom vodom i kuvati da omekša (ali da se raspadne). Ocediti je, samleti na mašini za meso sa sitnom rešetkom, umešati orase, mleveni šećer i rum. Mesiti rukama da se masa poveže. Staviti u činiju, površinu izravnati i posuti mešavimom 5 dg mlevenih oraha i 5 dg šećera u prahu.

Palačinke od heljde (ruski blinji)

Potrebno:
1 šolja hejdinog brašna
1 šolja bezglutenskog brašna
3 šolje mlakog mleka
10 g instant pekarskog suvog kvasca
1 šolja mleka
1 šolja heljdinog brašna
1 šolja bezglutenskog bašna
3 jajeta
1 kašika soli
10 dg rastopljenog maslaca

Priprema:
U mešavinu heljdinog i bezglutenskog brašna sa umešanim suvim kvascem postepeno dodavati 3 šolje mleka i umesiti testo. Prekriti salvetom i staviti na toplo mesto. Kada testo naraste dodati 3 žumanceta, so, rastopljeni mlaki maslac i sneg od tri belanceta. Masu dobro varjačom izlupati, pokriti salvetom i ostaviti na toplo mesto da testo ponovo naraste. Od ovog testa peći male, deblje palačinke u malom tiganju podmazanom maslacem. Peći prvo sa jedne a zatim sa druge strane da površina porumeni. Pečeno testo treba da bude lako i rupičasto. Blinje poslužiti vruće zajedno sa vrelim maslom i kiselom pavlakom. Uz blinje se poslužuje još ajvar, pašteta od sardele ili slana haringa i drugo.

Zapečene valjuške od heljde sa sirom

Potrebno:
20 dg heljdinog braša
20 dg bezglutenskog brašna
20 dg sojinog (ili mladog kravljeg) sira
10 dg maslaca
2 dl kisele pavlake
so

Priprema:
Obe vrste brašna izmešati, posoliti, preliti mlakom vodom i zamesiti testo kao za hleb. Umešeno testo rukama razvući u valjak debljine 12­-15 mm (debljine prsta) i narezati na dužinu 3­3,5 cm. Svaki komad među dlanovima oblikovati u valjušku. Kuvati ih osoljenoj ključaloj vodi da isplivaju na površinu. Vaditi ih šupljom kašikom i staviti u cediljku da se ocede. Vatrostalni sud ili činiju premazati maslacem, staviti red valjuški, red sira i tako redom, završavajući sa valjuškama. Odgore preliti umućenom kiselom pavlakom i preko poslagati tanke listiće maslaca. Zapeći u zagrejanoj pećnici i služiti toplo.

Kuvani heljdin rolat sa nadevom sira

Potrebno:
40 dg heljdinog brašna
20 dg bezglutenskog brašna
10 dg maslaca
5 kašika mrvica od bezglutenskog hleba
so

Za nadev:
30 dg mladog kravljeg sira
2 dl kisele pavlake
15 dg kristal šećera
2 žumanca
1 kašika ribane kore od limuna

Priprema:
Heljdino brašno popariti ključalom vodom, dodati bezglutensko brašno, posoliti, zamesiti testo i tanko ga razvući. U sir umešati pavlaku, šećer, žumanca i ribanu koru limuna. Ovim nadevom premazati razvučenu koru i urolovati je, a krajene testa uvući. Rolnu umotati u čist platneni salvet, umotati koncem i kuvati u ključaloj vodi oko 20 minuta. Izvaditi, skinuti salvetu i rolat iseći na komade dužine 5 cm. Poslagati u činiju i preliti mrvicama prepečenim na maslacu. Poslužiti toplo.


Vrh
Miss Helen
Post  Tema posta: Re: KVINOA  |  Poslato: 08 Feb 2013, 16:06
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 25 Dec 2012, 20:14
Postovi: 1249
Lokacija: Tu negdje..

OffLine
Slika

Kvinoa, kinoa (Chenopodium quinoa L.) raste u Andima na visinama preko 4000 m, na području Perua, Čilea i Bolivije još pre 5000 godina. Stare civilizacije Inka smatrale su je svetom hranom. Danas se kultivira i u Koloradu i dr. Kvinoa u biti nije žitarica, nego semena biljka koja je srodna španaću. Najčešće dostupna vrsta kvinoje je žute boje, a postoje još i: narančasta, roza, crvena, crna i ljubičasta.

Osušene semenke (zrna) su male (1-3 mm) ,boje slonovače, izgledom i ukusom liče na žitarice. Visokoproteinska je autohtona žitarica, koristi se isto kao i žitarice. Hranljivija je od svih drugih žitarica, blagog je ukusa, meke teksture i lako se kombinuje sa drugim jelima (slatko i slano). 100 g kvinoe ima 360 kcalorije. Sadrži 14,65 g proteina, 42,04 g ugljenih hidrata i 14,76 g masti. Ne sadrži gluten niti holesterol. Od minerala sadrži: magnezujum, fosfor, kalijum, natrijum, cink, gvožđe, mangan, bakar, zatim vitamine A, grupu B kompleksa, C, E i mnogo dijetalnih vlakana (12,93 g).
Sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina (najviše lizina) i smatra se najboljim izvorom biljnih proteina. Najveći deo njenih ulja je polinezasićen, tako da obezbeđuje esencijalne masne kiseline. Osim semenki i listovi kvinoe se koriste za jelo, imaju ukus sličan španaću ili blitvi. Kvinoa se koristi slično kao pirinač, prilog ili dodatak varivima, supama i melje se u brašno i koristi za beskvasni hleb.
Obično se kuva umesto pirinča, za jutarnje kaše (kuvana u vodi i začinjena voćnim sokom), kao dodatak čorbama i hlebnom testu, pasulju ili jelima od mesa, za biskvite, za punjenje povrća i sl. Koristi se i u obliku salata sa dodatkom mahunarki sa naseckanim povrćem. Može se kombinovati i sa integralnim pririnčom. Brzo klija pa se klice dodaju salatama. Klice kvinoe se koriste i kao ukusan dodatak sendvičima.
Lekovita svojstva: povoljan odnos masti, minerala i vitamina je preventiva za obolele od srca, krvnih sudova i dijabetes, za migrenu, regulaciju probave i deluje laksativno. Ima antioksidativno svojstvo jer sadrži mangan i bakar.
Kontraindikacije: brašno se upotrebljava samo u malim količinama, jer sadrži gorku supstancu saponin.

Kod nas uspeva njen rođak brašnjenik ili divlji spanać (Chenopodium bonus-henricus L.). Ova lisnata biljka je ukusna i zdrava.

RECEPTURE

Predpriprema kvinoe

Spoljna ovojnica je prekrivena gorkim supstancama (saponinima), koje je potrebno ukloniti pre upotrebe. Semenke isprati pod mlazom hladne vode uz protresanje i mešanje. Dulje namakanje u vodi se ne preporučuje jer se saponini mogu premestiti u unutrašnjost semenke.

Kuvanje kvinoe

Omer vode i kvinoe može biti i do 5:1, jer kvinoa ima veliku moć upijanja vode i prilikom kuvanja povećava obim 4-5 puta. Najčešće se kuva u loncu sa 2-3 dela posoljene vode. Nakon što voda proključala, dodati kvinou i kuvati 25-30 minuta, da zrna kvinoe postanu prozirna, a bela klica se odvaja i ima izgled spiralnog repića. Da bi se ukus kvinoe poboljšao, pre kuvanja propržiti nekoliko minuta na suvom tiganju.

PRILOZI

Kvinoa, prilog jelima

Potrebno:
2 šolje kvinoe
6 šolja vode
1 ravna kašičica soli

Priprema:
U ključalu osoljenu vodu sipati opranu i oceđenu kvinou, promešati, smanjiti temperaturu i kuvati oko 30 minuta da kvinoa omekša i postane prozirna. Procediti, zauljiti maslinovim uljem i koristiti kao prilog jelima.

PREDJELA

Kvinoa na italijanski način

Potrebno:
1 šolja kratko kuvane kvinoe
1 kašika hladnoceđenog maslinovog ulja
4 iseckane maslinke
2 čena belog luka
1 sitno seckani paradajz
1 kašika izrendanog parmezana
1 kašičica limunovog soka
so, mleveni biber

Priprema:
Kratko kuvanu kvinou (oko 6-7 minuta) ocediti, staviti u sud za služenje, preliti je hladnoceđenim eksrta devičanskim maslinovim uljem, dodati sitno seckane maslinke, malo posoliti, pobiberiti i promešati, odgore staviti sitno seckani paradajz, poprskati limunovim sokom i posuti rendanim parmezanom. Priprema jela traje oko 10 minuta.

SALATE

Salata od kvinoe sa jabukama

Potrebno:
1 šolja kuvane kvinoe
2 šolje seckanih jabuka
1 šoljica suvog grožđa
1 dl nemasnpog jogurta
1 kašika rendanog celera
5 dg belog grožđa
1 kašika seckanog peršuna
1 kašičica limunovog soka
1 kašičica smeđeg sećera
1 manja zelena salata
so

Priprema:
Probrati zrna kvinoe, oprati, staviti u lonac, preliti vodom, malo osoliti i kuvati da zrna omekšaju, a zatim ocediti. U međuvremenu pripremiti mešavinu jogurta, seckanog peršuna, šećera, limunovog soka i soli, dodati jabuke, celer i grožđe. Poklopiti i staviti u hladnjak. Pre služenja pomešati kuvanu kvinou i servirati na listove zelene salate.

SUPE i ČORBE

Supa od kvinoe sa povrćem

Potrebno:
1 šolja kuvane kvinoe
10 dg cvetića brokoli
10 dg tikvica
2 šargarepe
1 manji celer
1 manji dajkon (vrsta bele kelerabe)
1 manja glavica crnog luka
so, malo suncokretovog ulja

Priprema:
Na 2 kašike ugrejanog ulja staklasto propržiti sitno seckani crni luk, dodati seckano povrće na kolutove i kockice i dinstati. Postepeno dolivati vodom da povrće omekša, preliti sa 1,5 l vode i ostaviti da proključa. Dodati kuvanu kvinou, posoliti i kuvati oko 5 minuta.

KUVANA i DINSTANA JELA

Kvinoa sa piletinom i tikvicama

Potrebno:
20 dg kvinoe
25 dg seckanog belog pilećeg mesa
2 srednje tikvice seckane na kolutiće
4 kašike maslinovog ulja
4 čena belog luka
1 kašika domaćeg dodatka od povrća
1 seckani paradajz (bez kožice)
2 dl domaće pileće supe (ili vode)
4 kašike belog vina
2 kašike prženog ajvara
so, mleveni crni biber
ribani parmezan za posipanje

Priprema:
Opranu i oceđenu kvinou staviti u lonac i doliti 3 šolje vode i kuvati 25 minuta, a zatim ocediti. U međuvremenu na 3 kašike maslinovog ulja propržiti sitno seckani beli luk. Dodati kolutove tikvice i dinstati oko 5 minuta, staviti seckano pileće meso, seckani paradajz, posuti dodatkom od povrća, preliti vinom i 1 dl pileće supe i promešati. Dinstati na umerenoj temperaturi oko 25-30 minuta. Po potrebi doliti sa malo preostale supe. Pri kraju dinstanja posoliti i pobiberiti po želji, umešati kašiku ajvara i 1 kašiku maslinovog ulja. Dodati kuvanu i oceđenu kvinou i dinstati još 3-5 minuta. Servirati u tanjire, posuti ribanim parmezanom i poslužiti.


Vrh
Miss Helen
Post  Tema posta: AMARANT  |  Poslato: 08 Feb 2013, 16:13
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 25 Dec 2012, 20:14
Postovi: 1249
Lokacija: Tu negdje..

OffLine
Slika


Slika


Amarant, štir (Amaranthus retroflexus) – isto kao heljda i kinoa je autohtona žitarica. Po poreklu ne spada u žitarice, ali ima skoro sva svojstva, kao i žitarice. Spada u najstarije žitarice u svetu, koristili su je i drevni Asteci. Poreklom je iz Srednje i Južne Amerike i toplijih krajeva Azije. Postoji oko šezdeset vrsta amaranta, od koje se mnoge uzgajaju kao žitarice. Otporan je na visoke i niske temperature. Kod nas je napoznatiji crveni amarant.

Koristi se mlada lisnata biljka, lišće, celo zrno i prerađevine, krupno i fino mleveno brašno. Amarant je jedinstvena žitarica, jer je njeno nutritivnoi bogatstvo smešteno u unutrašnjosti zrna, a ne kao u ostalih žitarica, u endosperpu (ljuski).
Seme amaranta je najsitnije okruglo zrno žitarica. Ne sadrži gluten. Zrno štira je sitno (malo manje od semena slačice), sjajno crne boje i izuzetno otporno na vlagu. Veoma je plodna (1 biljka može imati do 100000 semenki, pa i više). Zrna imaju veliku nutritivnu vrednost, nisko su kalorična i izuzetno zdrava. 100 g zrna ima 386 kcal. Semenke sadrže visoko vredne proteine 12-18% (nadmašuje sve ostale žitarice po količini i kvalitetu). Sadrži esencijalne aminokiseline lizin, metionin i cistein. Lizin podstiče vezivno tkivo da bude jako. Sadrži 5-9% masti, od kojih 77% čine nezasićene masne kiseline (među kojima dominira linolna kiselina). Ugljeni hidrati u zrnu su uglavnom u obliku skroba i malo šećera. Od minerala sadrži: sumpor, magnezijum, gvožđe i kalcijum (koji često nedostaju u ishrani žena), zatim kalijuma, cinka, fosfora, bakra i selena (za zaštitu imuniteta) i male količine natrijuma. Porcija obarenog zrna štira od 60 g sadrži 80% preporučene dnevne doze kalcijuma. Od vitamina sadrži: A, kompleks B vitamina (B1, B2, B3) i E, kao i sluzaste materije. Zrno je značajan izvor prehrambenih vlakana (gotovo tri puta više nego u pšenici) i fitosterola (biljni spojevi koji smanjuju nivo holesterola u krvi). Koristi se celo sveže ili osušeno zrno, samleveno u brašno, u vidu finog brašna i krupice (krupno mleveno brašno). Od celog zrna se pripremaju različita jela i kokice. Od brašna se priprema hleb, kolači, testenina i palačinke. Obavezno se meša s brašnom drugih žitarica.
Od kuvanih i prženih semenki mogu se pripremati ukusna slana ili slatka jela.
Kuvao zrno može se dodati slatkim kašama, juhama ili salatama. Po ukusu podseća na proso. Suvo zrno se može ispeći na malo ulja, da se dobiju pržene kokice (slične kukuruznim kokicama). Može se dodati i drugim žitaricama, kojima poboljšava ukus.

Lišće amaranta je jestivo i ima izuzetnu nutritivnu vrednost (mnogo veću od vrednosti španaća). Neki smatraju da je lišće ukusnije od spanaća. Listovi su bogati izvor minerala (posebno kalcijuma, kalijuma, magnezijuma, fosfora, cinka i gvožda), i vitamina (beta karotina, niacina, riboflamina i vitamina C). Lišće se koristi sveže na isti način kao i povrće ili kao začin. Može se pripremiti kao varivo ili kao prilog uz jelo uz dosta zažina (jer lišće ima neutralan ukus). Kuva se 15-20 minuta u ključaloj osoljenoj vodi (ili kuvano na pari) i dinstano.
Lekovita svojstva: semenke ojačavaju nervni sistem, mozak i metabolizam. E vitamin ima antikancerogeno delovanje, sprečava oksidaciju holesterola i pomaže kod infekcija, daje snagu.

Priprema amaranta

Cela zrna amaranta očistiti i oprati (pre kuvanja može se malo propržiti na suvom tiganju). Usuti u sud sa ključalom vodom (u omeru 1 deo zrna sa 2-3 dela vode). Začiniti prema ukusu. Kuvati u poklopljenoj posudi na smanjenoj temperaturi 25-30 minuta, sve dok se sva voda ne upije i ispari. Skinuti s plotne i ostaviti da stoji još oko 10­-15 minuta. Ocediti i pripremiti prema recepturi.
Mlevenje zrna štira u malom kućnom mlinu: najpre natopiti semenke štira i dobro oprati, staviti da se osuše i tada samleti u mlinu (sitno ili na krupno). Od krupice se priprema kaša, a brašno se koristi za pravljanje finih pudinga s voćem, orašastim plodovima i medom i kao prilog jelima.
Krupicu (krupno mleveno brašno) štira umešati u ključalu vodu i kuvati 5 minuta, skinuti s plotne i ostaviti da stoji još 20 minuta u posudi. Koristi se kao prilog, u supama, kao dodatak pečenim jelima i desertima.
Kokice od štira se pripremaju slično kukuruznim. Nakon toga se mogu krupno samleti (ili zdrobiti) za neku drugu upotrebu.
Propržene semenke štira na suvo treba zdrobiti i odmah upotrebiti. Aromatičan su zgušnjivač za umake i krem čorbe.
Pripremanje hleba ili kolača – koristi se fino mleveno ili krupno mleveno brašno (bilo obično, suvo, prženo ili nakokano). Brašno treba odmah upotrebiti za hleb, kolače ili keks sa dodatkom prosenog ili pirinčanog brašna u razmeri 1:2.
Pripremanje testenine – brašno štira se dodaje bezglutenskom brašnu u maloj količini, za pravljenje testenine.
Naklijavanje semenki štira – zrna dobro oprati, staviti u sud ravnomerno raspoređena i malo natopiti vodom. Svakodnevno ispirati svežom vodom dok ne proklijaju. Koriste se za salate, kao dodatak u jelima od povrća ili u hlebu. Naklijavanjem se na najbolji način oslobađaju hranljivi sastojci, minerali i vitamini. Amarant je važan, naročito za ljude starosti preko 50 godina života za povećanje aktivnosti, energije i lekovitih svojstava.

Ulje semena (Amaranthus sp.) – ulje iz semena je izdvojeno hladnim presovanjem. Ono je žutonarandžaste boje, specifičnog mirisa i ukusa.

RECEPTURE

PRILOZI

Kuvani amarant za prilog

Potrebno:
1 šolja amaranta
2 šolje vode
1 kašičica soli
1 kašičica domaćeg dodatka od povrća
1 kašika suncokretovog ulja
5 dg maslaca
1 čen belog luka
1 kašika sveže seckanog lista peršuna
mleveni crni biber, origano

Priprema:
U ključalu vodu dodati so, dodatak od povrća i ulje, usuti zrna amaranta i promešati. Smanjiti temparturu i kuvati da se sva voda upije i ispari. Na ugrejani maslac staviti očišćeni čen belog luka, kratko ga propeći i izvaditi. Dodati kuvani amarant, origano, mleveni crni biber i seckano lišće peršuna. Promešati i samo jedan minut dinstati. Služiti kao prilog uz slana jela.

SUPE I ČORBE

Krem čorba

Potrebno:
5 kašika amaranta
20 dg šargarepe
1 glavica crnog luka
1 kašika maslaca
6 dl bistre supe od povrća
1 dl kisele pavlake
2 kašike sitno seckanog vlašca
so, mleveni crni biber

Priprema:
Na smanjenoj temperaturi prodinstati zrna amaranta na suvo i samleti ga najfinije u mlinu za kafu. Na ugrejanom maslacu propržiti očišćeni i oprani crni luk isečen na rebarca i šargarepu na tanke kolutove. Preliti supom od povrća i kuvati na smanjenoj temperaturi oko 15 minuta, a zatim propasirati. Ulupati pavlaku i umešati u čorbu, posoliti i pobiberiti. Posuti sitno seckanim listom vlašca (ili lista peršuna). Poslužiti toplo.

KUVANA i DINSTANA JELA

Amarant sa umakom od šapinjona

Potrebno:
1 šolja semenki amaranta
20 dg šampinjona
1 kašika maslinovog ulja
1 glavica crnog luka
2 čena belog luka
50 dg spanaća
2 oljuštena paradajza
bosiljak, origano
so, mleveni crni biber

Priprema:
Umešati oprani amarant u 2 šolje ključale osoljene vode i kuvati na smanjenoj temperaturi oko 20 minuta da sva voda ispari. U drugoj posudi kratko prokuvati spanać. Kratko potopiti paradajz u ključalu vodu, izvaditi, oljušiti i iseći na kockice. Na ugrejanom maslinovom ulju staklasto propržiti sitno seckani crni i beli luk. Dodati seckani paradajz i šampinjone isečene na listove, seckani spanać, bosiljak, origano, so mleveni biber i preliti sa malo vode. Dinstati da gljive omekšaju. U tople tanjire servirati kuvani amarant, preliti sa umakom i odmah poslužiti.

POSLASTICE

Puding od amaranta

Potrebno:
1 šolja amaranta
3 šolje sojinog mleka
3 kašike pirinčanog brašna
3 kašike sojine pavlake
1 vanilin šipka
2 narandže
10 dg domaće marmelade od kajsija

Priprema:
U zagrejano mleko dodati amarant i kuvati poklopljeno oko 15 minuta na smanjenoj temperaturi stalno mešajući. Dodati ostale sastojke i sve zajedno još kuvati oko 10 minuta mešajući. Podeliti u čaše i ukrasiti seckanim narandžama i marmeladom.

Kroketi od amaranta i prosa

Potrebno:
1 šolja kuvanog amaranta
1 šolja kuvanog prosa
2 kašike bezglutenskog brašna
2 kašike naribane šargarepe
1 šoljica naribanih tikvica
1 manja glavica crnog luka
1 jaje
bezglutenske mrvice
suncokretovo ulje
so

Priprema:
Pomešati kuvani amarant i proso, brašno, naribanu šargareu, oceđene naribane tikvice, staklasto proprženog seckanog luka, jaje i posoliti. Masu dobro umesiti i oblikovati kuglice. Svaku kuglicu uvaljati u mrvice i pržiti na ugrejanom ulju sa obe strane. Vaditi ih na papirnati ubrus da se ocede i služiti toplo.

Kokice od amaranta

Potrebno
1 šoljica amaranta
1 kašika suncokretovog ulja
1 malo soli

Priprema:
U doboki sud usuti seme amaranta, preliti uljem, malo posoliti i pržiti na jačoj temperauri stalno mešajući da se iskokaju.


Vrh
Miss Helen
Post  Tema posta: OSTALO BEZGLUTENSKO BILJE  |  Poslato: 08 Feb 2013, 16:22
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 25 Dec 2012, 20:14
Postovi: 1249
Lokacija: Tu negdje..

OffLine
Uz bezglutenske žitarice koristi se i nekoliko vrsta biljaka (koren ili stabljika) od kojih se melje brašno i meša sa ostalim bezglutenskim brašnom.

TAPIOKA

Tapioka, manioka (Manihot esculenta) – zrnasto skrobno brašno koje se dobiva
od krtolastog podzemnog stabla biljke manihot (Iatropha manihot). Biljka raste u Zapadnoj i Južnoj Americi. Sadrži visoko svarljiv i razgradiv skrob, ali je siromašno sirovim proteinima. Vrlo je ukusno, hranljivo i relativno jeftino.

KINESKA ŠEĆERNA TRSKA

Šećerna trska (Saccharum officinarum cinnesie) je rod visokih trava. Raste kao bujna i po nekolikoi metara visoka, busenasta, koja ima čvrste listove dužine i do 5 m,. u kojima se nalazi sok bogat šećerom. Stabljika je nalik na stabljiku bambusa. U kulturi se primenjuje jedan varijetet koji ne cveta.

Slika


Slika


Vrh
Miss Helen
Post  Tema posta: ČAJEVI OD BEZGLUTENSKIH ŽITARICA  |  Poslato: 08 Feb 2013, 16:24
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 25 Dec 2012, 20:14
Postovi: 1249
Lokacija: Tu negdje..

OffLine
KUKURUZNI ČAJ
Kukuruzni čaj se priprema od kukuruzne svile i prženih semenki kukuruza. Sadrži prirodne šećere„ obiluje vitaminima (A, B1, B3 i C), mineralima (kalcijumim i gvožđem). U jesen ubrati svilenkaste kukuruzne svile (ne suve), raširiti u tankom sloju po gazi i osušiti u hladovini. Kada vlaga ispari, svilu staviti u papirne kese i koristiti u zimske dane.
Lekovita svojstva: protiv zatvora, anemije, glavobolje, migrene, umiruje živce, za mršavljenje. Kukuruzna svila je dobar tonik za odstranjivanje toksina iz mokraćnih kanala i bešike.

Tonik od kukuruzne svile

Potrebno:
3 kašike kukuruzne svile
2 šoljice ključale vode

Priprema:
Kukuruznu svilu staviti u šolju, preliti vrelom vodom i ostaviti potopljeno i poklopljeno 10 minuta, a zatim procediti i poslužiti.

Čaj od zrna kukuruza

Potrebno:
2-3 klipa suvog kukuruza tvrdunca

Priprema:
Semenke skinuti sa klipova, pročistiti, staviti u lim i peći na 160oC, često mešajući, da zrna izgube vlagu i postanu zlatne boje. Pržena zrna i klipove preliti sa 1,5 l ključale vode i kuvati poklopljeno 40 minuta na smanjenoj temperaturi. Pojačati temperaturu i kuvati još 10 minuta, skinuti s plotne, izvaditi klipove i procediti. Napitak je vrlo ukusan i zdrav.

PIRINČANI ČAJ

Pirinčani čajevi su bogati hranljivim materijama, kompleksom vitamina grupe B, mineralima i vlaknima koja deluju kao neutralizator kiseline (dobri su protiv gorušice). Za pripremu čajeva se koriste sve vrste belog i smeđeg pirinča (osim instant vrste), a mogu se i međusobno mešati.
Lekovita svojstva: ublažava glavobolju, otklanja želudačne smetnje, umiruje živce, čisti creva, snižava holesterol i pritisak, zaustavlja proliv i grčeve kod menstrualnih tegoba. Jača kosu, zube, nokte i kosti.

Čaj od pirinča

Potrebno:
1 šolja pirinča
3 šolje ključale vode

Priprema:
Očišćeni pirinač sipati u hladnu vodu, oprati, procediti i prosušiti na papirnatom ubrusu. Pržiti ga, neprestano mešajući da zrna postanu zlatne boje i da ispuste orašasti miris. Odmah ga staviti u lonac i preliti ključalom vodom. Kuvati na smanjenoj temperaturi 20 minuta, skinuti s plotne i ostaviti 3 minuta da odstoji, procediti i piti.


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 158 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker