Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Mar 2024, 00:21


Autoru Poruka
Komsinica
Post  Tema posta: Polno prenosive bolesti  |  Poslato: 13 Jun 2012, 12:59
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Hlamidija

Slika

Sta je hlamidija?
Hlamidija (Chlamydia trachomatis) je bakterija koja inficira sluzokožu ženskog i muškog polnog i mokraćnog sistema.


Infekcija hlamidijom

Infekcija hlamidijom kod oko 75 % žena i oko 50 % muškaraca ne uzrokuje smetnje niti znakove upale, sve dok se ne razviju nepopravljiva oštećenja polnih organa.
Simptomi upale se kod manjeg broja zaraženih osoba javljaju periodu od prve do trece nedelje nakon infekcije.
Kada se otkriju posledice "tihe" infekcije, najčešće neplodnost žene ili muškarca, obično je prošlo duze vreme (više godina) od početne infekcije.

Učestalost

Infekcija klamidijom je najčešća dijagnosticirana polno prenosiva bolest prouzrokovana bakterijama u razvijenim zemljama.
Stvarna učestalost infekcije hlamidijom nije poznata jer inficirane osobe uglavnom ne znaju da su zaražene i ne podvrgavaju se testiranju.
Pacijentima koji se jave sa znakovima upale polnih organa, često se daju lekovi bez prethodnog uzimanja uzoraka za laboratorijske testove kojima se jedino može utvrditi pravi uzročnik bolesti.

Načini infekcije

Hlamidija se prenosi tokom polnog odnosa, ali postoje i mogućnosti zaraze nepolnim putem (bazeni, sportske dvorane, javni WC i sl.). Svaka spolno aktivna osoba može biti zaražena klamidijom, a da toga nije svesna.
Narocito su ugrožene mlade osobe od početka polne aktivnosti do 25-30 godina jer je u toj periodu sluznica polnih organa još nezrela te stoga podložna infekciji.
Novorođenče se može zaraziti od inficirane majke tokom porodjaja.

Posledice dugotrajnog nelecenja hlamidijom

Dugotrajna infekcija hlamidijom može dovesti do nastanka nepopravljivih oštećenja polnih organa i kod onih osoba koje nemaju smetnji ili vidljivih znakova upale.
Hronične upale maternice, jajnika i područja grlica nastaju kod oko 40 % žena.Posljedica hronične upale su trajna oštećenja tkiva koja prouzrokuju hroničnu bol, neplodnost i vanmaternične trudnoće (stanje potencijalno opasno po život žene).
Kod trudnica može doći do spontanog pobačaja ili preranog porodjaja usled infekcije maternice i ploda u trudnoći.
Hlamidija je najčešći uzročnik upale pluća i upale sluznice oka novorođenčadi koja se zaraze tokom porodjaja od inficirane majke.
Kod muškaraca može doći do hronične upale prostate i polnih žlezda. Posledice hronične upale su bol, neplodnost i povećani rizik od raka prostate.
Alergijske i autoimune reakcije mogu nastati kod žena i muškaraca uslijed dugotrajnog prisustva klamidije u telu. Ove reakcije se ogledaju u upalama zglobova, oštećenjima kože i očiju.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Hlamidija  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:00
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Hlamidija

Zaštita od posledica infekcije hlamidijom

Jedini način zaštite od posledica infekcije klamidijom je rano otkrivanje i lečenje svake infekcije.

1. Zbog velikog broja prividno zdravih inficiranih osoba preporučuje se preventivno testiranje jedan put godišnje svih polno aktivnih osoba oba pola kao i preventivno testiranje na klamidiju svake trudnice;
Testiranje je moguće iz urina, što je posebna pogodnost za trudnice i muškarce primenom najosjetljivijih DNK PCR testova koji mogu otkriti prisustvo malog broja uzročnika u uzorku, što je najčešće slučaj kod većine inficiranih osoba koje nemaju smetnji niti znakova upale.
2. Kod svake upale u području mokraćnog i polnog sistema treba izvršiti testiranje kako bi se isključila infekcija klamidijom.

3. Kod problema neplodnosti treba izvrsiti testiranje na klamidiju kod oba partnera.

Kako se dijagnosticira infekcija hlamidijom

Pregledom lekara nije moguće utvrditi o kojem uzročniku upale se radi.
Papa test nije dijagnostička metoda za dokazivanje uzročnika infekcije ili upale.
Izbor lekova i uspešnost lečenja zavisi o svojstvima uzročnika pa je važno pre početka lečenja uzeti uzorke za posebne laboratorijske testove kojima je jedino moguće otkriti uzročnika infekcije ili upale.
Za otkrivanje infekcije hlamidijom postoje brojni laboratorijski testovi koji se međusobno značajno razlikuju po kvalitetu.
Kvalitet testa procenjuje se na temelju njegove osetljivosti koja se izražava u procentima.Što je osetljivost testa viša, test je tačniji, jer je manja mogućnost lažnog negativnog nalaza, odnosno da kod stvarno inficirane osobe nalaz testa bude negativan.

Prikaz tačnosti različitih dijagnostičkih testova za klamidiju:

1. Kultura osetljivosti 75 - 85 %
2. Imunoflorescencija (DFA) i imunohistokemija (EIA) 50 - 80 %
3. DNK hibridizacija (Digene HC II, Pace 2) 75 - 85 %
4. DNK PCR 96 - 100 %


Lecenje

Svaku hlamidijsku infekciju treba lečiti, bez obzira ima li inficirana osoba smetnje ili nema nikakvih znakova upale.
Ove infekcije, narocito ako se rano otkriju, moguće je uspešno izlečiti primenom odgovarajućih antibiotika.
Sve polne partnere zaražene osobe treba testirati i lečiti.
Nakon provedenog lečenja treba ponoviti testiranje kroz 3 - 4 meseca kod oba partnera.
Negativan nalaz kontrolnog DNK PCR testa je najpouzdaniji dokaz izlečenja infekcije.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Hlamidija  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:00
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Hlamidija

Kako se otkriva infekcija hlamidijom

Većina infekcija hlamidijom ne uzrokuje uočljive smetnje ili znakove upale. Usprkos tome, kod inficiranih osoba oba pola mogu nastati brojne komplikacije. Ukoliko zaražena osoba ima smetnje ili vidljive znakove upale u području polnih i mokraćnih organa, one se ne razlikuju od upala izazvanih drugim uzročnicima (bakterije, mikoplazme, ureplazma itd.) pa na temelju lekarskog pregleda nije moguće utvrditi o kojem uzročniku se radi.Papa test nije dijagnostička metoda za dokazivanje uzročnika infekcije ili upale.Serološke metode se ne smatraju pogodnim za dijagnostiku infekcija klamidijom.
Izbor lekova i uspešnost lečenja zavisi od svojstava uzročnika pa je važno pre početka lečenja uzeti uzorke za posebne laboratorijske testove kojima je jedino moguće pouzdano identifikovati uzročnika upale.

Za dijagnostiku infekcije hlamidijom primenjuju se sledeće metode:

1. Kultura osetljivost: 75 – 85 %

2. Detekcija antigena osetljivost: 50 – 80 %
- test direktne imunofluorescencije (DFA)
- imunohistokemijska detekcija antigena (EIA)

U ovoj grupi postoji više od 20 različitih komercijalnih dijagnostičkih testova koji se međusobno jako razlikuju po osetljivosti. Osetljivost od 50 % znači da svaka druga inficirana osoba dobije lažno negativan nalaz, a osetljivost od 80 % znači da svaka peta inficirana osoba dobije negativan nalaz testa iako je uzročnik prisutan u njenom telu.

3. Detekcija nukleinskih kiselina uzročnika
- DNK hibridizacija (PACE 2, DIGENE HC II) osjetljivost 75 – 85 %
- DNK amplifikacija (PCR testovi) osjetljivost 96 – 100%

DNK PCR testovi danas su najosetljiviji dijagnostički testovi koji se primjenjuju u medicini.
Oni omogućuju korištenje urina kod žena i muškaraca kao uzorka u kojem se određuje prisustvo hlamidije. Njihova prednost je u mogućnosti otkrivanja infekcije kod osoba koje nemaju znakova bolesti, a to je slučaj kod većine žena i muškaraca inficiranih hlamidijom.

Rano otkrivanje i lečenje infekcije kod oba partnera jedini je način uspešnog sprečavanja nastanka komplikacija hlamidijskih infekcija kao što su neplodnost, alergijske i autoimune reakcije kod osoba oba pola, vanmaternična trudnoća i pontani pobačaji kod žena te infekcije novorođenčadi.

Chlamydia trachomatis DNK PCR test je dijagnostički test koji se zasniva na postupku umnažanja (amplifikacije) hlamidijske DNK ako je ovaj uzročnik prisutan u uzorku. Test je namenjen otkrivanju hlamdije u urinu (za žene i muškarce), u brisu endocerviksa i u uzorku uretre muškaraca. Osetljivost testa kod muškaraca je 100 % bez obzira da li se test radi iz urina ili obriska uretre. Kod žena, osjetljivost testa iz obriska endocerviksa je 100 %, a iz urina 97 %. Ovako visoka osjetljivost testa omogućuje korištenje urina kao dijagnostičkog uzorka za pouzdano otkrivanje hlamidijske infekcije uz uslov visokog kvaliteta laboratorija koji test primenjuje i strogo pridržavanje pravila dobre laboratorijske prakse za PCR laboratorije.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Hlamidija  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:00
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Sta treba uciniti kada se dobije upala polnih organa

Sve upale u području polnih organa, bez obzira na uzrok, imaju iste simptome
Znaci upale koje sami možete uočiti su: svrabež, pečenje, bol, crvenilo, pojačani sekret neuobičajene boje i mirisa.
Na lekarskom pregledu upala se prepoznaje po otečenosti, crvenilu, bolnosti na dodir zahvaćenog područja uz prisustvo sekreta.
U sklopu Papa testa ne rade se nikakva dodatna testiranja u svrhu otkrivanja uzročnika upale.
Pod mikroskopom mogu se videti gljivice, trihomonas i gardnerelu.
Ostale bakterije kao ni viruse nije moguće identifikovati u Papa testu.
Bez nalaza ciljanih laboratorijskih testova nije moguće utvriti uzrok upale.

Kod svake sumnje na upalu pre nego sto pocnete uzimati lekove treba uzeti briseve za laboratorijske testove kojima se otkrivaju pojedini uzročnici upale.

Zasto?

1. Izbegavanje nepotrebnog lecenja

Osim mikroorganizmima, upala polnih organa može biti uzrokovana mehaničkim podražajem (tesno rublje, spirala i sl.), hemijskim podražajem (sredstva za pranje i sl.) ili alergijskom reakcijom (deterdžent, ulošci i sl.).
Nepotrebno lečenje, u ovom slučaju najčešće antibioticima, nije bezazleno.
Svi antibiotici imaju neželjena štetna delovanja npr. na jetru, bubrege, koštanu srž, probavne organe itd.
Nepotrebno uzimanje antibiotika je ekocid jer se stvaraju slojevi uzročnika otpornih na antibiotike brže nego što farmaceutska industrija može proizvesti nove. Tako banalne infekcije koje danas uspešno lečimo sutra mogu ponovo postati smrtonosne kao što su bile još u prvoj polovini prošlog veka.

Pojedini lekovi ne deluju jednako uspešno na sve vrste uzročnika.
Upala koje biste se ispravnim lečenjem mogli rešiti za nekoliko dana, može vas mučiti mesecima pa i godinama.

2. Komplikacije dugotrajnih neizlecivih upala

Dugotrajne upale dovode do:

• trajnih oštećenja polnih organa,
• slabljenja otpornosti celog organizma,
• neplodnosti,
• povećanog rizika od nekih malignih tumora.


3. Nepouzdanost naknadno uzetih labaratorijskih testova

Nakon započetog lečenja koje se pokaže bez dejstva nekoliko nedelja nije moguće dobiti dobar uzorak za naknadno testiranje.
Najmanje 3 nedelje nakon zadnje uzete doze leka treba ponoviti laboratorijske testove na one uzročnike koji su lečeni.

Testiranje pre lecenja je važno da bi lečenje bilo uspešno, a nakon lečenja da bi smo bili sigurni da je uzrocnik u potpunosti uklonjen.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Hlamidija  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:00
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Polna higijena za zene i muskarce

Polne bolesti nekada: pitanje morala -
Polno prenosive infekcije danas: pitanje higijene.

1. Polne bolesti

Poput sifilisa ili gonoreje gotovo uvek su zaraženoj osobi stvarale poteškoće.Lečnik je na temelju znakova bolesti pregledom u ordinaciji mogao utvrditi o kojoj bolesti se radi.Ubrzo nakon infekcije pojavljivale bi se smetnje pa se moglo utvrditi kada i od koga se osoba zarazila.Izloženost zarazi povezivala se s nemoralnim i bludnim ponašanjem, polna bolest je bila znak sramote, a stalni partner "nedužna žrtva" preljubnika.

2. Polno prenosive infekcije

Poput infekcije hlamidijom ili HPV-om u većini slučajeva zaraženoj osobi ne stvaraju uočljive poteškoće pa čovek ne mora znati da je zaražen.Bez obzira na to, infekcija je dugotrajna i s vremenom izaziva nastanak komplikacija,trajnih oštećenja polnih organa ili raka.
Ako postoje znaci upale, oni su isti nezavisno od uzroka (crvenilo, svrab, pečenje, bolnost, otok, sekret) pa lekar ne može pregledom u ordinaciji utvrditi što je uzrokovalo upalu.
Kada se pojave zakasnele komplikacije, obično je prošlo više meseci ili godina od trenutka zaraze pa nije moguće utvrditi kada i od koga se osoba zarazila.

Uzročnici polno prenosivih infekcija široko su rasprostranjeni među ljudima, jednako kao i uzročnici u drugim delovima tela (ustima, mokraćnom mehuru, crevima, koži itd.). Neki se mogu preneti i nepolnim putem npr. klamidija.
Svaki polni odnos je rizičan, a zaštita je moguća samo provođenjem mera polne higijene.
Moramo usvojiti higijenske navike nege polnih organa kao što smo usvojili naviku redovitog pranja zuba.


3. Mere polne higijene

Kondom kod svakog polnog odnosa.

Ali kondomi su nepouzdani, pucaju, imaju fabricke greške, nisu uvek pri ruci, postoji mogućnost nepolnog prenosa nekih uzročnika, partneri ga ne žele (više) koristiti.Bez obzira na korištenje kondoma potrebno je preventivno testiranje jednom godišnje:

- Klamidija DNK PCR test iz urina za žene i muškarce
- Hpv DNK test zajedno s Papa testom za žene

Ukoliko primetite znakove upale, prvi korak je uzimanje uzoraka za laboratorijsku analizu.

Nikada ne uzimajte antibiotike bez prethodnog uzimanja uzoraka za laboratorijke testove jer je nepotrebno ili pogrešno uzimanje antibiotika štetno za vas.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Zdravlje zene - Kondilomi - polne bradavice  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:02
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
( kondilomi, papilomi, warts, polne bradavice, HPV)

Sta su polno prenosive bolesti (STDs)?

Polno prenosiva-venericna bolest - STD (Sexually Transmitted Disease) je termin koji se odnosi na oboljenje dobijeno seksualnim kontaktom. Uzrocnici mogu biti bakterije, virusi, sicusni insekti ili paraziti. Najcesce polne bolesti su: hlamidija, gonoreja (triper), polne bradavice, genitalni herpes, negonokokni uretritis, trihomonas, bakterijski vaginitis, sida, sifilis, stidne vasi, suga, meki cir i hepatitis B. Prenose se bliskim kontaktom seksualnih partnera, a mogucnost zaraze preko kvake, daske wc solje i tvrdnje: "naslonio/la sam se" su prakticno neverovatne.

Koje su sanse da se zarazite polnom bolescu?

Ako ste mladi (15-24 god.), seksualno aktivni sa vise od jednog partnera i zivite u gradu u najrizicnijoj ste grupi da dobijete venericnu bolest. Cesto, nekriticno menjanje partnera i ne koriscenje prezervativa i drugih zastita vrtoglavo uvecavate sansu da se zarazite polnom bolescu. Lezbejke imaju manje sansi da dobiju polnu bolest jer se ona medju zenama teze prenosi, dok su homo, hetero i biseksualci skoro izjednaceni po sansama da dobiju STD.

Kako izbeci/leciti STD?

Najbolji nacin da se nosite sa polno prenosivom bolescu je da sprecite njeno dobijanje. Najbolja fizicka zastita su muski i zenski kondomi, a korisni su i dijafragma, kontraceptivni sundjer i cervikalna kapa, iako od njih prakticno samo kondom stiti potpuno ali pod idealnim uslovima i pri pravilnoj upotrebi. Za svaku promenu se obraca dermatovenerologu ili ginekologu. Sex se izbegava do potpunog izlecenja, partner se obavezno o svemu informise i svi sa kojima ste imali seksualni odnos. Ako ste izleceni od polne bolesti, istu ili drugu mozete opet dobiti, dakle niste imuni ako ste je jednom prelezali.

Condylomata acuminata - kondilomi

Kondilomi, papilomi, warts, polne bradavice, sve su imena za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. U senci smrtonosne SIDE, kondilomi se i ne pominju toliko i prilicno se malo o njima zna iako u novije vreme predstavljaju najcescu polnu bolest. Veoma su neprijatni zbog teskog lecenja, gotovo nemogucnosti da se potpuno uklone, kao i mogucnosti da predje u kancer. Preobrazaj kondiloma u rak grlica materice najcesci je kod zena kojima ova bolest i zadaje najvise problema zbog teske pristupacnosti bradavica za lecenje, inficiranosti kanala kroz koji prolazi beba i cinjenice da posto su kondilomi bezbolni dugo budu neprimeceni u dubini vagine. Homoseksualni muskarci dobijaju kondilome na penisu, anusu i donjem delu rektuma (dokle dospeva polni organ pri penetraciji). Lecenje rekatalnih kondiloma kod gay muskaraca je posebno neprijatno zbog mesta infekcije i eventualnog stida koji prezivljavaju pri dijagnostikovanju i lecenju oboljenja.

Izazivac infekcije - HPV

HPV (Humani Papiloma Virus) izaziva ovu bolest prijanjajuci za epitelne celije koze i sluzokoze najcesce stidnih regiona (vagine, anusa i penisa, redje koze testisa). Virus ceo svoj zivotni ciklus zavrsava na povrsini (sluzo)koze pa se ne moze dijagnostikovati analizom krvi. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju nekoliko razlicitih vrsta bradavica kod ljudi: kozne, plantarne, ravne i laringealne papilome a 30 izaziva polne kondilome. Klasifikovani su po brojevima i vecina je bezazlena po pitanju prelaza u rak.
HPV-16, 18, 31, i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne dok HPV-6 i 11 predstavljaju najcesce uzrocnike kondiloma, lako su uocljivi i ne izazivaju rak.Smatra se da prelaz kondiloma u rak zahteva prisustvo drugih stetnih faktora kao sto su zarazenost herpes simpleks virusom los imunoloski status i pusenje. Vreme inkubacije, dakle vreme od infekcije do pojave bradavice moze trajati od mesec do godinu dana.

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Kondilomi - polne bradavice  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:02
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Kondilomi

Prenosenje i zastita

HPV se prenosi seksualnim putem cak i blagim dodirom dve sluzokoze, kao i vertikalnom transmisijom sa majke na dete gde novorodjence cesto biva inficirano i dobija laringealne papilome (kondilomi u grlu). Osim polnih sluzokoza u teoriji su opisani i kodilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog sexa sa zarazenom osobom ali je ova pojava u praksi dosta retka. Moguce je i sirenje kondiloma po telu, tj. prenosenje virusa sopstvenim rukama sa svojih bradavica na neinficirana mesta. Interesantan je slucaj majke koja se kupala sa svojom cerkom i koristila isti peskir u isto vreme za obe i tako cerku inficirala kondilomima (iskljuceno zlostavljanje).
Smatra se da osoba koja je jednom zarazena kondilomima nikada ne moze potpuno da se oslobodi virusa vec samo posle lecenja gubi manifestacije istog, dakle virus je prisutan ali celularna imunost mu ne dozvoljava da se ispolji u vidu bradavica. U Americi se godisnje zarazi milion ljudi, sto je samo brojka registrovanih a realno je vise obolelih. Za nase podrucje ne postoje statisticki podaci ali je zapazen znatan porast inficiranih. Kondom, pored apstinencije, je i kod ove bolesti najbolje sredstvo zastite kada pokriva zarazeno mesto pri seksualnom kontaktu. Druga sredstva zastite nisu adekvatna.

Dijagnoza i lecenje

Dijagnozu ove bolesti daje najcesce dermatovenerolog ili ginekolog jednostavno po izgledu promene. Bradavice ako su velike one imaju oblik i povrsinu koja podseca na karfiol, a ako su male radi se test sircetnom kiselinom posle koje kondilomi pobele i jasno se razlikuju od ostalih promena u regiji. Mogu kod imunokompromitovanih osoba biti toliko veliki da blokiraju uretru, va*inu ili rektum u zavisnosti gde se nalaze. Zenama se radi Papanikolau pregled koji se u razvijenim zemljama radi i gay muskarcima sa kondilomima u rektumu da bi se uocile promene i rizik od raka.
Lecenje kondiloma je individualno.Moze biti iscrpljujuce i dugotrajno, neretko ukljucuje hirursku intervenciju, a moze biti i kratko i bezazleno. Ako se bradavice nalaze na povrsini polnih organa i ako nisu veca od zrna graska moguce ih je leciti tkzv. krioterapijom odnosno "spaljivanjem" tecnim azotom. Ova metoda je bezbolna i ponavlja se na svaka 3-4 dana do nestanka bradavica kada se radi test sircetnom kiselinom radi provere preostalih mikrolezija. Nekada je dovoljno 2-3 puta otici na terapiju tecnim azotom i sve promene nestanu a nekada lecenje potraje i do godinu dana, pa se savetuje apstinencija od svakog polnog kontakta tokom lecenja jer bilo koje trenje inficiranog mesta dovodi do rasipanja virusa.
Metoda za nesto upornije, takodje spoljne kondilome je 0.5% rastvor podophilotoxina (podomin), tecnosti koja se stavlja na bradavicu, a moze se kupiti i kod nas za oko 30-40 DM. Koriste se i rastvori trihlorsircetne kiseline kao i 5-fluoracil krem. Laser je dobar ali i dosta skup metod kojim se uglavnom resavaju unutrasnji kondilomi -vaginalni i rektalni. Zbog cestog vracanja bradavica ceo tretman moze kostati mnogo. Socijalno osiguranje pokriva troskove lecenja i hirursko odstranjivanje koje je rezervisano za zapustene unutrasnje forme kondiloma.
Sve navedene metode lece samo manifestacije HPV a ne bave se uzrokom, samim virusom. Novija istrazivanja su u smeru pravljenja vakcine i koriscenja interferona lokalno u terapiji kondiloma. Krem pod nazivom "Aldara" je poboljsana forma interferona koja ne daje lose sporedne efekte i pokazala se jako dobro. Insistira se na zdravom zivotu vitaminskim koktelima a sve u cilju jacanja imuniteta kao jedinog pravog oruzja u borbi sa virusima.

Informacije za inficirane

Kondilomi nisu nesto zbog cega treba da panicite ali jesu nesto sto morate da lecite savesno. Nisu neizlecivi i po zivot opasni, izuzev ako se ne lece i ne prate, ali su jednostavno dosadni. U drzavnoj ustanovi mozete leciti kondilome besplatno ali odmah se nadajte mogucem dugom tretmanu. Ako izaberete privatnog lekara necete mnogo skratiti lecenje, a mnogo ce vas kostati u zavisnosti od velicine i zapustenosti bradavica.
Budite iskreni i zastitie svog partnera od kondiloma a imajte na umu da je mozda proslo godinu dana od infekcije virusom do bradavica i da ste u medjuvremenu zarazili sve sa kojima ste imali nezasticen sex. Kondom je prilikom seksualnog kontakta jedina zastita od kondilima (pravilna upotreba kondoma se podrazumeva). Gumica mora pokrivati celu regiju zarazenosti bradavicama.
U toku trajanja lecenja oboleli ne bi trebalo ni da masturbiraju jer rasprsuju virus po sluzokozi a to produzava lecenje, to vazi i za sva mehanicka dejstva po bradavicama i oko njih. Kod nas se istrazivanjem HPV bave strucnjaci na Institutu "Torlak", a izasla je i nova knjiga .Dr Violete Stanimirovic "Oboljenja genitalnog trakta izazvana HPV"
Studenti se dosta uspesno i besplatno lece na dermatoveneroloskom odeljenju Studentske poliklinike u Beogradu, a radno aktivna populacija kod svog lekara (ginekolog, dermatovenerolog ili hirurg).

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Zdravlje žene - Polno prenosive bolesti  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:03
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
(triper, kapavac ili utretritis)

Sa više od milion novih prijavljenih slučajeva godišnje (kada se dodaju i neprijavljeni slučajevi ovaj broj se duplira), gonoreja je najčešća seksualno prenosiva bolest i najčešće prijavljena prenosiva bolest u svetu. Može da zarazi različite delove tela: usta, grlo, uretru (mokraćni kanal), anus ili va*inu.

Šta je gonoreja?
Gonoreja je seksualno prenosiva bakterijska infekcija izazvana Neisseria gonorrhoeae. Kod muškaraca bakterija često inficira uretru, cev u penisu koja provodi mokraću ili seme. Kod žena može inficirati va*inu, uterus i falopijeve cevčice. Može inficirati usta, grlo i anus. Možete biti inficirani na nekoliko mesta istovremeno.

Dijagnoza
Gonoreja se obično dijagnostifikuje kultivisanjem gnoja. Ukoliko je gnojenje slabo, doktor može ubaciti bris u uretru da bi uzeo uzorak. Iako zvuči bolno - nije. Kultivisanje mora biti izvođeno pri veoma striktnim uslovima, jer su ove bakterije ekstremno osetljive na isušivanje i zahtevaju visoku koncentraciju ugljen dioksida za rast. U suprotnom, bakterije neće rasti i mislićete da nematu gonoreju kada je zapravo imate. Doktori često šalju bris u laboratoriju na DNK analizu. Pozitivan DNK test označava da je osoba zaražena. Ovaj test je precizniji od kultivisanja jer se ne mora izvoditi pri tako striktnim uslovima. Teže je dijagnostifikovati gonoreju u ustima, grlu i anusu jer doktori obično ne misle na ovaj problem, simptomi su atipični i izazivaju manje bola i gnoja nego kada su inficirani penis ili vagina.
Ukoliko imate bolno grlo ili zadnjicu, obavezno recite lekaru o vašim seksualnim navikama da bi se mogle uzeti odgovarajuće kulture. Ukoliko lekar ne uzme kulture iz ovih predela, jer ne zna da ste imali analni ili oralni seks, neće biti dijagnoze i izlečenja.

Simptomi
Simptomi se obično javljaju dva do pet dana posle infekcije. Kod muškaraca, najčešći simptom je zelenkasto žut gnoj iz penisa. Iako obično bujan, možete primetiti samo mrlju na donjem vešu. Gnoj je često praćen disurijom (bolom pri mokrenju). Kod žena, gonoreja inficira va*inu i brzo se širi na uterus i cevčice. U simptome spada jak karlični i abdomenalni bol praćen groznicom i mučninom. Ovo stanje je poznato kao karlično zapaljenje.
Kada gonoreja inficira usta, grlo ili anus, teže je postaviti dijagnozu. Infekcije usta i grla podsećaju na tipičan bol u grlu koji svi često imaju. Taj bol može biti slab i brzo nestati. Ako doktor ne zna da ste davali oralni seks, ne mora pomisliti na gonoreju kao uzrok. Ukoliko na to ne pomisli nećete biti lečeni. U anusu, gonoreja može biti prisutna kao gnoj ili krvarenje creva. Bol može biti prisutan, ali nije uobičajen. Opet, ako ne kažete doktoru da ste imali analni seks, neće pomisliti na gonoreju.

Kako se dobija?
Gonoreja se širi seksualnim putem: naročito analnim, oralnim ili vaginalnim kontaktom. Možete dobiti gonoreju i bez peneracije. Kondom će pomoći u zaštiti ali većina ljudi ne koristi kondom tokom oralnog seksa ili predigre, kada može doći do uzajamnog trljanja i izlučevine mogu dospeti u anus, uretru ili va*inu.

Kako se leči?
Gonoreja se leči antibioticima. U početku se koristio penicilin, ali tokom godina gonoreja je postala otporna na ovaj tip antibiotika. Tretman koji se sada se najviše preporučuje su inekcije od 125 mg cefriaksona, antibiotika iz klase cefalosporina. Alternativno lečenje može biti pojedinačna doza od 400mg cefiksima, oralnog cefalospirina. Drugi efikasni antibiotici su: ciprofloksacin 500mg u jednoj dozi ilir azitromicin u jednoj dozi od jednog grama kombinovano sa 400mg ofloksacina. Morate obavestiti sve seksualne partnere da bi i oni mogli da se leče.

Prevencija
Ova bakterija imaju stroge uslove neophodne za razvoj - mračnu, toplu i ugljen dioksidom bogatu sredinu. Zbog toga pranje posle seksa sapunom i vodom sprečava infekciju. Kondom će vas zaštititi, ali mora biti nošen i tokom predigre i oralnog seksa. Ako pre seksa primetiti da partneru izlazi zeleno žut gnoj iz penisa ili vagine predložite mu/njoj da se testira na gonoreju pre nego što nastavite. Preejakulaciona tečnost je obično providna, ali gnoj od gonoreje nije.

Bitno za muškarce
Pojava ožiljaka i zapušavanje uretre mogu biti posledice komplikacije penilne gonoreje i javljaju se mnogo godina posle bolesti.

Bitno za žene
Gonoreja se širi iz vagine u uterus i falopijeve cevčice. To je ozbiljna infekcija nazvana karlično zapaljenje. Lezbejke mogu preneti bolest svojim partnerkama razmenom vaginalnih fluida i oralnim seksom.

Bitno za ljude sa narušenim imunim sistemom
Ako imate gonoreju, lakše prenosite ili dobijate HIV.

Vreme inkubacije
Simptomi počinju dva do pet dana posle inficiranja.

Seks
Lako se prenosi tokom seksa sa zaraženim partnerom. Penetracija nije neophodna i oralni seks je često način prenosa. Sa gonorejom se lakše dobija ili prenosi HIV.

Rasprostranjenost
U svetskim razmerama, gonoreja je najčešća polno prenosiva bolest.

_________________
Slika


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Gonoreja  |  Poslato: 16 Jun 2012, 15:48
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
ALARMANTNO: Svetom hara gonoreja otporna na sve moguće antibiotike!

Teška i bolna upala genitalnih organa, vanmaterična trudnoća, mrtvorođenčad, slepilo kod dece, neplodnost kod muškaraca i žena... Sve ovo moglo bi da vas snađe ako pri izboru seksualnih partnera budete neoprezni i „zakačite“ novi, mutirani, soj gonoreje koji je rezistentan na sve terapije koje postoje

Slika

Čelnici Svetske zdravstvene organizacije, agencije koja funkcioniše pod okriljem Ujedinjenih nacija, juče su poslali zvanično upozorenje o veoma opasnoj varijanti polno prenosive bolesti gonoreje koja ne reaguje ni na jedan poznati antibiotik. Epidemija je zabeležena u Japanu još 2008. godine, ali sada se bolest raširila i na druge visokorazvijene zemlje kao što su Australija, Francuska, Norveška, Švedska i Velika Britanija.

Najveća epidemija ove opake polno prenosive bolesti koju znamo pod imenima gonoreja, triper i kapavac, od koje su navodno bolovala čak trojica velikih diktatora Napoleon, Musolini i Hitler, zahvatila je Evropu u trinaestom veku, a sve do pojave prvih antibiotika četrdesetih godina prošlog veka gonoreja se lečila derivatima srebro-nitrata. Da bi suzbili podmuklu bolest, koja često počinje bez ikakvih simptoma, savremeni lekari primenjuju kombinaciju više vrsta antibiotika, počevši od penicilina, pa sve do cefalosporina. Međutim, danas je bakterija postala otporna na sve poznate vrste antibiotika i preti da postane ogroman globalni zdravstveni problem.



Ako se gonoreja ne leči, izaziva sterilitet kod muškaraca i žena i slepilo novorođenčadi kod majki koje su zaražene. Bolest može zahvatiti i debelo crevo, sluzokožu usta, vežnjaču oka i urogenitalni trakt. Kod žena simptomi uopšte ne moraju da se ispolje, a kod nekih se javlja bol u donjem delu trbuha. Zaražene žene mogu bolest preneti na fetus.


Muškarci ponekad mogu primetiti žuti, sluzavi iscedak iz penisa, krv u urinu ili bockanje pri mokrenju. U prvih desetak dana nakon infekcije gonokokom javljaju se zapaljenje i bolovi u uretri (mokraćnom kanalu penisa). Ako se ne leči, sekret postaje bistar i lepljiv i održava se nekoliko meseci dok se ne javi groznica i otok limfnih žlezda u preponama. Zapuštena bolest prelazi u hroničnu, a iz epitela uretre kod muškaraca prelazi na mokraćnu bešiku, semevode, semenu kesicu i testise kao i bubrege. U krajnjem slučaju, gonoreja može izazvati neplodnost, nešto ređe sepsu ili oštećenja drugih organa (srca i mozga).


Telegraf


Vrh
Nina
Post  Tema posta: Polno prenosive bolesti  |  Poslato: 05 Okt 2012, 20:00
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
Polne infekcije uzrok pobačaja i steriliteta

Infekcije hlamidijom, mikoplazmom i ureaplazmom ostavljaju posledice. Polne infekcije najčešće ne daju simptome

Slika

LAKO zbližavanje među ljudima, koji često bez mnogo razmišljanja ulaze u seksualne veze, može da ostavi dalekosežne posledice. Ovo naročito postaje izraženo sa dolaskom proleća i leta, kada se pojačava aktivnost onih hormona koji izazivaju veću seksualnu želju. Želeći da budu sa određenom osobom, makar nakratko, većini ne pada na pamet da osim zadovoljstva, mogu da se suoče i sa polnim infekcijama.

Zabrinjavajuće je što od polnih bolesti sve češće obolevaju mladi na samom početku aktivnog seksualnog života, između trinaeste i devetnaeste godine. Koliko je osoba polnim bolestima zaraženo kod nas, precizno se ne zna, jer se, kako stručnjaci ističu, vidi samo vrh ledenog brega.


- Tegobe koje ove infekcije izazivaju i posledice do kojih mogu da dovedu nimalo nisu bezazlene - upozorava dr Aleksandar Ćetković iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije. - U mnoštvu bakterija, virusa i gljivica, posebnu pažnju treba obratiti na hlamidije, mikoplazme i ureaplazme, koje su i najmasovniji izazivači genitalnih infekcija. Ove infekcije prenose se seksualnim putem, ali i sa majke na plod, što može da dovede do spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja.


HLAMIDIJE

- Simptomi infekcije hlamidijom su oskudni i retko se javljaju, a ukoliko se jave, ispoljavaju se u vidu izmenjenog vaginalnog sekreta, postkoitalnog oskudnog krvarenja, bolova u maloj karlici ili bolova ispod desnog rebarnog luka - objašnjava dr Ćetković.

- Ove infekcije mogu da budu uzrok steriliteta, jer često dovode do upala jajovoda i njihovih trajnih oštećenja - navodi naš sagovornik. - Imajući na umu da je dijagnostikovanje hlamidije jednostavno, žene bi trebalo češće da idu na kontrole, pogotovo ako se nalaze u jednoj od rizičnih grupa ili imaju ponovljene upale reproduktivnih organa. Dijagnoza se postavlja uzimanjem cervikalnog brisa na hlamidiju, a infekcija se leči antibioticima iz grupe tetraciklina. U smislu prevencije, najbolji vid zašite je upotreba kondoma.

Ukoliko se radi o hroničnoj infekciji, prilikom porođaja može doći do infekcije očiju i disajnih puteva novorođenčeta. Osim genitalnih infekcija sa upalom grlića materice, jajnika i jajovoda, infekcija hlamidijom može da dovede i do uretritisa, odnosno upale uretre.


MIKOPLAZME

Mikoplazma je, takođe, veoma česta polno prenosiva bolest ili urinarna infekcija izazvana određenim bakterijama. Mikoplazma obuhvata više od 70 različitih vrsta bakterija, ali su, na sreću, samo neke u organizmu čoveka patogene. Mikoplazma je, takođe, vrlo česta u izazivanju polnih infekcija, a može da izazove i infekciju kod novorođenčadi. Nažalost, većina infekcija mikoplazmom ne daje gotovo nikakve simptome, zbog čega se teško blagovremeno prepoznaje.

- Kod žena ponekad može da se javi vaginalni svrab, peckanje prilikom mokrenja i bol prilikom seksualnog odnosa - kaže dr Ćetković. - Muškarci u najvećem broju slučajeva, takođe, nemaju nikakve simptome, a kada se jave ispoljavaju se u vidu sekreta iz penisa, peckanja prilikom mokrenja ili bolova i otoka zglobova, odnosno artritisa. Kada se prisustvo bakterije dokaže, primenjuje se terapija antibioticima, pri čemu i partner mora da se leči istovremeno.

Moguće posledice infekcije mikoplazmom su zapaljenje male karlice kod žena. Može da dođe i do zapaljenja sluzokože materice, a ako je reč o trudnici i do prevremenog porođaja.Studije su pokazale da redovna upotreba kondoma dvostruko smanjuje rizik od mikoplazme.


UREAPLAZME

Genitalna ureaplazma, pak, predstavlja vrstu mikroorganizama iz porodice mikoplazmi, koja uzrokuje nastanak genitalne infekcije, ali i neplodnost i muškaraca i žena. Čak 70 odsto seksualno aktivnih odraslih osoba ima neku od ovih bakterija. Infekcija se obično dešava kod mlađih žena koje imaju veći broj seksualnih partnera i, koje umesto kondoma koriste oralnu kontracepciju. Ukoliko se u potpunosti "odomaći" i krene nekontrolisano da se razmnožava, ureaplazma može da dovede do zapaljenja male karlice, uretritisa, a kod trudnica i do gubitka ploda.

- Simptoma ove infekcije uglavnom nema, zbog čega tokom vremena mogu dovesti do steriliteta, uključujući i bolest kanalića materice, kao i ponavljanje spontanih pobačaja -objašnjava dr Ćetković. - Kod muškaraca može doći do smanjene pokretljivosti i brojnosti spermatozoida. Bakterija se, zapravo, prilepljuje uz spermu blokirajući u datom trenutku oplodnju. Trudnice koje ne znaju da su inficirane tokom porođaja mogu da prenesu bakteriju na novorođenče i inficiraju njegova pluća. Dobro je to što određenim testovima prisustvo bakterije može da se dokaže, a onda odgovarajućom antibiotskom terapijom i uspešno leči.


RIZIČNE PROMENE PARTNERA

S OBZIROM na to da uglavnom ne daju jasne kliničke simptome, infekcije hlamidijom, mikoplazmom i ureaplazmom najčešće prolaze nezapaženo. U najrizičniju grupu, u svakom slučaju, spadaju žene mlađe od 25 godina. Zatim, osobe sa više seksualnih partnera, osobe koje ne koriste kondom, kao i osobe sa čestim upalama male karlice - jajnika, jajovoda i materice.


Novosti


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 59 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker