Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 12:00


Autoru Poruka
Nina
Post  Tema posta: Dijabetes  |  Poslato: 13 Jun 2012, 15:58
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Dijabetes (šećerna bolest)

Slika


Šta je dijabetes?

Dijabetes (Diabetes Mellitus) je hronično oboljenje koje nastaje usled nedovoljnog lučenja ili delovanja insulina (hormon koji se stvara u žlezdi gušterači – pankreasu),a koji je odgovoran za metabolizam ugljenih hidrata tj. šećera (Langerhansove ćelije obolele gušterače ne luče dovoljnu količinu insulina). Bez insulina, glukoza se ne može preneti do ćelija, što uslovljava porast glukoze u krvi. Po definiciji, dijabetesom nazivamo stanje kada je količina šećera u krvi veća od 7.0 mmol.

Simptomi dijabetesa?

Šećerna bolest se manifestuje karakterističnim simptomima: izražena žeđ, učestalo mokrenje, gubitak telesne težine (uprkos često povećanom apetitu), brzo zamaranje (malaksalost). Za ovakvo ispoljavanje dijabetesa kaže se da je klasično, pošto su prisutni svi simptomi koji su karakterišu ovo oboljenje. Kod simptomakoji nisu izraženi bolest se najčešće otkrije slučajno pri nekom pregledu. Neke osobe imaju izraženu potrebu za slatkišima, žale na svrab na polnim organima, obolevaju od čireva na koži, itd. Ako se iz bilo kojih razloga posumnja, neophodno je izvršiti lekarski pregled (analiza krvi i mokraće).

Tipovi šećerne bolesti:

Dijabetes - Tip 1(insulin-zavisni)
Tip 1 je najteži oblik šećerne bolesti. Nastaje kada ćelije pankreasa u veoma maloj količini ili uopšte ne luče insulin. Javlja se u svim starosnim dobima, najčešće kod dece i omladine. Sa insulinskom terapijom se počinje od prvog dana. Neophpdna je stroga kontrola, dijeta i adekvatna fizička aktivnost.

Dijabetes - Tip 2 (insulin-nezavisni)

Tip 2 je najrasprostranjeniji oblik šećerne bolesti. U ovom slučaju pankreas osoba u nedovoljnoj količlni luči insulin, ili je organizam stvorio rezistenciju (imunitet) na insulin. Najčešće se javlja kod odraslih (posle 40. godine), kod gojaznih i osoba starijih dobi. Savremeni način života veoma pogoduje razvoju ovog tipa. Terapija najčešće obuhvata samo dijetu (pravilan način ishrane), ili dijetu i uzimanje oralniih antidijabetika (tablete). Kao pomoćno sredstvo se savetuje korišćenje lekovitog bilja i adekvatna fizička aktivnost. U slučaju da ova terapija ne daje zadovoljavajuće rezultate, može se uključiti i insulinska terapija.

Dijabetes u trudnoći

Ovaj oblik šećerne bolesti je uzrokovan trudnoćom, tokom koje dolazi do promene u hormonskoj ravnoteži kod žene. To može dovesti do poremećaja u lučenju insulina, a time povećane vrednosti glukoze u krvi. Rizična grupa su žene starije od 25 godina, one koje su bile gojazne pre trudnoće, a naročito one sa genetskim predispozicijama za razvoj bolesti. Posle porođaja vrednosti šećera se najčešće stabilizuje.

Na pojavu šećerne bolesti veliki uticaj može imati i nasledni faktor. Rizici od pojave bolesti su značajno uvećani kod osoba koje imaju sklonost za unošenje veće količine slatkiša, preobilno se hrane, gojaze su, ne kreću se dovoljno, za vreme prelaznih perioda kod muškaraca i žena (klimakterijum), sklonost čestim infekcijama, nazebima i zapaljenjima.

Kada je potrebno početi sa lečenjem?

Neposredno po dijagnostikovanju dijabetesa, započinje se terapija koja podrazumeva primenu dijete, adekvatnu fizičku aktivnost, lekova (tablete i/ili insulin) i pravilnu edukaciju obolelih.U toku svog trajanja, dijabetes dovodi do promena na krvnim sudovima: kapilarima (dijabetesna mikroangiopatija) i arterijama (prevremena arterioskleroza) . Ove hronične vaskularne komplikacije mogu dovesti do oštećenja organa i sistema u organizmu obolelog (oka, bubrega, nervnog stabla, mozga, srca, krvnih sudova nogu itd.).

Prvi korak u prevenciji i lečenju dijabetesa je pravilna ishrana i pravilan način života.
Kao prva napomena: “NE POSTOJI POSEBNA HRANA ZA DIJABETIČARE VEĆ SAMO PRAVILAN NAČIN ISHRANE I STILA ŽIVOTA”

Efekti hrane na organizam kod osoba obolelih od dijabetesa

Svaka namirnica, tj. sve ono što pojedemo (ugljeni hidrati, proteini i masti) podiže, više ili manje, nivo šećera. Konzumirati pravu hranu znači upoznati grupe namernica, njihov uticaj na orgranizam i izabrati takvu dijetu (način ishrane) koja će vašem organizamu obezbediti neophodne nutritive, a u isto vreme držati nivo šećera u krvi u granicama normale.

Nutritivi koji se koriste u ishrani i koji direktno utiču na nivo šećera:


Ugljeni hidrati

Glavni izvor energije u organizmu. U osnovi postoje dva tipa ugljenih hidrata – prosti i složeni.
Prosti ugljeni hidrati uključuju: laktozu (nalazi se u mleku), glukozu i fruktozu (u svežem voću i povrću), saharozu (u belom šećeru) i med. O njihovom unosu naročito treba voditi računa jer, pojedini od njih, vrlo brzo podižu nivo šećera u krvi (posebno saharoza – beli šećer).
Složeni ugljeni hidrati su sastavljeni od složenih molekula i nalaze se u: hlebu, testeninama, pirinaču i sočivi, pasulju, krompiru, grašaku, šargarepi... Takođe podižu nivo šećera ali znatno stabilnije i konstantno obezbeđuju organizam neophodnom energijom.
Dijetna vlakna su, takođe, ugljeni hidrat i nalazi se u celom zrnu žitarica, voću i povrću. Ona su nesvarljiva i ne donosi kalorije. Pomažu organima za varenje da kvalitetnije funkcionišu.

Proteini

Prvenstveno se koriste za izgradnju i opravku telesnog tkiva. Izgrađeni od aminokiselina. Organizam može sam da sintetiše samo neke od njih, a ostale (esencijalne) se moraju uneti hranom.

Masti

Unete u organizam, bivaju prerađene u masne kiseline – bitan izvor energije za mišiće i srce. Vrsta i količina masnoća koja se unosi u organizam ima bitmu ulogu u nastanku i razvoju kardio-vaskularnih bolesti, koje su čest pratilac dijabetesa.
Vitamini i minerali
Iako nisu “prava hrana” vitamini i minerali imaju izuzetno bitnu ulogu u pravilnom funkcionisanju organizma. Pojedini vitamini, posebno C i E (u propisanim dozama) mogu pomoći prevenciji nekih od komplikacija kod dijabetesa (katarakta, retinopatija, nervni poremećaji i kardio vaskularne bolesti).

Planiranje ishrane brojanjem ugljenih hidrata

Za ovu tehniku je potrebo da konsultujete nutricionistu. On vam može pomoći da odredite količinu ugljenih hidrata koje bi trebalo da jedete za svaki obrok ili užinu. Ovo je bazirano na Vašim kalorijskim potrebama koje zavise od dnevnih aktivnosti (posao, sport i sl.) i eventualnom korišćenju medikamenata.

Izbor i zamena namirnica

Kada znate koliko Vam je grama ugljenih hidrata, masti i proteina potrebno, možete vršiti izbor iz svake grupe namirnica za svaki od obroka. Postoje tabele po kojima su namirnice iz svake grupe poređane po količini ugljenih hidrata, proteina i masnoća. Možete menjati jednu hranu drugom u zavisnosti od vašeg ukusa (vodeći računa o poželjnim namernicama).
Svaki dijabetičar ili osoba sklona dijabetesu treba da ima 5-6 obroka u toku dana (prema datoj dijeti), i to približno u isto vreme i u jednakim vrenenskim intervalima. Obroci treba da obuhvataju 3 glavna obroka (doručak, ručak, večera) i 2-3 tipa užine (prepodnevna, popodnevna užina i eventualno užina pre spavanja). Prilikom ovako raspoređenih obroka nivo šećera u krvi minimalno osciluje.

Uputstva za pojedine vrste namernica (ovo gledati kao opšte smernice) Savetuje se konsultovanje nutricioniste koji će vas savetovati shodno vašim individualnim potrebama)

1. Mleko i mlečni proizvodi

- jogurt, kiselo i slatko (obično) mleko do 1/2 litra dnevno (uslov je da bude sa malo masnoća) .
- beli kravlji sir do 100 gr. dnevno (poželjno mlad i ne suviše slan).
- krem sirevi, kajmak i kačkavalj (tvrdi sirevi) – nisu dozvoljeni.

2. Hleb i njegove zamene

-hleb je izvor šećera. Količina treba da bude ograničena na 50 gr. po obroku. Koristiti hleb od celog zrna žitarica – nikako ob delog brašna.
- testenine sa jajima (tj. proizvode na bazi belog brašna) treba da izbegavati. Ne jesti ih sa hlebom u istom obroku.
- krompir i pirinač (prevashodno integralni) su tzv. "zamene" za hleb. Ako ih već imate u obroku, izostavite hleb.
- griz nije dozvoljen. Pite, gibanice i peciva svesti na najmanju meru.

3. Povrće iz grupe “A” grupe čija se upotreba i preporučuje (kiseli i slatki kupus, keleraba, karfiol, krastavci, zelena salata, peršun, pečurke, zelena paprika, spanać, boranija, paradajz, blitva, scvekla).

4. Povrće iz grupe “B” od 100 - 200 gr. dnevno, jer su značajan izvor šećera (šargarepa, crni luk, pasulj, sočivo, mlad grašak - o njemu posebno voditis računa).

5. Voće

- Voće je slatkiš za dijabetičara. Može da bude sveže, kuvano, konzervisano ili smrznuto, ali obavezno bez dodatnog šećera. Jesti ga u ograničenim količinama (npr. 2 jabuke, 2 kruške, 1 banana, 2 pomorandže, i sl.). Koštunjavo i sitno voće (trešnje i jagode) jesti po jednu do dve šolje. Od voća su zabranjeni: groždje, šljive, urme, lubenice i slično voće koje sadrži veliku količinu šećera.

6. Meso i njegove zamene

- svinjsko meso nije dozvoljeno (ukoliko ga već jedete, pre pripreme mu skinite svu vidljivu masnoću). Preporučuju se: piletina ili ćuretina (bez kožice – najviše belo meso), riba (posne vrste), posna teletina i govedina.
- Jaja su dozvoljena isključivo kuvana (max. 4 nedeljno). Oboleli od žučne kese samo belanca.
- Suhomesnati proizvodi (salame i sl.) su dozvoljeni do najviše 100 gr. dnevno i to nemasne vrste.
- Najstrožije su zabranjeni slanina i čvarci.

7. Masti

- Svinjska mast mora biti izbačena iz ishrane. Priprema jela kuvanjem i korišćenjem biljnih masnoća.
- Nisu dozvoljeni: majonez, kajmak, masline, orasi, bademi i sl.

Kafa i čaj - mogu se koristiti umereno, nezasladjeni ili zaslađeni veštackim zaslađivačima.
Voćni sokovi sa dodatkom šećera i sirupi nisu dozvoljeni.
Alkohol je strogo zabranjen.
Unositi minimalno 1,5 litar vode. Ako postoji pojačana fizička aktivnost povećati ovu količinu.

SVE SLATKIŠE IZBACITI IZ UPOTREBE.

Dodatne napomene:
- Ako imate sklonosti ka hipoglikemija uvek nositi sa sobom nekoliko kockica šecera.
- Pušenje je strogo zabranjeno jer dodatno može da iskomplikuje bolest i posledise dijabetesa.
- Ljudi sa dijabetesom bi trebalo da vode računa o telesnoj težini. Naročito je potrebno regulisati prekomernu telesnu težinu jer ona povećava naprezanje srca i povećava otpornost ćelija na insulin.
- Izuzetno se savetuje fizička aktivnost (vežbanje ili bavljenje nekim sportom) i to intenzitetom koji određuje lekar.
- Vršiti redovnu kontrolu nivoa šećera u krvi.
Osobama koji imaju problema sa povišenim nivoom šećera u krvi kompanija preporučuje se korišćenje proizvoda „Apiformula 3“, "Hlebina" ili "Api-spira", medene kompozicije "Apitok".
U koliko se osoba često nalazi u stresnim situacijama, terapija se može dopuniti preparatom “Tentorium Plus”
*Saveti su dati na osnovu preporuka grupe doktora, kandidata za doktore medicinskih nauka Odincovoj M.V., Slodilovoj A.A., Bikovoj N.B., Majurovoj G.U., na osnovu korišćenja fitokompleksa kopmpanije ArtLife u kliničkoj praksi.


Preuzeto sa sajta artlife.info


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 13 Jun 2012, 16:02
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Hrom važan za dijabetičare

Mineral u metabolizmu učestvuje kao specijalizovani neproteinski organski molekul i pomaže da se glukoza pretvori u energiju, sintetiše masne kiseline i holesterol

Slika

Hrom je jedan od esencijalnih elemenata, koji se unosi isključivo hranom, jer ga ljudski organizam ne proizvodi.

Ovaj mineral je važan jer u metabolizmu učestvuje kao specijalizovani neproteinski organski molekul i pomaže da se glukoza pretvori u energiju, sintetiše masne kiseline i holesterol.

Štiti od dijabetesa tako što reguliše nivo šećera u krvi.

Kod pacijenata zavisnih od insulina može da smanji potrebu za lekovima, jer povećava efikasnost insulina u razlaganju glukoze do ugljenih hidrata čak sto puta.


Kod osoba sa graničnim vrednostima šećera u krvi, može da spreči da postanu insulin zavisni, dok kod onih kojima je nivo šećera pao, pomaže da se on normalizuje.

Posebno je važno da se hrom nadoknađuje kod pacijenata koji se hrane intravenski. Ukoliko ga dobiju u dovoljnoj količini pre terapije, lakše mogu da se vrate uobičajenom načinu ishrane.

Međutim, ovaj mineral ima i svoje loše strane. Kada se prekomerno unosi sa hranom ili postoji preterana izloženost njegovom delovanju iz životne sredine, može da postane otrovan.

Nalazi se u mesu, pivskom kvascu i pivu, vinu, ječmu, pšeničnim pahuljicama, kao i u piletini, ljuskarima, jezgrastom voću i pečurkama. Ipak, najviše ga ima u brokoliju, čak pet puta više nego u drugim namirnicama.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 13 Jun 2012, 16:06
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Prvi znak dijabetesa

Endokrinologija - pojava šećera u urinu otkriva moguću pojavu dijabetesa ili redak poremećaj bubrega. Obratite pažnju ako dete više jede, a mršavi i često mokri noću i pije vodu

Slika
Povećani nivo šećera u krvi i urinu upozoravaju da je dete možda obolelo od dijabetesa

Kad analiza urina kod dece pokaže prisustvo glukoze, što pre mora da se proveri da li je i u krvi povećan nivo šećera. Ovaj parametar je izuzetno važan i ne sme da se ignoriše.

Glukoza u urinu nije normalan nalaz, i može, prema rečima dr Tatjane Milenković, endokrinologa iz Instituta za majku i dete, da znači dve stvari: da je dete obolelo od dijabetesa, ili da ima redak nasledni poremećaj bubrega - renalnu glikozuriju:

- Da bi se to proverilo, neophodno je hitno merenje glukoze u krvi. Jer, istovremeno povećani nivoi šećera u krvi i urinu upozoravaju da je dete možda obolelo od dijabetesa.


Ako se utvrdi da šećer u krvi nije povećan i da dete nema tegobe koja prate dijabetes: učestalo mokrenje, žeđ, pospanost ili gubitak kilograma, sledeći korak je pregled kod nefrologa.

Profesor dr Rajko Hrvačević, nefrolog iz poliklinike "Intertim", objašnjava da je prisustvo šećera u urinu najčešće znak da postoji šećerna bolest, ali ne uvek:

- Glukoza u urinu može da se prikaže i kod glikozurije, a ovaj poremećaj nastaje kao posledica loše funkcije tubulskih ćelija koje se nalaze u bubrežnim kanalićima. Naime, kod kongenitalnog poremećaja glukoza iz mokraće se ne resorbuje, pa se šećer pokazuje u završnom urinu.

To je, objašnjava on, potpuno bezazlen poremećaj, koji ne daje nikakve tegobe niti posledice, i ne zahteva lečenje ni dijetu. Ipak, izolovane studije, pokazale su, da su deca koja imaju glukozu u urinu, u odraslom dobu sklonija pojavi dijabetesa.

- Glukoza u urinu se može javiti i u sklopu urođenog ili stečenog Fankonijevog sindroma koji se karakteriše različitim metaboličkim poremećajima - kaže prof. Hrvačević.


ŽEĐ I UČESTALO MOKRENJE

Dr Tatjana Milenković upozorava da je u porastu pojava dijabetesa kod dece, i da bi zbog toga trebalo obratiti pažnju na pojedine parametre u urinu i krvi, koji mogu da ukažu na postojanje ove bolesti, ali i na simptome:

- Ako dete više jede, a pritom mršavi, često mokri tokom noći, i često pije vodu, simptomi su na koje roditelji treba da obrate pažnju i provere da li je sve u redu.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 13 Jun 2012, 16:09
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Mnogo okidača za dijabetes

Profesor dr Dragan Zdravković, endokrinolog, o porastu šećerne bolesti kod dece i mogućim uzrocima ove sve masovnije pojave: "Tačan uzrok dijabetesa tipa 1 još nije poznat, a sumnja se da su krive virusne infekcije, imunološke reakcije i, naravno, genetika"

Slika

ZA poslednjih dvadeset godina, broj dece kod kojih je otkriven dijabetes tip 1 gotovo se udvostručio. Među njima sve više ima mališana predškolskog uzrasta, i sve češće i dece mlađe od dve godine.

Godišnje se, samo u Institutu za majku i dete zbrine oko 70 dece sa novootkrivenom bolešću, a trećina njih stigne u stanju ketoacidoze, koje je opasno po život: sa povraćanjem, bolovima u trbuhu, otežanim disanjem, malaksalošću i poremećajem svesti.


Tačan uzrok dijabetesa tip 1 još nije poznat, iako su sprovedena mnoga obimna istraživanja, kaže u intervjuu "Novostima" profesor dr Dragan Zdravković iz Službe za endokrinologiju, u ovoj ustanovi. - Ono što sa sigurnošću može da se kaže jeste da takvo povećanje učestalosti ne može da se pripiše promenama genetskih činilaca, jer za to je potrebno stotine hiljada godina. Zna se pouzdano da je u pitanju imunološki mehanizam.

* Da li je način života doveo do poremećaja u tom mehanizmu?

- Primećeno je da porast broja obolele dece raste sa razvojem civilizacije, promenama u fizičkoj aktivnosti i promenom ishrane. Ali, to nije tako usko povezano sa ovim tipom dijabetesa, kao što je to slučaj sa tipom 2. Ranije, na primer, nije bilo gojazne dece sa dijabetesom tip 1, a sada već, u predškolskom uzrastu imamo decu koja su gojazna i imaju šećernu bolest tip 1.

OD OCA SE VIŠE NASLEĐUJE

* Koliko je često dijabetes nasledna pojava?
- Za razliku od dijabetesa tipa 2, kod koga postoji jasna porodična pojava, samo deset odsto dece sa dijabetesom tip 1 ima nekog člana porodice sa ovim tipom šećerne bolesti. Takođe, ako prvo dete oboli od tipa 1, verovatnoća da će drugo dete oboleti je svega od dva do tri odsto. Ili, ako majka ima dijabetes, njeno dete ima svega dva odsto šanse da ga dobije. Dok, od oca koji ima ovu bolest, ima šest odsto šanse da je nasledi.
* Postoje li neke pretpostavke šta je mogući uzrok nastanka bolesti?

- Neki naučnici uzrok porasta dijabetesa pripisuju virusnim infekcijama. Ali nijedna virusna infekcija ne dovodi sigurno do, recimo, oboljenja pankreasa, u kojem se luči insulin, pa da to bude razlog pojave dijabetesa. Takođe, neke raširene virusne infekcije, poput koksakija, svako dete preleži bez problema, ali neka deca posle preležane infekcije dobiju dijabetes.

* To znači da se genetika kao jedini uzrok isključuje?

- Postoje neki genetski pokazatelji koji utiču na imunološku reakciju organizma. U suštini, može da se kaže da je uzrok bolesti sadejstvo činilaca spoljašnje sredine koji se lakše "primaju" kod osoba sa genetskom predispozicijom. Mada, ima mnogo ljudi koji imaju oba faktora ali nikad ne obole od dijabetesa. Dakle, još nije utvrđeno šta je okidač.

* Koji su to rani simptomi koji "otkrivaju" bolest?

- Simptomi su uvek tipični, obilno pijenje vode, često mokrenje velike količine, bleda mokraće. Deca se često bude noću da bi pila vodu i mokrila. Mada, ovi simptomi mogu da budu pogrešno protumačeni, i da roditelji ne prepoznaju bolest, ali lekari vrlo brzo mogu da uspostave dijagnozu. Kod male dece ta faza traje nešto kraće nego kod starije, ali retko traje kraće od nekoliko nedelja, najviše nekoliko meseci.


* Da li može da se otkrije da će dete da dobije bolest pre nego što se pojave prvi simptomi?
- Kod dece sa dijabetesom mogu da se otkriju različita antitela koja su upravljena prema različitim komponentama pankreasnih beta ćelija. Ta antitela se čak mogu dokazati i kod bolesnika koji će tek kasnije, za nekoliko meseci ili godina, da razviju dijabetes. Ali, šta je razlog da se ta antitela tako ponašaju, još se ne zna.

* Da li je insulin jedini lek za obolele od dijabetesa tipa 1?

- Insulin je glavni lek, ali nije dovoljan. Sa insulinom se počinje čim se bolest otkrije, i to je osnovna terapije do kraja života. Osim insulina, veoma su važni ishrana i fizička aktivnost.

* Mnogi roditelji, da bi izbegli "bockanje" dece injekcijama insulina, na svoju ruku počinju da ih leče alternativnim metodama. Da li to, iz stručnog ugla, može da se toleriše?

- Ti alternativni načini lečenja ne mogu da zamene insulin. Oni imaju neki uticaj na poboljšanje glikemijske kontrole u fazi dok rezerve insulina u organizmu još nisu iscrpljene. Čajevi, na premer, koji postoje na tržištu za snižavanje šećera, mogu da budu korisni. Ali, s druge strane, oni mogu i previše da spuste nivo šećera. Lekar koji leči dete mora da bude upoznat sa tim, da bi uskladio osnovnu terapiju.


KAD PREĐE 11

* Da li povišen šećer može da se pokaže u krvi, nakon obroka, recimo, a da dete nema dijabetes?
- Šećer je posle obroka uvek nešto veći, ali organizam odmah izluči insulin. Šećer nikada ne raste preko određene granice. Postoje kriterijumi i za nivo šećera posle obroka. Ako on poraste preko 7,8 milimola, onda je u pitanju poremećaj telerancije na glukozu. Dijagnoza dijabetesa postoji ako se nađe da je šećer u krvi preko 11 milimola, u najmanje dva uzorka, ali dete uz to mora da ima i glikozuriju i ketonuriju, odnosno prisustvo šećera i ketonskih tela u urinu.

* Da li insulinska terapija može da izleči bolest?

- Ne treba roditeljima ulivati nadu da može da dođe do izlečenja. Terapija insulinom i druge mere treba da obezbede poželjan stepen dobre glikemijske kontrole.

* Koliko često treba da se kontroliše šećer?

- Šećer se meri najmanje od tri do četiri puta dnevno. To je olakšano jer postoje lancete za uzimanje uzorka koje su automatske i prave gotovo bezbolan ubod. Postoje jasni parametri koliki šećer treba da bude ujutru, pre obroka, koliki između obroka, i koliko je najviše dozvoljeno da poraste posle obroka. Kod mlađeg deteta se tolerišu i nešto viši nivoi šećera u krvi, jer kod njih postoji i veći rizik od hipoglikemije, odnosno pada šećera.

* Kako treba da se hrane mališani sa dijabetesom?

- Ishrana treba da bude uravnotežena, da sadrži sve hranljive sastojke, ugljene hidrate, belančevine i masti, i ona se po sastavu i energetskom unosu ne razlikuje od ishrane zdrave dece.

* Ipak, oni imaju neka ograničenja?

- Jedno ograničenje je kod uzimanja šećera i skroba. Ako unose veliku količinu šećera, onda će doći do naglog skoka šećera u krvi, a ako uzimaju veliku količinu skroba, onda će šećer da raste, ali sporije. Insulinska terapija se prilagođava sadržaju ugljenih hidrata u ishrani.

* Da li su ta deca "hendikepirana" u smislu fizičke aktivnosti?

- Ne. Čak se i preporučuje svakodnevna fizička aktivnost. Što je redovnija aktivnost, to će biti bolja regulacija šećera u krvi. Jedino treba da vodi računa koliko traje ta fizička aktivnost da bi se doza insulina i količina hrane tome prilagodile. Tako, dečak sa dijabetesom koji trenira fudbal dva sata, nakon jednog sata mora da uzme dodatni obrok.

* Koliko dugo bolest može da traje bez poznatih komplikacija koje dijabetes donosi?

- Hronične komplikacije, popuštanje funkcije bubrega i slabljenje vida, ne pojave se kod svakog dijabetičara. One se razviju kod 30 do 50 odsto bolesnika, i to nakon petnaestak godina od nastanka bolesti. Oni koji lošije kontrolišu šećer imaće češće komplikacije.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 13 Jun 2012, 16:12
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Šetnja leči bolje i od insulina?

Dobro izbalansirana ishrana i redovna fizička aktivnost pomažu da se dijabetes drži pod kontrolom. Kada se nivo šećera u krvi ne održava, bolest "divlja" i oštećuje sve organe

Slika

STALNO testiranje i savetovališta više pomažu dijabetičarima da održavaju najbolje moguće zdravstveno stanje nego same terapije, zaključak je velike britanske studije. Pogotovo se to odnosi na savete o ishrani, fizičkoj aktivnosti i načinu života. Studija je proučavala tri velike grupe pacijenata, od kojih je jedna dobijala samo redovnu terapiju, dok su preostale dve imale i dodatnu pomoć lekarskih timova u savetovalištima. Jednoj od dve grupe davani su samo saveti o ishrani, dok je druga dobijala i prilagođene programe fizičke aktivnosti. Istraživače nije iznenadilo kada su najbolje rezultate postigli u trećoj grupi, onoj koja je dobila "kompletan tretman". Ishrana i fizička aktivnost dali su najbolje i najstabilnije rezultate.


Za dijabetičare, to je podatak "koji život znači", jer njihova bolest, kada nije pod kontrolom, "divlja" i po celom organizmu uništava sve organe i tkiva. Stabilni rezultati znače više zdravlja, odnosno odgađanje raznih oboljenja koja prate šećernu bolest.

Rezultati studije značajni su i za države i vlade, jer je dijabetes pandemija koja se podmuklo širi, umnožava dane bolovanja, bolničkog lečenja, i terapija koje mnogo koštaju. Na svetu je već između 300 i 350 miliona obolelih, procenjuje se da će do 2030. godine njihov broj narasti na 440 do 700 miliona ljudi. U tome je vrlo mali i sve manji procenat, manje od 10 odsto, dijabetesa tipa 1, koji je u osnovi genetska, autoimuna bolest. Sve veću pošast predstavlja dijabetes tipa 2, koji se stiče, kako istraživanja pokazuju, najpre rđavom ishranom i životnim navikama. Taj dijabetes se širi kao pandemija, neki stručnjaci su to nazvali i "revolucijom" bolesti koja se, barem zasad, najviše sveti bogatima.

Jedna međunarodna studija, rađena u Danskoj, Holandiji i SAD, pokazala je da programe koji se tiču navika u ishrani i fizičke aktivnosti mogu uspešno da svojim pacijentima prenesu i lekari primarne zdravstvene zaštite (opšte prakse ili porodični lekari, u zavisnosti od zdravstvenog sistema), kao i specijalisti. Poboljšanja koja se tako stiču ne odnose se samo na kontrolu i stabilnost šećera, već i smanjeni rizik od kardiovaskularnih problema, pogotovo naslaga masnoća i krvnog pritiska.

Druga, američka studija, koja je kontrolisala količinu i raspored masnog tkiva dokazala je da dijabetes nije toliko povezan sa gojaznošću, u stvari, lako mogu da ga dobiju i vitki ljudi, koliko sa vrstom masnih naslaga. Salo oko trbuha, koje je već "optuženo" za povezanost sa srčanim tegobama, pokazalo se kao faktor rizika i za dijabetes. Iz nekog razloga, te masne naslage remete metabolizam, čiji je poremećaj u osnovi šećerne bolesti.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 15 Jun 2012, 14:37
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Vežbama protiv dijabetesa

Aerobne vežbe, odnosno vežbe u prirodi, kao i vežbe snage pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi, tvrde istraživači Univerziteta u Kalgariju i Otavi u Kanadi


Slika

Aerobne vežbe, odnosno vežbe u prirodi, kao i vežbe snage pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi, tvrde istraživači Univerziteta u Kalgariju i Otavi u Kanadi. Ovo je posebno važno za dijabetičare, koji boluju od dijabetesa tipa 2, koji je, ako se izuzme nasledni momenat, najčešće povezan sa gojaznošću i nedovoljnim kretanjem.

Da bi potvrdili svoje pretpostavke istraživači su angažovali 250 dugogodišnjih dijabetičara između 39. i 70. godina. Posle samo tri meseca vežbanja po 45 minuta nedeljno, pokazalo se da su opasnosti i rizici od različitih bolesti drastično smanjeni. Kombinovanjem šetnji i dizanja tegova, odnosno razvlačenja opruga, umanjena je opasnost od srčanih oboljenja i moždanog udara za petinu. S druge strane, rizik za oboljevanje očiju i bubrega umanjen je između 25 do 40 procenata!

"Ovakvi rezultati dobijeni su zato što aerobne vežbe sagorevaju kalorije i poboljšavaju ceo kardiovaskularni sistem, od srca do ćelija. Istovremeno, vežbe snage čine mišiće jačim i osetljivijim na insulin", istakao je Lari Deb, nekadašnji predsednik Američke asocijacije dijabetičara, dodajući da su vežbe generalno zdravije, a u ovom slučaju još mogu da umanje nivo šećera, isto kao i bilo koja druga pilula.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 21 Jun 2012, 20:58
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Dijabetes najveći faktor rizika neuropatije

Najvažniji simptom neuropatija je stalno prisutno žarenje i trnjenje u šakama i stopalima, kao i topljenje mišića šaka, stopala i potkolenica. O ovoj temi za Život plus govori prof. dr Zorica Stević

Slika

Neuropatije, odnosno oštećenja perifernih živaca su oboljenja koja izuzetno otežavaju svakodnevno funkcionisanje i normalan život, jer oni koji pate od njih vrlo često trpe stalno prisutan bol. Ukoliko se bolest ne otkrije na vreme i terapijski makar zaleči, prognoze nisu mnogo optimistične. O kakvoj grupi bolesti je reč, kako se one oktrivaju i leče, za čitaoce "Života plus" objašnjava specijalista neurolog prof. dr Zorica Stević iz Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije.
- Neuropatije predstavljaju grupu bolesti koje dovode do oštećenja perifernih živaca ruku i nogu. U opštoj populaciji njihova učestalost je oko deset procenata. Mogu da se jave u bilo kom životnom dobu, ali su znatno češće posle šezdesete godine. Oboleli, koji obično ne znaju da imaju neuropatiju, najčešće se žale da u šakama i stopalima osećaju trnjenje, žarenje, mravinjanje. Međutim, konstantni bol najvažniji je simptom koji otežava normalan život osobama sa ovim problemima. A kada dođe do topljenja mišića šaka, stopala i potkolenica, onda je bolest poprimila veoma ozbiljan tok. Oboleli, zbog sve izraženijih tegoba postaje nespretan u hodu, stopala im zapinju o podlogu. Uz to, sve manje uspeva da obavlja precizne pokrete prstima. Po pravilu, opisane tegobe javljaju se simetrično na šakama i stopalima, ili u nekim slučajevima samo na stopalima. Tegobe mogu da zahvate i samo jedan periferni živac i tada se radi o mononeuropatiji, a može da bude zahvaćeno i više živaca asimetrično, pri čemu je reč o multiplim neuropatijama.

FIZIČKA AKTIVNOST

Slika

Fizička aktivnost veoma je važna da se dijabetes ne bi iskomplikovao i prešao u dijabetičnu neuropatiju. Umerenom fizičkom aktivnošću kontroliše se telesna masa, a gubitkom suvišnih kilograma povećava se kontrola nivoa glukoze u krvi, koja predstavlja ključni faktor za nastanak komplikacija. Osim toga, fizička aktivnost smanjuje kardiovaskularne faktore rizika koji, u kombinaciji sa dijabetesom, dovode do aterosklerotske bolesti srca i krvnih sudova. Pored navedenog, fizička aktivnost značajno smanjuje i stres.

* Šta izaziva neuropatije?
- Uzroci su brojni, ali je šećerna bolest najznačajniji faktor rizika. Na dijabetične neuropatije u proseku otpada jedna petina svih neuropatija ukupno. One se javljaju kao komplikacija dijabetesa u čak 50 do 70 odsto slučajeva. Posebno su izražene kod dijabetičara koji boluju duže vreme ili nemaju adekvatan tretman bolesti. Zbog porasta kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa, očekuje se da će do 2030. godine biti duplo više dijabetičara, a samim tim i dijabetičnih neuropatija kod osoba starijih od 50 i 60 godina.

* Koje su još neuropatije značajne?
- Druge po učestalosti su autoimune, zapaljenske bolesti perifernih živaca, koje se, takođe, sreću kod jedne petine obolelih. Zapaljenski proces zahvata korenove perifernih živaca, a ako se ove neuropatije na vreme ne prepoznaju i leče, mogu dovesti do značajnog stepena invaliditeta. Takav je, primera radi, lupus, koji predstavlja sistemsku bolest vezivnog tkiva, a koje prati oštećenje perifernih živaca. Inače, zbog slabosti ruku, nogu i mišića za disanje, osoba može biti i vitalno ugrožena.

* Postoje li još neke neuropatije na koje treba obratiti pažnju?
- Na našim prostorima karakteristične su i neuropatije koje nastaju usled prekomernog korišćenja alkohola. Takođe, sa porastom učestalosti malignih oboljenja u našoj populaciji, sve su prisutnije neuropatije koje nastaju kao posledica komplikacija samog malignog oboljenja, ili one nastale usled primene citostatika. Ovde je karakteristično da zbog toksičnog dejstva citostatika stradaju periferni nervi na rukama i nogama. Zajedničko svim navedenim neuropatijama je da nisu nasledne, već stečene.

* Da li to znači da postoje i urođene neuropatije?
- Nasledne bolesti perifernih živaca postoje, ali na sreću nisu tako česte. One se dijagnostikuju kod svega deset odsto obolelih. Iako se bolesnici zbog istovetnih simptoma kao kod stečenih neuropatija javljaju lekaru opšte prakse, a potom i drugim specijalistima, bolest vrlo često ostaje dugo neprepoznata. Lekari obično tegobe izražene u vidu trnjenja, bolova i nestabilnosti pri hodu kod mlađih najčešće povezuju sa degenerativnim bolestima kičme, a kod starijih sa problemima uzrokovanim lošom cirkulacijom. Zato bi bilo uputno da, pre donošenja konačne dijagnoze, lekari opšte prakse pomisle i na ovu grupu bolesti, i pacijenta upute na pregled kod neurologa.

* Da li neuropatije mogu da se izleče?
- Kod većine, a pogotovo ako se radi o autoimunim neuropatijama, može da se očekuje vrlo značajan ili kompletan oporavak. Ali da bi lečenje bilo uspešno, neophodno je postavljanje blagovremene dijagnoze i primena odgovarajuće terapije. Pojedinačno posmatrano, kod dijabetične neuropatije osnovu terapije čini dobra regulacija šećera u krvi. Postoji i mogućnost primene lekova koji u izvesnom stepenu obnavljaju oštećene živce. U svakom slučaju, vrlo je važno odrediti odgovarajuć lek za bol, jer je to najdominantniji simptom bolesti. Lek mora da bude takav da makar ublaži, ako nije u mogućnosti da u potpunosti ukloni bol. Uz sve ovo, vrlo je važna svakodnevna umerena fizička aktivnost pod nadzorom neurologa i fizijatra. Kontinuirana fizička aktivnost i zdrav način ishrane predstavljaju odličnu prevenciju za nastanak neuropatije.

CENTAR ZA POLINEUROPATIJE

U Neurološkoj klinici KCS od pre mesec dana počeo je sa radom prvi Centar za polineuropatije u Srbiji, koji ima za cilj da obolelima pruži što adekvatniju dijagnostiku i lečenje. Zahvaljujući ovom centru, u okviru koga će se obavljati ambulantna dijagnostika i lečenje, smanjiće se broj nepotrebnog ležanja u bolnici, što je za pacijenta i mnogo skuplje i nekomfornije. S obzirom na to da se radi o čestoj bolesti, bitan preduslov za lečenje u centru je da se pacijenti sa navedenim simptomima prvo obrate neurologu u regionalnom domu zdravlja. Neurolog tada, na osnovu pregleda i samog toka bolesti, odlučuje da li je potrebna dopuna dijagnostike i lečenje u Centru za polineuropatije KCS - objašnjava dr Stević, rukovodilac tima neurologa uključenih u rad Centra.

U zavisnosti od potreba obolelog, u Centru se pored neurologa angažuje i psiholog, fizijatar, nutricionista, socijalni radnik. Kod pacijenata kod kojih se sumnja da imaju nasledne polineuropatije, sprovodi se i genetska dijagnostika kao i davanje saveta za buduće zdravo potomstvo. Treba napomenuti da se pored tek otvorenog Centra u Beogradu, planira otvaranje centara i u drugim većim gradovima Srbije, sa idejom da se stvore svi potrebni preduslovi neophodni za lečenje obolelih. Na ovaj način pacijenti sa različitim oblicima polineuropatija moći će da dobiju odgovarajuću dijagnostiku i lečenje, a samim tim bitno poboljšaju kvalitet života.

DIJABETIČNA NEUROPATIJA

Kod lečenja dijabetične neuropatije najvažnija je prevencija. To podrazumeva striktno održavanje normalnog nivoa šećera u krvi, redukovanje prekomerne telesne težine, kontrolisanje nivoa masti u krvi... Pušači treba da ostave cigarete, alkohol i da počnu zdravo i izbalansirano da se hrane. Prve godine bolesti od dijabetesa najkritičnije su za razvoj neuropatije. Zbog toga je redovna kontrola od izuzetne važnosti, što bi trebalo da na umu ima svaki dijabetičar.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 21 Jun 2012, 21:00
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Veći rizik tokom operacije kod dijabetesa

Komplikacije mogu nastati zbog povišenog nivoa šećera u krvi, ali i zato što ovi dijabetičari često imaju oštećenja krvnih sudova ili perifernih nerava

Slika

Čak i najmanja, naizgled bezazlena operacija uraslog nokta ili čukljeva rizičnija je kod pacijenata koji boluju od dijabetesa nego kod onih koji nemaju tegoba sa povišenim šećerom. Komplikacije u toku ili posle operacije kod dijabetičara mogu da nastanu pre svega zbog povišenog nivoa šećera u krvi, ali i zato što ovi bolesnici često imaju oštećenja krvnih sudova ili perifernih nerava.

Docent dr Katarina Lalić, specijalista interne medicine, endokrinolog iz Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma KCS, kaže da, kada postoji loša cirkulacija ili nivo šećera u krvi nije u zadovoljavajućim granicama, lako može da dođe do infekcija ili težeg zarastanja rana.


- Visoka vrednost šećera u krvi, odnosno neregulisan dijabetes, može da dovede i do drugih, težih, metaboličkih komplikacija, naročito ako operacija zahteva opštu anesteziju. Ne tako retko, pacijenti sa dijabetesom imaju i povišeni arterijski pritisak ili druga kardiovaskularna oboljenja koja nisu na vreme prepoznata, pa mogu da nastanu komplikacije upravo sa tim organima koji su oboleli.


OPASNIJE 12 PUTA

Istraživanje američkih hirurga pokazalo je da oko sedam odsto pacijenata nakon operacije dobije infekciju, a najveći rizik od dobijanja infekcije postoji kod starijuh osoba, pacijenti generalno lošeg zdravstvenog stanja i dijabetičari. Zdrave osobe koje imaju povišene vrednosti šećera (6,1 do 7,7 mm/l) pre operacije imaju za tri puta veći rizik od inficiranja rane nakon operacije. Kod vrednosti šećera većih od 12 mm/l, rizik pri hirurškim zahvatima je za čak 12 puta veći.

Zbog toga se, tvrde lekari, uvek pre odluke o operaciji urade sve analize na osnovu kojih se proceni da li je, i u kojoj meri, šećer u krvi regulisan. Neophodno je i da pacijenta pregledaju kardiolog i drugi specijalisti u zavisnosti od njegovog zdravstvenog stanja.

Iako se nedavno dogodilo da je ženi posle komplikacija operacije uraslog nokta amputirana noga, dr Lalić tvrdi:

- Bez navedenih specijalističkih pregleda i laboratorijskih analiza kojima se sveobuhvatno analizira zdravstveno stanje pacijenta sa dijabetesom, nijedan hirurški tim ne pristupa operaciji. Da bi se proverila glikoregulacija, kod dijabetičara je pre operacije neophodno odrediti nivo glikoziliranog hemoglobina (HbA1c), koji je osnovni pokazatelj stanja glikoregulacije u prethodnih nekoliko meseci.

Takođe, neophodno je izmeriti nivo šećera u krvi ne samo ujutro već i tokom dana, kako bi se korigovala terapija. Na kraju, naša sagovornica naglašava da, ako je uspostavljena zadovoljavajuća glikoregulacija i ako su ispoštovane sve neophodne preoperativne procedure i pregledi, bez obzira na to da li se radi o terapiji tabletama ili insulinom, operativni rizik je minimalan i jednak riziku kod pacijenata bez dijabetesa.


Novosti


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 13 Jul 2012, 19:35
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Šetnjom protiv šećerne bolesti

Stručni časopis “Diabetes care” piše da je hodanje povezano s manjim rizikom oboljevanja od dijabetesa, a posebno kod inače telesno neaktivnih osoba

Slika

U novom istraživanju učestvovalo je 1.800 ispitanika, čije je svakodnevno kretanje praćeno pomoću pedometra. Tokom posmatranog perioda od pet godina, učesnici studije koji su najviše hodali imali su u proseku za 29 odsto manji rizik za razvoja dijabetesa.

Hodanje je imalo isti efekat i na ispitanike koji su zbog niza uzročnika bili izloženi većem riziku za šećernu bolest. Stoga, stručnjaci preporučuju da se dnevno pređe najmanje 10.000 koraka, odnosno nešto više od osam kilometara.


Telegraf


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Dijabetes  |  Poslato: 30 Jul 2012, 17:57
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Kurkuma štiti od pojave dijabetesa


Kurkuma (indijski šafran), sastojak začina kari, može da spreči dijabetes kod osoba pod povećanim rizikom od te bolesti, poručuju naučnici s tajlandskog Univerziteta Srinakharinvirot.


Slika


Oni su utvrdili da svakodnevno konzumiranje kurkume tokom devet meseci potpuno sprečava pun razvoj dijabetesa 2 kod tzv. "predijabetičara" - osoba sa abnormalno visokim sadržajem šećera u krvi, koji još ne predstavlja šećernu bolest, ali može lako da pređe u nju, prenosi Rojters.

Ranija istraživanja su pokazala da kurkuma deluje protiv zapaljenskih procesa u organizmu i tzv. "oksidacionih oštećenja" ćelija. Veruje se da ta dva procesa predstavljaju podsticaj za niz oboljenja, uključujući i dijabetes 2.

"Zbog koristi koju donosi i bezbednosti konzumiranja, preporučujemo da se ekstrakt kurkume koristi kod predijabetičara", ističe vođa tajlandskog istraživanja Somlak Čuengsamarn.

U ovo istraživanje je bilo uključeno 240 odraslih Tajlanđana sa prediabetesom, od kojih je polovina dobijala kapsule kurkume, a ostali placebo.

Ispitanici na kurkumi su konzumirali šest kapsula sa po 250 mg dotičnog začina dnevno. Posle devet meseci, među onima koji su konzumirali kurkumu nije zabeležen nijedan slučaj dijabetesa, dok je među ispitanicima na placebu zabeleženo 19 slučajeva.

Utvrđeno je da je kurkuma unapredila funkcionisanje tzv. "beta ćelija" u pankreasu, koje su zadužene za lučenje hormona insulina - regulatora nivoa šećera u krvi.


B92

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 67 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker