Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Apr 2024, 11:49


Autoru Poruka
Tesa
Post  Tema posta: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 11 Dec 2012, 12:14
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Šta je bezbolni porođaj?


Bezbolni porođaj je procedura kojom se ublažavaju bolovi tokom porođaja nastali usled kontrakcija i dilatacije grlića materice. Postoji više vrsta obezboljavanja u porođaju: intravensko davanje analgetika, pudendalni blok i različite tehnike regionalne analgezije gde spada i epiduralnaina (ili periduralna) analgezija.


Slika


Prvi bezbolni porođaj u epiduralnoj analgeziji u Srbiji izvršen je u KBC „Dr Dragiša Mišović-Dedinje“ 1986. godine i izveo ga je dr Cakić. Danas svi anesteziolozi ove ustanove rutinski primenjuju različite savremene tehnike analgezije za porođaj, po ugledu na evropske klinike. Pored tradicionalne epiduralne analgezije, to su i „šetajući epidural“, patient-controled epidural analgesia (PCEA), kontinuirana epiduralna analgezija i kombinacija spinal-epidural analgezija. Svaka od ovih tehnika ima svoje specifičnosti:

Tradicionalna epiduralna analgezija: bolusne doze anestetika aplikuju se frakcionirano „Šetajući epidural“: vrlo razređene doze anestetika uz dodavanje malih doza opijata, postižu efekat ukidanja boli, ali se zadržava motorna funkcija mišića i time je omogućeno da pacijentkinja može da ustane i da hoda. PCEA (patient-controled epidural analgezija): pacijentkinja sama kontroliše svoj bol i dozu anestetika, dodajući sebi doze preko aparata koji je podešen po protokolu. Postiže se visok stepen satisfakcije pacijentkinje.

Kontinuirana epiduralna analgezija: sve vreme tokom porođaja pacijentkinja dobija kontinuirano dozu održavanja analgezije. Kratak opis procedure plasiranja epiduralnog katetera:

Analgezija ili obezboljavanje je posao anesteziologa. Kada ginekolog pregledom proceni u kojoj fazi porođaja se žena nalazi, anesteziolog nakon kratkog opšteg pregleda i upoznavanja sa anamnezom pacijentkinje plasira prvo iglu, a zatim kroz nju i plastični kateter između dva pršljena u lumbalnom delu kičme (L2-L3 ili L3-L4 u periduralni prostor debljine samo 2mm). Prethodno se infiltriše koža lokalnim anestetikom na mestu planiranog uboda kako ubod ne bi bio bolan. Procedura se izvodi postavljanjem pacijentkinje u sedeći ili ležeći bočni položaj. S obzirom na to da se anesteziolog može orijentisati samo na osnovu gubitka pritiska u međupršljenskom prostoru, potrebna je saradnja pacijentkinje i strpljenje. Kada se anesteziolog uveri da je u pravom prostoru i to nakon izvršenih provera (test doza, aspiracije), fiksira se kateter duž kičme flasterom i započinje se sa prvom dozom anestetika. Očekuje se pun efekat leka tek nakon 15-20 minuta. Kontrakcije se tada osećaju kao bezvoljno grčenje stomaka bez bola. Pacijentkinja je sve vreme na monitoru za praćenje vitalnih parametara. Kada se uverimo da je efekat adekvatan, nastavlja se sa nekom od nabrojanih tehnika epiduralne analgezije.

Kontraindikacije se odnose na progresivne neurološke bolesti, urođeni ili stečeni poremećaj koagulacije krvi, infekcija na mestu planiranog uboda, ozbiljan gubitak krvi ili stanje šoka.

Komplikacije su izuzetno retke, ali s obzirom na to da su opisane u literaturi moraju se pomenuti radi procene rizika postupka i to su punkcija dure (5-13 odsto), visoki ili totali spinalni blok (aplikacija velike epiduralne doze u spinalni prostor), akutno trovanje usled akcidentalnog intravenskog davanja lokalnog anestetika, hipotenzija, neadekvatan epiduralni blok, prolazni bol u leđima na mestu uboda, postpunkciona glavobolja koja je prolaznog karaktera i veoma retko neurološke komplikacije.

dr Olivera Sekulić, anesteziolog KBC „Dr Dragiša Mišović“


B92


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 11 Dec 2012, 12:15
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Negativne posledice pušenja u trudnoći


Deca žena koje su pušile u trudnoći postižu slabije rezultate na testovima čitanja i razumevanja, objavili su naučnici sa Jejl Univerziteta.


Slika


U proseku su deca čije su majke u trudnoći pušile kutiju cigareta dnevno imala 21odsto slabije rezultate na ovim testiranjima.

Ranije studije su već povezale pušenje u trudnoći sa smanjenjem koeficijenta inteligencije i slabijim uspehom u školi kod dece.

Uz to, ta su deca imala veće izglede za probleme u ponašanju.

U novom istraživanju je učestvovalo više od 5000 dece.


B92


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 11 Dec 2012, 12:21
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Trudnicama neophodan dodatni unos vitamina D


Britansko ministarstvo zdravlja preporučilo je trudnim ženama i onima koje doje bebe da tokom mračnih zimskih meseci povećaju unos vitamina D da bi se smanjio rizik oboljevanja deteta od epilepsije i rahitisa.


Slika


Britanski lekari sve češće počinju da prijavljuju nedostatak vitamina D kod dece, a najvećem riziku su izložena deca azijskog, afro-karipskog i bliskoistočnog porekla.
- Ako trudnici ili dojilji nedostaje vitamin D i beba će imati nizak nivo tog vitamina, ali i kalcijuma, što može da uzrokuje epileptične napade u prvim mesecima života - kaže pedijatar Kolin Miči.

Petnaestominutno izlaganje glave, ruku i ramena suncu tokom leta dovoljno je da se u telu stvore dodatne količine vitamina D, ali zimi, kada su sunčana razdoblja ograničena, taj se vitamin mora osigurati iz hrane poput masne ribe, kao što su losos, tunjevina i sardina, iz jaja, obogaćenih žitarica i hleba.
Pored toga, prema savetu britanskoga Ministarstva zdravlja, trudnice, dojilje i deca do četiri godine mogli bi tokom zime da uzimaju i dodatnih 10 miligrama vitamina D.
Nedostatak tog vitamina može da uzrokuje rahitis koji je bio dosta čest u Britaniji početkom prošlog veka, a za koji se mislilo da je iskorenjen 50-tih godina zahvaljujući boljoj ishrani stanovništva. Nedostatak vitamina D može dovesti i do drugih deformacija kostiju, lošeg oblikovanja zuba, ograničenog rasta i opšteg slabog zdravstvenog stanja.


Blic zena


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 11 Dec 2012, 17:43
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Kada je najbolje roditi prvo dete?


Kada je u pitanju biologija, najbolje su kasne tinejdžerske i rane dvadesete godine, smatra Džon Mirovski sociolog sa Univerziteta u Teksasu koji je sproveo istraživanje na skoro dve hiljade majki.


Slika


"Tada su jajne ćelije sveže, a reproduktivni sistem na vrhuncu", kaže on i dodaje da je u dvadesetim najmanja verovatnoća da će žene razviti hronične zdravstvene probleme. Tada je ujedno najmanja stopa spontanih pobačaja, vanmaterične trudnoće, mrtvorođene dece i neplodnosti.

Sa društvene strane ovo nije najbolje vreme. Mnogi se u ranim dvadesetim i tinejdžerskim godinama osećaju premlado za takvu vrstu odgovornosti – "Ljudi reproduktivno sazrevaju jedno deceniju pre nego što sazrevaju društveno".

S druge strane, postoji jedna kalifornijska studija koja zaključuje da je najbolje doba za prvi porođaj sa 26 godina.

Kada se prati dugoročno zdravlje majke ipak je najbolje da prvo dete dobije u 31. godini. To pokazuje istraživanje sprovedeno na ženama starosti između 45 i 95 godina. One koje su prvo dete rodile sa 29 godina imale su najmanje šansi da obole od postporođajnih psihičkih poremećaja. Generalno, najbolje zdravlje žena bilo je kod onih koje su prvo dete rodile sa trideset godina, dok su dugoročno fizičko dobro zdravlje imale one koje su rodile u tridesetprvoj godini.

Ipak ako se najbolje vreme definiše u okvirima najdužeg očekivanog životnog veka za majku, onda je 34. godina idealna.

Mirovski je razgovarao sa 1.890 majki, pitao ih za njihovo trenutno zdravstveno stanje, uključujući hronične bolesti, probleme s kretanjem... Nakon toga je proverio podatke o mortalitetu žena koje su imale slične životne uslove, kao i one s kojima je razgovarao i došao do zaključka o najboljim godinama za rađanje prvog detete u okvirima dugoročnog zdravlja i mortaliteta za majke.

Ako žena želi da ima više dece, trebala bi prvo dete da rodi i pre 34 godine, jer prema jednoj drugoj studiji, najbolje za zdravlje majke i deteta jeste da se poslednje dete rodi pre 35 godine života.


B92


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 15 Dec 2012, 14:49
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Čak i umereno konzumiranje alkohola u trudnoći šteti inteligenciji deteta


Deca majki koje su pile jednu do šest čašica alkohola nedeljno tokom trudnoće imaju manji koeficijent inteligencije, pokazuju nedavna istraživanja.


Slika


Čak i dve čaše vina nedeljno, koje su se do sada smatrale bezopasnim u trudnoći, mogu prouzrokovati manju inteligenciju deteta. Istraživači univerziteta u Oksfordu testirali su veliki broj osmogodišnjaka. Utvrđeno je da su deca čije su majke pile između jedne i šest čašica alkohola nedeljno u trudnoći, manje inteligenta od dece čije majke nisu pile.
- Rezultati studije pokazuju da i umereno konzumiranje alkohola koje se do sada smatralo bezopasnim može da naškodi inteligenciji deteta. Zato savetujemo trudnicama da uopšte ne piju - kaže dr Sara Luis, autor studije.


Blic zena


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 17 Dec 2012, 10:33
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Naučnici tvrde: Bolje da rodite stariji, nego mnogo mladi


Brzina stila života, kao i sve češći problemi u začeću, dovode buduće majke u vrlo nezavidnu situaciju – kasni porođaj.Naučna istraživanja su dokazala da sa povećanjem broja godina raste i opasnost od raznih komplikacija po dete. Na sreću, samo zdravlje deteta nije uslovljeno godinama majke, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u časopisu "Demography".


Slika


Rezultati pokazuju da odrasle osobe čije su ih majke rodile od 35 do 44 godine nisu ništa manje zdrave u svojim 40-tim i 50-tim godinama života nego one čije su majke u trenutku poroda bile stare izmedju 25 i 34 godine.
Dok je i dalje tačno da su starije majke izložene većem riziku pobačaja ili pojavi Daunovog sindroma kod deteta, čini se da su trudnoće premladih majki opasnije za zdravlje dece od trudnoće u starijem uzrastu, kaže naučnik s nemačkog "Maks Plank" instituta za demografska istraživanja Miko Mirskila.

Portal Pliva navodi da su naučnici obradili podatke 18.000 američkih majki i dece i uočili da su se zdravstveni problemi podjednako javljali kod odraslih osoba čije su majke bile stare od 25 do 44 godine.
Međutim, odstupanja su uočena u zdravlju osoba čije su majke bile mlađe u trenutku porođaja.

Tako su pet odsto više zdravstvenih tegoba imale osobe čije su majke rodile u periodu od 20 do 24 godine, 15 odsto više tegoba odrasle osobe čije su majke radjale u periodu od 14 do 19 godina.

Najvažniji faktori za dugoročno zdravlje potomstva pokazali su se stepen obrazovanja majke i broj godina koje je živela posle porodjaja, što naučnici objašnjavaju lakšim savladavanjem stresa zbog gubitka majke.


Blic zena


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 21 Dec 2012, 11:52
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Agonija prenatalne depresije: Nervoza zbog dolaska bebe


Jedna od osam trudnica boluje od prenatalne depresije. Zbog sličnosti koje ima sa simptomima trudnoće, veliki broj bolesnih žena ne zna da pati od ove bolesti.


Slika


Naučnici tvrde da porast nivo hormona koji izaziva začetak bebe dovodi do promena hemijskih procesa u mozgu i do pojave prenatalnog depresivnog stanja.
Znaci po kojima buduće mame mogu prepoznati ovo oboljenje jeste povećana zabrinost i zamor, koje treba razlikovati od sličnih simptoma trudnoće.
- Sve trudnice se suočavaju sa ogromnim hormonskim promenama, neke su izuzetno osetljive na njih. Međutim, faktori rizika variraju od žene do žene, rekla je psiholog Alison Najts, dodajući da su većem riziku od prenatalne depresije izložene trudnice koje su ranije imale anksiozne i depresivne poremećaje, teške jutarnje mučnine, finansijske i poslovne probleme.

Poremećaj psihičke ravnoteže javljase nezavisno od toga da li je u pitanju prva ili ponovna trudnoća, ali se zato neplanirano začeće izdavaj kao značajan činilac koji dovodi do psihičkih problema žena.
Veoma je važno da se što više govori o simptomima prenatalne depresije kako bi ih trudnice prepoznale i obratile se na vreme lekaru. Ovo oboljenje ukoliko se ne leči, dovodi do smanjenja težine beba. Alarmatni su podaci koji pokazuju da postoji mnogo veća verovatnoća da žene imaju depresiju tokom trudnoće nego posle porođaja.

Priče žena koje su se suočavale sa prenatalnom depresijom svedoče o velikom strahu koje simptomi depresije izazivaju kod njih. Tudnice koje boluju od ove bolesti ne žele bebu, imaju osećaj da neće bii dovoljno dobre majke i nimalo se ne raduju dolasku bebe na svet. Zbog ovakvih osećanja, muči ih veliki osećaj krivice, jer ne znajući da je u pitanju bolest, a ne nedostatak njihove roditeljske želje, veliki broj se odlučuje na abortus, koji samo dodato pogoršava psihičko stanje.

Dvadesetpetogodišnja Ema Galager čekajući svoje treće dete preživljavala je pravu agoniju.
- Bila sam oduševljena kada sam zatrudnela treći put.Ali kako je trudnoća napredovala osećala sam veliku nervozu zbog dolasak još jedne bebe- ispričala je Ema.

Najveću pomoć pružila joj je dobrovoljna oragnizacija Home Start koja pruža praktičnu pomoć majkama sa najmanje jednim detetom. Razgovor sa njihovim volonterima olakšao je Emi da pobedi depresiju.
Tridesetosmogodišnja Eli iz Zapadnog Londona nije želela da potraži stručnu pomoć plašeći se da će joj zbog bolesti socijalni radnici oduzeti bebu nakon porođaja. A upravo je savet psihijatra ili psihologa veoma bitna za izlečenje.

Psiholog Alison ističe da veliku od velike koristi bolesnim ženama mogu biti grupe za podršku i sajtovi namenjeni diskusijam o trudničkim depresijama.
- Ponekad je samo važno da zante da niste sami, presudno je da trudnice potraže stručnu pomoć patronažnih sestara ili babica- zaključuje Najts.


Blic zena


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 04 Jan 2013, 12:04
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Bebe reaguju na glas još u stomaku majke


Fetusi reaguju na glas i zvuke od 30. sedmice, a odmah po rođenju razlikuju maternji od nekog drugog jezika, pokazuju nova istraživanja


Slika


VAŠINGTON - Fetusi reaguju na glas i zvuke od 30. sedmice, pokazali su rezultati jednog američkih istraživanja objavljenog u časopisu AP (Acta Paediatrica).

Radi se, kako su istakli naučnici, o prvom istraživanju koje je pokazalo da se pre rođenja postaje svestan specifičnog zvuka jezika.

A kada se rode bebe su sposobne da odmah razlikuju maternji od nekog drugog jezika, preneli su danas francuski mediji.

Naučnici su došli do tih rezultata tako što su bebama puštali da slušaju različite jezike, među kojima i maternji.Njima je data cucla povezana sa računarom kako bi se pratili pokreti pri cuclanju dok se slušaju jezici.


Rezultati su pokazali razliku u pažnji kada bebe čuju maternji jezik i kada čuju neki drugi, što znaci da među njima prave razliku.


B92


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 08 Jan 2013, 12:04
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Istraživanje: Korišćenje antidepresiva u trudnoći


Korišćenje antidepresiva u trudnoći ne povećava u velikoj meri opasnost od mrtvorođenih beba ili neonatalnih smrti, pokazali su rezultati istraživanja sprovedenog na oko 30.000 žena


Slika


Korišćenje antidepresiva u trudnoći ne povećava u velikoj meri opasnost od mrtvorođenih beba ili neonatalnih smrti, pokazali su rezultati istraživanja sprovedenog na oko 30.000 žena u nekim skandinavskim zemljama, a objavljeni u medicinskom časopisu JAMA (Journal of the American Medical Asociation).

Među 1,6 miliona dece čije je rođenje obuhvaćeno istraživanjem, registrovano je 6.054 mrtvorođene dece, 3.609 slučajeva neonatalnih smrti (do četiri sedmice nakon rođenja) i 1.578 slučajeva postneonatalnih smrti, preneo je AFP.


Istraživanje je pokazalo da je kod žena koje su uzimale antidepresive stopa pobačaja i postneonatalne smrtnosti malo veća nego kod onih koje ih nisu uzimale, dok je stopa neonatalne smrtnosti slična u obe grupe.

Veći procenti među ženama pod antidepresivima objašnjavaju se time što su neke patile od težih psihičkih oboljenja i pušile ili bile u poznijim godinama za materinstvo.

Istraživači su istakli i da je depresija tokom trudnoće učestala, sa stopom između sedam i 19 odsto u industrijski razvijenim zemljama.


Novosti


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 09 Jan 2013, 11:59
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Bebe "uče" maternji jezik i pre rođenja


Bebe još pre rođenja nauče da razlikuju maternji od drugih jezika.


Slika


Bebe reaguju na glas i zvuke i pre rođenja, od tridesete nedelje trudnoće, pokazali su rezultati jednog američkog istraživanja objavljenog u časopisu "Acta Paediatrica".

Radi se, kako su istakli naučnici, o prvom istraživanju koje je pokazalo da se pre rođenja postaje svestan specifičnog zvuka jezika.

A kada se rode bebe su sposobne da odmah razlikuju maternji od nekog drugog jezika, preneli su francuski mediji.

Naučnici su došli do tih rezultata tako što su bebama puštali da slušaju različite jezike, među kojima i maternji. Njima je data cucla povezana sa računarom kako bi se pratili pokreti pri cuclanju dok se slušaju jezici.

Rezultati su pokazali razliku u pažnji kada bebe čuju maternji jezik i kada čuju neki drugi, što znaci da među njima prave razliku.


B92


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 75 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker