Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 22:24


Autoru Poruka
Tina
Post  Tema posta: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom i PMS  |  Poslato: 31 Maj 2012, 17:22
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Zašto se dešava da menstruacija kasni?

Razloga za izostanak menstruacije ima više, a mi vam predstavljamo one najverovatnije. Jedan od čestih uzroka neredovnih menstruacija je stres, ali i nezdrave navike koje isrpljuju telo i remete hormonsku ravnotežu.

Slika

Uspostavljanje redovnog menstrualnog ciklusa može da traje nekoliko godina. Za menstruaciju je važna i pravilna ishrana, ako jedete premalo, jednolično, podložni ste bulimiji ili anoreksiji vaš menstrualni ciklus može da varira. Preterano vežbanje može da iscrpi telo, naročito u vreme njegovog razvoja. Ali telo iscrpljuju i droge, alkohol, pa i neki lekovi. I promena rutine ili klime može da pobrka vaš menstrualni ciklus.

Neredovnost menstruacije, odnosno njeno izostajanje može da bude kratkotrajne ili dugotrajne prirode. Ako vam je menstruacija duže vreme neredovna i obilna, najpametnije je da se posavetujete sa svojim lekarom kako bi utvrdili da ne postoje ozbiljniji zdravstveni uzroci izostanka. Takođe kod žena koje se bliže menopauzi prirodno je da dolazi do nepravilnosti u menstrualnom ciklusu. Kod nekih žena pak menopauza počinje nepridveđeno rano.

Može da se dogodi da se radi samo o povremenim izostajanjima, ili da vam menstruacija kasni samo mesec ili dva. U tom slučaju se zapitajte da li ste u tom periodu nešto promenili u svojoj normalnoj životnoj rutini, piše Intimate Medicine. Da li se u vašem životu pojavilo više stresa, jeste li promenili prehrambene navike, da li ste puno pili …? Ako ste na neko od ovih pitanja odgovorili potvrdno, najverovatnije ste dobili odgovor na pitanje zbog čega vam izostaje menstruacija.

blic


Vrh
Tina
Post  Tema posta: Vitamini B1 i B2 ublažavaju PMS  |  Poslato: 31 Maj 2012, 17:32
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 16 Maj 2012, 15:32
Postovi: 537

OffLine
Veliki broj žena koje imaju problema sa predmenstrualnim sindromom (PMS) isprobale su gotovo sve da bi što lakše "preživele" te dane, od tableta protiv bolova do ugrejanih ćebadi. Najnovije istraživanje otkrilo je da simptome PMS-a najbolje ublažava vitamin B, koji je sastavni deo tamnozelenog povrća, gljiva, graška, žitarica, mesa, ribe i jaja.

Slika

Portal "Vitamin" prenosi da su žene koje su redovno jele hranu bogatu vitaminom B imale za 35 odsto manji rizik od simptoma PMS-a, nego one koje nisu jele tu vrstu hrane.
Čokolada i čizburger bogati su B vitaminima, odnosno tiaminom u vitaminu B1 i riboflavinom u vitaminu B2.
Ta dva vitamina ublažavaju simptome stresa, pri čemu stručnjaci ukazuju da tiamina najviše ima u celovitim žitaricama, orašastim plodovima i crvenom mesu, dok riboflavina ima u mleku, jajima, crvenom mesu i zelenom lisnatom povrću.
Ti spojevi, uključujući i serotonin i dopamin pomažu u regulisanju neugodnih simptoma PMS-a kao što su promene raspoloženja, depresija, bolovi i umor.
- Ako imate dovoljnu količinu vitamina B u organizmu, on će smanjiti predmenstrualni sindrom jer taj vitamin deluje na hemikalije u mozgu koje aktiviraju PMS - navedeno je u istraživanju.

blic


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom i PMS  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:04
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Često nazivana „prokletstvom“, menstruacija može zadati puno problema. Mi proučavamo uzroke menstrualnih problema i načine pomoću kojih ih možemo ublažiti.

Menstruacija je prirodan i normalan deo života žene, koji takođe ima potencijal da postane neprijatan. Većina žena u određenom stupnju života proživi komplikacije sa menstruacijom.

Prva menstruacija
U zapadnjačkim zemljama prva menstruacija se dobija sa 12 ili 13, iako je potpuno normalno da započne i od devete godine. Godina menopauze – poslednje menstruacije – je obično oko 50-e.
Nije poznat tačan razlog koji nagoni telo da uspostavi hormonski ciklus koji vodi do menstruacije, iako telesna težina igra određenu ulogu – više i teže devojčice su sklone ranijem dobijanju prve menstruacije. Potrebno je vreme da bi menstrualni ciklus postao u celosti operativan, a prava ovulacija – oslobađanje jajašca svakog meseca – obično se ne dogodi u toku prve godine menstruiranja. Nakon tog perioda, međutim, menstruacija je gotovo uvek znak da se ovulacija dogodila.

Menstrualni ciklus
U proseku, menstrualni ciklus žene traje 28 dana. Uobičajeni su ciklusi koji traju između 21 i 35 dana, ali ipak i mnoge zdrave mlade žene imaju kraće ili duže cikluse. Ciklus se broji od prvog dana menstruacije.
U prvoj polovini ciklusa, jajnici, pod stimulacijom folikulostimulirajućeg hormona (FSH) koji luči sluzna žlezda u mozgu, počinju da razvijaju između 12 i 20 jajašaca.
Jajnici takođe luče hormon estrogen, koji je najvažniji ženski hormon, „odgovoran“ za razvoj ženskih polnih karakteristika i tok svih procesa vezanih za menstrualni ciklus.
Ovulacija se odvija oko 14. dana prosečnog ciklusa. Jedan od jajnika oslobađa jajašce, koje započinje put ka materici.

Menstrualne tegobe
Opšte zdravlje žene, i fizičko i psihičko, utiče na menstruaciju. U drugim slučajevima, deluje kao da sam menstrualni proces izaziva probleme. Ovo može biti slučaj sa bolnim menstruacijama – stanjem koje čak 70% žena tokom života iskusi.
Bolovi mogu varirati od umerenih i povremenih koji uključuju bolove nalik na grčeve - najčešće dan pre početka krvarenja, koji nestaju dan ili dva nakon početka ciklusa – do oštrih bolova koji izazivaju osećaj mučnine i premorenosti.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:04
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Kontrakcije materice
Uzroci ove vrste menstrualnih tegoba, i umerenih i teških, su povezani sa kontrakcijama materice, dok se ona priprema da izbaci unutrašnji sloj ili dok to čini.
Nivoi estrogena u krvotoku nisu dovoljno visoki da bi mišićna vlakna materice učinili dovoljno elastičnim. Rezultat je bol, koji je obično koncentrisan u karlici, blizu materice i jajnika, ali se ponekad širi na bedra i donji deo leđa.
Mlađe žene u tinejdžerskom dobu su podložnije bolu od starijih žena, i neretko se dešava da se bolovi smanje nakon što žena rodi dete – kao da materica „nauči“ kako da se lakše pomera.

Prestanak bolova
Izučavanje lekova na bazi hormona, koji se koriste za ublažavanje bolnih menstruacija, podupire teoriju da nedostatak estrogena uzrokuje problem. Ipak, ovi lekovi mogu izazvati mučnine kod nekih žena, pa se preporučuju drugi načini za ublažavanje bolova. Pojedini/e lekari/ke propisuju kontraceptivne pilule, jer čak i male doze hormona koje savremene pilule sadrže mogu biti efikasne. To je zato što je mesečno krvarenje manje kada se uzimaju pilule. Kod obilnijih menstruacija, materica mora više da se grči kako bi izbacila unutrašnji sloj, što izaziva više bola. Aspirin i drugi dostupni lekovi takođe mogu biti od pomoći.

Opuštanje
Trebalo bi učiti i vežbati tehnike opuštanja, one mogu biti od velike koristi – ne samo za prevazilaženje menstrualnih tegoba, već i stresa i napetosti. Tehnika koja se naziva progresivnom dubokom mišićnom relaksacijom može biti naročito efikasna. Dvadesetak minuta potpunog opuštanja može povratiti energiju i smanjiti efekte bola koji telo čine slabim.
Razne tehnike disanja takođe mogu biti korisne. Metode menjanja dubine i ritma disanja se mogu naučiti na časovima joge, ali je važno i eksperimentisati i pronaći pravu kombinaciju koja pomaže da se prebrodi intenzitet i trajanje tegoba.
Intenzivno vežbanje, ako vam prija, takođe može doprineti smanjenju bolova, a čak i kratke šetnje po svežem vazduhu mogu doprineti da se osećate bolje.

Neredovne menstruacije
Dok su menstrualni bolovi (koji nisu deo PMS-a) česti kod mladih žena, neredovne menstruacije su veoma česte u tinejdžerskom dobu, kada se ciklus tek uspostavlja. Nije neobično da mlade devojke imaju svega četiri menstruacije tokom prve godine.
Neredovne menstruacije su takođe uobičajene kada se žena bliži menopauzi.
Između ova dva ekstrema, početka i završetka reproduktivnog doba, kod većine žena se uspostavi relativno predvidljiv ritam. Ako se ovo ne desi, ne znači da se radi o nečemu ozbiljnom.
Ipak, ukoliko žena često ima neredovne menstruacije, trebalo bi o tome da razgovara sa lekarom/kom, koji/a će želeti da zna koliko menstruacija traje, koliko je krvarenje obilno i da li je ranije postojala neredovnost.
Proređene i nepredvidive menstruacije ne moraju uopšte brinuti ženu, sve do vremena kada želi da začne dete. Začeće može potrajati zbog proste činjenice da žena koja menstruira (time i ovulira) svega nekoliko puta godišnje ima manje šanse da zatrudni.
Ovo stanje se može lečiti hormonskim tretmanom.

Obimne menstruacije
Prekomerni gubitak krvi tokom menstruacije može biti veoma neugodan i neprijatan. Tada krvarenje često traje duže od proseka i može biti veoma bolno.
U pojedinim slučajevima obimne menstruacije se javljaju povremeno i ne treba im pridavati veliki značaj. Ipak, kada se obimno krvarenje nastavlja mesecima može biti simptom hormonskih poremećaja, tumora fibromioma (fibroida), i što je najmanje verovatno – raka materice.
Žene koje pate od endometrioze takođe imaju obilne i bolne menstruacije. Endometrioza je poremećaj koji nastaje kada se ćelije materice odvajaju i završe negde u unutrašnjosti abdomena.
Fibroidi – skup benignih tkiva u mišićnom zidu materice – takođe mogu izazivati bol i obilno krvarenje ukoliko su veliki.

Diletacija i kiretaža
Za obilne menstruacije postoji tretman, a kada uzrok nije rano otkriven, ženi se može sugerisati odlazak u bolnicu radi dijagnostičke kiretaže. To označava struganje unutrašnjeg dela materice metalnom kiretom, čiji se sadržaj nakon toga ispituje u laboratoriji, kako bi se utvrdila dijagnoza i preduzele dalje mere.
Kiretaža se ponekad vrši i kod drugih menstrualnih poremećaja, kao što je neobjašnjivo krvarenje između dva ciklusa. To se može desiti i kao sporedni efekat uzimanja kontraceptivnih pilula ili rezultat potencijalnog poremećaja.

Amenoreja
Ukoliko ženi koja ima redovne menstruacije izostanu jedna ili dve menstruacije, najčešći razlog je trudnoća. Prava amenoreja – odsustvo menstruacije – je kod mladih seksualno aktivnih žena daleko ređa od trudnoće. Kada se javi, može biti uzrokovana teškim emocionalnim stanjima, bolešću ili anoreksijom (kada je telesna težina drastično smanjena).

Samopomoć kod premenstrualnog sindroma (PMS)
Ukoliko vaš PMS nije toliko težak i nema razloga da pričate sa lekarom/kom, saveti u vezi samopomoći vam mogu pomoći da prevaziđete problematične simptome.
• Jedite redovno, jer tokom dugih perioda bez hrane nivo šećera u krvi opada što pojačava simptome PMS-a.
• Jedite umereno, raznovrsno i izbalansirano, unosite vlaknastu hranu radi izbegavanja zatvora creva. Hleb od neprosejanog brašna, žitarice, mekinje i zeleno povrće sadrže vitamin B6, koji pomaže kod PMS-a. Vitamin B6 se takođe nalazi u mleku, siru i jajima.
• Nekim ženama puno pomaže ulje od jagorčevine.
• Puno vežbajte.
• Izbegavajte stimulanse, kao što je kafa. Umesto toga pijte biljni ili voćni čaj. Neki od njih su naročito dobri za opuštanje, dok neki na prirodan način pomažu u borbi sa problemima u vezi zadržavanja tečnosti.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:04
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Poremecaji menstrualnog ciklusa

Krvarenja iz materice mogu biti veoma čest simptom različitih stanja i promena genitalnih organa ali i znak poremećene funkcije jajnika. Da bi se ustanovio pravi uzrok takvog stanja neophodno je da se utvrdi tip krvarenja kako bi lečenje bilo uspešno. Sve poremećaje menstrualnog ciklusa delimo na tri osnovna tipa :
1. Nepravilna krvarenja kod održanog pravilnog ritma (razmak izmedu dva menstrualna krvarenja) menstrualnih ciklusa
2. Nepravilnosti ritma krvarenja
3. Nepravilna aciklicna krvarenja (Disfunkcionalna krvarenja)

Nepravilna krvarenja kod održanog pravilnog ritma menstrualnih ciklusa
U ovu grupu nepravilnosti krvarenja spadaju ,mnoga stanja koje svaka žena bar jednom u životu doživi. Po simptomatologiji su veoma karakteristicna za dijagnozu relativno laka ,terapija je relativno kratkotrajna i uspešna.U ovu grupu nepreavilnosti krvarenja ubrajamo:

Intermenstrualno ili ovulatorno krvarenje
Podaci koje svaka žena sa ovim poremećajem da svom lekaru su veoma karakteristični.Žene uobičajeno daju podatak da imaju uredne menstrualne cikluse koji se javljaju uvek u pravilnim vremenskim razmacima ali se u sredini ciklusa, između 12-14 dana od početka menstruacije, iz ciklusa u ciklus ponavlja veoma oskudno krvarenje koje traje svega nekoliko sati ili najviše jedan dan. Kako se ta pojava ponavlja one se obra'aju lekaru sa željom da se razjasni uzrok i sprovede odgovarajuće lečenje.
U prvoj fazi menstrualnog ciklusa pod uticajem hormona hipofize dolazi do rasta jajnog folikula i sazrevanja jajne ćelije. Tokom tog perioda iz dana u dan jajni folikul proizvodi sve veće količine estrogena, hormona koji dovodi do zadebljavanja materične sluznice . U vreme ovulacije dolazi do prskanja i pražnjenja folikua zbog čega koncentracija estrogena u krvi privremeno pada.Taj pad koncentracije estrogena je prirodna pojava i u največem broju slučajeva ne dovodi do krvarenja. Ukoliko je pad koncentracije hormona veći od uobičajenog,ispod fiziološke granice,može da dođe do pojave o kojoj je prethodno govoreno. Mada lečenje ovog poremećaja u porincipu i nije neophodno njegovo ponavljanje u sledećim ciklusima može da se spreći ukoliko se daju male količine estrogena nekoliko dana pre nego što će se desiti ovulacija kako bi se "preduprodio"krizni period pada koncentracije estrogena posle ovulacije. Svakako da će odluku o vrsti i količini leka doneti Vaš lekar.

Premenstrualno krvarenje
Kao i u prethodno opisanom poremćaju i kod premenstrualnog krvarenja podaci koje lekar dobija od žene su veoma karakteristični.Problem se najćešce opisuje kao vrlo oskudan, mrk, sukrvav iscedak koji se pojavljuje 4-5 dana pre nego što nastupi pravo menstrualno krvarenje.Sve se na identičan način ponavlja u sledećem ili sledećim ciklusima zbog čega se žena, manje više zabrinuta, javlja svom lekaru. Ovaj poremećaj je posledica postepenog smanjenja proizvodnje progesterona u žutom telu koje se formira na mestu prsnutog jajnog folikula tokom ovulacije. Progesteron sekretorno transformiše materičnu sluznicu,koja je prethodno izgrađena dejstvom estrogena.U normalnim situacijama produkcija progesterona u žutom telu započinje dva dana posle ovulacije ,veoma brzo doztiže svoj maksimum na kome se održava sledecih 12-14 dana. Ukoliko se ne desi trudnoća funkcija žutog tela naglo prestaje nakon čega će uslediti menstrualno krvarenje.Pojavu gde žuto telo postepeno smanjuje produkciju progesterona ,zbog čega se i javlja premenstrualno krvarenje, označavamo "Insuficijencijom žutog tela" .Ovaj poremećaj treba lečiti zbog toga što, za razliku od intermenstrualnog krvarenja,može biti uzrok neplodnosti. Materična sluznica koja nije stimulisana dovoljnim količinama progesterona nije dobro pripremljena za implantaciju ( ugnježdenje) embriona. Iako do oplodnje dođe,u takvim slučajevima, embrion nema optimalne uslove za preživljavanje u materičnoj duplji. Da bi se ovo sprečilo savetuje se uzimanje progesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa nakon konsultacije i pregleda kod lekara koji treba da donse odluku o vrsti i količini leka koji treba da se uzme.

Postmenstrualno krvarenje ( produženo menstrualno krvarenje)
Ovaj poremećaj menstrualnog krvrenja se karakteriše slabijim ili jačim krvarenjem koje se nastavlja na menstrualno krvarenje i može trajati više dana .Uzroci mogu biti :
- zapalenja materične sluznice
- sporo obnavljanje sluznice materice posle njenog odlubljivanja tokom
menstruacije
- nepravilno i produženo odlubljivanje sluznice materice tokom menstruacije
Ovaj poremecaj najčešce nema karakteristiku ponavljanja iz ciklusa u ciklus ukoliko se identifikuje pravi uzrok i primeni odgovarajuca terapija zbog čega je neophodno obra'anje lekaru kako bi se uzrok problema razjasnio.

Skracena faza dozrevanja folikula
U ovom poremećaju bazalna temperatura je uvek bifazicna i ukazuje na postojanje ovulacije. Faza žutog tela traje kao i kod normalnog ciklusa 12-14 dana jedino što u ovom tipu menstrualnog ritma ovulacija nastaje ranije 8-10 dana ciklusa.
Terapija ovde nije u principu potrebna sem u slučaju da prečesta krvarenja izazivaju izražene i hroni;ne anemije(malokrvnost).

Obilno menstrualno krvarenje ( Hipermenoreja)
Kod ovog poremećaja krvertenje tokom menstruacije je izuzetno obilno sa velikim gubitkom krvi, normalnom dužinom trajanja menstrualnog krvarenja i najčešce uobičajenim ritmom pojave menstrualnih krvarenja. Kako su uzroci ovoga poremećaja u gotovo 90% slučajeva organski uz ponavljanje problema iz ciklusa u ciklus neophorno je konsultovati lekara koji će ustanoviti pravi uzrok poremećaja i savetovati način lečenja.
Uzroci ovog poremećaja menstrualnog krvarenja mogu biti: Miomi u materičnom zidu,miomi koji rastu prema materičnoj duplji,polipi materične sluznice,zapalenje materične sluznic, endometrioza materičnog zida ponekad retroflektirana (zavaljena) materica.
Uzroci mogu biti i poremećaji zgušavanja krvi, manjak trombocita u krvi, povišen krvni pritisak, bubrežne bolesti ili nedovoljne kontrakcije materičnog mišica. Problemi nestaju odklanjanjem osnovnog uzroka obolenja. Pored uobičajenog ginekološkog pregleda često su potrebni i drugi pregledi kako bi se ustanovio pravi uzrok stanja : Ultrazvucni pregled,histeroskopija (pregled materične duplje optičkim instrumentom histeroskopom),laboratoriski pregled krvi, faktora koagulacije ,trombocita.

Oskudno menstrualno krvarenje ( Hipomenoreja)
Za razliku od hipermenoreje ovaj poremećaj menstrualnog krvarenja se karakteriše veoma oskudnim i kratkotrajnim menstruacijama. Menstrualno krvarenje se najčešce opisuje kao"prljanje",oskudan braonkast iscedak ili tamno smeđ iscedak poput "taloga crne kafe".Traje kratko jedan najviše dva dana .
Čest podatak koji u takvim situacijama lekar dobija su podaci o prekidima trudnoće u prethodnom periodu ili neke druge intervencije,u materičnoj duplji, koje su rađene instrumentalno u cilju dijagnostike ili lečenja.Pri takvim intervencijama može da dodje ,zbog odlubljivanja matericne sluznice do samog matericnog mišica,do "ogoljavanja " materičnog mišica pri čemu dolazi do srastanja dva suprotna zida materice .Stvaraju se priraslice koje smanjuju zapreminu matrične duplje što je glavni uzrok stanju zbog koga se žena obraća lekaru.Ovo stanje se označava i kao Ašermanov (Ashermanov) sindrom.Identične promene sa istim posledicama mogu da nastanu i u slučaju postojanja priraslica u kanalu grlića materice. Pre lečenja neophodno je uraditi dijagnostičke postupke koji će potvrditi predpostavljeni uzrok poremećeja. U tom cilju će lekar savetovati da se uradi rengenski snimak materične duplje ( HSG-histerosalpingografija) a često i pregled materične duplje histeroskopom,optičkim instrumentom koji se uvodi u materičnu duplju ,koji omogućava pogled okom u matericu što je bitno radi procene obima promene i donošenja odluke o terapiskom zahvatu.Ukoliko ne postoje podaci o prethodnim prekidima trudnoće ili instrumenrtalnim intervencijama unutar materične duplje , a pritom daju podaci o napred navedenim poremećajima menstrualnog krvarenja, razmišljaće se i o mogucem tuberkuloznom obolenju u predelu materice. To obolenje je danas izuzetno retko ali do pre 25-30 godina nije bila retka pojava.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom i PMS  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:05
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Nepravilnosti ritma krvarenja

Retke su žene koje tokom čitave reproduktivne faze svoga života (Od prve menstruacije,menarhe,do poslednje menstruacije,menopauze) imaju ustaljen ritam (razmak od prvog dana prethodne do prvog dana naredne menstruacije )menstrualnih krvarenja. Ritam menstrualnih krvarenja se može menjati,biti prolazan ,privremen i često ne zahteva posebno lečenje. Kada govorimo o poremećaju ritma menstrualnih krvarenja pre svega mislimo na dva najučestalija stanja :
1. Učestala menstrualna krvarenja ( Polimenoreje)
2. Retka menstrualna krvarenja ( Oligomenoreje)

Učestala menstrualna krvarenja ( Polimenoreje)
Uobičajeni razmaci između menstrualnih krvarenja , kod najvećeg broja žena, su izmedu 25 i 32 dana.Ukoliko su menstrualna krvarenja češca od 25 dana takav ciklus označavamo kao učestala menstrualna krvarenja (Polimenoreja) .Kod tih žena se menstrualna krvarenja ponavljaju 15-18 puta godišnje .Menstrualna krvarenja se javljaju u pravilnim vremenskim razmacima ali na 21-24 dana. Osnovni i najčešci razlozi ovog stanja mogu biti:

- skracena faza dozrevanja folikula
- skracena faza žutog tela
- anovulatorni ciklus ( ciklius gde nije došlo do ovulacije )
Merenjem bazalne temperature se lako može identifikovati koji je od ova tri moguća uzroka odgovoran za učestalija menstrualna krvarenja.

Skraćena faza žutog tela
Skraćena faza žutog tela je naj;ešći uzrok učestalog menstrualnog krvarenja. Bazalna temperatrura uvek pokazuje bifazičnost,ovulacija se dešava u isto vreme kao i kod normalnih menstrualnih ciklusa ali je faza žutog tela skraćena i umesto 12-14 traje 8-10 dana ili kraće. Zbog kratke faze žutog tela najčešce ne dolazi do dobre pripreme sluznice materice za prihvat embriona (sekretorne transformacije sluznice) pa je česta posledica ovoga stanje neplodnost žene. U slučaju postojanja ovog tipa poremećaja ritma menstrualnog krvarenja terapija je potrebna i sastpoji se u supstituciji ( dodavanju) progesterona koji je u tom slučaju nedostatan ili lečenju anemije koja može biti uzrokovana česim menstrualnim krvarenjima. Odluku o tome u saradnji sa pacijentom će doneti njen lekar.

Anovulatorni ciklus ( menstrualni ciklus gde nije došlo do prskanja folikula )
Postoje žene kod koji se menstrualno krvarenje ponavlja u pravilnim vremenskim razmacima od 21-24 dana ali se tek merenjem bazalne temperature,koja je monofazna , dolazi do zaključka da kod nje ne postoje ovulacije.Krvarenja su kod njih ciklična po tipu menstrualnih krvarenja ali se u suštini ne radi o menstrualnom krvarenju .U ovom tipu krvarenja postoji samo folikularna faza ciklusa a krvarenje nastaje posle pada nivoa estrogena. Kako nema ovulacije žene sa ovakvim tipom menstruaclnog ciklusa su neplodne pa je najčešće,uz dodatna ispitivanja pre svega hormonskog stanja,terapija potrebna o čemu će odlučiti lekar nakon kompletnog ispitivanja i sticanja uvida u uzroke ovog poremećaja.

Nepravilna aciklicna krvarenja ( Disfunkcionalna krvarenja )
Ova vrsta poremećaja ,menstrualnog krvarenja je relativno česta i najćešce se javljaju u dva karakteristična životna doba žene:

- na početku reproduktivne faze njenog života,od vremena pojave menarhe ( prve menstruacije) do završetka adolescencije (20 godina života)
- pri kraju reproduktivne faze života od 45-50 godine života ( vreme perimenopauze do same mensopauze).
U obe situacije postoji zajednički uzrok disfunkcionalnioh krverenja,izostanak ovulacije,nedostatak žutog tela pa sledstveno tome i progesterona.

U oba slučaja uzrok ovom stanju je isti. Folikul ,koji stvara estrogen, započinje sa rastom ali ne dolazi do njegovog prskanja i oslobadanja jajne ćelije već nastavlja dalje da raste opstajuci( perzistirajuci,odatle naziv perzistentni folikul) 5-6 nedelja.Folikul se pretvara u veću formaciju promera 3-5 cm koje se označavaju kao perzistentne folikularne ciste.Dokle god postoji folikul on iz dana u dan proizvodi sve veće i veće količine estrogena povećavajući njegovu koncentraciju u krvi žene. Dok je sluznica materice pod uticajem estrogena ona zadebljava (proliferiše) usled čega u jednom trenutku postaje previše zadebljala ili hiperproliferisana.Kako je mogućnost perzistentnog folikula da stvara estrogen ograničena, u jednom momentu, porast proizvodnje estrogena zastaje na dostignutom nivou.Zadebljala sluznica materice to stanje "prepozna"kao manjak estrogena pa na pojedinim njenim delovima dolazi do degenerativnih promena usled čega se pojavi relativno oskudno krvarenje čija je karakteristika dugotrajnost. Ako se ne preduzmu odgovarajuće terapiske mere krvarenje može da traje danima ili više nedelja sve dotle dok perzistentni folikul ne prsne i prestane sa produkcijom estrogena ili dok se ne preduzmu drugi terapiski postupci.

U adolescentnom periodu ovaj tip poremećaja menstrualnog krvarenja označavamo kao Metroragia juvenilis ( Metrorrhagia juvenilis), a kod žena starijuh od 40 godina kao Metroragia climacterica ili perimenopauzalis.
Dijagnoza se kod ovih poremecaja postavlja relativno lako na osnovu podataka o toku bolesti,ginekološkog i ultrazvucnog pregleda,uvida u bazalnu telesnu temperaturu i nedostatku progesterona .Terapija se u oba slucaja usmerava u tri pravca:
- zaustavljanje krvarenja
- sprecavanje ponavljanja ( recidiva) krvarenja
- uspostavljanje ovulatornih ciklusa ( kod adolescentkinja)
Zbog specifičnosti hormonskih stanja u ova dva životna doba žene i terapiski pristup ,čiji je jedinstven cilj zaustavljanje krvarenja i sprečavanje nastanka
recidiva,ima svojih osobenosti.
Metroragia juvenilis - u ovim slučajevima se daju sredstva za kontrakciju( grčenje) matericnog mišica uz progesteron koji ima zadatak da sekretorno transformiše sluznicu koja je do tada bila iskljucivo pod dejstvom estrogena. Krvarenje na ovu terapiju obično brzo prestaje a po prestanku davanja progesterona dolazi do istovremenog odlubljivanja celokupne sluznice materice i pojave krvarenja koje označavamo kao menstrualno krvarenje.Ovo prvo krvarenje, posle terapije, može biti oblnije na čega lekar uvek upozori pacijentkinju ili majku.Posle toga savetujemo da se vodi bazalna temperatura pa ako ustanovimo da nije došlo do porasta temperature ni posle dvadesetog dana ciklusa,što je znak da se ovulacija nije zbila, savetuje se uzimanje progesterona kako nebi došlo do ponavljanja ( recidiva) krvarenja kao u prethodnom ciklusu.

Metroragija klimakterika ( klimaktericno krvarenje ili perimenopauzalno krvarenje)
Za razliku od pristupa zaustavljanja krvarenje u slučaju juvenilnog krvarenja kod žena u perimenopauzi umesto hormonskog zaustavljanja krvarenja najčešce se predlaže terapiska kiretaža ( instumentalno odlubljivanje zadebljale sluznice materice).Kako u ovom životnom dobu uzrok krverenja može biti i karcinom sluznice materice (u 3%svih slucajeva klimaktericnih krvarenja ) , histološkim pregledom uzorka dobijene sluznice ovu mogucnost možemo iskljuciti ili potvrditi preuzimajuci pravovremene terapiske procedure .Ukoliko se karcinom sluznice otkrije na vreme izlecenje je stoprocentno.Ako histološki nalaz uzorka sluznice ukaže da se radi samo o hormonski uzrokovanom krverenju istu pojavu u sledecim ciklusima možemo sprečiti davanjem progesterona, ukoliko se na osnovu bazalne tepmerature ustanovi da nije došlo do ovulacije.

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom i PMS  |  Poslato: 16 Jul 2012, 15:16
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Rešite se menstrualnog bola jednom za svagda


Za vreme menstruacije grčevi se javljaju jer telo otpušta hormon prostaglandin zbog kog se materica steže. To što bol varira od žene do žene je zato što neke žene imaju veću koncentraciju hormona nego druge. Kako ublažiti ili zaustaviti nepodnošljivu bol?


Slika


DISMENOREJA

Menstrualni grčevi obično traju dan-dva, ali ako su nepodnošljivi radi se o dismenoreji. Procenjuje se da se do 60 odsto žena susreće sa ovim problemom.

Uzimanje analgetika može trenutno ublažiti bol, ali oni neće delovati na pravi uzrok i bolne menstruacije će se ponavljati. Korišćenje oralne kontracepcije može pomoći, a stručnjaci savetuju preparate sa snažnijom gestagenskom komponentom.

KAKO UBLAŽITI BOLNE SIMPTOME:

1. Topli tuš i termofor

Probajte da se opustite pod toplim tušem ili relaksirajte mišiće termoforom koji treba da postavite na donji deo stomaka i leđa.

2. Ništa ne sme stiskati

Skinite kaiš, skinite uske farmerke, sako ili bilo koji dugi odevni predmet koji vas steže u području stomaka.

3. Bez kofeina

Izbegavajte kafu i uopšteno pića s kofeinom koja za mnoge žene pogoršavaju bolove.

4. Šargarepa

Probajte sok ​​šargarepe ili skuvajte supu od nje, s obzirom da ovo povrće može ublažiti menstrualne tegobe.

5. D3

Rezultati najnovijeg eksperimentalnog italijanskog istraživanja su pokazali da vitamin D3 može olakšati menstrualne grčeve, s obzirom da pomaže u sprečavanju proizvodnje prostaglandina, olakšavajući bol koja prati dismenoreju.

6. Akupunktura

Ranija istraživanja su pokazala da akupunktura pomaže kod bolnih menstrualnih grčeva koji pogađaju gotovo pola ženske populacije u reproduktivnom dobu. Ova metoda lečenja koristi se dugi niz godinama u Kini, a sve veći broj zapadnih stručnjaka prihvata ju kao efikasno sredstvo lečenja.

7. Hajdučka trava

S obzirom da spada u gorke biljke, hajdučka trava se koristi za lečenje bolesti želuca i creva, problema s probavom, jetrom i žuči. Deluje protivupalno, ublažava grčeve i dobro utiče na nervozu.

Čaj od hajdučke trave pobuđuje rad bubrega, pospešuje cirkulaciju, a smanjuje teškoće usled reume i gihta. Izrazito je popularan kod žena, jer pomaže kod svih tegoba veznih za mesečni ciklus, i kad je obilna i kad je oskudna, ublažava grčeve materice, simptome PMS-a, nervozu i umiruje upalu jajnika.

8. Kombinovana oralna kontracepcija

Nakon 30-ogodišnjeg istraživanja, naučnici su napokon pružili uverljiv dokaz prema kome kombinovane oralne kontraceptivne tablete zaista ublažavaju simptome bolne menstruacije odnosno dismenoreje.

Tako je dr Ingela Lindh s timom naučnika Instituta za kliničku nauke švedskog Univerziteta Gothenburg otkrila da se žene koje koriste kombinovane oralne kontraceptivne tablete ređe susreću sa jakim bolovima, u poređenju sa ženama koje ih ne koriste.


S media

_________________
Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom i PMS  |  Poslato: 08 Okt 2012, 14:15
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Estrogen izaziva migrene

Pulsirajući bol i mučnina najčešće se javljaju dva dana pre početka ciklusa i tokom prva tri dana menstruacije


Slika

PROCENJUJE se da od migrena pati 10-12 odsto ljudi, a čak tri puta je češća kod žena. Smatra se da ove specifične glavobolje posle puberteta ima čak 18 odsto žena i šest odsto muškaraca. Karakterišu je ponavljani napadi intenzivnog pulsirajućeg bola u jednoj polovini glave, koji je udružen sa mučninom, povraćanjem, osetljivošću na svetlost, zvuke i mirise. Ovo stanje može da traje najmanje četiri sata, a nekada i do tri dana. Istraživanja vezana za ulogu hormona u nastanku ove glavobolje pokazala su da su napadi migrene kod žena veoma često vezani za menstrualni ciklus, a da su tokom trudnoće i u menopauzi značajno ređi.


- Ukoliko se glavobolja sa karakteristikama migrene javlja u najmanje dva od tri ciklusa i to par dana pre ili posle menstruacije, reč je o menstrualnoj migreni - kaže dr Aleksandra Radojičić, neurolog Centra za glavobolje Klinike za neurologiju KCS. - Procenjuje se da tri do 10 odsto žena širom sveta pati upravo od ovog poremećaja, a 10 do 20 odsto njih pojavu prve migrene povezuje sa prvom menstruacijom. Analiza dnevnika glavobolja žena u reproduktivnom periodu pokazala je da je najveći rizik za pojavu migrenskog napada dva dana pre početka i tokom prva tri dana menstruacije. Međutim, čista menstrualna migrena ipak nije tako česta, jer se mnogim ženama napadi ne javljaju samo tokom menstruacije, već i u drugim danima menstrualnog ciklusa. Zato se u tim slučajevima govori o "migreni povezanoj sa menstruacijom".

Osim menstruacije, poremećaji ustaljenog ritma budnosti i spavanja, stres, glad, žeđ ili alkohol identifikovani su kao provokatori migrenskih napada.

- Prema podacima iz kliničke prakse, napadi menstrualne migrene, u poređenju sa migrenskim napadima koji nisu povezani sa menstruacijom, intenzivniji su, teže se kontrolišu lekovima, duže traju, i dovode do većeg stepena funkcionalne onesposobljenosti - ističe dr Radojičić. - To delimično može da se objasni patofiziološkom osnovom ovog specifičnog poremećaja. Ključna uloga u nastanku menstrualne migrene pripisuje se polnom hormonu estrogenu. Istraživanja iz sedamdesetih godina prošlog veka pokazala su da progesteron odlaže menstruaciju, ali ne i migrenu, dok estrogen odlaže migrenu ali ne i menstruaciju. U novijim studijama utvrđeno je da nagli pad estrogena, ali i hronično visoke koncentracije ovog hormona mogu da provociraju migrenski bol.

Žene sa menstrualnom migrenom obično nemaju poremećen hormonski balans, već su samo pojačano osetljive na normalne hormonske promene koje se dešavaju tokom menstrualnog ciklusa. Kod njih se u predmenstrualnom periodu javlja sniženje endorfina u krvi, opioidnih neurotransmitera važnih u prirodnom procesu kontrole i suzbijanja bola, što nije slučaj kod žena sa nemenstrualnom migrenom. Pretpostavlja se da bi ovo mogao biti i jedan od razloga zašto su lekovi često slabije efikasni kod menstrualnih glavobolja.



BOL PRESTAJE U MENOPAUZI

NA menstrualnu migrenu trudnoća ima povoljan efekat. Naime, skoro 90 odsto žena tokom trudnoće ima retke napade ili nema nijednu migrensku glavobolju. Dugoročna prognoza migrene, pa i menstrualne, uglavnom je povoljna. Sa ulaskom u menopauzu smanjuje se učestalost gotovo svih vrsta primarnih glavobolja, a više od 60 odsto žena koje su pre menopauze patile od migrene sa ulaskom u menopauzu više nema glavobolju.SpreČavanje napada

- Napad migrene kod većine žena moguće je prekinuti klasičnim analgeticima kao što su „aspirin“, „paracetamol“ ili drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi, kao i specifičnim antimigrenskim lekovima iz grupe triptana, uzetim na samom početku glavobolje - kaže dr Aleksandra Radojičić. - Međutim, mogućnost predviđanja menstrualne glavobolje dopušta nam da preventivnim uzimanjem terapije dva dana pred očekivanu menstruaciju pokušamo da sprečimo pojavu napada.


Novosti


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom i PMS  |  Poslato: 18 Okt 2012, 10:03
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Menopauza nije kriva za gojenje


Nasuprot opštem uverenju, menopauza sama po sebi ne dovodi do gojenja, ali utiče na gomilanje masnog tkiva u pojasnom delu, poručuju stručnjaci


Slika


MELBURN - Nasuprot opštem uverenju, menopauza sama po sebi ne dovodi do gojenja, ali utiče na gomilanje masnog tkiva u pojasnom delu, poručuju stručnjaci australijskog Univerziteta Monass.

Analizirajući rezultate dosadašnjih studija, australijski tim je utvrdio da i kada dođe do povećanja kilaže, uzrok tome nisu hormonski faktori, prenosi AFP.

Međutim, smanjenje lučenja ženskog hormona estrogena, dovodi do preraspodele masnih naslaga - sa bokova na stomak, pa se mnoge žene žale na pojavu "rezervne gume" oko struka.


Neka ranija istraživanja su pokazala da žene u zapadnim zemljama posle 50. godine u proseku dobijaju po 0,5 kg godišnje, ali to je posledica genetskih faktora i načina života, naročito preteranog sedenja i konzumiranja previše slane ili slatke hrane.

Suzan Dejvis, vođa australijskog istraživanja pomenutog istraživanja ističe da bi žene u menopauzi trebalo da kontrolišu težinu, pre nego što ona postane problem. Osim što bi trebalo da paze šta jedu, mnoge bi treebalo da se potrude i da budu fizički aktivnije.


Novosti


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Problemi sa menstruacijom i PMS  |  Poslato: 18 Okt 2012, 14:31
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Usporite vežbanje nedelju dana pre menstruacije


Žene koje džogiraju nedelju dana pre nego što dobiju menstruaciju rizikuju da dodatno povrede kolena. Naučnici su otkrili da aktivnost nerava povećava rizik od oštećenja mišića kolena u kasnoj fazi menstrualnog ciklusa žena.


Slika


Istraživači povezuju menstrualni ciklus žena sa povećanim rizikom od cepanja ligamenata prilikom vežbanja. Zato savetuju ženama koje redovno vežbaju da se preorjentišu na lagane vežbe nedelju dana pre menstruacije. Naučnici su, takođe, ustanovili da su nervna vlakna oko ženskih kolena napetija nedelju dana pre menstrualnog ciklusa, što utiče na stabilnost zloba i osetljivost na povrede. Inače, poznato je da sportistkinje više pate od povreda kolena od muških kolega, naročito u sportu kao što je fudbal, u kojem se noge najviše koriste.


Blic zena


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 57 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker